دانشگاه های استرالیا در فهرست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. با تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور، رزومه بسیار قوی برای خود ترتیب خواهید داد و از سطح علمی چشمگیر آن‌ها بهره خواهید برد.

استرالیا ازجمله کشورهای پرطرفدار برای تحصیل در میان دانشجویان سراسر دنیا است. یکی از دلایل عمده تحصیل در این کشور، وجود دانشگاه‌هایی است که در فهرست ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. اغلب دانشگاه‌های شناخته‌‌شده‌ استرالیا دولتی هستند و تمامی امکانات آموزشی و رفاهی را دراختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا ممکن است بیشتر از برخی از کشورهای اروپایی باشد؛ اما با دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف، می‌توان هزینه‌های تحصیل و زندگی را تا حدودی کاهش داد. استرالیا شرایط مناسبی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است و دانشجویان از سراسر دنیا برای تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا به این کشور می‌آیند.

تحصیل در دانشگاه های استرالیا

دانشگاه‌ های استرالیا با قرارگرفتن در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا، به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده‌اند. امکان تحصیل در انواع رشته‌ها در تمامی مقاطع تحصیلی این دانشگاه‌ها برای دانشجویان وجود دارد. 

سیستم آموزشی استرالیا به‌گونه‌ای است که دانشگاه‌‌های آن به ۲ نوع خصوصی و دولتی تقسیم می‌‌شوند. بودجه دانشگاه‌ های دولتی استرالیا را دولت تامین می‌کند و معمولا بزرگ‌تر هستند. درمقابل برای تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی استرالیا، براساس مقطع تحصیلی و رشته خود باید شهریه پرداخت کنید.

به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی، برای تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا باید در هر مقطع، مدرک تحصیلی مقطع قبلی خود را ارائه دهید. همچنین با شرکت در آزمون‌های آیلتس و تافل، میزان تسلط خود بر زبان انگلیسی را نشان دهید. برخی از دانشگاه‌ های استرالیا هزینه بیمه درمانی را همراه با شهریه دریافت می‌کنند؛ اما در‌هر‌صورت برای گرفتن بیمه درمانی باید اقدام کنید. 

دانشگاه‌ های استرالیا برای پذیرش دانشجویان آزمون‌های بین‌المللی و داخلی در نظر گرفته‌اند که به گذراندن آن‌ها ملزم هستید. ددلاین پذیرش دانشگاه‌های این کشور معمولا در ماه‌های سپتامبر و فوریه است. باوجوداین، برخی از دانشگاه‌ها در ماه‌ فوریه دانشجو نمی‌پذیرند؛ به‌همین‌دلیل، بهتر است درخواست خود را در ماه سپتامبر ارائه دهید.

تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی با دریافت بورسیه نیز امکان‌پذیر است. به‌عنوان دانشجو، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی ارائه‌شده برای کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی خود استفاده کنید. 

دانشگاه های استرالیا رشته‌های تحصیلی متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. برخی از رشته‌های تحصیلی محبوب عبارت‌اند از: بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر، پزشکی، حقوق و هنر. ازجمله دانشگاه‌های برتر استرالیا برای تحصیل می‌توان به دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه سیدنی، دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه موناش اشاره کرد. 

مدت‌زمان تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا به مقطع تحصیلی بستگی دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال و کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری ۳ تا ۴ سال به‌طول می‌انجامد. 

شرایط و مدارک پذیرش در دانشگاه های استرالیا

دانشجویان ایرانی و بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا پس از انتخاب رشته و دانشگاه مدنظرشان، باید شرایط لازم را برای ورود به دانشگاه‌های این کشور داشته باشند. پس از فراهم‌کردن شرایط پذیرش، تهیه و جمع‌آوری مدارک مرتبط با آن برای ارائه به دانشگاه ضروری است. برخی از شرایط و مدارک پذیرش در دانشگاه‌ های استرالیا بدین‌شرح‌اند:

 • آزمون ورودی: براساس نوع دانشگاه و رشته، ممکن است مجبور شوید در آزمون ورودی شرکت کنید. به‌عنوان مثال، دانشجویان MBA‌ باید آزمون GMAT‌ را بگذرانند.
 • مدرک زبان انگلیسی: ازآنجا‌که تمام دروس در دانشگاه‌ های استرالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، باید مهارت خود در این زبان را با ارائه مدارک مرتبط، مانند آیلتس و تافل نشان دهید. مدارک زبان مورد‌پذیرش دانشگاه‌های این کشور عبارت‌اند از: آیلتس با نمره ۶ تا ۶٫۵، تافل با نمره ۶۰ تا ۹۰، CAE با حداقل امتیاز ۱۶۹ در هر بخش و PTE با نمره ۵۰ تا ۶۴. 
 • سابقه تحصیلی: در هر مقطعی که قصد دارید تحصیل کنید، باید مدارک تحصیلی و ریزنمره‌های مقطع تحصیلی قبلی خود را ارائه دهید. همچنین درصورت داشتن توصیه‌نامه و مقاله‌های بین‌المللی، بهتر است آن‌ها را نیز در‌اختیار دانشگاه قرار دهید. 
 • ویزای تحصیلی: به‌عنوان دانشجوی ایرانی، برای تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا باید از سفارت این کشور در ایران ویزای تحصیلی دریافت کنید. ویزای دانشجویی استرالیا با عنوان زیرکلاس ۵۰۰ شناخته می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که حداقل ۶ هفته پیش از شروع ترم تحصیلی، درخواست ویزای خود را ارائه دهید.
 • بیمه: برای تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا، لازم است بیمه درمانی این کشور، یعنی OSHC را دریافت کنید. پوشش این بیمه باید با مدت‌زمان اقامت شما در استرالیا تطابق داشته باشد.
 • تمکن مالی: یکی دیگر از شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های استرالیا، ارائه گواهی تمکن مالی است. این گواهی باید نشان دهد که می‌توانید هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور استرالیا را تامین کنید. 

