کشور مالزی هر سال پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر جهان است. اگر شما هم برای ادامه تحصیل به این کشور فکر می‌کنید، آگاهی از هزینه تحصیل در مالزی در تصمیم‌گیری کمکتان می‌کند.

برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی فقط تحقیق درباره اعتبار موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های آن‌ها کافی نیست. هزینه تحصیل در کشورهای خارجی نیز عامل تاثیرگذار دیگری است که تحصیل در بعضی از آن‌ها را برای عده‌ای از دانشجویان غیرممکن می‌کند.

در این مقاله، قصد داریم هزینه تحصیل در مالزی را توضیح دهیم. برای این منظور، ابتدا به شهریه سالانه دانشگاه در رشته‌ها و مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری، هزینه خوابگاه و بیمه دانشجویی و دیگر هزینه‌ها اشاره می‌کنیم. درادامه، هزینه تحصیل در دو رشته محبوب، یعنی پزشکی و دندانپزشکی را جداگانه بررسی می‌کنیم. در پایان، هزینه تحصیل در مالزی و ترکیه را باهم مقایسه می‌کنیم تا به دانشجویانی کمک کنیم که برای تصمیم‌گیری بین این دو کشور مردد مانده‌اند.

تمام هزینه‌هایی که در این مطلب ذکر می‌شود، به دلار آمریکا تبدیل شده است. نرخ تبدیل رینگیت مالزی به دلار آمریکا ۱ به ۰٫۲۱ و نرخ تبدیل لیر ترکیه به دلار آمریکا ۱ به ۰٫۰۳۳ است.

چه عواملی روی هزینه های تحصیل در مالزی تاثیرگذارند؟

عوامل متعددی بر هزینه تحصیل در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی تاثیر می‌گذارند. درواقع، هزینه تحصیل در مالزی مجموع هزینه‌‌های مختلفی است که هر دانشجو در طول دوران تحصیلش در این کشور باید بپردازد. عوامل تاثیرگذار بر این هزینه‌ها هستند که گران یا مقرون‌به‌صرفه ‌بودن تحصیل در هر کشور را مشخص می‌کنند.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در مالزی عبارت‌اند از:

 • شهریه دانشگاه های مالزی: نوع موسسه یا دانشگاه محل تحصیل (دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل) عاملی تعیین‌کننده‌ برای هزینه تحصیل در مالزی است. دانشگاه‌های دولتی شهریه کمتری در‌مقایسه‌با دانشگاه‌های خصوصی از دانشجو دریافت می‌کنند.
 • مقطع تحصیل: هزینه تحصیل در مالزی در هر مقطع تحصیلی متفاوت است. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا بیشتر از مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است.
 • رشته تحصیلی: رشته تحصیلی نیز در تعیین هزینه تحصیل در مالزی مهم است. هزینه تحصیل در بعضی از رشته‌ها، مانند پزشکی و‌ مهندسی و مدیریت بازرگانی حتی در دانشگاه‌های دولتی گران‌تر تمام می‌شود.
 • شهر محل تحصیل: هزینه‌‌های زندگی در شهرهای بزرگ و مهم مالزی، مانند کوالالامپور درمقایسه‌با شهرهای کوچک بیشتر است. بنابراین، تحصیل در شهر کوالالامپور مقرون‌به‌صرفه نیست.
 • هزینه خوابگاه و مسکن در مالزی: هزینه اجاره خوابگاه‌‌های دانشجویی یا آپارتمان‌های اشتراکی ارزان‌‌تر از آپارتمان‌های مستقل است.
 • هزینه زندگی در مالزی: هزینه‌های زندگی در مالزی عامل تاثیرگذار دیگری روی هزینه‌های تحصیل در این کشور است. هزینه‌های زندگی در مالزی شامل هزینه‌ ماهانه غذا، خوردوخوراک، حمل‌و‌نقل، آب، برق، اینترنت و هزینه‌های شخصی هر دانشجو می‌شود.

شهریه دانشگاه های مالزی

شهریه دانشگاه های مالزی به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) و رشته و مقطع تحصیل بستگی دارد. درمجموع، شهریه سالانه دانشگاه های دولتی مالزی کمتر از دانشگاه های خصوصی است:

 • شهریه سالانه دانشگاه‌ های دولتی مالزی تقریبا از ۱۸۰۰ دلار شروع می‌شود.
 • شهریه سالانه دانشگاه های خصوصی مالزی تقریبا از ۳۵۰۰ دلار است.

شهریه سالانه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کمتر از مقطع کارشناسی است و شهریه سالانه تحصیل در بعضی از رشته‌ها، مانند پزشکی و مهندسی و مدیریت بازرگانی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی مالزی بیشتر از رشته‌های دیگر است.

هزینه خوابگاه و مسکن در مالزی

هزینه خوابگاه و مسکن در مالزی به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل بستگی دارد. درمجموع، خوابگاه‌های دانشگاه‌های دولتی ارزان‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه برای اقامت دانشجویان بین‌‌المللی به‌شمار می‌آید. هزینه مسکن در شهرهای بزرگ، مانند کوالالامپور گران‌تر است. علاوه‌بر خوابگاه و آپارتمان اشتراکی، دانشجویان بین‌‌المللی می‌توانند با خانواده مالزیایی زندگی کنند. در این زمینه، هزینه ماهانه براساس محل و نوع زندگی آن خانواده مشخص می‌شود.

هزینه خوابگاه و مسکن در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی از‌این‌قرار است:

 • اجاره ماهانه خوابگاه دانشجویی تقریبا از ۴۲ تا ۱۶۸ دلار است.
 • اجاره ماهانه آپارتمان‌های اشتراکی تقریبا از ۱۰۵ تا ۳۱۵ دلار است.

هزینه بیمه دانشجویی در مالزی

هزینه بیمه دانشجویی در مالزی به نوع بیمه، میزان پوشش، تامین‌کننده بیمه، مدت‌زمان بیمه،‌ سن و وضعیت سلامت دانشجو بستگی دارد. همه دانشجویان بین‌المللی باید بیمه دانشجویی داشته باشند. هزینه بیمه دانشجویی در مالزی بدین‌شرح است:

 • هزینه سالانه بیمه پایه تقریبا از ۱۲۰ تا ۳۶۰ دلار
 • هزینه سالانه بیمه جامع تقریبا از ۴۸۰ تا ۱۲۰۰ دلار

هزینه تحصیل در مالزی مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در مالزی مقطع کارشناسی را نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مشخص می‌کند. درمجموع، هزینه تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی ارزان‌‌تر از دانشگاه‌‌های خصوصی تمام می‌شود. درمقابل، هزینه تحصیل رشته‌های پزشکی و مهندسی در این مقطع بیشتر است.

هزینه تحصیل در مالزی مقطع کارشناسی عبارت است از:

 • شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۸۰۰ تا ۱۵هزار دلار
 • شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۳۳۰۰ تا ۲۳هزار دلار
 • هزینه‌های ماهانه زندگی در مالزی برای دانشجویان کارشناسی تقریبا از ۷۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار

در جدول زیر، هزینه تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی ۳ دانشگاه برتر این کشور که هر ۳ دولتی‌اند و مدرک آن‌ها را وزارت علوم ایران تایید می‌کند، آورده شده است.

دانشگاه های مالزیهزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی
دانشگاه مالایا (شهر کوالالامپور)تقریبا از ۱۸۰۰ تا ۱۱هزار و ۳۰۰ دلار
دانشگاه صنعتی مالزی (شهر جوهور بهرو)تقریبا از ۳هزار تا ۱۴هزار و ۶۰۰ دلار
دانشگاه علوم مالزی (ایالت پنانگ)تقریبا از ۱۸۰۰ تا ۱۱هزار و ۳۰۰ دلار

هزینه تحصیل در مالزی مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در مالزی مقطع کارشناسی ارشد را نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مشخص می‌کند. درمجموع، هزینه تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای دانشجویان بین‌المللی بسیار نزدیک و تقریبا یکسان است. ناگفته نماند که هزینه تحصیل رشته‌های پزشکی و مهندسی و مدیریت بازرگانی در این مقطع بیشتر است.

هزینه تحصیل در مالزی مقطع کارشناسی ارشد از‌این‌قرار است:

 • شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۲۰۰ تا ۱۰هزار دلار
 • شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۲هزار تا ۱۰هزار دلار
 • هزینه‌های ماهانه زندگی در مالزی برای دانشجویان کارشناسی ارشد تقریبا از ۷۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار

در جدول زیر، هزینه تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی ارشد ۳ دانشگاه برتر این کشور که هر ۳ دولتی‌اند و مدرک آن‌ها را وزارت علوم ایران تایید می‌کند، آورده شده است.

دانشگاه های مالزیهزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
دانشگاه مالایا (شهر کوالالامپور)تقریبا از ۱۲۰۰ تا ۱۰هزار و ۲۰۰ دلار
دانشگاه صنعتی مالزی (شهر جوهور بهرو)تقریبا از ۳هزار تا ۶هزار دلار
دانشگاه علوم مالزی (ایالت پنانگ)تقریبا از ۲هزار تا ۴هزار دلار

هزینه تحصیل در مالزی مقطع دکتری

هزینه تحصیل در مالزی مقطع دکتری را نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مشخص می‌کند. درمجموع، هزینه تحصیل در مالزی در مقطع دکتری دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای دانشجویان بین‌المللی بسیار نزدیک و تقریبا یکسان است. گفتنی است که هزینه تحصیل در این مقطع در رشته‌های پزشکی و مهندسی و مدیریت بازرگانی بیشتر است.

هزینه تحصیل در مالزی مقطع دکتری از این قرار است:

 • شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۲۰۰ تا ۶هزار دلار
 • شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۲ تا ۱۰هزار دلار
 • هزینه‌های ماهانه زندگی در مالزی برای دانشجویان دکتری تقریبا از ۷۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار

در جدول زیر، هزینه تحصیل در مالزی در مقطع دکتری ۳ دانشگاه برتر این کشور که هر ۳ دولتی‌اند و مدرک آن‌ها را وزارت علوم ایران تایید می‌کند، آورده شده است.

دانشگاه های مالزیهزینه سالانه تحصیل در مقطع دکتری
دانشگاه مالایا (شهر کوالالامپور)تقریبا از ۱۴۰۰ تا ۵هزار دلار
دانشگاه صنعتی مالزی (شهر جوهور بهرو)تقریبا از ۲۳۰۰ تا ۵هزار دلار
دانشگاه علوم مالزی (ایالت پنانگ)تقریبا از ۱۴۰۰ تا ۴هزار دلار

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مالزی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مالزی زیاد است. این رشته ازجمله رشته‌های پرطرفدار و گران برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی مالزی محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی بیشتر از رشته‌هایی است که به تجهیزات و‌ مواد و کار آزمایشگاهی و بالینی نیازی ندارند. علاوه‌براین، کتاب‌های درسی و مرجع این رشته بسیار گران است.

از میان دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی مالزی، دانشگاه بین‌المللی پزشکی (International Medical University, IMU) کوالالامپور‌ از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل دندانپزشکی در این کشور است. این دانشگاه خصوصی است و شهریه سالانه آن تقریبا از ۲۸هزار دلار شروع می‌شود.

ناگفته نماند که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران مدرک این دانشگاه را تایید نمی‌کند. بنابراین، این دانشگاه برای دانشجویان ایرانی که قصد دارند بعد از تحصیل در رشته دندانپزشکی به ایران بازگردند، انتخاب مناسبی نیست.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مالزی بدین‌شرح است:

 • شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۸هزار تا ۱۷هزار دلار
 • شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۱۵هزار تا ۴۲هزار دلار
 • هزینه‌های سالانه زندگی در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی تقریبا از ۸۵۰۰ تا ۲۲هزار و ۸۰۰ دلار

هزینه تحصیل پزشکی در مالزی

هزینه تحصیل پزشکی در مالزی گران تمام می‌شود. این رشته از رشته‌های پرطرفدار و گران برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور است. هزینه تحصیل در رشته مذکور بیشتر از رشته‌هایی است که تحصیل در آن‌ها به تجهیزات و مواد و کار آزمایشگاهی و بالینی نیاز ندارد. علاوه‌براین، کتاب‌های درسی و مرجع رشته پزشکی نیز بسیار گران است.

از میان دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی مالزی، دانشگاه بین‌المللی پزشکی (International Medical University, IMU) کوالالامپور از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل پزشکی در مالزی است. این دانشگاه خصوصی است و شهریه سالانه آن تقریبا از ۲۸هزار دلار شروع می‌شود.

گفتنی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران مدرک این دانشگاه را تایید نمی‌کند. بنابراین، این دانشگاه برای دانشجویان ایرانی که قصد دارند بعد از تحصیل در رشته‌های پزشکی به ایران بازگردند، انتخاب مناسبی نیست.

هزینه تحصیل پزشکی در مالزی بدین‌شرح است:

 • شهریه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۸هزار تا ۱۷هزار دلار
 • شهریه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۲۱هزار تا ۵۲هزار دلار
 • هزینه‌های سالانه زندگی در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی تقریبا از ۸۵۰۰ تا ۲۲هزار و ۸۰۰ دلار

مقایسه هزینه تحصیل در مالزی با ترکیه

مقایسه هزینه تحصیل در مالزی با ترکیه برای آن دسته از دانشجویان ایرانی سودمند است که بر سر دوراهی مانده‌اند و نمی‌دانند تحصیل در کدام کشور مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای کمک به این گروه از دانشجویان و پاسخ به این پرسش که «هزینه تحصیل در مالزی کمتر است یا ترکیه؟»، باید هزینه‌ های تحصیل در مالزی را با ترکیه مقایسه کنیم.

درمجموع، هزینه تحصیل در مالزی گران‌تر از ترکیه است. هزینه تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در این کشور نیز گران‌تر از ترکیه تمام می‌شود. هزینه‌‌های زندگی (هزینه خوابگاه و مسکن و‌ خوردوخوراک و هزینه‌‌های دیگر) نیز در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی گران‌تر از ترکیه است. بنابراین، هزینه تحصیل در مالزی درمقایسه‌با ترکیه مقرون‌به‌صرفه نیست.

در جدول زیر، هزینه تحصیل در مالزی با ترکیه مقایسه شده است.

هزینه تحصیل در مالزیهزینه‌ تحصیل در ترکیه
شهریه سالانه کارشناسی دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۸۰۰ تا ۱۵هزار دلارشهریه سالانه کارشناسی دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۶۰ تا ۲هزار دلار
شهریه سالانه کارشناسی دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۳۳۰۰ تا ۲۳هزار دلارشهریه سالانه کارشناسی دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۷۸۰ تا ۵هزار دلار
شهریه سالانه ارشد دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۲۰۰ تا ۱۰هزار دلارشهریه سالانه ارشد دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۷۰ تا ۲هزار دلار
شهریه سالانه ارشد دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۲هزار تا ۱۰هزار دلارشهریه سالانه ارشد دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۹۰ تا ۲هزار دلار
شهریه سالانه دکتری دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۱۲۰۰ تا ۶هزار دلارشهریه سالانه دکتری دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۳۵۰ دلار
شهریه سالانه دکتری دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۲هزار تا ۱۰هزار دلارشهریه سالانه دکتری دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۹۰ تا ۲هزار دلار
شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۸هزار تا ۱۷هزار دلارشهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۴۰۰ تا ۲هزار دلار
شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۱۵هزار تا ۴۲هزار دلارشهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۱۰۰۰ تا ۳هزار دلار
شهریه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۸هزار تا ۱۷هزار دلارشهریه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی تقریبا از ۵۰۰ تا ۲هزار دلار
شهریه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۲۱هزار تا ۵۲هزار دلارشهریه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی تقریبا از ۱۵۰۰ تا ۴هزار دلار
بیمه دانشجویی حداقل از ۱۲۰ دلاربیمه دانشجویی حداقل از ۳۰ دلار
هزینه سالانه زندگی تقریبا از ۸۵۰۰ تا ۲۲هزار و ۸۰۰ دلارهزینه سالانه زندگی تقریبا از ۱۴۴۰ تا ۵۶۰۰ دلار

فرم مشاوره هزینه تحصیل در مالزی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در مالزی چقدر است؟

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در مالزی تقریبا از ۷۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار است.

هزینه خوابگاه دانشجویی در مالزی چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی در مالزی تقریبا از ۴۲ تا ۱۶۸ دلار است.

هزینه های تحصیل در مالزی چیست؟

هزینه های تحصیل در مالزی شامل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و مسکن، بیمه دانشجویی و هزینه‌های زندگی می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در مالزی چقدر است؟

هزینه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی مالزی تقریبا از ۸هزار تا ۱۷هزار دلار و هزینه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی تقریبا از ۲۱هزار تا ۵۲هزار دلار است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مالزی چقدر است؟

هزینه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی مالزی تقریبا از ۸هزار تا ۱۷هزار دلار و هزینه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی این کشور از ۱۵هزار تا ۴۲هزار دلار است.

آیا هزینه تحصیل در مالزی بالاست؟

بله، هزینه تحصیل در مالزی بالا است.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در مالزی چیست؟

عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در مالزی عبارت‌اند از: شهریه دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی، شهر محل تحصیل، هزینه خوابگاه و مسکن و هزینه‌های زندگی در مالزی.