دانشگاه های هلند ازجمله دانشگاه‌های پیشرفته و برتر اروپا و حتی جهان هستند که مدارک آن‌‌ها در سراسر دنیا اعتبار دارند. سالانه هزاران متقاضی از کشور ایران از دانشگاه های هلند پذیرش می‌گیرند و برای تحصیل به این کشور می‌روند.

کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی حوزه شنگن است و از‌نظر کیفیت علمی و نظام آموزشی در جهان شهرت دارد. بسیاری از دانشگاه های هلند در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. اخذ مدرک از دانشگاه‌های این کشور به افراد کمک می‌کند تا به‌سرعت وارد بازار کار شوند و شغل مناسبی پیدا کنند. کیفیت کلاس‌های درسی و اعتبار دانشگاه های هلند باعث می‌شود تا هرساله متقاضیان زیادی از سراسر دنیا، حتی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان و آلمان، برای پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. متقاضیان ایرانی نیز در‌صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانند از دانشگاه های هلند پذیرش بگیرند و برای تحصیل به این کشور بروند.

تحصیل در دانشگاه های هلند

براساس گزارش وبسایت Forbes.com، کشور هلند در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به‌صورت متوالی جزو ۲۰ کشور برتر دنیا ازنظر کیفیت نظام آموزشی و دانشگاهی معرفی شده است. به‌گفته این وبسایت، در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰، تعداد ۱۱ دانشگاه هلند در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار داشتند.

دانشگاه های هلند به ۲ دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. برای اغلب متقاضیان ایرانی، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی هلند راحت‌تر است؛ چراکه شهریه این دانشگاه‌ها نسبتا زیاد است و برای اخذ پذیرش از آن‌ها رقابت کمتری وجود دارد.

تحصیل در دانشگاه های هلند به زبان‌های انگلیسی و هلندی امکان‌پذیر است. متقاضیان تحصیل در هلند می‌توانند قبل از ثبت‌نام و درخواست پذیرش از دانشگاه، زبان تحصیل دانشگاه مدنظرشان را بررسی و دوره تحصیلی متناسب با شرایط خود را انتخاب کنند.

در کشور هلند، مقاطع تحصیلی شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دوره پسادکتری (Postdoc) می‌شوند. اغلب متقاضیان ایرانی به‌دنبال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های این کشور هستند.

دانشگاه های هلند برای کارشناسی

تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه های هلند ۴ سال طول می‌کشد و دانشجویان اجازه دارند در هفته ۱۰ ساعت کار کنند. شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های این کشور بدین‌شرح‌اند:

مدرک زبان

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی امکان‌پذیر نیست؛ ازاین‌رو، همه متقاضیان باید حداقل سطح B2 مدرک زبان هلندی را داشته باشند. بااین‌همه، داشتن مدرک آیلتس حداقل ۶ نیز برای پذیرش کارشناسی از کشور هلند الزامی است. در دانشگاه های هلند دوره‌های زبان هلندی برای دانشجویان برگزار می‌شود؛ اما افرادی که قبل از پذیرش از دانشگاه مدنظرشان مدرک زبان هلندی را اخذ می‌کنند؛ بخت بیشتری برای قبولی در دانشگاه های هلند دارند.

معدل تحصیلی

حداقل معدل مورد‌نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی ۱۴ است.

مهم‌ترین دانشگاه های هلند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ازاین‌قرارند:

 • دانشگاه علوم کاربردی بردا (Breda University of Applied Sciences): دانشگاه علوم کاربردی بردا در شهر بردا قرار دارد و دوره‌های کارشناسی آن عموما ۴ سال طول می‌کشند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه ۱۳هزار یورو در سال است.
 • دانشگاه بازرگانی ناینرود (Nyenrode Business University): دانشگاه بازرگانی ناینرود، تنها دانشگاه خصوصی هلند به‌حساب می‌آید که «موسسه آموزش عالی» لقب گرفته است. دانشگاه ناینرود در شهر بروکلن قرار دارد و میانگین شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی آن ۲۳هزار یورو برآورد می‌شود. دوره‌های کارشناسی این دانشگاه عموما ۳ سال به‌طول می‌انجامند.
 • دانشگاه علوم کاربردی HZ (HZ University of Applied Sciences): دانشگاه علوم کاربردی HZ در شهر میدلبرگ قرار دارد و دوره‌های کارشناسی آن عموما ۳ سال طول می‌کشند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه علوم کاربردی HZ نزدیک به ۲۰هزار یورو در سال تخمین زده می‌شود.
 • دانشگاه علوم کاربردی هانز (Hanze University of Applied Sciences): دانشگاه علوم کاربردی هانز در شهر گرونینگن واقع شده است و دوره‌های کارشناسی این دانشگاه عموما ۴ سال به‌طول می‌انجامند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه علوم کاربردی هانز ۱۰هزار یورو در سال است.

دانشگاه های هلند برای کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های هلند ۲ سال طول می‌کشد و دانشجویان این مقطع اجازه دارند در هفته ۲۰ ساعت کار کنند. شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های این کشور ازاین‌قرارند:

مدرک زبان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی و هلندی امکان‌پذیر است. به‌منظور قبولی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های این کشور آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ برای زبان انگلیسی یا حداقل سطح C1 برای زبان هلندی نیاز است.

معدل تحصیلی

حداقل معدل موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی ارشد ۱۵ است.

مهم‌ترین دانشگاه های هلند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدین‌شرح‌اند:

 • دانشگاه علوم کاربردی NHL (NHL Stenden University of Applied Sciences): دانشگاه علوم کاربردی NHL در شهر لیواردن قرار دارد و دوره‌های کارشناسی ارشد آن عموما ۲ سال به‌طول می‌انجامند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه ۱۰هزار یورو در سال برآورد می‌شود.
 • دانشگاه رادبود (Radboud University): دانشگاه رادبود در شهر نیمیخن قرار دارد و میانگین شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه ۴هزار یورو است. ناگفته نماند دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه رادبود عموما ۲ سال طول می‌کشند.
 • دانشگاه لیدن (Leiden University): دانشگاه لیدن در شهر لیدن واقع شده است و دوره‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه بین ۱ تا ۲ سال به‌طول می‌انجامند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه لیدن ۱۹هزار یورو در سال تخمین زده می‌شود.
 • دانشگاه گرونینگن (University of Groningen): دانشگاه گرونینگن در شهری به همین نام قرار دارد و دوره‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه بین ۱ تا ۲ سال طول می‌کشند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه گرونینگن ۱۸هزار یورو در سال برآورد می‌شود.

