مدارس هلند از استانداردهای آموزشی مطلوبی برخوردارند و در سراسر جهان معتبر شناخته می‌شوند. با تحصیل در مدارس هلند، راه شما برای ورود به دانشگاه‌های این کشور ساده‌تر خواهد شد.

مدارس هلند ازلحاظ استانداردها و امکانات و تجهیزات آموزشی در فهرست مدارس برتر جهان قرار دارند. بسیاری از مدارس خصوصی و بین‌المللی این کشور پذیرای دانش‌آموزان از سراسر جهان هستند. تحصیل در مدارس هلند زمینه را برای ورود به دانشگاه‌های این کشور و سایر کشورهای اروپایی و درنهایت، گام‌نهادن به بازار کار آماده می‌کند.

دانش‌آموزان بین‌المللی با تحصیل در مدارس هلند، می‌توانند با هم‌سالان خود از سایر کشورها آشنا شوند. بدین‌ترتیب، علاوه‌بر بهره‌مندی از سطح آموزشی مطلوب، مهارت‌های اجتماعی آنان نیز تقویت می‌شود. ناگفته نماند که ویزای دانش آموزی هلند امکان اقامت در این کشور تا پایان دوره تحصیل را برای دانش‌‌آموزان فراهم می‌کند.

انواع مدارس هلند

در سیستم آموزشی هلند، مدارس گوناگونی برای پاسخ به نیازهای طیف گسترده‌ای از دانش‌آموزان در نظر گرفته شده‌‌اند. انواع مدارس هلند ازلحاظ ساختار آموزشی به ۴ نوع تقسیم می‌شوند:

 • مدارس دولتی هلند
 • مدارس خصوصی هلند
 • مدارس بین‌المللی هلند
 • مدارس خاص هلند
 • مدارس ایرانی هلند

مدارس دولتی هلند

مدارس دولتی هلند همان‌طور‌که از نامشان پیدا است، زیرنظر دولت فعالیت می‌کنند و بودجه آن‌ها از این طریق تامین می‌‌شود. تحصیل در مدارس دولتی هلند برای دانش‌آموزان هلندی و کشورهای اتحادیه اروپا رایگان است؛ ولی دانش‌آموزان بین‌المللی باید شهریه پرداخت کنند. 

در مدارس دولتی هلند، دانش‌آموزان به‌سمت گرایش مذهبی خاصی سوق داده نمی‌شوند و استانداردها و کیفیت آموزشی ارائه‌شده در آن‌ها مطلوب ارزیابی می‌شوند. 

مدارس خصوصی هلند

مدارس خصوصی هلند عمدتا گرایش‌های دینی و عقیدتی خاصی، مانند اسلام و مسیحیت را دنبال می‌کنند. برخلاف مدارس دولتی، بودجه مدارس خصوصی ازطریق شهریه دانش‌آموزان و کمک‌های مالی تامین می‌شود. برخی از مدارس خصوصی هلند از پذیرش دانش‌آموزان یا معلمانی با عقیده‌ای متفاوت با گرایش‌های مدرسه خودداری می‌کنند. 

حدود یک‌سوم دانش‌آموزان در مدارس خصوصی هلند تحصیل می‌کنند. همچنین، این نوع مدارس انعطاف‌پذیری بیشتری برای پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی دارند. 

مدارس بین‌المللی هلند

مدارس بین‌المللی با هدف تحصیل دانش‌آموزان بین‌المللی در این کشور بنیان نهاده شده‌اند. در این نوع مدارس، دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و در مقاطع تحصیلی بالاتر، دانش‌آموزان کاملا بر زبان انگلیسی مسلط خواهند بود. با‌این‌حال، یکی از شرایط ورود به این نوع مدارس حداقل آشنایی با زبان انگلیسی است. 

پس از گذراندن دوره تحصیلی در مدارس بین‌المللی هلند، دانش‌آموزان گواهینامه بین‌المللی iGCSE و IB دریافت خواهند کرد. مدارک یادشده در تمام دانشگاه‌های جهان معتبر شناخته می‌شوند. این نوع مدارس در عموم شهرهای هلند، به‌خصوص شهر آمستردام، وجود دارند. مدارس بین‌المللی هلند زمینه مناسبی را برای ورود دانش‌آموزان خارجی به دانشگاه‌های معتبر جهان فراهم کرده‌اند. 

مدارس خاص هلند

گروهی از مدارس که به آن‌ها مدارس خاص هلند گفته می‌شود، رویکرد آموزشی متفاوتی در پیش گرفته‌اند. در‌حال‌حاضر، انواع مدارس خاص هلند عبارت‌اند از:

 • مدارس دینی هلند
 • مدارس مونته سوری هلند (Montessori)
 • مدارس اشتاینر هلند (Steiner)
 • مدارس دالتون هلند (Dalton)
 • مدارس جناپلان هلند (Jenaplan)

مدارس دینی هلند

مدارس دینی هلند بر رویکرد اعتقادی و دین‌هایی مانند اسلام، مسیحیت، یهودیت و هندوئیسم متمرکز هستند. بخشی از بودجه این مدارس را  دولت تامین می‌کند؛ اما رویکرد‌ آموزشی دینی دارند. برخی مدارس دینی هلند بر اصول دینی بسیار پایبند هستند و در برخی دیگر این اصول با شدت کمتری دنبال می‌شود. مدارس دینی هلند برای والدینی گزینه مناسبی به‌شمار می‌آیند که به‌دنبال آموزش فرزندشان در محیطی مذهبی هستند. 

مدارس مونته سوری هلند (Montessori)

مدارس مونته سوری هلند (Montessori) برمبنای اصول فکری و عقاید ماریا مونته سوری فعالیت می‌کنند. او مربی کودکان معلول بود و در ایتالیا به‌دنیا آمد. سپس به هلند مهاجرت و در آنجا زندگی کرد. شعار مدارس مونته سوری این است: «به من کمک کن تا خودم کارها را انجام بدهم.» این نوع سبک آموزشی استقلال دانش‌آموزان و همکاری بین آنان را تقویت می‌کند. بسیاری از مدارس خصوصی و دولتی هلند، سبک آموزشی مونته سوری را پذیرفته‌اند. 

مدارس اشتاینر هلند (Steiner)

مدارس اشتاینر هلند برای خلاقیت و تخیل کودکان اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. رودلف اشتاینر، بنیان‌گذار این نوع مدارس، فیلسوف و هنرمند اهل اتریش بود. براساس این نوع سیستم آموزشی، به کودکان تا ۷‌سالگی موسیقی و هنر و از آن به‌بعد دروس پایه، مانند علوم و ریاضی آموزش داده می‌شود. 

مدارس دالتون هلند (Dalton)

هلن پارکورست، مربی و نویسنده، مدارس دالتون هلند را بنیان نهاد. در این نوع مدارس، مسئولیت‌پذیری به کودکان آموزش داده می‌شود. بدین‌صورت که دانش‌آموزان به‌طور مستقل روی پروژه کار و معلمان برخلاف سیستم آموزشی سنتی، نقش راهنما را برای آنان ایفا می‌کنند. در مدارس دالتون هلند، کودکان آموزش می‌بینند که چگونه با همکاری یکدیگر و داشتن مسئولیت‌‌پذیری، علوم را بیاموزند.

مدارس جناپلان هلند (Jenaplan)

مدارس چناپلان هلند براساس استراتژی و شیوه آموزشی پیتر پترسن، معلم آلمانی، اداره می‌شوند. هدف این نوع مدارس پرورش مسئولیت‌پذیری شخصی و همکاری بین دانش‌آموزان است. 

مدارس ایرانی هلند

مدارس ایرانی هلند برای دانش‌آموزانی مناسب است که آمادگی لازم برای ورود به مدارس خصوصی و بین‌المللی را ندارند. والدین به‌دلایل مختلفی مانند ناآشنایی به زبان انگلیسی می‌توانند فرزندانشان را در مدارس ایرانی هلند ثبت‌نام کنند. ساعت‌ها و روزهای کاری این نوع مدارس مانند سایر مدارس هلند است. در این نوع مدارس، دروس به زبان فارسی آموزش داده می‌شوند. 

نظام آموزشی مدارس هلند

نظام آموزشی مدارس هلند بدین‌صورت است که کودکان از ۵سالگی باید وارد مدرسه شوند و قبل از ۱۸سالگی مدرک دیپلم را دریافت کنند. دوره ابتدایی مدارس هلند ۸ سال و دوره متوسطه براساس نوع آن، بین ۴ تا ۶ سال طول می‌کشد. نظام آموزشی مدارس هلند بدین‌شرح است:

مهدکودک (Kinderopvang)

کودکان تا ۵سالگی و پیش از ورود به مقطع ابتدایی می‌توانند در مهد‌کودک‌ها و پیش‌دبستانی‌های هلند ثبت‌نام کنند و برای ورود به مدرسه آماده شوند. عموم مهدکودک‌ها ۵ روز در هفته به‌صورت تمام‌وقت پذیرای کودکان هستند. در بسیاری از شهرهای هلند، کودکان از ۲سالگی می‌توانند وارد پیش‌دبستانی شوند. 

پیش‌دبستانی‌های هلند ساختار آموزشی بیشتری از مهدکودک‌‌ها دارند. معمولا پیش‌دبستانی‌ها به مدرسه‌ای ابتدایی وصل هستند و کودکان بزرگ‌تر به کودکان کوچک‌تر مهارت‌های اجتماعی و زبان هلندی را آموزش می‌دهند. اگر هم پدر و هم مادر کودک مشغول به کار باشند، می‌توانند برای کاهش شهریه تخفیف مالیاتی بگیرند؛ البته این موضوع به میزان ساعت استفاده از مهدکودک نیز بستگی دارد. 

مدارس ابتدایی (Basisonderwijs)

مدارس ابتدایی هلند از ۵سالگی کودکان آغاز می‌شوند و تا ۱۲سالگی آنان ادامه پیدا می‌کنند. آموزش خواندن و نوشتن از ۶سالگی آغاز می‌شود. در این مقطع تحصیلی، مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی و دروس پایه به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شوند و آنان را برای ورود به مقطع تحصیلی بالاتر آماده می‌کنند. 

دانش‌آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی، می‌توانند به ۳ روش وارد مقطع دبیرستان شوند و تحصیلاتشان را ادامه دهند: ۱. آموزش حرفه‌ای مقدماتی متوسطه؛ ۲. آموزش متوسطه عمومی؛ ۳. آموزش مقدماتی دانشگاه.

آموزش حرفه‌ای مقدماتی متوسطه (VMBO)

دانش‌آموزان در آموزش حرفه‌ای مقدماتی متوسطه بر دروس عملی متمرکز هستند. تحصیل در این نوع دبیرستان ۴ سال به‌طول می‌انجامد و از ۱۲ تا ۱۶سالگی ادامه می‌یابد. پس‌از‌آن، امکان تحصیل در HAVO و MBO‌ برای اخذ دیپلم تجارت وجود دارد. با اخذ مدرک MBO، می‌توانید در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی هلند تحصیل کنید. 

تحصیلات متوسطه عمومی (HAVO)

تحصیلات متوسطه عمومی (HAVO) دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه‌های علمی‌کاربردی هلند آماده می‌کنند. مدت‌زمان تحصیل در این مقطع ۵ سال و از ۱۲ تا ۱۷سالگی است. در این نوع دبیرستان‌ها، ترکیبی از دروس آکادمیک و حرفه‌ای ارائه می‌شوند.

برخی از دروس مانند زبان هلندی، زبان انگلیسی، ریاضیات، تاریخ و علوم اجباری و برخی دیگر از دروس انتخابی هستند. درواقع، به دانش‌آموزان این فرصت داده می‌شود تا علایقشان را کشف کنند. در ۳ سال اول تحصیل، دانش‌آموزان دروس عمومی و در ۲ سال آخر دروس تخصصی را می‌گذرانند. 

آموزش مقدماتی دانشگاه (VWO)

آموزش مقدماتی دانشگاه دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند آماده می‌کند. مدت‌زمان تحصیل در این نوع دبیرستان ۶ سال و از ۱۲ تا ۱۸سالگی است. این نوع مدارس بر آموزش نظری به دانش‌آموزان متمرکز هستند. در ۲ سال آخر تحصیل، دانش‌آموزان می‌توانند دروس تخصصی مدنظرشان را برای ادامه‌تحصیل مشخص کنند. 

برای تحصیل در مدارس هلند، بهتر است با قوانین موجود در آن‌ها آشنایی داشته باشید. برخی از این قوانین ازاین‌قرارند:

 • ساعات کاری مدارس از ۸:۳۰ یا ۸:۴۵ تا ۱۵ یا ۱۵:۴۵ است. 
 • در طول روز، ۴۵ تا ۶۰ دقیقه برای صرف ناهار دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است. 
 • ساعت کاری عموم مدارس در چهارشنبه‌ها تا ۱۲ است. 
 • مدارس هلند تکالیف زیادی به دانش‌آموزان نمی‌دهند و ۲ تا ۳ بار در طول سال از آن‌ها آزمون پیشرفت تحصیلی می‌گیرند. 
 • در پایان دوره ابتدایی، برای سنجش سطح علمی دانش‌آموزان از آنان آزمون گرفته می‌شود. 

شرایط تحصیل در مدارس هلند

یکی از شرایط تحصیل در مدارس هلند دریافت پذیرش از مدارس این کشور است. پس‌از‌آن، دانش‌آموزان باید تمکن مالی کافی برای تامین شهریه مدرسه و هزینه‌های زندگی در این کشور را داشته باشند. اصلی‌ترین شرایط تحصیل در مدارس هلند به شرط سنی و مدرک زبان موردنیاز مربوط هستند. 

شرط سنی برای تحصیل در مدارس هلند

شرط سنی برای تحصیل در مدارس هلند به مقطع تحصیلی بستگی دارد. دانش‌آموزان بین ۵ تا ۱۲ سال می‌توانند برای ورود به مدارس ابتدایی درخواست دهند. دانش‌آموزان ‍۱۲ تا ۱۸ساله‌ای که قصد دارند به دبیرستان‌های هلند وارد شوند، باید برای سنجش سطح علمی خود در آزمون‌ ورودی مدارس شرکت کنند. به‌طور کلی، شرط سنی برای تحصیل در مدارس هلند از ۵ تا ۱۸ سال است؛ وگرنه باید برای دریافت پذیرش از دانشگا‌ه‌های هلند اقدام کرد.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مدارس هلند

در عموم مدارس هلند، دروس به زبان هلندی و در برخی از مدارس، به زبان‌های هلندی و انگلیسی تدریس می‌شوند. در مقطع ابتدایی بسیاری از مدارس، از دانش‌آموزان مدرک زبان هلندی درخواست نمی‌شود؛ اما بهتر است دانش‌آموزان برای تعامل با سایر هم‌سالان خود و درک بهتر دروس، تا حدی با این زبان آشنا باشند. 

در مقطع دبیرستان که دروس نظری و عملی به‌طور تخصصی‌تری ارائه می‌شوند، ارائه مدرک زبان هلندی الزامی است. نوع مدرک زبان بستگی به زبان تدریس در مدرسه دارد؛ ولی ممکن است به ارائه مدرک زبان انگلیسی به مدارسی نیاز باشد که دروس در آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. فراموش نکنید که نوع و سطح مدنظر مدرک را مدرسه تعیین می‌کند.

مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس هلند

مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس هلند عبارت‌اند از:

 • مدارک تحصیلی قبلی
 • مدارک هویتی
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه پذیرش از مدرسه مستقر در هلند
 • گذرنامه معتبر
 • بیمه‌نامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • چند قطعه عکس
 • ریزنمره‌ها
 • انگیزه‌نامه

مراحل دریافت پذیرش از مدارس هلند 

 1. براساس اولویت‌های خود، به‌دنبال مدارس تحصیلی مناسب با مقطع تحصیلی مدنظرتان باشید.
 2. شرایط مدنظر مدرسه برای پذیرش دانش‌آموزان را بررسی کنید.
 3. مدارک موردنیاز را برای مدرسه ارسال کنید.
 4. در مقطع دبیرستان، برخی مدارس از دانش‌آموزان آزمون ورودی می‌گیرند؛ پس خود را برای شرکت در آزمون ورودی آماده کنید.
 5. منتظر پاسخ نهایی مدرسه باشید.
 6. درصورت دریافت نامه پذیرش،‌ برای دریافت ویزای دانش‌آموزی اقدام کنید.

هزینه تحصیل در مدارس هلند

هزینه تحصیل در مدارس هلند سالانه بین ۱۵هزار تا ۳۰هزار یورو است؛ البته مقدار دقیق هزینه تحصیل به نوع مدرسه و مقطع تحصیلی دانش‌آموز بستگی دارد. در جدول زیر، هزینه تحصیل در مدارس هلند در مقاطع تحصیلی مختلف را ذکر کرده‌ایم:

هزینه تحصیل در مدارس هلند
مدارس دولتی رایگان برای شهروندان مقیم هلند
مدارس خصوصی۵هزار تا ۲۳هزار یورو
مدارس بین‌المللی۱۲هزار تا ۲۶هزار یورو

هزینه زندگی دانش آموزی در هلند

علاوه‌بر شهریه مدرسه، هزینه زندگی دانش آموزی در هلند بخش دیگری از هزینه تحصیل در مدارس این کشور را شامل می‌شود. هزینه زندگی دانش آموزی در هلند بدون اجاره منزل برای هر فرد حدود ۹۵۰ یورو است. در جدول زیر، به هزینه زندگی دانش‌ آموزی در هلند اشاره کرده‌ایم:

هزینه زندگی دانش آموزی در هلند
هر وعده غذا در رستوران ارزان۱۵ یورو
کارت حمل‌و‌نقل عمومیماهانه ۸۰ یورو
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرماهانه ۱۳۵۰ یورو
باشگاه بدن‌سازی ماهانه ۳۵ یورو
کرایه ورودی تاکسی۳ یورو
۱ کیلوگرم فیله مرغ۱۴ یورو
۱ کیلوگرم برنج۳ یورو

هزینه‌های ذکر‌شده به‌صورت حدودی هستند و مقدار دقیق هزینه زندگی دانش آموزی در هلند به سبک زندگی و شهر محل سکونت بستگی دارد. 

تحصیل رایگان در مدارس هلند

تحصیل رایگان در مدارس هلند درصورتی امکان‌پذیر است که اقامت و شهروندی این کشور را به‌دست آورید. در بسیاری از کشورها، دانش‌آموزان با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانند هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را کمتر کنند. آیا در هلند نیز چنین موضوعی امکان‌پذیر است؟ درادامه، به این سوال جواب می‌دهیم.

بورسیه تحصیلی مدارس هلند

بسیاری از دانشگاه‌های هلند بورسیه‌های تحصیلی متعددی را برای مقاطع تحصیلی مختلف ارائه داده‌اند؛ اما بورسیه تحصیلی مدارس هلند وجود ندارد. ممکن است در مواقع خاص استثناهایی وجود داشته باشد و برخی از مدارس به دانش‌آموزان بسیار باهوش و توانمند بورسیه تحصیلی ارائه دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بورسیه تحصیلی مدارس هلند، توصیه می‌کنیم که وبسایت رسمی مدرسه مدنظرتان را بررسی کنید. همچنین ازطریق مکاتبه با مدرسه، می‌توانید بخت خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی هلند امتحان کنید.

شرایط ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس هلند

شرایط ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس هلند برای دانش‌آموزان بین‌المللی فراهم است. درواقع، اگر دوران مدرسه خود را در این کشور بگذرانید، فرایند آسان‌تری برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های هلند پیش رو خواهید داشت. برای ورود به دانشگاه‌های هلند، باید مدرک دیپلم خود را از دبیرستان اخذ کرده باشید.

برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان آزمون ورودی می‌گیرند و برخی دیگر براساس سوابق تحصیلی و نمره‌های دانشجو حین تحصیل، درباره دادن پذیرش به آنان تصمیم‌گیری می‌کنند. براساس نوع رشته‌ای که قصد دارید در دانشگاه تحصیل کنید، ممکن است به گذراندن دروس پیش‌‌نیاز احتیاج داشته باشید. 

یکی از شرایط ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس هلند، نشان‌دادن مهارت خود در زبان انگلیسی یا هلندی است. هر دانشگاه الزامات زبان خاصی را برای پذیرش دانشجویان تعیین کرده است که باید آن را داشته باشند. ممکن است برای اثبات مهارت متقاضیان در زبان انگلیسی، ارائه مدارک تافل یا آیلتس احتیاج باشد.

به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی، باید برای ادامه‌تحصیل در دانشگاه‌های هلند مجوز اقامت دریافت کنید. دانشگاه مدنظرتان می‌تواند در این زمینه راهنمایی‌ها و کمک‌های لازم را به شما ارائه دهد.

ویزای دانش آموزی هلند

دانش‌‌آموزان خارجی به‌جز دانش‌آموزان کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل در هلند باید ویزای دانش آموزی هلند را دریافت کنند. برای دریافت ویزای دانش آموزی هلند، باید مدرسه از طرف شما درخواست دهد. به‌منظور تحصیل در هلند، باید مجوز اقامت موقت داشته باشید. گاهی اوقات، باید برای دریافت ویزای بلندمدت (MVV) نیز درخواست دهید. مدت‌زمان اعتبار ویزای دانش‌آموزی ۵ سال است و براساس مدت‌زمان دوره تحصیل وی تعیین می‌شود.

تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای دانش آموزی هلند

هزینه اجاره مسکن و زندگی در کشور هلند نسبتا زیاد است؛ به‌همین‌دلیل، یکی از شرایط اصلی دریافت ویزای دانش‌‌آموزی داشتن تمکن مالی است. تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای دانش آموزی هلند ۸۷۰ یورو در ماه است. اگر برای تامین هزینه‌های خود در این کشور حامی مالی دارید، باید مدارک مربوط به او را در‌اختیار مدرسه و سفارت هلند قرار دهید. 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانش آموزی هلند

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانش آموزی هلند بدین‌شرح‌اند:

 • ریزنمره‌های تحصیلی
 • نامه پذیرش از مدرسه
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی براساس مدت‌زمان اقامت در هلند
 • رسید پرداخت هزینه ویزای دانش‌آموزی
 • ثبت‌نام در مدرسه مدنظر
 • گذرنامه معتبر فعلی و گذرنامه‌های قبلی

فراموش نکنید که تمامی مدارک باید به یکی از زبان‌های هلندی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ترجمه شده باشند. 

مراحل اخذ ویزای دانش آموزی هلند

 1. نامه پذیرش را از مدرسه اخذ کنید.
 2. مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش آموزی هلند را آماده و ترجمه کنید.
 3. در سفارت هلند وقت رزرو کنید.
 4. در زمان تعیین‌شده مدارک خود را به سفارت هلند تحویل دهید.
 5. برای دریافت نتیجه نهایی صبر کنید.

ویزای همراه برای تحصیل در مدارس هلند

ویزای همراه برای تحصیل در مدارس هلند بدین‌صورت است که اعضای خانواده دانش‌آموزان می‌توانند با دریافت ویزای توریستی، در‌کنار فرزندانشان بمانند. این موضوع را مدنظر قرار دهید که با‌توجه‌به شرایط ویژه اعضای خانواده دانش‌آموزان و قصد آنان از سفر به این کشور، افسران سفارت درزمینه ارائه ویزا کمتر سخت‌گیری‌ می‌کنند. 

بهترین مدارس هلند

بهترین مدارس هلند عبارت‌اند از:

 • مدرسه بین‌المللی آمستردام (International School of Amsterdam)
 • مدرسه بریتانیایی آمستردام (British School of Amsterdam)
 • مدرسه بین‌المللی هاگ (American School of The Hague)
 • مدرسه بین‌المللی لیدن (International School Leiden)
 • مدرسه بین‌المللی اروپایی هاگ (The European School The Hague)

مدرسه بین‌المللی آمستردام (International School of Amsterdam)

مدرسه بین‌المللی آمستردام نوعی مدرسه خصوصی و غیرانتفاعی است که در آمستردام قرار دارد. این مدرسه در سال ۱۹۶۴ تاسیس شد و در‌حال‌حاضر به‌عنوان یکی از بهترین مدارس هلند شناخته می‌شود. برنامه درسی این مدرسه مناسب کودکان ۳ تا ۱۸ساله است و در سال‌های آخر تحصیل، دروس تخصصی را به بهترین شکل ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان از ۵۰ ملیت مختلف در این مدرسه درس می‌خوانند و فضای چندفرهنگی بسیار مناسبی در آن برقرار است.

مدرسه بریتانیایی آمستردام (British School of Amsterdam)

مدرسه بریتانیایی آمستردام نوعی مدرسه بین‌المللی مناسب دانش‌آموزان ۳ تا ۱۸ساله است. این مدرسه از برنامه درسی ملی انگلستان پیروی می‌کند و دولت بریتانیا آن را به‌عنوان مدرسه‌ای معتبر می‌شناسد. مدرسه بریتانیایی آمستردام در سال ۱۹۷۸ بنیان نهاده شد و از آن زمان محیطی مناسب برای دانش‌آموزان از ملیت‌های مختلف فراهم کرده است. این مدرسه طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فوق‌برنامه، از‌جمله ورزش و موسیقی و نمایش را ارائه می‌دهد. 

مدرسه بین‌المللی آمریکایی هاگ (American School of The Hague)

مدرسه بین‌المللی هاگ در سال ۱۹۵۳ تاسیس شد و برنامه درسی آمریکایی را به دانش‌آموزان ۳ تا ۱۸ سال ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان بیش از ۸۰ کشور مختلف در این مدرسه درس می‌خوانند. حدود ۲۸درصد دانش‌آموزان آمریکایی و نزدیک به ۱۸درصد آنان هلندی هستند. مدرسه بین‌المللی هاگ تیمی برای مسابقات دو‌و‌میدانی تشکیل داده است که در آن دانش‌آموزان با هم‌سالان خود از تیم‌های دیگر مسابقه می‌دهند. 

مدرسه بین‌المللی لیدن (International School Leiden)

مدرسه بین‌المللی لیدن یکی از مدارس بین‌المللی جدید هلند محسوب می‌شود که در سال ۲۰۲۲ تاسیس شده است. لیدن اولین مدرسه بین‌المللی در هلند است که آموزش ابتدایی را به کودکان ۴ تا ۱۱ سال ارائه می‌دهد. هدف این مدرسه فراهم‌کردن محیط آموزشی ایمن و دلپذیر برای دانش‌آموزان است. مدرسه بین‌المللی لیدن میزبان دانش‌آموزان بین‌المللی از سراسر جهان است. 

مدرسه بین‌المللی اروپایی هاگ (The European School The Hague)

مدرسه بین‌المللی اروپایی هاگ در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد. این مدرسه آموزش چندزبانه و چندفرهنگی را به دانش‌آموزان ۴ تا ۱۸ساله ارائه می‌دهد. در سال ۲۰۱۲، شورای حکام مدارس اروپایی مدرسه بین‌المللی اروپایی هاگ را تایید کرد. در اصل، این مدرسه پذیرای فرزندان کارمندان اتحادیه اروپا است؛ اما ظرفیت‌های محدودی برای پذیرش دانش‌آموزان از سایر کشورها نیز وجود دارد. 

مزایای تحصیل در مدارس هلند

 • بهره‌مندی از کیفیت آموزشی چشمگیر
 • تحصیل در محیط چندفرهنگی و آشنایی با هم‌سالان از ملیت‌های مختلف
 • تدریس برخی از دروس به زبان انگلیسی
 • امکان ورود آسان‌ به دانشگاه‌های هلند و سایر کشورهای اروپایی
 • هزینه تحصیل مناسب درمقایسه‌با کشورهایی مانند بریتانیا و استرالیا

معایب تحصیل در مدارس هلند

 • مشکلات مرتبط با یادگیری زبان هلندی
 • هزینه زیاد اجاره مسکن

فرم مشاوره پذیرش در مدارس هلند

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

انواع مدارس هلند کدام‌اند؟

انواع مدارس هلند عبارت‌اند از: مدارس بین‌المللی، مدارس دولتی، مدارس خصوصی، مدارس خاص و مدارس ایرانی.

شرط سنی برای تحصیل در مدارس هلند چیست؟

شرط سنی برای تحصیل در مدارس هلند از ۴ تا ۱۸ سال است.

زبان تحصیل در مدارس هلند چیست؟

زبان تحصیل در مدارس هلند، هلندی و انگلیسی است. در برخی مدارس دوزبانه، دروس به چند زبان تدریس می‌شوند.

مدرک زبان موردنیاز برای تحصیل در مدارس هلند چیست؟

مدرک زبان موردنیاز برای تحصیل در مدارس هلند تافل و آیلتس هستند. نوع دقیق مدرک موردنیاز را مدرسه تعیین می‌کند.

هزینه تحصیل در مدارس هلند چقدر است؟

هزینه تحصیل در مدارس هلند از ۱۵هزار تا ۳۵هزار یورو تخمین زده می‌شود.

آیا امکان تحصیل رایگان در مدارس هلند وجود دارد؟

خیر، امکان تحصیل رایگان در مدارس هلند وجود ندارد. باوجوداین با دریافت اقامت این کشور، می‌توانید در مدارس دولتی رایگان تحصیل کنید.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در مدارس هلند چیست؟

مدارک موردنیاز برای تحصیل در مدارس هلند ازاین‌قرارند:‌ مدارک تحصیلی قبلی، مدارک هویتی، گواهی تمکن مالی، نامه پذیرش از مدرسه مستقر در هلند، گذرنامه معتبر، بیمه‌نامه، گواهی سلامت پزشکی، چند قطعه عکس، ریز‌نمره‌ها و انگیزه‌نامه.

آیا مدارس هلند جزو بهترین مدارس دنیا هستند؟

بله، مدارس هلند از استانداردهای مطلوبی برخوردارند و مدارک ارائه‌شده آن‌ها، در بسیاری از کشورها معتبر شناخته می‌شود.

تمکن مالی لازم برای تحصیل در مدارس هلند چقدر است؟

تمکن مالی لازم برای تحصیل در مدارس هلند ۸۷۰ یورو در ماه است.