ثبت شرکت در ایتالیا راه دستیابی کسب‌وکارها و شرکت‌های مختلف به بازار اتحادیه اروپا است. این بازار تقریبا ۵۵۰میلیون نفر مصرف‌کننده کالا و خدمات دارد. پس اگر ایرانیان ثبت شرکت در ایتالیا را قانونی و درست انجام دهند، برایشان سودآور و فرصت‌آفرین است.

ثبت شرکت در ایتالیا برای آن دسته از ایرانیان کار دشوار و پرخطری است که با قوانین، زبان، بازار و فرهنگ مشتریان این کشور آشنا نیستند؛ چون برای ثبت شرکت به سرمایه و هزینه زیادی نیاز است. گفتنی است که ثبت شرکت در ایتالیا در‌مقایسه‌با دیگر کشورهای اروپایی کمی راحت‌تر و ارزان‌تر است. باوجوداین، قبل از هر اقدامی در این زمینه، متقاضی ثبت شرکت در ایتالیا باید تحقیق و بررسی کند و در‌صورت نیاز، از وکلای مهاجرتی خبره یا کارشناسان باتجربه موسسه‌های مهاجرتی معتبر مشاوره بگیرد.

در این مطلب، درباره قوانین ثبت شرکت در ایتالیا، انواع شرکت در این کشور، شرایط و مراحل و مدارک لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا و گرفتن اقامت این کشور به‌طور کامل صحبت خواهیم کرد.

قوانین ثبت شرکت در ایتالیا

در ایتالیا خارجی‌ها، ازجمله ایرانیان محدودیتی برای ثبت شرکت ندارند. متقاضی ثبت شرکت در این کشور باید براساس قوانین و مقررات، یکی از انواع شرکت‌ها را برگزیند و مدارک و حداقل سرمایه لازم برای آن را تهیه و مراحل تعیین‌شده برای ثبتش را طی کند. به‌همین‌دلیل، متقاضیان ثبت شرکت در ایتالیا قبل از هر اقدامی باید از قوانین و مقررات مرتبط، انواع شرکت‌ها، محدودیت‌ها و تکالیف قانونی صاحبان یا موسسان شرکت در این کشور مطلع شوند.

مهم‌ترین قوانین ثبت شرکت در ایتالیا عبارت‌اند از:

قانون تجارت (قانون شرکت‌های تجاری)

حقوق تجارت قوانین، ساختار، حداقل سرمایه لازم، تشریفات ثبت و تأسیس انواع شرکت در ایتالیا را مشخص می‌کند. براساس این قانون، خارجی‌ها باید کسب‌وکارشان را در مرکز ثبت کسب‌‌‌‌وکارها ثبت کنند که زیرنظر اتاق بازرگانی ایتالیا اداره می‌شود. براساس قانون تجارت ایتالیا، متقاضیان می‌توانند در این کشور در حوزه‌های زیر شرکت‌ ثبت کنند:

 • تولید کالا و خدمات
 • واسطه‌گری در تولید و توزیع کالا و خدمات
 • حمل‌و‌نقل زمینی و هوایی و دریایی انسان و کالا
 • بانکی و بیمه‌ای
 • کشاورزی

قوانین مالیاتی ایتالیا

در این قانون، مشخص شده است که اشخاص و سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی در چه صورت و با چه نرخی باید مالیات پرداخت کنند. درمجموع، شرکت‌ها در ایتالیا باید چندین نوع مالیات، ازجمله مالیات بر درآمد شرکت و مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت کنند. ناگفته نماند که دولت ایتالیا برای جذب سرمایه‌‌گذاران خارجی معافیت‌های مالیاتی متعددی در نظر گرفته است.

قوانین خاص

نوع و حوزه فعالیت شرکت ممکن است به‌گونه‌ای باشد که لازم باشد موسسان از بعضی اداره‌ها یا نهادهای دولتی مجوزهای قانونی لازم را دریافت کنند. در قوانین خاص هر بخش، مجوزها و مدارک و نهاد صادرکننده آن‌ها تعیین شده است. برای نمونه، متقاضی ثبت شرکت حمل‌ونقل کالا در ایتالیا باید مجوز فعالیت در بنادر ایتالیا را داشته باشد.

انواع شرکت در ایتالیا

خارجی‌ها می‌توانند شرکت‌های گوناگونی را در کشور ایتالیا ثبت و تاسیس کنند. انواع شرکت در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود (Società a Responsabilità Limitata or SRL)
 • شرکت با مسئولیت محدود ساده‌شده (Società a Responsabilità Limitata Semplificata or SRLS)
 • شرکت سهامی عام (Società per Azioni or SpA)

درادامه، هریک از انواع شرکت در ایتالیا را به‌زبان ساده و غیرحقوقی توضیح می‌دهیم.

