دانشگاه های مالزی در میان دانشجویان سراسر جهان،‌ ازجمله دانشجویان ایرانی، بسیار پرطرفدار هستند؛ زیرا تحصیل در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی مالزی مقرون‌به‌صرفه‌تر از دانشگاه ‌های اروپایی و دانشگاه های آمریکایی است. ناگفته نماند که مدرک دانشگاه های مالزی معتبر به‌شمار می‌روند و دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیل‌شدن در شغل دلخواهشان مشغول به کار شوند.

برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری در خارج از کشور دارند، دانشگاه‌های مالزی به‌دلیل اینکه در سراسر دنیا معتبر و شناخته‌شده هستند، یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل به‌شمار می‌روند. تعداد دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه های مالزی به تحصیل می‌پردازند، بیش از ۱۷۰هزار نفر است. پیش‌بینی‌ شده است که این تعداد در سال‌های آینده افزایش خواهد داشت.

پذیرش‌گرفتن از دانشگاه های مالزی سخت نیست. درادامه توضیح خواهیم داد که چگونه از دانشگاه های مالزی پذیرش بگیرید.

تحصیل در دانشگاه های مالزی

در کشور مالزی ۲۰ دانشگاه دولتی و بیشتر از ۶۰ دانشگاه و مؤسسه آموزشی خصوصی قرار دارد. دانشگاه صنعتی مالزی و دانشگاه صنعتی پتروناس و دانشگاه مارا ۳ دانشگاه صنعتی مهم و شناخته‌شده مالزی‌ محسوب می‌شوند که با بعضی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان در حوزه‌های مختلف، همکاری‌های علمی و پژوهشی دارند. مالزی جزو کشورهایی است که در آن چند دانشگاه فقط به آموزش علوم پزشکی اختصاص داده شده است.

هرسال، دانشگاه ها در این کشور به‌طور مستقل شرایط پذیرش در مقاطع و رشته‌های مختلف و تقویم آموزشی   را مشخص و در وبسایت خود منتشر می‌کنند. طول دوران تحصیل در هر مقطع در تمامی دانشگاه ها یکسان است. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور معمولا ۴ سال و مقطع ارشد ۲ سال و دکتری حداقل ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد.

دانشگاه های مالزی در سراسر جهان به داشتن کیفیت و سطح آموزشی مطلوب معروف‌اند. در دانشگاه های مالزی به ۲ زبان مالایی و زبان انگلیسی تدریس می‌شود. دانشجوهای فارغ‌التحصیل‌شده از دانشگاه های مالزی می‌توانند در این کشور و در سایر کشورهای جهان در مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت‌های بزرگ به‌راحتی استخدام و شاغل شوند.

با آگاهی از شرایط لازم برای اپلای و پذیرش در بهترین دانشگاه های مالزی مسیر مهاجرت تحصیلی به این کشور برای متقاضیان هموارتر می‌شود.  

شرایط پذیرش در دانشگاه های مالزی

سیستم پذیرش دانشجو در دانشگاه های مالزی به ۲ صورت امکان‌پذیر است:

سیستم پذیرش متمرکز (Centralized Admission System – CAS): در سیستم  پذیرش متمرکز، متقاضیان باید مدارک لازم برای پذیرش در رشته مدنظرشان را در سامانه پذیرش متمرکز ثبت کنند. هر دانشگاه مدارک متقاضیان را بررسی می‌کند و آن‌هایی را انتخاب می‌‌کند که شرایط لازم برای پذیرش آن دانشگاه را دارند. 

سیستم پذیرش مستقیم (Direct Admission): در سیستم پذیرش مستقیم، هر متقاضی برای تحصیل در رشته و دانشگاه مدنظرش باید ازطریق وبسایت دانشگاه اقدام ‌کند. بیشتر دانشگاه ‌های برتر مالزی با هر ۲ سیستم دانشجو می‌پذیرند.

برای پذیرش در دانشگاه های مالزی در مقاطع مختلف شرط سنی یا شرط معدل خاصی درنظر گرفته نشده است. برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری معمولا متقاضی باید برای پذیرش‌گرفتن در رشته‌ای اقدام کند که با مدرک تحصیلی مقطع قبلی‌‌اش مرتبط باشد. تسلط بر زبان انگلیسی و داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای تحصیل در دانشگاه های مالزی الزامی است.

علاوه‌بر تسلط بر زبان انگلیسی، متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های مالزی، در مقطع کارشناسی، باید در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی شرکت کرده و حداقل نمره لازم را کسب کنند. بعضی از دانشگاه های خصوصی آزمون ورودی مخصوص برگزار می‌کنند. علاوه‌بر شرکت در آزمون‌های ورودی، انگیزه‌نامه و معرفی‌نامه از استادان سابق دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه های مالزی نیاز است.

متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری باید علاقه‌شان به تحقیق و پژوهش را به مسئولان دانشگاه مدنظرشان ثابت کنند. به‌همین‌دلیل، داشتن رزومه تحصیلی مطلوب و سابقه‌کار پژوهشی یا کار در رشته‌ مدنظر از شرایط بسیار مهم برای پذیرش‌گرفتن از بهترین دانشگاه های مالزی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به‌شمار می‌روند.

