تحصیل در دانشگاه‌ های لهستان به‌دلیل ارائه آموزش باکیفیت، طیف وسیع رشته‌ها و دریافت شهریه مناسب یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی به‌حساب می‌آید.

تاریخ غنی لهستان محیطی پر جنب‌وجوش و فرهنگی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. در لهستان، دانشگاه‌ها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های معتبر بسیاری مانند دانشگاه ورشو، جاگیلونیان (Jagiellonian) و کراکو در لهستان وجود دارند. هر کسی با هر سلیقه‌ای می‌تواند رشته موردنظر خود را در دانشگاه‌های این کشور پیدا کند و به زبان انگلیسی درس بخواند. از مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به هزینه تحصیل مناسب اشاره کرد. در این مطلب، می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به دانشگاه ‌های لهستان بیندازیم.

تحصیل در دانشگاه‌ های لهستان

آغاز آموزش عالی در کشور لهستان به قرن ۱۴ بازمی‌گردد. امروزه لهستان در حال تبدیل شدن به یک مقصد تحصیلی مهم در اروپا و جهان است و هر سال دانشجویان بین‌المللی زیادی برای دانشگاه ‌های لهستان درخواست تحصیل ارسال می‌کنند. 

از مزایای تحصیل در دانشگاه ‌های لهستان می‌توان به کیفیت آموزشی بالا و شهریه‌های مناسب اشاره کرد. سیستم آموزش عالی لهستان بین مؤسسات دولتی و خصوصی تقسیم شده است. طبق رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS، پانزده دانشگاه لهستان در بین هزار دانشگاه برتر جهان قرار دارند. 

اولین مؤسسه آموزش عالی در لهستان که اکنون دانشگاه جاگیلونیان نامیده می‌شود، در سال ۱۳۶۴ تأسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های موجود در جهان است و در رتبه‌بندی QS در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار دارد. مؤسسات آموزش عالی لهستان به‌دلیل رشته‌هایی در حوزه هنرهای زیبا، موسیقی و نمایش مشهور هستند. همچنین شما می‌توانید در این کشور طیف گسترده‌ای از دانشکده‌های فنی را در رشته‌های مختلف پیدا کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه ‌های لهستان

در لهستان علاوه بر آموزش به زبان لهستانی، بسیاری از دوره‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. برای گرفتن پذیرش به زبان انگلیسی باید الزامات زبان را با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه خود برآورده کنید. 

در این کشور مؤسسات آموزش عالی (HEI) پذیرش دانشجوها را بر عهده دارند و داوطلبان درخواست خود را مستقیماً به مؤسسه موردنظرشان می‌فرستند. بهتر است قبل از شروع دوره با دفتر روابط بین‌الملل دانشگاه انتخابی خود تماس بگیرید تا از تمام جزئیات لازم درمورد مراحل درخواست و سایر اطلاعات مهم مطلع شوید.

سال تحصیلی در اغلب دانشگاه‌های لهستان به صورت ۲ ترم ۱۵ هفته‌ای برگزار می‌شود.

 • آغاز ماه اکتبر: شروع ترم پاییز
 • اواسط فوریه: پایان ترم پاییز
 • اواسط فوریه: شروع ترم بهار
 • پایان ژوئن: پایان ترم بهار
 • آغاز ژوئیه - پایان سپتامبر: تعطیلات تابستانی

ددلاین دانشگاه‌ های لهستان از دانشگاهی به دانشگاه دیگر، متفاوت است. اما به‌صورت عمومی می‌توان گفت: 

 • مهلت درخواست برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA: اواسط سپتامبر 
 • مهلت درخواست دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا: اواسط ژوئیه تا اواسط آگوست 

شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های لهستان مقطع کارشناسی

لهستان یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند مدرک کارشناسی خود را در لهستان با هزینه‌ای به‌مراتب کمتر از دانشگاه‌های انگلیس، آمریکا و کانادا دریافت کنند. جدا از هزینه‌های تحصیلی، مؤسسات آموزش عالی لهستان به‌دلیل تمرکز تخصصی روی رشته‌ها شهرت دارند. بیش از ۴۵۰ دانشگاه در لهستان وجود دارند که پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند.

اولین و مهم‌ترین شرط پذیرش در دانشگاه های لهستان داشتن گواهینامه از مؤسسه آموزشی متوسطه متقاضی است؛ یعنی مدرک تحصیلی یا مدارک مشابهی که ثابت کند داوطلب دیپلم دبیرستان دارد و واجد شرایط تحصیل در مقاطع بالاتر است.

ویزای موردنیاز برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در لهستان، معمولاً ویزای نوع C و نوع D است. دانشجویان بین‌المللی کشورهای اتحادیه اروپا به ویزای دانشجویی نیازی ندارند. دانشجویان بین‌المللی که تابعیت کشورهای غیر اتحادیه اروپا را دارند، معمولاً باید قبل از ورود به لهستان برای ویزای دانشجویی اقدام کنند.

شرایط زبان دوره لیسانس در لهستان

اکثر دانشگاه‌ های لهستان دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تدریس می‌شوند. به‌ این‌ ترتیب دانشجویانی که مایل‌اند در مقطع کارشناسی در لهستان درس بخوانند، باید نتایج آزمون رسمی زبان موردنظر خود را ارسال کنند.

آزمون‌های زبان انگلیسی مانند IELTS، FCE، TOEFL و CPE برای اکثر رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، پذیرفته می‌شوند.

آزمون‌های مهارت زبان فرانسه مانند DEFL و B۲ پذیرفته می‌شوند و برای زبان آلمانی نیز آزمون Zertifikat Deutsch Plus ۳ قابل‌قبول است.

به‌عنوان مثال، دانشگاه جاگیلونیان به مدارکی نیاز دارد که صلاحیت داوطلب را در زبان انگلیسی تأیید کند. علاوه بر این، مصاحبه‌ای به زبان انگلیسی انجام می‌دهد تا مهارت متقاضی در زبان انگلیسی را ارزیابی کند.

