بورسیه تحصیلی مجارستان فرصتی استثنایی است که به شما این امکان را می‌دهد تا در کشوری اروپایی با دانشگاه‌های معتبر درس بخوانید و تجربه کسب کنید. مجارستان با بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی معاهدات علمی و پژوهشی دارد.

مجارستان، کشوری زیبا با طبیعتی متنوع، تاریخی بی‌نظیر، غذاهای خوشمزه و شهرهایی با مردم پرشور و انرژی است. از آنجایی که تحصیل در کشورهای خارجی ممکن است هزینه زیادی داشته باشد، بورسیه تحصیلی مجارستان راه‌حل خوبی برای رفع این مشکل است. با اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های این کشور درس بخوانید و همچنین از زندگی در کشوری اروپایی لذت ببرید.

در این مطلب انواع بورسیه تحصیلی مجارستان را معرفی می‌کنیم، در مورد شرایط و مدارک لازم آن‌ها می‌گوییم و مراحلی را که باید پشت سر بگذارید تا بتوانید بورسیه مطلوب خود را دریافت کنید، مرور می‌کنیم. 

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان

با اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان، دولت این کشور هزینه‌های مختلف شما، ازجمله هزینه تحصیل، زندگی، بیمه تحصیلی و اسکان را بر عهده می‌گیرد. البته بورسیه‌های این کشور انواع مختلفی دارند و همه آن‌ها، تمامی هزینه‌ها را تقبل نمی‌کنند و ممکن است تنها بخشی از این موارد را پوشش دهند. 

شرایط گرفتن هر بورسیه‌ با دیگری متفاوت است. نهاد (دولت مجارستان) یا مؤسسه‌ای (مؤسسات آموزشی یا پژوهشی خصوصی) که بورسیه را می‌دهد، شرایط گرفتن بورسیه و پوشش آن را نیز مشخص می‌کند. معمولا هر بورسیه وبسایت مخصوص به خود را دارد که در آن تمامی شرایط لازم برای دریافت بورسیه آورده شده است.

برای نمونه، بعضی بورسیه‌ها فقط به دانشجویانی تعلق می‌گیرند که می‌خواهند در دانشگاه ادامه تحصیل دهند. در حالی که بعضی دیگر علاوه‌بر دانشجویان، شامل پژوهشگران و استادانی می‌شوند که می‌خواهند روی موضوع خاصی تحقیق کنند. همچنین، ممکن است نهاد اهداکننده بورسیه برای متقاضیان شرط تابعیت گذاشته باشد و بورسیه را فقط به اتباع چند کشور خاص بدهد.

علاوه‌بر شرایط اخذ بورسیه تحصیلی که هر سال از طرف نهاد اهداکننده آن اعلام می‌شود، هریک از دانشگاه‌های مجارستان نیز برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف شرایطی دارند که ممکن است با شرایط گرفتن بورسیه کمی متفاوت باشد. بهتر است متقاضی در هر مورد شرایط تحصیل در مقطع و رشته‌ دلخواهش و شرایط لازم برای گرفتن بورسیه را به‌صورت جداگانه بررسی کند. 

نکته بسیار مهمی که دانشجویان ایرانی باید به آن توجه داشته باشند این است که ممکن است همه‌ بورسیه‌ها هر سال ارائه نشوند یا در شرایط اخذ آن‌ها تغییراتی به‌ وجود بیاید. پس، قبل از هر تصمیم و اقدامی لازم است مطمئن شوید که بورسیه همچنان برقرار است یا به دلایلی اهدای آن متوقف نشده است. 

با اینکه دریافت هر بورسیه شرایط خاصی دارد، بعضی شرایط برای دریافت بیشتر بورسیه‌های تحصیلی مجارستان لازم است. شرایط عمومی گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان از این قرارند:

 • باید تابعیت کشور خاصی را داشته باشید.
 • باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. 
 • باید مدرک دیپلم برای تحصیل در مقطع کارشناسی، مدرک کارشناسی برای تحصیل در مقطع ارشد و مدرک ارشد برای تحصیل در مقطع دکتری داشته باشید.
 • باید مدرک زبان انگلیسی یا مجاری با نمره مشخص‌شده برای بورسیه را گرفته باشید. 
 • باید رزومه تحصیلی قوی داشته باشید. 
 • باید انگیزه‌نامه داشته باشید. 
 • باید مدارک مربوط به هر بورسیه را تا قبل از اتمام زمان درخواست برای آن آماده و ارائه کرده باشید. 

بورسیه تحصیلی مجارستان

انواع بورسیه تحصیلی مجارستان

مجارستان بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان مقیم کشورهای مرکزی و شرقی اروپا ارائه می‌دهد. اگر بورسیه فول فاند باشد، تحصیل رایگان می‌شود. بورسیه‌هایی که فول فاند نیستند معمولا بسته‌ به مقطع و رشته بخشی از شهریه، هزینه‌های زندگی، اقامت و بیمه درمانی را تأمین یا به دانشجو ماهانه مبلغی معین کمک‌هزینه پرداخت می‌کنند. نهاد یا مؤسسه اهداکننده بورسیه‌ها نیز با هم متفاوت‌اند. 

 بورسیه‌های تحصیلی مجارستان را می‌شود بر این اساس که کدام نهاد یا مؤسسه آن را ارائه می‌دهد به چهار نوع تقسیم‌ کرد:

 • بورسیه‌های دولتی: این بورسیه‌ها را دولت مجارستان اهدا می‌کند. بعضی بورسیه‌‌های دولتی کامل یا فول فاند هستند و بعضی فقط شامل کمک‌‌هزینه تحصیلی، کمک‌‌هزینه زندگی و بیمه درمانی می‌شوند.
 • بورسیه‌های کشورهای اروپایی: این نوع بورسیه‌ها را چند کشور اروپایی برای دانشگاه‌ها و دانشجویان چند کشور اروپایی دیگر ازجمله مجارستان در نظر می‌گیرند. 
 • بورسیه‌ اتحادیه اروپا: این نوع بورسیه‌ (+Erasmus) متعلق به اتحادیه اروپا است و در شرایطی به دانشجویان کشورهای بین‌المللی نیز اهدا می‌شود. 
 • بورسیه‌های خصوصی: این بورسیه‌ها را مؤسسات خصوصی، سازمان‌های غیردولتی و شرکت‌ها ارائه می‌دهند و ممکن است شامل کمک‌‌هزینه تحصیلی، کمک‌‌هزینه زندگی، بیمه درمانی، هزینه سفر و سایر مزایا شوند.

در ادامه، انواع بورسیه‌های تحصیلی مجارستان را، که در این سه دسته‌ اول قرار می‌گیرند، معرفی کرده و ویژگی‌های هریک را بررسی می‌کنیم. به بورسیه‌های خصوصی نمی‌پردازیم، چون بسیار متنوع‌اند. همچنین، اهدای آن‌ها کاملا به اراده و ضوابط مؤسسه یا سازمان غیردولتی اعطاکننده بستگی دارد.

بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum مجارستان

سالانه ده‌ها هزار دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل در مجارستان درخواست می‌دهند. به‌ همین دلیل تعداد متقاضیان بورسیه استیپندیوم مجارستان همیشه در حال افزایش است. Stipendium Hungaricum تنها بورسیه فول فاند دولتی مجارستان و معتبرترین برنامه بورسیه این کشور است و دوره‌های مختلفی را پوشش می‌دهد. این بورسیه در سال ۲۰۱۳ با هدف حمایت از بین‌المللی‌شدن آموزش عالی مجارستان و توسعه مداوم آن، تقویت روابط بین‌المللی جامعه علمی و پژوهشی و ارتقای شهرت و رقابت‌پذیری آموزش عالی مجارستان در سراسر جهان بنیان گذاشته شده است.

بورسیه استیپندیوم مجارستان فول فاند است و دانشجویان ایرانی می‌توانند با دریافت آن در مجارستان رایگان ادامه تحصیل دهند. بورسیه استیپندیوم تمام هزینه‌های تحصیلی، بیشتر هزینه‌های زندگی، بیمه درمانی و حتی هزینه‌های سفر را پوشش می‌دهد. همچنین، دانشجو بر اساس مقطع و رشته تحصیلی کمک‌هزینه‌های ماهانه دریافت می‌کند. 

کمک‌هزینه این نوع بورسیه برای مقاطع مختلف، متفاوت است. در جدول زیر مقادیر مختلف این کمک‌هزینه‌ها را مشاهده می‌کنید:

مقطعکمک‌‌هزینه تحصیلیکمک‌‌هزینه اقامتکمک‌‌هزینه بیمه درمان
کارشناسی۱۲۰ یورو در ماه۱۱۵ یورو در ماه۲۷۵ یورو در سال (پوشش کامل)
کارشناسی ارشد۱۲۰ یورو در ماه۱۱۵ یورو در ماه۲۷۵ یورو در سال (پوشش کامل)
دکتریچهار ترم ابتدایی ۳۹۰ یورو در ماه و چهار ترم بعد ۵۰۰ یورو در ماه۱۱۵ یورو در ماه۲۷۵ یورو در سال (پوشش کامل)

تمامی مراحل درخواست بورسیه استیپندیوم مجارستان را می‌توان از طریق وبسایت apply.stipendiumhungaricum.hu طی کرد. آخرین مهلت درخواست برای این بورسیه در فوریه یا مارچ است و فرآیند انتخاب نهایی در ماه آوریل انجام می‌شود. دانشجویانی که بورسیه به آن‌ها تعلق گرفته است، باید تا ماه سپتامبر به مجارستان سفر کنند.

بورسیه تحصیلی Bilateral State مجارستان

بورسیه تحصیلی دولتی دوجانبه یا Bilateral State مجارستان یک بورسیه دولتی است که به متقاضیان کشورهایی ارائه می‌‌شود که دولت مجارستان با آن‌ها توافق‌نامه دوجانبه همکاری آموزشی و علمی امضا کرده است. دولت مجارستان و ایران نیز این توافق‌نامه دوجانبه را دارند و دانشجویان ایرانی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. این بورسیه برای دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مجارستان در دسترس است. همچنین استادان دانشگاه و محققان نیز می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای این بورسیه را توافق‌نامه دوجانبه و مقطع تحصیلی مشخص می‌کند.

معمولا برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی تسلط به زبان انگلیسی یا مجاری نیاز است. در هر مورد باید زبان تدریس در مقطع و رشته مورد نظر را بررسی کرد تا معلوم شود متقاضی باید مدرک کدام زبان را داشته باشد. علاوه‌بر آن، ممکن است در متن توافق‌نامه همکاری قید شده باشد که متقاضیان بورسیه می‌توانند به کدام زبان‌ها درس بخوانند. 

پوشش هزینه‌ها در این نوع بورسیه تحصیلی بر اساس توافق‌نامه‌ همکاری بین دو دولت مشخص می‌شود و در هر مورد و برای هر مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. اما معمولا تمام یا بخشی از شهریه دانشگاه در پوشش این بورسیه قرار می‌گیرد. همچنین دانشجوهایی که این بورسیه را دارند، ماهانه مبلغی را به‌عنوان حمایت مالی دریافت می‌کنند و تحت پوشش بیمه سلامت و تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند. این بورسیه‌ را به دو روش می‌توان درخواست کرد:

 • درخواست از طریق کشور مبدأ: در این حالت، متقاضیان باید ابتدا برنامه خود را به دفتر بورسیه ملی کشورشان ارائه دهند. دفتر ملی آن‌ها را بر اساس معیارهای خاصی ارزیابی کرده و لیستی از افراد مناسب را تهیه می‌کند. متقاضی‌ها همچنین باید فرم درخواستشان را به‌صورت آنلاین به Tempus Public Foundation بفرستند.

 • درخواست فردی: اگر متقاضی‌ها از طرف کشور مبدأ گزینش نشوند، باید برنامه‌شان را به سیستم Tempus Public Foundation بفرستند. سپس مسئولان مجارستانی این درخواست‌ها را ارزیابی و نمره‌گذاری خواهند کرد. پس از این مرحله به متقاضی‌ها از طریق ایمیل اطلاع‌رسانی خواهد شد. 

بورسیه تحصیلی +Erasmus مجارستان

بورسیه تحصیلی +Erasmus مجارستان را اتحادیه اروپا ارائه می‌دهد و در اصل مخصوص کسانی است که کشورشان، عضو اتحادیه اروپا باشد. البته، شهروندان کشورهای دیگر ازجمله ایران نیز بر اساس شرایطی که اتحادیه برای مشارکت و بهره‌مندی دانشجویان هر کشور غیرعضو مشخص می‌کند، می‌توانند برای این بورسیه تحصیلی تقاضا دهند.

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری پذیرفته‌شده اجازه می‌دهد تا یک یا دو ترم از دوره تحصیلشان را به‌صورت رایگان در کشوری دیگر بگذرانند و تخفیف در شهریه، هزینه‌های اقامتی و حتی هزینه‌های سفر را شامل می‌شود. همچنین در صورت موفقیت در دریافت این بورسیه، واحدهای تحصیلی دریافتی در دانشگاه میزبان به دانشگاه مبدأ انتقال داده خواهد شد و تأثیر مثبتی در مسیر تحصیلی و رزومه شما خواهد داشت.

مدت‌زمان تحصیل دانشجو در خارج از مجارستان ممکن است از حداقل ۳ ماه تا حداکثر ۱۲ ماه متغیر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست بورسیه +Erasmus به وبسایت رسمی این بورسیه به نشانی erasmus-plus.ec.europa.eu مراجعه کنید. 

متاسفانه، کشور مجارستان از دسامبر ۲۰۲۳ دیگر یکی از کشورهای مشارکت‌کننده در بورسیه‌ +Erasmus نیست؛ بنابراین، فعلا بورسیه تحصیلی +Erasmus مجارستان متوقف شده است و دانشگاه‌های مجارستان نمی‌توانند از منابع مالی این بورسیه استفاده کنند. 

بورسیه تحصیلی مجارستان

بورسیه تحصیلی CEEPUS مجارستان

CEEPUS یا برنامه‌ تبادل اروپای مرکزی برای مطالعات دانشگاهی (Central European Exchange Programme for University Studies) بورسیه‌ای برای دانشجویان و استادانی است که شهروند یکی از شانزده کشور مناطق مرکزی و شرقی اروپا هستند. اعضای CEEPUS عبارت‌اند از: آلبانی، اتریش، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، مجارستان، مولداوی، مونته نگرو، مقدونیه شمالی، لهستان، رومانی، صربستان، اسلواکی، اسلوونی و دانشگاه‌های کوزوو.

برنامه CEEPUS به دانشجویان و پژوهشگران این امکان را می‌دهد تا در دانشگاه‌های مشارکت‌کننده در این همکاری در کشورهای عضو CEEPUS تحصیل کنند و تجربه‌های آموزشی و تحقیقی خود را بهبود بخشند.

بورسیه CEEPUS معمولا شامل معافیت از پرداخت تمام یا بخشی از شهریه و دریافت کمک‌هزینه ماهانه می‌شود. این بورسیه دوره‌های آموزشی و پژوهشی کوتاه‌مدت را پوشش می‌دهد و دوره تحصیلی برای استفاده از این بورسیه حداکثر ده ماه خواهد بود. با دریافت این بورسیه دانشجو در محیطی بین‌المللی درس می‌خواند و با دانشجویان و پژوهشگران دیگر از کشورهای مختلف آشنا می‌شود.

برای دریافت بورسیه CEEPUS، دانشجویان باید از طریق دانشگاه محل تحصیل خود درخواستشان را ثبت کنند و فرآیند انتخاب و ارزیابی ممکن است شامل مصاحبه و ارسال مدارک مورد نیاز باشد. تاریخ ارسال درخواست و تعیین نتایج ممکن است بین دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف متفاوت باشد.

همچنین متقاضیان باید حداقل دو ترم تحصیلی را با موفقیت گذرانده باشند تا بتوانند این کمک‌‌هزینه دانشجویی را دریافت کنند. 

توجه کنید که اگر فرد درخواست‌کننده، در دانشگاه‌های یکی از کشورهای CEEPUS درس بخواند، اما تابعیت دیگری داشته باشد، می‌تواند برای دریافت این بورسیه اقدام کند. اما اگر فرد شهروند یکی از کشورهای CEEPUS باشد و در کشوری غیر از مجارستان درس بخواند، نمی‌تواند برای این بورسیه درخواست دهد. 

بورسیه تحصیلی EEA Grants مجارستان

بورسیه تحصیلی EEA grants یکی از انواع بورسیه‌های تحصیلی مجارستان است که سه کشور ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ آن را ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها فقط به دانشجویان مقیم در پانزده کشور اروپایی (بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، قبرس، استونی، یونان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، مالت، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی و اسلوونی) تعلق می‌گیرد. به همین دلیل، فقط دانشجویان ایرانی که ساکن (شهروند) مجارستان یا یکی دیگر از آن کشورها هستند، می‌توانند برای این بورسیه درخواست دهند. 

بورسیه تحصیلی EEA grants برای تحصیل یا انجام پروژه‌های تحقیقاتی یا عملی در حوزه‌‌های مشخصی ازجمله تغییرات اقلیمی، انرژی، مبارزه با فقر، فرهنگ، آموزش و اشتغال جوانان در نظر گرفته شده. در هر حوزه نیز رسیدن به اهداف مشخصی تعیین شده است. به عبارت دیگر، برای درخواست این بورسیه دانشجو یا پژوهشگر باید پروژه‌‌ای در یکی از آن حوزه‌ها برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده داشته باشد تا بورسیه و تأمین مالی به آن پروژه تعلق گیرد.

نکته بسیار مهمی که درباره این بورسیه باید به خاطر داشته باشید این است که مقدار بورسیه و پوشش آن در هر مورد متفاوت است. هر بورسیه شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. به همین دلیل، قبل از هر اقدامی متقاضی باید وبسایت رسمی این بورسیه به آدرس eeagrants.org را بررسی کند. بورسیه‌ها و برنامه‌های تأمین مالی، مقدار پوشش و شرایط لازم برای درخواست هریک در وبسایت مشخص و اعلام می‌شود. تمامی مراحل درخواست نیز از طریق آن وبسایت انجام می‌شود. 

متأسفانه، از دسامبر ۲۰۲۳ و به‌دلیل اختلافاتی که میان کشورهای اهداکننده این بورسیه و دولت مجارستان پیش آمده، اهدای این بورسیه به کشور مجارستان برای سال آینده متوقف شده است.

بورسیه تحصیلی Visegrad مجارستان

بورسیه تحصیلی Visegrad یکی از انواع بورسیه‌های تحصیلی مجارستان است که کشورهای مجارستان، جمهوری چک، لهستان و اسلواکی (گروه ویشگراد) آن را به دانشجویان کشورهای خود و دوازده کشور دیگر در اروپای مرکزی ارائه می‌دهند. این بورسیه بخشی از همکاری‌های فرهنگی و آموزشی چهار کشور گروه ویشگراد است. بورسیه ویشگراد مخصوص دانشجویان و پژوهشگران مقاطع عالی (ارشد، دکتری و فوق دکتری) است. برای استفاده از این بورسیه محدودیت رشته تحصیلی یا حوزه تحقیقاتی یا زبان تحصیل و تحقیق وجود ندارد. بورسیه ویشگراد شامل تخفیف در شهریه و هزینه‌های اقامتی می‌شود.

برای دریافت این بورسیه شرط تابعیت وجود دارد:

 • متقاضی باید شهروند یکی از کشورهای ویشگراد باشد که می‌خواهد در دانشگاه‌های سه کشور دیگر یا دانشگا‌ه‌های آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، کوزوو، مولداوی، مونته نگرو، مقدونیه شمالی، صربستان و اوکراین تحصیل یا تحقیق کند.
 • یا متقاضی باید شهروند یکی از کشورهای آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، کوزوو، مولداوی، مونته نگرو، مقدونیه شمالی، صربستان یا اوکراین باشد که می‌خواهد در دانشگاه‌های کشورهای ویشگراد (مجارستان، جمهوری چک، لهستان و اسلواکی) تحصیل یا تحقیق کند. 

بنابراین، فقط ایرانیانی که قبلا به مجارستان یا یکی از کشورهای نامبرده مهاجرت کردند و شهروندی آن کشور را گرفتند، می‌توانند برای بورسیه ویشگراد درخواست دهند. بورسیه ویشگراد برای یک تا دو ترم تحصیلی به متقاضی تعلق می‌گیرد. میزان کمک‌هزینه این بورسیه ۳۰۰۰ یورو برای هر ترم است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بورسیه و روند درخواست آن به وبسایت visegradfund.org مراجعه کنید. 

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان

برای دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان، متقاضیان باید مدارک خاصی را ارائه دهند. این مدارک بسته به نوع بورسیه متفاوت است و مدارک لازم برای هر بورسیه در وبسایت رسمی آن بورسیه اعلام شده است. با این‌ حال، مدارک زیر معمولاً در تمام آن‌ها مشترک هستند:

 • مدارک هویتی: کپی از پاسپورت و کارت ملی
 • مدارک تحصیلی: ریز نمرات و مدرک دیپلم یا لیسانس یا فوق لیسانس
 • انگیزه‌نامه: نامه‌ای که در آن توضیح می‌دهید که چرا می‌خواهید در مجارستان تحصیل کنید.
 • توصیه‌نامه: دو نامه از دو استاد یا کارفرما که در آن بر توانایی‌های تحصیلی و حرفه‌ای شما تأکید کرده باشند.
 • مدرک زبان: اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به زبان مجارستانی تحصیل کنید، باید مدرک معتبری مبنی بر تسلط به این زبان ارائه دهید. در غیر این صورت باید مدرک زبان انگلیسی معتبر مثل تافل یا آیلتس داشته باشید.

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان

برای دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در ابتدا باید درباره بورسیه‌های مختلف مجارستان تحقیق کرده و مناسب‌ترین بورسیه را برای خودتان پیدا کنید. 
 2. بعد باید وبسایت بورسیه مورد نظر را بررسی کنید تا اطلاعات لازم درباره شرایط، مدارک، دانشگاه‌های مشارکت‌کننده و زمان و شیوه‌ ثبت درخواست را به‌ دست آورید. 
 3. بعد از آن باید مدارک لازم را جمع‌آوری کنید. 
 4. فرم‌ها را پر کنید و به‌همراه مدارک در وبسایت بورسیه یا وبسایت دانشگاه بارگذاری کنید. 
 5. در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد در مصاحبه شرکت کنید. مصاحبه فرصتی است که در آن می‌توانید مهارت‌ها و انگیزه‌های خود را برای تحصیل در مجارستان به نمایش بگذارید.
 6. پس از بررسی درخواست‌ها، نتایج اعلام می‌شود. اگر درخواستتان پذیرفته شود، نامه پذیرش را از دانشگاه یا مؤسسه ارائه‌دهنده بورسیه دریافت خواهید کرد.

به این نکته هم توجه داشته باشید که بورسیه‌ها به دانشجویان تعلق می‌گیرند؛ بنابراین،‌ شما اول باید از دانشگاهی در مجارستان پذیرش گرفته باشید تا بتوانید درخواست بورسیه دهید. علاوه‌بر آن، از شرایط دریافت بعضی از بورسیه‌ها این است که متقاضی باید چند ترم را در دانشگاه تحصیل کرده باشد. 

نکات تکمیلی

برای افزایش شانس دریافت بورسیه مجارستان، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • مدارک خود را کامل و دقیق تکمیل کنید.
 • انگیزه‌نامه خود را واضح و مختصر بنویسید.
 • توصیه‌نامه خود را از اساتید یا کارفرمایانی بگیرید که می‌توانند توانایی‌های تحصیلی و حرفه‌ایتان را تأیید کنند.
 • اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به زبان مجارستانی تحصیل کنید، باید مدرک معتبری مبنی بر تسلط به این زبان ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی مجارستان و امکان کار دانشجویی

بورسیه تحصیلی مجارستان در شرایطی که فول فاند باشد شامل هزینه‌های شهریه، هزینه‌های زندگی، هزینه محل اقامت و بیمه می‌شود. با این حال ممکن است بعضی از دانشجویان علاقه داشته باشند که حین تحصیل فضای کاری مجارستان را تجربه کنند. دانشجوهایی که بورسیه تحصیلی مجارستان را می‌گیرند، می‌توانند به‌صورت قانونی در این کشور کار کنند. کار در مجارستان به دانشجوها امکان می‌دهد تا هزینه‌های زندگیشان را کاهش دهند و در عین حال تجربه کسب کنند.

البته با اینکه برای کار دانشجویی در دوران تحصیل در مجارستان و با ویزای دانشجویی منع قانونی وجود ندارد، ممکن است نهاد اهداکننده بورسیه، کار دانشجویی را منع کرده باشد. دانشجو باید از بخش اداری دانشگاه یا نهاد اهداکننده بورسیه در این خصوص سوال کند.

با ویزای دانشجویی مجارستان می‌شود تا ۲۰ ساعت در هفته (در طول ترم) کار پاره‌وقت در دانشگاه انجام داد یا کارهایی را داشت که برای انجام‌ دادنشان به اخذ مجوز یا گواهی خاص نیاز نیست. در تعطیلات بین دو ترم یا تعطیلات دانشگاه منعی برای کار دانشجویی تمام‌وقت وجود ندارد. به درآمد حاصل از کار دانشجویی در مجارستان مالیات تعلق می‌گیرد و دانشجو باید مالیات درآمدش را بپردازد. 

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان

بورسیه تحصیلی مجارستان فرصت بسیار خوبی برای دانشجویانی است که می‌خواهند دوره تحصیلشان را در کشوری اروپایی بگذرانند. دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان مزایا و فواید بسیاری دارد که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • پوشش خوب هزینه‌ها

با توجه به اینکه بورسیه تحصیلی مجارستان هزینه شهریه و اقامت را پوشش می‌دهد، دیگر لازم نیست دانشجوها هزینه‌ هنگفتی برای تحصیل خود بپردازند.

 • کیفیت بالای آموزش

دانشگاه‌های مجارستان استاندارد بالایی در آموزش و پژوهش دارند. این دانشگاه‌ها به دانشجویان فرصت می‌دهند تا با استفاده از تجهیزات پیشرفته و اساتید مجرب از تجربه‌های آموزشی و تحقیقاتی بهره ببرند.

 • محیط زندگی جذاب

مجارستان کشوری زیبا با فرهنگ و تاریخ غنی است. دانشجویان با زندگی در این کشور می‌توانند با فرهنگ و زبان محلی آشنا شوند. همچنین، مجارستان شبکه حمل‌ونقل عمومی خوبی دارد و به دانشجویان این امکان را می‌دهد که به‌راحتی در سراسر کشور سفر کنند.

 • فرصت‌های شغلی

دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان به دانشجویان کمک می‌کند در آینده فرصت‌های شغلی بهتری داشته باشند. این بورسیه‌ها امکان ساختن روابط حرفه‌ای در دانشگاه‌ها و صنعت محلی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

 • تنوع فرهنگی

مجارستان کشوری چندفرهنگی است و دانشجویانی از سراسر جهان در آن‌ درس می‌خوانند. تحصیل در این کشور به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که با دانشجویان و فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند و تجربه‌های بین‌المللی ارزشمندی به‌ دست آورند.

 • هزینه‌های پایین زندگی 

زندگی در مجارستان در مقایسه با زندگی در کشورهای اروپایی دیگر مانند آلمان یا فرانسه، ارزان‌تر است. به همین دلیل، حتی بدون دریافت بورسیه فول فاند و با گرفتن بورسیه‌های دیگر که بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهند نیز دانشجو برای پرداخت تمام هزینه‌های اقامت و زندگی در مجارستان مشکلی نخواهد داشت. 

بورسیه تحصیلی مجارستان

مدت ‌زمان اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان

مدت‌ زمان اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان بسته به نوع بورسیه و دانشگاه متفاوت است. در حالی که معمولاً به بورسیه‌های دولتی سریع‌تر رسیدگی می‌شود، بورسیه‌های خصوصی ممکن است زمان بیشتری برای رسیدگی نیاز داشته باشند.

بهترین راه برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد این بازه زمانی، مراجعه به وبسایت رسمی بورسیه مورد نظر و مطالعه دقیق شرایط و مقررات آن است. اما در مجموع اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. نکته مهمی که متقاضیان باید به آن توجه کنند این است که ممکن است آخرین تاریخ پذیرش درخواست در هر سال متفاوت باشد.

پس، لازم است برای هر بورسیه تاریخ شروع و پایان درخواست را در وبسایت رسمی آن بررسی کنید. برنامه‌ریزی کنید.

فرم مشاوره اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی مجارستان به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

بورسیه تحصیلی مجارستان معمولا برای مقاطع تحصیلی مختلف ازجمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دسترس است. البته بعضی از بورسیه‌ها هستند که فقط مقطع خاصی را پوشش می‌دهند.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی در مجارستان محدودیت سنی دارد؟

برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مجارستان، معمولاً سقف سنی وجود ندارد، اما حداقل سن برای دریافت بورسیه دانشگاهی ۱۸ سال است.

گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان چقدر طول می‌کشد؟

فرآیند گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان بسته به نوع بورسیه و مراحل مورد نیاز، متفاوت است، اما در مجموع مدت‌زمان اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

مدرک زبان لازم بسته به زبان رشته و دوره تحصیلی که برای آن ثبت‌نام می‌کنید متفاوت است. اگر قرار باشد به زبان مجارستانی درس بخوانید باید مدرک زبان مجارستانی داشته باشید. در غیر این صورت باید برای اثبات تسلط خود به انگلیسی، مدرک آیلتس یا تافل ارائه دهید.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی مجارستان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

با داشتن بورسیه تحصیلی مجارستان، معمولاً می‌توانید در این کشور کار کنید، اما شرایط مربوط به کار واحدهای آموزشی و قوانین مهاجرت ممکن است متفاوت باشد.

چطور بورسیه فول فاند مجارستان بگیرم؟

Stipendium Hungaricum بورسیه فول فاند مجارستان است. شرایط دریافت این بورسیه برای هر مقطع و رشته با دیگری متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت رسمی این بورسیه به نشانی stipendiumhungaricum.hu مراجعه کنید. 

پوشش‌های بورسیه تحصیلی مجارستان چیست؟

پوشش‌های بورسیه تحصیلی مجارستان متفاوت است. Stipendium Hungaricum بورسیه فول فاند دولت مجارستان است که تمامی شهریه دانشگاه، بیمه و هزینه سفر را پوشش داده و کمک‌هزینه ماهانه نیز به دانشجو می‌دهد.  بورسیه‌های موجود دیگر معمولا بیمه و بخشی از شهریه را پوشش می‌دهند و ممکن است کمک‌هزینه ماهانه نیز داشته باشند.

مهم‌ترین بورسیه‌ها برای تحصیل رایگان در مجارستان کدام‌اند؟

بعضی از بورسیه‌های مهم مجارستان عبارت‌اند از: Stipendium Hungaricum، Bilateral State، CEEPUS ، EEA Grants، Visegrad و +Erasmus.

بورسیه‌های فول فاند مجارستان کدام‌اند؟

تنها بورسیه‌ فول فاند مجارستان بورسیه‌ Stipendium Hungaricum است.