استرالیا یکی از مقاصد تحصیلی ایدئال جهان است. هزینه‌های تحصیلی در این کشور باعث می‌شود تا دانشجویان به فکر دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا باشند. متقاضیان برای بهره‌مندی از این بورسیه باید از توانایی‌های علمی مطلوبی بهره‌مند باشند.

اگر به فکر دریافت بورسیه برای تحصیل در استرالیا هستید، باید بدانید که گزینه‌های متعددی دراختیار دارید. دولت و دانشگاه‌ها و موسسه‌های بین‌المللی در استرالیا انواع مختلفی از بورسیه‌ها را ارائه می‌دهند. نکته مهم برای اخذ بورسیه داشتن صلاحیت‌های علمی و ورزشی و فرهنگی است. هرچه نمره‌ها و فعالیت‌های علمی شما بیشتر باشند، بختتان برای اخذ بورسیه نیز افزایش خواهد یافت.

تنوع بورسیه‌ها در استرالیا باعث می‌شود تا افراد با استعدادها و صلاحیت‌های مختلف، بتوانند فرصت دریافت کمک‌هزینه تحصیلی را پیدا کنند. اگر برای گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا مصمم هستید، بهتر است با انواع بورسیه‌ها و شرایط هرکدام بیشتر آشنا شوید.

شرایط بورسیه تحصیلی استرالیا

دانشجویانی می‌توانند بورسیه تحصیلی استرالیا را بگیرند که حداقل ۱۸ سال و سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند. برخی از شرایط بورسیه تحصیلی استرالیا عبارت‌اند از:

 • معدل بهتر از ۱۷
 • رزومه تحصیلی درخشان
 • نمره آیلتس حداقل ۷
 • موفقیت در آزمون‌های GRE و GMAT
 • توصیه‌نامه از استادان
 • افتخارات در زمینه‌های علمی و ورزشی و فرهنگی
 • تجربه کار یا کارآموزی
 • سوابق پژوهشی و تحقیقاتی

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

برای دانشجویان خارجی انواع بورسیه‌ تحصیلی استرالیا به‌منظور کمک به پوشش هزینه‌های تحصیلی‌شان در نظر گرفته شده‌اند. ازجمله این بورسیه‌ها می‌توان به بورسیه های مبتنی بر شایستگی، بورسیه های دانشگاهی، بورسیه های اقامتی، بورسیه های ورزشی، بورسیه های حقوقی و بورسیه های دولتی اشاره کرد. برای توضیح بهتر بورسیه های تحصیلی استرالیا، آن‌ها را به دو دسته دولتی و دانشگاهی دسته‌بندی می‌کنند.

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه های دولتی استرالیا

این بورسیه را دولت استرالیا به آن دسته از دانشجویان خارجی اعطا می‌کند که قصد دارند در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهند. بورسیه های دولتی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که درادامه، به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

جوایز استرالیا (Australia Awards)

این برنامه ازطریق بودجه دولتی تامین می‌شود و بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. جوایز استرالیا با هدف ارتقای دانش و تقویت پیوندهای آموزشی و روابط پایدار بین استرالیا و کشورهای همسایه ازطریق برنامه‌های بورس تحصیلی گسترده استرالیا اعطا می‌شود. هرساله دولت استرالیا مبلغ درخورتوجهی را برای این جوایز اختصاص می‌دهد تا دانشجویان بتوانند به آرزویشان برای تحصیل در خارج از کشور دست یابند.

بورسیه تحصیلی Endeavour

این بورسیه تحصیلی که با بودجه دولتی تامین می‌شود، مخصوص دانشجویان خارجی است که می‌خواهند دوره تحصیلات تکمیلی را در استرالیا دنبال کنند. حداکثر ارزش این بورسیه ۱۴۰هزار و ۵۰۰ دلار استرالیا برای مقطع کارشناسی ارشد و ۲۷۲هزار و ۵۰۰ دلار استرالیا برای مقطع دکترا است. این مبلغ شامل کمک‌هزینه سفر (۳هزار دلار استرالیا) و کمک هزینه تاسیس (Establishment Stipend) (۴هزار دلار استرالیا) و پرداخت ماهانه ۳هزار دلار استرالیا به‌همراه بیمه درمانی و مسافرتی است.

برنامه آموزشی پژوهشی (RTP)

برنامه آموزشی‌پژوهشی، ترکیبی از این برنامه‌های بورسیه تحصیلی است:

 • جوایز تحصیلات تکمیلی استرالیا (APA)
 • بورسیه های تحقیقاتی بین‌المللی تحصیلات تکمیلی (IPRS)
 • طرح آموزشی پژوهشی (RTS)

دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این برنامه به‌صورت سالانه کمک‌هزینه دریافت خواهند کرد. سپس، این کمک‌هزینه‌ها به آن دسته از دانشجویان خارجی اختصاص داده می‌شوند که قصد دارند در استرالیا تحصیل کنند.

