کشور هلند با داشتن دانشگاه‌های تراز اولی مانند آمستردام، اوترخت و لیدن یکی از مقاصد تحصیلی مهم در اروپا محسوب می‌شود. پیش از تصمیم‌گیری درباره تحصیل در هلند بهتر است با شرایط، دانشگاه‌ها و هزینه تحصیل در آن آشنا شوید.

هلند کشوری در اروپای غربی است و با کشورهایی مانند آلمان و بلژیک مرز مشترک دارد. دانشجویانی که مایل به تحصیل در هلند هستند، می‌توانند از میان دوره‌های زیادی در حوزه‌های علوم طبیعی، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی و علوم اجتماعی رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. مردم از سراسر جهان، هلند را برای تحصیل و پیشرفت حرفه‌ای انتخاب می‌کنند. چون هلند قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های جهان را دارد که فرصت‌های داخلی و بین‌المللی قابل‌ توجهی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کنند. با تحصیل در هلند فارغ از آموزش نظری سطح بالا، می‌توانید با شرایط کاری واقعی نیز آشنا شوید.

دلایل و مزایای تحصیل در هلند

برای تحصیل در کشور هلند دلایل زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

۱. دانشگاه‌های معتبر

هلند یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین سیستم‌های آموزشی در جهان را دارد. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور هرساله در رتبه‌بندی جهانی جایگاه بالایی دارند. دانشگاه‌های هلند شهریه‌های مناسب، طیف متنوعی از دوره‌های انگلیسی‌زبان و یک تجربه تحصیلی فوق‌العاده‌ را در اختیار دانشجویان می‌گذارند. برخی از برترین دانشگاه‌های این کشور دانشگاه آمستردام، لیدن و خرونینگن هستند که همواره در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی می‌شوند.

۲. جامعه‌ای با ذهن باز

با تحصیل در کشور هلند، حضور در یک جامعه پذیرا و متنوع را تجربه خواهید کرد. این موضوع باعث شده است فضا برای دانشجویان خارجی امن و دل‌نشین باشد. اقلیت‌های مختلف در این کشور به شکلی مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

۳. اقتصاد رقابتی

پس از اتمام تحصیل در هلند اکثر دانشجویان یک هدف را دنبال می‌کنند و آن، یافتن شغل است. بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در هلند کار و زندگی کنند.

هلند یکی از رقابتی‌ترین اقتصادهای اروپا را دارد و این مسئله باعث می‌شود پیدا کردن شغل پس از پایان تحصیل، امکان‌پذیر باشد. امروزه هلند به یک مرکز فناوری و استارتاپ مدرن در اروپا تبدیل شده است. به همین دلیل، مشاغل مختلفی برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد.

۴. کیفیت بالای زندگی

هلند به‌طور مداوم در صدر لیست بهترین کشورها برای زندگی قرار دارد. یکی از دلایل اصلی کیفیت بالای زندگی در هلند، سیستم رفاه اجتماعی قدرتمند آن است. ارائه خدمات سطح بالا در حوزه‌های درمانی، آموزشی و تأمین اجتماعی، این کشور را به مکانی بسیار جذاب برای زندگی تبدیل کرده است.

هلند علاوه بر سیستم رفاه اجتماعی قدرتمند، از زیرساخت‌های بسیار خوبی نیز برخوردار است. این کشور سیستم حمل‌ونقل ریلی و عمومی فوق‌العاده‌ای دارد. علاوه بر این، باید به زیرساخت‌های مخابراتی و اینترنتی بسیار مناسب هلند هم اشاره کرد.

شرایط تحصیل در هلند

شرایط لازم برای تحصیل در کشور هلند با توجه به نوع دانشگاه و رشته، متفاوت است. برخی از شرایط عمومی که داوطلبان باید برای درخواست دانشگاه در هلند داشته باشند، از این قرار است:

 • متقاضیان غیراروپایی باید ویزای تحصیلی ارائه کنند.
 • داوطلبان باید مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) داشته باشند.
 • متقاضیان باید توصیه‌نامه ارائه دهند.
 • داوطلبان باید ریز نمرات آموزشی خود را ارسال کنند.
 • در صورت نیاز، نامزدها باید انگیزه‌نامه ارائه دهند.

شرایط سنی تحصیل در هلند

از طرف دانشگاه‌های هلند، هیچ محدودیتی برای متقاضیان از نظر سنی اعلام نشده است. با این‌ حال، سن مناسب برای تحصیل در دوره کارشناسی ۱۸ تا ۲۹ سال در نظر گرفته می‌شود. کسانی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، می‌توانند تا ۴۰ سالگی اقدام کنند.