دانشگاه های دولتی‌ مالزی جزو دانشگاه های معتبر و برتر این کشور محسوب می‌شوند و شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند. باوجوداین، اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی جزو شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های مالزی محسوب می‌شود. دولت مالزی برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه درنظر گرفته است و برخی از دانشگاه های مالزی به دانشجویان بورسیه اعطا می‌کنند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های مالزی عبارت‌‌اند از:

 • ارائه مدارک تحصیلی و ریزنمرات مقطع‌های پیشین
 • گذاراندن آزمون تافل با حداقل نمره ۸۰ یا آیلتس با حداقل نمره ۶
 • درصورت لزوم و درخواست دانشگاه ارائه نمره آزمون‌ ورودی
 • ارائه تمکن مالی
 • ارائه رزومه
 • ارائه معرفی‌نامه از حداقل ۲ استاد دانشگاه
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • سابقه‌‌‌‌کار یا پژوهش در رشته مدنظر برای پذیرش در مقاطع ارشد و دکتری
 • نمونه‌کار برای پذیرش در بعضی از رشته‌ها

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های مالزی

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه‌ های مالزی باتوجه‌به رشته و مقطع تحصیلی متغیر است؛ اما برخی مدارک برای اپلای در همه مقاطع و رشته‌ها مشترک هستند. برای تهیه مدارک لازم در هر دانشگاه به وبسایت دانشگاه مدنظرتان مراجعه کنید.

مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌ های مالزی بدین شرح‌اند:

 • ترجمه رسمی شناسنامه و مدارک هویتی
 • گذرنامه معتبر
 • ترجمه‌ مدارک تحصیلی پیشین به زبان انگلیسی
 • ریزنمرات ترجمه‌‌شده
 • تمکن مالی
 • مدرک آیلتس یا تافل با نمره مشخص‌شده از دانشگاه
 • ارائه مدرک آزمون‌های استاندارد تعیین‌شده ازطرف دانشگاه با نمره‌‌های مشخص‌شده
 • نمونه‌کار برای اپلای برای بعضی از رشته‌ها مانند رشته‌های هنر و طراحی الزامی است.
 • توصیه‌نامه از استادان دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کردید.
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • ارائه رزومه
 • تکمیل‌ فرم درخواست پذیرش
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ثبت‌نام

هزینه دانشگاه های مالزی

دانشگاه های مالزی به ۲ دسته دانشگاه دولتی و دانشگاه خصوصی تقسیم می‌شوند. شهریه دانشگاه های خصوصی مالزی از دانشگاه های دولتی بیشتر هستند؛ همچنین، شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی بیشتر از مقاطع دیگر مشخص شده است. علاوه‌بر مقطع، هزینه تحصیل در دانشگاه های مالزی در بعضی از رشته‌ها مانند پزشکی و دندانپزشکی و مهندسی گران‌تر هستند.

در جدول زیر، هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های مالزی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی ذکر شده است. (هزینه‌هایی که در جدول ذکر شده‌اند، به دلار آمریکا تبدیل شده است. نرخ تبدیل رینگیت مالزی به دلار آمریکا ۱ به ۰٫۲۱ است).

مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه های مالزیهزینه سالانه دانشگاه های مالزی
کارشناسی در دانشگاه های دولتی۱۸۰۰ تا ۱۵هزار دلار
کارشناسی در دانشگاه های خصوصی۳۳۰۰ تا ۲۳هزار دلار
کارشناسی‌ارشد در دانشگاه های دولتی۱۲۰۰ تا ۱۰هزار دلار
کارشناسی‌ارشد در دانشگاه های خصوصی۲هزار تا ۱۰هزار دلار
دکتری در دانشگاه های دولتی۱۲۰۰ تا ۶ هزار دلار
دکتری در دانشگاه های خصوصی۲هزار تا ۱۰هزار

زمان پذیرش دانشگاه های مالزی

 متقاضیان دریافت پذیرش برای تحصیل در ۱ ترم دانشگاه (نیم‌سال تحصیلی) می‌توانند درخواست‌ و مدارکشان را تا تاریخ ‌مشخص‌شده ازطرف دانشگاه مدنظرشان در وبسایت بارگذاری کنند. اگر از زمان پذیرش در دانشگاه های مالزی بگذرد، دانشگاه هیچ درخواستی را نمی‌پذیرد و دانشجو باید تا زمان پذیرش برای ترم بعد صبر کند.

دانشگاه های مالزی معمولا هرسال در ۲ نوبت یا نیم‌سال تحصیلی دانشجو می‌پذیرند. سیستم پذیرش هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و امکان دارد بعضی از دانشگاه ها فقط ۱ نوبت در سال برای بعضی از رشته‌ها دانشجو بپذیرند.

تاریخ پذیرش در هر نوبت یا نیم‌سال تحصیلی در تقویم آموزشی هر دانشگاه، در آغاز هر سال مشخص‌ می‌شود؛ بنابراین، نمی‌توان تاریخ مشخصی را به‌عنوان زمان پذیرش دانشگاه های مالزی اعلام کرد. به‌همین‌دلیل، متقاضیان باید ابتدا تقویم آموزشی دانشگاه مدنظرشان را در وبسایت دانشگاه بررسی کنند. باوجوداین، معمولا زمان پذیرش نیم‌سال اول و نیم‌سال دوم تحصیلی در ماه‌های مشخصی از سال درنظر گرفته می‌شود.

زمان پذیرش دانشگاه های مالزی بدین شرح‌اند:

 • ترم پاییز در جولای (مرداد و تیر)
 • ترم زمستان یا بهار در ژانویه (دی و بهمن)

بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی

دولت مالزی و موسسات و سازمان‌های خصوصی و بیشتر دانشگاه های دولتی و دانشگاه های  خصوصی این کشور بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های متعدد تحصیلی را برای کمک به دانشجویان بین‌المللی درنظر گرفته‌اند. اگر برای تحصیل در دانشگاه های مالزی به بورسیه نیاز دارید، وبسایت دانشگاه مدنظرتان را بررسی کنید یا به مسئول‌ آموزش آن دانشگاه ایمیل بزنید و درباره انواع بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های‌ تحصیلی و شرایط دریافتشان پرس‌وجو کنید. هر دانشگاه قوانین و شرایط خود را برای اعطای بورسیه به دانشجویان دارد و میزان بورسیه را معمولا هر دانشگاه، برای هر متقاضی مشخص می‌کند.

