هزینه تحصیل در استرالیا ممکن است برای اغلب دانشجویان بسیار زیاد باشد؛ اما با برنامه‌ریزی درست می‌توان هزینه‌ها را به‌خوبی مدیریت کرد. بااین‌حال، هزینه تحصیل در استرالیا به مقطع تحصیل و دانشگاه مدنظر فرد بستگی خواهد داشت.

تحصیل در استرالیا طرفداران زیادی دارد‌؛ اما هزینه‌های مرتبط با آن نیز باید در نظر گرفته شوند. هزینه تحصیل در استرالیا در دانشگاه‌های مختلف متغیر است. علاوه‌بر شهریه، هزینه‌های دیگری مانند خوابگاه، غذا، پوشاک، رفت‌و‌آمد، بیمه درمانی و سفر را باید در نظر گرفت. استرالیا استانداردهای رفاهی مطلوبی دارد؛ بنابراین، هزینه تحصیل در استرالیا ممکن است زیاد باشد؛ به‌خصوص اگر در شهرهایی مانند سیدنی و ملبورن زندگی و تحصیل کنید.

با وجود گران‌بودن هزینه تحصیل در استرالیا، بسیاری از دانشجویان به کسب مدارک خود از این دانشگاه‌های کشور تمایل دارند؛ چرا‌که این کار چشم‌انداز شغلی آنان را در آینده افزایش چشمگیری می‌دهد. علاوه‌بر‌این، دانشجویان بین‌المللی در استرالیا این فرصت را دارند تا حین تحصیل به‌طور پاره‌وقت  مشغول به کار شوند؛ پس بخش زیادی از هزینه‌های زندگی آن‌ها، از این طریق جبران خواهد شد.

هزینه های تحصیل در استرالیا

دانشجویانی که قصد دارند در استرالیا تحصیل کنند، باید از هزینه‌های مختلف این کشور آگاه باشند. مهم‌ترین هزینه های تحصیل در استرالیا به شهریه مربوط است که دانشجویان بین‌المللی باید هزینه بیشتری را درمقایسه‌با دانشجویان داخلی بپردازند. همچنین، رشته تحصیلی و دانشگاه بر هزینه های تحصیل در استرالیا موثر است.

علاوه‌بر شهریه، دانشجویان باید هزینه زندگی در استرالیا را مدنظر قرار دهند. هزینه زندگی در استرالیا به شهر یا منطقه‌ای بستگی دارد که دانشجو در آنجا مشغول تحصیل می‌شود. درمجموع، می‌توان گفت که هزینه زندگی در شهرهای بزرگی مانند سیدنی و ملبورن و بریزبن بیشتر از شهرهای کوچک‌ است.

افزون‌براین، دانشجویان باید هزینه اجاره محل اقامت خود را در نظر بگیرند که ممکن است بسیار زیاد باشد. مواد غذایی و حمل‌و‌نقل و خرید وسایل آموزشی مانند کتاب‌های درسی نیز از دیگر هزینه های تحصیل در استرالیا به‌شمار می‌آیند. دانشجویان با درنظرگرفتن دقیق عوامل موثر بر هزینه های تحصیل در استرالیا، می‌توانند برای منابع مالی خود بهتر برنامه‌ریزی کنند.

هزینه تحصیل در استرالیا در مقاطع تحصیلی مختلف

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی بین ۲۰هزار تا ۴۵هزار دلار استرالیا در سال است. همچنین، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری سالانه بین ۲۲هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، نباید دیگر هزینه های تحصیل در استرالیا مانند حمل‌و‌نقل، بیمه درمانی، غذا، کتاب‌های درسی، تفریح و سفر را فراموش کرد. در‌ادامه، درباره هزینه تحصیل در استرالیا در مقاطع تحصیلی مختلف بیشتر صحبت می‌کنیم.

هزینه تحصیل در استرالیا مقطع کارشناسی

اخذ مدرک کارشناسی در استرالیا تجربه‌ای ارزشمند است؛ اما هزینه‌های مربوط به آن را نیز نباید فراموش کرد. هزینه تحصیل در استرالیا مقطع کارشناسی به دانشگاه، رشته، مکان و سبک زندگی فرد بستگی دارد. به‌طور متوسط هزینه تحصیل دانشجویان مقطع کارشناسی در استرالیا بین ۲۰هزار تا ۴۰هزار دلار استرالیا در سال است.

علاوه‌بر هزینه تحصیل در استرالیا، باید هزینه زندگی مانند محل اقامت و حمل‌و‌نقل و غذا را در نظر گرفت. دانشجویان بین‌المللی مقیم استرالیا برای پوشش مخارج ماهانه خود به ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار استرالیا نیاز دارند. درضمن، زمان اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا باید ثابت کنند که از منابع مالی کافی برای زندگی و تحصیل در این کشور بهره‌مندند. ناگفته نماند که این هزینه‌ها نیز ثابت نیستند و امکان تغییرشان وجود دارد.

هزینه تحصیل در استرالیا مقطع کارشناسی ارشد

اگرچه تحصیل در استرالیا به نوع رشته و دانشگاه وابسته است، به‌طور کلی در‌مقایسه‌با سایر کشورها گران‌تر خواهد بود. در‌حال‌حاضر، هزینه تحصیل در استرالیا مقطع کارشناسی ارشد سالانه بین ۲۲هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا تخمین زده می‌شود. دانشجویان کارشناسی ارشد علاوه‌بر شهریه، باید مخارج دیگری مانند اقامت و بیمه درمانی و هزینه ویزا را نیز در نظر بگیرند.

اخذ مدرک کارشناسی ارشد در استرالیا ممکن است گران به‌نظر برسد؛ اما بازگشت سرمایه را هم باید در نظر بگیرید؛ زیرا دانشگاه‌های استرالیا به‌دلیل سطح علمی مطلوب خود در جهان شناخته می‌شوند. روی‌هم‌رفته، می‌توان گفت که اخذ مدرک کارشناسی ارشد از یکی از موسسه‌های آموزش عالی استرالیایی می‌تواند آینده شغلی دانشجویان را تقریبا تضمین کند.

برخی از دانشگاه‌های استرالیا بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند. همچنین، استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی این امکان را فراهم کرده است تا حین تحصیل به‌صورت پاره‌وقت مشغول کار شوند و بخشی از هزینه‌های زندگی‌شان را پوشش دهند.

هزینه تحصیل در استرالیا مقطع دکتری

تحصیل مقطع دکتری در استرالیا ممکن است بسیار گران باشد؛ به‌خصوص برای دانشجویان بین‌المللی. در‌حال‌حاضر، هزینه تحصیل در استرالیا مقطع دکتری سالانه بین ۲۲هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا برآورد می‌شود. بنابراین، دانشجویان دکتری برای تحصیل در استرالیا یا باید منابع مالی کافی را داشته باشند یا بتوانند بورسیه‌ تحصیلی بگیرند. ناگفته نماند تحصیل مقطع دکتری در استرالیا با وجود هزینه‌های زیاد، مزایای بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی به‌همراه دارد.

شهریه دانشگاه های استرالیا

شهریه دانشگاه های استرالیا به عوامل گوناگونی مانند نوع موسسه و رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. دانشجویان داخلی ازطریق بودجه دولتی و یارانه پشتیبانی می‌شوند. با‌این‌حال، دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌های بیشتری را بپردازند. درادامه، ارزانترین دانشگاه های استرالیا و نیز گرانترین دانشگاه های استرالیا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی را به‌همراه شهریه تحصیل در آن‌ها معرفی می‌کنیم.

ارزانترین دانشگاه های استرالیا

آیا می‌توان با بودجه کمتر هم در استرالیا تحصیل کرد؟ جواب این سوال مثبت است؛ اما به این سادگی‌ها نخواهد بود. تحصیل در استرالیا مانند اکثر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه نیست؛ بنابراین، حتی ارزانترین دانشگاه های استرالیا نیز شهریه نسبتا زیادی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند.

درادامه نگاهی به هزینه تحصیل در ارزانترین دانشگاه های استرالیا در مقاطع مختلف تحصیلی میندازیم.

جدول ارزانترین دانشگاه های استرالیا در مقطع کارشناسی

دانشگاه‌های ارزان استرالیا در مقطع کارشناسیحداقل شهریه سالانه
دانشگاه فلیندرز۱۰هزار و ۳۵۰ دلار استرالیا
موسسه بازرگانی IPAG۱۳هزار دلار استرالیا
دانشگاه ولونگونگ۱۸هزار و ۸۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه نیوانگلند۱۹هزار و ۱۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه ویکتوریا۲۱هزار و ۸۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه فدراسیون استرالیا۲۱هزار و ۹۰۰ دلار استرالیا
موسسه مهندسی فناوری۲۳هزار و ۵۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه Sunshine Coast۲۴هزار دلار استرالیا
دانشگاه کاتولیک استرالیا۲۴هزار و ۱۰۵ دلار استرالیا
دانشگاه چارلز داروین۲۵هزار و ۳۳۰ دلار استرالیا
دانشگاه وسترن سیدنی۲۶هزار و ۲۴۰ دلار استرالیا
دانشگاه مرداک۲۶هزار و ۴۴۰ دلار استرالیا

جدول ارزانترین دانشگاه های استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

دانشگاه‌های ارزان استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتریحداقل شهریه سالانه
کالج Excelsia۱۵هزار دلار استرالیا
دانشگاه تاسمانی۱۵هزار و ۷۲۵ دلار استرالیا
دانشگاه موناش۱۷هزار و ۵۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه چارلز استورت۲۰هزار و ۸۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه تورنس استرالیا۲۱هزار و ۷۰۰ دلار استرالیا
موسسه بازرگانی کاپلان۲۲هزار و ۸۰۰ دلار استرالیا
موسسه مهندسی فناوری۲۳هزار و ۵۰۰ دلار استرالیا
موسسه مدیریت هتل بین‌المللی Blue Mountains۲۷هزار و ۸۰۰هزار دلار استرالیا
دانشگاه کانبرا۲۷هزار و ۸۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه RMIT۲۷هزار و ۸۴۰ دلار استرالیا

گرانترین دانشگاه های استرالیا

استرالیا را شاید بتوان یکی از گران‌ترین مقاصد تحصیلی جهان برای دانشجویان بین‌المللی به‌حساب آورد؛ به‌طوری‌که متوسط هزینه‌های دانشجویان در استرالیا از آمریکا و انگلستان نیز فراتر می‌رود. علاوه‌براین، هزینه زندگی در استرالیا از اکثر کشورهای جهان بیشتر است.

در جدول زیر، شهریه سالانه گرانترین دانشگاه های استرالیا را بررسی کرده‌ایم.

گرانترین دانشگاه های استرالیاشهریه سالانه
دانشگاه ملبورن۲۰هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا
دانشگاه باند۳۰هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا
دانشگاه UNSW سیدنی۲۵هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا
دانشگاه صنعتی سیدنی۲۱هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا
دانشگاه RMIT۲۲هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا
دانشگاه گریفیث۲۰هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا

هزینه تحصیل در کالج های استرالیا

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کالج های استرالیا در مقطع کارشناسی سالانه باید ۲۰هزار تا ۴۵هزار دلار استرالیا شهریه بپردازند. گفتنی است که این هزینه فقط به شهریه تحصیلی مربوط می‌شود و هزینه‌های دیگر مانند خوابگاه، کتاب درسی، بیمه درمانی و حمل‌و‌نقل را شامل نمی‌شود. هزینه تحصیل در کالج های استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز ۲۲هزار تا ۵۰هزار دلار استرالیا در سال تخمین زده می‌شود.

خبر خوش برای دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های استرالیا این است که می‌توانند هفته‌ای ۲۰ ساعت حین تحصیل به‌صورت پاره‌وقت و در تعطیلات دانشگاه به‌صورت تمام‌وقت کار کنند. برای این منظور، آنان ابتدا باید شماره پرونده مالیاتی (TFN) خود را دریافت کنند. با‌این‌حال، برای پرداخت هزینه تحصیل در کالج های استرالیا نباید فقط به کار‌کردن بسنده کرد؛ چراکه حقوق دریافتی فقط کفاف مخارج زندگی دانشجویی را می‌دهد.

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا تا حد زیادی به نوع مدرک و دانشگاه مدنظر بستگی دارد. به‌طور متوسط، دانشجویان داخلی استرالیا برای تحصیل در رشته پزشکی سالانه بین ۱۰هزار تا ۴۰هزار دلار استرالیا می‌پردازند؛ در‌حالی‌که دانشجویان بین‌المللی باید تقریبا دو برابر این مبلغ را بپردازند. این یعنی شهریه سالانه آنان ممکن است به ۸۰هزار دلار استرالیا برسد.

علاوه‌بر‌این، تحصیل پزشکی در استرالیا زمان بیشتری طول می‌کشد. دانشجویان برای اخذ مدرک این دوره معمولا ۵ تا ۶ سال باید درس بخوانند؛ آن‌هم بدون احتساب آموزش اضافی که برای تبدیل‌شدن به پزشک واجد‌شرایط لازم خواهد بود. در این دوره، دانشجویان درگیر تجارب یادگیری عملی و کارآموزی بالینی هستند؛ درنتیجه، ممکن است ایجاد توازن بین تحصیل و اشتغال پاره‌وقت دشوار باشد. به‌طور کلی، می‌توان گفت که هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا بیشتر از سایر رشته‌ها خواهد بود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا ۵۰هزار تا ۸۰هزار دلار استرالیا در سال تخمین زده می‌شود. طول دوره تحصیل دندانپزشکی در استرالیا در دانشگاه‌های مختلف متغیر است و بین ۳ تا ۷ سال به‌طول می‌انجامد. تامین هزینه‌های این دوره برای اغلب دانشجویان دشوار است؛ ولی خوشبختانه بسیاری از دانشجویان بااستعداد می‌توانند بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های گوناگون دانشگاه های استرالیا را دریافت کنند‌.

اخذ مدرک دندانپزشکی در استرالیا با وجود هزینه‌های زیاد، مزایای زیادی همراه است. برای مثال، فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی استرالیا می‌توانند در داخل استرالیا و دیگر کشورهای جهان با دستمزدهای بسیار زیاد مشغول کار شوند.

هزینه بیمه دانشجویی در استرالیا

هزینه بیمه دانشجویی را نیز باید به هزینه تحصیل در استرالیا اضافه کرد. هزینه بیمه دانشجویی در استرالیا به نوع پوشش و میزان آن بستگی دارد. حداقل حق بیمه پرداختی سالانه برای دانشجویان مجرد ۴۷۸ دلار استرالیا است. این هزینه برای یک زوج به ۲هزار و ۶۰۰ دلار استرالیا در سال می‌رسد.

قبل از پرداخت هرگونه هزینه باید با ارائه‌دهنده بیمه دانشجویی خود در استرالیا مشورت کنید؛ زیرا پوشش بیمه باید مطابق با نیازهایتان باشد. در‌عین‌حال، سیاست‌های بیمه‌ای ارائه‌کنندگان مختلف بیمه دانشجویی در استرالیا را می‌توانید بررسی کنید. با این کار مطمئن خواهید شد که بیشترین مزایا را با پرداخت کمترین هزینه ممکن دریافت خواهید کرد.

مقایسه هزینه تحصیل در استرالیا با کانادا

استرالیا و کانادا ازجمله کشورهایی هستند که سالانه هزاران دانشجوی بین‌المللی را به خود جذب می‌کنند. با مقایسه هزینه‌های تحصیل در استرالیا با کانادا می‌توان به تفاوت‌های میان این دو پی برد. هزینه تحصیل در استرالیا تقریبا دو برابر کانادا است؛ چراکه هزینه متوسط سالانه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بین ۲۰هزار تا ۳۰هزار دلار کانادا خواهد بود.

هزینه زندگی در استرالیا، به‌خصوص در شهرهای بزرگ نظیر سیدنی و ملبورن بیشتر از شهرهای بزرگ کانادا است؛ بنابراین، زندگی و تحصیل در کانادا درمجموع ارزان‌تر از استرالیا خواهد بود. باوجوداین‌، نباید فراموش کنید که هزینه تحصیل در هر دو کشور به دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. بنابراین، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر یا رشته‌های تخصصی در هر دو کشور با هزینه‌های بیشتری همراه است.

نکته مهم دیگر به در‌دسترس‌بودن بورسیه‌ها و کمک‌‌هزینه‌های تحصیلی برمی‌گردد. استرالیا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است؛ از‌جمله جوایز استرالیا و بورسیه‌های اندیور. کانادا نیز بورسیه‌هایی مانند کشورهای مشترک‌المنافع را ارائه می‌دهد. به‌طور کلی، مقایسه هزینه تحصیل در استرالیا با کانادا ازلحاظ مقرون‌به‌صرفه‌بودن، به‌نفع کشور کانادا است.

سوالات متداول

ارزانترین دانشگاه های استرالیا برای تحصیل کدام‌اند؟

از ارزانترین دانشگاه های استرالیا برای تحصیل می‌توان به دانشگاه فلیندرز و موسسه بازرگانی IPAG و دانشگاه ولونگونگ اشاره کرد.

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در استرالیا چقدر است؟

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در استرالیا به سبک زندگی او بستگی دارد؛ اما به‌طور کلی، ماهانه به ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار استرالیا نیاز است.

هزینه خوابگاه دانشجویی در استرالیا چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی در استرالیا به‌صورت هفتگی اخذ می‌شود. این هزینه با‌توجه‌به کیفیت خوابگاه، ۱۱۰ تا ۲۸۰ دلار استرالیا خواهد بود.

هزینه های تحصیل در استرالیا شامل چیست؟

هزینه‌های تحصیل در استرالیا شامل اخذ ویزا، جمع‌آوری مدارک لازم، شرکت در آزمون زبان، شهریه سالانه، غذا، محل اقامت، بیمه دانشجویی، حمل‌و‌نقل و... است.

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا برای دانشجویان خارجی بین ۶۰هزار تا ۸۰هزار دلار استرالیا در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا سالانه ۵۰هزار تا ۸۰هزار دلار استرالیا است.

آیا هزینه تحصیل در استرالیا بالاست؟

بله، هزینه تحصیل در استرالیا بیشتر از سایر کشورهای پیشرفته، مخصوصا کشورهای انگلیسی‌زبانی نظیر آمریکا و انگلستان و کانادا است.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در استرالیا چیست؟

ازجمله عوامل تاثیرگذار روی هزینه‌های تحصیل در استرالیا می‌توان به نوع دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی اشاره کرد. درضمن، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند سیدنی و ملبورن بیشتر از سایر شهرهای این کشور است.