دانشگاه‌های هلند با سطح آموزشی چشمگیر و امکانات مطلوب خود، سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند. دانشجویان با دریافت بورسیه تحصیلی هلند می‌توانند هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور را کاهش دهند و در بهترین دانشگاه‌های هلند درس بخوانند.

هلند ازجمله کشورهایی است که متقاضیان تحصیل در آن سالانه رو به افزایش‌ هستند. دلایل مهم این موضوع سطح علمی مناسب دانشگاه‌ها و هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه در این کشور است. دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی می‌توانند با دریافت بورسیه در رشته‌های متنوع بهترین دانشگاه‌های هلند تحصیل کنند. 

بورسیه تحصیلی هلند تمام هزینه‌ها یا بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان در این کشور را پوشش می‌دهد. خوشبختانه دانشجویان ایرانی نیز بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی خود، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی هلند استفاده کنند. برای دریافت بورسیه تحصیلی هلند، باید انواع و شرایط دریافت آن‌ها را کاملا بشناسید.

انواع بورسیه تحصیلی هلند

دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی هلند بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را دراختیار دانشجویان بین‌المللی قرار داده‌اند. برخی از این بورسیه‌ها برای مقاطع تحصیلی خاصی مانند کارشناسی یا کارشناسی ارشد ارائه شده‌اند. ازلحاظ پوشش هزینه‌ها نیز، این بورسیه‌ها با یکدیگر فرق دارند. برای مثال، بعضی از بورسیه‌ها تمام شهریه یا بخشی از آن و برخی دیگر از بورسیه‌ها علاوه‌بر تمام شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی و رفت‌و‌آمد دانشجو به هلند را پوشش می‌دهند. 

انتخاب بورسیه تحصیلی هلند متناسب با شرایط شما بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب بورسیه تحصیلی هلند باید با ویژگی‌ها و شرایط آن کاملا آشنا باشید. انواع بورسیه‌ تحصیلی هلند عبارت‌اند از:

 • بورسیه‌ های دولتی هلند
 • بورسیه‌ های دانشگاهی هلند

بورسیه های دولتی هلند

بورسیه‌ های دولتی هلند برخلاف برخی از کشورها، شرایط مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند تا با کمترین هزینه در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. انواع بورسیه‌ های دولتی هلند عبارت‌اند از:

بورسیه تحصیلی هلند (Holland Scholarships)

دانشجویان کشورهای غیراروپایی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند از بورسیه تحصیلی هلند استفاده کنند. این بورسیه مبلغ ۵هزار یورو در اولین سال تحصیل به دانشجویان اعطا می‌کند و بورسیه تحصیلی کامل (فول فاند) محسوب نمی‌شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی هلند، نباید هیچ‌یک از دوره‌های آموزشی قبلی را در هلند گذرانده باشید. دانشگاه‌های تحقیقاتی شرکت‌کننده در برنامه بورسیه تحصیلی هلند در سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ عبارت‌اند از:

 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه ماستریخت
 • VU آمستردام
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه تیلبورگ
 • دانشگاه صنعتی دلفت
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه توئنته
 • دانشگاه واخنینگن
 • دانشگاه الهیات آپلدورن
 • دانشگاه الهیات کامپن

برنامه دانش نارنجی (Orange Knowledge Programme)

برنامه دانش نارنجی یکی از بورسیه‌های فول فاند است که برای دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت مانند مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. هلند با اعطای این بورسیه تحصیلی قصد دارد پل ارتباطی با کشورهای آفریقا و خاورمیانه ایجاد کند. متقاضیان می‌توانند ۲ بار در سال برای دریافت برنامه دانش نارنجی درخواست دهند. این نوع بورسیه تحصیلی هلند به متقاضیان ایرانی تعلق نمی‌گیرد.

بورسیه اراسموس (Erasmus)

اراسموس یکی از سازمان‌های آموزش‌محور بزرگی است که بورسیه‌های متنوعی به علاقه‌مندان تحصیل در اروپا ارائه می‌کند. برای دریافت بورسیه اراسموس، باید توجه کنید که دانشگاه مدنظرتان در فهرست دانشگاه‌های پشتیبانی‌شده این بورسیه باشد. با دریافت پذیرش از اکثر دانشگاه‌های هلند، می‌توانید برای دریافت بورسیه اراسموس درخواست دهید.

بورسیه تحصیلی MENA

بورسیه تحصیلی MENA برای تحصیل دانشجویان کشورهای آفریقایی و خاورمیانه در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت در نظر گرفته شده است. دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری واجد‌شرایط دریافت بورسیه تحصیلی MENA هستند. برای تحصیل در رشته‌هایی مانند علوم انسانی، کامپیوتر، هنر و مهندسی می‌توان از بورسیه تحصیلی MENA استفاده کرد. نیمی از سهمیه‌های این بورسیه تحصیلی به دانشجویان زن تعلق دارد. 

بورسیه های دانشگاهی هلند

گروهی دیگر از بورسیه‌های تحصیلی هلند را دانشگاه‌های معتبر این کشور ارائه می‌دهند. تحصیل در هریک از این دانشگاه‌ها به سطح علمی شما اضافه می‌کند و با دریافت مدارک از آن‌ها، می‌توانید در بهترین مشاغل موجود مشغول کار شوید. چند نمونه از بورسیه های دانشگاهی هلند عبارت‌اند از:

بورسیه شایستگی دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن یکی از دانشگاه‌های معتبر هلند است. بورسیه این دانشگاه به‌صورت تخفیف در شهریه به دانشجویان غیر‌اروپایی مقطع کارشناسی ارشد کشورهای ارائه می‌شود. براساس سوابق دانشجویان، ارزش این بورسیه ۱۰هزار و ۱۵هزار یورو است. 

بورسیه پتانسیل بالای دانشگاه ماستریخت

دانشگاه ماستریخت یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر هلند است که به دانشجویان مستعد مقطع کارشناسی ارشد بورسیه کامل ارائه می‌دهد. برای استفاده از این بورسیه، باید درخواست خود را در تاریخ اول فوریه هر سال ارسال کنید. موارد زیر پوشش این بورسیه عبارت‌اند از: شهریه تحصیل، هزینه‌های زندگی، بیمه سلامت و درخواست ویزای دانشجویان. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با اخذ بورسیه پتانسیل بالای دانشگاه ماستریخت، در هر سال تحصیلی ۳۰هزار یورو دریافت می‌کنند. 

بورسیه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه رادبود

بورسیه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه رادبود به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که به‌دنبال فرصت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد هستند. دانشجویان بین‌المللی کشورهای غیر‌اروپایی می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. بورسیه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه رادبود به‌صورت تخفیف در شهریه ارائه می‌شود و هزینه‌های ویزا و بیمه درمانی دانشجویان را هم پوشش می‌دهد.

برای سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ حدود ۲۸ بورسیه تحصیلی دردسترس دانشجویان قرار دارد که شامل رشته‌های شاخه‌های هنر، حقوق، فلسفه، الهیات و علوم اجتماعی می‌شود. ازآنجاکه در مقطع کارشناسی ارشد دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، باید از مهارت زبان کافی برخوردار باشید.

بورسیه تحصیلی اوترخت

دانشگاه اوترخت یکی از دانشگاه‌های قدیمی هلند است که فرصت تحصیل با استفاده از بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. این نوع بورسیه تحصیلی هلند به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. بورسیه تحصیلی اوترخت شهریه تحصیل را به‌طور کامل پوشش می‌دهد و در برخی مواقع، هزینه‌های زندگی را هم شامل می‌شود. 

برای دریافت بورسیه تحصیلی اوترخت، باید بررسی کنید که رشته مدنظر شما به‌واسطه این بورسیه پشتیبانی می‌شود یا خیر. میزان مبلغ بورسیه تحصیلی اوترخت سالانه بین ۵هزار تا ۱۷هزار یورو است و برای تحصیل در رشته‌های اقتصاد، هنر، فلسفه و سیاست دراختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

 بورسیه شایستگی دانشگاه آمستردام 

دانشگاه آمستردام هلند یکی از دانشگاه‌های برتر هلند و ازجمله دانشگاه‌های معتبر جهان است. بورسیه شایستگی دانشگاه آمستردام برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. این بورسیه تحصیلی فول فاند است و تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان در هلند را پوشش می‌دهد.

مبلغ بورسیه مذکور ۲۵هزار یورو است که برای سال دوم کارشناسی ارشد نیز می‌توان آن را تمدید کرد. انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۷ از‌جمله شرایط لازم برای دریافت بورسیه شایستگی دانشگاه آمستردام هستند. 

بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه توئنته

بورسیه دانشگاه صنعتی توئنته به دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. مبلغ بورسیه دانشگاه توئنته بین ۳هزار تا ۲۲هزار یورو تخمین زده می‌شود. مهلت ارائه درخواست برای بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه توئنته ۱می و ۱فوریه است. 

بورسیه Justus & Louise van Effen دانشگاه فنی دلفت

دانشگاه فنی دلفت بورسیه‌های متنوعی برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی ارائه کرده است. بورسیه Justus & Louise van Effen تنها یکی از بورسیه‌هایی است که دانشجویان بین‌المللی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند برای تامین شهریه تحصیل خود از آن استفاده کنند. 

شرایط بورسیه تحصیلی هلند

شرایط بورسیه تحصیلی هلند برای هریک از بورسیه‌ها ممکن است متفاوت باشد. برای اطلاع دقیق از شرایط بورسیه تحصیلی هلند، بهتر است به وبسایت رسمی برنامه بورسیه مدنظرتان مراجعه کنید. به‌طور کلی، شرایط بورسیه تحصیلی هلند عبارت‌اند از:

 • دریافت پذیرش از دانشگاه‌های هلند
 • نداشتن تابعیت هلند
 • دریافت‌نکردن مدرک تحصیلی قبلی از مراکز آموزشی هلند
 • داشتن رزومه تحصیلی قوی
 • معدل و نمره‌های مطلوب در مقاطع تحصیلی قبلی
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶
 • داشتن مقاله‌های علمی معتبر (اختیاری)
 • حداقل سن ۱۸ سال و حداکثر سن ۳۰ سال در مقطع کارشناسی و حداکثر سن ۴۵ سال در مقطع کارشناسی ارشد و نداشتن محدودیت سنی در مقطع دکتری

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی هلند

یکی از مراحل مهم دریافت بورسیه تحصیلی هلند، ارائه مدارک است. برای دریافت ویزای تحصیلی هلند و به‌دنبال آن بورسیه تحصیلی هلند، باید مدارک مشخصی را ارائه کنید. ارائه مدارک به‌طور کامل اهمیت زیادی دارد؛ چراکه هرچه مدارکتان کامل‌تر باشد، بختتان برای دریافت ویزای تحصیلی هلند و بورسیه تحصیلی هلند بیشتر می‌شود.

فراموش نکنید که برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند باید هزینه ۳ ماه زندگی و تحصیل در این کشور را به حساب دانشگاه واریز کنید و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی هلند، مدارک خود را دراختیار سفارت قرار دهید. مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی هلند ازاین‌قرارند:

 • فرم پذیرش دانشگاه
 • ترجمه مدارک تحصیلی قبلی
 • فیش پرداخت هزینه‌های تحصیل
 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست بورسیه تحصیلی هلند
 • مدرک زبان مدنظر دانشگاه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • مقاله‌های ISI برای مقطع دکتری
 • گواهی پزشکی و سلامت

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی هلند

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی هلند ممکن است براساس نوع بورسیه تحصیلی و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. به‌طور کلی، مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی هلند ازاین‌قرارند:

 1. انتخاب رشته تحصیلی مدنظر و به‌دنبال آن انتخاب دانشگاه معتبر در هلند
 2. اطلاع از شرایط دقیق بورسیه‌ها با مراجعه به وبسایت رسمی آن‌ها و انتخاب بورسیه مناسب
 3. تکمیل مدارک و ترجمه آن‌ها به زبان خواسته‌شده (معمولا انگلیسی)
 4. مراجعه به وبسایت رسمی بورسیه و تکمیل فرم درخواست بورسیه
 5. ضمیمه‌کردن مدارک به فرم درخواست و ارسال آن‌ها به وبسایت دانشگاه مدنظر
 6. شرکت در آزمون‌ها و مصاحبه‌ها در‌صورت لزوم
 7. دریافت نتیجه نهایی درخواست

برای ارسال درخواست بورسیه، باید به ددلاین هر بورسیه تحصیلی توجه کنید. توجه به زمان ددلاین بورسیه تحصیلی باعث می‌شود تا مدارک خود را در اسرع وقت آماده کنید و بخت دریافت بورسیه تحصیلی هلند را از دست ندهید.

هزینه های تحت پوشش بورسیه های تحصیلی هلند

بورسیه های تحصیلی هلند هرکدام شرایط خاصی دارند و براساس نوع برنامه‌شان، هزینه‌های مختلفی را پوشش می‌دهند. برخی از بورسیه‌ها مانند بورسیه دانشگاه ماستریخت تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان در هلند را پوشش می‌دهد. درمقابل، بورسیه‌های تحصیلی مانند بورسیه تحصیلی دانشگاه رادبود در قالب تخفیف در شهریه ارائه می‌شوند و برخی دیگر هزینه‌های جانبی دانشجو را پوشش می‌دهند.

برای اطلاع دقیق از هزینه های تحت پوشش بورسیه های تحصیلی هلند، بهتر است به وبسایت رسمی هر بورسیه مراجعه کنید. دانشجویان ایرانی با داشتن شرایط موردنیاز هر دانشگاه و بورسیه، می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی هلند درخواست دهند.

فرم مشاوره اخذ بورسیه تحصیلی هلند

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی هلند به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری می‌‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی هلند استفاده کنند.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی در هلند محدودیت سنی دارد؟

گرفتن بورسیه تحصیلی هلند در مقطع دکتری محدودیت سنی ندارد و حداکثر سن مناسب در مقطع کارشناسی ۳۰ سال و مقطع کارشناسی ارشد ۴۵ سال است.

گرفتن بورسیه تحصیلی هلند چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان دریافت بورسیه تحصیلی هلند به نوع برنامه بورسیه بستگی دارد و ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی هلند به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای گرفتن بورسیه تحصیلی هلند، به مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ نیاز است.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی هلند می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، با داشتن بورسیه تحصیلی هلند می‌توانید در این کشور کار کنید.

چطوری بورسیه فول فاند هلند بگیرم؟

برای دریافت بورسیه فول فاند هلند باید شرایط بورسیه را داشته باشید و برای دریافت آن درخواست ارائه دهید.

پوشش های بورسیه تحصیلی هلند چیست؟

پوشش های بورسیه تحصیلی هلند بسته به نوع بورسیه فرق دارد. برخی از بورسیه‌ها تمام شهریه و هزینه‌های زندگی دانشجو را پوشش می‌دهند و برخی دیگر در قالب تخفیف در شهریه ارائه می‌شوند.

مهمترین بورسیه ها برای تحصیل رایگان در هلند کدام‌اند؟

مهمترین بورسیه ها برای تحصیل رایگان در هلند عبارت‌اند از: بورسیه تحصیلی دانشگاه ماستریخت و دانشگاه آمستردام.

بورسیه های فول فاند هلند کدام‌اند؟

بورسیه‌ های دانشگاه‌های ماستریخت و آمستردام بورسیه های فول فاند هلند هستند.

مبلغ بورسیه تحصیلی هلند چقدر است؟

مبلغ بورسیه تحصیلی هلند ۵هزار یورو است که در سال اول تحصیل دراختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

پرچم هلند

سایر خدمات تحصیلی هلند