روسیه با تاریخچه علمی و فرهنگی غنی، یکی از مقاصد محبوب جهان برای ادامه تحصیل به‌شمار می‌رود. دستیابی به بورسیه‌ تحصیلی روسیه ازجمله فرصت‌های جذاب برای دانش‌آموزان و دانشجویان به‌منظور تحصیل در روسیه است.

دولت روسیه به‌منظور ترویج تحصیلات عالی و تحقق اهداف توسعه‌ای خود، بورسیه‌های متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی تدارک دیده است. انواع بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع کارشناسی تا دکتری اعطا می‌شوند که به دانش‌آموزان و دانشجویان تمامی رشته‌های تحصیلی امکان می‌دهند تا در محیط دانشگاهی پویا و پیشرفته، تحصیلاتشان را ادامه دهند. در این مقاله، انواع بورسیه تحصیلی روسیه و سایر فرصت‌هایی را مرور می‌کنیم که این کشور برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است.

انواع بورسیه تحصیلی روسیه

گروه‌های خاصی از خارجی‌ها و روس‌های مقیم خارج از کشور و مهاجران پس از قبولی در امتحان ورودی یا آزمون دولتی یکنواخت (EGE)، می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی دولتی با شرایط مشابه شهروندان روسیه درخواست دهند.

دانشجویان بین‌المللی یا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که دوره‌های کارآموزی را در برنامه‌های آموزش حرفه‌ای اضافی (آموزش حرفه‌ای یا پیشرفت شغلی) می‌گذرانند، کمک‌هزینه مسکن دریافت نخواهند کرد؛ اما در خوابگاه دانشگاه خود اقامت خواهند کرد.

Rossotrudnichestvo سهمیه‌های بورسیه تحصیلی روسیه را ازطریق شبکه بین‌المللی دفاتر خود و به‌واسطه سفارتخانه‌های روسیه در خارج از کشور به دانشجویان بین‌المللی مستعد تخصیص می‌دهد. Rossotrudnichestvo درواقع آژانس فدرال کشورهای مشترک‌المنافع و هم‌وطنان مقیم خارج از کشور و همکاری‌های بین‌المللی بشردوستانه است. انواع بورسیه تحصیلی روسیه عبارت‌اند از:

 • بورسیه های دولتی روسیه
 • بورسیه های دانشگاهی روسیه
 • بورسیه تحصیلی رایگان روسیه

بورسیه‌ های دولتی روسیه

بورسیه های دولتی روسیه بهترین بورسیه تحصیلی این کشور برای دانشجویان بین‌المللی هستند و به ۱۸هزار نفر از دانشجویان بین‌المللی شایسته تعلق می‌گیرند. این بورسیه‌ها به‌واسطه بسیاری از دانشگاه‌های سرتاسر روسیه اعطا می‌شوند.

دانشجویان بین‌المللی و روسی می‌توانند برای دریافت بورسیه های دولتی روسیه اقدام کنند. ناگفته نماند که برای گرفتن این نوع بورسیه‌ها باید در آزمون ورودی یا به‌اصطلاح Uniform State Examination  (به‌اختصار (EGE شرکت کرد.

بورسیه های دولتی روسیه معمولا شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهند. این یعنی دانشجویان برای تحصیل در روسیه شهریه‌ای پرداخت نخواهند کرد. همچنین، این بورسیه‌ها ممکن است هزینه‌های اقامت را پوشش دهند و کمک‌هزینه تحصیلی به‌مبلغ ۱۵۰۰ روبل در ماه به دانشجویان بپردازند.

فرایند ارائه درخواست برای دریافت بورسیه های دولتی روسیه معمولا با برقراری ارتباط با سفارت یا اپراتورهای بورسیه تحصیلی در کشور دانشجو شروع می‌شود. آن‌ها می‌توانند اطلاعاتی درباره تعداد دانشگاه‌ها و رشته‌های موجود برای سال تحصیلی مدنظر ارائه دهند. با داشتن این اطلاعات، متقاضیان می‌توانند روند درخواست خود را شروع کنند. به‌عنوان بخشی از ثبت‌نام، متقاضیان باید اطلاعاتی نظیر مشخصات شخصی، مقطع تحصیلی فعلی، تخصص و تسلط خود بر دانش زبان روسی را ارائه دهند.