بورسیه های جوایز پاسیفیک استرالیا (AAPS)

این بورسیه‌ها به دانشجویان خارجی اهل منطقه اقیانوس آرام اعطا می‌شوند. ازآنجاکه بورسیه پاسیفیک شامل ایرانیان نمی‌شود، درباره آن بیشتر از این توضیح نمی‌دهیم.

بورسیه تحصیلی Destination

دولت استرالیا این بورسیه را سالانه به ۱۰۰۰ نفر اعطا می‌کند. هدف از اعطای این بورسیه حمایت از آموزش در مناطق حاشیه‌ای است. به‌همین‌دلیل، دانشگاه‌های معدودی مانند تاسمانیا و کوئینزلند آن را می‌پذیرند. مبلغ بورسیه تحصیلی Destination درحدود ۱۵هزار دلار استرالیا در سال است.

بورسیه های دانشگاهی استرالیا

بورسیه های دانشگاهی استرالیا بسیار متنوع هستند. برخی از این بورسیه‌ها بر‌مبنای شایستگی تحصیلی و برخی دیگر برمبنای استعدادهای ورزشی و... اعطا می‌شوند.

بورسیه های مبتنی بر شایستگی

این نوع بورسیه تحصیلی استرالیا براساس عملکرد تحصیلی دانشجویان خارجی اعطا می‌شود. برای اخذ این بورسیه، دانشگاه‌ها معیارهای خاصی را در نظر می‌گیرند. مهم‌ترین این معیارها صلاحیت علمی و داشتن نمره‌های ممتاز است. فراموش نکنید که این نوع بورسیه تحصیلی فقط برای دوره‌ای محدود معتبر است.

بورسیه های دانشکده ها و دپارتمان ها

بورسیه های دانشکده ها و دپارتمان ها با‌توجه‌به علاقه دانشجویان خارجی به تحصیل اعطا می‌شوند. درواقع، این بورسیه‌ها مبتنی‌بر شایستگی هستند و تعداد زیادی از دانشجویان خارجی را در‌بر می‌گیرند. بااین‌حال، دانشجویان برای بهره‌مندی از آن‌ها باید معیارهای بورس تحصیلی را داشته باشند. برخی از بورسیه های دانشکده ها و دپارتمان ها شامل بورسیه تحصیلی در رشته‌های موسیقی، رقص، هنر، نمایش، زبان و تئاتر است. بورسیه های رایج هیئت‌علمی نیز عبارت‌اند از:

 • بورسیه معماری و طراحی
 • بورسیه هنر و علوم انسانی
 • بورسیه مهندسی
 • بورسیه فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر
 • بورسیه حسابداری و بازرگانی

بورسیه های اقامتی

این نوع بورسیه تحصیلی استرالیا به آن دسته از دانشجویان خارجی اعطا می‌شود که به دنبال‌کردن حرفه خود در استرالیا علاقه‌مندند. هدف از اعطای این بورسیه کمک به دانشجویان خارجی برای پرداخت شهریه کالج‌ها یا دانشگاه‌هاست. بورسیه اقامتی هزینه‌های محل اقامت را نیز پوشش می‌دهد. دانشجویانی که از معیارهای مبتنی بر شایستگی تحصیلی بی‌بهره‌اند، می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند.

بورسیه های ورزشی

این بورسیه به آن دسته از دانشجویان خارجی اعطا می‌شود که در رشته‌های ورزش استعداد دارند. چه ورزش‌کاری با‌استعداد باشید که به‌دنبال بورسیه تحصیلی کامل برای کالج خود می‌گردید، چه ورزش‌کار باشگاهی که به‌دنبال بازی در سطح تفریحی هستید، برای شما بورسیه تحصیلی وجود دارد. براساس رده ورزشی دانشجویان، معیارها متفاوت هستند. هدف این بورسیه، کمک به دانشجویان ورزش‌کار و حمایت از ورزش‌کاران برای دستیابی به موفقیت تحصیلی و توسعه باشگاه‌های دانشگاه‌هاست.

بورسیه های Equity

بورسیه های Equity برای آن دسته از دانشجویان خارجی دردسترس قرار دارند که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا تحقیق می‌کنند. این بورسیه با پرداخت کمک‌هزینه‌های کلی مرتبط با تحصیل از دانشجویان محروم حمایت می‌کند. بورسیه Equity به دانشجویانی اعطا می‌شود که جزو اقشار کم‌درآمد و دچار مشکلات مالی هستند. علاوه‌بر‌این، دانشجویان دچار بیماری‌های خاص و معلولیت و افراد تحت‌تکفل با نیازهای ویژه می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

 بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه های تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی

دانشجویان برای تحصیل در استرالیا باید براساس مقطع تحصیلی خود بورسیه دریافت کنند. هرکدام از بورسیه‌های ارائه‌شده دولت و دانشگاه‌های استرالیا، به یک یا چند مقطع تحصیلی تعلق می‌گیرد. در این بخش، به چند نمونه از بورسیه های تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی نگاهی می‌اندازیم.