دانشگاه های هلند برای دکتری

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های هلند ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. دانشجویان این مقطع اجازه دارند در هفته ۲۰ ساعت کار کنند. شرایط تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های این کشور عبارت‌اند از:

مدرک زبان

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی و هلندی امکان‌پذیر است. به‌منظور قبولی در این مقطع نمره آیلتس بهتر از ۶٫۵ برای زبان انگلیسی یا حداقل سطح C2 برای زبان هلندی نیاز است.

معدل تحصیلی

حداقل معدل مورد‌نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند در مقطع دکتری ۱۶ است.

مهم‌ترین دانشگاه های هلند برای تحصیل در مقطع دکتری بدین‌شرح‌اند:

 • دانشگاه توئنته (University of Twente): دانشگاه توئنته در شهر آنشده قرار دارد و دوره‌های دکتری آن معمولا ۲ سال طول می‌کشند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع دکتری این دانشگاه ۱۲هزار یورو در سال برآورد می‌شود.
 • دانشگاه ماستریخت (Maastricht University): دانشگاه ماستریخت در شهری به همین نام واقع شده و میانگین شهریه تحصیل در مقطع دکتری آن ۹هزار یورو در سال است. دوره‌های دکتری این دانشگاه حدود ۲ سال به‌طول می‌انجامند.
 • دانشگاه لیدن (Leiden University): دانشگاه لیدن در شهر لیدن قرار دارد و دوره‌های دکتری این دانشگاه بین ۱ تا ۲ سال طول می‌کشند. میانگین شهریه سالانه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه لیدن ۱۵هزار یورو تخمین زده می‌شود.
 • دانشگاه گرونینگن (University of Groningen): دانشگاه گرونینگن در شهر گرونینگن واقع شده است و دوره‌های دکتری این دانشگاه ۲ سال به‌طول می‌انجامند. میانگین شهریه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه گرونینگن ۱۳هزار یورو در سال است.

شرایط پذیرش در دانشگاه های هلند

مهم‌ترین شرایط پذیرش در دانشگاه های هلند مدرک زبان، معدل تحصیلی، سوابق تحصیلی و تمکن مالی است. درادامه، درباره هریک از این شرایط بیشتر توضیح می‌دهیم.

مدرک زبان

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی امکان‌پذیر نیست و متقاضیان مقطع کارشناسی دانشگاه‌های این کشور باید به زبان هلندی تحصیل کنند. برای تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی مدرک زبان هلندی حداقل در سطح B2 و آیلتس ۶ لازم است.

امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های هلند به زبان‌های انگلیسی و هلندی فراهم است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های این کشور مدرک زبان هلندی حداقل در سطح C1 یا آیلتس ۶٫۵ نیاز است.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های هلند به زبان‌های انگلیسی و هلندی امکان‌پذیر است. برای تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های این کشور مدرک زبان هلندی حداقل در سطح C2 یا آیلتس ۶٫۵ نیاز است.

معدل تحصیلی

در جدول زیر، معدل تحصیلی موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند آمده است:

مقطع تحصیلی در هلندحداقل معدل مورد‌نیاز برای پذیرش
کارشناسی۱۴
کارشناسی ارشد۱۵
دکتری۱۶

معدل مورد‌نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند ممکن است در هر دانشگاه براساس رشته تحصیلی کمی متفاوت باشد. بهتر است قبل از درخواست پذیرش، معدل مورد‌نیاز را در وبسایت دانشگاه مدنظرتان بررسی کنید.

سوابق علمی و پژوهشی

داشتن سوابق علمی معتبر فقط برای متقاضیان مقطع دکتری دانشگاه های هلند الزامی است. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های این کشور باید دست‌کم ۲ مقاله معتبر علمی و ۲ سابقه همکاری پژوهشی در دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته باشند.

رشته مرتبط

متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های هلند باید رشته‌ای را انتخاب کنند که مشابه رشته تحصیلی پیشین آنان یا دست‌کم مرتبط با آن باشد. اگر رشته‌ انتخابی برای تحصیل در هلند کاملا غیرمرتبط با رشته تحصیلی پیشین شما باشد، تقریبا هیچ بختی برای قبولی در دانشگاه های هلند نخواهید داشت.

تمکن مالی

میزان تمکن مالی برای تحصیل در هلند ۱۱هزار یورو در سال است. علاوه‌بر مبلغ گفته‌شده باید به‌ازای هر ۱ ماه تحصیلی در هلند، مبلغ ۹۲۵ یورو تمکن مالی ارائه کنید.

تمکن پرداخت شهریه

مبلغ شهریه دانشگاه های هلند متغیر است و به مقطع و رشته تحصیلی متقاضی بستگی دارد. پس از انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی دلخواهتان در هلند، مبلغ شهریه سالانه را دانشگاه به شما اعلام می‌کند. اگر نتوانید با ارائه پرینت حساب بانکی ثابت کنید که توانایی پرداخت دست‌کم ۱ سال شهریه دانشگاه را دارید، درخواست پذیرش تحصیلی‌تان رد می‌شود.

