مدارس ژاپن یکی از برترین نظام‌های آموزشی را در جهان دارند. مدارس این کشور به‌دلیل کیفیت بالا، نظم و تمرکز بر خلاقیت دانش‌آموزان، مشهور هستند. تحصیل در مدارس ژاپن فرصت خوبی برای راهیابی به دانشگاه‌های برتر جهان است.

مدارس ژاپن به‌خاطر آموزش باکیفیت و توجه بسیار زیاد به فرهنگ و اخلاق اجتماعی در جهان شناخته‌شده‌اند. تحصیل، همواره بخشی جدانشدنی از فرهنگ ژاپن بوده؛ به‌طوری که گذراندن دوران مدرسه در این کشور اجباری است. فرهنگ غنی و آموزش اصولی در ژاپن، دانش‌آموزان زیادی را به‌سوی تحصیل در این کشور جلب می‌کند. فضای خلاق و نوآورانه مدارس در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی و در انواع مدارس ژاپن وجود دارد.

آموزش باکیفیت در مدارس کشور ژاپن، باعث شده که هزینه‌های تحصیل در این کشور، بالا باشد. البته تحصیل در ژاپن به‌اندازه ایالات متحده و بریتانیا گران نیست، ولی در مقایسه با سایر کشورها، شهریه مدارس و خرج روزانه دانش‌آموزان، بالا است. نکته دیگر، فرهنگ خاص مردم ژاپن است. عادت‌کردن به این فرهنگ برای دانش‌آموزانی که فرهنگ کشورشان با فرهنگ ژاپن تفاوت دارد، کمی زمان‌بر است.

انواع مدارس ژاپن

مدارس ژاپن به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی که هرکدام ویژگی‌های خود را دارند. همچنین برای تحصیل دانش‌‌آموزان ایرانی مقیم ژاپن نیز مدارس مخصوصی در این کشور در نظر گرفته شده‌ است. در ادامه این مدارس را معرفی می‌کنیم.

مدارس دولتی ژاپن

مدارس دولتی ژاپن تمامی مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهند. مدارس ابتدایی و متوسطه اول معمولا در یک محیط سازماندهی می‌شوند؛ در حالی که دبیرستان‌ها محیطی جداگانه دارند.

مدارس دولتی، معمولاً مختلط برگزار می‌شوند و کتاب‌های درسی تا مقطع دبیرستان رایگان هستند. هرچند شهریه‌ای از دانش‌آموزان بومی ژاپن دریافت نمی‌شود، اما خانواده‌ها برای تهیه لباس‌های فرم، وسایل مدرسه و ناهار، باید هزینه‌ای بپردازند. ورود به اکثر مدارس ابتدایی و متوسطه دولتی به آزمون ورودی نیاز ندارد. همچنین امکان تحصیل دانش‌آموزان خارجی در مدارس دولتی ژاپن وجود دارد، ولی این دانش‌آموزان باید شهریه بپردازند.

مدارس خصوصی ژاپن

مدارس ژاپنی که امکان تحصیل رایگان در آن‌ها وجود ندارد، در دسته مدارس خصوصی ژاپن قرار می‌گیرند. این نوع مدارس به همه قوانین آموزشی ژاپن پایبند هستند و تمامی مقاطع تحصیلی در آن‌ها تدریس می‌شود. مدارس خصوصی، شامل مدارس مختلط و تک‌جنسیتی هستند.

از تفاوت‌های مهم مدارس خصوصی با مدارس دولتی در ژاپن این است که مدارس خصوصی حتی از بومی‌ها هم شهریه دریافت می‌کنند و غالباً هم ‌هزینه‌های بالایی دارند. همچنین تمامی مدارس خصوصی آزمون و مصاحبه ورودی دارند.

مدارس بین‌المللی ژاپن

مدارس بین‌المللی ژاپن براساس قوانین نظام آموزشی ژاپن اداره نمی‌شوند. نظام آموزشی حاکم بر مدارس بین‌المللی ژاپن بیشتر براساس مدارس آمریکا و بریتانیا است؛ در نتیجه زبانی که در این مدارس کاربرد دارد زبان انگلیسی است. دانش‌آموزان ایرانی نیز می‌توانند در این مدارس به تحصیل بپردازند؛ با این حال، مدارس مخصوص ایرانیان نیز در ژاپن تاسیس شده‌‌اند.