بورسیه تحصیلی Destination استرالیا

بورسیه تحصیلی Destination استرالیا را دولت این کشور اعطا می‌کند و یکی از بورسیه های تحصیلی برتر این کشور برای دانشجویان خارجی به‌منظور ادامه‌تحصیل در مقطع کارشناسی است. ارزش این بورسیه حداکثر ۱۵هزار دلار استرالیا در سال است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی Destination استرالیا عبارت‌اند از:

 • دانشجوی خارجی باشید.
 • ویزای دانشجویی با مدت‌زمان بورسیه داشته باشید.
 • دانشجوی مبتدی باشید.
 • از یکی از دانشگاه‌های معتبر استرالیایی پذیرش گرفته باشید.

بورسیه های دانشگاه مک کواری

دانشجویان استثنایی که در برنامه‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در پردیس دانشگاه Macquarie North Ryde ثبت‌نام می‌کنند، برای دریافت این بورسیه می‌توانند درخواست دهند. بورسیه دانشگاه مک کواری بخشی از هزینه‌های شهریه دانشجویان را پوشش می‌دهد. مبلغ این بورسیه حداکثر ۱۰هزار دلار استرالیاست. به‌همین‌دلیل، بورسیه های تحصیلی دانشگاه مک کواری یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان خارجی است.

برای بهره‌مندی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه مک کواری باید این شرایط را داشته باشید:

 • الزامات آکادمیک برای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه مک کواری را برآورده کرده باشید.
 • در دوره‌ای تمام‌وقت در دانشگاه مک کواری پذیرفته شده باشید.
 • همان‌طور‌که در نامه پیشنهاد داده شده است، ثبت‌نام و دوره خود را شروع کرده باشید.
 • شروع دوره خود را به‌تعویق نینداخته باشید.
 • بورسیه دیگری از دانشگاه مک کواری دریافت نکرده باشید.
 • شهروند یا مقیم دائم استرالیا یا نیوزلند نباشید.

بورسیه تحصیلی قابل توجه گریفیث (Griffith Remarkable Scholarship)

کسانی که قصد دارند بورسیه تحصیلی استرالیا را بگیرند، بورسیه تحصیلی قابل توجه دانشگاه گریفیث را می‌توانند در اولویت قرار دهند. دانشگاه گریفیث این بورسیه را به دانشجویان بااستعداد برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می‌کند. نیمی از بورسیه تحصیلی قابل توجه دانشگاه گریفیث حین دوره تحصیلی و نیم دیگر پس از اتمام دوره پرداخت خواهد شد. این بورسیه یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان خارجی به‌حساب می‌آید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی قابل توجه دانشگاه گریفیث باید این شرایط را داشته باشید:

 • شهروند هر کشور دیگری غیر از استرالیا و نیوزلند باشید.
 • حداقل معدل ۵٫۵ در مقیاس ۷امتیازی داشته باشید.
 • تمام الزامات آکادمیک و زبان انگلیسی را برای دوره انتخابی خود برآورده کرده باشید.
 • در دوره‌ای تمام‌وقت ثبت‌نام کرده باشید.
 • قبل از اتمام مهلت درخواست بورسیه، برای تحصیل در دانشگاه گریفیث درخواست داده باشید.

بورسیه های تعالی جهانی آدلاید (Adelaide Global Excellence Scholarships)

بورسیه های تعالی جهانی آدلاید کمک‌هزینه‌ای رقابتی برای آن دسته از دانشجویان خارجی است که قصد دارند در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کنند. برای دریافت این بورسیه‌ها، سطح علمی دانشجویان باید مطلوب باشد. بورسیه های تعالی جهانی آدلاید ۵۰درصد از شهریه را پوشش می‌دهند. این یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود.

برای دریافت بورسیه های تعالی جهانی آدلاید، باید این شرایط را داشته باشید:

 • دانشجوی خارجی با ورود مستقیم در دانشگاه آدلاید باشید.
 • در یکی از دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه آدلاید ثبت‌نام کرده باشید.
 • شهروند هر کشور دیگری غیر از استرالیا و نیوزلند باشید.

بورسیه های دانشگاه موناش

دانشگاه موناش یکی از دانشگاه‌های معتبر استرالیا برای تحصیل در رشته‌های مهندسی است. مبلغ بورسیه های تحصیلی دانشگاه موناش برای دانشجویان خارجی ۱۰هزار دلار استرالیاست. این بورسیه با‌توجه‌به وضعیت علمی متقاضیان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می‌شود. برای دریافت بورسیه های دانشگاه موناش به ارسال درخواست جداگانه نیازی نیست. این بورسیه یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان خارجی، به‌ویژه ایرانیان محسوب می‌شود.

برای دریافت بورسیه های دانشگاه موناش، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه موناش ثبت‌نام کرده باشید.
 • واجدشرایط دریافت گواهینامه GRC باشید.
 • سوابق تحصیلی درخشان و خروجی تحقیقاتی و تجربه پژوهشی قبلی داشته باشید.
 • قبلا جوایز تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی با بودجه دولت استرالیا یا دانشگاه موناش را برای بیش از ۶ ماه دریافت نکرده باشید.