همه متقاضیان می‌توانند برای ۶ دانشگاه درخواست دهند. بااین‌حال، انتخاب موسسه‌های آموزشی در مسکو یا سنت پترزبورگ باید به ۳ گزینه محدود شود. متقاضیانی که در فهرست نهایی قرار می‌گیرند، باید آزمایش‌ها و مصاحبه‌ها و معاینه‌های اضافی را نیز پشت‌سر بگذارند.

بورسیه‌ های دانشگاهی روسیه

بعضی از مراکز آموزشی به‌منظور جذب دانشجویان خارجی و ترویج همکاری‌های بین‌المللی، سهمیه‌ بورسیه های دانشگاهی روسیه را جداگانه برای آنان اختصاص داده‌اند. این بورسیه‌ها به دانشجویان خارجی امکان می‌دهند تا بدون پرداخت هزینه‌، در دانشگاه‌های معتبر روسیه تحصیل کنند.

این گام مهم نه‌تنها فرصتی برای دانشجویان بین‌المللی برای دستیابی به تحصیلات عالی در محیطی بین‌المللی فراهم می‌آورد؛ بلکه باعث تقویت همکاری‌های فرهنگی و علمی بین کشورها می‌شود. همچنین، این سیاست‌های سهمیه‌دهی به دانشجویان خارجی ابزاری ارزشمند برای تبادل فرهنگی و افزایش کیفیت آموزش عالی در روسیه محسوب می‌شوند. انواع بورسیه های دانشگاهی روسیه عبارت‌اند از:

بورسیه تحصیلی دبیرستان اقتصاد

دانشکده عالی اقتصاد در دانشگاه تحقیقات ملی روسیه یکی از مراکز تحصیلی نوآور این کشور است. این مرکز چند نوع بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه و امتیاز به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند. این بورسیه‌ها در بیشتر مواقع به دانش‌آموزان مستعد تعلق می‌گیرند.

بورسیه تحصیلی دبیرستان اقتصاد ماهانه ۱۸۲۱ روبل به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارای عملکرد تحصیلی عالی اعطا می‌کند. بورسیه صندوق لوک اویل نیز ۵ بورسیه تحصیلی به دانشجویان سال‌های سوم و چهارم مقطع کارشناسی و دانشجویان سال دوم مقطع کارشناسی ارشد پرداخت می‌کند.

در‌صورت نامزدی مجدد دانشجویان و به‌منظور افزایش تمایل آنان به ادامه تحصیل و در‌عین‌حال ارائه حمایت‌های اجتماعی، بورسیه تحصیلی ۲۵۰۰ و ۳‌هزار روبلی به آنان اعطا می‌شود. بورسیه صندوق ولادیمیر پوتین نیز به دانشجویان مستعد مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های پیشرو روسیه تعلق می‌گیرد. این صندوق کمک‌هزینه‌هایی به ارزش ۱۵هزار روبل به ۵۰۰ نفر دانشجو از ۷۵ دانشگاه روسیه اعطا می‌کند.

بورسیه تحصیلی موسسه علم و فناوری اسکولکوو (Skolkovo)

این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شود و امکان تحصیل رایگان را برای آنان فراهم می‌کند. بورسیه تحصیلی موسسه علم و فناوری اسکولکوو (Skolkovo) از سال ۲۰۱۱ و با همکاری موسسه فناوری ماساچوست ایالات متحده (MIT) به دانشجویان بین‌المللی واجدشرایط اعطا می‌شود. هدف از اعطای بورسیه یادشده حل مشکلات مهم تحقیقات فناوری در روسیه است.

بورسیه تحصیلی موسسه علم و فناوری اسکولکوو تمام شهریه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و هزینه بیمه‌شان را پوشش می‌دهد و کمک‌هزینه‌ سالانه ۴۰هزار روبلی را به آنان پرداخت می‌کند.

بورسیه تحصیلی انجمن دانشگاه اروپای شرقی (EEUA)

بورسیه تحصیلی انجمن دانشگاه اروپای شرقی (EEUA) از سال ۲۰۱۹ به دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در کشورهای روسیه و اوکراین و بلاروس اعطا می‌شود. این بورسیه تمام شهریه تحصیل متقاضیان و هزینه خوابگاه آنان در سال اول را پوشش می‌دهد. دانشجویان پذیرفته‌شده در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های روسیه و بلاروس و اوکراین می‌توانند از این بورسیه بهره‌مند شوند.