مدارس ایرانی ژاپن

مدارس ایرانی ژاپن، مانند مدارس کشورهای دیگر با پایبندی به اصول آموزشی ژاپن، فعالیت می‌کنند. زبان تحصیل در این مدارس، فارسی است. در مدارس ایرانی، هم دروس ایرانی و هم دروس ژاپنی تدریس می‌شود. مدرسه «مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در توکیو» یکی از مدارس ایرانی ژاپن است که در مقطع دبیرستان فعالیت دارد و در سال ۱۳۷۸ تاسیس شده است. این مدرسه مانند بسیاری از مدارس داخل کشور، هر روز ساعت ۷ صبح کار خود را شروع کرده و در ساعت ۱۲ تعطیل می‌شود.

نظام آموزشی مدارس ژاپن

نظام آموزشی مدارس ژاپن، شامل دوره ابتدایی ۶ ساله و دوره متوسطه اول و دبیرستان ۶ ساله می‌شود. بعد از به اتمام رساندن این دوره‌ها، دانش‌آموزان می‌توانند به کالج‌های ۲ تا ۳ ساله یا ۴ ساله بروند. تحصیل اجباری به‌مدت ۹ سال، از مقطع ابتدایی تا متوسطه اول ادامه دارد.

در اکثر مدارس ژاپن، سال تحصیلی از آوریل شروع می‌شود. مدارس سه ترم با تعطیلات بهار، تابستان و زمستان دارند:

 • ترم اول: آوریل تا جولای
 • ترم دوم: سپتامبر تا دسامبر
 • ترم سوم: ژانویه تا مارس

طول تعطیلات مدارس از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. به‌عنوان مثال، در هوکایدو تعطیلات تابستانی کوتاه‌تر و تعطیلات زمستانی طولانی‌تر است، زیرا این منطقه زمستان بلندی دارد.

شرایط تحصیل در مدارس ژاپن

شرایط تحصیل در مدارس ژاپن عبارت‌اند از:

 • در محدوده سنی مناسب بودن
 • تسلط نسبی به زبان ژاپنی یا انگلیسی
 • قبولی در آزمون ورودی

دانش‌آموزان خارجی در ژاپن از حقوقی مشابه دانشجویان بومی برخوردارند. برای ثبت‌نام دانش‌آموز، باید آدرس خود را در دفتر شهرداری محلی خود ثبت کنید. پس از انجام این کار، شهرداری منطقه اجازه ثبت‌نام در مدرسه مورد نظر شما را می‌دهد.

شرط سنی برای تحصیل در مدارس ژاپن

شرط سنی برای تحصیل در مدارس ژاپن از این قرار است:

 • سن ورود به مدارس ابتدایی: زیر ۱۴ سال
 • سن ورود به مدارس متوسطه اول: زیر ۱۷ سال
 • سن ورود به مدارس دبیرستان: زیر ۲۰ سال

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مدارس ژاپن

مدرک زبان برای تحصیل در مدارس ژاپن نیاز نیست. با این حال دانش انگلیسی از سطح A1 تا B1 در این مقاطع کاربردی است. هرچند تحصیل در مدارس دولتی این کشور به زبان ژاپنی است، اما دانش‌آموزانی که از کشورهای خارجی به مدارس بین‌المللی ژاپن می‌آیند، اجازه استفاده از زبان انگلیسی در این مدارس را دارند.

در بسیاری از مدارس دولتی و بین‌المللی ژاپن، دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، اضافه بر برنامه درسی رایج، ارائه می‌شود. در مدارس ابتدایی، کودکان بدون توجه به سطح مهارت زبان انگلیسی پذیرفته می‌شوند.

دانش‌آموزانی که وارد مقطع متوسطه اول و دبیرستان می‌شوند، عموماً باید صلاحیت کافی در زبان انگلیسی داشته باشند تا از برنامه‌های آموزشی مدارس بهره‌مند شوند. اگر دانش‌آموز توانایی لازم را نداشته باشد از والدین درخواست می‌شود که به‌عنوان شرط پذیرش فرزندشان در مدرسه، آموزش تکمیلی زبان انگلیسی را با هزینه شخصی خود شروع کنند.

آزمون ورودی مدارس ژاپن

دانش‌آموزانی که قصد ورود به دبیرستان‌های ژاپن را دارند باید از سد امتحانات ورودی دبیرستان عبور کنند. دو نوع آزمون ورودی دبیرستان وجود دارد: آزمون ورودی پیشنهادی و آزمون ورودی عمومی.

 • آزمون ورودی پیشنهادی

در این نوع آزمون، نمرات و طرز رفتار دانش‌آموز سنجیده می‌شود و نتیجه آزمون در یک کارنامه و مصاحبه به اطلاع دانش‌آموز و والدین خواهد رسید. این آزمون زودتر از آزمون ورودی عمومی یعنی از اوایل دی تا اوایل بهمن برگزار می‌شود.

 • آزمون ورودی عمومی

آزمون ورودی عمومی، معمولا شامل ۵ درس ریاضی، زبان انگلیسی، تعلیمات اجتماعی، زبان ژاپنی و علوم می‌شود. این آزمون برای دبیرستان‌های خصوصی از پایان دی‌ تا پایان بهمن‌ و برای دبیرستان‌های دولتی از اول بهمن تا اول اسفند برگزار می‌شود. نتیجه آزمون ورودی عمومی هم‌زمان با نتیجه آزمون ورودی پیشنهادی مشخص می‌شود.

مراحل دریافت پذیرش از مدارس ژاپن

مراحل دریافت پذیرش از مدارس ژاپن از این قرار است:

 1. رجوع به دفتر شورای آموزش در شهرداری محل سکونت خود
 2. ثبت‌نام به‌عنوان اتباع خارجی
 3. تکمیل فرم درخواست ورود به مدرسه
 4. دریافت مجوز ورود به مدرسه
 5. رجوع والدین همراه دانش‌آموز با همراه‌داشتن تمامی مدارک هویتی برای ثبت‌نام

هزینه تحصیل در مدارس ژاپن

هزینه تحصیل در مدارس ژاپن با توجه به مقطع تحصیلی و نوع مدرسه متفاوت است:

مقاطع تحصیلی در ژاپنهزینه تحصیل (ین ژاپن)
مدارس دولتیمدارس خصوصی

دوره ابتدایی

۳۵۲هزار

۱میلیون و ۶۶۶هزار

دوره متوسطه اول

۵۳۹هزار

۱میلیون و ۴۳۶هزار

دوره دبیرستان

۵۱۳هزار

۱میلیون و ۵۴هزار

مدارس بین‌المللی در مقایسه با مدارس دولتی و خصوصی ژاپن، تا حد زیادی گران‌تر هستند و شهریه سالانه آن‌ها به‌طور متوسط ۲میلیون و ۴۵هزار تا ۳ میلیون و ۱۳۵هزار ین است.​​ این نوع مدارس ۴۰۳هزار ین نیز برای ثبت‌نام دریافت می‌کنند.

هزینه زندگی دانش آموزی در ژاپن

هزینه زندگی دانش ‌آموزی در ژاپن می‌تواند بسته به مخارج روزمره مانند خوراک و هزینه حمل و نقل، متفاوت باشد. مینگین هزینه خوراک در ژاپن برای ۱ نفر در ۱ ماه حدود ۳۹هزار ین خواهد بود.

هزینه حمل و نقل با مترو یا اتوبوس براساس تعداد ایستگاه‌های بین خانه و مدرسه از ۶۰۰۰ تا ۱۵هزار ین متغیر است. همچنین اقلام مدرسه‌ شامل کوله‌پشتی، کلاه مدرسه، لباس ورزشی و کیف حدود ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ ین هزینه خواهند داشت.

تحصیل رایگان در مدارس ژاپن

تحصیل رایگان در مدارس ژاپن تنها برای افراد بومی ژاپن امکان‌پذیر است. برای تحصیل در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دبیرستان ژاپن، بورسیه در نظر گرفته نشده است. هرچند برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های متنوعی وجود دارد.

بورسیه تحصیلی مدارس ژاپن

متاسفانه بورسیه تحصیلی برای مدارس ابتدایی تا دبیرستان ژاپن در نظر گرفته نشده‌ است. بورسیه‌های تحصیلی ژاپن فقط برای دانشجویان است و در مقاطع تحصیلی فوق دیپلم فنی‌وحرفه‌ای، فوق دیپلم معمولی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد.

شرایط ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس ژاپن

برای ورود به دانشگاه حتما باید ۱۲ سال تحصیلات رسمی مدرسه را گذرانده باشید. یعنی گذراندن دوره دبیرستان برای ورود به دانشگاه الزامی است و ۹ سال تحصیل اجباری برای ادامه تحصیل در نظام آموزش عالی ژاپن، کافی نیست.

مدارک تحصیلی مدارس ژاپن، از معتبرترین مدارک در سطح جهان شناخته می‌شوند، به این معنا که برای ورود به دانشگاه‌های سراسر جهان، اعتبار بالایی دارند. هرچند داشتن مدرک اتمام دوران مدرسه برای ورود به دانشگاه کافی نیست. دانش‌آموز باید بعضی دروس و مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی کند تا بتواند در دانشگاه‌های خارج از ژاپن، ازجمله‌ دانشگاه‌های ایران، پذیرش شود. سازمان‌هایی مانند سرویس ارزیابی مدارک بین‌المللی (ICES)  می‌توانند این کار را انجام دهند.

ویزای دانش آموزی ژاپن

معمولا ویزای دانش‌آموزی ژاپن به ویزایی گفته می‌شود که برای تحصیلات عالی و دانشگاهی صادر شده است، با این حال از ابتدای سال 2015 میلادی، مدارس ابتدایی و متوسطه اول، واجد شرایط صدور ویزا برای دانش‌آموزان بین‌المللی شده‌اند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانش آموزی ژاپن

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانش‌‌آموزی ژاپن عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی صلاحیت ورود به ژاپن (COE)
 • فرم درخواست ویزا
 • نامه پذیرش مدرسه در ژاپن
 • گواهی تمکن مالی تا ۲میلیون ین، معادل ۱۳هزار و ۳۹۵ دلار در سال

بهترین مدارس ژاپن

سیستم آموزشی ژاپن یکی از بهترین‌ها در جهان محسوب می‌شود که به‌دلیل محتوای آموزشی با کیفیت بالا، رویکرد جامع و تأکید شدید بر اخلاق، شهرت دارد. هیچ تفاوتی از نظر سطح آموزش بین مدارس دولتی و خصوصی ژاپن وجود ندارد. در ادامه برخی از بهترین مدارس ژاپن را معرفی می‌کنیم.

مدرسه بین‌المللی Chiyoda

مدرسه بین‌المللی چیودا توکیو که با نام CHIST نیز شناخته می‌شود، یک مدرسه بین‌المللی در ژاپن است که ۷۰ دانش‌‌آموز و ۲۴ پرسنل آموزشی دارد. این مدرسه هر سال معلمانی را از خارج از کشور جذب می‌کند و در مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دبیرستان فعالیت دارد.

مدرسه بین‌المللی Seisen

مدرسه بین‌المللی سیشین در سال ۲۰۰۶ تأسیس شده است و برنامه درسی جامعی را برای دانش‌آموزان از مهدکودک تا دبیرستان ارائه می‌دهد. این مدرسه، مدرسه‌ای دخترانه و کاتولیک است و در برنامه درسی خود بر زبان و فرهنگ ژاپنی تمرکز دارد.

مدرسه بین‌المللی Jinseki

مدرسه بین‌المللی جینسکی (JINIS) اولین مدرسه ابتدایی شبانه‌روزی ژاپن است. این مدرسه دانش‌آموزان دوره ابتدایی تا متوسطه اول را پذیرش می‌کند. مدرسه بین‌المللی جینسکی ۸۳ هکتار مساحت دارد و با باغ‌های‌ سنتی ژاپنی تزیین شده است.

موسسه خصوصی Kudan

موسسه تحقیقات فرهنگی کودان هر ماه حداکثر ۴۰ دانش‌آموز را از سراسر جهان پذیرش می‌کند. موسسه کودان نه‌تنها درس‌های زبان ژاپنی، بلکه دوره‌های ویژه‌ای براساس فرهنگ ژاپنی مانند، مانگا یا آشپزی ارائه می‌دهد.

مدرسه بین‌المللی K

مدرسه بین‌المللی K در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده است. این مدرسه به دانش‌آموزان از پیش‌دبستانی تا دبیرستان آموزش می‌دهد. مدرسه بین‌المللی K در چشم‌انداز آموزش بین‌المللی ژاپن جایگاه معتبری دارد و به آماده‌سازی دانش‌آموزان برای موفقیت در حوزه‌های علمی و حرفه‌ای شناخته می‌شود.

مزایای تحصیل در مدارس ژاپن

مزایای تحصیل در مدارس ژاپن عبارت‌اند از:

 • تحصیل در مدارسی با بهترین کیفیت آموزشی در سطح جهان
 • تضمین آینده شغلی دانش‌آموزان
 • بهترین راه برای یادگیری زبان ژاپنی یا حتی انگلیسی

معایب تحصیل در مدارس ژاپن

معایب تحصیل در مدارس ژاپن عبارت‌اند از:

 • بالابودن هزینه‌های تحصیل برای اتباع خارجی در ژاپن
 • فرهنگ متفاوت ژاپن، تجربه شوک فرهنگی و فرایند دشوار عادت‌کردن به این فرهنگ

فرم مشاوره پذیرش در مدارس ژاپن

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

انواع مدارس ژاپن کدام‌اند؟

مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی از انواع مدارس در ژاپن هستند و همگی به نظام آموزشی ژاپن پایبندند.

شرط سنی برای تحصیل در مدارس ژاپن چیست؟

دانش‌آموز برای ورود به مدارس ابتدایی باید زیر ۱۴ سال، برای ورود به مدارس متوسطه اول باید زیر ۱۷ سال و برای ورود به دبیرستان باید زیر ۲۰ سال داشته باشد.

زبان تحصیل در مدارس ژاپن چیست؟

زبان اصلی مدارس دولتی، ژاپنی است. در مدارس خصوصی و بین‌المللی، زبان انگلیسی نیز استفاده می‌شود.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مدارس ژاپن چیست؟

برای تحصیل در مدارس ژاپن به مدرک زبان نیاز نیست. با این حال داشتن دانش انگلیسی از سطح A1 تا B1 مفید خواهد بود.

هزینه تحصیل در مدارس ژاپن چقدر است؟

هزینه تحصیل در مدارس ژاپن بسته به دولتی یا خصوصی بودنشان متفاوت است. مدارس خصوص هزینه بالاتری نسبت به مدارس دولتی دارند. هزینه سالانه مدارس دولتی حدود ۵۰۰هزار ین و هزینه سالانه مدارس خصوصی حدود ۱میلیون و ۵۰۰هزار ین می‌شود. شهریه سالانه مدارس بین‌المللی به ۲میلیون ین و بیشتر می‌رسد.

آیا امکان تحصیل رایگان در مدارس ژاپن وجود دارد؟

امکان تحصیل رایگان فقط برای شهروندان ژاپنی وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس ژاپن چیست؟

پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوءپیشینه، نامه‌ پذیرش مدرسه، نامه تمکن مالی، گواهی سلامت پزشکی و تعیین محل اقامت، از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس ژاپن هستند.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس ژاپن وجود دارد؟

بله. مدارس بین‌المللی و برخی از مدارس خصوصی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در ژاپن فراهم کرده‌اند.

آیا مدارس ژاپن جزو بهترین مدارس دنیا هستند؟

بله. مدارس ژاپن با توجه به کیفیت آموزش و سطح نمرات بالای دانش‌آموزان، از بهترین مدارس دنیا شمرده می‌شوند.