نحوه درخواست برای دوره‌های کارشناسی

بسته به دانشگاه و مدرک تحصیلی، ممکن است فرآیند درخواست تحصیل برای کارشناسی در لهستان، متفاوت باشد. ممکن است لازم باشد که متقاضی در آزمونی ورودی هم شرکت کند و در آن نمره قبولی کسب کند. با این‌ حال رویه‌ها و الزامات درخواست استانداردی وجود دارند که می‌توان از اکثر دانشگاه‌ های لهستان انتظار داشت که شامل موارد زیر می‌شود:

۱. تکمیل فرم درخواست آنلاین

همه دانشگاه‌ها فرم درخواست آنلاین دارند که باید تکمیل شود. در این فرم باید اطلاعات هویتی و انگیزه‌نامه برای دوره موردنظر خود ارائه کنید. یک پرسش‌نامه شخصی تکمیل‌شده با یک عکس رنگی هم نیاز دارید.

۲. ارائه مدارک موردنیاز

مدارک موردنیاز ممکن است بسته به دانشگاه، متفاوت باشند. آنچه در میان تمام دانشگاه‌ها الزامی است، ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی دوره دیپلم و ارائه گواهینامه آزمون مهارت زبان است. مدارک مربوط به دبیرستان متقاضی باید به زبان انگلیسی یا لهستانی ارسال شوند.

۳. برای امتحان یا مصاحبه (البته نه برای همه رشته‌ها) آماده شوید

ممکن است برخی از برنامه‌های تحصیلی و دانشگاه‌ها امتحان ورودی داشته باشند. به‌عنوان مثال، دانشگاه ورشو همه متقاضیان را ملزم می‌کند در آزمون ورودی و مصاحبه شرکت کنند. بهتر است الزامات رشته و دوره موردنظر خود را مرور کنید تا برای چنین آزمون‌هایی آماده باشید.

۴. منتظر پذیرش باشید

اکثر دانشگاه ‌های لهستان نتایج پذیرش متقاضیان را به‌صورت آنلاین اعلام می‌کنند. مثلاً دانشگاه جاگیلونیان یک پورتال رسمی پذیرش دارد که دانشجویان می‌توانند نتیجه درخواست خود را در آن بررسی کنند. سایر دانشگاه‌ها ممکن است تصمیم را مستقیماً برای متقاضی ایمیل کنند. پس از دریافت پذیرش، دانشجویان بین‌المللی که اهل کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، می‌توانند روند درخواست ویزا را آغاز کنند. 

شرایط پذیرش در دانشگاه ‌های لهستان مقطع کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد در لهستان به‌عنوان کارشناسی ارشد در هنر (MA) و کارشناسی ارشد در علوم (MSc) اعطا می‌شود. دوره کارشناسی ارشد به‌صورت کاملاً تئوری طراحی شده است. پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد در این کشور، دانشجو می‌تواند ویزای خود را تمدید و شروع به کار کند. 

معیارهای پذیرش کارشناسی ارشد

هر دانشگاه در لهستان معیارهای خاص خودش را جهت پذیرش دانشجویان برای مقطع کارشناسی ارشد دارد. با این‌ حال، به‌طور کلی می‌توان گفت نمرات و معدل مقطع قبلی برای درخواست تحصیل در کارشناسی ارشد در لهستان حداقل ۵۰ درصد تعیین‌کننده‌اند. این مورد برای همه دانشگاه‌ها اجباری است. نمره آیلتس آکادمیک موردنیاز نیز حداقل باید ۶ باشد. 

ورودی‌های کارشناسی ارشد

دانشگاه های لهستان هر سال تعداد زیادی فرم درخواست دریافت می‌کنند. از آنجایی‌ که لهستان مرکزی علمی در اروپا است، صندلی‌ دانشگاه‌های آن خیلی سریع پر می‌شوند. ظرفیت پذیرش از دانشگاهی به دانشگاه دیگر، متفاوت است. دانشجویان بر اساس اولویت، ثبت‌نام می‌شوند. پس از پر شدن ظرفیت، پذیرش دانشجویان جدید دشوار است. دانشجویان متقاضی مدرک کارشناسی ارشد در لهستان باید به‌محض شروع مراحل پذیرش، درمورد اینکه می‌خواهند در لهستان درس بخوانند یا نه تصمیم قطعی بگیرند.

الزامات مالی

اگرچه هیچ الزام مالی خاصی برای درخواست دانشگاهی در لهستان وجود ندارد، اما بهتر است دانشجو ثابت کند که توان تأمین هزینه‌های خود را دارد. سوابق مالی او برای اطمینان از این مسئله بررسی خواهند شد. با این‌ حال به موجودی بانکی خاصی برای تحصیل در لهستان اشاره نشده است. 

مراحل درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لهستان

در این بخش مراحل درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور لهستان را مرور می‌کنیم. 

یافتن یک رشته تحصیلی

در لهستان طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی وجود دارد. انتخاب رشته باید بااحتیاط انجام شود و دانشجو باید قبل از ارسال درخواست برای دوره‌ای، تمام جزئیات آن دوره را بررسی کند. برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی، دانشجو باید هر مرحله از انتخاب رشته را با آگاهی و مشورت با کارشناسان انجام دهد. رشته‌های مشابه بسیاری وجود دارند، اما هر رشته راه‌ متفاوتی را در حرفه موردنظر دانشجو باز می‌کند. به همین دلیل انتخاب رشته اهمیت زیادی دارد.

برآورده کردن همه الزامات

هر دوره و رشته، شرایط خاصی دارد و مدارک و نمرات خاصی برای فرآیند ثبت‌نام آن نیاز است. پس دانشجو باید قبل از درخواست برای دوره، تمام جزئیات را بررسی کند.

یادگیری زبان لهستانی

یادگیری زبان لهستانی برای درخواست در دانشگاه‌ های لهستان اجباری نیست. با این‌ حال برخی از رشته‌ها فقط به زبان لهستانی ارائه می‌شوند. در این صورت، دانشجو باید زبان لهستانی را بیاموزد و گواهینامه معتبری برای آن داشته باشد. البته بسیاری از رشته‌ها هم در لهستان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. 

تأمین منابع مالی

لهستان کشوری است که در آن، دانشجویان غیراروپایی نیز بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند. قبل از درخواست دوره باید برای پیدا کردن بورسیه که منبع مالی اصلی بسیاری از دانشجویان است، با دقت جست‌وجو کرد. 