هزینه دانشگاه های استرالیا

هزینه دانشگاه های استرالیا به مقطع تحصیلی و رشته انتخابی شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی بیشتر از رشته‌های هنر و علوم انسانی است. میانگین هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های استرالیا بین ۱۵هزار تا ۲۰هزار دلار تخمین زده می‌شود. 

در جدول زیر، به هزینه دانشگاه‌ های استرالیا براساس اطلاعات به‌دست‌آمده از وبسایت دولت استرالیا اشاره کرده‌ایم.

مقطع تحصیلیهزینه سالانه دانشگاه های استرالیا
کارشناسی۱۵هزار تا ۳۳هزار دلار
کارشناسی ارشد۲۰هزار تا ۳۷هزار دلار
دکتری۱۴هزار تا ۳۷هزار دلار

ددلاین دانشگاه های استرالیا

دانشگاه های استرالیا در ۳ ماه از سال، یعنی ماه‌های فوریه (ترم زمستان) و جولای (ترم تابستان) و نوامبر (ترم پاییز)، دانشجو می‌پذیرند. در این بازه‌ها، امکان ثبت‌نام در تمامی رشته‌ها وجود دارد. ماه‌های فوریه و جولای بیشترین اهمیت را دارند و تعداد کمی از رشته‌ها در ماه نوامبر ارائه می‌شوند. در جداول زیر به‌تفکیک نوع دانشگاه‌، ددلاین دانشگاه های استرالیا در سال ۲۰۲۴ را در بازه‌های زمانی گفته‌شده آورده‌ایم.

ددلاین ترم تابستان دانشگاه های استرالیا (ماه جولای)

دانشگاه ملی استرالیا (The Australian National University)۱۰تیر (۳۰ژوئن)
دانشگاه موناش (Monash University)۱۶خرداد (۱۵ژوئن)
دانشگاه ملبورن (The University of Melbourne)۱۱خرداد (۳۱می)
دانشگاه نیوکسل (University of Newcastle)۱۲تیر (۲جولای)
دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)۱۱خرداد (۳۱می)

ددلاین ترم پاییز دانشگاه های استرالیا (ماه نوامبر)

دانشگاه ملی استرالیا (The Australian National University)۲۵مرداد (۱۵آگوست)
دانشگاه موناش (Monash University)۹مهر (۳۰سپتامبر)
دانشگاه صنعتی سیدنی (University of Technology Sydney)۹شهریور (۳۰آگوست)

ددلاین ترم زمستان دانشگاه های استرالیا (ماه فوریه)

دانشگاه ملی استرالیا (The Australian National University)۱۱بهمن (۳۱ژانویه)
دانشگاه کانبرا (University of Canberra)۱۰آبان (۳۱اکتبر)
دانشگاه ملبورن (The University of Melbourne)۱۰آبان (۳۱اکتبر)
دانشگاه سیدنی (University of Sydney)۲۵دی (۱۵ژانویه)
دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)۱۰آذر (۳۰نوامبر)

بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا

تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیست؛ اما با دریافت بورسیه تحصیلی، می‌توان هزینه‌های زندگی و تحصیل را تا حد زیادی کاهش داد. دانشگاه های استرالیا به دانشجویان بین‌المللی مستعد مقاطع کارشناسی و‌ کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. تعداد این بورسیه‌ها اندک است و باید شایستگی‌های لازم برای دریافت آن‌ها را داشته باشید. درادامه مطلب، انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا براساس مقطع تحصیلی را معرفی کرده‌ایم.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا برای مقطع کارشناسی

معدل دیپلم مناسب و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶، ازجمله شرایط لازم به‌منظور دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا برای مقطع کارشناسی هستند. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه های استرالیا در این مقطع تحصیلی از‌این‌قرارند:

