لهستان یکی از کشور‌های زیبای اروپایی و جزو کشورهای حوزه شینگن است. به‌لطف روابط بسیار خوبی که با اقتصادهای بزرگ جهانی دارد، لهستان را می‌توان کشوری ایده‌آل در زمینه تجارت معرفی کرد. به همین علت اگر قصد سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی بیزینس یا ثبت شرکت در لهستان را دارید، مقصد خوبی را انتخاب کرده‌اید.

اگر شما هم تصمیم داشته باشید برای انجام کارهای تجاری، زندگی کردن یا ثبت شرکت در لهستان گامی جدی بردارید، بهتر است در این مقاله همراه ما باشید. در این مطلب با روش‌های ثبت شرکت، مراحل و مدارک و هزینه‌ها آشنا خواهید شد و مهم‌تر از آن، هر زمان که نیاز داشتید می‌توانید روی مشاوره حرفه‌ای کارشناسان ویزاگرد حساب کنید.

روش‌ های ثبت شرکت در لهستان

اگر قصدتان سرمایه‌گذاری در این کشور اروپایی است، بهتر است با برخی موارد آشنا شوید. در واقع روش‌های زیادی برای ثبت شرکت در لهستان وجود دارند که کارکرد هرکدام متفاوت هستند و بستگی دارد شرکتی که قصد راه‌اندازی آن را دارید کوچک باشد یا قصد سرمایه‌‌گذاری بزرگ دارید. در این بخش با روش‌های ثبت شرکت در لهستان آشنا می‌شوید.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت برای شغل‌های کوچک و متوسط بسیار مناسب است. فردی که از این طریق سرمایه‌گذاری می‌کند، به اندازه سرمایه خود مسئولیت دارد. در این نوع ثبت شرکت تنها یک نفر از شریکان مسئولیت نامحدود دارد و سایر شریکان مسئولیت محدود خواهند داشت. این روش نسبت‌به شرکت‌های سهامی دیگر، هزینه کمتری خواهد داشت. اگر قصد ثبت این نوع شرکت را دارید، حتماْ باید سرمایه خود را قبل از کارهای ثبت شرکت به حساب دولت این کشور واریز کنید.

ثبت شرکت به صورت مشارکتی

این نوع شرکت‌ها برای شغل‌های کوچک بسیار مناسب هستند و حداقل باید دو سهام‌دار داشته باشند. این شرکت‌ها باید در دادگاه ملی لهستان به‌صورت رسمی ثبت شوند. البته باید بگوییم که شرکت‌های با مسئولیت محدود هم باید در این سازمان ثبت شوند. این نوع شرکت‌ها به سه روش ثبت می‌شوند که عبارت‌اند از: مشارکت عمومی و مشارکت شغلی و مشارکت محدود. در این بین تنها مشارکت عمومی است که تمام افراد سهام‌دار مسئولیت دارند. این شرکت‌ها هم مانند سایر شرکت‌ها مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

ثبت شرکت سهامی

این شرکت‌ها برای تجارت‌های بزرگ بسیار مناسب هستند و با اسم شرکت‌های SA شناخته می‌شوند. این شرکت‌ها نسبت‌به سایر شرکت‌های دیگر، برای تأسیس حداقل به ۱۰۰هزار زلوتی یا ۲۴هزار یورو نیازمند است. این نوع شرکت‌ها حتماً باید یک مدیر داشته باشد. شرکت‌های سهامی همانند سایر شرکت‌ها باید در دادگاه ملی لهستان به‌صورت رسمی ثبت شوند تا مجوز‌های لازم را برای ادامه کار کسب کنند. این نوع شرکت‌ها هم معاف از مالیات نیستند و هرسال یک هیئت نظارتی مالیاتی برای بررسی‌های لازم از این شرکت‌ها وارد عمل می‌شوند.

روش‌های ثبت شرکت در لهستان

منبع: Doitinpoland

شرایط ثبت شرکت در لهستان

ابتدا بهتر است شناخت کافی از نحوه ثبت شرکت در لهستان را داشته باشید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. برای ثبت شرکت، در وهله اول باید یک حساب بانکی در شهر مورد نظر داشته باشید. برای ایجاد حساب بانکی، مدارکی را باید ارائه کنید. این مدارک عبارت‌اند از مدارک هویتی و گذرنامه معتبر، اجاره‌نامه یا سند مربوط به محل اقامت، مدارک مربوط به ثبت شرکت و همچنین اساسنامه شرکت.

مدت‌زمانی که طول می‌کشد حساب بانکی شما ایجاد شود، حدود یک ساعت تا یک هفته است که می‌تواند بر حسب شرایط متقاضی، متفاوت باشد. بعد از ایجاد حساب بانکی و تأیید مدارک شما از سوی دولت لهستان، باید سرمایه خود را به این حساب واریز کنید تا پروسه ثبت شرکت شما انجام شود.

شرایط ثبت شرکت در لهستان

منبع: Intrepid Travel

مراحل ثبت شرکت در لهستان

در مرحله اول شما باید نوع شرکتی که می‌خواهید به ثبت برسانید، مشخص کنید. این کار بسیار اهمیت دارد چون روال کار شما و همچنین سرمایه‌ای که نیاز دارید، مشخص خواهد شد. سپس یک اسم مناسب برای شرکت خود در نظر بگیرید. اساسنامه و همه مدارک مربوطه را به نهاد تعیین‌شده ارائه دهید.

سرمایه مورد نظر خود را به حساب بانکی که در لهستان ایجاد کرده‌اید، واریز کنید. ثبت شرکت شما در دادگاه ملی این کشور ثبت و شماره ثبت شرکت شما که KRS نام دارد، برایتان فرستاده خواهد شد. مرحله آخر پس از ثبت شرکت این است که باید در سازمان مالیاتی این کشور ثبت‌نام کنید.

مراحل ثبت کشور در لهستان

منبع: Business in Małopolska

مدارک لازم برای ثبت شرکت در لهستان

دولت لهستان نیاز دارد دربارۀ دلایل و توانایی‌های شما برای ثبت شرکت در این کشور اطلاعاتی کسب کند تا مطمئن شود تصمیم اشتباهی نمی‌گیرد، برای همین بهتر است تمامی مدارک لازم برای ثبت شرکت در لهستان را به بهترین نحو آماده کنید تا روند کسب ویزا و باقی کارهایتان در سریع‌ترین روند ممکن پیش برود.

  • ارائه گذرنامه که حداقل ۶ ماه اعتبار دارد
  • ارائه مدارک هویتی
  • ارائه طرح تجاری
  • ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی شما برای زندگی در لهستان که حدود ۳۰هزار یورو است
  • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه

مدارک لازم ثبت شرکت در لهستان

منبع: Red Fedora Diary

هزینه ثبت شرکت در لهستان

هزینه‌های شما برای ثبت شرکت در لهستان، براساس شرکتی که به ثبت آن تمایل دارید، متفاوت خواهد بود. هزینه بررسی دادگاه ملی لهستان و صدور مجوزهای لازم، حدود ۶۰۰ زلوتی یا ۱۴۰ یورو است. هزینه‌های مربوط به حسابداری از ماهی ۱۰۰ یورو شروع می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از کارشناسان متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید تا تصمیم درستی را اتخاذ کنید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در لهستان

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در لهستان حدود پنج‌هزار زلوتی است. توجه داشته باشید که این رقم، حداقل سرمایه برای ثبت شرکت است و سایر هزینه‌های جانبی هم به این هزینه‌ها اضافه می‌شود. ثبت یک شرکت در لهستان ممکن است تا هفته‌ها هم طول بکشد. به‌ویژه زمانی‌که همه چیز را خودتان پیش ببرید. اگر تمایل دارید شرکتی کوچک با مسئولیت محدود راه‌اندازی کنید و اطلاعی از نحوه انجام آن ندارید، مشاوران حرفه‌ای ویزاگرد در تمامی مراحل همراه شما خواهند بود.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در لهستان

منبع: WTS Global

ثبت شرکت در لهستان و گرفتن اقامت

ثبت شرکت یکی از بهترین گزینه‌ها برای اخذ اقامت لهستان است. این کشور از ثبات اقتصادی خوبی برخوردار است. به همین دلیل سرمایه‌گذاران بسیاری را جذب می‌کند و سود قابل قبولی به این افراد می‌رساند. بنابراین با ثبت شرکت در لهستان هم از سرمایه‌گذاری خود سود می‌برید و هم اقامت دائم و پاسپورت خود را از این طریق دریافت می‌کنید. باید به این نکته اشاره کنیم که اخذ اقامت لهستان از طریق ثبت شرکت پنج سال طول می‌کشد و متقاضی باید به‌مدت سه سال در این کشور زندگی کند.

ثبت شرکت در لهستان و گرفتن اقامت

منبع: JustAsk Poland

مزایا و معایب ثبت شرکت در لهستان

از مزایای ثبت کشور در لهستان می‌توان به شرایط اقتصادی پایدار، تخفیف‌های مالیاتی برای افراد، ایجاد دسترسی‌های سریع و آسان به بازار‌های اروپایی، هزینه پایین ثبت شرکت نسبت‌به سایر کشورهای اروپایی و روند و مراحل ساده درثبت شرکت اشاره کرد. علاوه بر مزایایی که گفته شد، معایبی هم وجود دارد که می‌توان به مدت‌زمان اخذ اقامت اشاره کرد که حدود پنج سال است. همچنین برای اخذ پاسپورت دائم این کشور باید سه سال در کشور لهستان زندگی کنید.

جمع‌بندی و سوالات متداول

ثبت شرکت در لهستان چقدر هزینه دارد؟

میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت کاملاً متفاوت است و نوع شرکت و شرایط متقاضی در این موضوع دخیل است. کمترین مقدار پنج‌هزار زلوتی لهستان است که برای ثبت شرکت کاربرد دارد. برای اطلاع از هزینه‌های کل باید پرونده مهاجرتی شما به جریان بیفتد.

چگونه در لهستان شرکت ثبت کنیم؟

ابتدا یک حساب بانکی در لهستان ایجاد کنید و سرمایه خود را به این حساب واریز کنید. سپس مدارک خود را برای بررسی به دادگاه ملی لهستان بفرستید.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در لهستان چیست؟

۱. ارائه گذرنامه که حداقل ۶ ماه اعتبار دارد؛ ۲. ارائه مدارک هویتی، طرح تجاری؛ ۳. ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی شما برای زندگی در لهستان که حدود ۳۰هزار یورو است؛ ۴. ارائه گواهی عدم سوءپیشینه.

آیا با ثبت شرکت در لهستان می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بله. با ثبت شرکت و گذشت پنج سال می‌توانید اقامت دائم کشور لهستان را بگيرید.