درخواست پذیرش 

می‌توانید فرآیند پذیرش را با درخواست آنلاین آغاز کنید. باید به وب‌سایت دانشگاه منتخب مراجعه و برای رشته موردنظر اقدام کنید. پس از تکمیل فرآیند درخواست، باید نسخه اسکن‌شده تمام اسناد را از طریق ایمیل ارسال کنید. پس از دریافت پذیرش دانشگاه، می‌توان برای ویزا اقدام کرد.

ویزای دانشجویی خود را دریافت کنید

زمانی که دانشگاه تأیید کرد شما واجد شرایط تحصیل در آنجا هستید، باید فرم درخواست ویزا را پر کنید و برای ویزا درخواست دهید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که اطمینان حاصل کنید تمام مدارک برای درخواست ویزای دانشجویی به‌درستی به دانشگاه ارائه شده‌اند.

یافتن محل اقامت 

در بیشتر موارد، خوابگاه دانشجو در دانشگاه قرار دارد؛ اما در شرایطی که چنین خوابگاهی در دسترس نباشد، دانشجو می‌تواند در خانه‌های اجاره‌ای مقرون‌به‌صرفه اقامت داشته باشد. 

ثبت‌نام در دانشگاه

مرحله آخر، ثبت‌نام در دانشگاه است. دانشجو باید به‌محض رسیدن به لهستان این کار را انجام دهد. پس از اینکه دانشجو تمام مدارک اصلی خود را به دانشگاه تحویل داد و دانشگاه آن‌ها را تأیید کرد، ثبت‌نام او نهایی و تکمیل می‌شود.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های لهستان در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط پذیرش در دانشگاه ‌های لهستان مقطع دکتری

تحصیل دکتری در لهستان مزایای زیادی دارد. در این کشور تمام دانشجوهای مقطع دکتری بورسیه می‌شوند و هزینه‌های تحصیل برای آن‌ها رایگان خواهد بود.

تحصیل دکتری در لهستان

تعداد دانشگاه‌ها

۴۳۴

جوایز نوبل

۱۹

قدیمی‌ترین دانشگاه

جاگیلونیان (۱۳۶۴)

دانشجویان بین‌المللی

۶۲۰۹۱

طول دوره دکتری

۳ تا ۴ سال

میزان شهریه

۰

سال تحصیلی

اکتبر تا سپتامبر

دو نوع مؤسسه آموزش عالی در کشور لهستان فعالیت می‌کنند:

دانشگاهی (uczelnia akademicka): دانشگاه‌های تحقیقاتی کاملی که مدرک دکتری ارائه می‌دهند.

غیردانشگاهی (uczelnia zawadowa): مراکزی که قادر به ارائه مدرک دکتری نیستند و به دانشجویان خود فقط مدارک کارشناسی (inżynier) و کارشناسی ارشد (Magister) می‌دهند. 

مؤسسات دانشگاهی حدود ۷۰ درصد از آموزش عالی لهستان را در بر می‌گیرند. لهستان ۲۰ دانشگاه تحقیقاتی استاندارد با تخصص گسترده دارد که همگی جزء مؤسسات دولتی هستند. علاوه بر این، دانشگاه‌های تخصصی مانند دانشگاه‌های فنی، دانشگاه‌های پزشکی، دانشگاه‌های اقتصاد و بسیاری دانشگاه‌های دیگر نیز در این کشور در حال فعالیت هستند. این مؤسسات دولتی یا خصوصی هستند.

اعتبارسنجی

هر دانشگاه به‌صورت مستقل، مسئولیت توسعه و تصویب برنامه‌های دکتری خود را بر عهده دارد. در حال حاضر مدارکی که تمام مؤسسات آموزش عالی لهستان اعطا می‌کنند تحت نظارت کمیته اعتباربخشی لهستان (PKA) است. بنابراین فقط در صورتی می‌توان مدرک دکتری اعطا کرد که دانشگاه معیارهای دقیق داشته باشد. این شامل حداقل تعداد اساتید با خروجی‌های تحقیقاتی شناخته‌شده و حداقل نسبت دانشجویان به سرپرستان است. این سختگیری تضمین می‌کند که آموزش و تحقیقات باکیفیت بالا و با همکاری کارشناسان دانشگاهی اثبات‌شده انجام شوند.

ساختار مقطع دکتری در لهستان

دکتری در لهستان مطابق با فرآیند بولونیا سازماندهی می‌شود و مانند اکثر مقاطع دکتری بین‌المللی دیگر، از جمله انگلستان است. بسیاری از دانشگاه ‌های لهستان نیز سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) را برای تسهیل تبادل بین‌المللی و به رسمیت شناختن صلاحیت متقاضیان اجرا می‌کنند. 

طول دوره دکتری

دوره‌های دکتری تمام‌وقت (studia stacjonarne) معمولاً بین سه تا چهار سال طول می‌کشند. همچنین امکان تحصیل در مقطع دکتری به‌صورت پاره وقت (studia niestacjonarne) نیز وجود دارد. این شکل از تحصیل اغلب مستلزم پرداخت شهریه اضافی است. مدت زمان و مقررات این دوره می‌تواند بسته به دانشگاه و رشته و زمینه تحقیقاتی شما متفاوت باشد.

استاد راهنما

هر دانشجوی دکتری یک سرپرست علمی خواهد داشت. این استاد راهنما باید در زمینه کاری خود متخصص باشد و در طول پنج سال گذشته، پیشرفت آکادمیک رضایت‌بخشی داشته باشد.

استاد راهنما پیشرفت شما را زیر نظر خواهد داشت، او درمورد جنبه‌های متفاوت فعالیت تحقیقاتی از جمله انتشار و حضور در کنفرانس‌ها به شما مشاوره می‌دهد و در تهیه پایان‌نامه دکتری به شما کمک می‌کند. پایان‌نامه باید قبل از ارسال، توسط استاد راهنما تأیید شود.

برنامه درسی دوره دکتری در لهستان

برنامه‌های دکتری لهستان اغلب ساختارمندتر از برنامه‌های سایر کشورها هستند و علاوه بر ارائه تحقیقات، معمولاً شامل چندین مؤلفه آموزشی اجباری دیگر برای تکمیل دوره دکتری هم هستند. 

دانشجویان دکتری ممکن است تا ۶۰ ساعت تدریس رسمی برای دانشجویان کارشناسی داشته باشند. اجرای دانشجو در این کلاس‌ها توسط استاد راهنما یا استاد باتجربه دیگری ارزیابی می‌شود.