علاوه‌بر وبسایت هر دانشگاه، متقاضیان از وبسایت‌‌های زیر می‌توانند برای دریافت اطلاعات راجع‌به بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه های مالزی استفاده کنند:

 • https://studymalaysia.com
 • https://www.mohe.gov.my/en

بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه های مالزی عبارت‌اند از:

 • بورسیه‌های شایستگی‌محور: این بورسیه‌ها به دانشجویان بااستعدادی اعطا می‌شوند که دستاوردهای علمی درخشان دارند.
 • بورسیه‌های نیازمحور: این نوع بورسیه‌ها مخصوص دانشجویان، با خانواده‌های کم‌درآمد هستند.
 • بورسیه‌های تحصیلی مخصوص ورزشکاران: این گروه از بورسیه، به دانشجویان ورزشکاری ارائه می‌شود که در مسابقات بین‌المللی مدال کسب کرده‌اند.
 • بورسیه‌های دولتی: بورسیه‌های دولتی را دولت مالزی یا بعضی از سازمان‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی نخبه ارائه می‌دهند.
 • بورسیه‌های غیردولتی (خصوصی): سازمان‌های و بنیادهای غیردولتی در مالزی مانند بنیاد البخاری (AlBukhary Foundation Scholarship) به دانشجویان مستعد نیازمند یا متقاضیان کشورهای درحال‌توسعه برای تحصیل در دانشگاه‌های مالزی بورسیه‌های غیردولتی اعطا می‌کنند.
 • بورسیه تحصیلی میس مالزی (Malaysian International Scholarship - MIS): این نوع بورسیه مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بورسیه دولتی مالزی محسوب می‌شود. بورسیه تحصیلی میس مالزی بسیار معتبر است و دولت مالزی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در بعضی از رشته‌ها اعطا می‌کند. این بورسیه تمام شهریه دانشگاه را شامل می‌شود و کمک‌هزینه برای هزینه‌های زندگی و بیمه درمانی هم به دانشجویان ارائه می‌دهد.

رتبه بندی دانشگاه های مالزی

برای اطلاع از رتبه‌ بندی دانشگاه های مالزی می‌شود به ۲ سیستم رتبه‌بندی جهانی و رتبه‌بندی ملی مراجعه کنید. همه دانشگاه های جهان براساس معیارهای مختلفی در رتبه‌بندی‌های جهانی با یکدیگر مقایسه می‌شوند. دانشگاه های داخلی هر کشور هم باتو‌جه‌به معیارهای تعیین‌شده در کشورهای مختلف رتبه‌بندی می‌شوند‌ و در جایگاه خودشان قرار می‌گیرند.

سیستم‌های رتبه‌بندی جهانی و سیستم‌های رتبه‌بندی ملی انواع مختلفی دارند. مهم‌ترین و معتبرترین سیستم‌های رتبه‌بندی جهانی دانشگاه ها بدین شرح‌اند:

 • QS World University Rankings: جزو معروف‌ترین سیستم رتبه‌بندی دانشگاه های جهان محسوب می‌شود که هم رتبه‌بندی کلی از تمامی دانشگاه ها و هم رتبه‌بندی منطقه‌ای و موضوعی دارد.  در این سیستم از ۶   معیار مختلف برای رتبه‌بندی دانشگاه ها استفاده می‌شود.
 • Times Higher Education World University Rankings: این سیستم بسیار شبیه‌به سیستم رتبه‌بندیQS  است و رتبه‌بندی کلی و موضوعی از همه دانشگاه های جهان ارائه می‌دهد. این سیستم رتبه‌بندی برای درنظر گرفتن جایگاه دانشگاه ها ۱۳ معیار مختلف دارد.
 • Shanghai Ranking Academic Ranking of World Universities: سیستم رتبه‌بندی شانگهای دانشگاه های جهان را باتوجه‌به ۲ معیار میزان تحقیق‌های انجام‌شده در آن دانشگاه و اعتبار علمی رتبه‌بندی می‌کند.
 • U.S. News & World Report Best Global Universities Ranking: در این روش از  رتبه‌بندی دانشگاه ها، ۳ معیار اعتبار بین‌‌المللی و پژو‌هش‌های آکادمیک و دستاوردهای علمی دانشجویان برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ ها مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • CWTS Leiden Ranking: رتبه‌بندی این سیستم براساس تأثیر علمی تحقیقات منتشرشده از دانشگاه‌ ها است.

برای یافتن رتبه دانشگاه های مالزی در سطح ملی، باید به رتبه‌بندی وزارت آموزش عالی مالزی (MOHE) مراجعه کنید. این نهاد هرسال دانشگاه های مالزی را براساس معیارهای گوناگونی ازجمله کیفیت آموزش و تحقیقات و تعداد دانشجویان بین‌المللی و امکانات رفاهی دانشگاه رتبه‌بندی می‌کند.

در جدول زیر، رتبه‌بندی ۱۵ دانشگاه برتر مالزی در سیستم‌های QS و TIMES و MOHE در سال   ۲۰۲۴ ذکر شده است:

دانشگاه های مالزیرتبه‌بندی جهانی سیستم QSرتبه‌بندی جهانی سیستم TIMESرتبه‌بندی جهانی در مالزی سیستم MOHE
دانشگاه مالایا۶۵۳۰۰-۲۵۱۱
دانشگاه صنعتی پتروناس۳۰۷۳۵۰-۳۰۵۲
دانشگاه ملی مالزی۱۵۹۵۰۰-۴۰۱۳

