در فرانسه دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی اعتبار و رتبه‌بندی مناسبی دارند. برای کسانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند، آشنایی با این دانشگاه‌ها بسیار مهم است.

کشور فرانسه سیستم آموزش عالی باکیفیت و معتبری در اروپا دارد. دانشگاه‌هایی مانند سوربن، پاریس ساکلای و اکس مارسی جزء دانشگاه‌های برتر جهان به حساب می‌آیند. دانشگاه‌ها در کشور فرانسه به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی از طرف دولت پشتیبانی مالی می‌شوند و به همین دلیل، شهریه مناسبی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند. در این مطلب، می‌خواهیم با شرایط اخذ پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاه های فرانسه، مدارک لازم و مسائلی از این قبیل آشنا شویم.

تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه

کشور فرانسه از نظر کیفیت آموزش عالی در سال ۲۰۲۲ در رتبه هشتم جهان قرار گرفت. ده‌ها دانشگاه فرانسوی به‌طور مرتب در رتبه‌های بالای دانشگاه‌های بین‌المللی قرار دارند. در فرانسه بیش از ۳۵۰۰ مؤسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی در حال فعالیت هستند. مؤسسات آموزش عالی در فرانسه به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

دانشگاه‌ها: این مؤسسات با حدود ۲۵۰ هزار دانشجوی بین‌المللی کشور را تحت پوشش قرار می‌دهند و دوره‌هایی را در همه زمینه‌ها، از علم و ورزش گرفته تا علوم انسانی و پزشکی آموزش می‌دهند.

مؤسسات تخصصی: این مؤسسات شامل دانشکده‌های بازرگانی و مدیریت، مهندسی، معماری و هنرهای کاربردی هستند.

Grandes Écoles: این مؤسسات معتبر معمولاً کوچک‌تر از دانشگاه‌ها هستند و فقط استعدادهای برتر را پرورش می‌دهند. آن‌ها بسیار گزینشی عمل می‌کنند و دانشجویان معمولاً فقط پس از گذراندن دوره آمادگی دو ساله و قبولی در آزمون ورودی پذیرفته می‌شوند.

در مجموع ۳۰ مؤسسه فرانسوی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال ۲۰۲۲ وجود داشتند که چهار مؤسسه در رتبه‌بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفتند.

تحصیل در دانشگاه های فرانسه

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه، اگرچه چندان رایج نیست اما امکان‌پذیر است. دانشگاه‌های دولتی فرانسه از مقرون‌به‌صرفه‌ترین مؤسسات در اروپا هستند و برخی از آن‌ها برنامه‌های آموزش به زبان انگلیسی دارند. بسیاری از آن‌ها در حین تحصیل به زبان انگلیسی به شما زبان فرانسوی هم آموزش می‌دهند. اما برخی مانند Sciences Po دوره‌های خود را فقط به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. 

دوره‌های محبوب برای انتخاب در فرانسه

برخی رشته‌ها در فرانسه محبوبیت بالایی دارند و دانشجویان بین‌المللی بیشتری آن‌ها را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

هنر: فرانسه مهد هنر است و کشوری است هنرمندپرور. بعضی از بزرگ‌ترین هنرمندان جهان فرانسوی‌اند. افراد خلاق و علاقه‌مند به رشته‌های هنری می‌توانند در فرانسه آموزش‌های سطح بالایی دریافت کنند. 

تجارت: تجارت بین‌المللی یکی دیگر از دوره‌های محبوبی است که در فرانسه تدریس می‌شود. با تحصیل در این رشته همزمان با مطالعه و کسب مهارت‌های جدید، فرصت‌های متعددی برای انتخاب شغل خواهید داشت. با داشتن مدرک بازرگانی، زمینه‌هایی که می‌توانید در آن کار کنید محدود نیستند. بسیاری از مردم برای گرفتن مدرک بازرگانی بین‌المللی راهی دانشگاه های فرانسه می‌شوند.حقوق: رشته دیگری که دانشجویان بین‌المللی را از سراسر جهان به فرانسه جذب می‌کند، حقوق است. دانشگاه های فرانسه در این حوزه از نظر آکادمیک سطح بالایی دارند. کسانی که به زبان فرانسه تسلط داشته باشند، می‌توانند در این زمینه تحصیلات مقرون‌به‌صرفه‌ای را در این کشور سپری کنند. 

شرایط پذیرش دانشگاه های فرانسه

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه متقاضیان باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند. سال تحصیلی فرانسه از سپتامبر یا اکتبر شروع می‌شود، تا پایان ژوئن ادامه دارد و شامل دو ترم، یک استراحت دو هفته‌ای در کریسمس و یک تعطیلات تابستانی حداقل دو ماهه (ژوئیه و آگوست) می‌شود. 

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه مقطع کارشناسی

برای شرکت در دوره کارشناسی در فرانسه، باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و همچنین نیازمندی‌های متناسب با رشته و دانشگاه خود را نیز برآورده کنید. 

سال تحصیلی در دانشگاه‌های کشور فرانسه از اواسط سپتامبر آغاز می‌شود و تا پایان ژوئن ادامه دارد. برخی از مؤسسات نیز ممکن است در طول سال، ثبت‌نام داشته باشند. اگر می‌خواهید در یک دانشگاه فرانسوی درس بخوانید، باید مدارک خود را زودتر از موعد جمع‌آوری کنید و حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره‌ها، درخواست خود را ارسال کنید.

دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه بسیار رقابتی است؛ هر چه زودتر درخواست تکمیل‌شده را به دانشگاه ارسال کنید، دانشگاه زودتر می‌تواند درخواست شما را ارزیابی کند و تصمیم نهایی را بگیرد. به خاطر داشته باشید که ضرب‌الاجل‌هایی وجود دارند که باید برای حضور در دانشگاه در یک ترم خاص رعایت کنید. هنگام تکمیل درخواست، این تاریخ‌ها را در نظر داشته باشید. 

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه باید مدرک کارشناسی داشته باشید. روند درخواست برای کارشناسی ارشد در فرانسه تفاوت چندانی با روند کارشناسی ندارد. تنها نکته این است که برای دریافت پذیرش کارشناسی ارشد باید در زمینه رشته انتخابی مقاله داشته باشید.

مهلت درخواست عادی برای پذیرش، ۳۱ ژانویه است. برای موفقیت در دریافت پذیرش، شما به مدرک آزمون آیلتس یا تافل نیاز دارید. نمره موردنیاز در این آزمون‌ها با توجه به رشته و دانشگاه شما می‌تواند متفاوت باشد. برای زبان فرانسه نیز باید در آزمون‌های DALF یا DELF شرکت کنید. به یاد داشته باشید که دانشگاه های فرانسه شما را ملزم می‌کنند بیمه درمانی داشته باشید. پس در این زمینه نیز هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه برای مقطع کارشناسی ارشد

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه مقطع دکترا

دکترا در فرانسه با توجه به رشته سه تا شش سال طول می‌کشد؛ هرچند که محدودیت زمانی قانونی در این زمینه وجود ندارد. رشته‌های علوم طبیعی و فنی (مثل ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و مهندسی) معمولاً سه سال طول می‌کشند و برای سال چهارم قابل‌تمدید هستند. رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی (مثل حقوق، مدیریت، جامعه‌شناسی و تاریخ) معمولاً چهار تا پنج سال طول می‌کشند.

در طول سه سال اول، ثبت‌نام مجدد در شروع هر سال تحصیلی تقریباً خودکار است. پس از آن، هر سال باید یک فایل ارسال کنید تا به دانشکده دکتری خود اطمینان دهید که می‌توانید پایان‌نامه خود را در بازه زمانی مشخص تکمیل کنید تا ثبت‌نام مجدد شما تأیید شود.

برای پذیرش در مقطع دکترا، باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. همچنین می‌توانید تجربه پژوهشی یا لیسانس پنج ساله را به دانشکده دکتری که می‌خواهید در آن ثبت‌نام کنید، نشان دهید تا از برخی الزامات صرف‌نظر شود و مجاز به ثبت‌نام شوید.

زمان درخواست برای پذیرش دکترا

پیشنهادات دکترا معمولاً در ژانویه منتشر می‌شود و مهلت درخواست بین آوریل و می است. سال تحصیلی نیز در سپتامبر همان سال آغاز می‌شود و تا پایان آگوست ادامه دارد. کلاس‌ها بین سپتامبر و ژوئن برگزار می‌شوند. در تعطیلات تابستانی، فعالیت کمتری وجود دارد و اکثر مقاطع دکترا در آگوست تعطیل هستند. با این حال، در مقطع دکترا، به‌خصوص اگر فلوشیپ دکترا دارید، مشمول جدول زمانی آکادمیک نیستید. به‌طور کلی، شما پنج هفته تعطیلات دارید که می‌توانید این زمان را در طول سال بگذرانید.

شرایط پذیرش دکترا

هر دانشگاه و استاد راهنمای پایان‌نامه‌ای، شرایط پذیرش خاص خود را دارند. شرط اصلی، توانایی شما برای تکمیل تحقیق است. در دوره دکترا شما کلاس‌های کمی برای گذراندن خواهید داشت و قبل از هر چیز باید مستقل باشید: باید به‌تنهایی روی یک موضوع خاص کار کنید و در یک آزمایشگاه و با یک تیم ارتباط برقرار کنید.

شما به‌دلیل تواناییتان در یافتن اطلاعات، نوشتن پروپوزال و توانایی اجرای پروتکل‌های تحقیق انتخاب خواهید شد. تألیف مقاله، ارائه کنفرانس و گذراندن دوره کارآموزی طولانی در یک آزمایشگاه تحقیقاتی برای دریافت پذیرش اهمیت بالایی دارند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های فرانسه

با اینکه در هر سال تحصیلی، مهلت ارسال آثار متفاوت است اما به‌عنوان یک قاعده، پذیرش درخواست‌ها در ابتدای دسامبر باز می‌شود. قبل از آغاز ماه مارس، متقاضیان باید یک پرونده الکترونیکی را ایجاد، تکمیل و برای تأیید ارسال کنند. تا پایان ماه آوریل باید هزینه ثبت‌نام را بپردازید و مصاحبه خود را انجام دهید. اگر درخواست از طریق سیستم پردیس فرانسه ارسال شود، پاسخ تقریباً تا اواسط ماه می یا اوایل ژوئن در پرونده Etudes en France ارائه می‌شود. در صورتی که مدارک به دانشگاه یا گراند اکول غیرمتصل به سیستم ارسال شود، پاسخ مستقیماً به حساب شخص در سایت دانشگاه ارسال خواهد شد. پس از دریافت دعوت‌نامه، دانشجو باید تصمیم خود را برای تحصیل در دانشگاه منتخب تا ماه جولای تأیید کند. 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های فرانسه مقطع کارشناسی

پس از انتخاب یک رشته دانشگاهی می‌توانید روند درخواست را شروع کنید. باید توجه داشته باشید مدارک لازم برای هر دانشگاه، متفاوت است. برای مثال، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما درخواست پذیرش GRE ،GMAT یا LSAT کنند. این‌ها آزمون‌هایی هستند که در سطح بین‌المللی استفاده می‌شوند و به دانشگاه اطمینان می‌دهند که متقاضیان برای چالش‌های تحصیلی پیشرفته آمادگی دارند. مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه شامل موارد زیر می‌شود: 

 • کپی پاسپورت
 • یک عکس پاسپورتی
 • کپی ریز نمرات و مدارک فارغ‌التحصیلی
 • هزینه درخواست (در صورت نیاز)
 • گواهی مسئولیت مدنی
 • پاکت نامه
 • مدرک فرانسوی یا انگلیسی مهارت زبان
 • اثبات برخورداری از منابع مالی لازم برای تأمین هزینه اقامت در فرانسه 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های فرانسه مقطع کارشناسی ارشد

 • مدرک کارشناسی و کارنامه تحصیلی
 • طرح تحقیق (Research Plan) 
 • گواهی تأییدکننده سطح زبان (برای TCF نمره ۴۰۰، برای DELF نمره بالای ۷۵، برای DALF نمره بالای ۵۰، برای تافل نمره بالای ۸۵ و برای آیلتس نمره بالای ۶/۵)
 • آزمون‌های ورودی تخصصی (GRE / GMAT)
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه

علاوه بر مجموعه مدارک استاندارد برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی فرانسه، امکان ضمیمه کپی دفترچه کار نیز وجود دارد. این مدرک برای نشان دادن تجربه حرفه‌ای ضروری است؛ به‌خصوص اگر متقاضی در همان تخصصی که برای آن درخواست می‌کند، کار کرده باشد. همچنین گاهی اوقات باید نامه‌ای از مشاور تحصیلی (Academic Advisor) آینده در فرانسه ارائه شود.

دانشگاه‌های بزرگ اغلب به آزمون‌های تخصصی نیاز دارند و آزمون‌های ورودی اضافی (مصاحبه، ارزیابی نمونه‌کارها، ارائه یا دفاع از یک پروژه تحقیقاتی) را سازمان‌دهی می‌کنند.

حداقل سطح زبان فرانسه برای پذیرش B۲ است. برخی از تخصص‌ها، مانند حقوق، برای ثبت‌نام به سطح C۱ نیاز دارند.

مهم: تمام مدارک باید محضری و به زبان برنامه انتخابی (فرانسوی یا انگلیسی) ترجمه شده باشند. لیست دقیق باید در وب‌سایت دانشگاه موردنظر بررسی شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های فرانسه مقطع دکترا

مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاه های فرانسه شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم اطلاعات تکمیل‌شده
 • فتوکپی شناسنامه یا پاسپورت (برای دانشجویان خارجی که قبلاً در فرانسه اقامت داشته‌اند، کپی ویزا هم لازم است.)
 • کپی قرارداد کار برای پایان‌نامه به‌صورت پاره‌وقت (مخصوص دانشجوی دکتری حقوق‌بگیر)
 • رزومه (CV)
 • انگیزه‌نامه نوشته‌شده به زبان فرانسوی یا انگلیسی (حداقل یک صفحه)
 • توصیه‌نامه از سرپرست یا آزمایشگاه میزبان (اختیاری)
 • توصیه‌نامه از اساتید (اختیاری اما توصیه می‌شود.)
 • رونوشت BAC شما (فقط برای BAC فرانسه)
 • نمرات سه سال آخر تحصیلات عالی و برنامه درسی دروسی که برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی از یک دانشگاه خارجی گرفته شده است. هر ترمِ هر سال باید توسط یک کارنامه پشتیبانی شود. اگر ریز نمرات ندارید باید مدارک دیگری را پیوست کنید. (مثلاً کارآموزی، سنوات فاصله و مانند این‌ها)
 • فتوکپی مدارک تحصیلی (برای کسانی که دیپلم خارجی دارند، این مدارک باید به فرانسوی ترجمه و توسط افسر کنسولی تأیید شوند.)
 • کپی سوابق کاری: گزارش کارآموزی انجام‌شده، سابقه کار، قراردادهای کاری و مانند این‌ها (اختیاری است اما توصیه می‌شود.)

رتبه جهانی و رنکینگ دانشگاه های فرانسه

دانشگاه‌های کشور فرانسه بهترین دانشکده‌های هنر، حقوق، بازرگانی، مهندسی و پزشکی در سطح جهان را دارند که به‌دلیل برتری علمی و آموزشی خود از رتبه‌های بالا و شهرت گسترده‌ای برخوردار هستند. وقتی به تاریخ هنر، ادبیات و آموزش در فرانسه نگاه می‌کنید، می‌توانید از کیفیت بالای آموزش در تمامی مقاطع تحصیلی اطمینان حاصل کنید. رنکینگ دانشگاه های فرانسه را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید. 

دانشگاه

رتبه در فرانسه

رتبه در جهان

دانشگاه تحقیقاتی PSL پاریس

۱

۴۷

دانشگاه سوربن

۲

۹۰

دانشگاه پاریس ساکلای

۳

۹۳

انستیتو پلی تکنیک پاریس

۴

۹۵

دانشگاه پاریس سیته

۵

۱۱۴

École des Ponts ParisTech

۶

۲۵۱-۳۰۰

دانشگاه اکس مارسی

۷

۳۰۱-۳۵۰

دانشگاه بوردو

۸

۳۰۱-۳۵۰

École Normale Supérieure de Lyon

۹

۳۰۱-۳۵۰

دانشگاه مونت پلیه

۱۰

۳۰۱-۳۵۰

دانشگاه IMT آتلانتیک

۱۱

۳۵۱-۴۰۰

رتبه جهانی و رنکینگ دانشگاه های فرانسه

شهریه دانشگاه های فرانسه

دولت فرانسه از دانشگاه‌های کشور حمایت مالی می‌کند و درصد زیادی از هزینه‌های تحصیلی را بر عهده می‌گیرد. طبق اعلام رسمی، شهریه دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی در فرانسه به‌طور متوسط ۲۷۷۰ یورو در سال و در مقطع کارشناسی ارشد به‌طور متوسط ۳۷۷۰ یورو است. به‌علاوه، دولت فرانسه درصد زیادی از هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکتری را نیز پرداخت می‌کند. به همین دلیل، هزینه تحصیل در این مقطع ۳۸۰ یورو در سال است. 

بهترین دانشگاه های فرانسه

در این بخش، برخی از بهترین دانشگاه های فرانسه را معرفی می‌کنیم. 

دانشگاه تحقیقاتی علوم پاریس (PSL)

دانشگاه (PSL) در سال ۲۰۱۰ در قالب یک دانشگاه کالج دولتی در پاریس تأسیس شد و به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان دانشگاه آغاز به کار کرد. این دانشگاه ۱۱ دانشکده دارد. PSL در مرکز پاریس قرار گرفته و سایت‌های اصلی آن در محله لاتین، در پردیس Jourdan در Porte Dauphine، در شمال پاریس و در Carre Richelieu قرار دارند.

در PSL می‌توان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری درس خواند. این دانشگاه، آموزشی مبتنی بر تحقیق و آموزش بین‌رشته‌ای ارائه می‌دهد و ۱۷ هزار دانشجوی آن به طیف گسترده‌ای از رشته‌ها در علوم، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنرهای زیبا و هنرهای نمایشی دسترسی دارند.

در سال ۲۰۲۰، دانشگاه PSL در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های جهان در رتبه ۳۶، در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی آموزش عالی تایمز در رتبه ۴۵ و در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در رتبه ۵۲ قرار گرفت.

فارغ‌التحصیلان PSL شامل ۲۸ برنده جایزه نوبل، ۱۰ برنده مدال فیلدز، ۳ برنده جایزه آبل، ۴۹ برنده مدال طلای CNRS و ۵۰ برنده سزار و ۷۹ برنده مولیر هستند.

دانشگاه Ecole Polytechnique (Paris Tech)

این دانشگاه یک مؤسسه عمومی آموزش عالی و تحقیقاتی است که در سال ۱۷۹۴ توسط گاسپارد مونگ، ریاضی‌دان برجسته، در جریان انقلاب فرانسه تأسیس شد. سپس این دانشگاه در سال ۱۸۰۴ و در زمان امپراتوری ناپلئون بناپارت به یک آکادمی نظامی تبدیل شد. اگرچه این دانشگاه دیگر یک آکادمی نظامی نیست، اما هنوز تحت نظارت وزارت دفاع فرانسه و توسط یک ژنرال اداره می‌شود. 

دانشگاه پلی تکنیک به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس ParisTech، گروهی از کالج‌های مهندسی پیشرو در منطقه پاریس است که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد. در حال حاضر به‌عنوان چهارمین دانشگاه کوچک برتر جهان بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی آموزش عالی تایمز رتبه‌بندی شده است.

هر سال هزاران متقاضی هفته‌ها در آزمون ورودی رقابتی ریاضی و علوم شرکت می‌کنند. از این تعداد حدود ۸۰ نفر اول به Ecole Normale Superieure می‌روند و حدود ۳۵۰ نفر بعدی وارد پلی تکنیک می‌شوند. 

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی در سطح جهانی است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های هنری، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی را ارائه می‌دهد. رویکرد دانشگاه سوربن به آموزش و پژوهش برای چالش‌های فکری و علمی قرن بیست و یکم طراحی شده است.

این دانشگاه بهترین فرصت‌های آموزشی را در اختیار ۵۳ هزار و ۴۰۰ دانشجوی خود قرار می‌دهد و موفقیت آن‌ها را در پروژه‌های شخصی و حرفه‌ای از طریق دوره‌های تک‌رشته‌ای، دو رشته‌ای و بین‌رشته‌ای تضمین می‌کند.

دانشگاه سوربن سه دانشکده و بیش از ۳۴۰۰ استاد-پژوهشگر در آزمایشگاه‌های خود دارد و با سازمان‌های پژوهشی بزرگ فرانسه شریک است. این دانشگاه مؤسسات بین‌رشته‌ای استثنایی دارد و همچنین مقر مرکز تحقیقات بیولوژیکی دریایی اروپا است.

دانشگاه سوربن یکی از دانشگاه های فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه در رشته پزشکی 

در فرانسه، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های معتبری در زمینه برگزاری دوره‌های پزشکی وجود دارند. در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. 

دانشگاه سوربن: دانشکده پزشکی

وقتی صحبت از رتبه‌بندی می‌شود، دانشگاه سوربن در قله بهترین دانشکده‌های پزشکی فرانسه قرار می‌گیرد. تحقیقات پزشکی بالینی، ارزش و اهمیت این دانشگاه را افزایش می‌دهند و تمامی امکانات را برای تبدیل دانشجویان به پزشکان قابل‌اعتماد فراهم می‌کنند. دانشجویان دانشگاه سوربن می‌توانند دانش خود را در دو بیمارستان آموزشی Pitié-Salpêtrière و Hôpital Saint-Antoine به کار گیرند.

مطالعات موضوعی مانند روان‌پزشکی، ایمونولوژی، فارماکولوژی و سم‌شناسی، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک -که این روزها بسیار موردتوجه و تقاضا هستند- دلیل شماره یک انتخاب دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن محسوب می‌شوند. 

دانشگاه پاریس: دانشکده پزشکی

دانشگاه پاریس پس از یکپارچه‌سازی دانشگاه‌های پاریس دکارت و پاریس دیدرو، در سال ۲۰۱۹ تشکیل شد. دانشکده پزشکی دیدرو وابسته به دانشکده بهداشت است؛ اولین دانشکده در فرانسه که آموزش‌های پیشرفته و همچنین تحقیقات پیشرفته در پزشکی، داروسازی و ادنتولوژی را ارائه می‌دهد. 

دانشکده پزشکی دانشگاه پاریس و بیمارستان‌های آموزشی آن تمام تلاش خود را برای پرورش دانشجویان پزشکی به کار می‌گیرند. سه دوره تحصیل پزشکی در این دانشکده برگزار می‌شود. جدا از دوره‌های پزشکی، دانشگاه پاریس به‌عنوان مؤسسه‌ای که از تکنیک‌های آموزشی پیشرفته در زمینه‌های مختلف برای آماده‌سازی دانشجویان برای رقابت جهانی استفاده می‌کند، شهرت دارد.

دانشگاه اکس مارسی (Aix-Marseille): دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی

دانشگاه اکس مارسی در سال ۱۹۰۴ ساخته شده و یک دانشگاه دولتی است. دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی آن که به‌عنوان یکی از بهترین‌های فرانسه رتبه‌بندی می‌شود، در سال ۱۹۳۰ تأسیس شد و در سال ۱۹۵۸ به بخش مرکز تیمون منتقل شد. دانشگاه اکس مارسی یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های پزشکی فرانسه را دارد. این دانشگاه پنج پردیس دارد و بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسوی زبان با برنامه آموزشی چندرشته‌ای به حساب می‌آید.

دانشگاه لیون: دانشکده پزشکی کلود برنارد

لیون به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسه، سه دانشکده اصلی دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند. برای مطالعات بهداشتی و علوم، باید دانشکده کلود برنارد لیون ۱ را انتخاب کرد. دانشکده لومیر لیون ۲ برای تحصیل در علوم اجتماعی و هنر است و برای حقوق و علوم انسانی باید دانشکده ژان مولن لیون ۳ را انتخاب کرد. دانشکده کلود برنارد در سال ۱۹۷۱ و از ترکیب دو دانشگاه ایجاد شد. 

دانشگاه لیون یکی از دانشگاه های فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه در رشته مهندسی

دانشگاه‌های مطرحی در فرانسه در زمینه آموزش رشته‌های مهندسی فعالیت می‌کنند. در ادامه برخی از معتبرترین دانشگاه‌ها در این زمینه را معرفی می‌کنیم. 

دانشگاه گرنوبل آلپ (Grenoble Alpes)

دانشگاه گرنوبل آلپ یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در گرنوبلِ فرانسه است. بخش مهندسی و مدیریت آن به هشت دوره تقسیم می‌شود. این مؤسسه با سازمان‌های تحقیقاتی ملی و بین‌المللی در ارتباط است و تحقیقات و نوآوری خود را در مقیاس جهانی ارائه می‌کند.آنها به لطف تحقیقات نوآورانه خود با بهترین دانشگاه‌های جهان رقابت می‌کند و بین ۱۰ دانشگاه برتر فرانسه و ۱۰۰ تا ۲۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه لورن

دانشگاه لورن دوره‌های آموزش عالی را برای دانشجویان در مهندسی عمران و دیگر رشته‌های حوزه مهندسی ارائه می‌دهد. هدف این دانشگاه آموزش دانشجویان برای تبدیل شدن به مدیران آینده با تمرکز بر آموزش‌های علمی و تکنولوژیک است. 

دانشگاه INSA لیون

INSA یک دانشکده بزرگ است که امکان تحصیلات چندرشته‌ای را برای دانشجویان حوزه مهندسی فراهم می‌کند. هدف برنامه درسی پنج ساله آن، تربیت مهندسانی است که در زمینه‌های اولیه علم و مهندسی مهارت دارند. دانشجویان می‌توانند پس از تکمیل برنامه درسی پنج ساله، برای مدرک دکتری اقدام کنند. علاوه بر دروس زبان، فلسفه و فرهنگ، دانشجویان مهندسی از آموزش‌های اختصاصی ارائه‌شده در رشته مدیریت کسب‌وکار نیز بهره می‌برند. 

جمع‌بندی

تحصیل در دانشگاه های فرانسه به دو زبان فرانسه و انگلیسی امکان‌پذیر است. برای این منظور با توجه به نوع زبان انتخابی، دانشجویان باید مدرک آزمون زبان ارائه دهند. میزان شهریه در دانشگاه‌های دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی به‌طور متوسط دو هزار و ۷۷۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد به‌طور متوسط سه هزار و ۷۷۰ یورو در سال است. انتخاب دانشجویان در دانشگاه‌های کشور فرانسه رقابتی است و بهتر است از دو ماه قبل از شروع دوره‌ها درخواست خود را ارسال کنید. 

جمع‌بندی و سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی چیست؟

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی در فرانسه شامل کپی پاسپورت، یک عکس پاسپورتی، کپی ریز نمرات و مدارک فارغ‌التحصیلی، هزینه درخواست (در صورت نیاز)، مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی و اثبات تمکن مالی می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

مدارک مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه شامل مدرک کارشناسی و کارنامه تحصیلی، طرح تحقیق (Research plan) گواهی تأییدکننده سطح زبان، آزمون‌های ورودی تخصصی (GRE / GMAT)، رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه می‌شود.

آیا برای ورود به دانشگاه های فرانسه به مدرک زبان نیاز دارم؟

بله، برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه به مدرک زبان نیاز دارید. در صورت انتخاب دوره تحصیلی به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس یا تافل ارائه دهید. برای زبان فرانسه نیز به ارائه مدرک آزمون TCF یا DELF یا DALF نیاز دارید.

آیا امکان تحصیل در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله. برخی از دانشگاه های فرانسه دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. 

بهترین دانشگاه های فرانسه در رشته پزشکی کدام‌اند؟

دانشگاه سوربن، دانشگاه لیون و دانشگاه اکس مارسی جزء بهترین دانشگاه های فرانسه در رشته پزشکی به حساب می‌آیند. 

بهترین دانشگاه های فرانسه در رشته مهندسی کدام‌اند؟

دانشگاه گرنوبل آلپ، دانشگاه لورن و دانشگاه INSA لیون جزء دانشگاه‌های برتر فرانسه در زمینه مهندسی هستند.