هزینه تحصیل در نروژ برای سال‌های متمادی رایگان ‌بود؛ ازاین‌رو، دانشگاه‌های این کشور یکی از مقاصد ایدئال دانشجویان خارجی برای تحصیل محسوب می‌شدند. بااین‌حال، اکنون با‌توجه‌به گرانی شهریه دانشگاه و هزینه‌ زندگی، نروژ مقصد مقرون‌به‌صرفه‌ای برای دانشجویان خارجی نخواهد بود.

تا پیش از سپتامبر2023، دانشگاه‌های نروژ از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل شهریه دریافت نمی‌کردند و دانشجویان سراسر دنیا برای ورود به دانشگاه‌های این کشور، تنها همان هزینه‌ای را باید پرداخت می‌کردند که شهروندان این کشور می‌پرداختند‌. این هزینه بین 30 تا 90 یورو بود که با تصویب قوانین جدید، تنها دانشجویان نروژی و اهل کشورهای اتحادیه اروپا و نیز کشورهای ایسلند و لیختن‌اشتاین می‌توانند با این هزینه تحصیل در نروژ را تجربه کنند.

ناگفته نماند که هزینه زندگی در نروژ همیشه زیاد بوده است و دانشجویان باید هزینه‌های سنگین اجاره خانه و خدمات درمانی و غذا را خودشان می‌پرداختند. با‌این‌حال، نظام آموزشی قدرتمند و کارآمد و کیفیت رضایت‌بخش زندگی، موجب شده است تا با وجود هزینه‌های زیاد، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های نروژ را برای تحصیل انتخاب کنند.

چه عواملی روی هزینه های تحصیل در نروژ تاثیر می‌گذارند؟

تحصیل در نروژ درمقایسه‌با دیگر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه نیست. درواقع، نروژ جزو کشورهای گران اروپایی محسوب می‌شود که هزینه زندگی در آن سرسام‌آور است. به‌همین‌دلیل و با‌توجه‌به الزام پرداخت شهریه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، شاید نروژ دیگر مقصد ایدئالی برای دانشجویان فاقد پشتوانه مالی مناسب نباشد.

با وجود هزینه‌های زیاد زندگی در نروژ، عوامل متعددی روی هزینه‌های تحصیل در این کشور تاثیر می‌گذارند و می‌توانند هزینه‌ها را کمتر یا بیشتر از حد معمول کنند. در‌ادامه مطلب، هرکدام از این عوامل را نام می‌بریم و توضیح می‌دهیم.

انتخاب دانشگاه

دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی نروژ به ۲ گروه دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و هرکدام شهریه‌های متفاوتی از دانشجویان دریافت می‌کنند. بنابراین، انتخاب دانشگاه تاثیر بسزایی روی هزینه‌ های تحصیل در نروژ می‌گذارد؛ زیرا شهریه دانشگاه بخش مهمی از هزینه‌ها را شامل می‌شود.

دانشگاه‌های دولتی نروژ از دانشجویان نروژی و اهل کشورهای اتحادیه اروپا و نیز کشورهای ایسلند و لیختن‌اشتاین شهریه دریافت نمی‌کنند؛ اما دانشجویان بین‌المللی به پرداخت شهریه‌ ملزم‌اند. شهریه‌های دانشگاه های دولتی نروژ با یکدیگر تفاوت دارند و برخی دانشگاه‌ها ارزان‌ترند. شهریه‌ دانشگاه های خصوصی نروژ نیز بسیار زیاد است که این هزینه اغلب برای دانشجویان اهل کشورهای اتحادیه اروپا و دانشجویان بین‌المللی برابر است.

رشته تحصیلی

برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های نروژ از دیگر رشته‌ها گران‌ترند. به‌همین‌دلیل، رشته تحصیلی مدنظرتان روی هزینه تحصیل در نروژ تاثیر می‌گذارد. دانشگاه‌های نروژ برای تحصیل در رشته‌های نظری مانند علوم انسانی یا علوم اجتماعی، شهریه‌های کمتری از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند و آنان علاوه‌بر شهریه، تنها باید هزینه تهیه کتاب‌های درسی را بپردازند.

هزینه تحصیل در رشته‌های تخصصی نیازمند به دانش عملی مانند مهندسی و پزشکی گران‌تر از رشته‌های نظری است. در این رشته‌ها، هزینه بخش عملی درس مانند لوازم آزمایشگاه از دانشجویان دریافت می‌شود.

مقطع تحصیلی

مقطع تحصیلی نیز روی هزینه تحصیل در نروژ تاثیرگذار است؛ زیرا در دانشگاه‌‌های نروژ شهریه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری با یکدیگر تفاوت دارد. ‌به‌طور کلی، هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارزان‌تر از کارشناسی ارشد ارزیابی می‌شود؛ اما مدت‌زمان دوره کارشناسی طولانی‌تر است و در‌نتیجه، برای دانشجویان گران‌تر تمام می‌شود. هزینه‌ تحصیل در مقطع دکتری نیز به عوامل متعددی مانند دانشگاه، رشته تحصیلی، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌ها بستگی دارد.

محل زندگی

نروژ درمجموع به‌عنوان کشوری گران شناخته می‌شود؛ اما هزینه زندگی در شهرهای بزرگ و اصلی آن بیشتر از شهرهای کوچک با جمعیت کمتر است. بنابراین، شهری که برای زندگی و تحصیل در نروژ انتخاب می‌کنید، تاثیر مستقیمی روی هزینه‌های شما می‌گذارد.

شهرهای اسلو (Oslo) و استاونگر (Stavanger) و برگن (Bergen) شهرهای گران نروژ هستند که نام آن‌ها در رتبه‌بندی شهرهای گران‌ جهان نیز دیده می‌شود. زندگی در این شهرها امکانات بهتر و بیشتری دراختیار شما قرار می‌دهد؛ اما هزینه‌های زندگی در آن‌ها نیز بسیار زیاد است.

زندگی در شهرهای کوچک‌تر نروژ هزینه اجاره خانه و حمل‌ونقل و غذا را کاهش می‌دهد؛ ولی باید در نظر بگیرید که اغلب دانشگاه‌های معتبر نروژ در شهرهای بزرگ قرار گرفته‌اند و محیط شهرهای بزرگ برای دانشجویان خارجی مناسب‌تر است.

سبک زندگی

بخشی از هزینه زندگی در نروژ به سبک زندگی شما وابسته است. نداشتن برنامه‌ریزی برای هزینه‌ها و مخارج باعث می‌شود تا هزینه تحصیل در نروژ بیشتر از حد معمول شود. برای مثال، با خرید از فروشگاه‌های دارای تخفیف یا استفاده از رستوران‌های معمولی، می‌توانید از هزینه‌های زندگی‌تان بکاهید.

تفریحات و سفرها و خرید پوشاک و لوازم منزل نیز از دیگر هزینه‌هایی است که هر شخصی با‌توجه‌به سبک زندگی و برنامه‌ریزی مالی و اولویت‌های زندگی‌اش در نروژ می‌تواند پرداخت کند.

شهریه دانشگاه های نروژ

شهریه دانشگاه های نروژ تا حد زیادی به مقطع و رشته و دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد. هر دانشگاه برای رشته‌های خاص در هر مقطعی، شهریه‌های متفاوتی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند. به‌طور متوسط شهریه دانشگاه‌ های نروژ از 7هزار تا 13هزار یورو متغیرند؛ اما برای تحصیل در رشته‌های تخصصی، ممکن است شهریه‌ها به 42هزار یورو نیز برسد.

دانشگاه‌های نروژ کیفیت آموزش مطلوبی دارند و با وجود گرانی هزینه‌ها، کیفیت زندگی در نروژ نیز راضی‌کننده است. به‌همین‌دلیل، علی‌رغم گرانی شهریه‌ دانشگاه های نروژ و هزینه زندگی، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند برای ادامه تحصیل نروژ را انتخاب کنند.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه های نروژ به زبان‌های انگلیسی و نروژی ارائه می‌شوند و شهریه‌های متفاوتی دارند. بنابراین، یکی از عوامل مهم در تعیین شهریه دانشگاهی شما، زبان رشته مدنظرتان است. در جدول زیر، می‌توانید میانگین شهریه سالانه ۵ دانشگاه برتر نروژ در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را مشاهده کنید.

دانشگاه های نروژشهریه سالانه مقطع کارشناسیشهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد
دانشگاه اسلو (University of Oslo)11هزار تا 14هزار یورو15هزار تا 22هزار یورو
دانشگاه نروژی علوم و تکنولوژی نروژی (Norwegian University of Science and Technology (NTNU) ) 11هزار تا 23هزار یورو11هزار تا 23هزار یورو
دانشگاه برگن (University of Bergen)19هزار تا 38هزار یورو19هزار تا 38هزار یورو
دانشگاه یوآی‌تی نروژ (UIT the Arctic University of Norway)7هزار تا 9هزار یورو9هزار تا 19هزار یورو
دانشگاه علوم زندگی نروژی (Norwegian University of Life Sciences (NMBU) )7هزار تا 19هزار یورو7هزار تا 19هزار یورو

هزینه خوابگاه و مسکن در نروژ

اغلب دانشگاه‌های نروژ خوابگاه یا مسکن دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. هزینه‌های اسکان در خوابگاه یا خانه اجاره‌ای در شهرهای بزرگ ممکن است تفاوتی چندانی با یکدیگر نداشته باشند؛ اما هر‌کدام امکانات و شرایط ویژه‌ای دارند.

دانشجویان بین‌المللی برای به‌طور متوسط باید ماهانه بین 300 تا 950 یورو بابت هزینه خوابگاه و مسکن در نروژ بپردازند. این دسته از افراد برای اسکان در کشور نروژ ۲ گزینه پیش رو دارند‌: خوابگاه دانشگاه یا اسکان دانشجویی.

خوابگاه دانشگاه

خوابگاه دانشجویی بین دانشجویان بین‌المللی بهترین گزینه برای اسکان در نروژ محسوب می‌شود. خوابگاه دانشگاه‌های نروژ از امکانات متعددی مانند سالن ورزش و فضای سبز و سالن همایش بهره می‌برد و معمولا فاصله چندان زیادی با دانشگاه یا دانشکده محل تحصیل ندارد. بنابراین، هنگام اسکان در خوابگاه دانشگاه از هزینه حمل‌ونقل نیز کاسته می‌شود.

خوابگاه‌ دانشجویی دانشگاه‌های نروژ آپارتمان‌های مشترک بزرگ با اتاق‌های اشتراکی یا شخصی است که بسته به دانشگاه و شهر محل زندگی، هزینه متفاوتی دارند. بااین‌حال، به‌طور کلی بین 300 تا 400 یورو در ماه برای اجاره خوابگاه باید پرداخت کرد. پیشنهاد می‌کنیم که برای اطلاع دقیق از هزینه این خوابگاه‌ها، به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

زندگی در خوابگاه دانشجویی مزیت‌هایی دارد؛ ازجمله مبله‌بودن اتاق‌ها و داشتن برنامه غذایی روزانه. بیشتر دانشگاه‌‌های نروژ خوابگاه‌هایی با تمام امکانات و لوازم موردنیاز زندگی دراختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند تا در هزینه‌های آنان صرفه‌جویی شود. علاوه‌بر‌این، برنامه غذایی خوابگاه باعث می‌شود تا با پرداخت مبلغی اندک به غذا دسترسی داشته باشید و زمانتان را برای آشپزی صرف نکنید.

اسکان دانشجویی

دانشگاه‌های نروژ علاوه‌بر خوابگاه‌های دانشجویی، سازمانی برای خانه‌های دانشجویی دارند که دانشجویان بین‌المللی با ثبت‌نام در آن، می‌توانند در خانه‌های اشتراکی به‌همراه دیگر دانشجویان اقامت کنند. سازمان Student Kipnaden برای دانشجویان خانه‌هایی با قیمت کمتر فراهم می‌کند تا در هزینه‌های تحصیلشان صرفه‌جویی شود.

هزینه بیمه دانشجویی در نروژ

هزینه بیمه دانشجویی یکی از هزینه‌هایی است که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در نروژ باید بپردازند. تمام دانشجویان خارجی برای شروع تحصیل در دانشگاه‌های نروژ باید بیمه دانشجویی داشته باشند. هزینه بیمه دانشجویی در نروژ حداقل 180 یورو در سال است. بیمه دانشجویی نروژ خسارت ناشی از هرگونه حادثه، آسیب، جراحت یا خسارت بر اموال و اشخاص را برعهده می‌گیرد و هزینه آن را می‌پردازد.

هزینه تحصیل در نروژ مقطع کارشناسی

تحصیل مقطع کارشناسی در نروژ به زبان‌های انگلیسی و نروژی امکان‌پذیر است. معمولا رشته‌هایی که به زبان نروژی ارائه می‌شوند، شهریه‌های کمتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی رشته‌های انگلیسی‌زبان، باید مدرک زبان آیلتس ۶.۵ یا معادل تافل آن را داشته باشید.

مدت‌زمان تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های نروژ ۳ سال است و معمولا شهریه‌ ارزان‌تری از دیگر مقاطع تحصیلی دارد. هزینه تحصیل در نروژ مقطع کارشناسی تا حد بسیار زیادی به رشته تحصیلی وابسته است؛ اما دانشجویان خارجی برای تحصیل کارشناسی در این کشور به‌طور متوسط باید 17هزار یورو در سال شهریه بپردازند.

علاوه‌بر شهریه، دو‌سوم هزینه‌های دانشجویان خارجی به هزینه اسکان و اجاره خانه مربوط است و برای حمل‌ونقل و غذا نیز ماهانه باید هزینه پرداخت شود. در‌مجموع، دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های نروژ باید سالانه حداقل 25هزار یورو هزینه کنند.

هزینه تحصیل در نروژ مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌های کارشناسی ارشد در نروژ نیز به زبان‌های انگلیسی و نروژی ارائه می‌شوند و معمولا ۲ساله‌اند. هزینه تحصیل در نروژ مقطع کارشناسی ارشد به رشته مدنظر شما بستگی دارد. گفتنی است که شهریه رشته‌های تخصصی مانند پزشکی یا مهندسی معمولا بیشتر از سایر رشته‌ها است.

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، بسته به رشته و دانشگاه و شهر محل اقامتشان باید بین 8هزار تا 35هزار یورو شهریه پرداخت کنند. علاوه‌بر شهریه، دیگر هزینه‌های زندگی در نروژ نظیر اسکان و حمل‌ونقل و غذا را باید در نظر گرفت. به‌طور کلی، هزینه تحصیل در نروژ مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی حداقل 30هزار یورو در سال تخمین زده می‌شود.

با‌توجه‌به کوتاه‌تربودن طول دوره تحصیل مقطع کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل در این مقطع ممکن است در برخی رشته‌ها یا دانشگاه‌ها ارزان‌تر از دوره کارشناسی باشد. با‌این‌حال، نباید فراموش کرد که تمام این هزینه‌ها به عوامل بسیار زیادی وابسته‌اند و ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول شوند.

هزینه تحصیل در نروژ مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در نروژ بسته به رشته شما بین ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. هزینه تحصیل در نروژ مقطع دکتری برای دانشجویان خارجی متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند برنامه دکتری، دانشگاه، رشته تحصیلی و بورسیه‌ و کمک‌هزینه‌ها بستگی دارد.

تحصیل مقطع دکتری در نروژ مزایای بسیار زیادی دارد که یکی از آن‌ها بهره‌مندی از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی است که با دریافت آن‌ها تمام یا بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیلتان زیر پوشش قرار می‌گیرد.

اغلب دوره‌های دکتری در دانشگاه‌ های نروژ تقریبا رایگان و مقرون‌به‌صرفه هستند و دانشجویان این مقطع می‌توانند برای دانشگاه کار کنند یا درکنار تحصیلاتشان شغل‌های پاره‌وقت داشته باشند. تنها هزینه اجباری، هزینه 50 تا 100یورویی بابت عضویت و خدمات دانشگاهی است که دانشجویان بین‌المللی باید پرداخت کنند.

هزینه تحصیل پزشکی در نروژ

هزینه تحصیل پزشکی در نروژ بسیار گران است؛ زیرا پزشکی یکی از رشته‌های تخصصی محسوب می‌شود که در تمام دانشگاه‌های نروژ شهریه زیادی دارد. در‌حقیقت، رشته پزشکی و رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی مانند دندان‌پزشکی و چشم‌پزشکی، بیشترین هزینه تحصیل در نروژ را در بین تمام رشته‌ها دارند.

در تمام دانشگاه‌های نروژ، بیشترین شهریه‌ها متعلق به رشته پزشکی‌اند؛ بنابراین، برای تحصیل پزشکی در نروژ باید حداقل بین 25هزار تا 40هزار یورو در سال شهریه پرداخت کنید. بنابراین، هر دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در این رشته‌ها با احتساب هزینه‌های زندگی در نروژ، در‌مجموع باید سالانه حداقل بین 45هزار تا 50هزار یورو هزینه بپردازد. نکته مهم این است که هزینه تحصیل پزشکی در نروژ اصلا مقرون‌به‌صرفه نیست و تنها برای افرادی مناسب است که پشتوانه مالی مطلوبی دارند.

فرم مشاوره هزینه تحصیل در نروژ

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در نروژ چقدر است؟

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در نروژ بین 1500 تا ۲۰۰۰ یورو در ماه تخمین زده می‌شود.

هزینه خوابگاه دانشجویی در نروژ چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی در نروژ بین 300 تا 400 یورو در ماه است.

هزینه های تحصیل در نروژ چیست؟

هزینه های تحصیل در نروژ شامل شهریه، هزینه اسکان و اجاره خانه، خوردوخوراک‌، حمل‌‌ونقل و بیمه دانشجویی می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در نروژ چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در نروژ سالانه حداقل بین 45هزار تا 50هزار یورو برآورد می‌شود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در نروژ چقدر است؟

هزینه تحصیل داندانپزشکی در نروژ سالانه حداقل بین 45هزار تا 50هزار یورو است.

آیا هزینه تحصیل در نروژ بالاست؟

بله، هزینه تحصیل در نروژ درمقایسه‌با دیگر کشورهای اروپایی بالاست.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در نروژ چیست؟

انتخاب دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، سبک زندگی و محل زندگی عواملی‌اند که روی هزینه های تحصیل در نروژ تاثیرگذارند.