دانشگاه علوم مالزی

۱۳۷۵۰۰-۴۰۱۳
دانشگاه صنعتی مالزی۱۸۸۵۰۰-۴۰۱۳
دانشگاه اوتارا مالزی۵۳۸۵۰۰-۴۰۱۳
دانشگاه پوترا مالزی۱۵۸۶۰۰-۵۰۱۷
دانشگاه پاهانگ مالزی۷۸۱-۷۹۰۸۰۰-۶۰۱۸
دانشگاه سلطان ادریس۹۵۱-۱۰۰۰۸۰۰-۶۰۱۸
دانشگاه سان وی۵۸۶۸۰۰-۶۰۱۸
دانشگاه ملی تِناگا۷۶۱-۷۷۰۸۰۰-۶۰۱۸
دانشگاه ساراواک مالزی۱۰۰۱-۱۲۰۰۱۲۰۰-۱۰۰۱۱۲
دانشگاه تونکو عبدالرحمن۸۰۱-۸۵۰۱۲۰۰-۱۰۰۱۱۲
دانشگاه ترنگانون مالزی۱۰۰۱-۱۲۰۰۱۲۰۰-۱۰۰۱۱۲
دانشگاه پرلیس مالزی۱۰۰۱-۱۲۰۰۱۵۰۰-۱۲۰۱۱۵

آزمون ورودی دانشگاه های مالزی

آزمون‌های ورودی دانشگاه های مالزی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

 • آزمون‌ زبان انگلیسی برای سنجش سطح زبان دانشجویان
 • آزمون‌ استاندارد برای سنجش آمادگی تحصیلی و سطح علمی متقاضیان ورود به دانشگاه های دولتی مالزی
 • آزمون‌ اختصاصی برای ورود به بعضی از دانشگاه ‌های خصوصی مالزی

 برای ورود به دانشگاه های مالزی آزمون سراسری مانند آزمون کنکور در ایران وجود ندارد. هر دانشگاه آزمون‌های جداگانه برگزار می‌کند و حداقل نمره تعیین‌شده را در وبسایتش مشخص می‌کند. برای ورود به دانشگاه های دولتی مالزی نمره لازم در ۲ آزمون استاندارد MUET و UMET را باید کسب کنید که یکی برای سنجش زبان انگلیسی و دیگری برای ارزیابی سطح علمی متقاضیان برای پذیرش در بعضی از رشته‌ها درنظر گرفته می‌شود.

برخی از دانشگاه های خصوصی مالزی آزمون‌های ورودی مخصوص برگزار می‌کنند. تعدادی دیگر از دانشگاه ها به‌جای آزمون ورودی یا آزمون‌های استاندارد دوره‌های مقدماتی و پیش‌نیاز در درس‌های مختلف مانند زبان انگلیسی یا ریاضی را برای دانشجویان خارجی یا دانشجویان سال اول ارائه می‌دهند. گذراندن آن دوره‌ها و کسب نمره قبولی در آن درس‌ها جزو شروط ثبت‌نام در دانشگاه محسوب می‌شود.

دانشجو باید وبسایت دانشگاه مدنظرش را بررسی کند تا از نوع آزمون ورودی و میزان حداقل نمره تعیین‌شده در آن دانشگاه اطلاع پیدا کند‌.

 رایج‌ترین آزمو‌ن‌ ورودی استاندارد و آزمون زبان انگلیسی ازاین‌قرارند:

 • آزمون‌ ورودی زبان انگلیسی دانشگاه‌ های دولتی مالزی Malaysian University English Test یا MUET نام دارد. شرکت در این آزمون برای همه متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی مالزی ضروری است.
 • آزمون‌ استاندارد برای سنجش آمادگی تحصیلی برای ورود به دانشگاه های دولتی مالزی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی Unified Examination for Matriculation Entry یا UMET است. در این آزمون سطح علمی داوطلبان در مواد درسی مختلفی ازجمله ریاضی و علوم تجربی و زبان انگلیسی ارزیابی می‌شود.

دانشگاه های پزشکی مالزی

در کشور مالزی چند دانشگاه خصوصی فقط برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تاسیس شده است. علاوه‌بر دانشگاه های مخصوص رشته‌های پزشکی، در برخی از دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی مالزی هم رشته پزشکی تدریس می‌شود. در کشور مالزی حدود ۳۸ دانشکده پزشکی وجود دارد.

 دانشگاه بین‌المللی پزشکی،  یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی مالزی محسوب می‌شود و بعد از آن دانشکده‌های پزشکی دانشگاه مالایا و دانشگاه علوم مالزی ۲ دانشکده معتبر، برای تحصیل دانشجویان بین‌‌المللی در این رشته به‌شمار می‌روند.

دانشگاه بین‌المللی پزشکی

دانشگاه بین‌المللی پزشکی، یکی از دانشگاه خصوصی این کشور است که در کوالالامپور قرار دارد. این دانشگاه ۳ دانشکده پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی دارد و رتبه آن در میان دانشکده‌های پزشکی جهان در رتبه‌بندی موضوعی QS

۲۰۱-۲۵۰ تعیین شده است. ناگفته نماند که مدرک این دانشگاه را وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران به‌رسمیت نمی‌شناسد.

اطلاعات کلی دانشگاه بین‌المللی پزشکی مالزیی

اطلاعات کلی دانشگاه بین‌المللی پزشکی
مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهخصوصی
شهریه سالانهاز حدود ۲۸هزار دلار
بورسیه و کمک‌‌هزینه تحصیلیدارد
شروع ترمتابستان و زمستان
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://www.imu.edu.my

دانشکده‌ پزشکی دانشگاه مالایا

دانشکده پزشکی دانشگاه مالایا در کوالالامپور واقع شده است و یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های پزشکی در کشور مالزی محسوب می‌شود. علاوه‌بر سطح کیفیت مطلوب آموزش، شهرت این دانشکده به طرح‌های تحقیقاتی است که در حوزه‌‌های مختلف علم پزشکی با همکاری دانشگاه ‌ها و موسسات آموزش پزشکی در سراسر جهان انجام می‌شود.