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های هلند

 • گذرنامه: برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند باید گذرنامه معتبر با حداقل ۲ سال اعتبار داشته باشید.
 • فرم پذیرش تحصیلی هلند: فرم پذیرش تحصیلی هلند فرم رسمی درخواست پذیرش تحصیلی از این کشور است که قبل از هر اقدامی، باید آن را بخوانید و تکمیل کنید. همه اطلاعات کلی درباره تحصیل در هلند در این فرم ذکر شده است.
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی: برای دریافت پذیرش از دانشگاه های هلند، باید آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات خود را از‌طریق دارالترجمه ترجمه رسمی کنید.
 • رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی یا هلندی: رزومه تحصیلی خلاصه‌ای از فعالیت‌ها و سوابق تحصیلی و آکادمیک شما است. برای تحصیل در دانشگاه های هلند، باید رزومه شما به زبان انگلیسی یا هلندی باشد. زبان رزومه براساس زبان تدریس دانشگاه مدنظرتان در هلند تعیین می‌شود.
 • تمکن مالی: تمکن مالی تحصیل در هلند معادل ۱۱هزار یورو در سال است. علاوه‌بر این مبلغ اولیه، به‌ازای هر ۱ ماه تحصیلی خود در هلند، باید مبلغ ۹۲۵ یورو تمکن مالی ارائه کنید.
 • بیمه دانشجویی: تحصیل در هلند بدون بیمه درمانی امکان‌پذیر نیست. اغلب دانشگاه های هلند خدمات بیمه درمانی به دانشجویان خارجی خود ارائه می‌کنند. حداقل بیمه دانشجویی برای تحصیل در هلند ۱۰هزار یورو است.
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاهی در هلند: بدون نامه رسمی پذیرش از دانشگاه های هلند، ویزای تحصیلی شما صادر نخواهد شد. بنابراین، اخذ نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور از مراحل اولیه اپلای برای دانشگاه های هلند است.
 • عکس: برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند باید ۳ قطعه عکس پاسپورتی آماده داشته باشد.
 • انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی یا هلندی: انگیزه‌نامه یکی از مدارکی است که سفارت هلند از همه متقاضیان ویزای تحصیلی هلند درخواست می‌کند.
 • توصیه‌نامه: توصیه‌نامه ازجمله مدارک تکمیلی اخذ پذیرش تحصیلی از هلند است. همه متقاضیان تحصیل در هلند باید از استادان پیشین خود توصیه‌نامه بگیرند و به دانشگاه مد‌نظرشان در هلند ارائه کنند.
 • مقاله‌های علمی معتبر (فقط مقطع دکتری): افرادی که قصد دارند در مقطع دکتری دانشگاه های هلند تحصیل کنند، باید دست‌کم ۲ مقاله علمی معتبر چاپ‌شده در نشریه‌های علمی جهان ارائه دهند.
 • سوابق پژوهشی معتبر (فقط مقطع دکتری): متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های هلند باید دست‌کم ۲ سابقه پژوهشی و همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های معتبر داشته باشند.

هزینه دانشگاه های هلند

هزینه دانشگاه های هلند برای دانشگاه‌های دولتی بین ۲هزار تا ۲۰هزار یورو در سال است. هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های خصوصی هلند نیز بین ۱۵هزار تا ۶۵هزار یورو برآورد می‌شود.

مبلغ دقیق شهریه دانشگاه های هلند براساس رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی تعیین می‌شود؛ بااین‌حال، وبسایت Studyportals.com این ارقام را به‌صورت کلی اعلام کرده است.

شهریه سالانه دانشگاه های دولتی هلند در جدول زیر آمده است:

مقطع تحصیلی در هلندمیانگین شهریه سالانه دانشگاه دولتی
کارشناسی۶هزار تا ۱۵هزار یورو
کارشناسی ارشد۸هزار تا ۲۰هزار یورو
دکتری۱۳هزار تا ۲۰هزار یورو

 شهریه سالانه دانشگاه های خصوصی هلند در جدول زیر آمده است:

مقطع تحصیلی در هلندمیانگین شهریه سالانه دانشگاه خصوصی
کارشناسی۱۰هزار تا ۱۸هزار یورو
کارشناسی ارشد۲۳هزار تا ۳۰هزار یورو
دکتری۳۰هزار تا ۳۸هزار یورو

در جدول زیر، شهریه برخی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در هلند ذکر شده است:

رشته های تحصیلی پرطرفدار در هلندمیانگین شهریه سالانه دانشگاه خصوصی
پزشکی۲۰هزار تا ۶۹هزار یورو
دندانپزشکی۲۹هزار تا ۸۵هزار یورو
داروسازی۲۱هزار تا ۷۰هزار یورو
حقوق۱۶هزار تا ۲۳هزار یورو
مهندسی۱۳هزار تا ۲۳هزار یورو
علوم کامپیوتر۱۵هزار تا ۲۶هزار یورو
مدیریت۱۴هزار تا ۲۴هزار یورو
اقتصاد۱۴هزار تا ۲۶هزار یورو
معماری۱۵هزار تا ۲۷هزار یورو
گردشگری و هتلداری۱۲هزار تا ۲۳هزار یورو
هنر۱۳هزار تا ۲۴هزار یورو
حسابداری۱۶هزار تا ۲۷هزار یورو

ددلاین دانشگاه های هلند

ددلاین دانشگاه های هلند اردیبهشت‌ماه (ابتدای ماه می) است. ددلاین برخی از دانشگاه‌های این کشور نیز بین بهمن تا اسفند (فوریه تا مارس) است.

مقطع تحصیلیددلاین دانشگاه های هلند
کارشناسیاردیبهشت‌ماه (می)
کارشناسی ارشد و دکتریاردیبهشت‌ماه (می)

بهمن‌ماه (فوریه) یا اسفند‌ماه (مارس)

تاریخ‌های مذکور ددلاین کلی دانشگاه های هلند هستند. برای ارسال درخواست و ثبت‌نام در دانشگاه های این کشور، قبل از هر اقدامی باید تاریخ ددلاین دانشگاه مدنظرتان را در وبسایت آن بررسی کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های هلند

کشور هلند هرساله به متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که قصد دارند در این کشور ادامه‌تحصیل یا فعالیت‌های پژوهشی انجام دهند، بورسیه‌ تحصیلی ارائه می‌کند. بورسیه‌های تحصیلی هلند به متقاضیان مقطع کارشناسی تعلق نمی‌گیرد. معتبرترین بورسیه تحصیلی دانشگاه های هلند ازاین‌قرارند:

بورسیه دانشگاه لیدن (Leiden University Excellence Scholarship)

بورسیه دانشگاه لیدن مختص دانشجویان غیراروپایی مقطع کارشناسی ارشد است. متقاضیانی که در یکی از رشته‌های باستان‌شناسی، علوم انسانی، امور بین‌الملل، حقوق، علوم اجتماعی، علوم رفتاری، مطالعات آفریقایی و مطالعات آسیایی تحصیل می‌کنند و سوابق تحصیلی درخشانی دارند، واجد‌شرایط دریافت این بورسیه هستند. مبلغ بورسیه دانشگاه لیدن بین ۱۰هزار تا ۱۵هزار یورو در سال است.

بورسیه دانشگاه توئنته (University of Twente Scholarship)

بورسیه دانشگاه توئنته در قالب کمک‌هزینه پرداخت می‌شود و سالانه بین ۳هزار تا ۲۲هزار یورو متغیر است. متقاضیان همه کشورها می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. برای اخذ بورسیه دانشگاه توئنته متقاضی باید این شرایط را داشته باشد: آیلتس حداقل ۶٫۵ یا تافل حداقل ۹۰‌، معدل کل پایان ترم حداقل ۷ از ۱۰‌، پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یکی از دانشگاه های هلند‌، حضور در جمع ۵درصد دانشجویان برتر کلاس و فارغ‌التحصیلی از کشوری غیر از هلند. ددلاین ارسال درخواست بورسیه دانشگاه توئنته اردیبهشت۱۴۰۳ (می۲۰۲۴) است.

بورسیه Utrecht (Utrecht Excellence Scholarships)

بورسیه Utrecht مخصوص متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه Utrecht است و فقط به دانشجویان غیراروپایی تعلق می‌گیرد. برای اخذ این بورسیه متقاضی در زمان فارغ‌التحصیلی باید جزو ۱۰درصد برتر کلاس خود باشد و آخرین مدرک تحصیلی‌اش را خارج از کشور هلند دریافت کرده و سابقه اخذ بورسیه تحصیلی از کشور هلند را نداشته باشد. این بورسیه تمامی هزینه‌های تحصیلی و مخارج زندگی متقاضی را پوشش می‌دهد.

بورسیه VU آمستردام (VU Amsterdam Fellowship Program)

مبلغ بورسیه VU آمستردام ۵هزار تا ۱۰هزار یورو در سال است. این بورسیه به متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. متقاضیان این بورسیه باید معدل کل حداقل ۸ از ۱۰ را داشته باشند. بورسیه VU آمستردام به افرادی اعطا می‌شود که شهروند غیراروپایی باشند، شهروند هلند نباشند، از کشوری غیر از هلند فارغ‌التحصیل شده و پذیرش مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه Vrije آمستردام را گرفته باشند.

بورسیه هلند یا بورسیه NL (Holland Scholarship)

بورسیه هلند یا بورسیه NL از بورسیه‌های دولتی هلند است که فقط به شهروندان غیراروپایی تعلق می‌گیرد. همه متقاضیان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی هلند می‌توانند برای اخذ این بورسیه اقدام کنند. به‌منظور دریافت بورسیه دولتی هلند، متقاضی باید از کشوری غیر از هلند فارغ‌التحصیل شده و سابقه اخذ بورسیه از دانشگاه های هلند را نداشته باشد و شرایط لازم مرتبط با دانشگاه مدنظرش را داشته باشد. حداکثر مبلغ بورسیه دولتی هلند ۵هزار یورو در سال است.

بورسیه دکتری دانشگاه آمستردام (PHD in Computational Neuroscience Scholarship at University of Amsterdam)

بورسیه دکتری دانشگاه آمستردام به همه افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند در رشته علوم اعصاب در مقطع دکتری این دانشگاه تحصیل کنند. مبلغ این بورسیه ۲۴۰۰ تا ۳۲۰۰ یورو در ماه است.

رنکینگ دانشگاه های هلند

برای رنکینگ دانشگاه های هلند ۲ فهرست جهانی QS و THE وجود دارند. ناگفته نماند که فهرستی داخلی نیز برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های این کشور براساس آمار وزارت علوم هلند وجود دارد.

شرکت Quacquarelli Symonds فهرست QS را برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر سراسر دنیا تهیه و منتشر می‌کند. این شرکت در‌زمینه تحلیل و ارزیابی موسسه‌های تحصیلات عالی در سطح جهانی فعالیت و مقاله‌های نیز چاپ می‌کند.

هرساله در ابتدای سال نو میلادی، فهرست THE Rankings یا THE (مخفف The Times Higher Education World University Rankings) را نشریه‌ای با همین نام تهیه و منتشر و در آن رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر دنیا را اعلام می‌کند.

در جدول زیر، رنکینگ دانشگاه های هلند در سال ۲۰۲۴ آمده است:

نام دانشگاه های هلندرتبه‌بندی QSرتبه‌بندی THEرتبه‌بندی در هلند
دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)۵۳۶۱۱
دانشگاه لیدن (Leiden University)۱۲۶۷۷۲
دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)۱۳۹۷۹۳
دانشگاه فناوری دلفت (TU Delft) (Delft University of Technology)۴۷۴۸۴
دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)۱۷۶۹۹۵
دانشگاه کالج اراسموس (Erasmus University College)۱۷۶۹۹۶
دانشگاه واخنینگن (Wageningen University and Research)۱۵۱۶۴۷
دانشگاه وریج آمستردام (Vrije University of Amsterdam)۲۰۷۱۲۵۸
دانشگاه رادبود (Radboud University)۲۲۲۱۴۰۹
دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)۲۵۶۱۳۸۱۰

آزمون ورودی دانشگاه های هلند

در هلند ۲ آزمون ورودی زبان هلندی وجود دارد: یکی آزمون NT2 و دیگری آزمون CNaVT. متقاضیانی که قصد دارند به زبان هلندی در کشور هلند تحصیل کنند، باید در یکی از این ۲ آزمون شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. نمره قبولی مدنظر را هر دانشگاه براساس رشته و مقطع تحصیلی دانشجو تعیین می‌کند.

تحصیل در دانشگاه های هلند به زبان‌های انگلیسی و هلندی امکان‌پذیر است؛ اما اغلب دوره‌های مقطع کارشناسی در هلند به زبان هلندی تدریس می‌شوند. بنابراین، متقاضیان تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی علاوه‌بر ارائه مدرک زبان انگلیسی، باید در یکی از آزمون‌های ورودی زبان هلندی شرکت کنند.

آزمون عمومی GRE در هلند برای افرادی الزامی است که قصد دارند در رشته مدیریت دانشگاه های هلند تحصیل کنند. شرکت در آزمون تخصصی GRE برای افرادی ضروری است که قصد دارند در رشته‌های ادبیات و علوم پایه و ریاضیات دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. حداقل نمره قبولی در همه آزمون‌های GRE در هلند ۳۱۰ است.

آزمون ورودی GAMT در هلند برای افرادی الزامی است که قصد دارند در رشته مدیریت مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های هلند تحصیل کنند. حداقل نمره قبولی در این آزمون ۶۰۰ است.

برای تحصیل در هلند در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی آزمون‌های ورودی متعددی وجود دارند که همگی BMAT نامیده می‌شوند. هر دانشگاه براساس شرایط تحصیلی و دوره‌های تخصصی‌ای که ارائه می‌دهد، نوع آزمون ورودی دانشجویان را تعیین می‌کند. شرایط آزمون‌های ورودی پزشکی در هلند و نمره قبولی این آزمون‌ها در وبسایت دانشگاه‌ها اعلام می‌شود.

دانشگاه های پزشکی هلند

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی هلند، همه متقاضیان باید در آزمون‌های ورودی BMAT شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. تحصیل در دوره عمومی پزشکی دانشگاه‌های این کشور معمولا ۷ سال و دوره تخصصی پزشکی نیز ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. برای دریافت پذیرش از دانشگاه های پزشکی هلند، ارائه آخرین مدرک تحصیلی با حداقل معدل ۱۸ و نمره ۷ آیلتس برای زبان انگلیسی و سطح C1 برای زبان هلندی ضروری است.

میانگین هزینه تحصیل پزشکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های هلند به‌ترتیب ۵هزار تا ۱۵هزار یورو و ۹هزار تا ۳۲هزار یورو در سال است.

معتبرترین دانشگاه های پزشکی هلند عبارت‌اند از:

دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)

دانشگاه گرونینگن از معتبرترین دانشگاه های پزشکی هلند محسوب می‌شود. زبان تدریس در این دانشگاه دولتی انگلیسی و هلندی است. این دانشگاه در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی نیز دراختیار آنان قرار می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در دانشگاه گرونینگن ۳۳هزار یورو در سال تخمین زده می‌شود. ناگفته نماند که این دانشگاه بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی اعطا نمی‌کند.

دانشگاه وریج آمستردام (Vrije University of Amsterdam)

دانشگاه وریج آمستردام یکی دیگر از دانشگاه های پزشکی هلند به‌شمار می‌آید. در این دانشگاه دولتی، تمامی دروس به زبان‌های انگلیسی و هلندی تدریس می‌شوند. این دانشگاه در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی نیز دراختیارشان می‌گذارد. میانگین شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه وریج آمستردام ۳۱هزار یورو برآورد می‌شود. این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی برخی از رشته‌های پزشکی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند.

دانشگاه اوترخت (Utrecht University)

دانشگاه اوترخت از برترین دانشگاه های پزشکی هلند به‌حساب می‌آید که زبان تدریس در آن انگلیسی و هلندی است. این دانشگاه دولتی در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی نیز به آنان ارائه می‌کند. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در دانشگاه اوترخت ۳۴هزار یورو در سال است. گفتنی است که این دانشگاه بورسیه تحصیلی به دانشجویان اعطا نمی‌کند.

دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)

دانشگاه دولتی ماستریخت یکی دیگر از معتبرترین دانشگاه های پزشکی هلند است. در این دانشگاه، دروس به زبان‌های انگلیسی و هلندی تدریس می‌شوند. دانشگاه ماستریخت در ترم‌های پاییز و زمستان به دانشجویان پذیرش می‌دهد و خوابگاه دانشجویی نیز دراختیار آنان می‌گذارد. میانگین شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه ماستریخت به ۳۴هزار یورو می‌رسد. ناگفته نماند که این دانشگاه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برخی از رشته‌های پزشکی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند.

دانشگاه لیدن (Leiden University)

دانشگاه لیدن ازجمله دانشگاه‌های دولتی پزشکی معتبر در هلند است و در آن دروس به زبان‌های انگلیسی و هلندی تدریس می‌شوند. این دانشگاه در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی نیز به آنان ارائه می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در دانشگاه لیدن ۳۵هزار یورو در سال تخمین زده می‌شود. گفتنی است که این دانشگاه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های بیولوژی و علوم اعصاب بورسیه تحصیلی ارائه می‌کند.

دانشگاه رادبود (Radboud University)

دانشگاه رادبود یکی دیگر از دانشگاه های پزشکی هلند محسوب می‌شود که زبان تدریس در آن انگلیسی و هلندی است. این دانشگاه دولتی در ترم‌های پاییز و زمستان به دانشجویان پذیرش و خوابگاه دانشجویی هم دراختیارشان قرار می‌دهد. میانگین شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه رادبود ۱۹هزار یورو برآورد می‌شود. فراموش نکنید که این دانشگاه بورسیه تحصیلی اعطا نمی‌کند.

دانشگاه واخنینگن (Wageningen University and Research)

دانشگاه واخنینگن دیگر دانشگاه دولتی پزشکی در هلند به‌شمار می‌آید که در آن زبان تدریس انگلیسی و هلندی است. این دانشگاه در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی نیز دراختیار آنان می‌گذارد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در دانشگاه واخنینگن ۱۷هزار یورو در سال است. ناگفته نماند که این دانشگاه بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی برای دانشجویان در نظر نگرفته است.

دانشگاه توئنته (University of Twente)

دانشگاه توئنته یکی دیگر از دانشگاه های پزشکی هلند است. در این دانشگاه دولتی، دروس به زبان‌های انگلیسی و هلندی تدریس می‌شوند. دانشگاه توئنته در ترم‌های پاییز و زمستان به دانشجویان پذیرش می‌دهد و خوابگاه دانشجویی نیز دراختیارشان می‌گذارد. میانگین شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه توئنته به ۲۰هزار یورو می‌رسد. این دانشگاه بورسیه تحصیلی به دانشجویان اعطا نمی‌کند.

دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)

دانشگاه اراسموس روتردام از دانشگاه‌های دولتی پزشکی هلند است. زبان تدریس در این دانشگاه معتبر انگلیسی و هلندی است. دانشگاه اراسموس روتردام در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی نیز به آنان ارائه می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در دانشگاه اراسموس روتردام ۲۰هزار یورو در سال است. این دانشگاه به دانشجویان ممتاز کارشناسی ارشد در رشته‌های داروسازی و میکروبیولوژی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند.

دانشگاه های دندانپزشکی هلند

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دندانپزشکی هلند، متقاضیان باید در آزمون ورودی BMAT دانشگاه مدنظر خود شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. حداقل معدل موردنیاز برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در هلند ۱۷ است. همچنین، متقاضیان باید حداقل نمره ۷ آیلتس برای زبان انگلیسی و حداقل سطح C1 برای زبان هلندی داشته باشند. فراموش نکنید که همه دوره‌های دندانپزشکی در هلند به زبان هلندی تدریس می‌شوند.

میانگین شهریه رشته دندانپزشکی در هلند بین ۱۳هزار تا ۳۵هزار یورو در سال است. ناگفته نماند که تحصیل در دوره عمومی دندانپزشکی در دانشگاه های هلند ۷ سال طول می‌کشد.

معتبرترین دانشگاه های دندانپزشکی هلند بدین‌شرح‌اند:

دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)

دانشگاه آمستردام از قدیمی‌ترین دانشگاه های دندانپزشکی هلند است و در آن همه دروس رشته دندانپزشکی به زبان هلندی تدریس می‌شوند. دانشگاه آمستردام دانشجویان دندانپزشکی را در ترم‌های پاییز و زمستان پذیرش می‌کند و خوابگاه‌ دانشجویی هم دراختیار آنان قرار می‌دهد. میانگین شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی دانشگاه آمستردام ۳۳هزار یورو تخمین زده می‌شود. نکته مهم اینکه دانشگاه یادشده به دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد بورسیه اعطا می‌کند.

دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)

دانشگاه گرونینگن از برترین دانشگاه های دندانپزشکی هلند است. در این دانشگاه دولتی، همه دروس رشته دندانپزشکی به زبان هلندی تدریس می‌شوند و خوابگاه‌های آن در‌اختیار همه دانشجویان قرار می‌گیرند. میانگین شهریه رشته‌های دندانپزشکی در دانشگاه گرونینگن ۳۰هزار یورو در سال است. دانشگاه مذکور در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه وریج آمستردام (Vrije University of Amsterdam)

دانشگاه وریج آمستردام یکی دیگر از دانشگاه‌های دندانپزشکی دولتی هلند محسوب می‌شود و در آن زبان تدریس همه دروس رشته دندانپزشکی هلندی است. این دانشگاه معتبر دانشجویان دندانپزشکی را در ترم‌های پاییز و زمستان پذیرش می‌کند و خوابگاه‌هایش را در‌اختیار تمام آنان می‌گذارد. میانگین شهریه رشته‌های دندانپزشکی در دانشگاه وریج آمستردام به ۳۵هزار یورو در سال می‌رسد. ناگفته نماند که این دانشگاه به دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد بورسیه اعطا می‌کند.

دانشگاه رادبود (Radboud University)

دانشگاه رادبود از معتبرترین دانشگاه های دندانپزشکی هلند است و در آن همه دروس رشته دندانپزشکی به زبان هلندی تدریس می‌شوند. این دانشگاه دولتی خوابگاه‌ نیز برای همه دانشجویان در نظر گرفته است. میانگین شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی دانشگاه رادبود ۳۲هزار یورو برآورد می‌شود. این دانشگاه در ترم‌های پاییز و زمستان به دانشجویان پذیرش می‌دهد.

دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)

دانشگاه اراسموس روتردام نیز ازجمله دانشگاه‌های دولتی دندانپزشکی معتبر هلند است. در این دانشگاه، تمامی دروس به زبان‌های انگلیسی و هلندی تدریس می‌شوند. دانشگاه اراسموس روتردام در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی هم دراختیار آنان قرار می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های دندانپزشکی در دانشگاه اراسموس روتردام به ۲۹هزار یورو در سال می‌رسد.

دانشگاه اوترخت (Utrecht University)

دانشگاه اوترخت یکی دیگر از دانشگاه های دندانپزشکی هلند است. در این دانشگاه دولتی، دروس رشته‌ دندانپزشکی به زبان هلندی تدریس می‌شوند. دانشگاه اوترخت در ترم‌های پاییز و زمستان به دانشجویان پذیرش و خوابگاه دانشجویی هم دراختیارشان قرار می‌دهد. میانگین شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی دانشگاه اوترخت ۳۳هزار یورو تخمین زده می‌شود. فراموش نکنید که این دانشگاه بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی برای دانشجویان در نظر نگرفته است.

دانشگاه لیدن (Leiden University)

دانشگاه لیدن دیگر دانشگاه دولتی دندانپزشکی معتبر در هلند است که در آن دروس رشته دندانپزشکی به زبان هلندی تدریس می‌شوند. این دانشگاه در ترم‌های پاییز و زمستان دانشجویان را می‌پذیرد و خوابگاه دانشجویی نیز دراختیار آنان قرار می‌دهد. میانگین شهریه رشته‌های دندانپزشکی در دانشگاه لیدن ۳۰هزار یورو در سال است. ناگفته نماند که این دانشگاه بورسیه تحصیلی به دانشجویان اعطا نمی‌کند.

ارزانترین دانشگاه های هلند

ارزانترین دانشگاه های هلند دانشگاه‌های دولتی این کشور هستند؛ چراکه شهریه دانشگاه های خصوصی هلند نسبتا زیاد است. ارزانترین دانشگاه های هلند عبارت‌اند از:

دانشگاه رادبود (Radboud University)

دانشگاه رادبود از دانشگاه‌های دولتی بسیار معتبر هلند است که در شهر نیمیخن قرار دارد. این دانشگاه به دانشکده‌های پزشکی پیشرفته خود شهرت دارد و نامش در جمع ۱۰ دانشگاه برتر هلند نیز دیده می‌شود. 

اطلاعات کلی دانشگاه رادبود در جدول زیر آمده است: 

جدول اطلاعات کلی دانشگاه رادبود (Radboud University)
سال تاسیس۱۹۲۳
شهرنیمیخن
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، حقوق، بازرگانی، مدیریت، علوم اجتماعی، پزشکی، علوم انسانی، هنر، طراحی، معماری، گردشگری، فناوری، مهندسی، رسانه و روزنامه‌نگاری
رتبه جهانی۲۲۲
رتبه در هلند۹
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۲هزار تا ۴هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.ru.nl/

دانشگاه توئنته (University of Twente)

دانشگاه توئنته ازجمله دانشگاه های دولتی هلند محسوب می‌شود که در شهر آنشده قرار دارد و جزو موسسه‌های آموزش فنی معتبر هلند است.

اطلاعات کلی دانشگاه توئنته در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه توئنته (University of Twente)
سال تاسیس۱۹۶۱
شهرآنشده
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، فناوری، مدیریت، بازرگانی، علوم کامپیوتر، علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم طبیعی، علوم زمینی، پزشکی، هنر، طراحی، معماری و علوم تربیتی
رتبه جهانی۲۱۰
رتبه در هلند۱۲
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۱۰۰۰ تا ۳هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۴
آدرس وبسایتhttps://www.utwente.nl/

دانشگاه اوترخت (Utrecht University)

دانشگاه اوترخت از دانشگاه‌های دولتی معتبر هلند است که در شهری به همین نام قرار دارد. بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی کشور هلند در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

اطلاعات کلی دانشگاه اوترخت در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه اوترخت (Utrecht University)
سال تاسیس۱۶۳۶
شهراوترخت
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، علوم انسانی، مطالعات زیست‌محیطی، مدیریت، بازرگانی، علوم کامپیوتر، فناوری، پزشکی، سلامت، هنر، معماری، طراحی، حقوق، علوم کاربردی، علوم تربیتی، رسانه، روزنامه‌نگاری، کشاورزی و جنگلبانی
رتبه جهانی۱۰۷
رتبه در هلند۱۵
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۱۰۰۰ تا ۴هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.uu.nl/

دانشگاه علوم کاربردی هان (HAN University of Applied Sciences)

دانشگاه علوم کاربردی هان یکی از موسسه‌های آموزشی علوم کاربردی بزرگ در هلند است. این دانشگاه فقط در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

اطلاعات کلی دانشگاه علوم کاربردی هان در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه علوم کاربردی هان (HAN University of Applied Sciences)
سال تاسیس۱۹۹۶
شهرآرنهام
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیمهندسی، فناوری، مطالعات زیست‌محیطی، علوم طبیعی، ریاضیات و علوم اجتماعی
رتبه جهانی۴۶۴
رتبه در هلند۱۴
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۱۵۰۰ تا ۳هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۴
آدرس وبسایتhttps://www.han.nl/

دانشگاه علوم کاربردی هانز (Hanze University of Applied Sciences)

دانشگاه علوم کاربردی هانز بزرگ‌ترین دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای هلند است که در شهر گرونینگن قرار دارد. اغلب رشته‌های تحصیلی این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی و آلمانی و هلندی تدریس می‌شوند.

اطلاعات کلی دانشگاه علوم کاربردی هانز در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه علوم کاربردی هانز (Hanze University of Applied Sciences)
سال تاسیس۱۹۸۶
شهرگرونینگن
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیتجارت بین‌الملل، هنرهای زیبا، الکترونیک، طراحی، علوم داده، ارتباطات، مدیریت، بازاریابی، مهندسی مکانیک، رهبری ارکستر، موسیقی، نقاشی، فیزیوتراپی و مطالعات انرژی‌های زمین
رتبه جهانی۳۸۶
رتبه در هلند۲۳
زبان تدریسانگلیسی و هلندی و آلمانی
میانگین شهریه۱۳۰۰ تا ۷هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.hanze.nl/nl

بهترین دانشگاه های هلند در سال ۲۰۲۴

۱۰ دانشگاه برتر هلند در سال ۲۰۲۴ براساس فهرست QS به‌ترتیب ازاین‌قرار‌ند:

۱. دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)

دانشگاه آمستردام در سال ۲۰۲۴ برترین دانشگاه کشور هلند و چهارمین دانشگاه بزرگ این کشور شناخته شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه آمستردام در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
سال تاسیس۱۶۳۲
شهرآمستردام
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندانپزشکی، هنر، فرهنگ، بیولوژی، سلامت، تربیت کودک، ارتباطات، رسانه، اقتصاد، تجارت، زبان، ادبیات و حقوق
رتبه جهانی۵۳
رتبه در هلند۱
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۱۳۰۰ تا ۱۴هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۴
آدرس وبسایتhttps://www.uva.nl/

۲. دانشگاه لیدن (Leiden University)

دانشگاه لیدن قدیمی‌ترین دانشگاه آموزش عالی دولتی هلند محسوب می‌شود و در سال ۲۰۲۴، دومین دانشگاه برتر این کشور معرفی شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه لیدن در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه لیدن (Leiden University)
سال تاسیس۱۵۷۵
شهرلیدن
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، علوم انسانی، پزشکی، دندانپزشکی، فناوری، علوم کامپیوتر، مهندسی، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، حقوق، هنر، معماری و طراحی
رتبه جهانی۱۲۶
رتبه در هلند۲
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۲هزار تا ۱۲هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.universiteitleiden.nl/

۳. دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)

دانشگاه گرونینگن ازجمله دانشگاه‌های دولتی معتبر هلند است که در رده‌بندی دانشگاه‌های برتر این کشور در سال ۲۰۲۴، رتبه سوم را کسب کرده است.

اطلاعات کلی دانشگاه گرونینگن در جدول زیر  آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)
سال تاسیس۱۶۱۴
شهرگرونینگن
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی، هنر، باستان‌شناسی، سینما، موسیقی، فیلم‌سازی، اقتصاد بین‌الملل، سیاست بین‌الملل، تاریخ باستان، زبان‌شناسی، ادبیات، نویسندگی، مطالعات اروپایی، مطالعات خاورمیانه، ترجمه، علوم اجتماعی و روانشناسی
رتبه جهانی۱۳۹
رتبه در هلند۳
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۲هزار تا ۱۳هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.rug.nl/

۴. دانشگاه فناوری دلفت (TU Delft) (Delft University of Technology)

در سال ۲۰۲۴، دانشگاه فناوری دلفت جایگاه چهارم را در بین دانشگاه‌های برتر هلند ازآن خود کرده است و یکی از دانشگاه‌های فناوری معتبر این کشور محسوب می‌شود.

اطلاعات کلی دانشگاه فناوری دلفت در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه فناوری دلفت (TU Delft) (Delft University of Technology)
سال تاسیس۱۸۴۲
شهردلفت
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیمعماری، ریاضیات، علوم کامپیوتر، شیمی، بیوتکنولوژی، فیزیک، تجهیزات بیوپزشکی، مدیریت، بازرگانی، حقوق، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندانپزشکی، علوم اجتماعی، کشاورزی، جنگلبانی و فناوری
رتبه جهانی۴۷
رتبه در هلند۴
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۳هزار تا ۱۰هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.tudelft.nl/

۵. دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)

دانشگاه اراسموس روتردام در سال ۲۰۲۴ پنجمین دانشگاه برتر هلند لقب گرفته است. همچنین، این دانشگاه یکی از دانشکده‌های پزشکی معتبر را در هلند دارد.

اطلاعات کلی دانشگاه اراسموس روتردام در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)
سال تاسیس۱۹۱۳
شهرروتردام
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندانپزشکی، مدیریت، تجارت، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، فناوری، کشاورزی، جنگلبانی، حقوق، علوم طبیعی، علوم زیستی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، گردشگری و هتلداری
رتبه جهانی۱۷۶
رتبه در هلند۵
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۳هزار تا ۱۰هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.eur.nl/

۶. دانشگاه کالج اراسموس (Erasmus University College)

دانشگاه کالج اراسموس ازجمله دانشگاه‌های هنرهای آزاد معتبر هلند به‌شمار می‌آید و در سال ۲۰۲۴، ششمین دانشگاه برتر این کشور شناخته شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه کالج اراسموس در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه کالج اراسموس (Erasmus University College)
سال تاسیس۲۰۱۳
شهرروتردام
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیهنرهای آزاد، علوم اجتماعی، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، نویسندگی، روانشناسی، علوم انسانی، فلسفه، مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی
رتبه جهانی۱۷۶
رتبه در هلند۶
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۳هزار تا ۱۱هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.eur.nl/en/euc

۷. دانشگاه واخنینگن (Wageningen University and Research)

دانشگاه واخنینگن در سال ۲۰۲۴ رتبه هفتم را در بین دانشگاه‌های برتر هلند کسب کرده است. افزون‌براین، واخنینگن بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی علوم زیستی و کشاورزی در این کشور است.

اطلاعات کلی دانشگاه واخنینگن در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه واخنینگن (Wageningen University and Research)
سال تاسیس۱۸۷۶
شهرواخنینگن
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیزمین‌شناسی، کشت دریایی، مدیریت منابع دریایی، ریاضیات، علوم طبیعی، پزشکی، دندانپزشکی، علوم اجتماعی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، هنر، معماری، طراحی، گردشگری، هتلداری، رسانه، روزنامه‌نگاری، مدیریت، بازرگانی، مطالعات زیست‌محیطی، کشاورزی و جنگلبانی
رتبه جهانی۱۵۱
رتبه در هلند۷
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۲هزار تا ۱۳هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.wur.nl/

۸. دانشگاه وریج آمستردام (Vrije University of Amsterdam)

دانشگاه وریج آمستردام از دانشگاه‌های دولتی بسیار قدیمی هلند به‌حساب می‌آید و در سال ۲۰۲۴، هشتمین دانشگاه برتر این کشور معرفی شده است. دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه وریج آمستردام در کشور هلند ازنظر کیفیت آموزشی شهرت دارند.

اطلاعات کلی دانشگاه وریج آمستردام در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه وریج آمستردام (Vrije University of Amsterdam)
سال تاسیس۱۸۸۰
شهرآمستردام
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، فناوری، مدیریت، بازرگانی، مهندسی، هنر، طراحی، معماری، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری و علوم طبیعی
رتبه جهانی۲۰۷
رتبه در هلند۸
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۳هزار تا ۱۳هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://vu.nl/nl

۹. دانشگاه رادبود (Radboud University)

دانشگاه رادبود در سال ۲۰۲۴ نهمین دانشگاه برتر کشور هلند شناخته شده است. این دانشگاه جزو مراکز تحقیقاتی معتبر هلند در‌زمینه پزشکی و بیولوژی است.

اطلاعات کلی دانشگاه رادبود در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه رادبود (Radboud University)
سال تاسیس۱۹۲۳
شهرنیمیخن
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، فناوری، مدیریت، بازرگانی، مهندسی، هنر، طراحی، معماری، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، مطالعات زیست‌محیطی، ریاضیات، علوم کاربردی و علوم طبیعی
رتبه جهانی۲۲۲
رتبه در هلند۹
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۲هزار تا ۴هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.ru.nl/

۱۰. دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)

دانشگاه ماستریخت در سال ۲۰۲۴ رتبه دهم را در میان دانشگاه‌های برتر هلند ازآن خود کرده است. دانشگاه ماستریخت سالانه بیش از ۱۰هزار دانشجوی بین‌المللی پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه ماستریخت در جدول زیر آمده است:

جدول اطلاعات کلی دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)
سال تاسیس۱۹۷۶
شهرماستریخت
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مدیریت، بازرگانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، ریاضیات، مهندسی، فناوری، کشاورزی، جنگلبانی، علوم کاربردی، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، بازاریابی، هنر، معماری و طراحی
رتبه جهانی۲۵۶
رتبه در هلند۱۰
زبان تدریسانگلیسی و هلندی
میانگین شهریه۲هزار تا ۱۰هزار یورو در سال
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.maastrichtuniversity.nl

مزایای تحصیل در دانشگاه های هلند

 • زندگی در یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی
 • امکان یادگیری زبان فرانسوی
 • امکان اخذ اقامت دائم هلند
 • امکان بهره‌مندی از کمک‌هزینه تحصیلی
 • امکان سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن
 • پیشرفت تحصیلی و شغلی
 • اجازه کار در حین تحصیل

معایب تحصیل در دانشگاه های هلند

 • الزام داشتن مدرک زبان انگلیسی و هلندی
 • شرط قبولی در آزمون ورودی برخی از رشته‌ها
 • رقابتی‌بودن پذیرش تحصیلی هلند
 • زمستان‌های بسیار سرد و برفی هلند
 • زیاد‌بودن شهریه دانشگاه‌های خصوصی
 • محدودیت تعداد ساعات مجاز کار هفتگی
 • فقدان بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی

فرم مشاوره پذیرش دانشگاه های هلند

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

چگونه از دانشگاه های هلند پذیرش بگیریم؟

برای اینکه از دانشگاه های هلند پذیرش بگیرید، باید چند شرط مهم مانند مدرک زبان انگلیسی یا هلندی و تمکن مالی کافی و معدل تحصیلی لازم را داشته باشید.

شروع ترم در دانشگاه های هلند چه زمانی است؟

شروع ترم در دانشگاه های هلند در ماه شهریور (سپتامبر) و ماه بهمن (فوریه) است.

شهریه دانشگاه های هلند چقدر است؟

شهریه دانشگاه های هلند به نوع دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. شهریه دانشگاه های دولتی هلند از ۲هزار تا ۲۰هزار یورو در سال متغیر است.

برای پذیرش در دانشگاه های هلند باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنیم؟

بله، برای پذیرش در دانشگاه های هلند در برخی از رشته‌ها باید در آزمون ورودی شرکت کنید.

ارزانترین دانشگاه های هلند کدام‌اند؟

ارزانترین دانشگاه های هلند عبارت‌اند از: دانشگاه رادبود، دانشگاه توئنته، دانشگاه اوترخت، دانشگاه علوم کاربردی هان و دانشگاه علوم کاربردی هانز.