بورسیه تحصیلی موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MITP)

دانشجویان بین‌المللی مستعد موسسه MITP می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. ازآنجا‌که برای اعطای بورسیه تحصیلی موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MITP) عملکرد تحصیلی دانشجویان در نظر گرفته می‌شود، برای دریافت آن رقابت زیاد است.

MIPT، یکی از موسسه‌های معتبر روسیه، هرساله میزبان مسابقه‌های بین‌المللی Phystech است. تا‌به‌امروز، این مرکز میزبان بیش از ۱۲هزار نفر شرکت‌کننده از بیش از ۱۰۰ کشور جهان بوده است. شرکت در این مسابقه برای تمامی دانشجویان بین‌المللی پیش از فارغ‌التحصیلی امکان‌پذیر خواهد بود. علاقه‌مندان با شرکت در این مسابقه می‌توانند مهارت‌های خود را در رشته‌های زیست‌شناسی و فیزیک یا ریاضیات به‌نمایش بگذارند.

دور اول مسابقه‌های Phystech به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. در دور نهایی، شرکت‌کنندگان باید در المپیاد حضور پیدا کنند. در هر ۲ دور از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود تا مسائل مرتبط با رشته‌های تحصیلی انتخابی خود را حل کنند.

مسابقات آزاد بین‌المللی در ریاضیات و علوم کامپیوتر برای دانش‌آموزان مدارس

متقاضیان علاقه‌مند به اخذ مدرک کارشناسی در رشته ریاضی یا علوم کامپیوتر در ITMO‌، با برنده‌شدن در مسابقه آزاد بین‌المللی، می‌توانند به‌رایگان در این مرکز تحصیل کنند. این مسابقه‌ها با حمایت وزارت آموزش‌وپرورش روسیه و در ۳ دور برگزار می‌شود:

 • دور اول مربوط به آموزش‌های آمادگی است و به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. این آموزش‌ها امتیازی در پی ندارد و راهی برای متقاضیان به‌منظور تمرین برای ۲ دور بعدی است. از همه دانش‌آموزان (صرف‌نظر از سطح دانش) دعوت می‌شود تا در این دور شرکت کنند.
 • دور دوم یا دور مقدماتی نیز به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. متقاضیان فقط یک فرصت برای حل مسائل دارند تا واجد‌شرایط مرحله بعدی شوند.
 • همه برندگان دور دوم می‌توانند به دور سوم بروند. ۲۵درصد از دانشجویان برتر که به‌واسطه سیستم امتیازدهی رتبه‌بندی شده‌اند، برندگان و دانش‌پژوهان آینده ITMO خواهند بود.

نکته مهم این است که برندگان مسابقه آزاد بین‌المللی برای تحصیل در ITMO به شرکت در آزمون ورودی نیازی ندارند.

بورسیه جهانی HSE

بورسیه جهانی HSE با حمایت دولت روسیه به افراد برگزیده اعطا می‌شود. این بورسیه تحصیلی روسیه برای تمامی متقاضیان بین‌المللی کوچک‌تر از ۳۰ سال که به تحصیل رایگان در HSE علاقه‌مندند، دردسترس قرار خواهد داشت.

۱۷ مسیر در دسته‌های علوم رسمی و طبیعی، علوم اجتماعی، ارتباطات و سیاست و قانون وجود دارد. از این ۱۷ مسیر، متقاضیان می‌توانند در ۴ مسابقه شرکت کنند. در‌مقایسه‌با سایر مسابقه‌ها، HSE فقط از متقاضیان می‌خواهد که در یک دوره به‌صورت آنلاین یا آفلاین حضور پیدا کنند.

به همین ترتیب، شرکت‌کنندگان تشویق خواهند شد تا در مرحله مقدماتی که قبل از مسابقه برگزار می‌شود، حضور پیدا کنند. برندگان بورسیه جهانی HSE لزوماً مجبور نیستند بلافاصله در این موسسه ثبت‌نام کنند؛ چراکه نتایج مسابقات تا سال بعد معتبر خواهد بود.

