آلمان یک مقصد محبوب تحصیلی است. بسیاری از ایالت‌های آلمان از سال ۲۰۱۴ هزینه‌های تحصیل را در دانشگاه‌های دولتی لغو کردند. اگر واجد شرایط تحصیل رایگان نباشید، می‌توانید از انواع بورسیه تحصیلی آلمان استفاده کنید.

آلمان یک مقصد ایده‌آل برای تحصیل دانشجویان خارجی است و برخی از بهترین بورسیه‌ها را دارد. هزینه ماهانه زندگی در آلمان برای دانشجویان حدود ۹۳۴ یورو است. این موضوع یک چالش برای دانشجویان خارجی است. اما بورسیه تحصیلی آلمان به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که کمک‌های مالی قابل توجهی را به دست آورند.

آلمان کشوری مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل در اروپا به‌ شمار می‌رود. زیرا علاوه بر بورسیه‌ها می‌توان از مشاغل پاره‌وقت نیز برای تأمین هزینه‌های خود کمک گرفت. بسیاری افراد هم پس از اتمام تحصیلات خود برای مجوز کار آلمان اقدام می‌کنند و در این کشور پیشرفته ماندگار می‌شوند.

در حال حاضر، بیش از ۴۴۰ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند. بسیاری از این دانشجویان از بورسیه‌های متنوع تحصیلی در آلمان استفاده می‌کنند. این بورسیه‌ها توسط دولت آلمان، دانشگاه‌ها یا نهادهای شخص ثالث این کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شوند.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان

از مهم‌ترین معیارها و شرایطی که یک دانشجوی خارجی باید داشته باشد تا بتواند از بورسیه تحصیلی استفاده کند، برتری علمی است. بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی آلمان، دستاوردهای برجسته تحصیلی و پتانسیل موفقیت تحصیلی دانشجو در آینده را ملاک عمل قرار می‌دهند. این معیار اغلب از طریق نمرات بالا یا دریافت توصیه‌نامه از اساتید سنجیده می‌شود.

علاوه بر برتری تحصیلی، برخی بورسیه‌های آلمان ممکن است عوامل دیگری مانند پیشینه اجتماعی-اقتصادی، مهارت‌های رهبری یا مشارکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه را هم در نظر بگیرند. یکی دیگر از جنبه‌های مهم برای واجد شرایط بودن، ملیت دانشجو است. برخی بورسیه‌ها ممکن است برای همه دانشجویان بین‌المللی باز باشند، اما برخی دیگر فقط دانشجویانی از کشورها یا مناطق خاص را در اولویت قرار می‌دهند.

اخذ برخی از بورسیه‌ها ممکن است به مهارت در زبان آلمانی نیاز داشته باشد؛ به‌ویژه برای کسانی که برنامه‌های تحصیلی آن‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شود. بنابراین دانشجویان خارجی باید به‌طور کامل تحقیق کنند تا بورسیه‌های خاص و مطابق با مشخصات علمی و شرایط فردی خود را بشناسند.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

در حال حاضر، انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی در آلمان وجود دارند که به نیازهای مالی دانشجویان پاسخ می‌دهند. بورسیه‌های تحصیلی مبتنی بر شایستگی مانند Deutschlandstipendium به دانشجویان بااستعداد، بر اساس دستاوردها و پتانسیل آن‌ها کمک مالی می‌کنند. بورسیه‌های مبتنی بر نیاز مانند BAföG نیز برای حمایت از دانشجویان با درآمد کم طراحی شده‌اند.

بورسیه‌های تحصیلی دولتی مانند DAAD نیز وجود دارند که بر رشته‌های تحصیلی خاص متمرکز هستند. همچنین دانشجویان خارجی می‌توانند برای بورسیه‌هایی مانند Erasmus Mundus درخواست دهند که تبادل فرهنگی و تقویت همکاری بین کشورهای مختلف را ترویج می‌کند. به‌طور کلی، انواع بورسیه تحصیلی آلمان را می‌توان به دو گروه بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی تقسیم کرد.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه های دولتی آلمان

بورسیه های دولتی آلمان در حکم پاداش‌هایی هستند که دولت فدرال آلمان به افراد بااستعداد خارجی می‌دهد و فرصت ادامه تحصیل در این کشور را برای این دانشجویان فراهم می‌کند. این دانشجویان برای دریافت بورسیه باید برتری علمی و پژوهشی خود را ثابت کرده باشند. از مهم‌ترین بورسیه های دولتی آلمان می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱. سازمان DAAD

بزرگ‌ترین متولی بورسیه های دولتی آلمان، سرویس تبادل علمی این کشور، موسوم به DAAD است. این انجمن از مؤسسات آموزش عالی آلمان و بدنه دانشجویی آن‌ها تشکیل شده و مأموریت آن بین‌المللی کردن چشم‌انداز آموزش عالی آلمان تعریف شده است. این سازمان را می‌توان چتر حمایتی دولت فدرال آلمان از دانشگاه‌های این کشور در نظر گرفت.

DAAD بزرگ‌ترین سازمان تأمین مالی آکادمیک جهان در نوع خود به شمار می‌رود. به‌طوری که بیش از ۱۴۵ هزار دانشجو را در هر سال حمایت مالی می‌کند. از این تعداد، ۶۰ هزار نفر آن‌ها دانشجوی خارجی هستند که در آلمان درس می‌خوانند.

۲. دیگر سازمان‌ها

سازمان‌های دیگر نیز سالانه مقادیر قابل توجهی کمک‌هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند و نقش مهمی در چشم‌انداز بورسیه تحصیلی آلمان دارند. مهم‌ترین این سازمان‌ها، صندوق‌های حمایت از استعدادها (Begabtenförderungswerke) نام دارد که بودجه خود را از وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان (BMBF) می‌گیرد.

بورسیه Deutschlandstipendium هم یکی از شناخته‌شده‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در آلمان است که بودجه آن را دولت فدرال، شرکت‌های خصوصی و اهداکنندگان فردی تأمین می‌کنند. این بورسیه به دانشجویان آلمانی و خارجی بر اساس دستاوردهای تحصیلی و شخصی آن‌ها اعطا می‌شود. متقاضیان موفق برای یک دوره حداقل یک‌ساله، ماهانه ۳۰۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند.

حدود ۹۰ درصد از مؤسسات آموزش عالی آلمان در برنامه نیمه‌دولتی بورسیه این کشور (Deutschland Stipendium) شرکت می‌کنند. این بورسیه به دانشجویان مستعد از ملیت‌های مختلف که پیشرفتی عالی داشته‌اند، اعطا می‌شود. ۱۵۰ یورو از این کمک‌هزینه تحصیلی ۳۰۰ یورویی را حامیان مالی خصوصی مانند مشاغل یا افراد نیکوکار می‌پردازند. ۱۵۰ یوروی دیگر را هم دولت فدرال تأمین می‌کند.

بورسیه های دانشگاهی آلمان

دانشگاه‌های آلمان طیف گسترده‌ای از بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها گواهی بر تعهد آلمان به ارائه فرصت‌های برابر به دانشجویان از سرتاسر جهان هستند. از مهم‌ترین دانشگاه‌های آلمان که بورسیه اختصاصی دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه رایگان برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه برمن
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه فردریش شیلر
 • دانشگاه لایبنیتس هانوفر
 • دانشگاه پوتسدام
 • دانشگاه بایروث
 • دانشگاه مانهایم
 • موسسه فناوری کارلسروهه
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز
 • دانشگاه صنعتی درسدن
 • دانشگاه صنعتی دارمشتات
 • دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ
 • دانشگاه فنی براونشوایگ
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه فنی دورتموند
 • دانشگاه جولیوس ماکسیمیلیان وورزبورگ
 • دانشگاه هوفنهایم
 • دانشگاه کنستانز
 • دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف
 • دانشگاه لوفانا لونبورگ
 • دانشگاه صنعتی هامبورگ
 • دانشگاه ووپرتال
 • دانشگاه فیلیپس ماربورگ
 • دانشگاه روستوک
 • دانشگاه لایپزیگ

بورسیه های تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی

بورسیه های تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی را دولت، دانشگاه‌ها، کسب‌وکارهای خصوصی یا افراد نیکوکار به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. اغلب این بورسیه‌ها بر اساس شایستگی هستند یا بین دانشجویان کشورهای خاص توزیع می‌شوند. مهم‌ترین انواع بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی به شرح زیر هستند:

۱. بورسیه هاینریش بل

بنیاد هاینریش بل سالانه بیش از یک هزار بورسیه تحصیلی را به دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌دهد. این بورسیه به‌شکل کمک‌های مالی تا ۸۶۰ یورو در ماه به‌اضافه کمک‌هزینه‌های فردی مختلف در طول دوره است. از متقاضیان بورسیه هاینریش بل انتظار می‌رود تعهد خود را به حقوق بشر و عدالت اجتماعی نشان دهند و سوابق تحصیلی قوی داشته باشند.

۲. بورسیه فردریش ایبرت

بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ایبرت به دانشجویان آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین یا اروپای شرقی ارائه می‌شود. این بورسیه به‌شکل کمک‌هزینه ماهانه تا سقف ۸۵۰ یورو برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در هر زمینه‌ای است. برای دانشجویان دارای فرزند، کمک‌هزینه اضافی خانواده تا ۲۷۶ یورو در ماه در دسترس خواهد بود. بورسیه‌های بنیاد فردریش ایبرت بر اساس شایستگی علمی و مشارکت اجتماعی و سیاسی افراد اعطا می‌شوند.

۳. بورسیه فردریش نائومان

بنیاد فردریش نائومان طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی (حداکثر ۱۲۰۰ یورو در ماه) را برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا در اکثر رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در نظر گرفته است. متقاضیان می‌توانند برای یک سال درخواست بودجه دهند؛ سپس در صورت موفقیت، تا دو سال دیگر تمدید خواهد شد.

بورسیه های تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه های تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد فرصتی عالی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند تا تحصیلات خود را در یکی از مشهورترین سیستم‌های دانشگاهی جهان ادامه دهند. این بورسیه‌ها نه‌تنها به پوشش هزینه‌های تحصیل می‌پردازند، بلکه بخشی از مخارج زندگی را هم تأمین می‌کنند. در ادامه، به مهم‌ترین انواع بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اشاره می‌کنیم.

۱. بورسیه‌های DAAD

سازمان DAAD پرداخت‌های ماهانه تا سقف ۹۳۴ یورو را برای ۱۰ تا ۲۴ ماه (با توجه به مدت دوره آموزشی) به دانشجویان بین‌المللی کارشناسی ارشد در آلمان ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ بیشتر بر اساس پیشرفت تحصیلی و نوع تحقیق دانشجویان توزیع می‌شود.

متقاضیان همچنین ممکن است بیمه درمانی، کرایه سفر، یارانه اجاره ماهانه، حمایت از هرگونه هزینه درمان و هزینه دوره آموزشی زبان آلمانی را دریافت کنند. DAAD همچنین بورسیه‌های تحصیلی کارشناسی ارشد را در موضوعات خاص به دانشجویان ارائه می‌کند.

۲. بورسیه Konrad-Adenauer-Stiftung

دانشجویان با دستاوردهای تحصیلی بالاتر از حد متوسط با علاقه شدید به سیاست، واجد شرایط درخواست بورسیه تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung هستند. این برنامه بورسیه با هدف ارتقای دانشجویان خارجی و داوطلبان کارشناسی ارشد که تحصیلات کارشناسی خود را با موفقیت به پایان رسانده‌اند، ارائه می‌شود.