بورسیه تعالی بین‌المللی Swinburne

بورسیه تعالی بین‌المللی Swinburne به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می‌شود و مبلغ آن ۲۲هزار و ۵۰۰ دلار استرالیا در سال است. این بورسیه نیز یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی استرالیا برای دانشجویان خارجی، به‌ویژه ایرانیان در مقطع کارشناسی است.

شرایط دریافت بورسیه بین‌المللی تعالی Swinburne عبارت‌اند از:

 • شهروند هر کشور دیگری غیر از استرالیا و نیوزلند باشید.
 • در‌حال‌حاضر، در Swinburne ثبت‌نام نخواهید کرد؛ مگر اینکه در برنامه ELICOS آن‌ها ثبت‌نام کرده باشید.
 • بورسیه تحصیلی دیگری از سویینبرن دریافت نکرده باشید.
 • حداقل ۶۰درصد معدل تحصیلی را احراز کرده باشید.

بورسیه های دانشگاه باند (Bond)

دانشگاه باند بورسیه های تحصیلی فول فاند را به آن دسته از دانشجویان خارجی اعطا می‌کند که برای تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه انتخاب شده‌اند. این بورسیه دانشجویان را از پرداخت ۵۰درصد از شهریه معاف می‌کند.

برای دریافت بورسیه دانشگاه باند، باید این شرایط را داشته باشید:

 • قبلا پیشنهادی برای شروع دوره کارشناسی در دانشگاه باند دریافت کرده باشید.
 • در‌حال‌حاضر، در خارج از استرالیا زندگی کنید.
 • فرم درخواست را طبق زمان‌بندی مشخص تکمیل و ارسال کرده باشید.
 • پیش از ارائه درخواست بورسیه، تحصیلات خود را در دانشگاه باند آغاز نکرده باشید.

بورسیه های دانشگاه La Trobe

از دیگر بورسیه های تحصیلی استرالیا بورسیه های دانشگاه La Trobe است که به آن دسته از دانشجویان خارجی اعطا می‌شود که در دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند. این بورسیه ۲۵درصد از هزینه‌های دوره تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهد. ناگفته نماند دانشجویان خارجی بااستعداد برای دریافت بورسیه دانشگاه لاتروب در اولویت قرار دارند.

شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه لاتروب بدین‌شرح‌اند:

 • شهروند هر کشور دیگری غیر از استرالیا و نیوزلند باشید.
 • برای تحصیل در یکی از رشته‌های مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه لاتروب ثبت‌نام کرده باشید.
 • دانشجویی باشید که موظف است تمام شهریه دانشگاه را پرداخت کند.
 • برای تحصیل در رشته‌ای از فهرست دوره‌های واجدشرایط LTIS درخواست داده باشید.

بورسیه های تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

برخی از بورسیه های تحصیلی استرالیا علاوه‌بر مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد را پوشش می‌دهند. درادامه، به بورسیه های تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد اشاره می‌کنیم.

برنامه آموزشی تحقیقاتی دولت استرالیا (RTP)

برنامه آموزش تحقیقاتی دولت استرالیا (RTP) یکی از بهترین بورسیه‌ های تحصیلی استرالیا برای دانشجویان خارجی است که به‌دنبال مدارک تحقیقاتی کارشناسی ارشد هستند. برای آگاهی از چگونگی دریافت این بورسیه و مهلت درخواست آن، باید با دانشگاه خود تماس بگیرید.

برای دریافت بورسیه RTP دولت استرالیا، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • در یکی از دوره‌های تحقیقاتی کارشناسی ارشد ثبت‌نام کرده باشید.
 • سوابق تحصیلی درخشان و زمینه‌های تحقیقاتی قدرتمندی داشته باشید.
 • داشتن پیشنهاد پذیرش بدون قید‌و‌شرط و ثبت‌نام در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد به‌واسطه برنامه تحقیقاتی لازم است.

بورسیه های بین‌المللی دانشگاه سیدنی (USydIS)

دانشجویان خارجی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحقیقاتی در دانشگاه سیدنی ثبت‌نام می‌کنند، برای این بورسیه تحصیلی استرالیا می‌توانند درخواست دهند. بورسیه های دانشگاه سیدنی یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی استرالیا برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارشد محسوب می‌شوند.

مبلغ این بورسیه برای سال ۲۰۲۴، سالانه ۴۱هزار و ۱۰۹ دلار استرالیاست که به دانشجویان در پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی کمک می‌کند. بورسیه‌های USydIS شهریه و هزینه‌های زندگی را حداکثر به‌مدت ۳ سال پوشش می‌دهند و امکان دریافت بورسیه یک ترم اضافی برای داوطلبان دکترا وجود دارد. بورسیه های بین‌المللی دانشگاه سیدنی یکی از برترین بورسیه‌ها برای دانشجویان ایرانی است که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند.