شرکت با مسئولیت محدود (Società a Responsabilità Limitata)

شرکت با مسئولیت محدود رایج‌ترین نوع شرکت محسوب می‌شود که موسسان آن ممکن است ۲ نفر یا بیشتر باشند. در این شرکت، هر شریک به‌اندازه آورده خود در سودوزیان شرکت شریک است. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، به اساس‌نامه شرکت و حداقل ۱۰هزار یورو سرمایه و حداقل ۱ یورو سهم‌‌الشرکه نیاز است.

شرکت با مسئولیت محدود ساده‌شده (Società a Responsabilità Limitata Semplificata)

شرکت با مسئولیت محدود ساده‌شده برای کارآفرینان جوان طراحی شده است و فرایند ثبت ساده‌تر و اسناد و هزینه ثبت کمتری دارد. برای ثبت این شرکت، به اساس‌نامه نیازی نیست و توافق شرکا کافی است. حداقل سهم‌‌الشرکه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ساده‌شده ۱ یورو و حداکثر آن ۹۹۹۹ یورو است.

شرکت سهامی عام  (Società per Azioni or SpA)

شرکت سهامی عام شرکتی است که بخشی از سهامش در بازار بورس عرضه می‌شود و افراد عادی می‌توانند آن را بخرند. برای تاسیس این شرکت، قوانین سخت‌گیرانه‌تری وضع شده و حداقل سرمایه لازم برای ثبت آن ۵۰هزار یورو است. موسسان باید ۲۵درصد از ۵۰هزار یورو را هنگام تاسیس شرکت در حسابی در بانک داشته باشند.

شرایط ثبت شرکت در ایتالیا

شرایط ثبت شرکت در ایتالیا براساس نوع شرکت و مجموعه‌ای از قوانین مشخص می‌شود. برای ثبت انواع شرکت باید موسسان، آورده (سرمایه) هریک از آنان، موضوع فعالیت شرکت و مشخصات کامل شرکت، ازجمله نام و آدرس و شناسه مالیاتی مشخص باشد. هر شرکت به اساس‌نامه یا قرارداد تاسیس شرکت نیاز دارد که در آن، همه اطلاعات ذکرشده و دیگر موضوعات تعیین‌شده در قوانین نوشته می‌شود.

علاوه‌براین، متقاضیان خارجی ثبت شرکت در ایتالیا باید تمامی مجوزهای لازم برای تاسیس شرکت و فعالیتشان را دریافت و تمامی هزینه‌های قانونی را پرداخت کنند. برای ثبت شرکت در ایتالیا، تمامی موسسان و صاحبان سمت (امضا) در شرکت باید شناسه مالیاتی داشته باشند و شرکت نیز در سامانه مالیاتی شرکت‌های ایتالیا ثبت شده باشد تا مالیات بر درآمد آن پرداخت شود.

شرایط ثبت شرکت در ایتالیا که همه متقاضیان خارجی باید داشته باشند، عبارت‌اند از:

 • داشتن پاسپورت و مدارک هویتی معتبر
 • داشتن اساس‌نامه یا قرارداد تاسیس شرکت با جزئیات و اطلاعات تعیین‌شده در قوانین مرتبط
 • داشتن تمامی مجوزهای و گواهی‌های لازم برای تاسیس و فعالیت شرکت
 • ثبت اسناد و مدارک شرکت در مرکز ثبت کسب‌وکارهای اتاق بازرگانی ایتالیا
 • داشتن شناسه مالیاتی از آژانس درآمد ایتالیا برای همه موسسان و صاحبان سمت در شرکت
 • داشتن حداقل سرمایه لازم برای تاسیس هر نوع شرکت در یک حساب بانکی
 • پرداخت تمامی هزینه‌های قانونی برای ثبت شرکت
 • معرفی شرکت به سامانه مالیاتی کشور ایتالیا

مراحل ثبت شرکت در ایتالیا

مراحل ثبت شرکت در ایتالیا که تمام متقاضیان باید طی کنند، بدین‌شرح‌اند:

 • تحقیق و بررسی درباره فرصت‌های بازار ایتالیا و قوانین این کشور برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع شرکت برای فعالیت
 • مشاوره با وکیل یا کارشناس متخصص در امور شرکت‌ها در ایتالیا و تهیه اساس‌نامه و قراردادهای لازم برای تاسیس شرکت
 • انتخاب نام شرکت
 • تهیه اوراق و مدارک و اقدام برای دریافت مجوزها و گواهی‌های لازم از نهاد‌های دولتی ایتالیا
 • ثبت اسناد مربوط به تاسیس شرکت در مرکز ثبت کسب‌وکارهای اتاق بازرگانی ایتالیا
 • دریافت شناسه مالیاتی از آژانس درآمد ایتالیا برای همه موسسان و صاحبان سمت و حق امضا در شرکت
 • افتتاح حساب در بانک و واریز حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت به آن
 • ثبت شرکت در سامانه مالیاتی کشور ایتالیا

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا

مدارک لازم برای ثبت انواع شرکت در ایتالیا در قوانین مرتبط تعیین شده است. بعضی از مدارک در ثبت انواع شرکت مشترک است. گاهی اوقات و به‌‌دلیل نوع فعالیت شرکت، ممکن است متقاضی مجبور باشد مدارک بیشتری را تهیه کند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا ازاین‌قرارند:

 • پاسپورت معتبر و اوراق هویتی موسسان و صاحبان سمت و حق امضا در شرکت
 • اساس‌نامه یا قرارداد تاسیس شرکت با جزئیات و اطلاعات تعیین‌شده در قوانین مرتبط
 • ارائه مجوزهای و گواهی‌های لازم برای تاسیس و فعالیت شرکت
 • گواهی و شماره ثبت شرکت در مرکز ثبت کسب‌وکارهای اتاق بازرگانی ایتالیا
 • شناسه مالیاتی همه موسسان و صاحبان سمت در شرکت
 • گواهی بانک مبنی‌بر داشتن حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت در یک حساب بانکی
 • رسید پرداخت تمامی هزینه‌های قانونی برای ثبت شرکت
 • گواهی ثبت شرکت در سامانه مالیاتی کشور ایتالیا

هزینه ثبت شرکت در ایتالیا

هزینه ثبت شرکت در ایتالیا شامل هزینه‌های مختلف، ازجمله مشاوره با وکیل یا کارشناس امور ثبت شرکت‌ها،‌ دریافت مجوزهای قانونی، خرید تمبر مالیاتی، افتتاح حساب بانکی و تهیه محل و لوازم اداری لازم برای شرکت می‌شود.

میزان هزینه در هر مورد به نوع شرکت و تعداد مجوزهای لازم بستگی دارد؛ بنابراین، نمی‌توان مبلغ دقیق هزینه لازم را برای ثبت شرکت‌ها معین کرد. باوجوداین، ممکن است مجموع هزینه‌ ثبت هر نوع شرکت در ایتالیا را تخمین زد.

در جدول زیر، هزینه های مرتبط با ثبت شرکت در ایتالیا را مشاهده می‌کنید.

ثبت تجارت520 یورو
دفتر مجازی100 یورو ماهانه
ثبت شرکت 2300 یورو
حسابداری از 130 یورو ماهانه

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در ایتالیا

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در ایتالیا را نوع هر شرکت مشخص می‌کند. در قانون تجارت ایتالیا، انواع شرکت‌های قابل‌ثبت در این کشور برای خارجی‌ها و ساختار قانونی هر شرکت و حداقل سرمایه برای ثبت هر نوع تعیین شده است. قبل از ثبت شرکت، باید حداقل سرمایه در یک حساب بانکی در ایتالیا موجود باشد.

از میان انواع شرکت‌ها در ایتالیا، شرکت با مسئولیت محدود ساده‌شده به حداقل سرمایه نیاز ندارد. 

در جدول زیر، حداقل سرمایه برای ثبت انواع شرکت در ایتالیا آمده است.

نوع شرکت در ایتالیاحداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا
شرکت با مسئولیت محدود۱۰هزار یورو
شرکت سهامی خاص۵۰هزار یورو

ثبت شرکت در ایتالیا و گرفتن اقامت

ثبت شرکت در ایتالیا مستقیما به گرفتن اقامت ایتالیا یا اجازه کار این کشور منجر نمی‌شود. به‌عبارت‌دیگر، ثبت شرکت در ایتالیا یکی از راه‌های گرفتن اقامت موقت یا دائم یا حتی اجازه کار در این کشور نیست. برای دریافت اقامت دائم ایتالیا، متقاضی باید ۵ سال متوالی با اجازه اقامت موقت در ایتالیا زندگی کرده باشد. بعد از گذشت ۵ سال، متقاضی می‌تواند برای دریافت اقامت دائم ایتالیا درخواست دهد.

برای ورود به ایتالیا با اجازه موقت، راه‌های گوناگونی وجود دارد. اخذ ویزای تحصیلی یا ‌کاری یا سرمایه‌گذاری، ازجمله راه‌های دریافت کارت اقامت موقت ایتالیا است. از میان این راه‌ها، سرمایه‌گذاری در ایتالیا و گرفتن ویزای طلایی این کشور از بهترین گزینه‌ها به‌شمار می‌آیند. شیوه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در این کشور وجود دارد که در هر‌یک به حداقل سرمایه متفاوتی نیاز است. به‌عنوان مثال‌، سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای نوپا در ایتالیا به حداقل ۵۰۰هزار یورو سرمایه نیاز دارد.

