دانشگاه های سوئیس از برترین و پیشرفته‌ترین دانشگاه های اروپا و حتی جهان به شمار می‌روند. هرساله تعداد زیادی دانشجوی خارجی از دانشگاه های سوئیس پذیرش می‌گیرند و برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند.

کشور سوئیس از کشورهای بسیار پیشرفته اتحادیه اروپا است و امکانات تحصیلی آن در دنیا زبانزد است.، اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های سوئیس برای دانشجویان خارجی به‌خصوص دانشجویان ایرانی امتیاز بزرگی محسوب می‌شود. خدمات آموزشی و امکانات تحصیلی پیشرفته‌ای که در تمامی دانشگاه های سوئیس ارائه می‌شود باعث شدهمی‌شود هرساله تعداد زیادی متقاضی و دانشجوی بین‌المللی از سراسر دنیا برای اخذ پذیرش تحصیلی از کشور سوئیس اقدام کنند، اما همه متقاضیان موفق به دریافت پذیرش نمی‌شوند. برای قبولی در دانشگاه های سوئیس رقابت زیادی وجود دارد. هرچند، این رقابت برای متقاضیان ایرانی که سابقه تحصیل در هیچ ‌یک از دانشگاه های معتبر اروپا را ندارند سخت‌تر از سایر متقاضیان است، اما دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس غیرممکن نیست.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس

کشور سوئیس در سال ۲۰۲۱ براساس آمار وبسایت Worlpopulationreview.com، از نظر کیفیت نظام آموزشی رتبه ششم را در جهان دریافت کرده است. سوئیس در مجموع بیش از ۳۰۰ دانشگاه داخلی و بین‌المللی دارد و طبق گزارش این وبسایت بیشتر از ۱۰۰ دانشگاه سوئیس رتبه‌های دو و سه رقمی در جهان کسب کرده‌اند.

دانشگاه های سوئیس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی سوئیس شامل بیش از ۱۰ دانشگاه استانی و چندین دانشگاه فدرال فنی و حرفه‌ای می‌شوند. در کشور سوئیس تعداد زیادی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استانی نیز وجود دارد.

برای ورود به دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای سوئیس، متقاضی باید در دوره‌های کارآموزی یا هنرستان سوئیس تحصیل کرده باشد. نظام آموزشی دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای سوئیس بر کار در حین تحصیل تاکید دارد؛ به‌طوری که دانشجویان فنی و حرفه‌ای در سوئیس هفته‌ای دو روز سر کلاس‌ها حاضر می‌شوند و سایر روزها به کار و کلاس‌های عملی می‌پردازند.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس به زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی امکان‌پذیر است. متقاضیان تحصیل در سوئیس می‌توانند قبل از ثبت‌نام و ارسال درخواست برای دانشگاه، زبان تحصیل در هر دانشگاه را بررسی کرده و براساس شرایط خود دوره تحصیلی مناسب را انتخاب کنند.

مقاطع تحصیلی دانشگاه های سوئیس شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دوره پسادکتری (Postdoc) می‌شود. مقاطع تحصیلی پرطرفدار در سوئیس مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند که بیشترین تعداد متقاضی را بین دانشجویان بین‌المللی دارند.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس در مقطع کارشناسی عموما سه سال طول می‌کشد و دانشجویان کارشناسی در سوئیس هفته‌ای ۱۰ ساعت اجازه کار دارند. محبوب‌ترین رشته‌های دوره کارشناسی در سوئیس مهندسی، ریاضیات، انفورماتیک و علوم انسانی هستند.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد یک سال و نیم تا دو سال طول می‌کشد و دانشجویان کارشناسی ارشد در سوئیس هفته‌ای ۲۰ ساعت اجازه کار دارند. محبوب‌ترین رشته‌های دوره کارشناسی ارشد در سوئیس بازرگانی، ارتباطات، اقتصاد و علوم کامپیوتر هستند.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس در مقطع دکتری سه تا چهار سال طول می‌کشد و دانشجویان دکتری در سوئیس هفته‌ای ۲۰ ساعت اجازه کار دارند. محبوب‌ترین رشته‌های دوره دکتری در سوئیس رشته‌های برق، کامپیوتر، مکانیک و فلسفه هستند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های سوئیس

مهم‌ترین شرایط پذیرش در دانشگاه های سوئیس داشتن مدرک زبان، معدل تحصیلی خوب، سوابق علمی و پژوهشی، رشته مرتبط و تمکن مالی هستند.

مدرک زبان

برای تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود ندارد. متقاضیان مقطع کارشناسی در دانشگاه های سوئیس باید به یکی از زبان‌های آلمانی یا فرانسوی در این کشور تحصیل کنند. حداقل مدرک زبان لازم برای تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی مدرک B1 آلمانی یا فرانسوی است.

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی امکان‌پذیر است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد باید آیلتس حداقل ۶٫۵ یا حداقل مدرک B2 زبان آلمانی یا فرانسوی داشته باشید.

تحصیل در سوئیس در مقطع دکتری به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی امکان‌پذیر است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس در مقطع دکتری باید آیلتس بیشتر از ۶٫۵ یا حداقل مدرک C1 زبان آلمانی یا فرانسوی داشته باشید.

متقاضیانی که مدرک تحصیلی پیشین خود را از یک دانشگاه انگلیسی‌زبان اخذ کرده باشند برای تحصیل در سوئیس به ارائه مدرک زبان نیاز ندارند.

معدل تحصیلی

معدل تحصیلی مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس براساس رشته تحصیلی و نوع دانشگاه متغیر است.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی سوئیس معدل کمتر از ۱۷ برای هیچ مقطعی قابل قبول نیست، اما متقاضیان ایرانی شانس خیلی کمی برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی سوئیس دارند و اغلب در دانشگاه‌های خصوصی این کشور پذیرفته می‌شوند.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی سوئیس در مقطع کارشناسی معدل ۱۵، در مقطع کارشناسی ارشد معدل ۱۶ و در مقطع دکتری معدل ۱۷ مورد نیاز است.

سوابق علمی و پژوهشی

داشتن سوابق علمی معتبر فقط برای متقاضیان مقطع دکتری الزامی است، البته سابقه شرکت در تحقیقات علمی و پروژه‌های دانشگاهی برای متقاضیان کارشناسی ارشد نیز امتیاز بزرگی محسوب می‌شود و به اخذ پذیرش آن‌ها کمک می‌کند.

رشته مرتبط

متقاضیانی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های سوئیس ادامه تحصیل بدهند، باید رشته‌ای را انتخاب کنند که مشابه یا دست‌کم مرتبط با رشته تحصیلی پیشین آن‌ها باشد. انتخاب رشته‌ای که با مدرک تحصیلی قبلی متقاضی هیچ ارتباطی نداشته باشد شانس اخذ پذیرش فرد را بسیار کاهش می‌دهد.

تمکن مالی

تمکن مالی از مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس است. مبلغ تمکن مالی ممکن است در هر دانشگاه براساس رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی کمی متفاوت باشد، اما همه دانشجویان خارجی برای تحصیل در سوئیس باید حداقل ۲۰هزار یورو تمکن مالی ارائه کنند.

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های سوئیس

 • گذرنامه با حداقل دو سال اعتبار
 • تکمیل فرم پذیرش تحصیلی سوئیس
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی
 • تمکن مالی حداقل ۲۰هزار یورو
 • بیمه دانشجویی حداقل ۱۰هزار یورو
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاهی در سوئیس
 • سه عدد عکس پاسپورتی
 • انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی
 • توصیه‌نامه
 • مقالات علمی معتبر (فقط مقطع دکتری)
 • سوابق پژوهشی معتبر (فقط مقطع دکتری)

هزینه دانشگاه های سوئیس

هزینه دانشگاه های سوئیس براساس نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی تعیین می‌شود.

شهریه دانشگاه‌های دولتی سوئیس برای دانشجویان خارجی سالانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو است، اما اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی سوئیس برای متقاضیان خارجی به‌خصوص متقاضیان ایرانی تقریبا غیرممکن است.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی سوئیس براساس رشته و مقطع تحصیلی بین ۱۰هزار تا ۷۵هزار یورو در سال متغیر است. شهریه برخی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در دانشگاه‌های خصوصی سوئیس مطابق جدول زیر است:

رشته های تحصیلی پرطرفدار در سوئیس

میانگین شهریه سالانه در دانشگاه خصوصی

مدیریت بازرگانی

۱۸ تا ۲۱هزار یورو

مدیریت کسب‌وکار

۱۸ تا ۲۱هزار یورو

علوم محیطی

۱۵ تا ۲۰هزار یورو

روابط بین‌الملل

۱۷ تا ۲۵هزار یورو

هنر و ادبیات

۱۳ تا ۲۳هزار یورو

طراحی

۱۹ تا ۳۸هزار یورو

علوم مهندسی

۱۶ تا ۳۰هزار یورو

بیوتکنولوژی

۱۸ تا ۵۰هزار یورو

علوم زیستی

۱۵ تا ۴۷هزار یورو

گردشگری و هتلداری

۱۲ تا ۱۶هزار یورو

بانکداری جهانی

۱۰ تا ۱۵هزار یورو

هوش مصنوعی

۱۲ تا ۱۹هزار یورو

ددلاین دانشگاه های سوئیس

ددلاین دانشگاه های سوئیس براساس مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه تعیین می‌شود.

مقطع تحصیلی 

ددلاین دانشگاه های سوئیس

کارشناسی

دی ماه (ژانویه) و بهمن ماه (فوریه)

کارشناسی ارشد و دکتری

شهریور ماه (سپتامبر) و اسفند ماه (مارس)

تاریخ‌های مذکور ددلاین کلی دانشگاه های سوئیس هستند. شما برای ارسال درخواست و ثبت‌نام در دانشگاه های سوئیس باید قبل از هر اقدام تاریخ ددلاین آن دانشگاه را در وبسایت دانشگاه بررسی کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های سوئیس

بورسیه تحصیلی دانشگاه های سوئیس بر اساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی دسته‌بندی می‌شود و انواع مختلفی دارد. در ادامه معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در سوئیس را معرفی می‌کنیم.

بورسیه‌های دولتی سوئیس (Swiss Government Excellence Scholarship)

بورسیه‌های دولتی سوئیس به آن دسته از متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد که پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی خود انجام می‌دهند. واجدان شرایط این بورسیه باید متولد سال ۱۹۸۸ میلادی به بعد باشند. مبلغ این بورسیه ماهانه ۲۰۳۰ یورو است و تا پایان زمان دوره پژوهشی به متقاضی پرداخت می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاهی سوئیس

بورسیه تحصیلی دانشگاهی سوئیس از سوی دانشگاه‌های دولتی این کشور به متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های علمی و هنری اعطا می‌شود. بورسیه تحصیلی دانشگاهی سوئیس به متقاضیان ایرانی تعلق نمی‌گیرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ژنو

این بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه ژنو که به زبان فرانسوی تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. برای اخذ این بورسیه دانشجو باید معدل کل بیشتر از ۱۷ داشته باشد. مبلغ بورسیه تحصیلی دانشگاه ژنو حدود ۱۶هزار یورو است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لوزان

دانشگاه لوزان نیز مانند دانشگاه ژنو هرساله کمک‌هزینه‌های تحصیلی متعددی به دانشجویان خود ارائه می‌کند. بورسیه تحصیلی دانشگاه لوزان فقط به دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه که در رشته تربیت بدنی، علوم بهداشت و علوم پزشکی تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد و مبلغ آن ۱۳۰۰ یورو در ماه است.

بورسیه‌های غیردولتی سوئیس

بورسیه‌های غیردولتی سوئیس از سوی نهادهای مستقل و آزاد این کشور به متقاضیانی که در مقطع دکتری و پسادکتری در زمینه‌های هنری، علمی و تحقیقاتی فعالیت می‌کنند تعلق می‌گیرد. مبلغ این بورسیه‌ها براساس رشته متقاضی و نوع فعالیتی که انجام می‌دهد تعیین می‌شود، معمولا مبلغ بورسیه‌های غیردولتی سوئیس از ۵ تا ۱۰هزار یورو متغیر است.

بورسیه زوریخ (ETH Zurich Excellence Scholarship & Opportunity Program)

این بورسیه از سوی برترین دانشگاه‌های فنی سوئیس به متقاضیان داخلی و بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد که بتوانند نیاز مالی و کمبود بودجه خود را اثبات کنند، تعلق می‌گیرد. مبلغ این بورسیه سالانه ۲۵هزار یورو است و هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد.

رنکینگ دانشگاه های سوئیس

برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های معتبر جهان دو فهرست بین‌المللی QS و THE وجود دارد. سوئیس یک فهرست داخلی هم دارد که دانشگاه‌هایش را براساس آمار وزارت علوم این کشور رتبه‌بندی می‌کند.

فهرست QS جهت رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر سراسر دنیا توسط شرکت Quacquarelli Symonds تهیه و عرضه می‌شود. این شرکت در زمینه تحلیل و ارزیابی موسسات تحصیلات عالی در سطح جهانی فعالیت دارد و مقاله چاپ می‌کند.

فهرست THE که نام کامل آن The Times Higher Education World University Rankings است، هرساله توسط نشریه‌ای با همین نام تهیه و عرضه می‌شود و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر دنیا را در ابتدای سال نوی میلادی اعلام می‌کند.

رنکینگ دانشگاه های سوئیس در سال ۲۰۲۴ مطابق جدول زیر است:

نام دانشگاه سوئیس

رتبه‌بندی QS

رتبه‌بندی THE

رتبه‌بندی در سوئیس

دانشگاه ETH زوریخ

(ETH Zurich)

۷

۱۱

۱

موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان

(Swiss Federal Institute of Technology Lausanne)

 

۳۶

۳۳

۲

دانشگاه زوریخ

(University of Zurich)

۹۱

۸۰

۳

دانشگاه بازل

(University of Basel)

۱۲۴

۱۲۳

۴

دانشگاه برن

(University of Bern)

۱۲۶

۱۰۷

۵

دانشگاه ژنو

(University of Geneva)

۱۲۸

۱۰۹

۶

دانشگاه لوزان

(University of Lausanne)

۲۲۰

۱۸۲

۷

دانشگاه USI

(Università della Svizzera Italiana)

۳۲۸

۲۵۱

۸

دانشگاه سینت گالن

(University of St. Gallen)

۴۳۶

۳۶۰

۹

دانشگاه فریبورگ

(University of Fribourg)

۵۶۳

۴۰۱

۱۰

آزمون ورودی دانشگاه های سوئیس

تحصیل در دانشگاه های سوئیس تنها در صورتی به شرکت در آزمون ورودی نیاز دارد که متقاضی یکی از رشته‌های پزشکی، دامپزشکی یا دندانپزشکی باشید. کشور سوئیس از سال ۱۹۹۸ برای پذیرش دانشجو در یکی از این رشته‌ها، یک آزمون ورودی به نام آزمون مطالعات پزشکی (EMS) برگزار می‌کند که شایستگی و آمادگی دانشجو را برای ورود به دانشگاه تعیین می‌کند.

آزمون ورودی EMS یک آزمون ۶ ساعته است که در ماه جولای برگزار می‌شود. تاریخ دقیق برگزاری این آزمون را هنگام ثبت‌نام در وبسایت دانشگاه مد نظر خود بررسی کنید.

این آزمون شامل بخش‌های مختلفی مانند استدلال علمی، مهارت ساختار بصری، مهارت‌های ریاضی علمی، مهارت‌های فضایی، مهارت تفسیر و درک نمودار و جدول، درک مطلب علمی، حافظه کلامی، حافظه جمعی، حافظه مجازی، دقت و سرعت، تمرکز در حل مسئله و یادگیری حقایق محیطی می‌شود.

دانشگاه های پزشکی سوئیس

برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئیس همه متقاضیان باید در آزمون مطالعات پزشکی EMS شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. میانگین شهریه تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئیس ۲۱ تا ۹۰هزار یورو در سال است. اتمام دوره عمومی پزشکی در سوئیس عموما ۶ سال طول می‌کشد. هریک از دوره‌های تخصصی پزشکی نیز ۳ تا ۵ سال طول می‌کشند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی سوئیس، معدل آخرین مدرک تحصیلی متقاضی باید حداقل ۱۶ باشد.

معتبرترین دانشگاه های پزشکی سوئیس عبارت‌اند از:

دانشگاه زوریخ (University of Zurich)

دانشگاه زوریخ از معروف‌ترین دانشگاه های پزشکی سوئیس است، این دانشگاه در سال ۱۸۳۳ در شهر زوریخ تاسیس شد. زبان تدریس در دانشگاه زوریخ انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است. این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد و به دانشجویان خود خوابگاه دانشجویی ارائه می‌کند. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در دانشگاه زوریخ ۳۵ تا ۷۴هزار یورو در سال است و هرساله بورسیه‌های تحصیلی متعددی به متقاضیان ممتاز مقطع دکتری در این دانشگاه ارائه می‌شود.

دانشگاه برن (University of Bern)

دانشگاه برن معروف‌ترین دانشگاه دولتی شهر برن، پایتخت کشور سوئیس است که در سال ۱۸۳۴ تاسیس شد. زبان تدریس این دانشگاه انگلیسی و آلمانی است. دانشگاه برن دو ترم بهار و پاییز دارد و خوابگاه‌های خود را در اختیار همه دانشجویان قرار می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی این دانشگاه ۳۸ تا ۷۰هزار یورو در سال است. متقاضیان ممتاز مقطع دکتری می‌توانند از برخی از بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه استفاده کنند.

دانشگاه لوزان (The University of Lausanne)

دانشگاه لوزان از معتبرترین دانشگاه های پزشکی سوئیس است. این دانشگاه دولتی که در سال ۱۵۳۷ در شهر لوزان تاسیس شد، در دو ترم بهار و پاییز پذیرش دانشجو دارد. زبان تدریس در دانشگاه لوزان انگلیسی و فرانسوی است و همه دانشجویان می‌توانند از خوابگاه‌های این دانشگاه استفاده کنند. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی دانشگاه لوزان ۲۹ تا ۷۳هزار یورو در سال است. این دانشگاه بورسیه تحصیلی به متقاضیان بین‌المللی ارائه نمی‌کند.

دانشگاه بازل (University of Basel)

دانشگاه بازل از دانشگاه‌های دولتی سوئیس است که در سال ۱۴۶۰ در شهر بازل تاسیس شد. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و آلمانی است و در دو ترم بهار و پاییز دانشجو می‌پذیرد. خوابگاه‌های این دانشگاه در اختیار همه دانشجویان قرار دارد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی دانشگاه بازل سالانه ۳۰ تا ۶۵هزار یورو است. دانشجویان خارجی نمی‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه استفاده کنند.

دانشگاه ژنو (University of Geneva)

از معروف‌ترین دانشگاه های پزشکی سوئیس می‌توان به دانشگاه دولتی ژنو اشاره کرد که در سال ۱۵۵۹ در شهر ژنو تاسیس شد. زبان تدریس دانشگاه ژنو انگلیسی و فرانسوی است و این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد. از خدمات رفاهی دانشگاه ژنو می‌توان خوابگاه دانشجویی و بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری را نام برد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی دانشگاه ژنو ۳۴ تا ۸۰هزار یورو در سال است.

دانشگاه ETH زوریخ (ETH Zurich)

دانشگاه ETH زوریخ از دانشگاه های پزشکی دولتی کشور سوئیس است که در سال ۱۸۵۵ در شهر زوریخ تاسیس شد. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و آلمانی است. دانشگاه ETH زوریخ در دو ترم بهار و پاییز دانشجو می‌گیرد. خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه در اختیار همه دانشجویان قرار دارد، اما متقاضیان خارجی نمی‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه استفاده کنند. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی دانشگاه ETH زوریخ ۴۰ تا ۸۸هزار یورو در سال است.

موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne)

موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان یک دانشگاه دولتی در شهر لوزان سوئیس است که در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و فرانسوی است. دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان دو ترم بهار و پاییز دارد، به همه دانشجویان خود خدمات رفاهی اولیه مانند خوابگاه ارائه می‌کند و هرساله به متقاضیان ممتاز مقطع دکتری در قالب کمک‌هزینه بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی این دانشگاه ۴۰ تا ۹۰هزار یورو در سال است.

دانشگاه فریبورگ (University of Fribourg)

دانشگاه فریبورگ از دانشگاه‌های دولتی سوئیس است که در سال ۱۸۸۹ تاسیس شده و در شهر فریبورگ قرار دارد. زبان تدریس در دانشگاه فریبورگ انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است. این دانشگاه ۲ ترم بهار و پاییز دارد، به همه دانشجویان خود خوابگاه ارائه می‌کند و به برخی از دانشجویان مقطع دکتری در قالب کمک‌هزینه بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی دانشگاه فریبورگ ۲۹ تا ۷۰هزار یورو در سال است.

دانشگاه سینت گالن (University of St. Gallen)

دانشگاه سینت گالن از دانشگاه‌های دولتی کشور سوئیس است که در سال ۱۸۹۸ در شهر سینت گالن تاسیس شد. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و آلمانی است. دانشگاه سینت گالن دو ترم بهار و پاییز دارد، به همه دانشجویان خود خوابگاه ارائه می‌کند و هیچ‌گونه بورسیه تحصیلی ندارد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی این دانشگاه ۳۵ تا ۷۰هزار یورو در سال است.

دانشگاه USI (Università della Svizzera Italiana)

دانشگاه USI یک دانشگاه دولتی در شهر لوگانو سوئیس است که در سال ۱۹۹۵ تاسیس شده. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و ایتالیایی است. در دانشگاه USI به همه دانشجویان خوابگاه تعلق می‌گیرد، این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد و فقط به دانشجویان ممتاز مقطع دکتری در قالب کمک‌هزینه بورسیه تحصیلی ارائه می‌کند. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی دانشگاه USI ۳۰ تا ۶۵هزار یورو در سال است.

دانشگاه نوشاتل (University of Neuchâtel)

دانشگاه نوشاتل یک دانشگاه دولتی در شهر نوشاتل در سوئیس است که در سال ۱۸۳۸ تاسیس شد. زبان تدریس در این دانشگاه زبان فرانسوی است. این دانشگاه به همه دانشجویان خوابگاه ارائه می‌کند، دو ترم پاییز و بهار دارد و هیچ‌گونه بورسیه تحصیلی ارائه نمی‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در دانشگاه نوشاتل ۲۵ تا ۶۵هزار یورو در سال است.

دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس، همه متقاضیان باید در آزمون مطالعات پزشکی EMS شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. همچنین تحصیل در دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس به زبان انگلیسی امکان‌پذیر نیست. همه متقاضیان باید مدرک زبان فرانسوی یا آلمانی در سطح C1 داشته باشند و معدل آخرین مدرک تحصیلی متقاضی باید ۱۶ باشد.

میانگین شهریه رشته دندانپزشکی در سوئیس ۴۵ تا ۸۰هزار یورو در سال است. دوره عمومی دندانپزشکی در سوئیس عموما ۶ سال طول می‌کشد. دوره‌های تخصصی ارتودنسی، جراحی فک و دهان، دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی کودکان نیز دو ساله‌اند.

معتبرترین دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس عبارت‌اند از:

دانشگاه زوریخ (University of Zurich)

دانشگاه دولتی زوریخ در شهر زوریخ است. این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد و به دانشجویان خود خوابگاه دانشجویی ارائه می‌کند. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی در دانشگاه زوریخ ۲۹ تا ۶۰هزار یورو در سال است. در این دانشگاه مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری دندانپزشکی و ایمپلنتولوژی دهان ارائه می‌شود.

دانشگاه برن (University of Bern)

دانشگاه دولتی برن در پایتخت کشور سوئیس، شهر برن قرار گرفته است. دانشگاه برن دو ترم بهار و پاییز دارد و خوابگاه‌های خود را در اختیار همه دانشجویان قرار می‌دهد. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی این دانشگاه ۳۰ تا ۶۷هزار یورو در سال است. دانشگاه برن مقطع کارشناسی ارشد دندانپزشکی و کارشناسی ارشد ایمپلنت را ارائه می‌کند.

دانشگاه لوزان (The University of Lausanne)

دانشگاه لوزان از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس است. این دانشگاه که در شهر لوزان قرار گرفته، دو ترم بهار و پاییز دارد. همه دانشجویان می‌توانند از خوابگاه‌های این دانشگاه استفاده کنند. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه لوزان ۳۱ تا ۶۸هزار یورو در سال است. در دانشگاه لوزان همه مقاطع رشته دندانپزشکی ارائه می‌شود.

دانشگاه بازل (University of Basel)

دانشگاه بازل یک دانشگاه دولتی در شهر بازل است. دانشگاه بازل در دو ترم بهار و پاییز دانشجو می‌پذیرد و خوابگاه‌های این دانشگاه در اختیار همه دانشجویان قرار دارد. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه بازل ۳۳ تا ۶۵هزار یورو در سال است. در این دانشگاه علاوه بر همه دوره‌های تحصیلی دندانپزشکی، مقطع کارشناسی ارشد ارتودنسی لینگوال نیز ارائه می‌شود.

دانشگاه ژنو (University of Geneva)

دانشگاه ژنو از معتبرترین دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس است. این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد و خوابگاه دانشجویی به همه دانشجویان ارائه می‌دهد. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه ژنو ۳۰ تا ۶۵هزار یورو در سال است. در این دانشگاه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد دندانپزشکی و دنداپزشکی زیبایی میکروتهاجمی ارائه می‌شود.

موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne)

موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان از دانشگاه های دندانپزشکی دولتی سوئیس است. این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد و به همه دانشجویان خود خوابگاه ارائه می‌کند. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی این دانشگاه ۴۰ تا ۹۰هزار یورو در سال است.

دانشگاه فریبورگ (University of Fribourg)

دانشگاه فریبورگ که در شهر فریبورگ قرار دارد از دانشگاه‌های دولتی سوئیس است. این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد و به همه دانشجویان خود خوابگاه می‌دهد. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه فریبورگ ۳۱ تا ۶۷هزار یورو در سال است. در این دانشگاه همه مقاطع رشته دندانپزشکی ارائه می‌شود.

دانشگاه سینت گالن (University of St. Gallen)

دانشگاه سینت گالن از دانشگاه‌های دولتی دندانپزشکی در کشور سوئیس است. دانشگاه سینت گالن دو ترم بهار و پاییز دارد و به همه دانشجویان خود خوابگاه می‌دهد. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی این دانشگاه ۳۵ تا ۶۸هزار یورو در سال است.

دانشگاه لوسرن (Lucerne University of Applied Sciences and Arts)

دانشگاه لوسرن از دانشگاه‌های معتبر دندانپزشکی سوئیس است و در شهر لوسرن قرار دارد. این دانشگاه دو ترم بهار و پاییز دارد، به همه دانشجویان خوابگاه می‌دهد و میانگین شهریه رشته دندانپزشکی در آن ۲۹ تا ۵۹هزار یورو در سال است.

دانشگاه نوشاتل (University of Neuchâtel)

دانشگاه نوشاتل یک دانشگاه دولتی دنداپزشکی در شهر نوشاتل در سوئیس است. این دانشگاه به همه دانشجویان خوابگاه می‌دهد و دو ترم پاییز و بهار دارد. میانگین شهریه رشته دندانپزشکی در دانشگاه نوشاتل ۳۱ تا ۶۴هزار یورو در سال است.

معتبرترین بورسیه‌های تحصیلی دندانپزشکی در سوئیس

 • بورسیه تحصیلی Doc24 Legatet: بورسیه تحصیلی دندانپزشکی Doc24 Legatet فقط به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که سوابق تحصیلی و آکادمیک درخشان دارند و می‌توانند اثبات کنند که توانایی مالی تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئیس را ندارند. مبلغ این بورسیه حدود ۱۶هزار یورو در سال است.
 • بورسیه تحصیلی حمایت از دانشجویان بین‌المللی (International Students Support Scholarship): بورسیه تحصیلی حمایت از دانشجویان بین‌المللی، فقط برای متقاضیان بین‌المللی تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئیس در نظر گرفته شده و مبلغ آن حداکثر ۲۰هزار یورو در سال است. افرادی که سوابق آکادمیک خوبی داشته باشند و بتوانند اثبات کنند توانایی مالی کافی برای تحصیل در سوئیس را ندارند، واجد شرایط دریافت این بورسیه هستند.
 • بورسیه تحصیلی EPFL Excellence: بورسیه تحصیلی EPFL Excellence فقط به متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد رشته دندانپزشکی تعلق می‌گیرد و حداکثر مبلغ آن ۱۱هزار یورو در سال است.

ارزانترین دانشگاه های سوئیس

ارزانترین دانشگاه های سوئیس دانشگاه‌های دولتی این کشور هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی سوئیس نسبتا زیاد است. ارزانترین دانشگاه های سوئیس عبارت‌اند از:

دانشگاه برن (University of Bern)

دانشگاه برن از دانشگاه‌های دولتی بسیار معتبر در شهر برن است. این دانشگاه به دانشکده‌های پزشکی خود شهرت دارد و جزء پنج دانشگاه برتر کشور سوئیس است.

دانشگاه برن (University of Bern)

سال تاسیس

۱۸۳۴

شهر

برن، پایتخت سوئیس

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

پزشکی، حقوق، الهیات، بازرگانی، اقتصاد، علوم اجتماعی، پزشکی، علوم انسانی، مهندسی بیوپزشکی

رتبه جهانی

۱۲۶

رتبه در سوئیس

۵

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی

میانگین شهریه

۸۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۸

آدرس وبسایت

https://www.unibe.ch

 

دانشگاه هنر زوریخ (Zurich University of the Arts)

دانشگاه هنر زوریخ یک دانشگاه دولتی در شهر زوریخ است. تعداد زیادی از فیلم‌سازان و کارگردانان کشور سوئیس در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. دانشگاه هنر زوریخ جزء ۲۰ دانشگاه برتر کشور سوئیس معرفی شده است.

دانشگاه هنر زوریخ (Zurich University of the Arts)

سال تاسیس

۱۸۷۸

شهر

زوریخ

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

طراحی، موسیقی، نمایش، ادبیات، رقص، نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی، سینما، نویسندگی، هنرهای نمایشی

رتبه جهانی

۳۲

رتبه در سوئیس

۱۲

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی

میانگین شهریه

۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۳

آدرس وبسایت

https://www.zhdk.ch/en/zurich-university-of-the-arts-1

 

دانشگاه ژنو (University of Geneva)

دانشگاه ژنو از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی کشور سوئیس است و دانشکده حقوق این دانشگاه از بهترین دانشکده‌های حقوق در سوئیس محسوب می‌شود. اغلب رشته‌های این دانشگاه به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند.

دانشگاه ژنو (University of Geneva)

سال تاسیس

1559

شهر

ژنو

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

علوم پایه، پزشکی، حقوق، الهیات، اقتصاد، علوم اجتماعی، پزشکی، علوم انسانی، مدیریت، روانشناسی، علوم تربیتی، ترجمه و تفسیر

رتبه جهانی

۱۲۸

رتبه در سوئیس

۶

زبان تدریس

انگلیسی، فرانسوی

میانگین شهریه

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۷

آدرس وبسایت

https://www.unige.ch

 

دانشگاه لوزان (The University of Lausanne)

دانشگاه لوزان از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دولتی کشور سوئیس است و سطح علمی دانشکده الهیات و علوم سیاسی این دانشگاه در سوئیس شهرت دارد. اغلب رشته‌های علوم سیاسی و مذاهب در این دانشگاه به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند.

دانشگاه لوزان (The University of Lausanne)

سال تاسیس

۱۵۳۷

شهر

لوزان

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

الهیات، علوم مذاهب، حقوق، جرائم کیفری، مدیریت عمومی، هنر، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، تجارت، اقتصاد، علوم زیست محیطی، زمین‌شناسی، بیولوژی، پزشکی

رتبه جهانی

۲۲۰

رتبه در سوئیس

۷

زبان تدریس

انگلیسی، فرانسوی

میانگین شهریه

۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۷

آدرس وبسایت

https://www.unil.ch/index.html

 

دانشگاه سینت گالن (University of St. Gallen)

دانشگاه سینت گالن از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی سوئیس است. این دانشگاه برای تحصیل در رشته حسابداری و مدیریت مالی در سوئیس، از بهترین گزینه‌ها است.

دانشگاه سینت گالن (University of St. Gallen)

سال تاسیس

۱۸۹۸

شهر

سینت گالن

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

مدیریت، اقتصاد، حقوق، علوم اجتماعی، روابط بین‌الملل، علوم کامپیوتر، تجارت، علوم طبیعی، حسابداری، مدیریت مالی تجاری، علوم سیاسی

رتبه جهانی

۴۳۶

رتبه در سوئیس

۹

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی

میانگین شهریه

۱۳۰۰ تا ۶۵۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۸

آدرس وبسایت

https://www.unisg.ch/en

بهترین دانشگاه های سوئیس در سال ۲۰۲۴

ده دانشگاه برتر سوئیس در سال ۲۰۲۴ براساس فهرست QS به ترتیب زیر هستند:

 1. دانشگاه ETH زوریخ (ETH Zurich)

دانشگاه ETH زوریخ در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان برترین دانشگاه کشور سوئیس معرفی شده است. این دانشگاه دانشکده‌های متعددی دارد، اما شهرتش در ارائه دوره‌های تکنولوژی، فناوری و ریاضیات است.

دانشگاه ETH زوریخ (ETH Zurich)

سال تاسیس

۱۸۵۵

شهر

زوریخ

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

هنر، طراحی، رسانه، تجارت، مدیریت، علوم کامپیوتر، مهندسی، تکنولوژی، فناوری، کشاورزی، حقوق، پزشکی، ریاضیات، علوم اجتماعی

رتبه جهانی

۷

رتبه در سوئیس

۱

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی

میانگین شهریه

۱۳۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۴

آدرس وبسایت

https://ethz.ch/de.html

 

 1. موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne)

موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان دومین دانشگاه برتر کشور سوئیس انتخاب شده است. در این دانشگاه کلاس‌های پیشرفته علوم کامپیوتر و محاسبات برای مقاطع دکتری و پسادکتری ارائه می‌شود.

موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne)

سال تاسیس

۱۹۶۹

شهر

لوزان

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

بیوتکنولوژی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، زیرساخت ارتباطات، علوم محاسباتی، علوم کامپیوتر، علوم داده

رتبه جهانی

۳۶

رتبه در سوئیس

۲

زبان تدریس

انگلیسی، فرانسوی

میانگین شهریه

۱۳۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۴

آدرس وبسایت

https://www.epfl.ch/en

 

 1. دانشگاه زوریخ (University of Zurich)

دانشگاه زوریخ سومین دانشگاه برتر سوئیس در سال ۲۰۲۴ معرفی شد. این دانشگاه در ارائه دوره‌های مطالعات تاریخ باستان، دین‌شناسی و ادیان باستان در کشور سوئیس زبانزد است.

دانشگاه زوریخ (University of Zurich)

سال تاسیس

۱۸۳۳

شهر

زوریخ

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

تاریخ باستان، بیولوژی، انسان‌شناسی، تحلیل فرهنگی، اقتصاد، علوم محاسباتی، حسابداری، امور مالی، یهودیت باستان، حقوق، علوم بالینی، بیوپزشکی، مکانیزم و ساختار، بیومولکولی، مطالعات شرق، مطالعات خاور دور

رتبه جهانی

۹۱

رتبه در سوئیس

۳

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی، فرانسوی

میانگین شهریه

۱۱۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۵

آدرس وبسایت

https://www.uzh.ch/de.html

 

 1. دانشگاه بازل (University of Basel)

دانشگاه بازل یکی از معروف‌ترین دانشکده‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی را در کشور سوئیس دارد و در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان چهارمین دانشگاه برتر سوئیس معرفی شده است.

دانشگاه بازل (University of Basel)

سال تاسیس

۱۴۶۰

شهر

بازل

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

انسان‌شناسی، تاریخ هنر، بیولوژی، شیمی، علوم اجتماعی، مدیریت، حقوق، تجارت، هنر، معماری، طراحی، مهندسی، فناوری، پزشکی، علوم انسانی

رتبه جهانی

۱۲۴

رتبه در سوئیس

۴

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی

میانگین شهریه

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۵

آدرس وبسایت

https://www.unibas.ch/en.html

 

 1. دانشگاه برن (University of Bern)

دانشگاه برن در سال ۲۰۲۴ پنجمین دانشگاه برتر کشور سوئیس معرفی شده است. دانشگاه برن یکی از معتبرترین دانشکده‌های پزشکی را در سوئیس دارد.

دانشگاه برن (University of Bern)

سال تاسیس

۱۸۳۴

شهر

برن، پایتخت سوئیس

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

پزشکی، حقوق، الهیات، بازرگانی، اقتصاد، علوم اجتماعی، پزشکی، علوم انسانی، مهندسی بیوپزشکی

رتبه جهانی

۱۲۶

رتبه در سوئیس

۵

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی

میانگین شهریه

۸۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۸

آدرس وبسایت

/https://www.unibe.ch

 

 1. دانشگاه ژنو (University of Geneva)

دانشگاه ژنو در سال ۲۰۲۴ ششمین دانشگاه برتر سوئیس انتخاب شده است. دانشکده الهیات، علوم اجتماعی و روانشناسی این دانشگاه در کشور سوئیس شهرت زیادی دارند.

دانشگاه ژنو (University of Geneva)

سال تاسیس

1559

شهر

ژنو

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

علوم پایه، پزشکی، حقوق، الهیات، اقتصاد، علوم اجتماعی، پزشکی، علوم انسانی، مدیریت، روانشناسی، علوم تربیتی، ترجمه و تفسیر

رتبه جهانی

۱۲۸

رتبه در سوئیس

۶

زبان تدریس

انگلیسی، فرانسوی

میانگین شهریه

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۷

آدرس وبسایت

/https://www.unige.ch

 

 1. دانشگاه لوزان (University of Lausanne)

دانشگاه لوزان از بهترین دانشگاه‌های دولتی سوئیس است و در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان هفتمین دانشگاه برتر این کشور معرفی شد. دانشگاه لوزان یکی از معتبرترین دانشکده‌های الهیات و علوم سیاسی را در کشور سوئیس دارد.

دانشگاه لوزان (The University of Lausanne)

سال تاسیس

۱۵۳۷

شهر

لوزان

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

الهیات، علوم مذاهب، حقوق، جرائم کیفری، مدیریت عمومی، هنر، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، تجارت، اقتصاد، علوم زیست محیطی، زمین‌شناسی، بیولوژی، پزشکی

رتبه جهانی

۲۲۰

رتبه در سوئیس

۷

زبان تدریس

انگلیسی، فرانسوی

میانگین شهریه

۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۷

آدرس وبسایت

https://www.unil.ch/index.html

 

 1. دانشگاه USI (Università della Svizzera Italiana)

دانشگاه USI از معدود دانشگاه‌های ایتالیایی در کشور سوئیس است و قدمت زیادی ندارد، اما در سال ۲۰۲۴ به عنوان هشتمین دانشگاه برتر کشور سوئیس انتخاب شده است. دانشکده تاریخ، فرهنگ و ادبیات دانشگاه USI در سوئیس شهرت زیادی دارد.

دانشگاه USI (Università della Svizzera Italiana)

سال تاسیس

۱۹۹۵

شهر

لوگانو

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

معماری، زبان ایتالیایی، تاریخ ایتالیا، ادبیات انگلیسی، ادبیات ایتالیایی، فرهنگ ایتالیایی، اقتصاد، ارتباطات، پزشکی، علوم داده، الهیات، بازاریابی، رسانه، انفورماتیک، روانشناسی، مدیریت، گردشگری

رتبه جهانی

۳۲۸

رتبه در سوئیس

۸

زبان تدریس

انگلیسی، ایتالیایی

میانگین شهریه

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۳

آدرس وبسایت

/https://www.usi.ch/it

 

 1. دانشگاه سینت گالن (University of St. Gallen)

دانشگاه سینت گالن در سال ۲۰۲۴ نهمین دانشگاه برتر کشور سوئیس معرفی شده است. این دانشگاه برترین دانشکده‌های حسابداری و مدیریت مالی را در سوئیس دارد.

دانشگاه سینت گالن (University of St. Gallen)

سال تاسیس

۱۸۹۸

شهر

سینت گالن

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

مدیریت، اقتصاد، حقوق، علوم اجتماعی، روابط بین‌الملل، علوم کامپیوتر، تجارت، علوم طبیعی، حسابداری، مدیریت مالی تجاری، علوم سیاسی

رتبه جهانی

۴۳۶

رتبه در سوئیس

۹

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی

میانگین شهریه

۱۳۰۰ تا ۶۵۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۸

آدرس وبسایت

/https://www.unisg.ch/en

 1. دانشگاه فریبورگ (University of Fribourg)

دانشگاه فریبورگ در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان دهمین دانشگاه برتر سوئیس انتخاب شده است. دانشگاه فریبورگ برای تحصیل در رشته‌های تاریخ، الهیات و علوم انسانی از بهترین مراکز آموزش عالی سوئیس به حساب می‌آید.

دانشگاه فریبورگ (University of Fribourg)

سال تاسیس

۱۸۸۹

شهر

فریبورگ

نوع دانشگاه

دولتی

رشته‌های تحصیلی

مطالعات بینامذاهبی، الهیات، فلسفه، ادبیات، تاریخ، تحقیقات رسانه، ارتباطات، زبان‌های خارجی، بیوانفورماتیک، شیمی، بیولوژی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، علوم اعصاب دیجیتال، فیزیک، ریاضیات، هنر، اقتصاد، علوم انسانی، بیولوژی محاسباتی، تاریخ هنر، بیوشیمی، حقوق، علوم کامپیوتر

رتبه جهانی

۵۶۳

رتبه در سوئیس

۱۰

زبان تدریس

انگلیسی، آلمانی، فرانسوی

میانگین شهریه

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو

امکانات رفاهی

خوابگاه

تعداد دانشکده

۸

آدرس وبسایت

/https://www.unifr.ch/home/en

مزایای تحصیل در دانشگاه های سوئیس

 • زندگی در کشور پیشرفته اروپایی
 • امکان یادگیری زبان فرانسوی
 • امکان اخذ اقامت دائم سوئیس
 • امکان بهره‌مندی از کمک‌هزینه تحصیلی
 • امکان سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن
 • پیشرفت تحصیلی
 • اجازه کار در حین تحصیل

معایب تحصیل در دانشگاه های سوئیس

 • الزام داشتن مدرک زبان
 • رقابتی‌بودن پذیرش تحصیلی در سوئیس
 • زمستان‌های برفی و بسیار سرد سوئیس
 • هزینه زیاد شهریه دانشگاه‌های خصوصی
 • غیرممکن‌بودن اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی
 • محدودیت تعداد ساعات مجاز کار هفتگی
 • نداشتن بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی

فرم مشاوره پذیرش دانشگاه های سوئیس

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

چگونه از دانشگاه های سوئیس پذیرش بگیریم؟

برای اینکه از دانشگاه های سوئیس پذیرش بگیرید باید چند شرط مهم مانند مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی یا آلمانی، تمکن مالی کافی و معدل تحصیلی لازم را داشته باشید.

شروع ترم در دانشگاه های سوئیس چه زمانی است؟

شروع ترم در دانشگاه های سوئیس به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متقاضی بستگی دارد.

شهریه دانشگاه های سوئیس چقدر است؟

شهریه دانشگاه های سوئیس به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی بستگی دارد. شهریه دانشگاه‌های دولتی سوئیس از ۵۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو در سال متغیر است.

برای پذیرش در دانشگاه های سوئیس باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنیم؟

برای پذیرش در دانشگاه های سوئیس معمولا به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه نیاز نیست. اما برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی در سوئیس باید در آزمون مطالعات پزشکی سوئیس (EMS) شرکت کنید.

ارزانترین دانشگاه های سوئیس کدام‌اند؟

ارزانترین دانشگاه های سوئیس دانشگاه‌‌های دولتی سوئیس هستند. دانشگاه برن، دانشگاه هنر زوریخ، دانشگاه ژنو، دانشگاه لوزان و دانشگاه سینت گالن از ارزانترین دانشگاه ‌های سوئیس محسوب می‌شوند.

راحت ترین دانشگاه های سوئیس برای پذیرش ایرانی ها کدام است؟

راحت ترین دانشگاه های سوئیس برای پذیرش ایرانی ها دانشگاه‌های خصوصی سوئیس هستند.