شرایط دریافت اخذ بورسیه بین‌المللی دانشگاه سیدنی عبارت‌اند از:

 • دانشجویی خارجی باشید که یکی از دوره‌های تحصیلی تمام‌وقت را برای دریافت مدرک عالی ازطریق تحقیقات (HDR) در دانشگاه سیدنی می‌گذراند.
 • ۲ سال قبل از آغاز این بورسیه، بورسیه دیگری دریافت نکرده باشید.
 • قبلا بورسیه تحصیلی RTP Fee دریافت نکرده باشید؛ مگر اینکه برای کارشناسی ارشد تحقیقاتی باشد و اکنون برای بورسیه تحصیلی استرالیا برای دکترا درخواست داده باشید.
 • در ۵ سال گذشته، بیش از ۳ بار برای این بورسیه نامزد نشده باشید.

بورسیه های تحقیقاتی ملبورن (MRS)

دانشگاه ملبورن نیز بورسیه‌هایی برای دانشجویان خارجی در حال تحصیل در‌زمینه تحقیقات در نظر گرفته است. این برنامه بیمه درمانی، کمک‌هزینه زندگی، کمک‌هزینه رفت‌وآمد و معافیت شهریه را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد. MRS یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی استرالیا برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارشد محسوب می‌شود.

برای دریافت بورسیه های تحقیقاتی ملبورن (MRS)، باید این شرایط را داشته باشید:

 • برای مدرک کارشناسی ارشد پژوهشی یا دکترا درخواست داده و شرایط ورود به آن را داشته باشید.
 • در رشته تحقیقاتی در دانشگاه ملبورن ثبت‌نام کرده باشید.

بورسیه های حقوق دانشگاه کوئینزلند

بورسیه های حقوق دانشگاه کوئینزلند ویژه کسانی است که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده حقوق دانشگاه کوئینزلند تحصیل می‌کنند. این بورسیه ۲۵ تا ۵۰درصد از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهد.

شرایط دریافت بورسیه های حقوق دانشگاه کوئینزلند ازاین‌قرارند:

 • به‌عنوان دانشجوی خارجی درخواست تحصیل در دانشگاه کوئینزلند را داده باشید.
 • قبل از پایان مهلت، درخواست را در قالب تعیین‌شده ارسال کرده باشید.
 • بورسیه تحصیلی مشابه دیگری دریافت نکرده باشید.
 • معدل مقطع تحصیلی قبلی‌تان حداقل ۴٫۵ از ۷ بوده باشد.

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه های تحصیلی استرالیا در مقطع دکترا

دانشگاه‌های استرالیا در مقطع دکترا نیز بورسیه‌های تحصیلی متنوعی به دانشجویان اعطا می‌کنند. درادامه مطلب، برخی از بورسیه های تحصیلی استرالیا در مقطع دکترا را معرفی می‌کنیم.

بورسیه برنامه آموزشی پژوهشی بین‌المللی (IRTP)

بورسیه تحصیلی استرالیا ویژه دانشجویان دارای رتبه‌های عالی تحقیقاتی است. این بورسیه علاوه‌بر پوشش هزینه‌های تحصیل و سلامت دانشجویان، کمک‌هزینه زندگی سالانه ۳۲ هزار و ۵۰۰ دلار استرالیا را شامل می‌شود. این بورسیه برای دانشجویان دکترا تا ۳٫۵ سال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی تا ۲ سال پرداخت خواهد شد. IRTP یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی استرالیا برای دانشجویان خارجی در مقطع دکترا به‌شمار می‌رود.

شرایط اخذ بورسیه برنامه آموزشی پژوهشی بین‌المللی (IRTP) عبارت‌اند از:

 • دانشجوی خارجی در استرالیا باشید.
 • شرایط پذیرش برای مدارک دکترا یا کارشناسی ارشد تحقیقاتی را برآورده کرده باشید.
 • به‌واسطه هیئت‌علمی IRTP نامزد شده باشید.
 • کمک‌هزینه تحصیلی دیگری که هزینه‌های تحصیلتان را پوشش داده باشد، دریافت نکرده باشید.

بورسیه تحصیلی تحقیقاتی تاسمانی (TGRS)

بورسیه تحصیلی تحقیقاتی تاسمانی برای کسانی دردسترس است که متقاضی دوره‌های تحقیقاتی در دانشگاه تاسمانی هستند. این بورسیه به‌مدت ۳٫۵ سال به دانشجویان دکترا و ۲ سال به دانشجویان کارشناسی ارشد اعطا می‌شود.

برای اخذ بورسیه تحصیلی تحقیقاتی تاسمانی (TGRS)، باید این شرایط را داشته باشید:

 • تمام الزامات مربوط به مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای تمام‌وقت در دانشگاه تاسمانی را برآورده کرده باشید.
 • جایزه و بورس تحصیلی یا حقوقی که بیش از ۷۵درصد از کمک‌هزینه تحصیلی را پوشش داده باشد، دریافت نکرده باشید.

بورسیه پزشکی استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای ایدئال برای تحصیل در رشته‌های پزشکی محسوب می‌شود. متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی در استرالیا ممکن است نگرانی‌هایی بابت هزینه‌های تحصیل خود داشته باشند. درادامه، برترین بورسیه های پزشکی استرالیا برای دانشجویان ایرانی را معرفی می‌کنیم.

بورسیه مقصد استرالیا (Destination)

بورسیه مقصد استرالیا را دولت این کشور اعطا می‌کند. هدف این بورسیه تحصیلی استرالیا فراهم‌کردن امکان تحصیل باکیفیت برای دانشجویان استرالیایی و خارجی است. مبلغ این بورسیه ۱۵هزار دلار استرالیا برای هر سال تحصیلی است. بورسیه تحصیلی براساس عملکرد تحصیلی متقاضی پس از سال اول تمدیدشدنی است. این بورسیه هزینه‌های تحصیل و زندگی داوطلب را نیز پوشش می‌دهد.

بورسیه برنامه آموزشی‌پژوهشی دولت استرالیا با مشارکت دانشگاه فلیندرز

این یکی از بورسیه های تحصیلی استرالیا با بودجه دولتی است که به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. کسانی که به ادامه تحصیلات عالی خود در دانشگاه فلیندرز تمایل دارند، برای این بورسیه می‌توانند اقدام کنند. دانشگاه فلیندرز هرساله ۵ دانش‌پژوه را ازطریق این بورس تحصیلی حمایت می‌کند.

فقط آن دسته از دانشجویانی واجدشرایط درخواست این بورسیه هستند که می‌توانند ضوابط تحصیلی دانشگاه فلیندرز را برآورده کنند. این بورسیه علاوه‌بر پرداخت کمک‌هزینه زندگی به مبلغ ۲۸هزار و ۵۹۴ دلار استرالیا به دانشجویان، هزینه‌های کامل تحصیل آنان را نیز پوشش می‌دهد.

در این بورسیه تحصیلی، حداکثر ۱۴۸۵ دلار استرالیا بابت کمک‌هزینه تاسیس (Establishment Stipend) و نیز کمک‌هزینه رزرو بلیت هواپیما و هزینه‌های رفت‌وآمد گنجانده شده است.

بورسیه تعالی پژوهشی دانشگاه مک کواری

این بورسیه به‌طور ویژه برای دانشجویان مقطع دکترا در دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده در دانشگاه مک کواری در نظر گرفته شده است. بورسیه تعالی پژوهشی دانشگاه مک کواری هزینه‌های تحصیل را کاملا پوشش می‌دهد. متقاضیان فقط در‌صورتی می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند که به تحصیل پزشکی در استرالیا تمایل داشته باشند.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا ممکن است با‌توجه‌به مقطع تحصیلی متفاوت باشند. به‌طور کلی، مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا عبارت‌اند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک تحصیلی قبلی
 • رزومه (CV)
 • مدرک زبان انگلیسی
 • توصیه‌نامه از استادان
 • مقالات علمی یا سوابق پژوهشی (بیشتر برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا)

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه تحصیلی استرالیا بدون مدرک زبان

دریافت بورسیه و تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است. در‌حال‌حاضر، براساس داده‌های وب‌سایت leverageedu.com هشت دانشگاه در استرالیا بورسیه‌هایی را بدون نیاز به مدرک زبان به دانشجویان ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

نام دانشگاهمقطع تحصیلی
بورسیه دانشگاه موناشکارشناسی ارشد و دکترا
بورسیه دانشگاه ملی استرالیاکارشناسی ارشد و دکترا
بورسیه دانشگاه صنعتی سیدنیتمامی مقاطع
بورسیه دانشگاه استرالیای جنوبیکارشناسی ارشد و دکترا
بورسیه دانشگاه دیکینکارشناسی ارشد و دکترا
بورسیه دانشگاه تاسمانیکارشناسی ارشد و دکترا
بورسیه دانشگاه آدلایدکارشناسی ارشد و دکترا
بورسیه دانشگاه ملبورنتمامی مقاطع

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا

دریافت بورسیه برای تحصیل در استرالیا می‌تواند مسیر را برای تحصیل هموارتر کند. برای اخذ بورسیه از استرالیا در وهله نخست باید به توانایی‌های خود واقف باشید. گرفتن بورسیه به برنامه‌ریزی و آمادگی قبلی نیاز دارد. اگر به دانستن نحوه اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا علاقه‌مندید، وب‌سایت overseasstudentsaustralia.com مراحلی را دسته‌بندی کرده است که پیشنهاد می‌کنیم آن‌ها را به‌ترتیب دنبال کنید.

۱. تحقیق کنید

درزمینه بورسیه های ارائه‌شده برای دانشجویان خارجی در کالج و دانشگاه مدنظر خود تحقیق کنید. بورسیه‌ها را نه‌تنها دولت استرالیا، بلکه دانشگاه‌ها و کالج‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نیز ارائه می‌دهند. بنابراین، قبل از درخواست برای تحصیل در استرالیا مطمئن شوید که درباره تمام گزینه‌های بورسیه تحصیلی تحقیق کرده‌اید.

علاوه‌بر‌این، مطمئن شوید که بورسیه مدنظر شامل حال شما نیز می‌شود؛ زیرا بسیاری از دانشگاه‌ها بورسیه تحصیلی را فقط برای دانشجویان محلی ارائه خواهند کرد. پس تمام بورسیه‌های فاقد شرایط لازم برای دانشجویان خارجی را فیلتر کنید.

۲. صلاحیت خود را بررسی کنید

هنگام درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا عوامل زیادی نقش ایفا می‌کنند. هیچ قانون سرانگشتی‌ای وجود ندارد که ازطریق آن بتوان عوامل موثر در اخذ بورسیه را شناخت. گفته می‌شود مدت‌زمان اخذ بورسیه های تحصیلی از استرالیا مانند بورسیه جوایز استرالیا، حداقل ۴ ماه است. برخی از عواملی که ممکن است بر واجد‌شرایط‌بودن شما تأثیر بگذارند، عبارت‌اند از:

 • سوابق تحصیلی شما
 • نمرات تافل یا آیلتس یا PTE
 • کشور مبدا شما
 • وضعیت مالی شما
 • منطقه تحصیلی

برخی از بورسیه‌ها به‌راحتی اعطا می‌شوند؛ اما بسیاری از آن‌ها به ارائه مدارک و مستندات گوناگون نیاز دارند. به‌همین‌دلیل، بهتر است از قبل، واجد‌شرایط‌بودن خود را برای بورسیه مدنظر بررسی کنید تا در وقتتان صرفه‌جویی شود.

۳. با مشاور دانشجویی مشورت کنید

از نماینده یا مشاور تحصیلی خود درباره بورسیه تحصیلی احتمالی در دانشگاه مدنظرتان مشورت بگیرید. اکثر دانشجویان دوست دارند ویزای خود را ازطریق نماینده مهاجرت رسمی یا مشاور تحصیلی درخواست کنند. فراموش نکنید که می‌توانید هم‌زمان برای دریافت چند بورسیه درخواست دهید. این کار، بخت شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا افزایش می‌دهد. فراموش نکنید برای تعداد دانشگاه‌ها یا بورسیه‌های تحصیلی محدودیتی وجود ندارد.

۴. درخواست خود را ارائه کنید

بسیار مهم است که درخواست بورس تحصیلی شما عاری از هرگونه اشتباه املایی، گرامری، کمبود جزئیات یا ارائه بد باشد. بنابراین، اگر مطمئن نیستید، بهتر است از کارشناسان موسسه‌های مهاجرتی معتبر کمک بگیرید. آن‌ها تمام جزئیات درخواست شما را بررسی می‌کنند و مطمئن می‌شوند که مشکل املایی، گرامری، علائم نگارشی و اشکالات مربوط به رشته تحصیلی در آن وجود نداشته باشد.

۵. تسلیم نشوید

حتی اگر در درخواست یا نامه پیشنهادی خود بورسیه‌ای دریافت نکردید، ناامید نشوید. بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها در استرالیا درصورت موفقیت در ترم اول و دوم، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. بنابراین، تمام تلاش خود را در زمان تحصیل به کار گیرید تا بتوانید بورسیه دریافت کنید.

هزینه‌های تحت پوشش بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه های تحصیلی در کشور استرالیا انواع مختلفی دارند و هرکدام هزینه‌های خاصی را پوشش می‌دهند. به‌طور کلی، هزینه‌های تحت پوشش بورسیه تحصیلی استرالیا ازاین‌قرارند:

 • مبلغ بورسیه تحصیلی می‌تواند از ۱۰۰۰ تا ۳۵هزار دلار استرالیا در سال باشد.
 • بورسیه دولتی مشهور استرالیا با نام جوایز تقدیر استرالیا، سالانه مبلغ ۱۵هزار دلار استرالیا را برای ۱۰۰۰ نفر در نظر می‌گیرد.

به‌غیر از بورسیه‌های یادشده، سایر بورسیه های تحصیلی استرالیا هزینه‌های دیگری را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند؛ ازجمله:

 • هزینه بلیت هواپیما برای متقاضی (ورودوخروج)
 • هزینه بیمه سلامت
 • کمک‌هزینه زندگی دانشجویی شامل خورد‌و‌خوراک، اقامت، حمل‌و‌نقل و...
 • کمک‌هزینه تحصیلی برای خرید کتاب و دیگر وسایل موردنیاز برای تحصیل

هزینه های تحت پوشش بورسیه تحصیلی استرالیا

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا

تحصیل در استرالیا آرزوی بسیاری از دانشجویان است. یکی از دغدغه‌های آنان برای این منظور، تامین هزینه‌های تحصیلی و شهریه دانشگاه‌هاست. کسانی که بتوانند بورسیه تحصیلی در استرالیا را دریافت کنند، از مزایای زیادی برخوردار می‌شوند. مهم‌ترین مزایای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا عبارت‌اند از:

دسترسی به آموزش باکیفیت

بورسیه های تحصیلی در استرالیا به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهند تا به آموزش باکیفیت در موسسه‌های آموزشی معتبر دسترسی داشته باشند. این بورسیه‌ها تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش و به دریافت‌کنندگان این فرصت را می‌دهند تا بدون بار مالی در دانشگاه‌های معتبر استرالیا تحصیل کنند.

کاهش بار مالی

یکی از مزایای عمده بورسیه تحصیلی کاهش بار مالی برای دانشجویان خارجی است. بورسیه‌ها می‌توانند هزینه‌هایی مانند شهریه و مسکن و لوازم تحصیلی را پوشش دهند. این امر به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به‌جای نگرانی بابت مسائل مالی، روی تحصیلاتشان تمرکز کنند و از تجربه‌های آموزشی خود نهایت استفاده را ببرند.

ارتباط با فرهنگ‌های مختلف

استرالیا کشوری چند‌فرهنگی و پذیرای دانشجویانی از سراسر جهان است. با اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا، به‌عنوان دانشجو این فرصت وجود خواهد داشت تا در محیطی چندفرهنگی و غنی غوطه‌ور شد و با افرادی از فرهنگ‌های مختلف تعامل برقرار کرد.

توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌ها

با دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا، دانشجویان فرصت‌های زیادی برای افزایش مهارت‌ها و شایستگی‌های مهم خود خواهند داشت. بسیاری از بورسیه ها شامل برنامه‌های مدیریت، فعالیت‌های فوق‌برنامه، دوره‌های کارآموزی و برنامه‌های مربیگری می‌شوند. این تجربه‌های تکمیلی به دانشجویان کمک می‌کنند تا برنامه درسی‌شان را تقویت کنند و مهارت‌های کار گروهی و رهبری و ارتباط را گسترش و احتمال اشتغال خود در آینده را افزایش دهند.

دسترسی به فرصت‌های شغلی

علاوه‌بر مزایای گفته‌شده، بورسیه های تحصیلی استرالیا می‌توانند درهای فرصت‌های شغلی را هم در طول تحصیل و هم بعد از تحصیل به‌روی دانشجویان باز کنند. بسیاری از بورسیه‌ها امکان کارآموزی در شرکت‌های محلی یا چندملیتی را فراهم می‌کنند. این تجربه‌های کاری به دریافت‌کنندگان بورسیه اجازه می‌دهند تا دانش کسب‌شده خود را در محیطی حرفه‌ای به‌کار گیرند.

فرم مشاوره اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی استرالیا به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

خیر، بورسیه های تحصیلی مختلفی در استرالیا برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارند.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی در استرالیا محدودیت سنی دارد؟

بله، برای دریافت بورسیه باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید.

گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا چقدر طول می‌کشد؟

انواع مختلفی از بورسیه‌ها وجود دارند که هرکدام شرایط خاص خود را دارند. اخذ بورسیه های تحصیلی استرالیا حداقل ۴ ماه زمان می‌برد.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

به‌طور کلی، با داشتن مدارک زبان آیلتس و تافل می‌توانید برای اخذ بورسیه استرالیا اقدام کنید. برخی از بورسیه‌ها به ارائه مدرک زبان نیازی ندارند.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی استرالیا می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، با داشتن بورسیه تحصیلی و ویزای دانشجویی می‌توانید  در هفته ۲۴ ساعت کار کنید.

چطور بورسیه فول فاند استرالیا را بگیرم؟

دریافت بورسیه فول فاند استرالیا به عوامل مختلفی مانند سابقه درخشان تحصیلی و سابقه تحقیقاتی و داشتن افتخارات در زمینه‌های علمی و فرهنگی و ورزشی بستگی دارد. درصورت داشتن صلاحیت در این زمینه‌ها، می‌توانید برای بورسیه فول فاند اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی استرالیا چه هزینه‌هایی را پوشش می‌دهند؟

انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی در استرالیا وجود دارند که هرکدام بخشی از هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهند. به‌طور کلی، بورسیه‌ها هزینه‌هایی مانند بلیت هواپیما، شهریه دانشگاه، کمک‌هزینه‌های اقامت و حمل‌و‌نقل را پوشش می‌دهند.

مهم‌ترین بورسیه ها برای تحصیل رایگان در استرالیا کدام‌اند؟

بورسیه دانشگاه سیدنی و بورسیه تعالی دانشگاه Swinburne جزو بورسیه هایی هستند که به‌صورت فول فاند نیز ارائه می‌شوند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره بورسیه های فول فاند، با کارشناسان ویزاگرد تماس بگیرید.

بورسیه های فول فاند استرالیا کدام‌اند؟

برخی از بورسیه های دانشگاه مک کواری، سیدنی، ملبورن و آدلاید جزو بورسیه های فول فاند محسوب می‌شوند.

مبلغ بورسیه تحصیلی استرالیا چقدر است؟

بورسیه های تحصیلی در استرالیا متنوع‌اند و هرکدام بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهند. بااین‌حال، مبلغ بورسیه تحصیلی می‌تواند از ۱۰۰۰ تا ۳۵هزار دلار استرالیا در سال باشد.