بورسیه المپیاد لیگ برتر

HSE بورسیه المپیاد را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. این لیگ که «لیگ اصلی» نام دارد، از ۳۸ مسیر مسابقه تشکیل شده است و متقاضیان می‌توانند در رشته‌های دلخواهشان شرکت کنند. بورسیه المپیاد لیگ برتر در ۲ دور همراه با دور مقدماتی برگزار می‌شود.

دور مقدماتی که به‌صورت آنلاین انجام می‌شود، شرکت‌کنندگان را ملزم می‌کند تا مراحل مسابقه را در مدت‌زمان معینی پشت‌سر بگذرانند. همه دانش‌آموزان واجد‌شرایط در دور اول می‌توانند به مرحله نهایی راه یابند. به‌غیر از کسانی که در رشته‌های ریاضی، روان‌شناسی، ارتباطات رسانه‌ای و قوه قضاییه یا حقوق رقابت می‌کنند، متقاضیان باید از سیستم نظارتی استفاده کنند.

این سیستم به‌معنای اجرای نرم‌افزار OBS Studio در طول مدت مسابقه است. برای رشته‌های ذکرشده آزمایش از‌طریق ویدئوکنفرانس زوم انجام می‌شود. مانند سایر المپیادها، برندگان لیگ برتر به‌رایگان و بدون نیاز به آزمون ورودی می‌توانند در رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد HSE تحصیل ‌کنند.

بورسیه المپیاد آموزشی «من حرفه‌ای هستم»

مزایایی نظیر پذیرش و جوایز نقدی درانتظار برندگان خارجی المپیاد آموزشی «من حرفه‌ای هستم» است. شرکت در این مسابقه برای دانشجویان رشته‌های فنی و علوم انسانی و علوم طبیعی آزاد خواهد بود. برای مثال، در NRNU دانش‌آموزان می‌توانند در رشته‌های فیزیک و فناوری هسته‌ای، فناوری لیزر و تشعشع، فناوری نانو و سیستم‌های اطلاعاتی رقابت کنند.

برندگان المپیاد آموزشی «من حرفه‌ای هستم» برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های حاضر در این مسابقه از مزایای درخورتوجهی برخوردار می‌شوند. برای مثال، جایزه نقدی ۲۰۰هزار تا ۳۰۰هزار روبلی (۲۶۹۰ تا ۴۰۳۰ دلار) به افراد برگزیده تعلق می‌گیرد و به آنان فرصتی داده می‌شود تا در شرکت‌های منتخب روسیه کارآموزی کنند.

بورسیه تحصیلی پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی

برخی از رشته‌ها و مقطع‌های تحصیلی در روسیه فرصتی برای دریافت بورسیه فراهم کرده‌اند؛ از‌جمله رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی. بااین‌حال، باید توجه کرد که به‌دلیل تعداد زیاد متقاضیان، بخت دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی کمتر است. عواملی که می‌توانند بخت قبولی متقاضیان برای اخذ این بورسیه را افزایش دهند، عبارت‌اند از:

 • معدل کل دیپلم
 • کسب نمره عالی در دروس زیست‌شناسی و شیمی دوره دبیرستان
 • فعالیت‌های علمی مرتبط با رشته پزشکی
 • سابقه تحصیلی یا کار در حوزه‌های پزشکی مانند پرستاری یا امداد
 • موفقیت در المپیادهای شیمی و زیست‌شناسی

بورسیه تحصیلی رایگان روسیه

علاوه‌بر بورسیه های دولتی روسیه و بورسیه های دانشگاهی روسیه، دولت این کشور ازطریق برگزاری المپیادهایی مانند Open Doors بورسیه تحصیلی رایگان روسیه را اعطا می‌کند. به همه برندگان Open Door این فرصت داده می‌شود تا در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی یا روسی به‌رایگان تحصیل کنند. همچنین در‌مقایسه‌با سایر متقاضیان، برگزیدگان المپیاد از شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها معاف هستند.