علاوه بر این دانشجویان باید در کلاس‌هایی (هم در یک موضوع عمومی و هم در رشته تخصصی) شرکت کنند. این کلاس‌ها ترکیبی از آموزش‌های اجباری، اختیاری و حرفه‌ای هستند و اغلب شامل آموزش یک زبان خارجی مدرن نیز می‌شوند. دانشجویان باید حداقل تعداد ساعات این کلاس‌ها را بگذرانند و از طریق دوره‌های آموزشی یا امتحانات دکتری ارزیابی شوند. به‌عنوان یک دانشجوی دکتری در لهستان، از شما خواسته می‌شود که گزارش پیشرفت سالانه تحقیقات خود را نیز ارائه دهید.

ارزیابی و امتحانات

برای دریافت مدرک دکتری در لهستان باید مراحل زیر را بگذرانید:

 •  گذراندن تمام امتحانات دکتری و سایر شرایط موردنیاز به‌عنوان بخشی از برنامه درسی تحصیلی
 • ارائه پایان‌نامه دکتری
 • دفاع از پایان‌نامه دکتری
دفاع از پایان‌نامه دکتری معادل آزمون viva voce انگلستان است. شما توسط یک کمیته امتحانی با حضور داوران و ناظر دکتری ارزیابی خواهید شد.
این ارزیابی یک دفاع عمومی است که با ارائه خلاصه پژوهش برگزار می‌شود و حضور برای همه آزاد است. شما تحقیقات خود را به مخاطبان ارائه خواهید داد و هیئت داوران و همین‌طور مخاطبان عمومی از شما سؤال‌هایی خواهند کرد.  

هزینه‌ها 

برای تحصیل در مقطع دکتری در لهستان شهریه دریافت نمی‌شود. همچنین همه دانشجویان دکتری در این کشور بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند. میزان بورسیه دریافتی به محل تحصیل شما بستگی دارد. قبل از ارزیابی میان‌ترم (که در نیمه راه تحصیل شما انجام می‌شود) حداقل ۳۷ درصد از حقوق یک استاد دانشگاه را دریافت خواهید کرد. پس از قبولی در ارزیابی، بورس تحصیلی به ۵۷ درصد افزایش می‌یابد. برخی از دانشگاه‌ها نیز به دانشجویان با عملکرد بالا کمک‌های مالی اضافی ارائه می‌کنند.

درخواست برای دکتری در لهستان

درخواست‌های تحصیل در مقطع دکتری لهستان توسط دانشگاه‌های جداگانه پردازش می‌شوند. بنابراین شما باید مستقیماً به دانشگاه خود درخواست دهید. برای ثبت درخواست‌ دکتری در دانشگاه‌ های لهستان اغلب باید هزینه‌ پرداخت. این هزینه‌ها معمولاً بیشتر از ۵۰ یورو نخواهند بود.

درخواست‌های بین‌المللی باید قبل از شروع سال تحصیلی در ماه اکتبر ارسال شوند تا زمان کافی برای پردازش، صدور اسناد سفر و طی کردن مراحل مهاجرت وجود داشته باشد.

شرایط پذیرش

همه داوطلبان دکتری باید مدرک کارشناسی ارشد (Magister) یا معادل آن را داشته باشند. سایر مدارک معادل معمولاً در لهستان به رسمیت شناخته می‌شوند، مشروط بر اینکه:

 • به شما امکان تحصیلات دکتری در کشور اصلی را بدهد.
 • توسط یک توافق بین‌المللی به رسمیت شناخته شده باشند.
 • توسط یک مؤسسه آموزش عالی معتبر اعطا شده باشند.

شرایط و روش‌های درخواست می‌تواند بین دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف، متفاوت باشد. اطلاعات مربوط به این موارد از طرف دانشگاه اعلام خواهند شد. هر مؤسسه آموزش عالی شرایط پذیرش سال تحصیلی جدید را معمولاً در فوریه همان سال منتشر می‌کند. شرایط معمول ورود به مقطع دکتری شامل ارائه نتایج مدرک دانشگاهی، پیشنهاد تحقیق (پروپوزال)، انگیزه‌نامه، رزومه و مستندات علمی است.

الزامات زبان برای مقطع دکتری در لهستان

تعداد زیادی از برنامه‌های دکتری در لهستان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. از آنجایی که زبان انگلیسی غیربومی است، دانشجویانی که مدرک قبلی آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس نشده است، باید نمرات رضایت‌بخشی را از یک آزمون رسمی زبان انگلیسی ارائه کنند.

اکثر برنامه‌های آموزش عالی در لهستان به زبان لهستانی نیز تدریس می‌شوند. برای ثبت‌نام در مقطع دکتری که به زبان لهستانی تدریس می‌شود، ممکن است لازم باشد قبل از ثبت‌نام یا به‌عنوان شرط ثبت‌نام، مهارت‌های زبان لهستانی خود را توسعه دهید. 

شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های لهستان در مقطع دکتری

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه ‌های لهستان

برای هر دانشگاهی که در لهستان درخواست می‌دهید، باید شرایط خاصی را رعایت کنید. بنابراین برای اثبات داشتن تمام شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه‌ های لهستان باید هنگام ثبت درخواست مجموعه‌ای از مدارک را برای هر دانشگاه ارسال کنید. سپس دانشگاه نمایه شما را بررسی می‌کند و در صورتی که شما تمام شرایط لازم برای ادامه تحصیل در آن مؤسسه را داشته باشید، به شما نامه پذیرش را اعطا می‌کند. اگر مدارک شما ناقص باشند، درخواست شما رد خواهد شد. 

