ایتالیا کشوری مهاجرپذیر است که بسیاری تمایل دارند این کشور زیبا را ببینند و حتی اقامت آن را داشته باشند. این موضوع یکی از دلایلی است که دانشجویان بین‌المللی برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا تلاش زیادی می‌کنند.

اگر قصد تحصیل در ایتالیا و اخذ بورسیه تحصیلی این کشور را دارید، بهترین انتخاب ممکن را انجام داده‌اید چرا که کیفیت دانشگاه‌ها و هزینه‌های تحصیلی در ایتالیا نسبت‌به سایر کشور‌های اروپایی بسیار مناسب‌تر است. اگر شما هم قصد دارید در این کشور زندگی کنید یا تحصیل کنید، در مطلب بورسیه تحصیلی ایتالیا با ویزاگرد همراه باشید.

بورسیه تحصیلی
پرچم ایتالیا
مشاوره رایگان

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشجویانی که تمایل دارند بورسیه کشور ایتالیا را بگیرند، در گام اول باید نوع بورسیه خود را مشخص کنند و از شرایط آن اطلاع پیدا کنند. انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا را به‌صورت کامل در فهرست زیر شرح داده‌ایم.

بورسیه استانی ایتالیا

این بورسیه معروف‌ترین بورسیه کشور ایتالیا است. دانشجویان بسیاری تقاضای آن را دارند و گرفتن آن نسبت‌به سایر بورسیه‌ها کمی شرایط پیچیده‌تری دارد. به این معنی نیست که دسترسی به این بورسیه سخت است، بلکه به احتمال زیاد بهترین گزینه ممکن هم باشد؛ اما نیازمند توجه به جزئیات مهمی است و به مشاوره با مشاوران حرفه‌ای نیاز دارید.

بورسیه استانی ایتالیا یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی در اروپا است که دانشجویان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند؛ اما همان‌طور که اشاره کردیم اخذ آن خیلی ساده نیست. باید علاوه بر داشتن مدرک زبان و سن مناسب و رزومه تحصیلی ایده‌آل، از گپ تحصیلی کمی هم برخوردار باشید تا درخواست شما مقبولیت و اعتبار پیدا کند.

در بورسیه استانی ایتالیا پس از اینکه تمام سوابق و پرونده دانشجو بررسی شد، اجازه تحصیل صادر می‌شود و متقاضی پس از مستقر شدن در ایتالیا مبلغی در حدود ۶۸۰۰ تا ۷۶۰۰ یورو در سال باتوجه‌به شرایط خود، به‌صورت اقساطی یک سال دریافت می‌کند.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این بورسیه به افرادی داده می‌شود که سابقه تحصیلی درخشان و نمره‌های قابل قبول داشته باشند. البته داشتن رزومه علمی در این زمینه کمک شایانی به شما خواهد کرد. این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد کاربرد دارد.

مبلغی که سالیانه باید به دانشگاه پرداخت کنید، در مقابل هزینه‌های عادی تحصیل در این کشور، فوق‌العاده مناسب است و این موضوع باعث شده دانشجویان رشته دکترا و کارشناسی ارشد برای تحصیل در ایتالیا رغبت بیشتری نشان دهند. شانس دانشجویان مقطع دکترا برای دریافت بورسیه بیشتر است.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

منبع: Let's Travelliamo

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

محدودیت سنی و معدل برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا وجود ندارد و می‌توانید در هر مقطعی از این کشور بورسیه تحصیلی بگیرید. حمایت مالی و تحصیلی دولت ایتالیا از دانشجویان باعث شده گزینه مهاجرت تحصیلی به این کشور بسیار محبوب باشد. اگرچه داشتن مدارک تحصیلی مربوط به دوره‌های تحصیلی قبل بسیار مهم است. علاوه بر این، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا مسلط بودن به زبان ایتالیایی هم حائز اهمیت است و این دو شرط گفته‌شده اصلی‌ترین شروط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا هستند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

منبع: Study International

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا

دولت کشور ایتالیا درست مانند هر کشور دیگری به مدارک اهمیت زیادی می‌دهد و دانشگاه‌هایی که برای پذیرش دانشجو آمادگی دارند به رزومه علمی و مدارک دقت می‌کنند. برای همین بهتر است مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا را به‌صورت کامل تهیه کنید.

  • ارائه مدارک هویتی
  • معتبر بودن گذرنامه
  • مدارک تحصیلی و ریز نمرات دوره‌های قبل تحصیلی
  • ارائه مدارک زبان
  • ارائه سوابق کاری
  • ارائه مقاله‌های علمی در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا

منبع: Erudera

بورسیه فول فاند ایتالیا

یکی از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا و جهان، دانشگاه بلونیا است که رتبه دوازده جهانی را کسب کرده است. این دانشگاه بورسیه تحصیلی فول فاند را به متقاضیان اعطا می‌کند. این بورسیه اغلب برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. مدت‌زمانی که برای تحصیل دانشجویان کارشناسی در نظر گرفته شده، چهار سال و برای مقطع کارشناسی ارشد یک‌ سال است. دانشجویان از سراسر جهان می‌توانند برای گرفتن این بورسیه اقدام کنند که البته متقاضی باید کمتر از ۳۰ سال داشته باشد.

بورسیه فول فاند ایتالیا

منبع: Busy Tape

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا

در مرحله اول باید شرایط خود را بررسی کنید که آیا شرایط شما برای دریافت بورسیه تحصیلی مناسب است یا خیر. سپس برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمی بورس تحصیلی سر بزنید. ارائه توصیه‌نامه از سوی استادها بسیار مهم است و برای گرفتن آن اقدام کنید که این‌ کار روند اخذ بورسیه تحصیلی را سرعت می‌بخشد. مدارک و ریز نمرات مربوط به مقاطع تحصیلی سال‌های پیش را در سایت مربوط به اخذ بورسیه آپلود کنید تا بررسی شود. درخواست بورسیه خود را در سایت Esteri.it ثبت کنید و منتظر جواب باشید.

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا

منبع: Italy Magazine

بورسیه تحصیلی ایتالیا و امکان کار دانشجویی

شما می‌توانید هنگام تحصیل در کشور ایتالیا مشغول به کار شوید؛ اما شرایطی برای این موضوع در نظر گرفته شده است. برای مثال در برخی از بورسیه‌های تحصیلی مانند بورسیه تحصیلی خصوصی و بورسیه تحصیلی کار، شما می‌توانید هنگام گذراندن دوره‌های آموزشی خود، مشغول به کار شوید؛ اما در هر شغلی نمی‌توانید کار کنید. یا باید در خود دانشگاه مورد نظر مشغول به کار شوید یا در شغل‌هایی که از طرف دانشگاه تعیین می‌شود. البته بعد از اتمام دوره تحصیلی می‌توانید در هر شغلی که تمایل دارید، کار کنید.

بورسیه تحصیلی ایتالیا و امکان کار دانشجویی

منبع: Masters Portal

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

چه مزیتی بالاتر از اینکه ایتالیا کشوری با شرایط تحصیلی عالی محسوب می‌شود و علاوه بر شهریه‌های مناسب و گزینه‌های مختلف برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی، شرایط را برای دانشجویان آسان کرده است. معمولاً دانشجویانی که از معدل و رزومه علمی خوبی برخوردار هستند، می‌توانند از فول فاند دانشگاه‌های ایتالیا بهره‌مند شوند.

یکی دیگر از مزیت‌های بورسیه تحصیلی ایتالیا این است که دانشجویان ‌می‌توانند برای تأمین بخشی از هزینه‌های اقامت خود در این کشور، مبلغی را به‌صورت ماهیانه دریافت کنند. برای اطلاع دقیق از جزئیات با مشاوران ویزاگرد در تماس باشید.

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

منبع: UCEAP

مدت زمان اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

زمان اعطای بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از مشاوران ویزاگرد کمک بگیرید؛ اما به‌طور میانگین زمانی که برای اخذ بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شده حدود یک ماه است. بورسیه تحصیلی از طریق مسئول دانشگاه مورد نظرتان به حساب شما واریز می‌شود؛ اما باید به این نکته اشاره کنیم که این کمک‌هزینه بعد از ورود شما به دانشگاه و پس از گذراندن یک ترم در دانشگاه برایتان واریز می‌شود.

برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا

شما نمی‌توانید در هر زمانی از دانشگاه‌های ایتالیا بورسیه تحصیلی بگیرید. این دانشگاه‌ها اغلب در ماه جولای میلادی بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. اگر به‌دنبال بورسیه تحصیلی ایتالیا هستید، بهتر است بورسیه استانی را انتخاب کنید؛ زیرا بخش قابل توجهی از هزینه‌های تحصیلی متقاضیان را پرداخت می‌کند و شرایط ساده‌تری دارد.

برنامه دوره‌های آموزشی ایتالیا در بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد، چهارساله و برای مقطع دکترا یک‌ساله است. برای دانشجویان خارجی به‌گونه‌ای است که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و ضرورتی ندارد به زبان ایتالیایی مسلط باشید.

فرم مشاوره بورسیه تحصیلی ایتالیا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی ایتالیا به مقطع خاصی تعلق می‌گیرد؟

خیر. می‌توانید در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه تحصیلی بگیرید.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا محدودیت سنی دارد؟

خیر. محدودیت سنی وجود ندارد. فقط در دانشگاه بلونیا متقاضیان بورسیه باید زیر ۳۰ سال باشند.

بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

این نوع بورسیه در برخی موارد تمام هزینه‌های تحصیلی افراد را دربرمی‌گیرد. برای اطلاع دقیق از این مورد، در اولین فرصت با تیم کارشناسان حرفه‌ای ویزاگرد تماس بگیرید.

مبلغ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا چقدر است؟

مبلغ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا در حدود ۶۸۰۰ تا ۷۶۰۰ یورو در سال است.

گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا به‌احتمال زیاد تا یک ماه زمان می‌برد.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

اگر به زبان ایتالیایی مسلط نیستید، برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا ضرورت دارد که تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید.

آیا با داشتن بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌توانم در این کشور کار کنم؟

در برخی دانشگاه‌ها امکان کار کردن در داخل دانشگاه برای دانشجویان وجود دارد؛ اما نمی‌توانید در جای دیگری مشغول به کار شوید.

چگونه بورسیه فول فاند ایتالیا را بگیرم؟

مدارک و ریز نمرات مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی را در سایت مربوط به اخذ بورسیه آپلود کنید تا بررسی شود؛ سپس منتظر پاسخ باشید. البته پیش از هر اقدام جدی بهتر است با افراد متخصص مشورت کنید.