زندگی در کشوری مانند سوئیس که هر چشم‌انداز از آن یک کارت پستال زیبا است، می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش باشد. شما با بررسی هزینه زندگی در سوئیس می‌توانید تصمیم درست‌تری درباره مهاجرت به یکی از بهترین و متفاوت‌ترین کشورهای جهان بگیرید.

سوئیس در اروپای مرکزی قرار دارد و به‌دلیل داشتن شهرهای تمیز، حمل‌ونقل عمومی سریع، زیبایی حیرت‌انگیز و سبک زندگی لوکس در جهان شهرت دارد. این کشور کوچک که محصور در خشکی و کوهستانی است، یکی از مرفه‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین کشورهای جهان است. با اینکه سوئیس کشوری کوچک است، اما تکه‌ای از بهشت محسوب می‌شود. با این حال، قبل از مهاجرت به این کشور باید اطلاعات خود را درباره آن کامل کنید. همان‌طور که همه ما می‌دانیم، زندگی در این کشور ارزان نیست. در این مطلب به‌طور کامل در مورد هزینه‌های زندگی در سوئیس خواهیم گفت.

هزینه زندگی در سوئیس

اگر قصد مهاجرت به گران‌ترین کشور جهان را دارید، باید بودجه کافی داشته باشید. زندگی در سوئیس ارزان نیست و شما باید تعادل مناسبی بین درآمد و مخارج خود ایجاد کنید. طبق آمار وب‌سایت Numbeo متوسط هزینه زندگی در سوئیس ۶۹٫۸ درصد بیشتر از فرانسه است. همچنین هزینه زندگی در سوئیس به‌طور متوسط ۱۹ درصد بیشتر از ایالات متحده است. البته درست است که سوئیس کشور بسیار گرانی است، اما شهروندان آن بالاترین کیفیت زندگی در جهان را هم تجربه می‌کنند. پس پرداخت چنین هزینه بالایی، ارزشش را دارد.

مالیات در سوئیس به دلایلی کم است، بنابراین بسیاری از خدمات عمومی هزینه دارند. همه چیز از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا حتی آب خوردن نیز در برخی از شهرها هزینه‌های اضافی را شامل می‌شوند. اینکه در سوئیس چقدر هزینه کنید، به سبک زندگی شما بستگی دارد. مواردی مانند هزینه اجاره خانه، غذا، رفت‌وآمد، درمان و تفریح بخش مهمی از هزینه‌های ماهانه شما را شامل می‌شوند. با احتساب همه مخارج، می‌توان متوسط هزینه زندگی در سوئیس را حدود ۳۳۵۰ دلار آمریکا در ماه در نظر گرفت. شما باید درآمد خوبی داشته باشید تا بتوانید از پس هزینه‌های خود برآیید.

هزینه زندگی در سوئیس

نرخ تورم در سوئیس و بررسی قدرت خرید

سوئیس در سال ۲۰۲۳ همچنان تورم را تجربه می‌کند. با اینکه نرخ بهره ۱٫۵ درصد افزایش داشته، اما قیمت‌ها سالانه ۳٫۴ درصد افزایش یافته است. یک نظرسنجی توسط بانک UBS در ماه نوامبر نشان داد که قدرت خرید مردم در سوئیس به پایین‌ترین سطح خود در ۸۰ سال گذشته رسیده است، اما همین نظرسنجی تصویر مثبت‌تری را برای رشد دستمزد در سال جاری ترسیم می‌کند.

بانک UBS پیش‌بینی کرد که میانگین بسته پرداختی در سال ۲۰۲۳ در حدود ۲٫۲ درصد افزایش خواهد یافت. بانک ملی سوئیس تورم ۲٫۶ درصدی را در سال جاری پیش‌بینی می‌کند که در سال ۲۰۲۴ به ۲ درصد کاهش می‌یابد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تورم در سال‌های بعد به زیر ۲ درصد کاهش یابد. به این ترتیب، دولت سوئیس مثل همیشه می‌تواند سیاست‌های پولی خود را در مسیر درست برنامه‌ریزی کند.

حقوق مشاغل در سوئیس

حرفه و سابقه شغلی افراد تعیین می‌کند که چقدر در سوئیس حقوق بگیرند. میانگین حقوق در سوئیس بسیار بالاتر از متوسط حقوق در سایر کشورهای اروپایی مانند انگلستان و اتریش است. متوسط دستمزدها در سوئیس نیز متفاوت است؛ برای مثال در منطقه شمال غربی کشور که شهر بازل در آن قرار دارد، متوسط دستمزد ماهانه حدود ۷۸۷۲ دلار آمریکا است. درآمد ماهانه در منطقه تیچینو در جنوب سوئیس به کمترین میزان یعنی ۵۸۲۶ دلار آمریکا می‌رسد. به‌طور کلی، متوسط دستمزد بعد از کسر مالیات در حدود ۶۱۲۹ دلار آمریکا است. در جدول زیر می‌توانید حقوق برخی از مشاغل در سوئیس را مشاهده کنید:

عنوان شغلی

دستمزد ماهانه

مدیران عامل و مدیران ارشد

۱۰ هزار و ۶۶۳ دلار آمریکا

افراد حرفه‌ای (دانشمندان، مهندسان، معلمان، پزشکان و کارگران ماهر)

۹۴۹۶ دلار آمریکا

تکنسین‌ها و متخصصان وابسته (همکاران کادر پزشکی، کارکنان علمی و تجاری)

۷۷۴۲ دلار آمریکا

کارگران پشتیبانی دفتری (خدمات مشتریان و کارمندان)

۶۴۸۷ دلار آمریکا

کارگران خدمات و فروش (کارگران خدمات شخصی، فروش، مراقبت شخصی و خدمات حفاظتی)

۵۴۷۴ دلار آمریکا

کارگران ماهر کشاورزی، جنگل‌داری و شیلات

۵۸۶۳ دلار آمریکا

صنایع‌دستی و پیشه‌وران

۶۴۷۲ دلار آمریکا

کارگران و رانندگان کارخانه

۶۲۲۳ دلار آمریکا

مشاغل خدماتی (نظافتچی، مددکار، دستیار تهیه غذا و کارگران)

۵۶۹۷ دلار آمریکا

هزینه های زندگی در سوئیس

عوامل مختلفی بر هزینه زندگی در سوئیس مؤثر هستند؛ مانند منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید یا اینکه غذا را کجا می‌خورید. بنابراین، همه چیز به سبک زندگی شما بستگی دارد. در ادامه به جزئیات بیشتری در مورد هزینه‌های زندگی در سوئیس اشاره می‌کنیم تا موضوع روشن‌تر شود.

هزینه مسکن در سوئیس

اگر می‌خواهید در سوئیس زندگی کنید، اجاره‌بها مانند هر جای دیگری در جهان اصلی‌ترین هزینه شما خواهد بود و بخش زیادی از درآمدتان باید برای هزینه اجاره صرف شود. اجاره‌بها در سراسر کشور به‌طور مداوم بالا است و هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. از ژنو تا زوریخ تا لوگانو، باید خود را برای هزینه‌های اقامتی بسیار بالا آماده کنید. اما شما می‌توانید به‌جای اجاره آپارتمان شخصی، در یک اتاق در یک آپارتمان مشترک زندگی کنید تا هزینه‌ها را پایین نگه دارید.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس

آپارتمان مشترک رایج‌ترین گزینه در میان مهاجرانی است که مجردی به سوئیس مهاجرت می‌کنند. اگر به‌عنوان یک خانواده وارد این کشور می‌شوید، باید به فکر یک خانه شخصی باشید. شما می‌توانید با اقامت در خارج از مراکز شهر اندکی در هزینه‌های اجاره صرفه‌جویی کنید. این کار یک‌چهارم تا یک‌سوم قیمت اجاره را کاهش می‌دهد. هزینه اجاره و خرید خانه در سوئیس طبق جدول زیر است:

نوع ملک

اجاره بها

آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر

۱۵۲۳ دلار آمریکا

آپارتمان یک‌خوابه در بیرون شهر

۱۴۵۲ دلار آمریکا

آپارتمان یک‌خوابه در خارج شهر

۳۳۰۵ دلار آمریکا

آپارتمان یک‌خوابه در خارج شهر

۲۵۶۸ دلار آمریکا

نوع ملک

قیمت خرید

خرید آپارتمان در داخل شهر (قیمت متر مربع)

۱۵ هزار و ۷۹۹ دلار آمریکا

خرید آپارتمان در خارج شهر (قیمت متر مربع)

۱۱ هزار و ۹۲ دلار آمریکا

هزینه غذا و پوشاک در سوئیس

سوئیس به‌خاطر پنیر و شکلاتش معروف است و فرهنگ غذایی این کشور در سطح جهانی است. فرهنگ غذایی آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی بر غذاهای سوئیسی اثر گذاشته‌اند و در اثر ترکیب این‌ها با هم غذاهای متنوعی ایجاد شده‌اند. غذاهای محبوب سوئیسی از محلی به محل دیگر متفاوت هستند و هر کدام از مواد اولیه و طعم‌های محلی بهره می‌برند. غذا خوردن در بیرون از منزل در سوئیس معمول است، اما هزینه‌بردار خواهد بود.

مانند بقیه کشورهای اروپای مرکزی، در سوئیس نیز فرهنگ نوشیدن قهوه در ماه‌های گرم‌تر سال رواج دارد. بنابراین بودجه‌ای را برای هر روز صبح یک اسپرسو با شیرینی کنار بگذارید. همان‌طور که گفته شد، احتمالاً نمی‌توانید هر روز بیرون از خانه غذا بخورید. حتی غذاخوری‌های ارزان‌قیمت نیز می‌توانند جیب شما را خالی کنند. باید خود را آماده کنید تا حدود ۳۰ دلار آمریکا برای یک وعده غذایی کامل در یک رستوران مناسب خرج کنید. برای مجلل‌ترین مکان‌ها باید تا بیش از ۱۳۰ دلار آمریکا بودجه داشته باشید. آشپزی در خانه راهی برای صرفه‌جویی در این بخش است.

قیمت برخی از مواد غذایی طبق جدول زیر هستند:

اقلام خوراکی

قیمت

شیر (۱ لیتر)

۱٫۸۵ دلار آمریکا

قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۳٫۴۳ دلار آمریکا

برنج سفید (۱ کیلوگرم)

۳٫۲۱ دلار آمریکا

تخم مرغ (۱۲ عدد)

۶٫۷۱ دلار آمریکا

پنیر محلی (۱ کیلوگرم)

۲۷٫۳۱ دلار آمریکا

فیله مرغ (۱ کیلوگرم)

۲۶٫۸۷ دلار آمریکا

سیب (۱ کیلوگرم)

۴٫۱۵ دلار آمریکا

موز (۱ کیلوگرم)

۲٫۸۷ دلار آمریکا

گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم)

۴٫۴۸ دلار آمریکا

سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم)

۲٫۸۸ دلار آمریکا

آب (بطری ۱٫۵ لیتری)

۱٫۴۰ دلار آمریکا

بزرگ‌ترین سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای در سوئیس Migros و Coop هستند. شما همچنین می‌توانید برای تهیه مواد غذایی به‌سراغ فروشگاه Lidl بروید که بسیار مقرون‌به‌صرفه است. تهیه غذا در خانه در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند. همچنین تمامی برندهای معروف تولید پوشاک در سوئیس شعبه دارند که قیمتشان بالاست. از فروشگاه‌های داخل شهر می‌توان پوشاک را با قیمت مناسب‌تری تهیه کرد.

هزینه رفت و آمد در سوئیس

هزینه رفت و آمد در سوئیس

شبکه حمل‌ونقل عمومی در سوئیس یکی از بهترین شبکه‌ها در جهان است. این کشور بیش از ۵۳۰۰ کیلومتر ریل راه‌آهن دارد که همه مناطق را به هم وصل می‌کند. به این شکل مناطق روستایی و حومه سوئیس با مراکز اصلی شهری مرتبط هستند. با وجود چنین شبکه حمل‌ونقل عمومی فوق العاده‌ای، داشتن ماشین برای ساکنان شهر چندان گزینه محبوبی نیست. رانندگی گران است؛ زیرا باید برای مالیات، بنزین و خود وسیله هزینه پرداخت کنید. سوار شدن به قطار شاید در ظاهر گران به نظر برسد، اما هنوز هم بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از رانندگی شخصی است. هزینه رفت و آمد در سوئیس طبق جدول زیر است:

نوع وسیله نقلیه

هزینه

تاکسی سواری (فرودگاه به شهر زوریخ)

۶۰ دلار آمریکا

بلیت ‌تراموا (در بازل برای یک منطقه)

۴٫۳۰ دلار آمریکا

سفر با قطار (بازل به زوریخ به‌صورت یک‌طرفه)

۳۵ دلار آمریکا

هزینه درمان و بیمه در سوئیس

سیستم مراقبت‌های بهداشتی در سوئیس در سطح کانتون (نوعی تقسیمات کشوری) کنترل می‌شود، اما این سیستم مانند سایر کشورهای اروپایی رایگان نیست. این بدان معناست که قیمت‌ها می‌توانند در مناطق مختلف سوئیس متفاوت باشند. همه شهروندان به بیمه خدمات درمانی مقرون‌به‌صرفه دسترسی دارند، اما شما خودتان هر ماه این مبلغ را پرداخت می‌کنید. هنگامی که به بیمه مراقبت‌های بهداشتی دسترسی پیدا کردید، باید برای هزینه‌های پزشکی ۳۱۰ دلار آمریکا پرداخت کنید (به‌استثنای مراقبت‌های زایمان که رایگان است).

شما تحت پوشش بیمه خود قرار خواهید گرفت، به‌جز برای بستری شدن در بیمارستان که هزینه آن روزانه ۱۷ دلار آمریکا است. این مبلغ ممکن است بسیار گران به نظر برسد، اما در مقایسه با ایالات متحده قیمت معقولی است. همه ساکنان سوئیس بدون توجه به شرکتی که در آن کار می‌کنند، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. شرکت‌هایی نیز هستند که بیمه درمانی خصوصی را به کارکنان خود ارائه می‌دهند. شما می‌توانید بیمه خصوصی را خودتان انتخاب کنید، اما به درآمد هنگفتی نیاز دارید.

هزینه ورزش و تفریح در سوئیس

در کشوری مانند سوئیس نمی‌توانید تمام وقت خود را در خانه یا محل کار سپری کنید. در این کشور به هیچ عنوان خسته نخواهید شد، زیرا هر نوع تفریح و سرگرمی را می‌توانید تجربه کنید. پس مهم است که هزینه‌‌ای را در بودجه خود برای این منظور لحاظ کنید. از پیاده‌روی و دوچرخه‌‌سواری که فعالیت‌های مقرون‌به‌صرفه هستند، تا بازدید از موزه‌های هنری و اسکی، سوئیس بهترین امکانات را به شما ارائه می‌دهد.

اکثر شهرهای سوئیس ایستگاه‌های کرایه دوچرخه دارند که با مبلغ کمی می‌توان چند ساعت دوچرخه را قرض گرفت. پیاده‌روی رایج‌ترین روش برای رفت‌وآمد است، زیرا مراکز شهری نسبتاً فشرده هستند و می‌توان با چند ساعت پیاده‌روی از بیشتر مناطق شهر دیدن کرد. مسیرهای پیاده‌روی سوئیس هم بسیار زیبا هستند و اغلب چشم‌اندازی از دشت‌های سرسبز و پس‌زمینه‌ای چشمگیر از کوه‌ها دارند. هزینه ورزش و تفریح در سوئیس طبق جدول زیر است:

نوع فعالیت

هزینه

ورزش‌های گروهی

۲۰ دلار آمریکا (هر جلسه)

عضویت در باشگاه

۱۰ دلار آمریکا

کرایه دوچرخه

به‌مدت ۳۰ دقیقه رایگان، ۱۰ دلار آمریکا بعد از طرح رایگان

موزه هنر

۳۰ دلار آمریکا

اسکی

۲۵ دلار آمریکا (نصف روز)

هزینه تحصیل در سوئیس

سوئیس یک سیستم آموزشی بسیار باکیفیت دارد. این سیستم به‌قدری خوب است که ۹۵ درصد از شهروندان این کشور تصمیم می‌گیرند فرزندان خود را به مدارس دولتی بفرستند. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در مدارس دولتی رایگان است و در صورت داشتن ویزای کاری معتبر یکی از والدین یا اقامت کوتاه‌مدت یا بلندمدت، فرزند شما حق استفاده از مدارس رایگان را دارد. آموزش در این مدارس به زبان‌های فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی خواهد بود. بسیاری از مدارس هم دوزبانه هستند.