به‌طور کلی باید تمام مدارک پشتیبان را به دفتر پذیرش فارغ‌التحصیلان دانشگاه ارسال کنید. اما شرایط ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های لهستان مقطع کارشناسی

هر دانشگاه در لهستان سیستم پذیرش خود را در وب‌سایت دانشگاه اعلام می‌کند. بنابراین هنگامی که دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید از طریق سایت دانشگاه مدارک لازم را ببینید، سپس آن‌ها را تهیه و ارسال کنید. عموماً مدارک لازم برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی در لهستان به ترتیب زیر است:

 •  اسکن دیپلم
 • کارنامه یا سوابق دوره‌های قبلی 
 • اسکن پاسپورت یا شناسنامه
 • CV متقاضی
 • نمره آزمون زبان
 • توصیه‌نامه
 • نمونه کارها 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه ‌های لهستان مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان معمولاً باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست
 • نمره آزمون زبان
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • رزومه
 • کپی پاسپورت
 • نامه سابقه کار
 • مدارک تکمیلی موردنیاز دانشگاه

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه ‌های لهستان مقطع دکتری

مدارک لازم برای درخواست تحصیل در برنامه‌های PhD تمام‌وقت و پاره‌وقت در دانشگاه های لهستان معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

 • درخواست تکمیل‌شده
 • CV مناسب
 • نظرسنجی شخصی
 • مدرک کارشناسی ارشد یا معادل این مدرک
 • سه عکس پاسپورتی که اخیراً گرفته شده باشند
 • مدرک زبان انگلیسی در سطح B۲
 • کپی کارت ملی یا ویزا

رتبه جهانی و رنکینگ دانشگاه ‌های لهستان

در این بخش به رتبه‌‌بندی دانشگاه‌ های لهستان بر اساس معیار QS، Times Higher Education و ARWU نگاهی می‌اندازیم. 

دانشگاه
Qs Ranking ۲۰۲۳
Times ۲۰۲۲
ARWU ۲۰۲۲
دانشگاه ورشو
۲۸۴
۶۰۱
۴۰۱
دانشگاه جاگیلونیان
۲۹۳
۵۰۱
۴۰۱
دانشگاه علم و صنعت AGH
۸۰۱
۱۲۰۱
۶۰۱
دانشگاه تکنولوژی گدانسک
۸۰۱
۱۰۰۱
۸۰۱
دانشگاه علوم زیستی ورشو
۱۰۰۱
۱۲۰۱
۸۰۱
دانشگاه تکنولوژی ورشو
۵۲۱
۱۲۰۱
۹۰۱
دانشگاه UAM
۸۰۱
۱۰۰۱
۹۰۱
دانشگاه نیکلاس کوپرنیک
۸۰۱
۱۰۰۱
۹۰۱
دانشگاه علم و صنعت Wrocław
۸۰۱
۱۲۰۱
۹۰۱
دانشگاه پزشکی ورشو
-
۱۰۰۱
۹۰۱
دانشگاه علوم زیستی پوزنان
۵۲۱
-
-

شهریه و هزینه دانشگاه‌ های لهستان

در دانشگاه‌های دولتی، دانشجویان لهستانی، اتحادیه اروپا و سوئیس برای تحصیل به زبان لهستانی به پرداخت شهریه نیاز نخواهند داشت. برای تمام برنامه‌های تحصیلی دیگر باید شهریه پرداخت شود. به‌طور کلی هزینه‌ دانشگاه‌ های لهستان از این قرار است:

 • دو هزار تا شش هزار یورو برای هر سال تحصیلی در مقطع کارشناسی 
 • دو هزار تا هشت هزار یورو برای هر سال تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

برخی از رشته‌ها در حوزه دندانپزشکی و بیزینس (به‌ویژه MBA) می‌توانند بیش از ۱۵ هزار یورو در سال هزینه داشته باشند. همچنین در صورت ثبت‌نام در دانشگاه‌های خصوصی، به پرداخت هزینه بیشتری نیاز خواهید داشت. شهریه برخی از رشته‌های برتر در دانشگاه‌ های لهستان به ترتیب زیر است:

دانشگاه
میزان شهریه در سال
علوم پرستاری
سه هزار یورو
داروسازی
هفت هزار یورو
پزشک عمومی
۱۰۵۰۰ یورو
علوم کامپیوتر
۲۸۰۰ یورو
مهندسی نرم‌افزار
۲۸۰۰ یورو
مدیریت و تکنولوژی
۳۸۰۰ یورو
روابط بین‌الملل
۲۵۰۰ یورو
هتلداری و گردشگری
۲۰۰۰ یورو
علوم ورزشی
۲۵۰۰ یورو
مهندسی معماری
۴۱۰۰ یورو
مهندسی عمران
۳۴۰۰ یورو
طراحی داخلی
۴۰۰۰ یورو
اقتصاد
۲۵۰۰ یورو
نانوتکنولوژی
۲۵۰۰ یورو

شهریه و هزینه دانشگاه ‌های لهستان

بهترین دانشگاه ‌های لهستان

در لهستان، دانشگاه‌ها باید فرآیند بسیار دقیق ارزیابی و اعتباربخشی را طی کنند. مقامات لهستانی پیش از ثبت‌نام دانشجویان و شروع کلاس‌ها باید از اجرای استانداردهای آموزشی در دانشگاه‌ها اطمینان داشته باشند. بنابراین جای تعجب نیست که چندین دانشگاه مشهور با رتبه بالا در لهستان وجود داشته باشد.  

بسیاری از دانشگاه‌ های لهستان که رتبه‌های برتر و معتبر جهانی دارند، دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. بسیاری از آن‌ها بهترین دانشکده‌های حقوق، دانشکده‌های پزشکی، دانشکده‌های مهندسی و دانشکده‌های بازرگانی را در سراسر جهان دارند. مؤسساتی مثل دانشگاه صنعتی ورشو، جاگیلونیان و گدانسک، دانشگاه‌های بزرگی در لهستان محسوب می‌شوند که در جهان آکادمیک و علمی اعتبار بالایی دارند.