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند

هر مؤسسه آموزشی شرایط خاص خود را دارد. رشته‌های مهم و پرطرفدار سهمیه‌های از پیش تعیین‌شده دارند. هر مؤسسه، فرآیندها و سیاست‌های پذیرش خود را در یک چارچوب کلی گسترده تعیین می‌کند.

دانشجویان برای ورود به یک دوره آموزش عالی خاص باید شرایط اولیه را داشته باشند. Nuffic یک سازمان هلندی است که مدارک دانشجویان خارجی را برای ورود به دوره آموزش عالی در هلند ارزیابی می‌کند.

آزمون‌های استاندارد برای پذیرش در دانشگاه‌های هلند

مهم‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی برای تحصیل در هلند تافل و آیلتس هستند. جدا از این، مؤسسات آموزشی خاصی نیز نمرات امتحانات CAE یا Cambridge Advanced Education را می‌پذیرند. برای ورود به دوره‌های انگلیسی که در دانشگاه‌های هلند تدریس می‌شوند، اثبات مهارت در زبان انگلیسی الزامی است. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان هلندی دارند نیز باید مدرک زبان NLF۲ (آزمون زبان هلندی) داشته باشند. 

دانشجویان همچنین باید قادر به خواندن، نوشتن و برقراری ارتباط به زبان انگلیسی باشند تا در آموزش عالی در هلند پذیرش شوند. در آزمون تافل، نمره مورد نیاز برای آزمون کاغذی ۵۵۰ و برای ارزیابی اینترنتی ۲۱۳ است. دانشجویانی که از طریق آیلتس اقدام می‌کنند، به حداقل نمره ۶ این آزمون نیاز دارند.

ممکن است از دانشجویان خواسته شود برای آمادگی بیشتر، یک سال به‌صورت پیش‌نیاز در دانشگاه دوره‌هایی را بگذرانند. آن‌ها در این یک سال، الزامات آموزشی مهم را فرا خواهند گرفت. این دوره‌ها که به زبان انگلیسی یا هلندی (بر اساس انتخاب دانشجو) برگزار می‌شوند، هم شامل کلاس‌های تکمیلی زبان و هم شامل دیگر پیش‌نیازهای رشته انتخابی دانشجو هستند.

زمانی که آموزش عالی هلند یک نامه پذیرش مشروط ارائه کند، قانون مهاجرت به دانشجویان اجازه می‌دهد حداقل به‌مدت یک سال در هلند تحصیل کنند. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، دانشجو باید در یک آزمون شرکت کند (شامل آزمون زبان و دیگر موارد آموزش داده‌شده) و پس از آن، نامه قبولی مشروط، به‌صورت قطعی در می‌آید.

تقویم پذیرش و مهلت درخواست

در هلند مهلت درخواست از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. ترم تحصیلی برای اکثر دانشگاه‌ها از سپتامبر آغاز می‌شود. دانشجویان غیراتحادیه اروپا (مانند ایرانیان) باید دو تا سه ماه قبل از این تاریخ درخواست دهند. زیرا باید در این مدت، مدارک خود را آماده کنند.

مهلت‌های درخواست با توجه به اینکه دانشجو در دانشگاه‌ علمی‌کاربردی، دانشگاه‌ تحقیقاتی، کالج‌ دانشگاهی یا مدرسه B-School تحصیل می‌کند، متفاوت هستند.

شرایط تحصیل در هلند

مقاطع تحصیلی در هلند

به‌طور کلی مقاطع مختلف برای تحصیل در هلند شامل موارد زیر می‌شود:

مقاطع تحصیلی در هلند

پیش‌دبستانی

۲ تا ۴ سال

دبستان

۴ تا ۱۲ سال

 

متوسطه

VMBO

۱۲ تا ۱۶ سال

VWO

۱۲ تا ۱۸ سال

HAVO

۱۲ تا ۱۷ سال

کارشناسی

دوره ۳ تا ۴ ساله

کارشناسی ارشد

دوره ۱ تا ۲ ساله

دکترا

دوره حداقل ۴ ساله

تحصیل در مدارس هلند

در هلند، تحصیل در مدارس دولتی کاملاً رایگان است. هزینه‌های تحصیل در مدارس بین‌المللی نیز به مؤسسه بستگی دارند و از ۵۰۰۰ تا ۲۲ هزار یورو در سال برای آموزش ابتدایی و از ۸۰۰۰ تا ۲۳ هزار یورو در سال برای آموزش متوسطه متغیر هستند.

به‌طور کلی، سیستم آموزشی در هلند نسبتاً بین‌المللی است. مدارس دولتی دوزبانه، به‌ویژه در سطح دبیرستان رایج هستند. مدارس همچنین برنامه‌های سازگاری را برای کودکان خردسالی که هلندی صحبت نمی‌کنند، ارائه می‌دهند. بااین‌ حال، زبان در زندگی روزمره این کشور مهم است. بنابراین، کسانی که قصد دارند کودکانشان به زبانی خاص تحصیل کنند، بهتر است به‌دنبال گزینه‌های آموزش بین‌المللی خصوصی باشند.

در هلند حضور در مدرسه برای دانش‌آموزان ۵ تا ۱۶ ساله اجباری در نظر گرفته می‌شود. مهدکودک برای نوزادان و کودکان تا چهار سال در دسترس است، اما اجباری نیست. سال تحصیلی در کشور هلند عموماً در ماه آگوست یا سپتامبر آغاز می‌شود و در ژوئن یا جولای به اتمام می‌رسد.

دو نوع مختلف مدرسه دولتی در این کشور وجود دارد: ویژه (مذهبی کاتولیک، پروتستان، یهودی و مسلمان) و عمومی (از نظر مذهبی بی‌طرف).

دبستان

آموزش ابتدایی هشت‌ساله است و به هشت سطح تقسیم می‌شود. در هلند، حضور کودکان از پنج سالگی در مدرسه الزامی است، اما بسیاری از کودکان از چهار سالگی شروع می‌کنند. معمولاً به کودکان تکالیف زیادی داده نمی‌شود (زیر ۳۰ دقیقه در روز) تا بتوانند به فعالیت‌های بعد از مدرسه بپیوندند.

در پایان دوره ابتدایی، دانش‌آموزان باید در یک آزمون استعداد شرکت کنند که مشخص می‌کند در کدام نوع مدرسه متوسطه می‌توانند ثبت‌نام کنند. معمولاً از میان آموزش حرفه‌ای یا آموزش عمومی توصیه می‌شود یکی را انتخاب کنند.

مدارس متوسطه

دو نوع آموزش متوسطه در هلند وجود دارد:

 • آموزش حرفه‌ای (VMBO)
 • آموزش عمومی (HAVO و VWO)

با توجه به توانایی‌های تحصیلی دانش‌آموز، آن‌ها باید انتخاب کنند که کدام روش آموزشی برای آن‌ها مناسب‌تر است. دانش‌آموزانی که قصد دارند در آینده تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه دهند، باید تحصیلات عمومی را انتخاب کنند.

انواع مدارس متوسطه

با توجه به اینکه دانش‌آموز کدام مسیر آموزشی را انتخاب می‌کند، می‌تواند در یکی از سه نوع مدرسه زیر تحصیل کند:

VMBO (چهار سال)

در این دوره، آموزش پیش از حرفه‌ای برای حضور در دوره MBO ارائه می‌شود.

HAVO (پنج سال)

در اینجا دانش‌آموزان برای حضور در دانشگاه علوم کاربردی (HBO) آماده می‌شوند.

VWO (شش سال)

در این دوره، دانش‌آموزان برای دانشگاه تحقیقاتی (WO) آماده می‌شوند.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

به‌طور معمول دوره کارشناسی ارائه‌شده در هلند سه سال و معادل ۱۸۰ امتیاز اعتبار اروپایی است. اگر رشته کارشناسی یک مدرک حرفه‌ای در رشته پزشکی یا علوم باشد، مدت زمان آن چهار سال و معادل ۲۴۰ امتیاز اعتبار اروپایی خواهد بود.

تحصیلات عالی در کشور هلند در مقایسه با بقیه اروپا و سایر نقاط جهان، مقرون‌به‌صرفه است. مقرون‌به‌صرفه بودن آموزش عالی در این کشور بیشتر به دانشگاه‌های دولتی مربوط می‌شود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای اتباع غیراتحادیه اروپا در هلند در دانشگاه‌های دولتی بین ۶ هزار تا ۱۵ هزار یورو در سال است. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هلند نیازمند پرداخت شهریه بیشتر است. بیشترین شهریه به رشته‌های پزشکی و تجارت (MBA) تعلق دارد. شهریه در دانشگاه‌های خصوصی با توجه به عوامل مختلف می‌تواند تا ۳۰ هزار یورو در سال افزایش یابد.

چهار نوع دانشگاه برای تحصیل در کشور هلند وجود دارد که دو نوع آن‌ها دولتی و دو نوع دیگر خصوصی هستند. دانشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های علمی‌کاربردی، دولتی و مؤسسات آموزش بین‌الملل و کالج‌های دانشگاهی، خصوصی هستند. 

۱. دانشگاه‌های تحقیقاتی

طول دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند، سه سال است. آموزش در این دانشگاه‌ها در موضوعات خاص و به‌شکلی دقیق و پژوهش‌محور ارائه می‌شود. در اکثر دانشگاه‌های تحقیقاتی در هلند می‌توان دوره‌هایی را به زبان انگلیسی پیدا کرد. ۱۲ دانشگاه تحقیقاتی در هلند مدرک کارشناسی خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.

برخی از دانشگاه‌های تحقیقاتی در هلند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه تیلبورگ
 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه توئنته
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه اراسموس روتردام

۲. دانشگاه‌های علمی‌کاربردی

یکی دیگر از گزینه‌های تحصیل در هلند دانشگاه‌های علمی‌کاربردی هستند. دوره‌ کارشناسی در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی سه یا چهار سال طول می‌کشد. برنامه‌های تحصیلی ارائه‌شده توسط این دانشگاه‌ها معمولاً مهارت‌محور هستند و در یک زمینه تحصیلی خاص ارائه می‌شوند.

دانشگاه‌های علمی‌کاربردی در مقایسه با دانشگاه‌های تحقیقاتی، کلاس‌های کوچک‌تر و در کل، امکانات کمتری دارند. تمرکز اصلی در دانشگاه‌های علوم کاربردی به‌جای تحقیقات، بر تدریس است.

برخی از دانشگاه‌های علمی‌کاربردی مطرح در هلند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه علمی‌کاربردی فونتیس
 • دانشگاه علمی‌کاربردی HAN
 • دانشگاه روتردام، دانشگاه علوم کاربردی
 • دانشگاه علمی‌کاربردی ساکسیون
 • دانشگاه علمی‌کاربردی استندن
 • دانشگاه علوم کاربردی لاهه
 • دانشگاه علمی‌کاربردی آوانس

۳. مؤسسات آموزش بین‌المللی

در این مؤسسات، دوره‌های توسعه‌محور ارائه می‌شوند. دروس توسط اساتیدی که تجربه کار در کشورهای درحال‌توسعه را دارند، آموزش داده می‌شوند. برخی از این مؤسسات عبارت‌اند از: 

 • مؤسسه مطالعات مسکن و توسعه شهری (بخشی از دانشگاه اراسموس روتردام)
 • مؤسسه مطالعات اجتماعی (بخشی از دانشگاه اراسموس روتردام)
 • مؤسسه بین‌المللی اطلاعات جغرافیایی، علم و رصد زمین (بخشی از دانشگاه توئنته)
 • مؤسسه سلطنتی استوایی
 • مؤسسه آموزش آب یونسکو-IHE

۴. کالج‌های دانشگاهی

در برخی از دانشگاه‌های هلند، کالج‌های آموزش عالی وجود دارند که دوره‌های کارشناسی در آن‌ها سه سال طول می‌کشند. سبک آموزش در کالج‌ها نسبت به دانشگاه‌ها، متفاوت است. در اینجا، دانشجویان دانش عمومی از چند موضوع می‌آموزند و این مراکز بیشتر مخصوص کسانی است که هنوز تصمیمی درباره رشته تحصیلی خود نگرفته‌اند. برخی از کالج‌های دانشگاهی در هلند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کالج دانشگاه آمستردام
 • کالج دانشگاهی ماستریخت
 • دانشگاه کالج تیلبورگ
 • کالج دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه کالج روزولت

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در هلند یک تا دو سال طول می‌کشد و با توجه به رشته انتخابی شامل برنامه درسی اصلی، دوره‌های کارآموزی و پایان‌نامه است. مدت زمان دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های تحقیقاتی دو سال است.

در مقطع کارشناسی ارشد در هلند، رشته‌های زیادی به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. به‌عنوان‌ مثال، دانشگاه آمستردام بیش از ۱۳۰ رشته و دانشگاه لیدن ۸۰ رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

اخذ مدرک کارشناسی ارشد در هلند مقرون‌به‌صرفه است. دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید بین ۸ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال پرداخت کنند. از پرطرفدارترین رشته‌ها برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندسی
 • بهداشت و علوم پزشکی
 • کشاورزی
 • زیست‌شناسی
 • جامعه‌شناسی
 • زبان‌شناسی

تحصیل در هلند در مقطع دکترا

هلند تأکید زیادی بر برنامه‌های تحقیقاتی دارد. مقطع دکترا در این کشور با توجه به رشته تحصیلی و موضوعی که داوطلب انتخاب کرده است، چهار سال یا بیشتر طول می‌کشد. این برنامه شامل دروس اصلی و پایان‌نامه‌ای است که داوطلب باید از آن‌ دفاع کند.