 • بورسیه تحصیلی ASS: این نوع بورسیه در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان اهل خاورمیانه و شمال آفریقا و آسیا تعلق می‌گیرد و در قالب کمک‌هزینه ارائه می‌شود.
 • بورسیه توسعه بلندمدت استرالیا ADS: بورسیه تحصیلی ADS از نوع فول فاند است و شهریه کامل دانشگاه و کمک‌هزینه زندگی و بلیت سفر را پوشش می‌دهد. این نوع بورسیه برای دانشجویان کشورهای در‌حال‌توسعه در مقطع کارشناسی تمام‌وقت در نظر گرفته شده است. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا برای مقطع کارشناسی ارشد

شرایط اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد آسان‌تر از مقطع کارشناسی است. برای دریافت بورسیه در این مقطع تحصیلی، به مدرک کارشناسی با معدل ممتاز و مقاله‌های بین‌المللی و مدرک آیلتس زبان با نمره ۶٫۵ نیاز است. بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد عبارت‌اند از:

 • بورسیه دوره‌های غیرتحقیقاتی در دانشگاه ملبورن: دانشجویان خارجی که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه ملبورن کسب کرده‌اند، از این بورسیه می‌توانند استفاده کنند. مبلغ بورسیه مذکور سالانه ۱۰هزار دلار است که از شهریه دانشجو کسر می‌شود. 
 • بورسیه MIFRS: این نوع بورسیه را دانشگاه پرداخت می‌کند و تمام هزینه شهریه را پوشش می‌دهد. گفتنی است که سهمیه مشخصی از بورسیه MIFRS در دانشکده‌های مختلف وجود دارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا برای مقطع دکتری

استرالیا بودجه درخورتوجهی را برای تحصیل دانشجویان در مقطع دکتری در نظر گرفته است. به‌منظور دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا برای مقطع دکتری به مدرک آیلتس با نمره ۷، رزومه علمی، سابقه کار علمی و انگیزه‌نامه قوی نیاز دارید. ازجمله بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های این‌ کشور برای مقطع دکتری می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی RSES: این نوع بورسیه به دانشجویان مقطع دکتری رشته علوم زمینی تعلق می‌گیرد. با اخذ بورسیه RSES، سالانه ۸هزار دلار به دانشجویان پرداخت می‌شود.
 • بورسیه IPRS: بورسیه IPRS برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی در نظر گرفته شده است و کمک‌هزینه زندگی و هزینه‌های تحقیقاتی و شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد. 

رنکینگ دانشگاه های استرالیا

تمام دانشگاه‌های دنیا براساس سطح علمی و کیفیت آموزشی و تحقیقاتی بررسی و رتبه‌بندی می‌شوند. سازمان‌های مختلفی مانند Times Higher Education و QS این رتبه‌بندی را انجام می‌دهند. 

QS یکی از سیستم‌های رتبه‌بندی معتبر‌ دانشگاه‌ها‌ است که هرساله آن‌ها را براساس معیارهای مختلف، ازجمله شهرت علمی، تعداد دانشجویان بین‌المللی ثبت‌نام‌شده، تعداد برندگان جایزه نوبل‌، کارآفرینان موفق، میزان همکاری با صنعت و کیفیت آموزش و پژوهش رتبه‌بندی می‌کند.

تایمز هایر اجوکیشن (THE) نوعی مجله هفتگی در کشور بریتانیا است که دانشگاه‌ها را براساس عملکردشان در سطح جهان رتبه‌بندی می‌کند. در جدول زیر، به رنکینگ دانشگاه های استرالیا براساس رتبه‌بندی QS و THE در سطح جهان و استرالیا اشاره کرده‌ایم.

رنکینگ دانشگاه های استرالیا
نام دانشگاه رتبه‌بندی QSرتبه‌بندی THE رتبه در استرالیا
دانشگاه ملبورن۱۴۳۷‍۱
دانشگاه نیو ساوت ولز۱۹۸۴۲
دانشگاه سیدنی۱۹۶۰۲
دانشگاه ملی استرالیا۳۴۶۷۴
دانشگاه موناش۴۲۵۴۵
دانشگاه کوئینزلند۴۳۷۰۶
دانشگاه استرالیای غربی۷۲۱۴۳۸
دانشگاه آدلاید۸۹۱۱۱۸
دانشگاه صنعتی سیدنی۹۰۱۴۸۹
دانشگاه مک‌کواری۱۳۰۱۸۰۱۰

آزمون ورودی دانشگاه های استرالیا

برای ورود به دانشگاه‌ های استرالیا، باید در ۲ آزمون شرکت کنید. در یکی از آزمون‌ها، سطح زبان انگلیسی و در دیگری، سطح علمی شما سنجیده می‌شود. انواع آزمون ورودی دانشگاه های استرالیا عبارت‌اند از:

 • آزمون‌های سنجش میزان مهارت در زبان انگلیسی (IELTS، PTE، TOEFL و CAE)
 • آزمون‌های سنجش سطح علمی در مقطع کارشناسی (UMAT، ISAT، SAT، ACT و LSAT)
 • آزمون‌های سنجش سطح علمی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ( MCATو GMAT و LSAT)

تسلط بر زبان انگلیسی، ازجمله الزامات پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا است و نمره پذیرفتنی را نیز دانشگاه به شما اعلام می‌کند. مدرک زبان انگلیسی خود را باید همراه با سایر مدارک برای دانشگاه ارسال کنید.

