قبرس جنوبی در همسایگی کشورهای سوریه و یونان و ترکیه قرار دارد. هزینه زندگی در قبرس جنوبی کمتر از سایر کشورهای اروپایی است؛ ازاین‌رو، بسیاری از افراد این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

قبرس جنوبی ازجمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و امکانات رفاهی مطلوبی در آن وجود دارد. سیستم آموزشی و درمانی این کشور تحت‌تاثیر کشورهای اروپایی است و از‌لحاظ اقتصادی نیز، وضعیت مناسبی دارد. رشد اصلی این کشور از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و این رشد همچنان در بخش‌های مختلف جامعه ادامه دارد.

هزینه زندگی در قبرس جنوبی باتوجه‌به امکاناتی که دراختیار افراد قرار می‌دهد، بسیار مناسب است. اگر قصد دارید در کشوری اروپایی اقامت کنید که هزینه زندگی در آن زیاد نباشد، قبرس جنوبی مقصد مناسبی برایتان خواهد بود.

هزینه زندگی در قبرس جنوبی

واحد پول قبرس جنوبی یورو است و دخل‌وخرج افراد نیز براساس این واحد پول است. در‌مقایسه‌با سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در قبرس جنوبی ارزان‌تر است و مردم با داشتن حداقل حقوق ماهانه، از عهده مخارج زندگی برمی‌آیند. 

میزان هزینه هر شخص برای زندگی در قبرس جنوبی تا حد زیادی به سبک زندگی‌اش بستگی دارد. به‌عنوان مثال، اگر رستوران‌های ‌گران‌قیمت و خانه‌های لوکس در شهرهای بزرگ را انتخاب کنید، قطعا هزینه زندگی در قبرس جنوبی برایتان سرسام‌آور خواهد بود.

در قبرس جنوبی، امکان زندگی با بودجه‌های مختلف برای مردم وجود دارد. هزینه زندگی در قبرس جنوبی به‌گونه‌ای است که از دانشجویان گرفته تا بازنشستگان می‌توانند در رفاه نسبی باشند. میزان تورم و حقوق در کشور مذکور تاثیر زیادی بر این موضوع می‌گذارد. با محاسبه نرخ تورم در قبرس جنوبی و بررسی قدرت خرید مردم و حقوق مشاغل در قبرس جنوبی، بیشتر با وضعیت هزینه زندگی در قبرس جنوبی آشنا خواهیم شد.

نرخ تورم در قبرس جنوبی و بررسی قدرت خرید

در سال ۲۰۲۳، نرخ تورم در قبرس جنوبی نیز مانند بسیاری از کشورها افزایش یافته است. براساس گزارش‌ها، از ژانویه تا نوامبر‌۲۰۲۳ نرخ تورم در قبرس جنوبی درمقایسه‌با سال گذشته ۴٫۱درصد افزایش پیدا کرده است. با در‌نظر‌گرفتن نرخ تورم در قبرس جنوبی و بررسی قدرت خرید مردم، متوجه می‌شویم که این کشور از‌لحاظ اقتصادی در وضعیت نسبتا مناسبی قرار دارد. 

در بازه زمانی یادشده، قیمت مسکن،‌ آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها ۲٫۵درصد افزایش یافته و در‌مقابل، در قیمت سیستم حمل‌و‌نقل کاهش ۲٫۶ درصدی مشاهده شده است. بیشترین نرخ تورم در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر‌۲۰۲۳ در حوزه مواد‌غذایی با ۸٫۴درصد و پس‌از‌آن در رستوران‌ها و هتل‌ها با ۶٫۵درصد وجود داشته است.

براساس پیش‌بینی‌‌ها، انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۴ نرخ تورم تعدیل شود. صنعت گردشگری در قبرس جنوبی نقش چشمگیری در رونق اقتصادی ایفا می‌کند و ضررهای موجود در سایر بخش‌های اقتصادی را تا حدی پوشش می‌دهد. 

حقوق مشاغل در قبرس جنوبی

حقوق مشاغل در هر کشور و مقایسه آن با نرخ تورم موجود،‌ دیدگاه کلی درباره وضعیت اقتصادی مردم ارائه می‌دهد. میانگین حقوق ماهانه در قبرس جنوبی ۲۱۷۰ یورو اعلام شده است؛ ولی به‌طور کلی، شهروندان این کشور ماهانه بین ۵۵۰ تا ۹۶۶۰ یورو حقوق می‌گیرند. حقوق دریافتی به نوع شغل و سطح تحصیلات و معیارهای دیگر بستگی دارد. میانگین حقوق مردم در قبرس جنوبی از‌این‌قرار است:

  • حقوق ۶۵درصد افراد بین ۱۲۴۰ تا ۳۱۸۰ یورو است. 
  • حقوق ۲۰درصد افراد کمتر از ۱۲۴۰ یورو است. 
  • حقوق ۱۰درصد افراد بین ۳۱۸۰ تا ۴۰۷۰ یورو است. 
  • حقوق ۵درصد مردم بیش از ۴۰۷۰ یورو است. 

میزان حقوق افراد در درجه اول براساس تجربه کاری‌ آنان تعیین می‌شود؛ بدین‌صورت که کارمندی پس از ۱۰ سال کارکردن، ۲ برابر حقوق اولیه خود را دریافت خواهد کرد. میزان دقیق افزایش حقوق به نوع کار شخص نیز بستگی دارد. به‌طور کلی، حقوق کارمندان هر ۲۸ ماه یک بار، ۵‌درصد افزایش پیدا می‌کند.

انتظار می‌رود که در قبرس جنوبی نوع جنسیت بر میزان حقوق دریافتی تأثیرگذار نباشد؛ اما این‌گونه نیست. براساس شواهد و قرائن، در جایگاه شغلی برابر حقوق مردان حدود ۶درصد بیشتر از زنان است. در جدول زیر، میانگین حقوق مشاغل در قبرس جنوبی را به‌صورت ماهانه و براساس نوع شغل بررسی کرده‌ایم.

مشاغل در قبرس جنوبیحقوق مشاغل در قبرس جنوبی
منشی۹۹۰ یورو
حسابدار۹۵۰ یورو
مدیر مالی۴۴۰۰ یورو
طراح گرافیک۱۳۱۰ یورو
عکاس۱۱۷۰ یورو
خلبان۳۷۹۰ یورو
معمار۲۴۷۰ یورو
مکانیک۷۶۰ یورو
معلم ۱۶۹۰ یورو
مترجم۱۹۱۰ یورو
پرستار بچه۸۵۰ یورو
پیش‌خدمت۶۷۰ یورو
دندان‌پزشک۵۰۴۰ یورو
پرستار۱۶۵۰ یورو
صندوقدار۸۱۰ یورو

هزینه های زندگی در قبرس جنوبی

بخش عمده‌ای از هزینه های زندگی در قبرس جنوبی را غذا و پوشاک، رفت‌وآمد، درمان و بیمه، تحصیل و ورزش و تفریح تشکیل می‌دهند. نوع هزینه‌های ذکرشده ممکن است برای هر شخص و براساس سبک زندگی‌اش تا حدودی متفاوت باشد. معمولا هر شخص با ماهانه ۱۳۹۷ یورو (همراه با اجاره مسکن) می‌تواند در قبرس جنوبی زندگی کند. در‌ادامه، هریک از هزینه های زندگی در قبرس جنوبی را جداگانه بررسی می‌کنیم.

هزینه مسکن در قبرس جنوبی

هزینه مسکن در قبرس جنوبی تا حد زیادی به شهر مدنظر برای زندگی بستگی دارد. هزینه مسکن در شهری مانند نیکوزیا تا حدودی بیشتر از سایر شهرها است. اجاره و خرید مسکن در مرکز شهر نیز گران‌تر از حومه شهر است. در جدول زیر، به هزینه مسکن در قبرس جنوبی اشاره کرده‌ایم.

نوع مسکن در قبرس جنوبیهزینه مسکن در قبرس جنوبی
آپارتمان ۴۰متری یک‌خوابه در مرکز شهراجاره ماهانه ۸۴۵ یورو
آپارتمان ۴۰متری یک‌خوابه ارزان در مرکز شهراجاره ماهانه ۶۳۰ یورو
آپارتمان ۸۰متری سه‌خوابه در مرکز شهراجاره ماهانه ۱۵۸۹ یورو
آپارتمان ۸۰متری سه‌خوابه ارزان در مرکز شهراجاره ماهانه ۱۲۴۷ یورو
قبوض آب و برق برای هر نفرماهانه ۱۱۴ یورو
اینترنت خانگی ماهانه ۳۱ یورو
خرید آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرهر مترمربع ۲۶۳۵ یورو
خرید آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهرهر مترمربع ۱۹۶۹ یورو

هزینه غذا و پوشاک در قبرس جنوبی

هزینه غذا و پوشاک در قبرس جنوبی به نوع انتخاب‌های شما بستگی دارد. اگر اغلب وعده‌های غذایی خود را در رستوران‌های لوکس صرف کنید و لباس‌های خود را از برندهای مطرح بخرید، هزینه ماهانه‌تان بیشتر خواهد شد. انواع مختلفی از رستوران‌ها و کالاها در قبرس جنوبی وجود دارند که امکان زندگی با هزینه مناسب را فراهم می‌کنند. در جدول زیر، به هزینه غذا و پوشاک در قبرس جنوبی اشاره کرده‌ایم.

نوع غذا و پوشاک در قبرس جنوبیهزینه غذا و پوشاک در قبرس جنوبی
۱ وعده غذا در رستوران ارزان۱۲ یورو
۱ وعده غذا در رستوران متوسط برای ۲ نفر۵۷ یورو
۱ وعده غذا در رستوران مک‌دونالد ۷ یورو
۱ فنجان کاپوچینو۳٫۳۳ یورو
۱ بطری نوشابه۱٫۳۶ یورو
۱ بطری آب‌معدنی۰٫۶۷ یورو
۱ لیتر شیر۱٫۴۶ یورو
۱ کیلوگرم برنج سفید۲٫۲۶ یورو
۱۲ عدد تخم‌مرغ۳٫۰۸ یورو
۱ کیلوگرم فیله مرغ۸٫۱۳ یورو
شلوار جین از برندی مانند LEVIS۷۸٫۱۸ یورو
۱ جفت کفش ورزشی نایک۷۷٫۶۹ یورو
پیراهن تابستانی از برندی مانند زارا۳۳٫۵۰ یورو

هزینه رفت و آمد در قبرس جنوبی

برای رفت و آمد در قبرس جنوبی، می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. تاکسی‌ها و بلیت وسایل حمل و نقل عمومی نرخ ثابتی دارند. اگر از خودرو شخصی استفاده می‌کنید، بخش اصلی هزینه رفت و آمد شما را بنزین تشکیل می‌دهد. در جدول زیر، انواع هزینه رفت و آمد در قبرس جنوبی را ذکر کرده‌ایم.

نوع رفت و آمد در قبرس جنوبیهزینه رفت و آمد در قبرس جنوبی
بلیت روزانه وسایل حمل و نقل عمومی۲ یورو
بلیت ماهانه وسایل حمل و نقل عمومی۴۰ یورو
تاکسی برای ۱ کیلومتر۱ یورو
ورودی تاکسی۳٫۵۰ یورو
۱ لیتر بنزین۱٫۴۴ یورو
قیمت خودرو فولکس واگن۲۴هزار و ۹۵۰ یورو
قیمت خودرو تویوتا کرولا سدان۲۶هزار و ۶۸۳ یورو

هزینه درمان و بیمه در قبرس جنوبی

هزینه درمان و بیمه در قبرس جنوبی نسبتا زیاد است؛‌ چرا‌که عموم پزشکان در کشورهای اروپایی درس خوانده‌اند. به‌همین‌دلیل، دریافت بیمه درمانی می‌تواند به تامین هزینه‌های درمان شما بسیار کمک کند. بیمه خدمات درمانی قبرس جنوبی حدود ۵۰درصد از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. در قبرس جنوبی، انواع مختلفی از بیمارستان‌های خصوصی و دولتی وجود دارند. در جدول زیر، به هزینه درمان و بیمه در قبرس جنوبی اشاره کرده‌ایم.

نوع درمان و بیمه در قبرس جنوبیهزینه درمان و بیمه در قبرس جنوبی
ویزیت دکتر عمومی۴۰ تا ۵۰ یورو
بستری در بیمارستان۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو
دندان‌پزشکی۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو
زایمان۴هزار تا ۵هزار یورو
بیمه درمانیسالانه ۲۰۰ تا ۹۰۰ یورو
بیمه درمانی بین‌المللی سالانه ۳۰۰ تا ۳هزار یورو

هزینه ورزش و تفریح در قبرس جنوبی

قبرس جنوبی کشوری توریستی است؛ ازاین‌رو، مراکز تفریحی و تجاری متنوعی در شهرهای مختلف آن وجود دارند. علاوه‌براین، آب‌و‌هوای مساعد این کشور امکان انجام تفریحات متنوع را فراهم کرده است. در جدول زیر، می‌توانید نمونه‌هایی از هزینه ورزش و تفریح در قبرس جنوبی را مشاهده کنید.

نوع ورزش و تفریح در قبرس جنوبیهزینه ورزش و تفریح در قبرس جنوبی
بلیت موزه و جاذبه‌های گردشگری۱۰ تا ۱۲ یورو
بلیت سینما۹ یورو
باشگاه بدن‌سازی۶۰ یورو
اجاره زمین تنیسساعتی ۲۰ یورو
اسکی روی آب۱۵ دقیقه ۳۰ تا ۴۰ یورو
اجاره قایقساعتی ۱۰۰ یورو

هزینه تحصیل در قبرس جنوبی

مدرسه‌ها و دانشگاه‌های قبرس جنوبی به ۲ نوع خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. مراکز آموزشی دولتی رایگان هستند و در هر ترم بابت انجام امور اداری مبلغ جزئی از شما دریافت می‌کنند.

عموم دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی مراکز آموزشی خصوصی را انتخاب می‌کنند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی به نوع رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. همچنین، امکان تحصیل در دانشگاه با استفاده از بورسیه تحصیلی برای دانشجویان وجود دارد. در جدول زیر، به هزینه تحصیل در قبرس جنوبی به‌طور حدودی اشاره کرده‌ایم.

مقطع تحصیلی در قبرس جنوبیهزینه تحصیل در قبرس جنوبی
مهدکودکماهانه ۴۰۰ یورو
مدارس خصوصیسالانه ۶هزار یورو
دانشگاه‌های خصوصیسالانه ۹هزار تا ۱۰هزار یورو (بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی)
دانشکده پزشکیسالانه حدود ۲۵هزار یورو

هزینه زندگی دانشجویی در قبرس جنوبی

هزینه زندگی دانشجویی در قبرس جنوبی شهریه، هزینه مسکن و خوابگاه، بیمه دانشجویی و سایر هزینه‌های زندگی را شامل می‌شود. ازآنجاکه هزینه زندگی در قبرس جنوبی به‌صرفه‌تر از سایر کشور‌های اروپایی است، دانشجویان می‌‌توانند ماهانه با ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در این کشور زندگی کنند.

ناگفته نماند که دانشجویان اجازه دارند حین تحصیل هفته‌ای ۲۰ ساعت کار و بخشی از هزینه‌های زندگی‌شان را تامین کنند. در جدول زیر، به اصلی‌ترین موارد هزینه زندگی دانشجویی در قبرس جنوبی اشاره کرده‌ایم.

نوع هزینه زندگی دانشجویی در قبرس جنوبیهزینه زندگی دانشجویی در قبرس جنوبی
اجاره ماهانه خوابگاهماهانه ۱۸۰ یورو
اجاره ماهانه آپارتمان اشتراکیماهانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو
هزینه رفت‌وآمد با وسایل حمل‌و‌نقل عمومیماهانه ۴۰ یورو
قبوض مصرفی ماهانهماهانه ۱۱۴ یورو

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف قبرس جنوبی

نوع شهر انتخابی برای زندگی بر میزان هزینه‌های ماهانه تاثیرگذار است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ قبرس جنوبی درمقایسه‌با شهرهای کوچک‌ بیشتر است. درادامه، به‌سراغ مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف قبرس جنوبی می‌رویم و ارزانترین و گرانترین شهرهای قبرس جنوبی برای زندگی را معرفی می‌کنیم.

ارزانترین شهرهای قبرس جنوبی برای زندگی

ارزانترین شهرهای قبرس جنوبی برای زندگی پافوس و لارناکا هستند.

شهر پافوس (Paphos)

شهر پافوس به‌عنوان قطب فرهنگ و تاریخ قبرس جنوبی شناخته می‌شود. در این شهر، می‌توانید ترکیبی از معماری‌های قدیمی و جدید را ببینید. در شهر پافوس، تفریحات گوناگونی برای سلیقه‌‌های مختلف در نظر گرفته شده است. پافوس یکی از شهرهای مقرون‌به‌صرفه قبرس جنوبی برای زندگی است. میانگین حقوق خالص مردم در این شهر ماهانه ۱۵۳۳ یورو است. در جدول زیر، هزینه‌‌های زندگی در شهر پافوس را می‌توانید مشاهده کنید.

شهر پافوس هزینه زندگی در شهر پافوس
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرماهانه ۸۳۶ یورو
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهرماهانه ۵۹۷ یورو
بلیت وسایل حمل‌و‌نقل عمومیماهانه ۴۰ یورو
قبوض مصرفیماهانه ۱۳۹ یورو

شهر لارناکا (Larnaca)

لارناکا شهری در سواحل جنوب‌شرقی قبرس است و به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و امکانات موجود،‌ بسیاری از افراد آن را برای زندگی انتخاب می‌کنند. هزینه زندگی در شهر لارناکا در برخی مواقع کمتر از سایر شهرهای قبرس جنوبی است. میانگین حقوق خالص مردم در این شهر ماهانه ۱۳۷۷ یورو است. در جدول زیر، به هزینه زندگی در شهر لارناکا اشاره کرده‌ایم.

شهر لارناکاهزینه زندگی در شهر لارناکا
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرماهانه ۹۱۰ یورو
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهرماهانه ۶۵۷ یورو
بلیت وسایل حمل‌و‌نقل عمومیماهانه ۴۵ یورو
قبوض مصرفیماهانه ۱۹۴ یورو

گرانترین شهرهای قبرس جنوبی برای زندگی

گرانترین شهرهای قبرس جنوبی برای زندگی لیماسول و نیکوزیا هستند. 

شهر لیماسول (Limassol)

لیماسول دومین شهر بزرگ قبرس جنوبی محسوب می‌شود و براساس سرشماری سال ۲۰۱۱، جمعیت آن بیش از ۱۰۱هزار نفر تخمین زده شده است. هزینه زندگی در شهر لیماسول در‌مقایسه‌با شهرهای کوچک‌تر قبرس جنوبی بیشتر است. ناگفته نماند که میانگین درآمد ماهانه افراد در این شهر ۱۸۱۲ یورو است. در جدول زیر، به هزینه زندگی در شهر لیماسول اشاره کرده‌ایم. 

شهر لیماسولهزینه زندگی در شهر لیماسول
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرماهانه ۱۵۳۶ یورو
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهرماهانه ۱۱۶۶ یورو
بلیت وسایل حمل‌ونقل عمومیماهانه ۴۰ یورو
قبوض مصرفیماهانه ۲۱۶ یورو

شهر نیکوزیا (Nicosia)

نیکوزیا پایتخت و تنها شهر اصلی غیرساحلی قبرس جنوبی است. امکانات رفاهی و دانشگاه‌های معتبر متعددی در این شهر وجود دارند و حال‌وهوای زندگی شهری کاملا در نیکوزیا احساس می‌شود. میانگین درآمد ماهانه افراد در شهر نیکوزیا ۱۴۹۰ یورو است. نکته مهم این است که برخی هزینه‌ها در این شهر کمتر از شهرهای دیگر قبرس جنوبی است. با‌این‌حال، زندگی در این شهر بزرگ هزینه‌‌های جانبی دیگری به‌همراه خواهد داشت. در جدول زیر، به هزینه زندگی در شهر نیکوزیا اشاره کرده‌ایم. 

شهر نیکوزیاهزینه زندگی در شهر نیکوزیا
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرماهانه ۶۳۵ یورو
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهرماهانه ۵۳۱ یورو
بلیت وسایل حمل‌ونقل عمومیماهانه ۴۰ یورو
قبوض مصرفیماهانه ۱۷۷ یورو

فرم ارزیابی و مشاوره اخذ ویزای قبری جنوبی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

 متوسط هزینه زندگی در قبرس جنوبی برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در قبرس جنوبی برای دانشجویان بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است.

 آیا هزینه زندگی در قبرس جنوبی بالاست؟

خیر، هزینه زندگی در قبرس جنوبی در‌مقایسه‌با سایر کشورهای اروپایی کمتر است.

هزینه زندگی در قبرس جنوبی برای خانواده دو‌نفره چقدر است؟

هزینه زندگی در قبرس جنوبی برای خانواده دو نفره ماهانه حدود ۲هزار یورو بدون اجاره خانه است.

ارزانترین و گرانترین شهرها برای زندگی در قبرس جنوبی کدام‌اند؟

ارزانترین شهرها برای زندگی در قبرس جنوبی پافوس و لارناکا و گرانترین شهرها برای زندگی در قبرس جنوبی نیکوزیا و لیماسول هستند.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در قبرس جنوبی چقدر است؟

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در قبرس جنوبی برای هر نفر حدود ۱۰۰۰ یورو بدون اجاره است.