رتبه دانشکده پزشکی دانشگاه مالایا در میان دانشکده‌های پزشکی جهان در رتبه‌بندی موضوعی QS ۲۰۱-۲۵۰   مشخص شده است. مدرک این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران است و برای دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی قصد بازگشت به ایران را دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

اطلاعات کلی دانشکده پزشکی دانشگاه مالایا مالزی

اطلاعات کلی درمورد دانشکده پزشکی دانشگاه مالایا
مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهدولتی
شهریه سالانهحدود ۸هزار تا ۱۷هزار دلار
بورسیه و کمک‌‌هزینه تحصیلیدارد
شروع ترمتابستان و زمستان
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://medicine.um.edu.my

دانشکده‌ پزشکی دانشگاه علوم مالزی

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم مالزی در شهر کلانتان قرار دارد و جزو پیشروترین دانشکده‌های پزشکی در کشور مالزی به‌شمار می‌رود. این دانشکده به‌دلیل ارائه برنامه‌های درسی خلاقانه و شیوه‌های آموزشی نوین شهرت یافته است. دانشکده پزشکی دانشگاه علوم مالزی در میان دانشکده‌های پزشکی جهان در رتبه‌بندی موضوعی QS ۴۷۵-۵۰۰ قرار گرفته است. وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران، مدرک این دانشگاه را به رسمیت می‌شناسد.

اطلاعات کلی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم مالزی 

اطلاعات کلی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم مالزی
مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهدولتی
شهریه سالانهحدود ۸هزار تا ۱۷هزار دلار
بورسیه و کمک‌‌هزینه تحصیلیدارد
شروع ترمتابستان و زمستان
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://medic.usm.my

دانشگاه های دندانپزشکی مالزی

  برای آموزش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، چند دانشگاه خصوصی در این کشور وجود دارد. به‌جز این دانشگاه ها در برخی دیگر از دانشگاه های مالزی، دانشکده دندانپزشکی قرار گرفته است . در کل کشور مالزی،  ۱۳ دانشکده دندانپزشکی برای علاقه‌مندان تحصیل در این رشته وجود دارد. ۳ تا از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی مالزی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این رشته عبارت‌اند از:

 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ماهسا
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بین‌المللی پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی مالزی

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ماهسا

دانشگاه خصوصی ماهسا در سال ۲۰۰۵، در شهر پتالینگ جایا تاسیس شده است. دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه جزو پیشرفته‌ترین و مجهزترین دانشکده‌های دندانپزشکی در کشور مالزی محسوب می‌شود. این دانشکده چند مرکز تحقیقاتی برای پژوهش در حوزه‌های مربوط ‌به بهداشت دهان و دندان دارد. مدرک این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران نیست و داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه باید این مورد را مدنظر قرار دهند.

اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ماهسا

اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ماهسا
مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهخصوصی
شهریه سالانهحدود ۲۸هزار دلار
بورسیه و کمک‌‌هزینه تحصیلیدارد
شروع ترمتابستان و زمستان
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://mahsa.edu.my/faculties/Dentistry/faculty-of-dentistry.php/

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بین‌المللی پزشکی

دانشگاه بین‌المللی پزشکی، یکی  از دانشگاه های خصوصی در کوالالامپور است. دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه با دانشکده‌های دندانپزشکی معتبر جهان، تبادل دانشجو دارد و این امکان را برای دانشجویانش فراهم می‌کند که سال آخر را در دانشکده‌ای در خارج از مالزی درس بخوانند. متقاضیان ایرانی باید این نکته را مدنظر قرار دهند که مدرک این دانشگاه را وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران به‌رسمیت نمی‌شناسد.

اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بین‌المللی پزشکی مالزی

اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بین‌المللی پزشکی
مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهخصوصی
شهریه سالانهحدود ۲۸هزار دلار
بورسیه و کمک‌‌هزینه تحصیلیدارد
شروع ترمتابستان و زمستان
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://www.imu.edu.my/school-of-dentistry

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی مالزی

 اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی مالزی بدین شرح است:

اطلاعات کلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی مالزی
مقاطع تحصیلیپزشکی عمومی (دکتری عمومی) و کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی
نوع دانشگاهدولتی
شهریه سالانهحدود ۸هزار تا ۱۷هزار دلار
بورسیه و کمک‌‌هزینه تحصیلیدارد
شروع ترمتابستان و زمستان
خوابگاهدارد
وبسایت دانشکدهhttps://www.ukm.my/FPerg

ارزانترین دانشگاه های مالزی

تحصیل در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی مالزی برای دانشجویان مقرون‌به‌صرفه است. باوجوداین، ‌دانشگاه های دولتی مالزی ارزانتر از دانشگاه های خصوصی‌‌ این کشور هستند. در بین دانشگاه های دولتی مالزی، ۵ دانشگاه جزو ارزانترین دانشگاه های این کشور محسوب می‌شوند.

ارزانترین دانشگاه های مالزی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کلانتان مالزی
 • دانشگاه پرلیس مالزی
 • دانشگاه ترنگانو مالزی
 • دانشگاه پوترا مالزی
 • دانشگاه اوتارا مالزی

دانشگاه پرلیس مالزی

دانشگاه پرلیس مالزی در سال ۲۰۰۲، در ایالت پرلیس مالزی تاسیس شده است. این دانشگاه دولتی ۱۳ دانشکده دارد و در بیش از ۵۰ رشته مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد. شهریه سالانه دانشگاه پرلیس از حدود ۲هزار دلار شروع می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه پرلیس مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه پرلیس مالزی (Universiti Malaysia Perlis, UniMAP)
سال ساخت۲۰۰۲
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت پرلیس
رتبه در مالزی۱۵
رتبه جهانی۱۲۰۰-۱۰۰۱
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از  ۵۰رشته، ازجمله مهندسی و علوم تجربی و علوم اجتماعی و پزشکی و مطالعات اسلامی
شهریه سالانه دانشگاهاز حدود ۲هزار دلار
تعداد دانشکده۱۳
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.unimap.edu.my

دانشگاه کلانتان مالزی

دانشگاه کلانتان مالزی در سال  ۲۰۰۶ تاسیس شد و در ایالت کلانتان قرار دارد. این دانشگاه چندین پردیس دانشگاهی در سراسر مالزی پایه‌گذاری کرده است. این دانشگاه، دولتی است و ۱۲ دانشکده دارد. بیش از ۵۰ رشته مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری در آن تدریس می‌شود. شهریه سالانه دانشگاه کلانتان از حدود ۲هزار دلار تعیین شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه کلانتان مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه کلانتان مالزی (Universiti Malaysia Kelantan ,UMKel)
سال ساخت۲۰۰۶
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت کلانتان
رتبه در مالزی۱۵
رتبه جهانیبدون رتبه
زبان تدریس دانشگاهبیشتر مالایی و در چند رشته انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۵۰رشته ازجمله مهندسی و فناوری و بازرگانی و علوم انسانی
شهریه سالانه دانشگاهاز حدود ۲هزار دلار
تعداد دانشکده۱۲
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاه

https://www.umk.edu.my/en

دانشگاه ترنگانو مالزی

دانشگاه ترنگانو مالزی، در سال  ۱۹۷۲ احداث شده است و در ناحیه کوالا نروس در ایالت ترنگانو قرار دارد.  دانشگاه ترنگانو، دولتی است و دانشجویان می‌توانند در بیش از ۱۰۰ رشته مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناس‌ارشد و دکتری در آن تحصیل کنند. شهریه سالانه دانشگاه ترنگانو به‌طور میانگین از ۲۵۰۰ دلار شروع می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه ترنگانو مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه ترنگانو مالزی (Universiti Malaysia Terengganu ,UMT)
سال ساخت۱۹۷۲
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهناحیه کوالا نروس، ایالت ترنگانو
رتبه در مالزی۱۲
رتبه جهانی۱۲۰۰-۱۰۰۱
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۱۰۰ رشته ازجمله مهندسی و علوم تجربی و شیلات و مدیریت
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۲۵۰۰ دلار
تعداد دانشکده۱۳
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.umt.edu.my

دانشگاه پوترا مالزی

دانشگاه پوترا مالزی در سال ۱۹۳۱، در ایالت سلانگور، تاسیس شد و جزو دانشگاه های دولتی این کشور محسوب می‌شود. ۱۷ دانشکده دارد و بیش از ۳۰۰ رشته مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری در آن تدریس می‌شود. شهریه سالانه دانشگاه پوترا  از حدود ۳هزار دلار مشخص شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه پوترا مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه پوترا مالزی (Universiti Putra Malaysia ,UPM)
سال ساخت۱۹۳۱
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت سلانگور
رتبه در مالزی۷
رتبه جهانی۱۵۸
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۳۰۰ رشته مانند کشاورزی و مهندسی و علوم تجربی و پزشکی و علوم اجتماعی
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۳هزار دلار
تعداد دانشکده۱۷
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.upm.edu.my

دانشگاه اوتارا مالزی

دانشگاه اوتارا مالزی در سال ۱۹۸۴ ساخته شد و در شهر کوچک سینتوک در ایالت کداه مالزی قرار دارد. این دانشگاه دولتی است و ۱۴دانشکده دارد. دانشگاه اوتارا مالزی، هرساله در بیش از ۱۰۰ رشته مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه یک پردیس در شهر کوالالامپور هم دارد. شهریه سالانه دانشگاه اوتارا از ۴هزار دلار شروع می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه اوتارا مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه اوتارا (Universiti Utara Malaysia, UUM)
سال ساخت۱۹۸۴
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهسینتوک، ایالت کداه
رتبه در مالزی۳
رتبه جهانی۵۳۸
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۱۰۰رشته ازجمله مهندسی و علوم تجربی و علوم اجتماعی و هنر و مدیریت
شهریه سالانه دانشگاهحدود ۴هزار دلار
تعداد دانشکده۱۴
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.uum.edu.my

بهترین دانشگاه های مالزی

بهترین دانشگاه های مالزی در سال ۲۰۲۴ براساس رتبه‌بندی QS  بدین شرح‌اند:

نام دانشگاه های مالزیرتبه‌بندی QS 
دانشگاه مالایا۶۵
دانشگاه علوم مالزی۱۳۷
دانشگاه پوترا مالزی۱۵۸
دانشگاه ملی مالزی۱۵۹
دانشگاه صنعتی مالزی۱۸۸
دانشگاه تیلورز مالزی۲۸۴
دانشگاه UCSI مالزی۳۰۰
دانشگاه صنعتی پتروناس۳۰۷
دانشگاه اوتارا مالزی۵۳۸
دانشگاه صنعتی مارا۵۵۵

دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه کشور مالزی محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۹۴۹ در کوالالامپور ساخته شد و ۱۳ دانشکده در آن واقع شده است. در این دانشگاه بیش از ۳۰۰ رشته مختلف تدریس می‌شود. هرساله در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجویان بسیاری از سراسر جهان وارد این دانشگاه می‌شوند. شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه مالایا از ۴هزار دلار در سال، درنظر گرفته می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه مالایا مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه مالایا  (Universiti Malaya, UM)
سال ساخت۱۹۴۹
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهکوالالامپور
رتبه در چین۱
رتبه جهانی۶۵
زبان تدریس دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۳۰۰رشته مانند علوم انسانی و علوم اجتماعی و علوم تجربی و مهندسی و پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و حقوق و اقتصاد و معماری
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۴هزار دلار
تعداد دانشکده۱۳
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.um.edu.my