آزمون‌های ورودی مقطع کارشناسی براساس نوع رشته از شما گرفته می‌شوند. به‌عنوان مثال، شرکت در آزمون‌های UMAT و ISAT که بر حل مسئله متمرکزند، برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی الزامی است. برای هریک از آزمون‌ها، حداقل نمره‌‌ای در نظر گرفته شده است که باید آن را کسب کنید. با مراجعه به وبسایت دانشگاه مدنظرتان، از حداقل نمره لازم برای قبولی در آزمون‌های ورودی می‌توانید مطلع شوید.

دانشگاه های پزشکی استرالیا

پزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار در استرالیا است که فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند درآمد بسیار زیادی کسب کنند. مدت‌زمان تحصیل رشته پزشکی در استرالیا بین ۴ تا ۶ سال است. دانشگاه‌ های پزشکی استرالیا این رشته را برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه داده‌اند. در‌حال‌حاضر، بورسیه‌های متنوعی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در نظر گرفته شده‌اند. بهترین دانشگاه های پزشکی استرالیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه موناش: دانشکده پزشکی دانشگاه موناش این رشته را برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه داده است. در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان ۱ سال را به‌صورت تئوری درس خواهند خواند و ۳ سال دیگر را در محیط‌های بالینی سپری خواهند کرد. دوره کارشناسی رشته پزشکی دانشگاه موناش ۵ساله است. همچنین، دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند در دوره ۱ساله کارشناسی علوم پزشکی شرکت کنند و پس‌از‌آن در‌زمینه پزشکی ادامه‌تحصیل دهند. هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه موناش سالانه حدود ۹۰هزار دلار است و پذیرش دانشجویان در ماه فوریه انجام می‌شود.
 • دانشگاه ملبورن: دانشکده پزشکی ملبورن اولین دانشکده استرالیا به‌شمار می‌آید که دوره پزشکی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برگزار کرده است. این دوره ۴ساله برای دانشجویانی طراحی شده است که مدرک خود را در رشته کارشناسی دریافت کرده‌اند و به ادامه‌تحصیل در رشته پزشکی تمایل دارند. سال اول تحصیل به‌صورت تئوری و سال‌های بعد به‌طور عملی در مراکز بالینی برگزار می‌شود. شهریه سالانه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه ملبورن حدود ۸۰هزار دلار است. 

دانشگاه های دندانپزشکی استرالیا

دندانپزشکی نیز یکی دیگر از رشته‌هایی است که تقاضای برای تحصیل آن در دانشگاه های استرالیا بسیار زیاد است. هزینه تحصیل در این رشته نیز مانند پزشکی زیاد است. برای پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی استرالیا، باید شایستگی‌های خود را ازلحاظ علمی ثابت کنید. دوره دندانپزشکی در استرالیا ۵ تا ۷ سال و دوره تحصیلات تکمیلی این رشته نیز ۴ سال است. درواقع، کل دوره تحصیل ممکن است بین ۹ تا ۱۰ سال طول بکشد. برخی از دانشگاه‌ های دندانپزشکی استرالیا ازاین‌قرارند:

 • دانشگاه کوئینزلند: دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کوئینزلند دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی و دکتری این رشته را می‌پذیرد. طول دوره کارشناسی دندانپزشکی ۵ سال است. درصورتی‌که مقطع پیش‌دانشگاهی خود را در استرالیا نگذرانده باشید، باید مدرک کارشناسی یا GAMSAT و مدرک زبان آیلتس با نمره ۷ داشته باشید و در مصاحبه نیز شرکت کنید. لازمه ورود به رشته دندانپزشکی در مقطع دکتری، داشتن مدرک دندانپزشکی و ۲ سال سابقه کار در این حوزه است. شهریه تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه کوئینزلند سالانه حدود ۷۴هزار دلار است. 
 • دانشگاه آدلاید: تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه آدلاید در مقاطع تحصیلی کارشناسی و دکتری امکان‌پذیر است. برای ورود به دوره کارشناسی، باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ داشته باشید. همچنین، اگر دوره پیش‌دانشگاهی خود را در استرالیا نگذرانده‌اید، به ارائه مدرک کارشناسی یا شرکت در دوره GAMSAT ملزم هستید. طول دوره رشته کارشناسی جراحی دندان ۵ سال و رشته کارشناسی بهداشت دهان ۳ سال است. اگر مدرک کارشناسی خود را از استرالیا نگرفته باشید، برای تحصیل در مقطع دکتری، باید مدرک دندانپزشکی را ارائه دهید. شهریه تحصیل رشته دندانپزشکی در این دانشگاه سالانه حدود ۹۴هزار دلار است.

ارزانترین دانشگاه های استرالیا

دانشگاه های ارزان استرالیا شهریه کمتری از سایر دانشگاه‌ها از دانشجویان دریافت و امکان تحصیل با هزینه مقرون‌به‌صرفه را فراهم می‌کنند. ارزانترین دانشگاه های استرالیا معمولا دانشگاه‌های دولتی هستند که بودجه آن‌ها را دولت تامین می‌کند. برخی از این دانشگاه‌ها در شهرهای کوچک‌تر استرالیا قرار دارند؛ به‌همین‌دلیل، شهریه آن‌‌ها کمتر است. این دانشگاه‌ها رشته‌های متنوعی را در تمام مقاطع تحصیلی ارائه می‌کنند.

ارزانترین دانشگاه های استرالیا عبارت‌اند از:

 •  دانشگاه چارلز استوارت (Charles Sturt University)
 •  دانشگاه کوئینزلند جنوبی (University of Southern Queensland)
 •  دانشگاه سیدنی غربی (Western Sydney University)
 •  دانشگاه ویکتوریا (Victoria University)
 •  دانشگاه مرداک (Murdoch University)

دانشگاه چارلز استوارت (Charles Sturt University)

دانشگاه چارلز استوارت یکی از اولین دانشگاه‌های ساخته‌شده در نیو سات ولز محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ تاسیس شده است و در تمام مقاطع تحصیلی رشته‌های گوناگونی، مانند تجارت، آموزش، مهندسی، علوم بهداشتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات را ارائه می‌دهد. تمامی دروس در دانشگاه چارلز استوارت به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشگاه چارلز استوارت در استرالیا رتبه ۳۱ و در جهان رتبه ۷۶۴ را ازآنِ خود کرده است.

دانشگاه چارلز استوارت (Charles Sturt University)
رتبه در استرالیا ۳۱
رتبه جهانی ۷۶۴
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی
رشته‌های تحصیلی علوم رسانه و ارتباطات
سال ساخت ۱۹۸۹
شهر دانشگاه نیو سات ولز
شهریه دانشگاه براساس رشته سالانه بین ۲۰هزار تا ۵۲هزار دلار
تعداد دانشکده۳
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاه https://www.csu.edu.au/

دانشگاه کوئینزلند جنوبی (University of Southern Queensland)

دانشگاه کوئینزلند جنوبی در شهر توومبای استرالیا قرار دارد و در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده است. در این دانشگاه، امکان تحصیل در رشته‌هایی نظیر، ریاضیات، مدیریت پروژه، مطالعات محیطی و گردشگری در تمامی مقاطع فراهم است. دانشگاه کوئینزلند جنوبی رتبه ۳۲ را در استرالیا و رتبه ۴۱۰ را در دنیا کسب کرده است. ناگفته نماند تمامی دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه کوئینزلند جنوبی (University of Southern Queensland)
رتبه در استرالیا ۳۲
رتبه جهانی ۴۱۰
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی
رشته‌های تحصیلی ریاضیات، مدیریت پروژه، مطالعات محیطی و گردشگری
سال ساخت ۱۹۶۷
شهر دانشگاه توومبای
شهریه دانشگاه سالانه ۲۶هزار تا ۴۰هزار دلار 
تعداد دانشکده ۵
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاه https://www.unisq.edu.au/

دانشگاه سیدنی غربی (Western Sydney University)

دانشگاه سیدنی غربی در سال ۱۹۸۹ در شهر سیدنی بنیان نهاده شده است. این دانشگاه با ارائه آموزش‌های باکیفیت در فهرست بهترین دانشگاه‌های استرالیا قرار گرفته است. دانشگاه سیدنی غربی ۹ دانشکده دارد و تمام دروس در آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این دانشگاه ازجمله دانشگاه‌های دولتی استرالیا است و رشته‌های متنوعی، مانند تجارت و مهندسی و پرستاری را در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌‌دهد.

دانشگاه سیدنی غربی (Western Sydney University)
رتبه در استرالیا ۳۲
رتبه جهانی ۲۳۴
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی
رشته‌های تحصیلی تجارت و مهندسی و پرستاری
سال ساخت ۱۹۸۹
شهر دانشگاه سیدنی
شهریه دانشگاه سالانه ۳۰هزار دلار
تعداد دانشکده ۹
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاه https://www.westernsydney.edu.au/

دانشگاه ویکتوریا (Victoria University)

دانشگاه ویکتوریا کارش را از سال ۱۹۹۰ در شهر ملبورن استرالیا شروع کرده است. این دانشگاه علاوه‌بر ملبورن، پردیس‌‌های دیگری در شهرهای سیدنی و بریزبن دارد. ارتباط این دانشگاه با صنایع مختلف به‌گونه‌ای است که امکان کارآموزی برای دانشجویان را فراهم می‌کند. تمامی دروس در دانشگاه ویکتوریا به زبان انگلیسی تدریس و در آن رشته‌هایی مانند مدیریت، مهندسی، هنر و حقوق در تمام مقاطع تحصیلی ارائه می‌شوند. دانشگاه ویکتوریا در استرالیا رتبه ۳۷ و در جهان رتبه ۶۴۹ را به‌دست آورده است.