بهترین دانشگاه‌های دولتی لهستان 

دانشگاه‌های دولتی بسیار خوبی در لهستان وجود دارد. بر اساس رتبه‌بندی و سایر سیاست‌هایی که بیشتر به‌نفع دانشجویان بین‌المللی هستند، این موارد به‌عنوان بهترین دانشگاه‌های دولتی در لهستان انتخاب‌ شده‌اند:

دانشگاه صنعتی Wroclaw
دانشگاه علم و صنعت AGH
دانشگاه صنعتی پوزنان
دانشگاه پزشکی سیلسیا
دانشگاه صنعتی کراکو
دانشگاه گدانسک، ورشو
دانشگاه علوم اجتماعی و انسانی SWPS
دانشگاه صنعتی گدانسک
دانشگاه علوم زیستی
دانشگاه پزشکی ورشو
دانشگاه لودز، دانشگاه صنعتی لودز
دانشگاه سیلسیا در کاتوویتس
دانشگاه صنعتی سیلسیا
دانشگاه نیکلاس کوپرنیک
دانشگاه صنعتی پوزنان

دانشگاه‌های انگلیسی در لهستان 

دانشجویان این فرصت را دارند که هر سال از میان بیش از ۴۰۰ رشته در لهستان انتخاب کنند. می‌توان از میان تحصیل در زبان انگلیسی یا تحصیل در برنامه درجه متوسط لهستان یکی را انتخاب کرد. در هر دو صورت، برای پذیرش و ویزا به گواهی مدرک زبان نیاز دارید. از جمله دانشگاه‌های برتر لهستان به زبان انگلیسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه Adam Mickiewicz در پوزنان
Collegium Civitas
 
دانشگاه صنعتی گدانسک
دانشگاه علم و صنعت AGH
دانشگاه اقتصاد کراکوف
دانشکده تحصیلات تکمیلی تحقیقات اجتماعی (GSSR)
دانشگاه کاردینال استفان ویسزینسکی در ورشو
دانشگاه صنعتی چستوخوا
دانشگاه جاگیلونیان در کراکوف

دانشگاه‌های پزشکی با رتبه برتر در لهستان

دانشگاه‌های زیر جزء برترین دانشگاه‌های پزشکی لهستان به شمار می‌آیند:

دانشگاه جاگیلونیان
دانشگاه پزشکی لودز
دانشگاه پزشکی بیالیستوک
دانشگاه علوم پزشکی پوزنان
دانشگاه پزشکی Wroclaw
دانشگاه وارمیا و مازوری در اولشتین
دانشگاه پزشکی گدانسک
دانشگاه پزشکی پامرانیان
دانشگاه پزشکی ورشو
دانشگاه پزشکی سیلزیا

دانشگاه ‌های لهستان در زمینه پزشکی با رتبه برتر

بهترین دانشگاه ‌های لهستان برای دانشجویان بین‌المللی

بهترین دانشگاه ‌های لهستان که برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی مناسب هستند، عبارت‌اند از:

دانشگاه جاگیلونیان
دانشگاه صنعتی کراکو
دانشگاه گدانسک
دانشگاه ورشو
دانشگاه صنعتی گدانسک
دانشگاه لودز
دانشگاه صنعتی ورشو
دانشگاه صنعتی لودز
دانشگاه سیلسیا در کاتوویتس
دانشگاه آدام میکیویچ پوزنان (UAM)
دانشگاه نیکلاس کوپرنیک
دانشگاه وروتسواف
دانشگاه علم و صنعت AGH
دانشگاه صنعتی پوزنان
دانشگاه علوم زیستی ورشو

۱. دانشگاه جاگیلونیان (Jagiellonian) 

دانشگاه جاگیلونیان اولین مؤسسه آموزش عالی در کشور لهستان و یکی از قدیمی‌ترین‌ها در اروپا محسوب می‌شود. این دانشگاه در ۱۲ می ۱۳۶۴ توسط پادشاه لهستان کازیمیر کبیر تأسیس شد. سال ۲۰۱۴، ششصد و پنجاهمین سالگرد این رویداد استثنایی بود.

از همان ابتدا، دانشگاه جاگیلونیان یک مؤسسه بین‌المللی بوده است. لهستانی‌ها، روتنی‌ها (Ruthenians: یک نژاد اروپایی که بخشی از آن‌ها در لهستان زندگی می‌کنند)، لیتوانیایی‌ها، مجارها، آلمانی‌ها، چک‌ها، سوئیسی‌ها، انگلیسی‌ها، هلندی‌ها، فرانسوی‌ها، اسپانیایی‌ها، ایتالیایی‌ها و حتی تاتارها در قدیم در اینجا تحصیل می‌کردند.

امروزه این دانشگاه شامل ۱۶ دانشکده است که در آن نزدیک به چهار هزار کارمند علمی در چارچوب بیش از ۸۰ رشته تحصیلی مختلف به انجام تحقیقات و ارائه آموزش به بیش از ۴۰ هزار دانشجو می‌پردازند.

وجود پژوهشگران مشهور و زیرساخت‌های مدرن، این دانشگاه را به یکی از مؤسسات علمی پیشرو در لهستان تبدیل کرده است که با مؤسسات دانشگاهی بزرگ در جهان همکاری می‌کند. این دانشگاه همچنین محل استقرار حدود ۱۵۰ انجمن دانشجویی است که در آن، محققان جوان علایق علمی خود را دنبال می‌کنند.

۲. دانشگاه ورشو

دانشگاه ورشو (UW) که در سال ۱۸۱۶ تأسیس شد، بهترین دانشگاه لهستان و همچنین یک مرکز تحقیقاتی پیشرو است. سطح بالای تحقیقات علمی، تنوع و جذابیت تدریس، جایگاه دانشگاه را در کشور و جهان مشخص می‌کند. دانشگاه ورشو در میان سه درصد از بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. طبق رتبه‌بندی‌های بین‌المللی، این دانشگاه به‌عنوان بهترین در لهستان و یکی از دانشگاه‌های پیشرو در اروپا به حساب می‌آید.

این دانشگاه در پایتخت لهستان، یکی از پویاترین شهرهای اروپایی در حال توسعه، قرار گرفته است. ورشو مرتباً در رتبه‌بندی بین‌المللی جذاب‌ترین مناطق شهری جهان، در حال صعود است. 

۳. دانشگاه صنعتی ورشو

دانشگاه صنعتی ورشو نه‌تنها قدیمی‌ترین، بلکه بهترین دانشگاه فنی در لهستان است. دانشگاه صنعتی ورشو در رتبه‌بندی دانشگاه ‌های لهستان، به‌مدت ۹ سال رتبه اول را در رده خود کسب کرده است. در این دانشگاه، بیش از ۱۸۰ گروه، سازمان و انجمن تحقیقاتی دانشجویی فعال هستند.

در این دانشگاه بیش از ۳۰ رشته تحصیلی با ارائه برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی و لهستانی برگزار می‌شود. دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای پیوستن به انواع برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه درخواست می‌دهند. 

۴. دانشگاه آدام میکیویچ پوزنان (UAM)

دانشگاه آدام میکیویچ پوزنان یکی از برترین دانشگاه ‌های لهستان به شمار می‌آید. شهرت ۱۰۰ ساله آن بر اساس سنت طولانی آموزش عالی در شهر پوزنان و دستاوردهای برجسته فعلی اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آن است. 

دانشگاه آدام میکیویچ پوزنان

۵. دانشگاه علم و صنعت AGH

دانشگاه علم و صنعت AGH در کراکوف لهستان یک دانشگاه دولتی مدرن محسوب می‌شود. این مؤسسه همکاری با کالج‌ها و دانشگاه‌ها در لهستان، اروپا و سراسر جهان را ترویج می‌کند. مهم‌ترین اولویت دانشگاه تکمیل وظایف و پروژه‌هایی است که بخشی از مثلث دانش هستند: آموزش، پژوهش علمی و نوآوری. دانشگاه علم و صنعت AGH یک دانشگاه فنی است که در آن، طیف گسترده‌ای از علوم کاربردی تدریس می‌شوند. 

۶. دانشگاه صنعتی کراکوف (PK)

دانشگاه صنعتی کراکوف (PK) یک دانشگاه دولتی مستقل است که در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد. PK یکی از بهترین دانشگاه‌های فنی در لهستان محسوب می‌شود.

PK شامل ۸ دانشکده با ۳۰ رشته تحصیلی معتبر و زیر نظر کمیته اعتبارسنجی لهستان است. به‌علاوه رشته‌هایی که در دانشکده مهندسی عمران و دانشکده معماری این دانشگاه تدریس می‌شوند اعتبارشان را از شبکه اروپایی اعتباربخشی آموزش مهندسی دارند. اعتبار رشته معماری این دانشگاه نیز توسط مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) و فدراسیون بین‌المللی معماران (IFLA) اروپا پشتیبانی می‌شود. 

در حال حاضر، تقریباً ۱۴ هزار دانشجوی تمام‌وقت، پاره‌وقت و دکتری به‌همراه حدود ۱۱۰۰ استاد دانشگاه در این مجموعه فعالیت می‌کنند. تعداد کل دانشجویانی که از PK فارغ‌التحصیل شده‌اند، بیش از ۸۰ هزار نفر است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان در شرکت‌های دولتی و خصوصی، شرکت‌های ملی و بین‌المللی، مدیریت دولتی، دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی شغل پیدا می‌کنند. 

۷. دانشگاه صنعتی گدانسک

دانشگاه فنی گدانسک (GUT؛ لهستانی: Politechnika Gdańska) یک دانشگاه فنی در گدانسک (Danzig) و یکی از اولین دانشگاه ‌های لهستان است. این دانشگاه ۹ دانشکده با ۴۱ رشته‌ تحصیلی، بیش از ۱۸ هزار دانشجوی کارشناسی و حدود ۶۲۶ دانشجوی دکتری دارد. ۲۷۶۸ نفر از جمله ۱۳۱۳ استاد دانشگاه در این مجموعه مشغول به کار هستند. 

برخی از دوره‌های تحصیلی و تخصص‌های مختلف در دانشگاه صنعتی گدانسک به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. علاوه بر این برخی از دوره‌های ارائه‌شده مانند شیمی ساختمان، نانوتکنولوژی، نقشه‌برداری و مهندسی منابع طبیعی در لهستان منحصربه‌فرد هستند.

دانشجویان در این دانشگاه می‌توانند به آزمایشگاه‌های تخصصی، سالن‌های سخنرانی با امکانات چندرسانه‌ای، کتابخانه‌ای با ۱/۲ میلیون جلد کتاب و امکانات ورزشی مختلف دسترسی داشته باشند. همچنین دانشجویان کارشناسی می‌توانند به یک یا چند مورد از ۶۰ انجمن علمی یا زبان دانشجویی و سایر سازمان‌ها بپیوندند.

GUT اولین و تنها عضو دانشگاه لهستانی ابتکار CDIO است که توسط مؤسسه فناوری ماساچوست با همکاری دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد تأسیس شده است. هدف CDIO ارائه آموزش برای مهندسان است که آن‌ها را قادر می‌سازد سیستم‌های تکنولوژیک پیش‌صنعتی را «تصور، طراحی و اجرا کنند».

دانشگاه صنعتی گدانسک یکی از دانشگاه های لهستان

۸. دانشگاه صنعتی لودز

دانشگاه فناوری لودز (TUL) در سال ۱۹۴۵ تأسیس و به یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فنی در لهستان تبدیل شده است. این دانشگاه در ابتدا در ساختمان یک کارخانه قدیمی قرار داشت و امروزه تقریباً ۲۰۰ هزار متر مربع را در بیش از ۷۰ ساختمان جداگانه پوشش می‌دهد که بیشتر آن‌ها در منطقه اصلی دانشگاه هستند.

در حال حاضر، حدود ۱۵ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. حدود سه هزار کارمند، وظایف آموزشی و علمی دانشگاه را انجام می‌دهند. در دانشگاه صنعتی لودز ۹ دانشکده و مؤسسات دیگری هستند که امکان مطالعات بین‌رشته‌ای، پشتیبانی تحصیلی، آموزش زبان خارجی، سرگرمی و ورزش را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

۹. دانشگاه نیکلاس کوپرنیک

دانشگاه نیکلاس کوپرنیک در تورون (NCU) در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه ‌های لهستان است که در حال حاضر ۱۷ دانشکده (شامل سه دانشکده پزشکی در Collegium Medicum UMK در بیدگوشچ) را پوشش می‌دهد.

این دانشگاه دوره‌های تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد را در بیش از ۱۰۰ رشته تحصیلی و ۶۵ دوره‌ی تحصیلات تکمیلی را برای تقریباً ۲۵ هزار دانشجو برگزار می‌کند. دانشگاه کوپرنیک بیش از ۴ هزار پرسنل دارد که اغلب آن‌ها را اساتید دانشگاه تشکیل می‌دهند. تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. 

۱۰. دانشگاه صنعتی پوزنان (PUT)

دانشگاه صنعتی پوزنان یا PUT (نام لهستانی: Politechnika Poznańska) یک دانشگاه صنعتی در پوزنانِ لهستان است. این دانشگاه جزو ۶ درصد برتر دانشگاه‌های جهان قرار دارد. PUT کارش به‌عنوان دانشگاه را رسماً در سال ۱۹۵۵ آغاز کرد اما تاریخ آن به ۱۹۱۹ برمی‌گردد که یک مدرسه به نام مدرسه عالی دولتی ماشین‌آلات بود.

PUT اولین دانشگاه لهستانی بود که در سال ۱۹۹۵ به عضویت کنفرانس مدارس اروپایی برای آموزش و تحقیقات مهندسی پیشرفته (CESAER) درآمد. این دانشگاه محل بسیاری از سازمان‌ها، محافل دانشجویی و ایستگاه رادیویی Afera ۹۸.۶ مگاهرتز است. دانشگاه صنعتی پوزنان بیش از ۲۱ هزار دانشجو و بیش از ۱۱۰۰ کارمند علمی دارد.

۱۱. دانشگاه گدانسک

دانشگاه گدانسک یک مؤسسه آموزش عالی است که به‌طور پویا در حال توسعه است و طیف بسیار وسیعی از موضوعات آکادمیک را ارائه می‌دهد. بسیاری از دانشجویان، تحصیلات خود را با امکانات پیشرفته در پردیس بالتیک دانشگاه که یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های دانشگاهی در شمال لهستان است، دنبال می‌کنند.

۱۲. دانشگاه لودز

دانشگاه لودز یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۴۵ افتتاح شد. در حال حاضر در این دانشگاه بیش از ۲۵ هزار دانشجو و ۲۶۰۰ استاد در حال فعالیت هستند. در این دانشگاه طیف وسیعی از رشته‌ها مانند حقوق، اقتصاد، شیمی، ریاضی، جغرافی و فلسفه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌شوند. 

۱۳. دانشگاه سیلسیا در کاتوویتس

تاریخ دانشگاه سیلسیا به سال ۱۹۲۸ برمی‌گردد. دانشگاه سیلسیا در کاتوویتس (لهستانی: Uniwersytet Śląski w Katowicach، UŚ) یک دانشگاه دولتی مستقل در استان سیلسیا، کاتوویتس، لهستان است. 

این دانشگاه دوره‌های خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌کند و مدارس زبان‌های مدرن، علوم طبیعی و فناوری و یک کالج تربیت‌معلم زبان دارد. دانشکده‌های دانشگاه سیلسیا عبارت‌اند از:

 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده علم و صنعت
 • دانشکده حقوق و مدیریت
 • دانشکده هنر و علوم تربیتی
 • دانشکده الهیات
 • مدرسه فیلم کریستوف کیشلوفسکی

۱۴. دانشگاه وروتسواف (Wrocław)

دانشگاه وروتسواف یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در شهری به همین نام قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۵ راه‌اندازی شد و تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار فارغ‌التحصیل از جمله ۱۹۰۰ محقق داشته است. دانشگاه وروتسواف به‌دلیل کیفیت بالای آموزش شهرت دارد و تا به حال ۹ برنده جایزه نوبل از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند.   

دانشگاه وروتسواف یکی از دانشگاه های لهستان

۱۵. دانشگاه علوم زیستی ورشو (SGGW)

دانشگاه علوم زیستی ورشو (لهستانی: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ،SGGW) بزرگ‌ترین دانشگاه کشاورزی در لهستان است که در سال ۱۸۱۶ در شهر ورشو تأسیس شد.

این دانشگاه بیش از ۲۶۰۰ پرسنل از جمله بیش از ۱۲۰۰ استاد دارد. دانشگاه SGGW از سال ۲۰۰۵ عضو یورولیگ علوم زیستی (ELLS) است که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شده. SGGW حدود ۳۷ رشته تحصیلی مختلف را در ۱۳ دانشکده در علوم کشاورزی، علوم اقتصادی، علوم انسانی، فنی و علوم زیستی ارائه می‌دهد. 

جمع‌بندی

لهستان یک مقصد هیجان‌انگیز و مدرن برای دانشجویان بین‌المللی است. دانشگاه ‌های لهستان در سال‌های اخیر در رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی موفقیت چشمگیری داشته‌اند. بهترین دانشگاه‌ها در این کشور، دانشگاه ورشو و دانشگاه جاگیلونیان در کراکوف هستند. زبان تدریس در دانشگاه‌های کشور لهستان، لهستانی و انگلیسی است. شهریه دانشگاه‌ها به‌طور تقریبی در مقطع کارشناسی بین دو هزار تا شش هزار یورو در سال و برای مقطع کارشناسی ارشد دو هزار تا هشت هزار یورو در سال است. 

فرم مشاوره پذیرش دانشگاه های لهستان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

مدارک موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه ‌های لهستان در مقطع کارشناسی چیست؟

مدارک موردنیاز در مقطع کارشناسی شامل اسکن دیپلم، اسکن پاسپورت یا شناسنامه، نمرات آزمون زبان، CV و توصیه‌نامه است.  

 

مدارک موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه‌ های لهستان در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

مدارک موردنیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان شامل فرم تکمیل‌شده درخواست، نمره آزمون آیلتس، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، رزومه، کپی پاسپورت، نامه سابقه کار و مدارک تکمیلی دانشگاه می‌شود. 

آیا برای ورود به دانشگاه ‌های لهستان به مدرک زبان نیاز دارم؟

بله. برای ورود به دانشگاه‌های لهستان با توجه به زبان انتخابی برای آموزش به مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی نیاز دارید. 

آیا امکان تحصیل در دانشگاه‌ های لهستان به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله. بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های لهستان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. 

بهترین دانشگاه ‌های لهستان در رشته پزشکی کدام‌اند؟

از بهترین دانشگاه‌های لهستان در رشته پزشکی می‌توان به دانشگاه جاگیلونیان، دانشگاه علوم پزشکی پوزنان، دانشگاه پزشکی بیالیستوک و دانشگاه پزشکی گدانسک اشاره کرد. 

بهترین دانشگاه‌ های لهستان در رشته مهندسی کدام‌اند؟

از بهترین دانشگاه‌های مهندسی در لهستان می‌توان به دانشگاه صنعتی ورشو، دانشگاه صنعتی گدانسک، دانشگاه صنعتی پوزنان و دانشگاه علم و صنعت AGH اشاره کرد.