اولویت بورسیه Konrad-Adenauer-Stiftung با دانشجویان کاندیدای کارشناسی ارشد از کشورهای در حال توسعه یا کشورهایی است که در حال گذراندن تحولات سیاسی هستند. این بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد به‌مدت دو سال ماهانه ۸۵۰ یورو پرداخت می‌کند.

۳. بورسیه Friedrich Ebert Stiftung

گزینه دیگر بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، Friedrich Ebert Stiftung نام دارد. این بورسیه به‌دنبال ترویج سوسیال دموکراسی از طریق کمک مالی به دانشجویان است.

بورسیه Friedrich Ebert Stiftung به متقاضیان خارجی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های علوم کاربردی دولتی ارائه می‌شود. انتظار می‌رود این دانشجویان پیشرفت تحصیلی بالاتر از حد متوسط داشته باشند. بورسیه تحصیلی Friedrich Ebert Stiftung گزینه‌ای بسیار خوب برای کسانی است که در زمینه‌های علوم اجتماعی، سیاسی یا علوم انسانی تحصیل می‌کنند.

برای دریافت این بورسیه باید مهارت بالا در زبان آلمانی داشته باشید. البته ظرفیت این برنامه مالی بسیار محدود است و در هر سال، تنها ۴۰ نفر از آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی از آن استفاده می‌کنند. بورسیه تحصیلی Friedrich Ebert Stiftung در برنامه‌های کارشناسی ارشد شامل ۸۵۰ یورو کمک‌هزینه ماهانه و همچنین هزینه‌های بیمه درمانی است.

بورسیه های تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

آلمان یکی از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی بین دانشجویان سراسر جهان به‌منظور تحصیل در مقطع دکترا محسوب می‌شود. همچنین بورسیه‌های تحصیلی دکترای آلمان در سطح جهانی به‌خوبی شناخته شده‌اند.

هرساله در آلمان هزاران دانشجوی پژوهشی در مقطع دکترا پذیرش می‌شوند. آن‌ها می‌توانند برای بورسیه‌های تحصیلی با فاند بالا در زمینه‌های علوم اعصاب، مطالعات باستانی، زیست‌شناسی، علوم سیاسی، تاریخ و سایر رشته‌های مرتبط درخواست دهند.

بورسیه های تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

۱. بورسیه DAAD

کمک‌هزینه بورسیه تحصیلی آلمان توسط سازمان DAAD در مقطع دکترا به دانشجویانی اعطا می‌شود که پروژه‌های تحقیقاتی فردی را با نظارت دانشگاه یا برنامه‌های دکترای ساختاریافته انجام می‌دهند. این کمک‌هزینه شامل ماهانه ۱۲۰۰ یورو برای مدت دوره دکتری و همچنین بیمه درمانی، کرایه سفر و کمک‌هزینه تحقیقاتی برای یک بار است. متقاضیان همچنین یارانه ماهانه اجاره منزل، کمک‌هزینه برای اعضای خانواده همراه، حمایت از هرگونه هزینه درمانی و هزینه آموزش دوره زبان آلمانی را دریافت می‌کنند.

۲. بورسیه گردا هنکل

تمرکز ویژه بنیاد گردا هنکل بر حمایت از دانش‌پژوهان جدید و خارجی است. همچنین در هنگام تصویب کمک‌های مالی، به محققان جوان واجد شرایط توجه ویژه‌ای دارد. این بنیاد به‌دنبال ارتقای استعدادهای جدید با صلاحیت بالا در محیط‌های آکادمیک است. در حال حاضر، هرساله حدود ۵۰ بورسیه گردا هنکل برای دکترا در آلمان اعطا می‌شود.

۳. بورسیه DKFZ

برنامه دکترای بین‌المللی DKFZ در هایدلبرگ (مدرسه بین‌المللی هلمهولتز برای تحقیقات سرطان) یک مدرسه تحصیلات تکمیلی ساختاریافته بین‌رشته‌ای برای همه دانشجویان دکترای شاغل در مرکز تحقیقات سرطان آلمان (DKFZ) است. دانشجویان دکترا باید تحقیقاتی را در خط مقدم تحقیقات پایه، محاسباتی و اپیدمیولوژیک سرطان انجام دهند.

تمام دانشجویان دکترای پذیرفته‌شده در بورسیه DKFZ به‌طور کامل و برای حداقل سه سال تأمین مالی می‌شوند. ضمنا حقوق‌هایی قابل رقابت با استانداردهای ملی در آلمان دریافت می‌کنند و شهریه هم از آن‌ها اخذ نمی‌شود. دانشجویان دکترا برای برخورداری از بورسیه DKFZ باید پژوهشی را در خط مقدم تحقیقات، محاسبات و اپیدمیولوژیک سرطان انجام دهند.

۴. بورسیه تحقیقاتی IEG

بورسیه تحصیلی آلمان در مؤسسه تحقیقاتی IEG برای دانشجویان دکترای دارای مدرک کارشناسی ارشد در تاریخ، الهیات یا رشته‌های دیگر مربوط به تاریخ است. این افراد در زمان اخذ بورسیه تحصیلی خود باید حداکثر سه سال دکترای خود را دنبال کرده باشند. اگرچه ممکن است در برخی شرایط، استثنا قائل شوند.

مؤسسه تحقیقاتی IEG بخشی از یک دانشگاه نیست. بنابراین هیچ آزمونی برگزار نمی‌کند و مدرک علمی هم اعطا نخواهد کرد. پایان‌نامه‌ها نیز زیر نظر استاد راهنما و در یکی از دانشگاه‌های محل اقامت فرد تکمیل خواهند شد.

بورسیه پزشکی آلمان

آلمان در زمینه پزشکی نه‌تنها در اروپا، بلکه در سطح جهانی پیشرو است. بیش از ۱۵ دانشگاه آلمانی در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر پزشکی بالینی در جهان رتبه‌بندی شده‌اند. با این حال، تقریباً تمام دانشگاه‌های آلمان برنامه دکترای پزشکی (MD/MBBS) را به زبان آلمانی ارائه می‌دهند. تنها استثنا، دانشگاه UMCH هامبورگ است که برنامه پزشکی آن به‌طور کامل به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

بورسیه پزشکی آلمان برای آن دسته از دانشجویان خارجی است که قصد تحصیل پزشکی در این کشور را دارند. در حال حاضر، بیش از ۱۳ بورسیه تحصیلی پزشکی (MBBS/MD) برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان در دسترس است. از مهم‌ترین انواع بورسیه تحصیلی آلمان در رشته پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه SBW برلین
 • دانشگاه هامبورگ: بورسیه شایستگی
 • بنیاد دانشگاه آلمان: برنامه مدیکوس
 • بورسیه Deutschlandstipendium
 • بورسیه تحصیلی Friedrich-Ebert-Stiftung
 • بورسیه تحصیلی بادن-وورتمبرگ

این بورسیه‌ها به روش‌های مختلف مانند شهریه، هزینه زندگی، کمک‌هزینه کتاب و موارد دیگر به دانشجویان ارائه می‌شوند. درخواست برای این بورسیه‌ها معمولا از ماه اکتبر هر سال شروع می‌شود و در آوریل به پایان می‌رسد.

معرفی بورسیه‌های تحصیلی مختلف در آلمان

آلمان به‌دلیل سیستم آموزشی باکیفیت خود، دانشجویان را از تمام نقاط جهان جذب می‌کند. این کشور بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را هم برای کمک به دانشجویان خارجی معرفی کرده است. انواع بورسیه تحصیلی آلمان توسط مؤسسات معتبر آلمانی (خصوصی و دولتی) به طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و سطوح تحصیلی ارائه می‌شوند. در ادامه به معرفی بورسیه های تحصیلی مختلف در آلمان خواهیم پرداخت.

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان (Erasmus) یک انتخاب عاقلانه برای دانشجویان خارجی است که قصد دارند در یک برنامه تحصیلی تمام‌وقت شرکت کنند. اراسموس یک کمک‌هزینه مالی در سراسر اتحادیه اروپا است که توسط کشورهای عضو EU تأمین می‌شود. این کمک مالی برای دوره‌های تبادل دانشجوی یک‌ساله در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود.

برای بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی اراسموس ابتدا باید در یک مؤسسه آموزش عالی پذیرفته شوید. دانشگاه محل پذیرش شما و دانشگاه آلمان باید منشور اراسموس را برای آموزش عالی امضا کرده باشند. اکثر دانشگاه‌های بزرگ اتحادیه اروپا و دانشگاه‌های آلمان، در طرح اراسموس شرکت می‌کنند. بورسیه اراسموس هزینه‌های ثبت‌نام، سفر و همچنین مخارج اولیه زندگی در آلمان را پوشش می‌دهد.

سازمان‌های حمایتی استعدادیابی آلمان

سازمان‌های حمایتی استعدادیابی آلمان یک برنامه بورسیه تحصیلی دارند که از دانشجویان بااستعداد حمایت مالی می‌کنند. هدف این برنامه ارتقای آموزش و پژوهش در آلمان از طریق توانمندسازی دانشجویان برای تمرکز کامل بر تحصیل و بدون نگرانی مالی است.

بورسیه تحصیلی آلمان توسط سازمان‌های حمایتی استعدادیابی به دانشجویان رشته‌های مختلف مانند علوم، فناوری، مهندسی، ریاضیات، علوم انسانی و علوم اجتماعی اعطا می‌شود. این بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی است و دستاوردهای تحصیلی، دستاوردهای شخصی و مشارکت اجتماعی متقاضی را در نظر می‌گیرد.

دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ماهانه ۱۲۰۰ یورو کمک‌هزینه زندگی و ۱۰۰ یورو کمک‌هزینه سفر و سایر کمک‌هزینه‌های فردی را از سازمان‌های حمایتی استعدادیابی آلمان دریافت می‌کنند. دانشجویان دکترا نیز ماهانه ۱۳۵۰ یورو و ۱۰۰ یورو کمک‌هزینه تحقیقاتی دریافت خواهند کرد.

انواع سازمان‌های تأمین مالی استعدادیابی در آلمان

انواع سازمان‌های تأمین مالی استعدادیابی در آلمان در قالب کسب‌وکارها، بنیادها یا افراد خصوصی می‌توانند از دانشجویان مستعد و متعهد از سراسر جهان حمایت مالی و معنوی کنند. آن‌ها با الگوبرداری از اصل مشارکت عمومی و خصوصی دولت فدرال آلمان، استعدادهای جوان را با تعهد ۱۵۰ یورو و استعدادهای درجه یک را با تعهد ۳۰۰ یورو در ماه حمایت می‌کنند.

به‌عنوان مثال، تنها در سال ۲۰۲۲ بیش از ۳۰ هزار دانشجوی خارجی از کمک‌های سازمان‌های تأمین مالی استعدادیابی آلمان بهره‌مند شدند. آن‌ها از دانشجویان بسیار بااستعداد از تمام دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این طرح حمایت می‌کنند. این بورسیه تحصیلی آلمان بدون در نظر گرفتن درآمد شخصی یا والدین دانشجو و ملیت او اعطا می‌شود.

تخصیص بورسیه سازمان‌های تأمین مالی استعدادیابی آلمان توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود. بنابراین متقاضیان باید الزامات مؤسسه آموزشی خود را برآورده کنند. علاوه بر پیشرفت تحصیلی، معیارهای انتخاب دریافت‌کنندگان بورسیه شامل تعهد اجتماعی و دستاوردهای شخصی مانند غلبه دانشجو بر چالش‌ها یا موانع است.

این بورسیه معمولا برای حداقل دو ترم اعطا می‌شود، اما ممکن است کل مدت‌زمان استاندارد دوره تحصیلی را هم پوشش دهد. دانشگاه در فواصل زمانی دو ترم بررسی می‌کند که آیا دارنده بورسیه هنوز معیارهای لازم را دارد یا خیر.

بورسیه تحصیلی گوته

دانشگاه گوته با نام اصلی Universität Frankfurt am Main، در سال ۱۹۱۴ و در فرانکفورت آلمان تأسیس شد. این دانشگاه، بورسیه مشهوری دارد که با نام بورسیه تحصیلی گوته شناخته می‌شود. همه دانشجویان خارجی و داخلی این دانشگاه واجد شرایط درخواست برای بورسیه تحصیلی گوته هستند.

متقاضیان این بورسیه تحصیلی آلمان می‌توانند برای هر رشته آموزشی ارائه‌شده در دانشگاه گوته درخواست دهند. دانشجویان منتخب توسط دانشگاه گوته، مبلغی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه، برای حداکثر یک سال تحصیل دریافت خواهند کرد.

متقاضیان خارجی بورسیه تحصیلی گوته باید درخواست خود را از طریق پورتال uni-assist ارائه دهند. کلیه دانشجویان ملزم به ارائه آخرین مدرک تحصیلی، دو توصیه‌نامه و اثبات نیاز مالی خود به دانشگاه هستند. همچنین همه متقاضیان باید گواهی تسلط خود به زبان آلمانی در سطح DSH-۲ ارائه دهند. سطح DSH-۲ با سطح C۱ مطابقت دارد.

بورسیه تحصیلات تکمیلی برمن (BIGSSS)

بورسیه تحصیلات تکمیلی برمن (BIGSSS) یک کمک‌هزینه تحصیلی دکترا در دانشگاه برمن آلمان است. هدف این بورسیه، فراهم کردن فرصتی برای دانشجویان مستعد جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری با فول فاند (بودجه کامل) در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی است.

بورسیه BIGSSS طیف متنوعی از زمینه‌های تحقیقاتی مانند علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و اقتصاد را پوشش می‌دهد. بنابراین به دانشجویان این امکان را می‌دهد که تخصص‌های هم‌سو با علایق خود را انتخاب کنند. این بورسیه تحصیلی آلمان علاوه بر دانشگاه برمن، در آن دسته از مؤسسات آموزش عالی آلمان که تحصیلات دکترای ساختاریافته بین‌المللی دارند نیز ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلات تکمیلی برمن تا چهار سال تحصیل داوطلبان دوره دکترا را تأمین مالی خواهد کرد.

پژوهشگران دکترا جهت برخورداری از این بورسیه باید پروژه‌های خود را در موضوعات بین‌رشته‌ای دنبال کنند. از این موضوعات می‌توان به تغییر الگوهای یکپارچگی اجتماعی و سیاسی، حکومت جهانی و یکپارچگی منطقه‌ای (علوم سیاسی)، دولت رفاه و نابرابری (علوم سیاسی، جامعه‌شناسی) و تنوع اجتماعی و زمینه‌های فرهنگی (روانشناسی، جامعه‌شناسی و علوم سیاسی) اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی زنان ESMT آلمان

امروزه فقدان برابری جنسیتی در کسب‌وکارهای جهانی به‌وضوح مشاهده می‌شود. بورسیه تحصیلی زنان ESMT آلمان در همین راستا و برای حمایت از پیشرفت زنان در حرفه خود طراحی شده است. این بورسیه متعهد به رسیدگی به عدم تعادل جنسیتی و کمک به زنان برای رسیدن به موقعیت‌های تأثیرگذار در جهان است.

اما چه کسانی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی زنان ESMT هستند؟ زنانی که در طول تحصیلات قبلی خود مسیر روشنی را به‌سمت رهبری کسب‌وکارها رفته‌اند یا تمایل شدیدی برای حرکت به‌سمت نقش‌های رهبری در آینده دارند.

نامزدها باید مقاله بورسیه تحصیلی را به‌عنوان بخشی از درخواست ESMT خود تکمیل کنند. همچنین توضیح دهند که چگونه واجد شرایط این بورسیه هستند. ارزش کلی این بورسیه برای کارشناسی ارشد (MSc) تا ۱۰ هزار یورو در سال می‌رسد. بورسیه تمام‌وقت MBA زنان نیز تا ۵۰ درصد شهریه (۲۹ هزار و ۷۵۰ یورو) را پوشش خواهد داد.

بورسیه‌های تحقیقاتی ماکس پلانک

مؤسسه ماکس پلانک آلمان تعداد محدودی بورسیه تحصیلی برای دانش‌پژوهان حقوق که محل اصلی سکونت آن‌ها خارج از آلمان است، ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها مستقیما توسط انجمن ماکس پلانک تأمین می‌شوند. پروژه پژوهشی مورد نظر باید با علایق دانشگاهی مؤسسه ماکس پلانک مطابقت داشته باشد. موضوعات تحقیق حال حاضر مؤسسه ماکس پلانک شامل موارد زیر هستند:

 • حقوق بین‌الملل خصوصی و آیین دادرسی مدنی بین‌المللی
 • نظریه و تاریخچه حقوق بین‌الملل خصوصی
 • تضاد قوانین به‌عنوان یک مکانیسم نظارتی
 • حقوق بین‌الملل خصوصی در آفریقا
 • قانون جانشینی تطبیقی (اروپا و سایر قاره‌ها)
 • حقوق خصوصی یکسان
 • حقوق تطبیقی استعماری
 • حقوق بین‌الملل خصوصی و مطالعات جنسیتی
 • روش‌شناسی حقوقی تطبیقی
 • حقوق قراردادهای اروپایی، به‌ویژه قانون فروش کالا
 • تجارت الکترونیک و بازار دیجیتال
 • قانون جانشینی تطبیقی (اروپا و سایر قاره‌ها)
 • قانون مشارکت
 • قانون ارزش‌گذاری شرکت‌ها
 • حقوق خصوصی اروپای میانه
 • حقوق خانواده و وراثت در ترکیه
 • قانون خانواده و وراثت در کشورهای اسلامی
 • حقوق رویه در کشورهای اسلامی
 • حقوق خصوصی تطبیقی و بین‌المللی در کشورهای اسلامی
 • قانون مدنی چین و قانون آیین دادرسی مدنی چین
 • قانون شرکت، قانون بازار سرمایه و قانون رویه در ژاپن
 • نقش حقوق تطبیقی در ژاپن
 • قانون خانواده در کره

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان

دانشجویان خارجی پذیرفته‌شده در یک دانشگاه آلمانی باید مدارکی را به‌عنوان شرط درخواست بورسیه ارسال کنند. مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان به شرح زیر است.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان

۱. مدرک تحصیلی

اولین مدرک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی کشور آلمان، یک کپی رسمی تأییدشده از مدرک تحصیلی پیشین شما برای ورود به تحصیلات عالی است. این مدرک در واقع واجد شرایط بودن شما برای تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌های آلمان را اثبات می‌کند. بدون این گواهی، درخواست شما به هیچ وجه قابل بررسی نیست.

۲. فرم درخواست بورسیه

دومین مدرکی که باید هنگام درخواست بورسیه از دانشگاه‌های آلمان ارائه دهید، فرم درخواست است. این فرم شامل تمام اطلاعات لازم ازجمله اطلاعات شخصی، تحصیلی و مربوط به تجربیات شغلی شما می‌شود. به‌ خاطر داشته باشید که اطلاعات ارائه‌شده باید با سایر اسناد مطابقت داشته باشند.

۳. رزومه

یک رزومه (CV) برای نشان دادن پیشینه تحصیلی، تجربه کاری و فعالیت‌های فوق‌برنامه ضرورت دارد. رزومه، یک نمای کلی از دستاوردهای شما است که تعهد شما به رشد شخصی و تحصیلی را نشان می‌دهد. همچنین فرصتی برای تحت‌تأثیر قرار دادن ارزیاب‌های بورسیه تحصیلی آلمان با برجسته کردن مهارت‌ها و دستاوردهای مرتبط است.

شما باید مجموعه‌ای از دستاوردهای علمی و هنری خود را در رزومه درج کنید. این موضوع به‌ویژه برای بورسیه‌های تحصیلی در زمینه‌هایی مانند هنر، موسیقی یا طراحی لازم است. نمونه‌کارها هم می‌توانند استعدادها و پروژه‌های قبلی شما را به نمایش بگذارند.

۴. انگیزه‌نامه

انگیزه‌نامه باید علاقه واقعی شما به بورسیه تحصیلی را بیان کند. این سند توضیح می‌دهد که چرا شما شایسته انتخاب شدن هستید و چگونه این بورسیه با اهداف تحصیلی و شغلی شما هماهنگی دارد. یک انگیزه‌نامه قوی می‌تواند اشتیاق و تعهد شما را نشان دهد و در بررسی درخواست شما هیئت ارزیاب را قانع کند.

اغلب برای نشان دادن مهارت‌های نوشتاری و توانایی‌های تفکر انتقادی خود به هیئت ارزیاب علاوه بر انگیزه‌نامه، به نوشتن یک مقاله خوب هم نیاز دارید. موضوع مقاله با توجه به برنامه بورسیه تحصیلی، متفاوت است، اما معمولا از شما می‌خواهند در مورد یک موضوع خاص بحث کنید، راه‌حلی پیشنهاد دهید یا آرزوهای آینده خود را تشریح کنید. یک مقاله قانع‌کننده به‌طور قابل توجهی می‌تواند شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی افزایش دهد.

۵. توصیه‌نامه

هر درخواست بورسیه تحصیلی آلمان باید حداقل دو توصیه‌نامه به همراه داشته باشد. این توصیه‌نامه‌ها شخصیت، اخلاق کاری و پتانسیل موفقیت شما را نشان می‌دهند. انتخاب توصیه‌کنندگانی مانند اساتید یا کارفرمایان که شما را به‌خوبی می‌شناسند، به درخواست شما اعتبار می‌بخشد. توصیه‌کنندگان باید بر توانایی‌های تحصیلی یا دستاوردهای حرفه‌ای شما تأکید کنند و اینکه چرا شما یک نامزد شایسته برای دریافت بورسیه هستید.

۶. مهارت زبان

مهارت زبان برای تحصیل در آلمان بسیار مهم است و برای دریافت بورسیه هم معمولا مورد نیاز است. متقاضیان خارجی در زبان آلمانی باید مدارکی مانند TestDaF یا DSH را برای تأیید صلاحیت خود ارائه دهند. برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند باید مدرک آزمون‌هایی مانند تافل یا آیلتس ارائه شود.

بورسیه تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

قبلا وقتی در مورد مدارک مورد نیاز برای گرفتن بورسیه تحصیلی کشور آلمان گفتیم، تذکر دادیم که یکی از مدارک لازم مدرک زبان است. اما بدون مدرک زبان هم می‌توان بورسیه تحصیلی آلمان را گرفت. شما می‌توانید بدون آیلتس یا مدرک زبان آلمانی هم از بورسیه‌های تحصیلی کشور آلمان استفاده کنید.

اکثر دانشگاه‌های آلمان، بدون مدرک زبان هم پذیرش دانشجو دارند. آن‌ها فقط به مهارت دانشجویان در زبان انگلیسی یا آلمانی اهمیت می‌دهند. بنابراین دانشجو می‌تواند مهارت خود را به روش‌های دیگری جز آزمون زبان نیز اثبات کند. برای این کار باید گواهی‌نامه زبان آموزش (MOI) یا مدرک ادبیات زبان انگلیسی ارائه داد.

اگر می‌خواهید برای بورسیه‌های تحصیلی بدون مدرک زبان در آلمان درخواست دهید، می‌توانید از بین دانشگاه‌های زیر انتخاب کنید؛ زیرا این دانشگاه‌ها دانشجویان خارجی بدون نمره آیلتس و تافل را نیز پذیرش می‌کنند:

 • دانشگاه سیگن
 • دانشگاه علمی کاربردی IU
 • دانشگاه کایزرسلاترن
 • دانشگاه گیسن
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه کوبلنتس و لاندو
 • دانشگاه علوم کاربردی اسلینگن (Hochschule Esslingen)
 • دانشگاه صنعتی براونشوایگ (TU Braunschweig)
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه کاسل
 • دانشگاه علوم کاربردی اینگولشتات (Technische Hochschule Ingolstadt)
 • دانشگاه علوم کاربردی فلنزبورگ
 • دانشگاه علوم کاربردی آنهالت
 • دانشگاه علوم کاربردی نورهاوزن
 • دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت
 • دانشگاه کوبلنتس لاندو
 • دانشگاه پاسائو
 • دانشگاه هیلدسهایم
 • دانشگاه روهر بوخوم
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه سیگن
 • دانشگاه بایروث
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه صنعتی کمنیتس
 • دانشگاه میتویدا

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان

دریافت بورسیه تحصیلی در کشور آلمان به تحقیق کامل و یک برنامه قوی نیاز دارد. با شناخت مراحل و دنبال کردن آن‌ها می‌توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی معتبر افزایش دهید. در ادامه، مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان را شرح خواهیم داد.

۱. انجام تحقیقات کامل

بورسیه‌های مختلف آلمان الزامات و مهلت‌های خاص خود را دارند. بنابراین شناسایی بورسیه‌هایی مطابق با اهداف و مدارک تحصیلی شما بسیار مهم است. پلتفرم‌های آنلاین مانند DAAD (سرویس تبادل آکادمیک آلمان) پایگاه‌های اطلاعاتی جامعی را از بورسیه‌های تحصیلی موجود به‌همراه معیارهای واجد شرایط بودن ارائه می‌دهند.

۲. آشنایی با الزامات

پس از شناسایی بورسیه‌های تحصیلی آلمان باید شرایط را به‌دقت بخوانید و درک کنید. معمولا اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان به عملکرد علمی قوی و همچنین مهارت در زبان نیاز دارد. همچنین بسیاری از بورسیه‌ها به یک نامه انگیزشی خوب و یک برنامه مطالعاتی دقیق نیازمند هستند.

۳. جمع‌آوری مدارک

یکی از مهم‌ترین مراحل درخواست برای بورسیه تحصیلی آلمان جمع‌آوری مدارک مورد نیاز است. این مدارک شامل ریز نمرات دانشگاهی، توصیه‌نامه‌ها، گواهی مهارت زبان و یک رزومه قوی است. توصیه می‌شود برای جلوگیری از هرگونه عجله لحظه آخری یا از دست دادن مهلت‌ها، جمع‌آوری این اسناد را زودتر شروع کنید. در صورت لزوم، تمام اسناد باید به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه شوند.

۴. ارسال درخواست

پس از جمع‌آوری تمام مدارک لازم، نوبت به ارسال درخواست می‌رسد. مراقب مهلت‌های درخواست باشید، زیرا دانشگاه‌های آلمان معمولا درخواست‌های دیرهنگام را در نظر نمی‌گیرند. قبل از ارسال درخواست، آن را مجددا بررسی کنید تا همه اسناد و اطلاعات به‌درستی وارد شده باشند.

۵. انجام مصاحبه و آزمون

پس از ارسال درخواست، باید برای مصاحبه‌ها یا آزمون‌های احتمالی آماده شوید. زیرا برخی از بورسیه‌های آلمان ممکن است برای ارزیابی نامزدها مصاحبه داشته باشند. با تحقیق در مورد برنامه، تمرین سؤالات رایج مصاحبه و نشان دادن مهارت‌ها و دانش خود برای این مصاحبه‌ها و آزمون‌ها آماده باشید.

در طول فرآیند درخواست بورسیه باید کاملا صبور و مثبت‌اندیش باشید. زیرا رقابت برای بورسیه تحصیلی آلمان شدید است و مدتی طول می‌کشد تا نتیجه درخواست شما را اطلاع دهند.

هزینه های تحت پوشش بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه‌های تحصیلی آلمان هزینه‌های مختلف دانشجویان خارجی را پوشش می‌دهند. مهم‌تر از همه، هزینه‌های تحصیل است که بار مالی قابل توجهی به اکثر دانشجویان تحمیل می‌کند. دانشجویان شایسته با این بورسیه‌ها بدون نگرانی در مورد هزینه‌ها، می‌توانند درس بخوانند.

از طرف دیگر، بورسیه‌ها کمک‌هزینه ماهانه‌ای برای پوشش مخارج زندگی مانند اقامت، غذا و حمل‌ونقل در نظر می‌گیرند. هزینه‌های عمده بیمه درمانی نیز توسط بورسیه‌ها پوشش داده می‌شوند تا دانشجویان در صورت نیاز و بدون فشار مالی، به مراقبت‌های پزشکی لازم دسترسی پیدا کنند.