دانشگاه علوم مالزی

در سال ۱۹۶۹، دانشگاه علوم مالزی در ایالت (جزیره) پنانگ احداث شد. این دانشگاه چندین پردیس در کشور مالزی و ۱ پردیس بین‌المللی در کشور هند تاسیس کرده است. دانشگاه علوم مالزی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری از سراسر جهان برای تحصیل در بیش از ۳۰۰ رشته مختلف در ۱۶ دانشکده دانشجو می‌پذیرد. شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه علوم مالزی از ۳هزار دلار تعیین شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه علوم مالزی 

اطلاعات کلی دانشگاه علوم مالزی (Universiti Sains Malaysia, USM)
سال ساخت۱۹۶۹
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت پنانگ
رتبه در مالزی۳
رتبه جهانی۱۳۷
زبان تدریس دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۳۰۰ رشته ازجمله کشاورزی و مهندسی و علوم تجربی و پزشکی و علوم اجتماعی
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۳هزار دلار
تعداد دانشکده۱۶
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.usm.my

دانشگاه پوترا مالزی

دانشگاه پوترا مالزی در سال ۱۹۳۱ تاسیس شد و در ایالت سلانگور قرار گرفته است. این دانشگاه دولتی شامل ۱۷ دانشکده می‌شود و در بیش از ۳۰۰ رشته مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. شهریه سالانه دانشگاه پوترا به‌طور میانگین از ۳هزار دلار است.

اطلاعات کلی دانشگاه پوترا مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه پوترا مالزی (Universiti Putra Malaysia ,UPM)
سال ساخت۱۹۳۱
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت سلانگور
رتبه در مالزی۷
رتبه جهانی۱۵۸
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۳۰۰ رشته ازجمله کشاورزی و مهندسی و علوم تجربی و پزشکی و علوم اجتماعی
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۳هزار دلار
تعداد دانشکده۱۷
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.upm.edu.my

دانشگاه ملی مالزی

در سال ۱۹۷۰، در ایالت سلانگور، دانشگاه ملی مالزی ساخته شد. این دانشگاه ۱ پردیس در کوالالامپور دارد. دانشگاه ملی مالزی در زمینه ژنومیک و میکروبیولوژی از سایر دانشگاه های مالزی پیشرو و برتر است. هرساله دانشجویان بسیاری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری، برای تحصیل در بیش از ۲۰۰ رشته مختلف، در ۱۴ دانشکده مشغول تحصیل می‌شوند. شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه ملی مالزی از حدود ۲۵۰۰ دلار درنظر گرفته شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه ملی مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه ملی مالزی  (Universiti Kebangsaan Malaysia , UKM)
سال ساخت۱۹۷۰
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت سلانگور
رتبه در مالزی۳
رتبه جهانی۱۵۹
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۲۰۰ رشته ازجمله کشاورزی و مهندسی و علوم تجربی و پزشکی و علوم اجتماعی
شهریه سالانه دانشگاه از حدود  ۲۵۰۰ دلار
تعداد دانشکده۱۴
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.ukm.my

 

دانشگاه صنعتی مالزی

دانشگاه صنعتی مالزی قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی مالزی به‌شمار می‌رود. این دانشگاه، در سال ۱۹۷۲ در ایالت جوهر ساخته شده است و ۱ پردیس در کوالالامپور دارد. شهرت دانشگاه صنعتی مالزی به تربیت نیروی کار ماهر و متخصص در رشته‌های فنی و مهندسی است. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری، در بیش از ۲۰۰ رشته مختلف در ۱۳ دانشکده دانشجو می‌پذیرد. شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه صنعتی مالزی از  حدود ۳۷۰۰ دلار مشخص شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه صنعتی مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه صنعتی مالزی (Universiti Teknologi Malaysia ,UTM)
سال ساخت۱۹۷۲
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت جوهر
رتبه در مالزی۳
رتبه جهانی۱۸۸
زبان تدریس دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۲۰۰رشته ازجمله مهندسی و علوم کامپیوتر و علوم ریاضی و فناوری و مهندسی پزشکی و زمین‌شناسی
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۳۷۰۰ دلار
تعداد دانشکده۱۳
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.utm.my

دانشگاه تیلورز مالزی

دانشگاه تیلورز مالزی، یکی از دانشگاه های خصوصی مالزی است که در سال ۱۹۶۹ به‌عنوان کالج تیلورز تاسیس شد. این کالج، در سال ۲۰۰۶  به دانشگاه تیلورز تبدیل شد. ساختمان این دانشگاه با معماری منحصربه‌فرد و خاص ساخته شده است. دانشگاه تیلورز ۷ دانشکده دارد و شهریه سالانه تحصیل در آن از حدود  ۶۲۰۰ دلار شروع می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه تیلورز مالزی 

اطلاعات کلی دانشگاه تیلورز مالزی  (Taylor's University)
سال ساخت۱۹۶۹
نوع دانشگاهخصوصی
شهر دانشگاهایالت سلانگور
رتبه در مالزیبدون رتبه
رتبه جهانی۲۸۴
زبان تدریس دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۱۰۰ ازجمله تجارت و مهندسی و علوم انسانی و هتل‌داری و علوم اجتماعی
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۶۲۰۰ دلار
تعداد دانشکده۷
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://university.taylors.edu.my

 

دانشگاه UCSI مالزی

دانشگاه UCSI مالزی، یکی از دانشگاه های خصوصی این کشور است که در سال ۱۹۸۹، در کوالالامپور ساخته شد. این دانشگاه به این موضوع شهرت دارد که فارغ‌التحصیلانش به‌سرعت می‌توانند در شغل دلخواهشان مشغول به‌کار شوند. دانشگاه UCSI مالزی ۱۰ دانشکده دارد و شهریه سالانه تحصیل در آن از حدود ۵۲۰۰ دلار تعیین شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه UCSI مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه UCSI مالزی (UCSI University)
سال ساخت۱۹۸۹
نوع دانشگاهخصوصی
شهر دانشگاهکوالالامپور
رتبه در مالزیبدون رتبه
رتبه جهانی۳۰۰
زبان تدریس دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۱۰۰ رشته ازجمله تجارت و مهندسی و معماری و پزشکی و داروسازی و پرستاری و گردشگری و علوم کاربردی و موسیقی و علوم اجتماعی
شهریه سالانه دانشگاه از  حدود ۵۲۰۰ دلار
تعداد دانشکده۱۰
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.ucsiuniversity.edu.my

دانشگاه صنعتی پتروناس

دانشگاه صنعتی پتروناس یکی از مهم‌ترین دانشگاه های خصوصی مالزی به‌شمار می‌رود. دانشگاه صنعتی پتروناس متعلق‌به شرکت چندملیتی نفت و گاز مالزیایی و پتروناس است. دانشگاه صنعتی پتروناس در ۶ حوزه ساختمان‌های پایدار و زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل و تجزیه‌و‌تحلیل سلامت و بازیابی هیدروکربن و مدیریت آلاینده‌ها و سیستم‌های خودکار با شرکت پتروناس همکاری پژوهشی دارد.

اطلاعات کلی دانشگاه صنعتی پتروناس

اطلاعات کلی دانشگاه صنعتی پتروناس  (Universiti Teknologi PETRONAS, UTP)
سال ساخت۱۹۹۷
نوع دانشگاهخصوصی
شهر دانشگاهایالت پراک
رتبه در مالزی۲
رتبه جهانی۳۰۷
زبان تدریس دانشگاهانگلیسی
رشته‌های تحصیلیمهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۴هزار دلار
تعداد دانشکده۵
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.utp.edu.my

دانشگاه اوتارا مالزی

در سال ۱۹۸۴، دانشگاه اوتارا مالزی، در شهر کوچک سینتوک واقع در ایالت کداه مالزی تاسیس شد. این دانشگاه ۱ پردیس در شهر کوالالامپور احداث کرده است. دانشگاه دولتی اوتارا ۱۴دانشکده دارد و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری، بیش از ۱۰۰ رشته به دانشجویان عرضه می‌کند. شهریه سالانه دانشگاه اوتارا از ۴هزار در سال شروع  می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه اوتارا مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه اوتارا (Universiti Utara Malaysia, UUM)
سال ساخت۱۹۸۴
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهسینتوک، ایالت کداه
رتبه در مالزی۳
رتبه جهانی۵۳۸
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۱۰۰رشته ازجمله مهندسی و علوم تجربی و علوم اجتماعی و هنر و مدیریت
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۴هزار دلار
تعداد دانشکده۱۴
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://www.uum.edu.my/

دانشگاه صنعتی مارا

دانشگاه صنعتی مارا جزو بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه های مالزی به‌شمار می‌رود. این دانشگاه ۳۴ پردیس دارد و در آن بیش از ۵۰۰ رشته به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری تدریس می‌شود. دانشگاه صنعتی مارا با بعضی از معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی همکاری‌های علمی-پژوهشی و تبادل دانشجو برقرار می‌کند. شهریه سالانه دانشگاه صنعتی مارا سالانه از حدود ۲هزار دلار درنظر گرفته شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه صنعتی مارا مالزی

اطلاعات کلی دانشگاه صنعتی مارا (Universiti Teknologi MARA, UiTM)
سال ساخت۱۹۵۶
نوع دانشگاهدولتی
شهر دانشگاهایالت سلانگور
رتبه در مالزیبدون رتبه
رتبه جهانی۵۵۵
زبان تدریس دانشگاهمالایی و انگلیسی
رشته‌های تحصیلیبیش از ۵۰۰ رشته ازجمله مهندسی و علوم کامپیوتر و مدیریت و علوم انسانی
شهریه سالانه دانشگاه از حدود ۲هزار دلار
تعداد دانشکده۲۵
خوابگاهدارد
وبسایت دانشگاهhttps://uitm.edu.my

فرم مشاوره پذیرش دانشگاه های مالزی

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

چگونه از دانشگاه های مالزی پذیرش بگیریم؟

شرایط پذیرش در دانشگاه های مالزی بدین شرح است؛ ارائه مدارک تحصیلی و ریزنمرات مقاطع پیشین و تافل با حداقل نمره ۸۰ یا آیلتس با حداقل مجموع نمره ۶ و نمره آزمون‌ ورودی و درصورت لزوم درخواست دانشگاه ارائه تمکن مالی و رزومه تحصیلی و معرفی‌نامه و انگیزه‌نامه و سابقه‌‌‌کار و نمونه‌کار که برای پذیرش در بعضی از رشته‌ها لازم است.

شروع ترم در دانشگاه های مالزی چه زمانی است؟

هر دانشگاه، شروع ترم در دانشگاه های مالزی را در تقویم آموزشی‌اش مشخص می‌کند؛ اما به‌طور معمول، ترم پاییز اواخر جولای (تیر و مرداد) و ترم زمستان یا بهار در ژانویه (دی و بهمن) شروع می‌شود.

شهریه دانشگاه های مالزی چقدر است؟

شهریه دانشگاه های مالزی در دانشگاه های دولتی به‌طور میانگین از ۱۸۰۰ تا ۱۵هزار دلار متغیر است و در دانشگاه های خصوصی از حدود ۲هزار تا ۲۳هزار دلار تعیین می‌شود.

ارزانترین دانشگاه های مالزی کدامند؟

ارزانترین دانشگاه های مالزی عبارت‌اند از: دانشگا‌ه‌ های اوتارا مالزی و پرلیس مالزی و کلانتان مالزی و ترنگانو مالزی و دانشگاه پوترا مالزی.

راحت ترین دانشگاه های مالزی برای پذیرش ایرانی ها کدام است؟

به طور کلی، برای ایرانی ها، پذیرش در دانشگاه های مالزی دشوار نیست. در بعضی موارد پذیرش در دانشگاه های خصوصی مالزی راحت تر هستند.