المپیاد از ۲ مسیر مجزا تشکیل می‌شود. دانشجویان کارشناسی ارشد باید ۲ دور را پشت‌سر بگذارند که اولین دور آن مسابقه‌ای برای ارائه نمونه‌کارها است. دومین دور نیز مربوط به رویداد حل مسئله خواهد بود. ناگفته نماند دانشجویان مقطع دکتری باید ۳ دور را طی کنند که دو دور اول مشابه دانشجویان کارشناسی ارشد است. درباره دور نهایی نیز باید گفت که متقاضیان باید با استادان آینده‌شان مصاحبه کنند. برندگان به‌طور خودکار بورسیه تحصیلی رایگان روسیه را دریافت خواهند کرد و در دانشگاه مدنظر خود پذیرش خواهند شد.

شرایط بورسیه تحصیلی روسیه

برای دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان باید شرایط مربوط به بورسیه‌های سال ۲۰۲۴ یا بورسیه‌های غیردولتی روسیه را دنبال کنند. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی روسیه براساس مقطع تحصیلی متقاضیان ممکن است متفاوت باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشجویان دارای مدرک دیپلم ازاین‌قرار است: معدل بهتر از ۱۶ و ارائه مدرک موردنیاز زبان انگلیسی یا روسی و دریافت ویزای دانشجویی.

شرایط بورسیه تحصیلی روسیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، ارائه رزومه علمی قوی و مقاله‌های معتبر اهمیت دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها درنظرگرفتن نمره در آزمون‌های ورودی دانشگاه برای اختصاص بورسیه به دانشجویان را الزامی می‌دانند. به‌طور کلی، شرایط مشترک برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه ۲۰۲۴ عبارت‌اند از: معدل بهتر از ۱۴ و ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل و پاسپورت با اعتبار بیش از ۲ سال.

برای ارائه مدارک زبان باید به نکات درج‌شده در وبسایت هر دانشگاه دقت کرد. به‌علاوه، ازآنجاکه تنها می‌توان یک تا سه ماه در روسیه اقامت کرد، درخواست ویزای دانشجویی یکی از شرایط بورسیه تحصیلی روسیه محسوب می‌شود.

هنگام درخواست به‌منظور دریافت بورسیه تحصیلی روسیه در رشته پزشکی داشتن مدرک زبان انگلیسی یا روسی به‌عنوان امتیاز در نظر گرفته خواهد شد.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه

به‌منظور درخواست برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در روسیه، مدارک متفاوتی باید ارائه داد. بااین‌همه، برای تمام مقاطع تحصیلی ارائه مدارکی از‌قبیل مدرک زبان انگلیسی یا روسی باتوجه‌به رشته و مقطع و تمامی مدارک تحصیلی به‌همراه ترجمه صحیح آن‌ها ضرورت دارد. مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه در مقاطع مختلف عبارت‌اند از:

 • ارائه اصل و کپی مدارک تحصیلی به‌همراه ترجمه و ریزنمره‌ها برای دانشجویان مقطع کارشناسی (در مرحله اول ترجمه الزامی نیست)
 • ارائه اصل و کپی مدرک کارشناسی به‌همراه ترجمه، ریزنمره‌ها، ۲ توصیه‌نامه از استادان دانشگاه و انگیزه‌نامه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد
 • ارائه اصل و کپی مدرک کارشناسی ارشد به‌همراه ترجمه، ۲ توصیه‌نامه از استادان دانشگاه، پروپوزال و مشخص‌کردن موضوع پژوهش برای دانشجویان مقطع دکتری

مدارک مشترک برای دریافت بورسیه برای همه دوره‌ها

علاوه‌بر مدارک مذکور، مدارک مشترک برای دریافت بورسیه برای همه دوره‌ها در سال ۲۰۲۴ ازاین‌قرارند:

 • فرم درخواست بورسیه
 • اطلاعات شخصی و تحصیلی
 • پاسپورت با اعتبار بیش از ۲ سال
 • عکس‌ پرسنلی
 • مدرک زبان (باتوجه‌به درخواست دانشگاه مدنظر)
 • ویزای محل سکونت
 • بررسی امنیتی
 • بیمه‌نامه بین‌المللی

