آلمان جزء ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود و از سرمایه‌گذاران خارجی هم استقبال می‌کند. پیش از اقدام برای سرمایه گذاری در آلمان بهتر است با مزایا، شرایط و مدارک لازم آن بیشتر آشنا شویم.

آلمان یکی از جذاب‌ترین کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری خارجی است. موقعیت مرکزی، دسترسی آسان به سایر بازارهای اتحادیه اروپا، زیرساخت‌های مستحکم و نیروی کار بسیار ماهر، آلمان را به یک مقصد سرمایه‌گذاری جذاب تبدیل کرده‌اند. آلمان یکی از بزرگ‌ترین و باثبات‌ترین اقتصادهای تجاری در جهان است که ساختار سیاسی و اقتصادی باثبات و توسعه‌یافته‌ای دارد. علاوه بر اقتصاد پررونق، آلمان به ساکنان خود استاندارد بسیار بالایی از زندگی، تحصیل رایگان و خدمات درمانی پیشرفته ارائه می‌دهد. از آنجایی که در آلمان سرمایه‌گذاران خارجی شرایط یکسانی با سرمایه‌گذاران آلمانی دارند، سرمایه گذاری در این کشور مورد توجه افراد بسیاری در جهان است.

امنیت سرمایه گذاری در آلمان

به لطف اقتصاد قدرتمند و قوانین حمایت‌کننده در آلمان، سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌سرعت از حقوق خود دفاع و از مالکیت صنعتی و معنوی خود محافظت کنند. آلمان همچنین نفوذ قابل‌ توجهی در منطقه یورو دارد و به‌عنوان یک نیروی تثبیت‌کننده منطقه‌ای عمل می‌کند. این مسئله می‌تواند خیال سرمایه‌گذاران در این کشور را راحت کند.

آلمان یکی از ده کشور مبتکر برتر جهان است که تمرکز زیادی بر استفاده از علم برای منافع اقتصادی کرده است. این کشور سابقه‌ای قوی در تبدیل مؤثر تحقیقات به برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی دارد. این تمرکز عملی، موتوری برای ایجاد شغل و راهی برای ترکیب تحقیقات علمی آلمان به‌نفع جامعه به‌عنوان یک کل بوده است. از حوزه نرم‌افزار گرفته تا داروسازی، این کشور مکانی عالی برای راه‌اندازی یک استارتاپ است.

به‌عنوان یک کارآفرین در آلمان، یک فضای سیاسی و اقتصادی باثبات را خواهید دید که در آن، از ایده‌های تجاری شما به‌صورت قانونی محافظت می‌شود. به‌عنوان‌ مثال، قانون رقابت، رقبای شما را از اظهارات نادرست درباره محصولات شما منع می‌کند. تمامی این موارد باعث می‌شوند سرمایه گذاری در آلمان امنیت بالایی داشته باشد.

امنیت سرمایه گذاری در آلمان

مزایای سرمایه گذاری در آلمان

اقتصاد قوی، موقعیت مرکزی و بازار آزاد آلمان (استقبال از سرمایه‌گذاران جدید) آن را به یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. در ادامه مزایای سرمایه گذاری در آلمان را مرور می‌کنیم.

 • با سرمایه گذاری در آلمان می‌توانید اعضای نزدیک خانواده خود (همسر و فرزندان) را نیز به این کشور ببرید. آن‌ها از نظر تحصیل، کار، مراقبت‌های درمانی و اقامت از حقوقی مشابه شما برخوردار خواهند بود.
 • کیفیت زندگی در آلمان یکی از بهترین‌ها در جهان است. این شامل تأمین اجتماعی، آموزش، فرصت‌های شغلی و همچنین مراقبت‌های درمانی می‌شود.
 • سرمایه گذاری در کشور آلمان به دریافت پاسپورت این کشور منتهی می‌شود. پس از شش تا هشت سال، شما واجد شرایط دریافت پاسپورت آلمانی می‌شوید؛ یعنی بدون ویزا به بیش از ۱۴۵ کشور در جهان دسترسی خواهید داشت.
 • با سرمایه گذاری در کشور آلمان شما به اتحادیه اروپا نیز دسترسی خواهید داشت. به‌عنوان مقیم دائم آلمان، می‌توانید بدون ویزا از تمام کشورهای اتحادیه اروپا دیدن کنید. اگر در نهایت تابعیت آلمان را به دست آورید، می‌توانید آزادانه به هر کشور اتحادیه اروپا مهاجرت کنید و در آن، مشغول به کار و سرمایه‌گذاری شوید.
 • آلمان مکانی فوق‌العاده برای زندگی محسوب می‌شود. در این کشور می‌توانید از سیستم مراقبت‌های درمانی پیشرفته، دانشگاه‌های معتبر، زیرساخت‌های یکپارچه و مکان‌های زیبا و تاریخی در سراسر کشور بهره‌مند شوید.

مزایای سرمایه گذاری در آلمان

شرایط سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در کشور آلمان از طریق ویزای خوداشتغالی این کشور میسر می‌شود. شرایط دریافت این ویزا از این قرار است:

 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن الزامی است.
 • یک طرح تجاری جامع طراحی کنید و اهداف خود را مشخص کنید.
 • تجربه تجاری و کاری مرتبط داشته باشید.
 • کسب و کار یا شرکت شما باید تأثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان داشته باشد و نیازهای منطقه‌ای را برآورده کند.
 • کسب و کار شما باید حداقل پنج نفر جدید را در کشور آلمان استخدام کند.
 • تأمین مالی برای تجارت شما باید از طریق سرمایه سهام یا تعهد وام تضمین شود.
 • نباید سابقه کیفری داشته باشید.

ویزای سرمایه گذاری آلمان

کشور آلمان مانند برخی از کشورهای دیگر، ویزای طلایی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. تنها راه برای اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در اقتصاد آلمان، درخواست ویزای خوداشتغالی است که به ویزای کارآفرینی نیز معروف است. این موضوع در ماده ۲۱ قانون اقامت آلمان ذکر شده و شما را قادر می‌سازد با ایجاد یک شرکت یا تجارت، مقیم و در نهایت شهروند آلمان شوید.

برای ویزای کارآفرینی یا خوداشتغالی آلمان، موردی به‌عنوان حداقل سرمایه‌گذاری ذکر نشده است. با این حال، یک توصیه غیررسمی این است که باید حداقل ۳۶۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری کنید. این مبلغ نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری شما تمام الزامات تعیین‌شده توسط دولت آلمان را برآورده می‌کند.

ویزای سرمایه گذاری آلمان

روش های سرمایه گذاری در آلمان

برای سرمایه گذاری در آلمان راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها به اخذ اقامت منجر نمی‌شوند. روش های سرمایه گذاری در کشور آلمان عبارت‌اند از:

ثبت شرکت

با ثبت شرکت در آلمان می‌توان ویزای سرمایه‌گذاری این کشور را دریافت کرد. در این روش شما باید یک تجارت یا کسب و کار جدید را در این کشور راه‌اندازی کنید. برای این منظور، شما باید یک طرح تجاری قوی ارائه دهید تا مورد تأیید دولت آلمان قرار بگیرد. سرمایه اولیه مورد نیاز برای ثبت شرکت بین ۲۵ تا ۳۰ هزار یورو در نظر گرفته می‌شود. مشکل این روش برای ایرانیان این است که آن‌ها امکان باز کردن حساب بانکی در آلمان را ندارند.

خوداشتغالی

اصلی‌ترین روش برای مهاجرت به آلمان با سرمایه‌گذاری، روش خوداشتغالی است. در این روش نیز متقاضی باید طرح تجاری مناسبی ارائه دهد و بتواند کارآفرینی کند.

سرمایه‌گذاری در ملک

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کشور آلمان، خرید ملک است. حضور در بازار املاک در آلمان می‌تواند بسیار سودآور باشد. البته باید توجه داشته باشید که با خرید ملک در آلمان، سرمایه‌گذار نمی‌تواند اقامت دریافت کند.

کارآفرینی

کسانی که ایده مناسبی در زمینه کارآفرینی دارند، می‌توانند با ارائه یک طرح تجاری قدرتمند و سرمایه‌گذاری روی طرح خود، ویزا دریافت کنند. این طرح باید قابلیت دریافت تأییدیه از دولت آلمان را داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه و سهام

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در آلمان که به دریافت ویزا و اقامت منجر نمی‌شود، سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی و بازار سهام است. در این روش، شما به سرمایه اولیه و حساب کارگزاری نیاز دارید. سهام‌های متنوعی مانند بنز، بوش و زیمنس در آلمان معامله می‌شوند که می‌توانند برای سرمایه‌گذاری مناسب باشند.

خرید بیزینس

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند یک بیزینس در آلمان خریداری کنند. شرط اصلی در این زمینه، این است که آن بیزینس باید فعال باشد. در این روش باید سهام شرکت خریداری‌شده از طریق یک دفتر رسمی به متقاضی انتقال داده شود. خرید بیزینس نیز زیرمجموعه ویزای خوداشتغالی است.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در آلمان

مدارک دقیق مورد نیاز با توجه به ملیت، نوع سرمایه‌گذاری و اینکه آیا خانواده‌تان به شما ملحق می‌شوند یا نه، متفاوت خواهند بود. با این حال موارد زیر مهم‌ترین مدارک برای سرمایه گذاری در کشور آلمان محسوب می‌شوند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • طرح تجاری جامع
 • طرح جامع تأمین مالی
 • اثبات اینکه وجوه لازم برای سرمایه‌گذاری را در اختیار دارید.
 • سندی که منبع سرمایه شما را ثابت کند.
 • ثبت‌نام در ثبت تجارت آلمان
 • مدرکی که اثبات کند مدرک دانشگاهی شما با ایده تجارت شما مرتبط است.
 • رزومه که باید شامل صلاحیت‌های حرفه‌ای و تحصیلی و گواهی‌نامه‌ها باشد.
 • مدارک اقامت در آلمان (برای اینکه ثابت کنید مکانی برای اقامت در آلمان دارید، باید یک قرارداد اجاره یا مدرکی مبنی بر مالکیت خانه ارائه دهید.)
 • گواهی بیمه سلامت (باید ثابت کنید که شما و خانواده‌تان همگی بیمه درمانی آلمان، چه دولتی و چه خصوصی را دارید.)
 • اگر بالای ۴۵ سال سن دارید باید مدارک برنامه بازنشستگی مانند پس‌انداز، مستمری، بازنشستگی خصوصی یا بیمه عمر داشته باشید.

سرمایه گذاری در آلمان برای اخذ تابعیت

با اینکه آلمان ویزای طلایی ندارد، اما با سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی یک کسب و کار که برای دولت منافع اقتصادی داشته باشد، می‌توانید تابعیت آن را دریافت کنید. با انتخاب این مسیر، مجوز اقامت می‌گیرید و پس از شش تا هشت سال شهروند آلمان خواهید شد.

برای اخذ شهروندی آلمان از طریق سرمایه‌گذاری، باید برای ویزای خوداشتغالی درخواست دهید و الزامات آن مانند استخدام حداقل پنج نفر را رعایت کنید. علاوه بر این، باید حداقل شش سال قبل از ارائه درخواست شهروندی، در کشور آلمان زندگی کنید و در جامعه ادغام شوید.

با دریافت ویزای خوداشتغالی (کارآفرینی) می‌توانید بعد از سه سال، اقامت و بعد از شش سال، تابعیت این کشور را دریافت کنید.

مراحلی را که باید طی کنید تا تابعیت آلمان را از طریق سرمایه‌گذاری بگیرید به شرح زیر است:

 یک طرح تجاری ایجاد کنید

شما باید با کارشناسان حقوقی، مالی و مهاجرتی کار کنید تا یک طرح تجاری که شرایط سرمایه‌گذاری آلمان را برآورده می‌کند، ایجاد کنید. این طرح باید کامل باشد و تمام جنبه‌های ایده شما و همچنین تأثیر مثبت آن روی اقتصاد آلمان را توضیح دهد. طرح شما از سوی اتاق بازرگانی و صنعت محلی در آلمان ارزیابی خواهد شد.

برای ویزای خوداشتغالی از سفارت آلمان اقدام کنید

اگر اتاق بازرگانی طرح کسب و کار شما را تأیید کند، باید در سفارت آلمان برای ویزای خوداشتغالی درخواست دهید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد با قصد راه‌اندازی کسب و کار وارد آلمان شوید.

 یک مجوز اقامت موقت دریافت کنید

زمانی که وارد آلمان می‌شوید، مجوز اقامت موقت از اداره مهاجرت دریافت خواهید کرد. این مجوز برای سه سال صادر می‌شود و قابل تمدید است. مجوز اقامت موقت به شما این امکان را می‌دهد که شرکت خود را در آلمان راه‌اندازی و اداره کنید.

مجوز اقامت دائم آلمان را دریافت کنید

بعد از سه سال اقامت بدون وقفه در آلمان، می‌توانید مقیم دائم شوید. با مجوز اقامت دائم آلمان، امنیت بیشتری در مورد وضعیت اقامت خود خواهید داشت و می‌توانید برنامه‌ریزی‌های بلندمدت داشته باشید.

برای شهروندی آلمان اقدام کنید

پس از هشت سال زندگی بدون وقفه در آلمان می‌توانید به‌عنوان یک شهروند آلمانی درخواست تابعیت دهید. اگر در جامعه آلمان ادغام شده باشید و به زبان آلمانی مسلط باشید، می‌توانید تنها بعد از شش سال اقامت بدون وقفه، شهروند این کشور شوید.

در اینجا، جدول زمانی برای دریافت تابعیت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری تجاری را مشاهده می‌کنید:

اخذ ویزا و تأیید طرح تجاری

چهار تا شش ماه

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم

سه سال

واجد شرایط شدن برای اخذ تابعیت آلمان

سه تا پنج سال دیگر

سرمایه گذاری در آلمان برای اخذ تابعیت

سرمایه گذاری در آلمان و اخذ اقامت

آلمان مرکز پررونق صنعت، تولید و مهندسی است و بسیاری افراد، آن را به‌عنوان یکی از نیروگاه‌های اصلی اقتصادی اروپا می‌شناسند. این کشور از اتباع خارجی کارآفرین دعوت می‌کند تجارت و مهاجرت را با هم ترکیب کرده و برای دریافت اقامت دائم در یک صندوق توسعه منطقه‌ای سرمایه‌گذاری کنند.

کل هزینه سرمایه با احتساب همه کارمزدها به ۳۶۰ هزار یورو می‌رسد. اقامت دائم پس از سه سال داشتن مجوز اقامت موقت برای متقاضی اصلی و پس از پنج سال داشتن مجوز اقامت موقت برای افراد تحت تکفل صادر می‌شود. پس از ۶ تا ۸ سال اقامت در آلمان، ساکنان می‌توانند برای شهروندی درخواست دهند. متقاضی اصلی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و سابقه کیفری نداشته باشد.

فرم مشاوره سرمایه گذاری در آلمان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در آلمان چقدر است؟

برای سرمایه‌گذاری در کشور آلمان به حداقل ۳۶۰ هزار یورو نیاز است.

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در آلمان کدام است؟

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در کشور آلمان، اقدام از طریق ویزای خوداشتغالی یا کارآفرینی است.

بهترین راه سرمایه گذاری در آلمان کدام است؟

نمی‌توان یک راه را به‌عنوان بهترین راه سرمایه‌گذاری معرفی کرد. هر فرد باید با توجه به شرایط خود و پس از مشورت با کارشناسان مهاجرتی در این خصوص تصمیم بگیرد.

آیا گرفتن اقامت با سرمایه گذاری در آلمان امکان‌پذیر است؟

بله، دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری ممکن است.

با استفاده از کدام روش سرمایه گذاری در آلمان می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

با دریافت ویزای خوداشتغالی یا کارآفرینی و راه‌اندازی یک کسب و کار در آلمان می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

از چه روش‌هایی می‌توانم در آلمان سرمایه‌گذاری کنم؟

در آلمان می‌توان با روش‌های خرید بیزینس یا ثبت شرکت، راه‌اندازی استارتاپ، خرید ملک و خرید سهام یا اوراق قرضه سرمایه‌گذاری کرد.

بهترین سرمایه گذاری در آلمان چیست؟

برای شناخت بهترین سرمایه گذاری در آلمان بهتر است با کارشناسان و مشاوران مهاجرتی ما در تماس باشید تا متناسب با شرایط شما بهترین روش را معرفی کنند.

آیا با سرمایه گذاری در آلمان می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

بله، شما می‌توانید با سرمایه گذاری در آلمان از طریق ویزای خوداشتغالی پس از شش تا هشت سال شهروندی آلمان را دریافت کنید.