از آنجایی‌ که دانشجویان دکترا کارمندان دانشگاه به‌ حساب می‌آیند و حقوق دریافت می‌کنند، بسیاری از دوره‌های دکتری هلند هیچ هزینه‌ای ندارند. با این‌ حال، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است هزینه‌هایی را برای ثبت‌نام، نظارت، آزمون، مدیریت یا دسترسی به امکانات تحقیقاتی مؤسسه دریافت کنند.

هزینه تحصیل در هلند

تحصیل در کشور هلند در مقایسه با بقیه اروپا و سایر نقاط جهان، مقرون‌به‌صرفه است. مقرون‌به‌صرفه بودن آموزش عالی در کشور بیشتر در ارتباط با دانشگاه‌های دولتی است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا در هلند در دانشگاه‌های دولتی بین ۶ هزار تا ۱۵ هزار یورو در سال است. دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید بین ۸ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال پرداخت کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هلند نیازمند پرداخت شهریه بیشتر است. بیشترین شهریه مربوط به رشته‌های پزشکی و تجارت (MBA) است. شهریه در دانشگاه‌های خصوصی با توجه به عوامل مختلف می‌تواند تا ۳۰ هزار یورو در سال افزایش یابد.

مدارک لازم برای تحصیل در هلند

برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند به غیر از فرم درخواست آنلاین پرشده، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کپی پاسپورت معتبر
 • ویزای معتبر برای مدت زمان تحصیل
 • کپی ریز نمرات تحصیلی گذشته
 • کپی جوایز و گواهی‌نامه‌های مربوطه در صورت نیاز
 • نمرات آزمون مهارت انگلیسی یا هلندی
 • کپی از فیش پرداخت هزینه درخواست
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • گزارش پزشکی
 • گواهی نداشتن سوءپیشینه کیفری

ویزای تحصیلی هلند

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در هلند به ویزای اقامت طولانی‌مدت (MVV) نیاز دارند. پس از دریافت پذیرش، دانشگاه شما درخواستی را هم‌زمان برای MVV و اجازه اقامت دانشجویی شما ارائه می‌دهد. هزینه‌ها از طریق دانشگاه پرداخت می‌شوند. برای دریافت MVV باید از سفارت هلند وقت بگیرید.

دانشجویان ایرانی در طول فرآیند درخواست ویزا باید مشخصات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) ارائه دهند. در طول فرآیند درخواست، نیازی به شرکت در مصاحبه ویزا نخواهید داشت. برای اینکه بتوانید در تمام طول دوره تحصیلی خود در هلند بمانید، شاید لازم باشد هر سال ویزای خود را تمدید کنید. اگر می‌خواهید پس از پایان مدرک تحصیلی خود در هلند بمانید، باید برای تمدید ویزا یا دریافت ویزای دیگری از طریق اداره مهاجرت اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی هلند

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور هلند در ادامه آمده‌اند:

 • پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • بیمه درمانی در هلند
 • اثبات توانایی مالی
 • کپی جزئیات پرداخت هزینه
 • عکس

ویزای همراه تحصیلی در هلند

دانشجویان ایرانی هنگام تحصیل در هلند می‌توانند مقدمات حضور همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در این کشور فراهم کنند. برای این منظور، متقاضی نخست باید در هلند حضور یابد و کارت دانشجویی و اقامت یک‌ساله دریافت کند. سپس در صورت داشتن تمکن مالی کافی می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزا دهد.

آشنا بودن همراه دانشجو به زبان انگلیسی می‌تواند شانس موفقیت او را برای گرفتن ویزا افزایش دهد. همسر دانشجو در صورت دریافت مجوز کار می‌تواند بدون محدودیت در هلند کار کند.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در هلند

قبل از شروع فرآیند درخواست، باید تصمیم بگیرید که در چه نوع مؤسسه آموزش عالی در هلند می‌خواهید تحصیل کنید:

 • دانشگاه تحقیقاتی
 • دانشگاه علوم کاربردی
 • مؤسسات آموزش بین‌المللی
 • کالج‌های دانشگاهی

از میان موارد ذکرشده، دو مورد اول محبوب‌ترین گزینه‌ها برای تحصیل در هلند هستند. تفاوت این دو در این است که اولی بیشتر بر یادگیری آکادمیک و دومی بر یادگیری عملی تأکید دارد. علاوه بر این، باید زبان آموزشی (هلندی یا انگلیسی) را نیز انتخاب کنید. فرآیند درخواست و مهلت‌های درخواست با توجه به دوره منتخب شما متفاوت هستند.

عامل مهم دیگری که بر روند پذیرش تأثیر می‌گذارد، این است که آیا به‌دنبال پذیرش در برنامه Numerus Fixus هستید یا خیر. این دوره‌ها رشته‌هایی هستند که به‌دلیل تقاضای بالا، تعداد ظرفیت ثابتی دارند. چند نمونه از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • داروسازی
 • روانشناسی
 • هوش مصنوعی
 • مدیریت بازرگانی بین‌المللی
 • روابط بین‌الملل
 • فیزیوتراپی
 • علوم کامپیوتر

انتخاب دانشجویان در این رشته‌ها که معمولاً به زبان هلندی تدریس می‌شوند، به‌صورت قرعه‌کشی و بدون تمرکز بر یک ملیت صورت می‌گیرد. مهلت درخواست این رشته‌ها زودتر و فرآیند درخواستشان هم سخت‌تر است و ممکن است شامل امتحان یا مصاحبه برای ارزیابی مهارت‌های داوطلب باشد.

نحوه درخواست پذیرش در دانشگاه‌های هلند

برای درخواست پذیرش دو حالت وجود دارد. روش اول، اقدام از طریق پورتال مشترک و دیگری از طریق وب‌سایت‌های دانشگاه‌ها به‌صورت جداگانه است. پس از تکمیل فرآیند درخواست و دریافت یک پیشنهاد برای یک رشته، شما باید یک انگیزه‌نامه برای دریافت پذیرش به دانشگاه ارسال کنید.

پورتال مشترک برای پذیرش در دانشگاه‌های هلند

پورتال مشترک مؤسسات آموزش عالی برای تحصیل در هلند Studielink نام دارد. فرآیند درخواست متمرکز در آن به شرح زیر است:

 • یک حساب کاربری ایجاد کنید.
 • مشخصات شخصی خود را وارد کنید.
 • منتظر بمانید تا کد تأیید را دریافت و سپس از آن در پورتال استفاده کنید.
 • فرم درخواست دانشگاه را پر کنید.
 • جزئیات پرداخت را ارائه دهید.

هنگام پر کردن فرم، به احتمال زیاد باید با دانشگاهی که برای آن درخواست می‌دهید، تماس بگیرید تا به شما اطلاعاتی را ارائه دهد. برخی از اسناد مانند بیانیه هدف (SOP) ممکن است مستقیماً به دانشگاه خاص ارسال شود، حتی اگر شما یک فرم درخواست مشترک تهیه کنید.

فرم درخواست مشترک از طریق Studielink به دانشجو اجازه می‌دهد تا حداکثر برای چهار رشته، قبل از مهلت یک مه درخواست دهد. البته این تعداد در مورد برنامه‌های Numerus Fixus فقط دو عدد است که باید تا ۱۵ ژانویه ساعت ۲۳:۵۹ برای آن‌ها اقدام شود.

ثبت‌نام از طریق وب‌سایت دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های خصوصی فرآیندهای درخواست خود را دارند. بسیاری از دوره‌های کارشناسی و برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد گزینه Studielink را دارند. اما برای درخواست در برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد باید مستقیماً از طریق پورتال موجود در وب‌سایت هر دانشگاه اقدام کنید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در هلند

بورسیه تحصیلی در هلند

دانشجویان خارجی در هلند می‌توانند بر اساس شایستگی‌های خود بورسیه‌هایی (دولتی یا دانشگاهی) دریافت کنند. در ادامه، با برخی از انواع بورسیه‌ها در هلند آشنا می‌شویم.

بورسیه تحصیلی هلند

این بورسیه از سوی وزارت آموزش، فرهنگ و علوم کشور هلند اعطا می‌شود. بورسیه برای نامزدهایی است که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستند. معیارهای واجد شرایط بودن برای بورسیه تحصیلی توسط دانشگاهی که نامزد انتخاب کرده است، تعیین می‌شوند. تعدادی از دانشگاه‌هایی که این بورسیه را ارائه می‌دهند، عبارت‌اند از:

 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه اوترخت

مبلغ این بورسیه پنج هزار یورو است که در سال اول به دانشجو داده می‌شود. این یک بورسیه تحصیلی کامل نیست.

بورسیه دولتی هلند - OKP

این بورسیه هر سال تحت برنامه‌ای به نام Orange Knowledge Program به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی OKP با بودجه کامل است و به نامزدهایی که برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در کشور می‌گذرانند، ارائه می‌شود. این بورسیه تمام هزینه‌های تحصیلی داوطلب در طول دوره تحصیل خود از جمله هزینه‌های زندگی، شهریه، هزینه ویزا، کمک‌هزینه سفر و بیمه پزشکی را پوشش می‌دهد.

بورسیه OKP همچنین به داوطلبانی که دوره‌های کوتاه‌مدت بین ۲ تا ۱۲ هفته را در داخل کشور می‌گذرانند، ارائه می‌شود. این بورسیه در سه دور مختلف در یک سال ارائه می‌شود.

بورسیه‌های تعالی دانشگاه لیدن

بورسیه تحصیلی LExS به داوطلبانی ارائه می‌شود که مدرک کارشناسی ارشد تمام‌وقت را در دانشگاه لیدن می‌گذرانند. این بورسیه مخصوص دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا است. LExS یک بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی محسوب می‌شود و داوطلبان باید نمرات بالایی داشته باشند تا بتوانند آن را کسب کنند.

کار دانشجویی در حین تحصیل در هلند

دانشجویان غیراتحادیه اروپا می‌توانند در طول تحصیل ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. آن‌ها در زمان تعطیلات یعنی در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست می‌توانند کار تمام‌وقت داشته باشند. برای این منظور باید مجوز کار بگیرند.

کارفرما باید برای مجوز کار در UWV WERKbedrijf درخواست دهد. حدود پنج هفته طول می‌کشد تا در این باره تصمیم‌گیری شود. دانشجو اجازه ندارد قبل از اعطای مجوز شروع به کار کند؛ در غیر این صورت کارفرما جریمه می‌شود.

مشاغل دانشجویی در هلند

با کارهای پاره‌وقت دانشجویی در هلند می‌توان ساعتی بین ۶ تا ۱۰ یورو درآمد داشت. برخی از کارهای دانشجویی که به مهارت و تجربه کاری نیاز ندارند، عبارت‌اند از:

۱. خدمات مشتریان

یک شغل محبوب دانشجویی در هلند، کار در مرکز خدمات مشتریان است. با افزایش افراد خارجی در هلند، مراکز تماس به‌دنبال افرادی می‌گردند که به زبان انگلیسی روان و گاهی اوقات یک زبان اضافی صحبت کنند. این یک راه عالی برای کسب درآمد و لذت بردن از زندگی دانشجویی است.

۲. خرده‌فروشی

خرده‌فروشی انتخاب شماره یک برای کسانی است که هیچ تجربه کاری‌ای ندارند؛ به‌خصوص در فصل تعطیلات (کریسمس) و تابستان. فروشگاه‌هایی مانند پریمارک، زارا و خواربارفروشی‌ها بسیاری از دانشجویان خارجی را در هلند استخدام می‌کنند.

۳. کار در رستوران‌های فست فود

یکی دیگر از مشاغل دانشجویی مناسب، کار در رستوران‌های فست فود مانند مک‌دونالد است. در این رستوران‌ها می‌توانید به‌صورت پاره‌وقت کار کنید.

۴. راننده

رستوران‌ها به رانندگانی نیاز دارند که غذاها را به مردم برسانند. گرفتن دوچرخه و تبدیل شدن به راننده برای برنامه‌هایی مانند Foodora ،Deliveroo و Thuisbezorgd واقعاً آسان است. کارهای تحویل به هیچ تجربه قبلی نیاز ندارند. فقط باید بلد باشید دوچرخه‌سواری کنید یا ماشین برانید. علاوه بر این، برای این مشاغل نیازی نیست که زبان اولتان هلندی باشد.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در هلند

داوطلبانی که مایل به کار در هلند پس از تحصیل در این کشور هستند، می‌توانند یک سال اضافی برای پیدا کردن شغل در هلند بمانند. به ویزایی که در این مدت به داوطلبان داده می‌شود، ویزای کار پس از تحصیل می‌گویند. کسانی که موفق شوند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، می‌توانند ویزای خود را به ویزای کاری هلند تبدیل کنند.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در هلند

در این بخش، برخی از دوره‌های برتر برای تحصیل در کشور هلند را معرفی می‌کنیم.

مهندسی

مدت زمان رشته‌های مهندسی در هلند سه یا چهار سال است. ساختار دوره‌ها به‌گونه‌ای است که دانشجویان هم با مباحث نظری آشنا می‌شوند و هم موقعیت‌های کاری واقعی را تجربه می‌کنند. به‌ این‌ ترتیب، شانس آن‌ها برای پیدا کردن شغل در آینده افزایش می‌یابد. بهترین دوره‌های مهندسی در هلند عبارت‌اند از:

 • مهندسی عمومی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی برق
 • رباتیک

حقوق

یکی دیگر از رشته‌های پرتقاضا در دانشگاه‌های هلند، حقوق است. برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌هایی که می‌توان در آن‌ها این رشته را به زبان انگلیسی خواند، عبارت‌اند از:

 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه علوم کاربردی لاهه
 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه تیلبورگ

علوم زیست پزشکی

هلند یکی از مقاصد برتر برای تحصیل در علوم زیست پزشکی به‌دلیل روش تحقیق بین‌رشته‌ای و زبان انگلیسی آن است. برترین دانشگاه‌ها برای این رشته شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه رادباند
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه آمستردام

مدیریت

مدت دوره مدیریت در هلند یک یا دو سال است. دانشجویان خارجی جهت تحصیل در این رشته می‌توانند برای بورسیه درخواست دهند. دانشگاه‌های زیر دوره‌های مدیریت را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه علوم کاربردی روتردام
 • دانشکده مدیریت ماستریخت
 • دانشگاه علوم کاربردی لاهه
 • دانشگاه Vrije در آمستردام
 • دانشگاه گرونینگن

بهترین رشته ها برای تحصیل در هلند

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هلند

از بین ۵۴ دانشگاه در هلند، دانشگاه آمستردام و دانشگاه اوترخت در صدر بهترین‌ها قرار دارند. این فهرست شامل دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در هلند می‌شود. برای کمک به شما در محدود کردن گزینه‌ها، ما بهترین دانشگاه‌های هلند را در جدول زیر گردآوری کرده‌ایم.

رتبه‌بندی

دانشگاه

سال تأسیس

نوع

شهر

۱

دانشگاه آمستردام

۱۶۳۲

دولتی

آمستردام

۲

اوترخت

۱۶۳۶

دولتی

اوترخت

۳

واگنینگن (Wageningen)

۱۸۷۶

دولتی

واگنینگن

۴

خرونینگن (Groningen)

۱۶۱۴

دولتی

خرونینگن

۵

دانشگاه فناوری دلفت

۱۸۴۲

دولتی

دلفت

۶

لیدن

۱۵۷۵

دولتی

لیدن

۷

اراسموس

۱۹۱۳

دولتی

روتردام

۸

دانشگاه آزاد آمستردام

۱۸۸۰

دولتی

آمستردام

۹

رادبود

۱۹۲۳

دولتی

نایمگن

۱۰

توئنته (Twente)

۱۹۶۱

دولتی

Enschede

۱۱

ماستریخت

۱۹۷۶

دولتی

ماستریخت

۱۲

دانشگاه فناوری آیندهوون

۱۹۵۶

دولتی

آیندهوون

۱۳

تیلبرگ

۱۹۲۷

دولتی

تیلبرگ

۱۴

انستیتو IHE دلفت

۱۹۵۷

دولتی

دلفت

۱۵

دانشگاه فونتیس

۱۹۹۶

دولتی

آیندهوون

فرم مشاوره تحصیل در هلند

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در هلند چقدر است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند ۶ تا ۱۵ هزار یورو و در کارشناسی ارشد ۸ تا ۲۰ هزار یورو هزینه دارد.

آیا هلند کشور مناسبی برای تحصیل است؟

هلند با داشتن دانشگاه‌های برتر جهانی، سطح کیفی بالای زندگی و بازار کار و اقتصاد مناسب، مکانی عالی برای تحصیل محسوب می‌شود..

برای تحصیل در هلند به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در هلند به زبان انگلیسی به مدرک زبان آیلتس و تافل و برای تحصیل به زبان هلندی به مدرک NFL۲ نیاز دارید.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در هلند می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

پس از پایان تحصیل در کشور هلند می‌توانید یک سال اقامت بگیرید و به‌دنبال کار بگردید. در صورت یافتن شغل می‌توانید در این کشور بمانید.

آیا هنگام تحصیل در هلند می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، در طول تحصیل در هلند می‌توانید به‌صورت پاره‌وقت و در زمان تعطیلات به‌صورت تمام‌وقت کار کنید.

شرایط سنی برای تحصیل در هلند چیست؟

برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند از نظر قانونی هیچ محدودیت سنی لحاظ نشده است. با این‌ حال، برای دریافت پذیرش لیسانس تا ۲۹ سال و برای دریافت پذیرش فوق لیسانس و دکترا تا ۴۰ سال، شانس بیشتری وجود دارد.

آیا حین تحصیل در هلند می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، دانشجویانی که از تمکن مالی مناسب برخوردار باشند، می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به هلند بیاورند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در هلند اقدام کنم؟

برای تحصیل در کشور هلند باید مدرک زبان انگلیسی یا هلندی داشته باشید.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های هلند بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، دانشگاه‌های زیادی مانند دانشگاه لیدن به دانشجویان برتر بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی هلند بین سه تا چهار سال زمان می‌برد. زمان دقیق به رشته و دانشگاه بستگی دارد.

آیا امکان تحصیل رایگان در هلند وجود دارد؟

در صورت دریافت بورسیه می‌توانید به‌صورت رایگان در هلند تحصیل کنید. برای دریافت بورسیه باید سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشید.

تحصیل در هلند به چه زبان‌هایی امکان پذیر است؟