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه

 • در وبسایت Study in Russia بورسیه‌های موجود را بررسی کنید.
 • با کنسولگری کشور خود تماس بگیرید و تعداد بورسیه‌ها و رشته‌های دولتی موجود را بررسی کنید. دریافت بورسیه دولتی به رابطه بین کشور شما و روسیه وابسته است. برای برخی کشورها محدودیت‌هایی در تعداد بورسیه‌ها و نوع رشته‌ها وجود دارد.
 • در وبسایت بورسیه مورد نظر ثبت‌نام کرده و فرم درخواست بورسیه را تکمیل کنید.
 • اطلاعات شخصی (نام کامل، تاریخ تولد، کشور محل سکونت، ایمیل و شماره‌تلفن تماس)، میزان تحصیلات و گواهی‌های کسب‌شده، رشته‌ مدنظر برای ادامه تحصیل، میزان تسلط بر زبان روسی و کپی پاسپورت را ارائه دهید.
 • منتظر دعوت‌نامه شرکت در آزمون‌ پذیرش باشید. برای شرکت در آزمون‌ها و مصاحبه‌ها با شما تماس گرفته می‌شود تا مشخص شود که آیا بورسیه دریافت خواهید کرد یا خیر.
 • نام خود را در بین داوطلبان پذیرفته‌شده بیابید. این اطلاعات در وبسایت بورسیه تحصیلی دردسترس خواهد بود یا مستقیما ازطریق ایمیل ارسال خواهد شد.
 • اگر نامتان در فهرست بود، باید مدارک دیگری مثل گواهی پزشکی ارائه دهید. ناگفته نماند که تمام مدارک را به‌همراه ترجمه روسی باید ارسال کنید.
 • پس از پشت‌سرگذاشتن مراحل ذکرشده، پیامی حاوی تایید درخواست شما برای ورود به دانشگاه مدنظر به ایمیلتان ارسال خواهد شد.

هزینه‌ های تحت پوشش بورسیه ‌های تحصیلی روسیه

هزینه های تحت پوشش بورسیه های تحصیلی روسیه عبارت‌اند از:

 • شهریه رایگان برای کل مدت مقطع تحصیلی
 • دسترسی به خوابگاه (در‌صورت وجود)
 • هزینه‌های سفر
 • کمک‌هزینه ماهانه
 • کمک‌هزینه تسویه‌حساب یک‌باره
 • کمک‌هزینه سالانه قابل‌پرداخت در آغاز هر سال تحصیلی
 • هزینه‌های ویزا
 • هزینه‌های قبل از عزیمت برای حمایت از دانشجویان بورسیه

بهترین رشته‌ ها برای بورسیه روسیه

روسیه یکی از سیستم‌های آموزشی برتر جهان را دارد. دانشجویان خارجی به‌دلیل شهرت دانشگاه های روسیه و هزینه نسبتا ارزان تحصیل به‌ازای امکانات آموزشی پیشرفته، این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

تقریبا ۹۵۰ دانشگاه در روسیه وجود دارد که پذیرای دانشجویان سراسر جهان هستند و مدارک تحصیلی معتبری را ارائه می‌دهند. نکته مهم اینکه طبق تازه‌ترین رتبه‌بندی QS، نام ۳۲ دانشگاه روسیه در فهرست دانشگاه‌های جهان دیده می‌شود. درادامه، بهترین رشته ها برای بورسیه روسیه را معرفی خواهیم کرد.

رشته‌های مهندسی

روسیه ازجمله مقاصد تحصیلی مطلوب برای علاقه‌مندان به رشته‌های مهندسی از سراسر دنیا است. مهندسی یکی از رشته‌های ایدئال برای تحصیل در روسیه است و طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند.

اکثر صنایع رقابتی روسیه، مانند نفت‌و‌گاز، خودروسازی، الکترونیک، ساخت‌وساز و معدن نیازمند فارغ‌التحصیلان بادانش و ماهر رشته‌های مهندسی هستند؛ بنابراین، این کشور فرصت‌های شغلی گوناگونی برای فارغ‌التحصیلان مهندسی فراهم می‌کند.

تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه بر تجربه عملی بسیار متمرکز است. دانشجویان دوره‌های کارآموزی را در کارخانه‌ها، شرکت‌های ساختمانی، آزمایشگاه‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی مختلف می‌گذرانند تا دانش فنی کافی را به‌دست آورند و مهارت‌هایشان را درزمینه طراحی و توسعه سیستم‌ها و ماشین‌های مختلف گسترش دهند. مهم‌ترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل رشته‌های مهندسی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه دولتی مسکو
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک
 • دانشگاه فدرال اورال
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

رشته‌های پزشکی

تحصیل رشته‌های پزشکی در روسیه نه‌تنها به‌دلیل سطح آموزش چشمگیر، بلکه به‌دلیل مقرون‌به‌صرفه‌بودن طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. مدارکی که دانشگاه‌های پزشکی روسیه ارائه می‌دهند، در تمام جهان معتبرند.