مزایای ثبت شرکت در ایتالیا

مزایای ثبت شرکت در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • ثبت شرکت در ایتالیا به‌معنی دسترسی‌داشتن به بازار بزرگ و پرمصرف‌کننده اتحادیه اروپا است.
 • ایتالیا کشوری با موقعیت استراتژیک است که ازطریق آن به‌راحتی می‌توان به کشورهای حوزه دریای مدیترانه و حتی شمال آفریقا کالا صادر کرد.
 • دولت ایتالیا برای تشویق سرمایه‌گذاران به ثبت شرکت در حوزه‌های مختلف در این کشور، مشوق‌‌‌ها و معافیت‌های مالیاتی وضع کرده است.
 • امکان یافتن نیروی کار ارزان و مهاجر در بعضی از حوزه‌ها در این کشور بسیار زیاد است.

معایب ثبت شرکت در ایتالیا

معایب ثبت شرکت در ایتالیا بدین‌شرح‌اند:

 • اقتصاد و سیاست ایتالیا در‌مقایسه‌با کشورهای اروپایی دیگر، مانند آلمان و انگلستان با مشکلات بیشتری درگیر است. همین مسئله بر هر نوع فعالیت اقتصادی در این کشور تاثیر می‌گذارد.
 • نظام اداری ایتالیا چندان پیشرفته و سریع نیست و گرفتار بوروکراسی اداری است. ازاین‌رو، ممکن است ثبت شرکت در این کشور گاهی اوقات زمان‌بر و خسته‌کننده شود.
 • بازار در ایتالیا بسیار رقابتی است؛ چراکه شرکت‌های اروپایی و آمریکایی معروفی در این کشور شعبه دارند و فعالیت می‌کنند.
 • یافتن نیروی کار ماهر و متخصص در بعضی از حوزه‌‌ها در بازار کار ایتالیا دشوار است.

جمع‌بندی

ثبت شرکت در ایتالیا برای خارجی‌ها مجاز است و به آنان امکان می‌دهد تا به بازار اتحادیه اروپا دسترسی پیدا کنند. متقاضیان ثبت شرکت در ایتالیا می‌توانند شرکت با مسئولیت محدود و شرکت با مسئولیت محدود ساده‌شده یا شرکت سهامی را در این کشور ثبت کنند. حوزه فعالیت هر شرکت نیز در قوانین مرتبط مشخص شده است.

برای ثبت شرکت در ایتالیا، به مدارک هویتی معتبر موسسان شرکت، اساس‌نامه یا قرارداد تاسیس شرکت، دریافت مجوزهای قانونی لازم و شناسه مالیاتی و ثبت اسناد شرکت در مرکز ثبت شرکت‌های اتاق بازرگانی ایتالیا نیاز است. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ایتالیا ۱۰هزار یورو و شرکت سهامی ۵۰هزار یورو است. هزینه‌های لازم برای ثبت شرکت نیز به نوع شرکت بستگی دارد.

ثبت شرکت در ایتالیا فرصتی استثنایی برای فعالیت اقتصادی در بازار اروپا است. برای استفاده از این فرصت کم‌نظیر، متقاضیان ثبت شرکت در این کشور باید آگاهانه اقدام و هر مرحله را با مشورت وکلای مهاجرتی معتبر یا مشاوران متخصص در امور ثبت شرکت‌ها در ایتالیا طی کنند.

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

ثبت شرکت در ایتالیا چقدر هزینه دارد؟

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ایتالیا حداقل ۵هزار یورو و ثبت شرکت با مسئولیت محدود ساده‌شده حداقل ۳هزار یورو و ثبت شرکت سهامی عام در ایتالیا حداقل ۸هزار یورو هزینه دارد.

شرایط لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا چیست؟

شرایط لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا عبارت‌اند از: داشتن پاسپورت معتبر و مدارک هویتی موسسان،‌ اساس‌نامه، تمامی مجوزهای قانونی لازم،‌ شناسه مالیاتی، حداقل سرمایه و گواهی ثبت شرکت در مرکز ثبت شرکت‌های اتاق بازرگانی.

آیا با ثبت شرکت در ایتالیا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

خیر، با ثبت شرکت در ایتالیا نمی‌توانید مستقیما اقامت این کشور را بگیرید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در ایتالیا چقدر است؟

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ایتالیا ۱۰هزار یورو و شرکت سهامی ۵۰هزار یورو است.