از دیگر هزینه‌های تحصیلی آلمان می‌توان به نیازهای فراتر دانشجویان مانند کتاب و لوازم‌التحریر، تحقیق و سفر اشاره کرد. بورسیه‌ها منابع لازم برای رفع این نیازها را برای دانشجو فراهم می‌کنند تا دانشجو بتواند در آرامش فعالیت‌های تحصیلی و مهارت‌های خود را توسعه دهد. همچنین بورسیه‌ها با پشتیبانی از دوره‌های زبان‌آموزی، دانشجویان را قادر می‌سازند مهارت خود را در زبان آلمانی یا زبان خارجی دیگری بهبود بخشند.

از سوی دیگر، برخی از این بورسیه‌ها فرصت‌هایی را برای دوره‌های کارآموزی، ترم تابستانی و برنامه‌های تبادل دانشجو فراهم می‌کنند. بنابراین به دانشجویان این اجازه را می‌دهند که تجربیات عملی ارزشمندی به دست آورند و افق‌ دید خود را گسترش دهند.

هزینه های تحت پوشش بورسیه تحصیلی آلمان

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه‌های تحصیلی آلمان مزایای زیادی را برای دانشجویان خارجی به‌همراه دارند. این بورسیه‌ها از دانشجو حمایت مالی می‌کنند و فرصت‌هایی را برای رشد شخصی و تحصیلی او به وجود می‌آورند. اول از همه، بار مالی تحصیل در خارج از کشور را کاهش می‌دهند.

هزینه‌های تحصیل، با این بورسیه‌ها اغلب به صفر می‌رسند یا کاهش چشمگیری می‌یابند. این باعث می‌شود تحصیل در آلمان برای دانشجویانی با پیشینه‌های اقتصادی مختلف، قابل دسترس‌تر باشد. این کمک‌های مالی به دانشجو اجازه می‌دهند فقط روی پیشرفت تحصیلات خود تمرکز کند.

از دیگر مزایای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان این است که به بازپرداخت نیازی ندارند. این بورسیه‌ها معمولا شامل پرداخت ماهانه کمک‌هزینه تحصیلی (۹۳۴ یورو برای کارشناسی و ۱۲۰۰ یورو برای دانشجویان ارشد و دکترا) و کمک‌هزینه سفر با نرخ ثابت هستند.

در بسیاری از موارد، بورسیه‌ها بیمه سلامت، حوادث و مسئولیت شخصی را نیز پوشش می‌دهند. همچنین مزایای اضافی مانند کمک‌هزینه تحقیقاتی، بودجه برای خانواده تحت تکفل همراه یا بودجه برای گذراندن دوره‌های زبان نیز وجود دارند.

فرم مشاوره اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی آلمان به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

خیر، بورسیه تحصیلی آلمان را می‌توان در تمام رشته‌های تحصیلی و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دریافت کرد.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی در آلمان محدودیت سنی دارد؟

خیر، معمولا محدودیت سنی مشخصی برای گرفتن بورسیه تحصیلی در آلمان وجود ندارد. اما اکثر برنامه‌های بورسیه تصریح می‌کنند که مدت‌زمان مشخصی باید از کسب آخرین مدرک تحصیلی گذشته باشد.

گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان به عوامل مختلفی مانند نوع بورسیه، سطح مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، میزان رقابت و ددلاین درخواست بستگی دارد که بر جدول زمانی تأثیرگذار هستند.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان باید مدرک مهارت زبان خود را در آزمون‌های خاص ارائه دهید. این آزمون‌ها برای زبان آلمانی DSH یا TestDaF و برای زبان انگلیسی تافل یا آیلتس هستند.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی آلمان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا فقط اجازه کار تا ۱۲۰ روز در سال را دارند. برای کار بیش از این میزان، به مجوز Ausländerbehörde (دفتر مهاجران) و Agentur für Arbeit (آژانس کاریابی فدرال) نیاز دارید.

چطور بورسیه فول فاند آلمان بگیرم؟

برای اخذ بورسیه فول فاند آلمان باید معیارهای واجد شرایط بودن و الزامات دانشگاهی برای بورسیه خاص تحصیلی را رعایت کرد. سابقه تحصیلی قوی، فعالیت‌های فوق‌برنامه و مهارت‌های رهبری بسیار مهم هستند.

بورسیه تحصیلی آلمان چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بورسیه تحصیلی آلمان معمولا هزینه تحصیل، زندگی، یارانه اجاره، بیمه درمانی، حق سفر و مواد و تجهیزات آموزشی و تحقیقاتی را پوشش می‌دهد.

مهم‌ترین بورسیه‌ها برای تحصیل رایگان در آلمان کدام‌اند؟

از مهم‌ترین بورسیه‌ها برای تحصیل رایگان در آلمان باید به بورسیه هاینریش بول، بایر، کنراد آدناور، فردریش ایبرت، بورسیه تحصیلی ماویستا و بورسیه‌های ماری کوری (IIF) برای کشورهای در حال توسعه اشاره کرد.

بورسیه‌های فول فاند آلمان کدام‌اند؟

بورسیه فول فاند آلمان برای دانشجویان بین‌المللی، بورسیه DAAD نام دارد که تمام هزینه‌های دانشجوی خارجی را در طول تحصیل در آلمان پوشش می‌دهد.

مبلغ بورسیه تحصیلی آلمان چقدر است؟

مبلغ بورسیه تحصیلی آلمان به نوع آن بستگی دارد. اگر فول فاند باشد، بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه خواهد بود. اما اگر کامل نباشد، معمولا ۳۰۰ یورو در ماه است.