هزینه تحصیل در سوئیس

با اینکه سیستم آموزشی سوئیس عالی است، اما بسیاری از مهاجران هم فرزندان خود را به مدارس خصوصی بین‌المللی می‌فرستند. به این ترتیب دانش‌آموزان می‌توانند دروس خود با زبان مادریشان بیاموزند و حتی می‌توانند مدارک تحصیلی را از کشور خود دریافت کنند. مدارس بین‌المللی هزینه‌های بالایی دارند که حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار آمریکا در سال است. همچنین مهدکودک در برخی از کانتون‌ها نیز رایگان است.

هزینه تحصیلات دانشگاهی در سوئیس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی شهریه مخصوص به خود را دارند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مانند دانشگاه لوزان، ETH زوریخ، دانشگاه بازل و دانشگاه علوم و هنرهای کاربردی کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. در جدول زیر میانگین شهریه در هر ترم دانشگاه‌های دولتی و خصوصی سوئیس آمده است:

نوع دانشگاه

شهریه

دانشگاه دولتی

۸۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار آمریکا

دانشگاه خصوصی

۱۰ هزار تا ۴۰ هزار دلار آمریکا

هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس

دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئیس را دارند باید شهریه، هزینه مسکن، حمل‌ونقل، غذا و فعالیت‌های تفریحی خود را در بودجه ماهانه در نظر بگیرند. هزینه زندگی به شهری بستگی دارد که در آن زندگی می‌کنید. گران‌ترین شهرها زوریخ و ژنو و ارزان‌ترین آن‌ها بازل است. بودجه ماهانه برای مخارج زندگی در این شهرها بسته به سبک زندگی دانشجویان می‌تواند بین ۱۲۰۰ دلار آمریکا تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا متغیر باشد. برخی از بورسیه‌های دولتی و خصوصی نیز وجود دارند که امکان تحصیل رایگان در سوئیس را برای شما فراهم می‌کنند. هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس طبق جدول زیر است:

نوع هزینه

هزینه ماهانه

هزینه خوابگاه

۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار آمریکا

اجاره آپارتمان مشترک

۷۰۰ تا ۱۰ هزار دلار آمریکا

غذا

۲۵۰ دلار آمریکا

رفت‌وآمد

۶۰ دلار آمریکا

متوسط هزینه سالانه

۲۰ هزار دلار آمریکا

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف سوئیس

شهرهای سوئیس نیز از نظر هزینه‌های زندگی متفاوت هستند. در ادامه ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای این کشور را معرفی می‌کنیم.

ارزان‌ترین شهرهای سوئیس برای زندگی

این یک واقعیت است که هزینه زندگی در سوئیس بسیار بالا است. اما باز هم می‌توان بعضی شهرها را در این کشور پیدا کرد که هزینه زندگی در آن‌ها مناسب باشد. البته این شهرها در مقایسه با خود کشور سوئیس ارزان هستند، وگرنه نسبت به برخی شهرهای معروف اروپا باز هم گران محسوب می‌شوند.

گلاروس

با وجود اینکه گلاروس در نزدیکی زوریخ قرار دارد، شهری ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. گلاروس نه‌تنها یکی از ارزان‌ترین مکان‌ها در سوئیس است، بلکه از زیباترین شهرهای این کشور نیز محسوب می‌شود. گلاروس با داشتن جمعیت جوانی بین ۲۰ تا ۶۴ سال، مکان بسیار خوبی برای کار و زندگی است. همچنین مقصدی جذاب برای زندگی است، زیرا این شهر پایین‌ترین قیمت مسکن را در سوئیس دارد.

هزینه‌های زندگی در سوئیس

الدورف

اگر طرفدار مکان‌های شلوغ نیستید، الدورف مکان ایده‌‌آلی برای زندگی است. این شهر جمعیتی حدود ۳۶ هزار نفر دارد. الدورف مانند دیگر مناطق سوئیس شهری بسیار زیبا است، زیرا مناظر و دریاچه‌هایی بی‌نظیر دارد. این شهر هم برای افراد مجرد و هم برای خانواده‌ها عالی است. کرایه خانه در الدورف کمتر از ژنو و زوریخ است و شما می‌توانید از کیفیت بالای زندگی در این شهر لذت ببرید.

ابوالدن

ابوالدن یکی از ارزان‌ترین شهرها در سوئیس است. این شهر هرچند از نظر امکانات زندگی از شهرهای بزرگ سوئیس کمی پایین‌تر است، اما استانداردهای جهانی را به‌خوبی حفظ می‌کند. ابوالدن در مرکز سوئیس قرار دارد و موقعیت مرکزی کوه‌های آلپ را پوشش می‌دهد. به همین دلیل به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مکان‌های توریستی در سوئیس شناخته می‌شود.

گران‌ترین شهرهای سوئیس برای زندگی

اگر مشکل مالی ندارید، می‌توانید در گران‌ترین شهرهای این کشور مرفه و توسعه‌یافته تجربه بی‌نظیری داشته باشید. در ادامه این شهرهای گران را معرفی می‌کنیم.

لوگانو

دریاچه و شهر لوگانو در مرز ایتالیا و سوئیس و در فاصله‌ای نه‌چندان دور از شهر میلان، قرار دارد. این منطقه بسیار زیبا مملو از کوه‌ها و دریاچه‌ها است. در لوگانو زبان، فرهنگ و غذاهای ایتالیایی با تجملات و ثروت سوئیس ترکیب شده است. برخی از ثروتمندترین مردم جهان در این شهر زندگی می‌کنند. از افراد مشهور گرفته تا الیگارش‌های روس، همه قبول دارند که لوگانو یکی از شگفت‌انگیزترین نقاط اروپا است.

ژنو

ژنو در بخش فرانسوی و در سمت غربی سوئیس قرار دارد. این شهر پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس و یکی از گران‌ترین شهرها در کل جهان است. ژنو به معماری زیبا، تاریخ غنی و بسیاری از مؤسسات آموزشی و سازمان‌های مهم شناخته می‌شود. بسیاری از آژانس‌های سازمان ملل در این شهر مستقر هستند که به شور و حال بین‌المللی ژنو می‌افزایند. علاوه بر دیپلمات‌ها، ژنو همچنین شهر دانشجویان و بازرگانان است.

زوریخ

زوریخ در بخش آلمانی سوئیس است؛ شهری بزرگ و مدرن که هر آنچه از یک شهر مدرن اروپایی انتظار داشته باشید، دارد. زندگی شبانه عالی، رستوران‌های شیک و مراکز هنری و فرهنگی، همگی ویژگی‌های اصلی این شهر زیبا هستند. زوریخ همچنین یک مرکز مالی مهم در اروپا است و دفاتر مرکزی بزرگی در این شهر قرار دارند. برای زندگی در زوریخ باید بودجه بالایی داشته باشید.

متوسط هزینه ماهانه زندگی در سوئیس برای یک خانواده دونفره

یک زوج می‌توانند فقط برای اجاره، آب و برق، غذا و مراقبت‌های بهداشتی انتظار هزینه ماهانه ۴۰۰۰ دلار آمریکا را داشته باشند. هزینه تخمینی یک خانواده چهارنفره ماهانه ۶۲۰۰ دلار آمریکا است. همچنین هزینه‌های ماهانه یک فرد مجرد بدون اجاره ۱۷۰۰ دلار آمریکا می‌شود.

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در سوئیس برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه سالانه برای دانشجویان بین‌المللی ۲۰ هزار دلار آمریکا است.

آیا هزینه زندگی در سوئیس بالاست؟

بله، طبق آمار وبسایت Numbeo متوسط هزینه زندگی در سوئیس مثلاً ۶۹٫۸ درصد بیشتر از فرانسه است.

هزینه زندگی در سوئیس برای یک خانواده دونفره چقدر است؟

یک زوج فقط برای اجاره، آب و برق، غذا و مراقبت‌های بهداشتی باید ماهانه ۴۰۰۰ دلار آمریکا بپردازند.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در سوئیس کدام‌اند؟

ارزان‌ترین شهرها گلاروس و ابوالدن و گران‌ترین شهرها لوگانو، ژنو و زوریخ هستند.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در سوئیس چقدر است؟

برای داشتن یک زندگی راحت در سوئیس ماهانه ۴۰۰۰ دلار آمریکا برای یک فرد مجرد و ۹۵۰۰ دلار آمریکا برای یک خانواده چهارنفره نیاز است.