دانشگاه ویکتوریا (Victoria University)
رتبه در استرالیا ۳۷
رتبه جهانی ۶۴۹
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی
رشته‌های تحصیلی مدیریت، مهندسی، حقوق و هنر
سال ساخت ۱۹۹۰
شهر دانشگاه ملبورن و سیدنی و بریزبن
شهریه دانشگاه براساس نوع رشته سالانه ۲۸هزار دلار
تعداد دانشکده ۶
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاه مجهز به امکانات کامل برای زندگی 
وبسایت دانشگاه https://www.vu.edu.au/

دانشگاه مرداک (Murdoch University)

دانشگاه مرداک در سال ۱۹۷۳ در شهر پرت استرالیا بنیان نهاده شده است و یکی از دانشگاه‌های دولتی استرالیا محسوب می‌شود. این دانشگاه برنامه‌های متنوعی برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است و رویکردهای آموزشی و تحقیقاتی بسیار جذابی دارد. دانشگاه مرداک رتبه ۳۷ را در استرالیا و رتبه ۶۷۳ را در دنیا کسب کرده است. در این دانشگاه، امکان تحصیل در رشته‌های مدیریت، مهندسی، سلامت، هنر و روان‌شناسی در تمام مقاطع تحصیلی فراهم است و تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه مرداک (Murdoch University)
رتبه در استرالیا ۲۷
رتبه جهانی ۶۷۳
زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی
رشته‌های تحصیلی مدیریت، مهندسی، سلامت، هنر و روان‌شناسی
سال ساخت ۱۹۷۳
شهر دانشگاه پرت
شهریه دانشگاه سالانه حدود ۲۶هزار دلار
تعداد دانشکده ۵
نوع دانشگاه دولتی
امکانات خوابگاه دارد
وبسایت دانشگاه www.murdoch.edu.au

بهترین دانشگاه های استرالیا در سال ۲۰۲۴

دانشگاه های استرالیا سال‌‌های متوالی در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. همان‌طور‌که انتظار می‌رفت، در سال ۲۰۲۴ نیز این اتفاق رخ داده است و بسیاری از دانشگاه‌های دولتی استرالیا اعتبار جهانی خود را حفظ کرده‌اند. دانشگاه‌های این کشور براساس کیفیت آموزشی و معیارهای دیگر رتبه‌بندی شده‌اند.

براساس رتبه‌بندی QS، بهترین دانشگاه های استرالیا در سال ۲۰۲۴ عبارت‌اند از:

 • دانشگاه نیو سات ولز (New South Wales)
 • دانشگاه ملبورن (The University of Melbourne)
 • دانشگاه سیدنی (University of Sydney)
 • دانشگاه ملی استرالیا (The Australian National University)
 • دانشگاه موناش (Monash University)
 • دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)
 • دانشگاه استرالیای غربی (University of Western Australia)
 • دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)
 • دانشگاه صنعتی سیدنی (University of Technology Sydney)
 • دانشگاه مک‌کواری (Macquarie University)

دانشگاه نیو سات ولز (New South Wales )

دانشگاه نیو سات ولز یکی از دانشگاه‌های دولتی پیشرو به‌حساب می‌آید که در سال ۱۹۴۹ در شهر سیدنی تاسیس شده است. این دانشگاه رتبه ۹ را در استرالیا و رتبه ۱۹ را در دنیا دارد؛ بنابراین، در سراسر جهان معتبر است. این دانشگاه از‌لحاظ تحقیقاتی، به‌خصوص در رشته‌های پزشکی و مهندسی، عملکرد موفقی از خود نشان داده است. دانشگاه نیو سات ولز رشته‌‌های متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد؛ از‌جمله تجارت، مهندسی، حقوق و هنر‌.

دانشگاه نیو سات ولز (New South Wales)
رتبه در استرالیا۲
رتبه جهانی۱۹
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، حقوق، داروسازی و روان‌شناسی
سال ساخت۱۹۴۹
شهر دانشگاهسیدنی
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۳۷هزار دلار
تعداد دانشکده۹
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.unsw.edu.au/

دانشگاه ملبورن (The University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن بهترین دانشگاه استرالیا است که رتبه ۱ را در این کشور و رتبه ۱۴ را در جهان به‌دست آورده است. این دانشگاه از‌لحاظ علمی و تحقیقاتی و تاثیرات اجتماعی بسیار موفق عمل کرده است. دانشگاه ملبورن رشته‌‌های متنوعی، مانند تجارت، حقوق، مهندسی، پزشکی، هنر و پرستاری را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سال ۱۸۵۳ در شهر ملبورن بنیان نهاده شده است و ۱۰ دانشکده دارد.

دانشگاه ملبورن (The University of Melbourne)
رتبه در استرالیا۱
رتبه جهانی۱۴
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، حقوق، هنر و پرستاری
سال ساخت۱۸۵۳
شهر دانشگاهملبورن
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۴۱هزار دلار
تعداد دانشکده۱۰
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.unimelb.edu.au/

دانشگاه سیدنی (University of Sydney)

دانشگاه سیدنی در سال ۱۸۵۰ در شهر سیدنی بنیان نهاده شده است. این دانشگاه تحقیقاتی با صنایع مختلف در تعامل است و این موضوع بر پیشرفت دانشجویان تاثیر بسزایی می‌گذارد. دانشگاه سیدنی در استرالیا رتبه ۲ و در دنیا رتبه ۱۹ را کسب کرده است. در این دانشگاه، تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس و رشته‌ها گوناگونی در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند.

