چین کشوری کهن با دانشگاه‌هایی معتبر است که به دانشجویان بین‌المللی انواع و اقسام بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد. بورسیه‌های تحصیلی چین در قالب دولتی و غیردولتی و به‌صورت فول فاند در دسترس هستند.

کشور چین ۴۲ دانشگاه برتر دارد که همگی آن‌ها در نظام رتبه‌بندی کیواس (QS) فهرست شده‌اند. این موضوع باعث شده چین به یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان در سراسر جهان تبدیل شود. با اینکه چین بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی را در آسیا دارد، اما پرداخت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ممکن است برای بسیاری از متقاضیان دشوار باشد. چندین بورسیه تحصیلی در چین ارائه می‌شوند که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها برای کاهش هزینه‌های خود استفاده کنند. در این مطلب از ویزاگرد در مورد انواع بورسیه چین و شرایط و مدارک مورد نیاز برای هرکدام خواهیم گفت.

انواع بورسیه تحصیلی چین

چین بورسیه‌های تحصیلی متعددی را برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. سه بورسیه اصلی در چین شامل بورس تحصیلی دولتی، بورسیه محلی (شهر یا استان) و بورسیه مؤسسه کنفوسیوس هستند. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های چین نیز بورسیه‌ها و کمک‌های تحصیلی خود را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند.

چین یکی از سخاوتمندترین کشورها در ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی است. شورای بورسیه تحصیلی چین (CSC) که توسط وزارت آموزش‌وپرورش این کشور اداره می‌شود، مسئول ثبت‌نام و مدیریت بورسیه‌های تحصیلی است. در ادامه انواع بورسیه تحصیلی چین را معرفی و بررسی می‌کنیم و خواهیم گفت که چطور می‌توان برای دریافت این بورسیه‌ها اقدام کرد.

بورسیه‌های دولتی چین

بورسیه تحصیلی دولتی چین یکی از رایج‌ترین بورسیه‌هایی است که به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. این نوع بورسیه دولتی که توسط شورای بورس تحصیلی چین ارائه می‌شود، ابتکار وزارت آموزش چین برای ارتقای آموزش، تبادل فرهنگی، همکاری سیاسی و درک متقابل بین چین و سایر کشورها است. بورسیه‌های تحصیلی CSC برای همه دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در چین هستند، در دسترس است.

از دانشجویان خواسته می‌شود یک فرم آنلاین را پر کنند و از میان ۲۴۳ دانشگاه چین که بورسیه تحصیلی CSC را ارائه می‌دهند، نامه پذیرش بگیرند. هرچند دانشجویان با دریافت این بورسیه از شهریه رایگان بهره‌مند می‌شوند، اما هزینه خوابگاه رایگان نیست.

سه نوع بورسیه دولتی چین وجود دارد:

 • بورسیه تحصیلی CSC دسته A (از طریق سفارت چین)
 • بورسیه تحصیلی CSC دسته B (از طریق دانشگاه)
 • بورسیه تحصیلی CSC دسته C (از طریق منابع دیگر)

بورسیه محلی دولت چین

بورسیه محلی دولت چین به‌عنوان بورسیه شهری یا استانی در چین نیز شناخته می‌شود. این بورسیه توسط مقامات شهری و استانی نظارت می‌شود و همه دانشگاه‌ها آن را ارائه می‌دهند. بورسیه محلی چین مواردی مانند شهریه، هزینه‌های زندگی و بیمه را برای تمام مدت تحصیل پوشش می‌دهد.

دانشجویان بین‌المللی که در چین با این بورسیه تحصیل می‌کنند، باید هزینه اقامت خود را که حدود ۳۰۰ دلار در ماه است، تأمین کنند. هرچند دانشجویان با دریافت این بورسیه از شهریه رایگان بهره‌مند می‌شوند، اما هزینه خوابگاه رایگان نیست. از انواع بورسیه‌های محلی دولت چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه دولتی جیانگ سو: دولت استانی جیانگ سو این بورسیه را برای تشویق دانشجویان بین‌المللی به تحصیل در جیانگ سو راه‌اندازی کرده است. این بورسیه هزینه کامل شهریه (فول فاند)، هزینه ثبت‌نام، هزینه خوابگاه، هزینه بیمه پزشکی و هزینه اقلام درسی مانند کتاب را شامل می‌شود.
 • بورسیه استانی هوبی: این بورسیه برای دانشجویانی در نظر گرفته‌ شده است که مایل به تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری در دانشگاه‌های استان هوبی هستند. همچنین محدودیتی در نوع رشته تحصیلی وجود ندارد و دانشجویان می‌توانند با ثبت‌نام در هر رشته‌ای از این بورسیه بهره‌مند شوند.
 • بورسیه دولتی پکن: شهرداری پکن به دانشجویان بین‌المللی که به‌دنبال تحصیل در دانشگاه‌های این شهر هستند، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیه هزینه‌های تحصیل را به‌طور کامل (فول فاند) یا جزئی پوشش می‌دهد و به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد اختصاص‌ یافته است.

بورسیه دانشگاهی چین

دانشگاه‌های برتر مانند دانشگاه پکن، دانشگاه رنمین، دانشگاه شاندونگ و دانشگاه نرمال چین شرقی بیش از ۱۵۰ بورسیه ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های اقامت را پوشش دهند. بیشتر اوقات، بورسیه‌های دانشگاهی چین به دانشجویانی اختصاص می‌یابند که زودتر درخواست خود را ارائه می‌دهند، نمرات بالایی دارند یا در پروژه‌ای فوق‌برنامه استثنایی هستند.

شما می‌توانید با کسب نمرات بالا در طول دوران تحصیل، داشتن تجربه کاری یا انجام فعالیت‌های داوطلبانه و تحقیقاتی، شانس خود را برای برنده شدن در بورسیه تحصیلی افزایش دهید. گاهی اوقات ممکن است از شما خواسته شود که یک درخواست رسمی ارسال کنید. در مواقع دیگر، دانشگاه به‌طور خودکار شما را برای چنین بورسیه‌ای در نظر می‌گیرد.

کالج بین‌المللی یونایتد بورسیه‌های تحصیلی محدودی را برای دانشجویان استثنایی ارائه می‌دهد. دانشگاه شیامن نیز پنج بورسیه مختلف برای دانشجویان بین‌المللی دارد. فرآیند درخواست برای بورسیه دانشگاهی چین ساده‌تر از بورسیه تحصیلی دولتی است. همچنین دانشگاه جیانگ سو به همه دانشجویان خارجی بورسیه ریاست جمهوری ارائه می‌دهد. دانشگاه علم و صنعت جنوب چین هم در مقطع کارشناسی برای دانشجویانی که نمرات بالایی در ریاضیات و علوم دارند، بورسیه فول فاند در نظر گرفته است.

بورسیه کنفوسیوس چین

هفت نوع بورسیه تحصیلی از سوی دفتر مرکزی مؤسسه کنفوسیوس برای دانشجویان بین‌المللی بین سنین ۱۶ تا ۳۵ سال ارائه می‌شود. گزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. این بورسیه‌های تحصیلی هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های اقامت، کمک‌هزینه زندگی ماهانه و بیمه پزشکی را شامل می‌شوند. دانشجویان با دریافت این بورسیه از پرداخت شهریه معاف شده و از خوابگاه رایگان بهره‌مند خواهند شد. برای دریافت این بورسیه باید مهارت زبان چینی خود را اثبات کنید. در ادامه به انواع بورسیه‌های کنفوسیوس چین اشاره می‌کنیم:

 • دکتری در آموزش زبان چینی
 • کارشناسی ارشد در آموزش زبان چینی (MTCSOL)
 • کارشناسی آموزش زبان چینی (BTCSOL)
 • بورسیه تحصیلی یک‌‌ ساله
 • بورسیه یک ترم
 • بورسیه چهار هفته‌ای
 • بورسیه برنامه آموزشی مشترک
 • بورسیه تحصیلی یک ساله (برنامه آنلاین)
 • بورسیه یک ترم (برنامه آنلاین)

دریافت‌کنندگان بورسیه تحصیلی کامل از هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های اقامت معاف هستند و از کمک‌هزینه زندگی ماهانه (به‌جز دریافت‌کنندگان بورسیه‌های چهار هفته‌ای) و همچنین بیمه درمانی جامع برای دانشجویان خارجی که در چین تحصیل‌ می‌کنند، بهره‌مند می‌شوند.

بورسیه MOFCOM چین

بورسیه تحصیلی وزارت بازرگانی جمهوری خلق چین (MOFCOM) یک برنامه بورسیه دولتی است که فرصت‌هایی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در چین فراهم می‌کند. بورسیه تحصیلی MOFCOM توسط وزارت بازرگانی جمهوری خلق چین ایجاد شده است. این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی ممتاز که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در چین هستند، ارائه می‌شود.

هدف این بورسیه ترویج درک متقابل و دوستی بین چین و سایر کشورها و همچنین پرورش متخصصان واجد شرایط برای کمک به توسعه جوامع است.

دو نوع بورسیه تحصیلی MOFCOM ارائه می‌شود که عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی فول فاند: این بورسیه شهریه، خوابگاه، هزینه‌های زندگی و بیمه درمانی را پوشش می‌دهد.
 • بورسیه تحصیلی جزئی: این بورسیه فقط شهریه را پوشش می‌دهد.

بورسیه BRI چین

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با هدف پوشش هزینه تحصیل خود برای بورسیه BRI در چین اقدام کنند. این بورسیه همه مقاطع تحصیلی ازجمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در چین را پوشش می‌دهد. متقاضیان این بورسیه باید از کشورهای واقع در مسیر پروژه Belt and Read باشند. پروژه BRI منطقه‌ای را پوشش می‌دهد که «جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم» نام دارد و کشورهای جنوب آسیا، اروپا و مناطق آفریقایی را به هم متصل می‌کند.

بر اساس استانداردهای صلاحیت بورسیه دولت محلی چین، محدودیت‌ سنی خاصی برای این بورسیه لحاظ شده‌ است. دانشجو در مقطع کارشناسی حداکثر باید ۲۵ سال، در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر باید ۳۵ سال و در مقطع دکتری حداکثر باید ۴۰ سال داشته باشد. ناگفته نماند که دانشجویان ایرانی نیز می‌توانند از مزایای بورسیه BRI چین بهره‌مند شوند.

شرایط بورسیه تحصیلی چین

هر نوع بورسیه تحصیلی در چین شرایط مخصوص به خود را دارد، اما برخی شرایط عمومی هستند که در اکثر بورسیه‌های دولتی و محلی مشابه‌اند. دانشجو باید شرایط عمومی زیر را داشته باشد تا بتواند برای بورسیه ثبت‌نام کند:

 • شهروند کشوری غیر از جمهوری خلق چین باشد.
 • از سلامت روانی و جسمی خوبی برخوردار باشد.
 • باید علاوه بر داشتن نامه پذیرش از دانشگاه، در مؤسسه مورد نظر خود ثبت‌نام کرده باشد.
 • هنگام درخواست برای مقطع کارشناسی باید زیر ۲۵ سال باشد.
 • هنگام درخواست برای مقطع کارشناسی ارشد باید زیر ۳۵ سال باشد.
 • هنگام درخواست برای مقطع دکتری باید زیر ۴۰ سال باشد.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی چین

تهیه مدارک مورد نیاز گام مهمی برای اخذ بورسیه تحصیلی چین است. ممکن است از شما خواسته شود که علاوه بر ارائه نسخه‌های نرم‌افزاری از مدارک، نسخه‌های چاپی را هم با پست ارسال کنید. مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی چین عبارت‌اند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس در ابعاد پاسپورت
 • دو توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • طرح تحقیقی (پروپوزال)
 • گواهی نداشتن سوءپیشینه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • فرم معاینه فیزیکی مهرشده توسط بیمارستانی معتبر (برای دوره‌های تحصیلی بیش از ۶ ماه)

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی چین

برای بورسیه دولت چین می‌توانید از اوایل ژانویه تا اواخر مارس هر سال درخواست دهید. شما باید با سفارت چین (سرکنسولگری) در ایران در مورد جزئیات مربوط به نحوه درخواست و مراحل مهم مشورت کنید؛ چون اطلاعات مربوط به دریافت بورسیه تحصیلی ممکن است هر سال تغییر کنند. ابتدا باید با سفارت چین در ایران تماس بگیرید. اگر هم در حال حاضر در چین زندگی می‌کنید، همچنان می‌توانید برای بورسیه دولت چین درخواست دهید. شما باید درخواست خود را به سفارت چین در ایران ارسال کنید. در هر صورت، مراحل اخذ بورسیه تحصیلی چین از این قرار است:

 1. درخواست خود را به سفارت چین ارسال کنید.
 2. پس از بررسی تمام مدارک، سفارت چین درخواست متقاضی را برای بورسیه تحصیلی دولت چین صادر می‌کند.
 3. با دانشگاه‌هایی که می‌خواهید برای آن‌ها درخواست دهید تماس بگیرید. برای شما نامه پیش‌پذیرش صادر خواهد شد. این نامه را به سفارت چین ارسال کنید.
 4. سفارت چین تمام درخواست‌ها را برای بررسی نهایی به شورای بورس تحصیلی چین ارسال می‌کند.
 5. در نهایت منتظر اطلاع‌رسانی برای دریافت بورسیه باشید.

نکته: نامه پیش‌پذیرش فقط مخصوص بعضی از دانشگاه‌ها است. پس برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

مقدار کمک‌هزینه بورسیه تحصیلی چین

در ادامه می‌توانید هزینه‌های تحت پوشش بورسیه‌های اصلی برای تحصیل در چین را مشاهده کنید:

جدول کمک هزینه های بورسیه دولتی چین

مقطع تحصیلیکمک‌هزینه
کارشناسی۳۵۰ دلار
کارشناسی ارشد۴۲۰ دلار
دکتری۴۹۰ دلار

جدول کمک هزینه های بورسیه محلی چین

مقطع تحصیلیکمک‌هزینه
کارشناسی۲۸۰ دلار
کارشناسی ارشد۴۲۰ دلار
دکتری۴۹۰ دلار

جدول کمک هزینه های بورسیه کنفوسیون چین

مقطع تحصیلیکمک‌هزینه
کارشناسی۳۵۰ دلار
کارشناسی ارشد۴۲۰ دلار
دکتری۴۹۰ دلار

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی چین

بورسیه‌های تحصیلی مزایای متعددی دارند. مهم‌ترین مزیت بورسیه‌های تحصیلی دولتی چین در این است که به اکثر دانشجویان اعطا می‌شود. اگر بتوانید تمام شرایط و مدارک را ارائه دهید، شانس بالایی برای دریافت بورسیه خواهید داشت. از سوی دیگر، بورسیه‌های اصلی نه‌تنها شهریه بلکه هزینه‌های زندگی از جمله خوابگاه، بیمه درمانی و سایر موارد را نیز پوشش می‌دهند. مزیت دیگر این است که همه مقاطع تحصیلی، از کارشناسی تا دکتری را شامل می‌شوند.

فرم مشاوره اخذ بورسیه تحصیلی چین

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی چین به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

بورسیه‌های اصلی ازجمله بورسیه دولتی، بورسیه محلی و بورسیه کنفوسیوس همه مقاطع تحصیلی را شامل می‌شوند. بورسیه‌های دیگری نیز هستند که همه مقاطع یا برخی از مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهند.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی در چین محدودیت سنی دارد؟

بله. محدودیت سنی برای دانشجویان کارشناسی ۲۵ سال، برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۳۰ سال و برای دانشجویان دکتری ۴۰ سال است.

گرفتن بورسیه تحصیلی چین چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً روند بررسی و تصویب این فرآیند سه تا چهار هفته طول می‌کشد.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی چین به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

معمولا همان مدرک زبان انگلیسی که برای گرفتن پذیرش دانشگاه ارائه می‌دهید کافی است و بورسیه‌های دولتی و محلی چین به مهارت زبان چینی نیازی ندارند، به‌جز بورسیه کنفوسیوس که به مدرک زبان چینی نیاز دارد.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی چین می‌توانم در این کشور کار کنم؟

با دریافت بورسیه تحصیلی چین امکان کار حین تحصیل وجود ندارد.

چطور بورسیه فول فاند چین را بگیرم؟

غیر از تهیه مدارک لازم، دانشجویان باید نمرات بالایی در واحدهای درسی خود کسب کنند و به‌عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شوند تا بتوانند بورسیه فول فاند دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی چین چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بورسیه تحصیلی چین می‌تواند شهریه دانشگاه، هزینه محل اقامت، هزینه بیمه درمانی، مخارج روزانه و سایر موارد را پوشش دهد.

مهم‌ترین بورسیه‌ها برای تحصیل رایگان در چین کدام‌اند؟

مهم‌ترین بورسیه‌های چین بورسیه دولتی چین، بورسیه محلی چین و بورسیه کنفوسیوس هستند.

مبلغ بورسیه تحصیلی چین چقدر است؟

مبلغ بورسیه تحصیلی چین معمولاً بین ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یوآن معادل ۲۸۰ تا ۴۹۰ دلار است.

پرچم چین

سایر خدمات تحصیلی چین