در روسیه، حدود ۷۰ دانشگاه پزشکی وجود دارد که دوره‌های چند‌رشته‌ای و نوآورانه را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌کنند. در دانشگاه‌های پزشکی روسیه، امکان تحصیل در رشته پزشکی عمومی و رشته‌های یکپارچه مانند بیوتکنولوژی پزشکی و مهندسی‌پزشکی فراهم است.

دانشجویان پزشکی روسیه در بیمارستان‌های دانشگاهی و کلینیک‌های وابسته در‌کنار متخصصان این حوزه مشغول فعالیت می‌شوند تا بتوانند تجربه کسب کنند. ازجمله دانشگاه‌های برتر برای تحصیل پزشکی در روسیه می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • دانشگاه دولتی پزشکی کریمه
 • آکادمی پزشکی مسکو
 • دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی روسیه
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه دولتی پزشکی اسمولنسک
 • دانشگاه دولتی ساراتوف

رشته‌های مربوط به علم شیمی

روسیه زادگاه بسیاری از شیمی‌دانان بزرگ است که نقش بسزایی در این حوزه ایفا کرده‌اند. شیمی یکی از رشته‌های ایدئال برای تحصیل در روسیه به‌شمار می‌رود و سهمی مهمی در توسعه این کشور دارد؛ صنایع شیمیایی یکی از محرک‌های اصلی اقتصاد روسیه است.

تحصیل رشته شیمی در روسیه درها را به‌روی فرصت‌های شغلی متعددی باز می‌کند. این فرصت‌ها نه‌تنها در صنایع شیمیایی، بلکه در صنایع کشاورزی، معدنی، پزشکی و غذایی وجود دارند. دانشجویان شیمی در روسیه از محضر استادان برجسته و متخصصان این صنعت علم می‌آموزند و در آزمایشگاه‌های پیشرفته مجهز به جدیدترین ابزارها کار می‌کنند.

آنان از طریق کارآموزی و انجام پروژه‌های مشترک با شرکت‌های دارویی و موسسه‌های پزشکی برتر روسیه، تجربه عملی کسب می‌کنند. برخی از دانشگاه‌های شناخته‌شده روسیه برای تحصیل در رشته شیمی بدین‌شرح‌اند:

 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک
 • دانشگاه فدرال اورال
 • دانشگاه دولتی مسکو
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ

ستاره‌شناسی

روسیه به‌دلیل تاریخ کهن و غنی درزمینه ستاره‌شناسی در جهان شناخته می‌شود. پرتاب اسپوتنیک، اولین ماهواره ساخت بشر، راه را برای بسیاری دیگر از اکتشاف‌ها و دستاوردهای فضایی در روسیه هموار کرد. درحا‌ل‌حاضر، ۶۰ رصدخانه مجهز به تلسکوپ‌ها و سایر ابزارهای پیشرفته برای دانشجویان ستاره‌شناسی در روسیه به‌منظور رصد و تحقیق و تجزیه‌وتحلیل پدیده‌های مختلف آسمانی وجود دارد.

بیش از هزار ستاره‌شناس حرفه‌ای در روسیه حضور دارند و پیش‌بینی می‌شود که فرصت اشتغال برای فارغ‌التحصیلان رشته ستاره‌شناسی در سال‌های آینده افزایش یابد. برخی از موسسه‌های آموزش عالی برتر روسیه برای تحصیل ستاره‌شناسی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه پلی‌تکنیک پترکبیر سنت پترزبورگ
 • موسسه فیزیک و فناوری مسکو
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای MEPhI
 • دانشگاه ایالتی ایرکوتسک

رشته‌های مربوط به هوانوردی

هوانوردی یکی دیگر از رشته‌های ایدئال برای تحصیل در روسیه است. ساخت و حمل‌ونقل هواپیما و هوافضا ازجمله صنایع بزرگ در این کشور هستند که نقش انکارناپذیری در رشد اقتصادی این کشور ایفا و فرصت‌های شغلی زیادی را برای متخصصان ماهر و فارغ‌التحصیلان هوانوردی فراهم می‌کنند.

بسیاری از موسسه‌های آموزشی پیشرو برای هوانوردی در اروپا و جهان را می‌توان در روسیه یافت. رشته‌های مربوط هوانوردی در روسیه شامل طراحی، تعمیر، نگه‌داری و بهره‌برداری از هواپیما و خواندن دقیق ابزار و ایمنی پرواز می‌شود. دانشجویان این رشته تجربه عملی و آموزش حرفه‌ای را هم در داخل روسیه و هم در سطح بین‌المللی کسب می‌کنند. برخی از دانشگاه‌های برتر روسیه برای تحصیل رشته‌های مربوط به هوانوردی ازاین‌قرارند:

 • موسسه هوانوردی مسکو
 • دانشگاه فنی تحقیقاتی ملی کازان
 • دانشگاه فنی هوانوردی دولتی اوفا
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه هوانوردی ریبینسک
 • دانشگاه هواپیمایی دولتی مسکو

بورسیه تحصیلی روسیه برای ایرانیان

در‌حال‌حاضر، حدود ۳۰۰ سهمیه بورسیه‌ تحصیلی روسیه برای ایرانیان در نظر گرفته شده است. این سهمیه‌ها بین متقاضیان رشته‌ها و مقطع‌های تحصیلی گوناگون توزیع می‌شود. فرایند ارزیابی مدارک متقاضیان ایرانی در سفارت روسیه در تهران انجام می‌شود. پس از قبولی در مرحله اول، مدارک باتوجه‌به اولویت به دانشگاه‌های انتخابی ارسال می‌شوند.

در زمان ثبت‌نام، می‌توانید حداکثر ۶ دانشگاه را انتخاب کنید. بااین‌حال، توجه کنید که در شهرهای مسکو و سن‌پترزبورگ، تنها می‌توانید حداکثر ۳ دانشگاه و در سایر شهرهای روسیه، فقط یک دانشگاه را انتخاب کنید.

سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی روسیه به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

خیر، بورسیه تحصیلی روسیه به مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه محدودیت سنی دارد؟

بله، گرفتن بورسیه تحصیلی در روسیه معمولا محدودیت سنی دارد و برای هر مقطع تحصیلی حداکثر سن معینی در نظر گرفته می‌شود.

گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور به نوع بورسیه، مقطع تحصیلی، شرایط دانشگاه و سایر عوامل بستگی دارد.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای گرفتن برخی از بورسیه های تحصیلی روسیه ارائه مدرک زبان لازم نیست؛ اما در بعضی دیگر، باید مدرک زبان انگلیسی یا زبان روسی ارائه کنید.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی روسیه، می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، با داشتن بورسیه تحصیلی روسیه می‌توانید در این کشور مشغول کار شوید.

چطور بورسیه فول فاند روسیه بگیرم؟

برای دریافت بورسیه فول فاند روسیه، باید آزمون‌ها و مصاحبه‌های مرتبط با بورسیه را با موفقیت پشت‌سر بگذارید و توانایی‌هایتان را به‌خوبی اثبات کنید.

پوشش های بورسیه تحصیلی روسیه چیست؟

پوشش های بورسیه تحصیلی روسیه شامل شهریه، کمک‌هزینه ماهانه، بیمه‌ درمانی و مسکن می‌شود.

مهم‌ترین بورسیه‌ها برای تحصیل رایگان در روسیه کدا‌م‌اند؟

مهم‌ترین بورسیه‌ها برای تحصیل رایگان در روسیه شامل بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی هستند.

بورسیه‌ های فول فاند روسیه کدام‌اند؟

بورسیه‌های فول فاند روسیه به‌عنوان بورسیه‌های تحصیلی دولتی شناخته می‌شوند.

مبلغ بورسیه تحصیلی روسیه چقدر است؟

مبلغ بورسیه تحصیلی کشور بسته به نوع بورسیه و مقطع تحصیلی متفاوت است. بورسیه‌های دولتی فول فاند که دولت روسیه ارائه می‌دهد، تمام هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند.