در کشور ترکیه دانشگاه‌های معتبری وجود دارند که از نظر هزینه، بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان به دلیل پایین بودن هزینه زندگی و هزینه‌ تحصیل در ترکیه به این کشور می‌روند. 

کشور ترکیه با داشتن دانشگاه‌های معتبر و مقرون‌به‌صرفه، یک مقصد عالی برای مهاجرت تحصیلی است. در ترکیه بیش از ۱۸۰ دانشگاه وجود دارد که به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اگر به فکر تحصیل در ترکیه هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید؛ چراکه قصد داریم هزینه تحصیل در ترکیه را به‌صورت کامل بررسی کنیم.

هزینه های تحصیل در ترکیه

ترکیه از نظر ارائه گزینه‌های آموزشی با کیفیت بالا و شهریه بسیار پایین، در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در آموزش عالی، کشوری منحصربه‌فرد است. هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه با توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی، دانشکده (پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، حقوق و...) و مدت زمان تحصیل، متفاوت است. به‌طور کلی، هزینه‌ تحصیل در ترکیه در مقایسه با دانشگاه‌های باکیفیت مشابه در اروپا یا آمریکا، مقرون‌به‌صرفه است.

شهریه، قبل از ثبت‌نام دوره در ابتدای هر ترم پرداخت می‌شود. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است. شما بسته به وضعیت پیشرفت تحصیلی خود، می‌توانید تخفیف یا معافیت کامل با نرخ‌های مختلف دریافت کنید.

به‌طور کلی، هزینه زندگی در ترکیه ماهانه در حدود ۲۷۰۰ تا ۳۹۰۰ لیر می‌شود. برای هزینه‌های خرید کتاب و هزینه‌های اداری نیز باید ۷۷۵ تا ۱۲۰۰ لیر در نظر گرفت. در بخش بعد، به‌طور مشخص و مفصل به هزینه‌های خوابگاه، محل اقامت، غذا و تفریحات می‌پردازیم.

برای اطلاع از شرایط تحصیل در این کشور مقاله تحصیل در ترکیه را بخوانید.

محل اقامت 

یکی از بخش‌های مهم هزینه تحصیل در ترکیه مربوط به محل اقامت است. بودجه ماهانه‌ای که برای اقامت باید در نظر بگیرید، بین ۲۱۵ تا ۲۵۰۰ لیر است. خوابگاه‌های دولتی، خوابگاه‌های دانشگاه، خوابگاه‌های خصوصی و آپارتمان‌های اجاره‌ای هرکدام هزینه‌های متفاوتی دارند. هزینه خوابگاه‌های دولتی ماهانه در حدود ۲۰ تا ۴۰ دلار است و ماه به ماه هم پرداخت می‌شود. بنابراین تابستان‌ها که در خوابگاه اقامت ندارید، نیازی به پرداخت هزینه نیست. اگر خانه‌ای اجاره کنید، باید اجاره تمام ۱۲ ماه سال را به‌صورت ماهانه بپردازید. برای خوابگاه‌ها و آپارتمان‌های اجاره‌ای باید در آغاز، مبلغی را به‌عنوان ودیعه نیز در نظر گرفت. 

مخارج روزانه 

در این بخش به‌سراغ ریز هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه می‌رویم و به هزینه مواردی مانند حمل‌ونقل، خوراک و تفریحات اشاره می‌کنیم.

در ترکیه برای سینما، تئاتر، موزه، حمل‌ونقل عمومی، برخی کتابخانه‌ها و رستوران‌ها تخفیف دانشجویی ارائه می‌شود. همچنین ترکیش ایرلاینز نیز تخفیف‌های جذاب و پیشنهاد‌ات ویژه‌ای را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

در زیر می‌توانید میانگین قیمت برخی از اقلام اساسی را مشاهده کنید:

 •  هزینه کتاب و لوازم‌التحریر (سالانه): ۷۰۰ لیر
 •  قبض تلفن همراه (ماهانه): ۶۰ تا ۱۰۰ لیر

جدول هزینه حمل‌ونقل و سرگرمی در ترکیه

نوع سرگرمیهزینه به لیر
بلیت اتوبوس/مترو (یک‌طرفه)۱٫۷۵ تا ۳٫۵۰ لیر
تاکسی (پنج کیلومتر)۲۰ تا ۲۵ لیر
بلیت سینما۱۵ تا ۲۵ لیر
بلیت تئاتر (تئاترهای دولتی)۹ تا ۱۵ لیر
بلیت اپرا یا باله دولتی۲۰ تا ۲۵ لیر
کنسرت گروه موسیقی محلی۲۰ تا ۲۵ لیر
کنسرت گروه موسیقی محلی۲۵ لیر
کنسرت گروه موسیقی پاپ۵۰ تا ۱۰۰ لیر
بلیت مسابقه فوتبال۲۰ تا ۲۰۰ لیر

جدول هزینه مواد اولیه غذایی در ترکیه

مواد غذاییهزینه به لیر
نان۱ تا ۳ لیر
آب (نیم لیتر)۱ لیر
شیر (یک لیتر)۵ لیر
آب‌میوه ( یک لیتر)۵ لیر
۱۰ عدد تخم‌مرغ۱۰ لیر
پنیر سفید (یک کیلوگرم)۲۵ تا ۵۰ لیر
گوشت قرمز ( یک کیلوگرم)۴۵ تا ۱۰۰ لیر
سیب ( یک کیلوگرم)۱۰ لیر

جدول هزینه غذا و نوشیدنی بیرون از خانه در ترکیه

مشخصات کلیتوضیحات
یک وعده غذایی در کافه‌تریا (دانشگاه دولتی)۳ تا ۱۰ لیر
صبحانه در غذاخوری دانشگاه۳ تا ۸ لیر
چای در غذاخوری دانشگاه۱ تا ۳ لیر
قهوه در غذاخوری دانشگاه۳ تا ۵ لیر
 نان تست در رستوران دانشگاه۵ لیر
سوپ۵ لیر
همبرگر۲۰ تا ۲۵ لیر
کباب۲۵ تا ۳۰ لیر

هزینه دانشگاه در ترکیه

دانشگاه‌ها در ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. طبیعتاً میزان شهریه در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. در ادامه، تفاوت هزینه‌ها در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی را توضیح می‌دهیم؛ اما پیش از آن به‌سراغ تأثیر زبان آموزشی در هزینه دانشگاه در ترکیه می‌رویم. 

تأثیر زبان آموزشی بر هزینه تحصیل در ترکیه

یکی از موارد تأثیرگذار بر میزان شهریه دانشگاه در ترکیه زبان آموزشی است. تفاوت قابل‌توجهی بین شهریه دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و دوره‌هایی که به زبان ترکی هستند، وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه اغلب دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. دلیلش شاید جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی است. با این حال باید توجه داشت که وقتی از تأثیر زبان بر هزینه می‌گوییم، تفاوت در هزینه فقط در مؤسسات دولتی اعمال می‌شود. 

شهریه سالانه برای دانشجویان بین‌المللی که به‌اندازه کافی به زبان ترکی آشنا هستند و می‌توانند به این زبان در دانشگاه‌ها تحصیل کنند، بین ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار است. کسانی که ترجیح می‌دهند به زبان انگلیسی در یک دانشگاه دولتی تحصیل کنند، شهریه سالانه آن‌ها کمی بالاتر و بین ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار است. 

شهریه دانشگاه‌های دولتی

پیش از اینکه به‌سراغ میزان شهریه در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برویم، بد نیست چند نکته را در نظر داشته باشیم: 

 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به‌طور کلی ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است.
 • هزینه تحصیلات دانشگاهی در ترکیه به دو قسمت تقسیم می‌شود: هزینه‌های ثبت‌نام (برای درخواست ثبت‌نام) و شهریه.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه هر سال بر اساس مصوبه دولتی تعیین می‌شود.
 • میزان هزینه‌های ارائه‌شده توسط دانشگاه‌های دولتی مختلف ترکیه، یکسان نیستند.
 • شهریه‌های ارائه‌شده توسط دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای دانشجویان ترک و دانشجویان خارجی، متفاوت است.
 • هزینه تحصیل بر اساس سطح و تخصص در دانشگاه‌های دولتی ترکیه متفاوت است.
 • به‌طور کلی هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی در ترکیه برای خارجی‌ها بین سه هزار تا ۶۰ هزار لیر ترکیه در سال (بین ۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار آمریکا در سال) متغیر است. میزان دقیق آن، عمدتاً به رشته تحصیلی بستگی دارد.
 • پرداخت هزینه‌ دانشگاه‌های دولتی ترکیه در دو قسط از طریق حواله بانکی یا از طریق کارت اعتباری امکان‌پذیر است. 

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی ترکیه

به‌طور کلی، هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی بین سه هزار تا ۲۱ هزار لیر ترکیه (بین ۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار آمریکا) در سال متغیر است. هزینه ثبت‌نام یا درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی ترکیه بین صفر تا ۱۵۰ دلار است.

با توجه به رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی، متفاوت است. به‌عنوان مثال:

 • هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در رشته‌های اقتصاد، مدیریت، ارتباطات و... بین سه هزار تا ۱۲ هزار لیر ترکیه (۲۰۰ تا ۸۰۰ دلار) در سال متغیر است.
 • میزان هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در رشته‌های مهندسی (علوم کامپیوتر، عمران، مکانیک و...) بین پنج هزار تا ۲۱ هزار لیر ترکیه (۳۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار) در سال متغیر است.
 • هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در رشته حقوق بین سه هزار تا ۲۰ هزار لیر ترکیه (۲۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار) در سال متغیر است. 

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقطع دکتری

به‌طور کلی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقطع دکتری، با توجه به رشته، بین سه هزار تا ۳۵ هزار لیر ترکیه (بین ۱۵۰ تا ۲۱۰۰ دلار آمریکا) در سال هزینه دارد. هزینه ثبت‌نام یا درخواست تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بین صفر تا ۱۵۰ دلار متغیر است.

بسته به تخصص تحصیلات دکتری، هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال:

رشتههزینه سالانه تحصیل در مقطع دکترا به لیر
اقتصاد، مدیریت، ارتباطات۳ تا ۱۲ هزار لیر 
رشته‌های مهندسی (علوم کامپیوتر، عمران، مکانیک و ...)۵ تا ۲۱ هزار لیر
معماری۷ تا ۳۵ هزار لیر

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه

دانشجویان خارجی علاوه بر سیکل‌های معمولی می‌توانند در رشته‌های پزشکی، تحصیلات دانشگاهی خود را دنبال می‌کنند.

هزینه دانشگاه‌های دولتی در رشته‌های پزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

رشتههزینه سالانه تحصیل پزشکی به لیر
پزشکی۲۰ تا ۶۰ هزار لیر
دندانپزشکی۱۴ تا ۴۰ هزار لیر
داروسازی۱۴ تا ۴۰ هزار لیر
پرستاری۴ تا ۱۰ هزار لیر

هزینه تحصیل در ترکیه در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های دولتی

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در رشته‌های برتر

هزینه تحصیل در ترکیه در رشته‌های برتر دانشگاه‌های دولتی به ترتیب زیر است:

 • متوسط شهریه مدیریت در دانشگاه‌های دولتی ترکیه: ۱۳ هزار لیر ترکیه در سال (۸۰۰ دلار) 
 • متوسط شهریه مهندسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه: ۱۲ هزار لیره ترکیه در سال (۷۵۰ دلار) 
 • متوسط شهریه حقوق در دانشگاه‌های دولتی ترکیه: ۱۱ هزار و ۷۶۰ لیر ترکیه در سال (۷۴۰ دلار) 
 • متوسط شهریه معماری در دانشگاه‌های دولتی ترکیه: ۱۵ هزار لیر ترکیه در سال (۹۰۰ دلار) 

ارزان‌ترین دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل در ترکیه

برخی از دانشگاه‌های دولتی در ترکیه علاوه بر اینکه اعتبار بالایی دارند، شهریه بسیار پایینی از دانشجویان دریافت می‌کنند. 

دانشگاه میمار سینان (Mimar Sinan)

دانشگاه هنرهای زیبای میمار سینان یک دانشگاه دولتی در ترکیه است که به آموزش عالی هنرهای زیبا اختصاص دارد. این دانشگاه در محله فیندیکلی استانبول قرار دارد. 

دانشگاه Mugla Sitki Kocman

دانشگاه Mugla Sitki Kocman در سال ۱۹۹۲ به‌عنوان یک دانشگاه دولتی با چهار دانشکده تأسیس شد: دانشکده هنر، علوم و علوم انسانی، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده آموزش فنی و دانشکده شیلات.

هدف این دانشگاه، حمایت از آموزش و پژوهش معاصر در زمینه‌های مختلف علوم اجتماعی، طبیعی، تربیتی و همچنین هنر و علوم انسانی همراه با آموزش حرفه‌ای است.

دانشگاه مصطفی کمال

دانشگاه مصطفی کمال که در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد، یک مؤسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در محیط روستایی شهر بزرگ آنتاکیا، هاتای قرار دارد.

دانشگاه نیر ایست (Near East)

دانشگاه نیر ایست که در سال ۱۹۸۸ تأسیس شد، در نیکوزیا، پایتخت قبرس شمالی قرار دارد. این دانشگاه به‌عنوان یک مؤسسه آموزش عالی بین‌المللی، با استخدام اساتید باتجربه، گسترده‌ترین فرصت‌های تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به بیش از ۲۶ هزار دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور ارائه می‌دهد. 

دانشگاه نیر ایست ۱۶ دانشکده دارد که اکثر آن‌ها در ترکیه هستند. این دانشگاه شامل ۲۲۰ بخش و رشته، چهار مدرسه تحصیلات تکمیلی با حدود ۲۰۰ دوره تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد و چهار دبیرستان و ۲۸ مؤسسه تحقیقاتی می‌شود.

دانشگاه نیگده (Nigde)

این دانشگاه در مرکز آناتولی ترکیه که از مناطق معروف این کشور است و در شش کیلومتری نیگده قرار گرفته است. دانشگاه نیگده بیش از ۱۴ هزار دانشجو و بیش از ۱۱۰۰ پرسنل دارد. 

دانشگاه اوکان (Okan)

دانشگاه اوکان در استانبول، تنها شهر اروپایی-آسیایی ترکیه، قرار دارد. این دانشگاه با هشت هزار دانشجو یکی از پویاترین دانشگاه‌های ترکیه است. دانشگاه اوکان ۵۲ رشته در مقطع کارشناسی، ۲۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و پنج رشته در مقطع دکتری ارائه می‌دهد.  

دانشگاه دجله (Dicle ،Tirgris)

این دانشگاه یک مؤسسه تحقیقاتی و آموزش عالی در دیاربکر است. در این دانشگاه می‌توانید در رشته‌های مختلف مانند معماری، هنر و طراحی، علوم زیستی، بازرگانی، مهندسی شیمی، شیمی، مهندسی عمران، تاریخ، اقتصاد، مالی و حسابداری، زبان، پزشکی، فیزیک، حقوق و... تحصیل کنید. 

دانشگاه Dokuz Eylül

DEU یک دانشگاه پویا است که با ۱۴ دانشکده، ۱۰ مؤسسه و دانشکده تحصیلات تکمیلی، سه مدرسه، یک هنرستان دولتی، هفت مدرسه حرفه‌ای و ۵۴ مرکز تحقیقاتی به رشد خود ادامه می‌دهد. 

دانشگاه Dumlupinar

دانشگاه Dumlupınar یکی از جدیدترین دانشگاه‌های ترکیه است که در سال ۱۹۹۲ شروع به کار کرد. این دانشگاه روابط نزدیکی با دانشگاه‌هایی از جمله دانشگاه ویرجینیا در ایالات‌متحده، دانشگاه برونل در بریتانیا، دانشگاه پچ در مجارستان و دانشگاه‌های واقع در کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق دارد.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی

دانشجویانی که به‌دنبال تحصیل در یک دانشگاه خصوصی هستند، باید بدانند که میانگین هزینه شهریه بر اساس دانشگاه و رشته، متفاوت خواهد بود. با این حال، معمولاً هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی سالانه بین دو هزار تا ۲۵ هزار دلار است. برخی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های ترکیه، از جمله دانشگاه اوسکودار، اندکی کمتر از این میزان شهریه دریافت می‌کنند. در حالی که برخی دیگر مانند دانشگاه سابانچی، شهریه‌های بالاتری دارند. دانشجویان می‌توانند در ترکیه در پردیس‌های دانشگاه‌های معروف اروپایی و آمریکایی نیز تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشگاه‌های خصوصی

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

به‌طور کلی، هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی بین دو هزار تا ۲۱ هزار و ۲۰۰ دلار در سال متغیر است. هزینه ثبت‌نام یا درخواست برای تحصیل در این مقاطع در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بین صفر تا ۲۰۰ دلار متغیر است.

با توجه به رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه متفاوت است. به‌عنوان مثال:

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در رشته‌های اقتصاد، مدیریت، ارتباطات و... بین ۲۲۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال است.
 • هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در رشته‌های مهندسی (علوم کامپیوتر، عمران، مکانیک و...) بین ۲۷۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال است.
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در رشته حقوق بین چهار هزار تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع دکتری

به‌طور کلی هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در مقطع دکتری بین ۱۲۰۰ تا ۲۵ هزار دلار در سال بسته به رشته تحصیلی، متغیر است. هزینه ثبت‌نام یا درخواست تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بین صفر تا ۲۰۰ دلار است.

با توجه به تخصص تحصیلات دکتری، هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی ترکیه متفاوت است. به‌عنوان مثال:

 • هزینه تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه در رشته‌های اقتصاد، مدیریت، ارتباطات و...، بین ۲۲۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال است.
 • هزینه‌ تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه در رشته‌های مهندسی (علوم کامپیوتر، مهندسی عمران، مکانیک و...) بین ۲۷۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال است.
 • هزینه تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه در رشته حقوق بین ۴۰۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال است.

هزینه تحصیل رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه 

دانشجویان خارجی در ترکیه می‌توانند در بخش خصوصی و همچنین در بخش دولتی در رشته پزشکی تحصیل کنند. هزینه تحصیل در ترکیه در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی به ترتیب زیر است:

 • هزینه دانشگاه‌های خصوصی پزشکی ترکیه: بین ۸۵۰۰ تا  ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار در سال 
 • هزینه دانشگاه‌های خصوصی دندانپزشکی در ترکیه: بین ۸۵۰۰ تا ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار در سال
 • هزینه دانشگاه‌های داروسازی خصوصی در ترکیه: بین ۸۵۰۰ تا ۱۸ هزار و ۵۰۰ دلار در سال 
 • هزینه دانشگاه‌های خصوصی داروسازی در ترکیه: بین ۳۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار در سال 

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در رشته‌های برتر

 • متوسط هزینه شهریه مدیریت در دانشگاه خصوصی ترکیه: ۹ هزار دلار در سال 
 • متوسط هزینه تحصیل مهندسی در دانشگاه خصوصی ترکیه: ۱۰ هزار دلار در سال 
 • متوسط هزینه تحصیل حقوق در دانشگاه خصوصی ترکیه : ۹ هزار دلار در سال 
 • متوسط هزینه شهریه معماری در دانشگاه خصوصی ترکیه: ۹۵۰۰ دلار در سال

 هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های‌ خصوصی و رشته‌های برتر

ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه

با اینکه هزینه تحصیل در ترکیه در اکثر دانشگاه‌های خصوصی، گران است، اما شهریه‌ برخی از این دانشگاه‌ها معقول است. برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه عبارت‌اند از:

دانشگاه دوگوش (Dogus)

دانشگاه دوگوش ارزان‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی است. شهریه دوره‌های کارشناسی آن به زبان ترکی حدود ۲۶۲۵ دلار آمریکا در سال و به زبان انگلیسی ۳۰۴۵ دلار آمریکا در سال است. هزینه‌ تحصیل در دانشکده حقوق حدود ۳۶۷۵ دلار آمریکا است. هزینه تحصیل در این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد برای اکثر رشته‌ها پنج هزار دلار آمریکا است.

دانشگاه Üsküdar

هزینه تحصیل در دانشگاه Üsküdar برای اکثر رشته‌های کارشناسی، سالانه بین ۳۲۰۰ تا ۳۹۰۰ دلار آمریکا است. هزینه‌ تحصیل در رشته‌های مختلف در این دانشگاه به ترتیب زیر است:

 • رشته ارتباطات، علوم انسانی و علوم بهداشتی: ۳۲۰۰ دلار آمریکا  
 • رشته‌های مرتبط با مهندسی: حدود ۳۹۰۰ دلار آمریکا 
 • رشته پزشکی به زبان انگلیسی: حدود ۱۵ هزار دلار آمریکا 
 • رشته پزشکی به زبان ترکی: ۱۴ هزار دلار آمریکا 
 • رشته دندانپزشکی: ۱۳ هزار دلار آمریکا 

هزینه تحصیل در دانشگاه Üsküdar در مقطع کارشناسی ارشد برای اکثر رشته‌ها ۴۳۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه Üsküdar

دانشگاه هالیچ (Haliç)

هزینه تحصیل در اکثر رشته‌های کارشناسی در دانشگاه‌ هالیچ فارغ از زبان تحصیل، حدود ۳۵۰۰ دلار آمریکا در هر سال تحصیلی است. تنها در رشته پزشکی است که زبان تحصیل روی هزینه دانشگاه تأثیر می‌گذارد. در دانشگاه ‌هالیچ، تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی حدود ۱۵ هزار دلار آمریکا در سال و  به زبان ترکی ۱۳ هزار دلار آمریکا هزینه دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه ‌هالیچ برای کارشناسی ارشد در همه رشته‌ها ۳۵۰۰ دلار آمریکا است. 

دانشگاه بیرونی (Biruni)

هزینه تحصیل در اکثر رشته‌های کارشناسی مانند آموزش، مهندسی، هنر و داروسازی در دانشگاه بیرونی چهار هزار دلار آمریکا است. هزینه‌ تحصیل در رشته‌های دیگر به ترتیب زیر است:

 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی: ۲۰ هزار دلار 
 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان ترکی: ۱۷ هزار دلار
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی: حدود ۱۷ هزار دلار 
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان ترکی: ۱۵ هزار دلار 
 • هزینه تحصیل در دانشگاه بیرونی برای تحصیلات تکمیلی نیز بین شش هزار تا هفت هزار دلار آمریکا در سال است.
دانشگاه آیدین استانبول

هزینه تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول در اکثر رشته‌های کارشناسی بین ۲۵۰۰ تا پنج هزار دلار آمریکا متغیر است. از جمله:

 • هزینه تحصیل در رشته‌های مهندسی، رسانه، حقوق و اقتصاد: کمتر از پنج هزار دلار آمریکا 
 • هزینه تحصیل پزشکی: ۱۷ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا 
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی: ۱۵ هزار دلار آمریکا 

تحصیل در رشته‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه چهار هزار دلار آمریکا در سال و در مقطع دکتری شش هزار دلار آمریکا در سال هزینه دارد.

دانشگاه اوکان استانبول

به‌غیر از تخصص‌های پزشکی، دانشگاه اوکان استانبول یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی حدود ۴۶۰۰ دلار آمریکا در سال برای اکثر رشته‌ها مانند مهندسی، مدیریت بازرگانی، معماری، علوم انسانی و آموزش است. شهریه تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی یا ترکی ۲۳ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال خواهد بود. هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان ترکی یا انگلیسی نیز ۲۰ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در سال برآورد می‌شود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اوکان استانبول حدود ۵۴۰۰ دلار آمریکا در سال است.  

هزینه بیمه دانشجویی در ترکیه

برای تمامی دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، داشتن پوشش بیمه درمانی در طول دوره کامل تحصیلشان، الزامی است. دو تا سه ماه پس از ورود به AGU، دانشجویان پذیرفته‌شده AGU کارت اجازه اقامت خود را دریافت خواهند کرد. سپس آن‌ها دو گزینه برای پوشش بیمه درمانی خود پیش رو خواهند داشت:

 • یا تا پایان تحصیل، از شرکت‌های بیمه سلامت خصوصی اشتراک بگیرند که بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در سال است.
 • یا بیمه سلامت عمومی دولتی ترکیه در SGK را دریافت کنند. این گزینه گران‌تر است، اما به‌طور کلی بسته بیمه درمانی بهتری را ارائه می‌دهد. هزینه بیمه سلامت عمومی در SGK حدود ۱۷۵۰ لیر در سال است که در ابتدای هر سال تحصیلی، یک‌ بار پرداخت می‌شود.

جمع‌بندی

ترکیه یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل باکیفیت است. دانشگاه‌ها در ترکیه به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی بین ۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار در سال متغیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز بین پنج هزار تا ۲۰ هزار دلار در سال برآورد می‌شود. 

جمع‌بندی و سوالات متداول

ارزان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل کدام‌اند؟

برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه عبارت‌اند از دانشگاه میمار سینان، مصطفی کمال، اوکان و دوگوش.

 

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در ترکیه چقدر است؟

هزینه زندگی یک دانشجو در ترکیه به‌صورت ماهانه بین ۲۷۰۰ تا ۳۹۰۰ لیر است.

هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی دولتی در ترکیه بین ۲۰ تا ۴۰ دلار در ماه است. 

هزینه‌ تحصیل در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی بین ۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار و در دانشگاه‌های خصوصی بین پنج هزار تا ۲۰ هزار دلار در سال است.