دانشگاه سیدنی (University of Sydney)
رتبه در استرالیا۲
رتبه جهانی۱۹
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیهنر، حقوق، داروسازی و مهندسی
سال ساخت۱۸۵۰
شهر دانشگاهسیدنی
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۴۵هزار دلار
تعداد دانشکده۹
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.sydney.edu.au/

دانشگاه ملی استرالیا (The Australian National University)

دانشگاه ملی استرالیا نوعی دانشگاه تحقیقاتی است که در پایتخت استرالیا، کانبرا، قرار دارد. این دانشگاه کارش را از سال ۱۹۴۶ آغاز کرده است و در‌حال‌حاضر، رتبه ۴ را در استرالیا و رتبه ۳۴ را در دنیا دارد. بسیاری از رهبران و سیاست‌مداران مطرح دنیا از دانشگاه ملی استرالیا فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دانشگاه رشته‌های متنوعی، همچون هنر، حقوق، داروسازی و مهندسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد.

دانشگاه ملی استرالیا (The Australian National University)
رتبه در استرالیا۴
رتبه جهانی۳۴
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیهنر، حقوق، داروسازی و مهندسی
سال ساخت۱۹۴۶
شهر دانشگاهکانبرا
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۳۵هزار دلار
تعداد دانشکده۷
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.anu.edu.au/

دانشگاه موناش (Monash University)

دانشگاه موناش در سال ۱۹۵۸ در شهر ویکتوریا تاسیس شده است. هم‌اکنون، این دانشگاه رتبه ۵ را در استرالیا و رتبه ۴۲ را در جهان ازآن خود کرده است. دانشگاه موناش ۱۰ دانشکده دارد و بیش از ۶۰هزار نفر دانشجو از ۱۷۰ کشور دنیا در آن درس می‌خوانند. با وجود ارائه رشته‌های بسیار متنوع در تمام مقاطع تحصیلی این دانشگاه، می‌توانید رشته دلخواهتان برای تحصیل را انتخاب کنید.

دانشگاه موناش (Monash University)
رتبه در استرالیا۵
رتبه جهانی۴۲
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیمدیریت، داروسازی، مهندسی، حقوق و علوم کامپیوتر
سال ساخت۱۹۵۸
شهر دانشگاهویکتوریا
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۳۷هزار دلار
تعداد دانشکده۱۰
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.monash.edu/

دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)

دانشگاه کوئینزلند کارش را از سال ۱۹۰۹ در شهر سنت لوسیا شروع کرده است. این دانشگاه رتبه ۶ را در استرالیا و رتبه ۴۳ را در جهان کسب کرده است. دانشگاه کوئینزلند از ۶ دانشکده تشکیل شده است که در آن‌ها، رشته‌های گوناگونی در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌شوند. ناگفته نماند که دانشگاه کوئینزلند ۱۰ خوابگاه در داخل و خارج از دانشگاه برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته است. درحال‌حاضر، بیش از ۲۱هزار نفر دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه درس می‌خوانند.

دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)
رتبه در استرالیا۶
رتبه جهانی۴۳
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیداروسازی، حقوق، مهندسی، مکانیک و مدیریت
سال ساخت۱۹۰۹
شهر دانشگاهسنت لوسیا
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۴۱هزار دلار
تعداد دانشکده۶
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.uq.edu.au/

دانشگاه استرالیای غربی (University of Western Australia)

دانشگاه استرالیای غربی در سال ۱۹۱۱ در شهر پرت تاسیس شده و درحال‌حاضر، رتبه ۸ را در کشور استرالیا و رتبه ۷۲ را در دنیا به‌دست آورده است. این دانشگاه با بهره‌مندی از دانشکده‌های متعدد، امکان تحصیل در رشته دلخواه دانشجویان را فراهم کرده است. ازلحاظ خوابگاه، دانشگاه استرالیای غربی ۵ نوع محل اقامت برای دانشجویان در نظر گرفته است. هم‌اکنون، بیش از ۴هزار نفر دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه استرالیای غربی (University of Western Australia)
رتبه در استرالیا۸
رتبه جهانی۷۲
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیمدیریت، مهندسی، داروسازی، علوم کامپیوتر، روان‌شناسی و حقوق
سال ساخت۱۹۱۱
شهر دانشگاهپرت
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۳۱هزار دلار
تعداد دانشکده۸
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.uwa.edu.au/

دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)

دانشگاه آدلاید کارش را از سال ۱۸۷۴ آغاز کرده و از آن زمان تاکنون، به یکی از دانشگاه‌های برتر استرالیا و جهان تبدیل شده است. این دانشگاه رتبه ۸ را در استرالیا و رتبه ۸۹ را در دنیا ازآن خود کرده است. امروزه، بیش از ۲۲هزار نفر دانشجو در دانشگاه آدلاید درس می‌خوانند که بیش از ۶هزار نفر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. در این دانشگاه، رشته‌های متنوعی نظیر مدیریت، مهندسی، داروسازی، علوم کامپیوتر، روان‌شناسی و حقوق در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند.

دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)
رتبه در استرالیا۸
رتبه جهانی۸۹
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیمدیریت، مهندسی، داروسازی، علوم کامپیوتر، روان‌شناسی و حقوق
سال ساخت۱۸۷۴
شهر دانشگاهآدلاید
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۳۳هزار دلار
تعداد دانشکده۵
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://adelaide.edu.au/

دانشگاه صنعتی سیدنی (University of Technology Sydney)

دانشگاه صنعتی سیدنی در سال ۱۹۸۸ در شهر سیدنی بنیان نهاده شده است. این دانشگاه رتبه ۹ را در استرالیا و رتبه ۹۰ را در دنیا کسب کرده است. وجود انواع دانشکده‌های حقوق و تجارت و پرستاری در دانشگاه صنعتی سیدنی امکان تحصیل در رشته‌های متنوعی را فراهم کرده است. به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه استفاده کنید. ناگفته نماند که در دانشگاه صنعتی سیدنی نیز مانند عموم دانشگاه‌های استرالیا، دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

 دانشگاه صنعتی سیدنی (University of Technology Sydney)
رتبه در استرالیا۹
رتبه جهانی۹۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیهنر، مدیریت، روان‌شناسی، حقوق و مهندسی
سال ساخت۱۹۸۸
شهر دانشگاهسیدنی
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۳۱هزار دلار
تعداد دانشکده۶
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.uts.edu.au/

دانشگاه مک‌کواری (Macquarie University)

دانشگاه مک‌کواری یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی استرالیا به‌شمار می‌رود که در سال ۱۹۶۴ در شهر سیدنی تاسیس شده است. درحال‌حاضر، افزون‌بر ۴۰هزار نفر دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که بیش از ۸هزار نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه رتبه ۱۰ را در استرالیا و رتبه ۱۳۰ را در جهان به‌دست آورده است. ۵ دانشکده اصلی در دانشگاه مک‌کواری وجود دارند که رشته‌های متنوعی، ازجمله حقوق، روان‌شناسی، علوم کامپیوتر، مهندسی و‌ هنر را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند.

دانشگاه مک‌کواری (Macquarie University)
رتبه در استرالیا۱۰
رتبه جهانی۱۳۰
زبان تدریس در دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیحقوق، روان‌شناسی، علوم کامپیوتر، مهندسی و‌ هنر
سال ساخت۱۹۶۴
شهر دانشگاهسیدنی
شهریه دانشگاهسالانه حدود ۳۱هزار دلار
تعداد دانشکده۵
نوع دانشگاهدولتی
امکانات خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.mq.edu.au/

مزایای تحصیل در دانشگاه های استرالیا

 • دروس در اغلب دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.
 • با تحصیل در دانشگاه های استرالیا، امکان زندگی در برخی از شهرهای مشهور این کشور که شهرت جهانی دارند، برای شما فراهم است.
 • از سطح آموزشی مطلوب دانشگاه‌ های استرالیا می‌توانید بهره‌مند شوید.
 • در کشوری با نرخ بیکاری کم و درآمد زیاد می‌توانید زندگی می‌کنید.
 • با تحصیل در دانشگاه های استرالیا، رزومه بسیار قوی برای خود ایجاد می‌کنید.

معایب تحصیل در دانشگاه های استرالیا

 • هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور استرالیا زیاد است.
 • ممکن است مدتی زمان ببرد تا خود را با سیستم آموزشی استرالیا وفق بدهید.

در زمستان و تابستان، هوای استرالیا بسیار سرد و گرم است.

فرم مشاوره پذیرش دانشگاه های استرالیا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

چگونه از دانشگاه های استرالیا پذیرش بگیریم؟

برای پذیرش از دانشگاه های استرالیا، باید شرایط دانشگاه را بررسی و درصورت داشتن ‌شرایط‌ لازم، برای آن‌ها اپلای کنید. دانشگاه پرونده شما را بررسی می‌کند و درصورت تایید، می‌‌توانید از آن پذیرش بگیرید.

شروع ترم در دانشگاه های استرالیا چه زمانی است؟

شروع ترم در دانشگاه های استرالیا ماه‌های جولای و فوریه است.

شهریه دانشگاه های استرالیا چقدر است؟

شهریه دانشگاه های استرالیا به مقطع تحصیلی و نوع رشته و دانشگاه بستگی دارد. میانگین شهریه دانشگاه های استرالیا سالانه ۱۵هزار تا ۲۰هزار دلار است.

برای پذیرش در دانشگاه های استرالیا باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنیم؟

بله، برای پذیرش در دانشگاه های استرالیا باید در آزمون‌های ورودی تعیین سطح مهارت زبان و تعیین سطح علمی شرکت کنید. نوع آزمون به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد.