کشور مجارستان یکی از سرزمین‌های غنی از تاریخ و فرهنگ اروپا است. این کشور در شرق قاره سبز قرار دارد. تحصیل در این کشور به‌عنوان پل ورود به حوزه شنگن و امکان سفر به سایر کشورهای اعضای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

هزینه تحصیل در مجارستان بستگی به سطح تحصیلات در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری، نوع دوره تحصیلی، و همچنین دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند متغیر باشد. هزینه‌های تحصیل برای دوره‌های کارشناسی معمولا پایین‌تر از دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری است. میزان دقیق هزینه‌ها بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی دارد.

برخی از دانشگاه‌ها و سازمان‌ها ممکن است بورسیه‌ها یا کمک‌های مالی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه کنند که می‌تواند به کاهش هزینه‌های تحصیل کمک کند. تعدادی از دانشگاه های مجارستان هزینه بیمه را در هزینه‌های تحصیل اضافه می‌کنند و یا دانشجویان موظف به خرید بیمه درمانی هستند.

علاوه بر هزینه تحصیل در مجارستان، باید هزینه‌های زندگی و اقامت را که شامل شامل هزینه‌های مسکن، غذا، حمل و نقل و هزینه‌های روزمره دیگر است را در نظر بگیرید.

هزینه ‌های تحصیل در مجارستان

هزینه های تحصیل در مجارستان و نیز هزینه‌ زندگی در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان اجاره‌بهای مسکن یا اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی و هزینه‌های خوراک و پوشاک و حتی حمل‌ونقل درون‌شهری را شامل می‌شود.

بدین‌ترتیب، دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در اروپا، به‌ویژه مجارستان، می‌توانند با برنامه‌ریزی مالی مناسب به دانشگاه‌های باکیفیت و پویا وارد شوند. هزینه‌ های تحصیل در مجارستان بسته به رشته و مقطع تحصیلی تا حدودی متفاوت است؛ اما می‌توان گفت که متوسط شهریه سالانه بین ۵هزار تا ۷۵۰۰ یورو خواهد بود.

اکثر دانشگاه‌ها بعد از مصاحبه و قبل از فرایند ویزا از شما می‌خواهند که شهریه یک سال را از قبل پرداخت کنید. سایر هزینه های تحصیل در مجارستان عبارت‌اند از:

  • هزینه اپلیکیشن (۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو)
  • هزینه ثبت‌نام (حدود ۲۰۰ یورو که هنگام ثبت‌نام در دانشگاه باید پرداخت شود)
  • سپرده تحصیلی (این مورد را معمولا دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه درخواست می‌کنند. معمولا باید ۵۰۰ یورو بپردازید که پس از فارغ‌التحصیلی، امکان استرداد این هزینه وجود دارد)
  • خوابگاه (اگر محل خوابگاه را دانشگاه تامین کند‌، هزینه‌ تحصیل در مجارستان در هر ترم در‌حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو خواهد بود)

شهریه دانشگاه ‌های مجارستان

شهریه دانشگاه های مجارستان به‌طور کلی ارزان‌تر از بسیاری از کشورهای اروپا است. ممکن است بر‌اساس اینکه اهل کجای جهان هستید، تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. شهریه دانشگاه های مجارستان برای دانشجویان سایر کشورهای اتحادیه اروپا اغلب کمتر است؛ درحالی‌که دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا (دانشجویان غیر‌اتحادیه اروپا) باید مبالغ بیشتری را در برخی از دانشگاه‌ها بپردازند.

درحالی‌که واحد پول رسمی در مجارستان فورینت است (HUF)، بسیاری از دانشگاه‌ها شهریه‌های خود را به یورو یا حتی دلار آمریکا فهرست و دریافت می‌کنند.

دانشگاه متروپولیتن بوداپست

دانشگاه متروپولیتن بوداپست یکی از موسسه‌های آموزش عالی برجسته شهر بوداپست، پایتخت مجارستان است. این دانشگاه به‌عنوان مرکز تحصیلی پیشرفته رشته‌های متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

دانشگاه متروپولیتن بوداپست از تجهیزات پیشرفته و استادان مجرب بهره‌مند است که به دانشجویان امکان می‌دهد تا تحصیلات خود را در محیطی پویا و بین‌المللی ادامه دهند. در جدول زیر، هزینه‌ تحصیل در مجارستان برای دانشجویان دانشگاه متروپولیتن بوداپست به‌تفکیک دوره و رشته شرح داده شده است:

نام دوره

رشته‌های تحصیلی

هزینه دانشجویان

غیراتحادیه اروپا

دوره‌های آماده‌سازی

ترم پایه برای برنامه‌های کسب‌وکار پیش از کارشناسی ارشد

۲۹۰۰ یورو

فشرده آمادگی زبان انگلیسی

-

۲۹۰۰ یورو

دوره کارشناسی

انیمیشن و طراحی محیط و طراحی گرافیک

۴۹۰۰ یورو

مطالعات سینما و رسانه

۴۵۰۰ یورو

بازرگانی و بازاریابی، گردشگری و پذیرایی، مطالعات ارتباطات و رسانه و روابط بین‌الملل

۳۳۰۰ یورو

مدیریت و مدیریت بازرگانی

۳۲۰۰ یورو

دوره کارشناسی ارشد

طراحی گرافیک

۵۰۰۰ یورو

مدیریت هنر و طراحی

۳۵۰۰ یورو

ارتباطات و مطالعات رسانه، مدیریت و رهبری، بازاریابی . مدیریت گردشگری

۳۵۰۰ یورو

مدیریت بازرگانی (MBA)

۴۰۰۰ یورو

دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست

دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست یکی دیگر از موسسه‌های تحصیلی معتبر در این شهر است. این دانشگاه با بهره‌مندی از استادان بادانش و باتجربه و تجهیزات پیشرفته، فرصت یادگیری عمیق و تجربه علمی مناسب را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند.

محیط دوستانه و بین‌المللی دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست ویژگی مهم دیگری است که دانشجویان را به تبادل فرهنگی و همکاری بین‌المللی ترغیب می‌کند. در جدول زیر، هزینه‌ تحصیل در دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست باتوجه‌به رشته و مقطع تحصیلی ذکر شده است:

نام دوره

رشته‌های تحصیلی

هزینه دانشجویان غیراتحادیه اروپا

دوره‌های مقدماتی

دوره پیش‌مهندسی و دوره عمومی

۳۲۰۰ یورو

دوره کارشناسی

مهندسی عمران

۳۲۰۰ یورو

فناوری شیمیایی و بیوتکنولوژی و مهندسی برق و انفورماتیک و علوم طبیعی

۳۲۰۰ یورو

مهندسی مکانیک

۳۲۰۰ یورو

دوره کارشناسی ارشد

مهندسی عمران

۳۸۰۰ یورو

مهندسی مکانیک

۳۵۰۰ یورو

دکتری

مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، معماری، مهندسی برق و انفورماتیک، علوم طبیعی، مهندسی حمل‌ونقل و مهندسی وسایل نقلیه و علوم اقتصادی و اجتماعی

۴۵۰۰ یورو

دانشگاه کوروینوس بوداپست

دانشگاه کوروینوس بوداپست یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی خصوصی شهر بوداپست مجارستان محسوب می‌شود که کارش را از سال ۱۹۴۸ آغاز کرده است. درحال‌حاضر، این دانشگاه حدود ۹۶۰۰ نفر دانشجو با تمرکز بر مدیریت بازرگانی و اقتصاد و علوم اجتماعی دارد.

هزینه‌ تحصیل در این دانشگاه بسته به رشته‌ها و مقطع‌های تحصیلی متفاوت است. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کوروینوس بوداپست تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان غیراتحادیه اروپا را پوشش می‌دهند. در جدول زیر، هزینه تحصیل در دانشگاه کوروینوس بوداپست باتوجه‌به مقطع و رشته تحصیلی آمده است:

رشته‌های تحصیلی

هزینه دانشجویان غیراتحادیه اروپا

دوره کارشناسی

تجارت و مدیریت

۳۳۰۰ یورو

تجارت بین‌المللی

۳۳۰۰ یورو

اقتصاد کاربردی

۳۳۰۰ یورو

علوم ارتباطات و رسانه

۲۸۰۰ یورو

روابط بین‌الملل

۲۸۰۰ یورو

جامعه‌شناسی

۲۵۰۰ یورو

فلسفه و سیاست و اقتصاد

۲۸۰۰ یورو

علم داده در تجارت

۳۳۰۰ یورو

دوره کارشناسی ارشد

انفورماتیک تجاری

۳۷۰۰ یورو

امور مالی

۳۳۰۰ یورو

بازاریابی

۳۳۰۰ یورو

MBA تمام‌وقت

۴۵۰۰ یورو

تحلیل اقتصادی

۳۳۰۰ یورو

سیاست بهداشت و برنامه‌ریزی و تامین مالی

۳۳۰۰ یورو

سیاست عمومی و مدیریت

۳۳۰۰ یورو

علوم ارتباطات و رسانه

۳۳۰۰ یورو

اقتصاد و تجارت بین‌المللی

۳۳۰۰ یورو

روابط بین‌الملل

۳۳۰۰ یورو

اقتصاد منطقه‌ای و محیطی

۳۳۰۰ یورو

جامعه‌شناسی

۳۳۰۰ یورو

اقتصاد سیاسی

۳۳۰۰ یورو

مدیریت زنجیره تامین پیشرفته

۵۴۰۰ یورو

دیپلماسی

۴۴۰۰ یورو

تجزیه‌وتحلیل رفتار اقتصادی

۳۳۰۰ یورو

مدیریت و رهبری

۳۷۰۰ یورو

حکومت عمومی

۵۴۰۰ یورو

استراتژی بازاریابی و نوآوری

۵۴۰۰ یورو

مدیریت زنجیره تامین

۳۶۰۰ یورو

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان

مجارستان یکی از کشورهایی است که در آن تحصیلات پزشکی با جدیت دنبال می‌شود. دانشجویان بین‌المللی به‌دلیل ارزان‌بودن هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان، برنامه درسی گسترده، تجربه عملی و فرایند ورود آسان به این کشور، مجارستان را برای تحصیل این رشته برمی‌گزینند. هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان از ۱۵۲۰۰ تا ۱۷۵۰۰ یورو متغیر است. هزینه‌های زندگی ماهانه نیز ۴۲۱ تا ۷۸۷ یورو  تخمین زده می‌شود.

دانشگاه‌های پزشکی مجارستان مدرک کارشناسی ارشد یکپارچه MBBS را به‌عنوان دکتری پزشکی یا MD ارائه می‌دهند. این دوره ۶ سال طول می‌کشد و بر‌اساس استانداردهای اروپایی و شامل علوم پایه و پزشکی و بالینی خواهد بود. شهریه سالانه دوره‌های پزشکی (با زبان انگلیسی) در دانشگاه‌های برتر مجارستان به‌شرح زیر است:

نام دانشگاه

هزینه سالانه دانشجویان غیراتحادیه اروپا

دانشگاه سملوایس

۱۸۲۰۰ یورو

دانشگاه دبرسن

۱۶۹۰۰ یورو

دانشگاه Szeged

۱۵۸۰۰ یورو

دانشگاه پکس

۱۶۷۵۰ یورو

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان حداقل ۵ سال به‌طول می‌انجامد. بخشی از دروس اصلی این رشته تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها و حتی زیباسازی دهان و دندان است. برای تحصیل رشته‌ دندانپزشکی در دانشگاه‌های مجارستان، باید در آزمون ورودی شرکت کنید. این آزمون نیازمند ارسال مدارک و سوابق تحصیلی به موسسه آموزش عالی مدنظر است.

علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی می‌توانند با شرکت در دوره‌های آمادگی برای آزمون، به بهترین نحو برای شرکت در آزمون آماده شوند. همچنین، امکان تحصیل این رشته به زبان انگلیسی فراهم است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان به‌شرح زیر است:

نام دانشگاه

هزینه سالانه دانشجویان غیراتحادیه اروپا

دانشگاه سملوایس

۱۸۲۰۰ یورو

دانشگاه دبرسن

۱۷۵۰۰ یورو

دانشگاه Szeged

۱۶۴۸۸ یورو

دانشگاه پکس

۱۷۳۵۰ یورو

هزینه بیمه دانشجویی در مجارستان

در طول اقامت موقت در مجارستان، اگر خدمات بهداشتی رایگان ضرورت پزشکی تلقی شود، دانشجویان بین‌المللی از کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا واجدشرایط دریافت این خدمات هستند. نکته مهم دیگر اینکه تا وقتی دانشجویان کارت EHIC داشته باشند، از حق مراقبتی مشابه با شهروندان مجارستانی برخوردار خواهند بود.

بیمه درمانی برای دانشجویان کالج‌ها و دانشگاه‌های مجارستان الزامی است و هزینه آن هر ماه ۱۶٫۵۰  یورو برآورده می‌شود. طرح‌های بیمه درمانی داخلی اغلب سفر به خارج از کشور شما را شامل نمی‌شود. این یعنی قبل از عزیمت باید با ارائه‌دهنده بیمه خود مشورت کنید تا ببینید آیا به خرید طرح بیمه درمانی سفر نیاز دارید یا خیر.

برای درخواست ویزا، باید مدرکی دال بر بیمه‌نامه درمانی داشته باشید که حداقل ۳۰هزار یورو از هزینه‌های پزشکی نظیر خدمات بهداشتی اضطراری و حمل‌ونقل به خانه درصورت اورژانس پزشکی را پوشش می‌دهد. این سیاست باید برای تمام مدت‌زمان حضور شما در خارج از کشور اجرایی باشد.

جمع‌بندی

هزینه‌ تحصیل در مجارستان به‌عنوان یکی از مقاصد آموزشی جذاب معمولا از سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. شهریه‌های مناسب دانشگاه‌ها و هزینه‌های زندگی کم و امکانات آموزشی پیشرفته، مجارستان را به گزینه‌ای عالی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده‌اند.

سوالات متداول

ارزانترین دانشگاه‌های مجارستان برای تحصیل کدام‌اند؟

دانشگاه آتیلا جوزف و کالج بین‌المللی ابن‌سینا و دانشگاه علوم اقتصادی بوداپست ارزان‌ترین دانشگاه‌های مجارستان برای تحصیل هستند.

هزینه ماهانه زندگی هر دانشجو در مجارستان چقدر است؟

به‌طور کلی، دانشجویان برای هزینه‌های زندگی نظیر اجاره‌بهای مسکن، خوراک، حمل‌ونقل و مخارج روزمره ماهانه باید حدود ۱۵۰۰ تا ۲هزار یورو بپردازند.

هزینه خوابگاه دانشجویی در مجارستان چقدر است؟

هزینه خوابگاه باتوجه‌به شهر و امکانات ارائه‌شده متغیر است؛ ولی معمولا بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه تخمین زده می‌شود.

هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل در مجارستان بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است؛ اما معمولا بین هزار تا ۴هزار یورو در سال برآورد می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان بین ۱۵۲۰۰ تا ۱۷۵۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان بین ۱۵۲۰۰ تا ۱۸۲۰۰ یورو در سال متغیر است.