هلند مقصدی جذاب برای مهاجران است که به هزینه بالای زندگی مشهور است. اما این کشور در عین حال دستمزدهای بالایی هم دارد که هزینه‌‌ها را جبران می‌کند. افراد قبل از اقدام به مهاجرت به این کشور باید در این زمینه تحقیق کنند.

هزینه زندگی در هلند در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، نسبتاً بالا است و پرداخت اجاره‌بها و وام مسکن، به‌خصوص در شهرهای بزرگ‌تر مانند آمستردام بسیار گران خواهد بود. با این حال، سیستم حمل‌ونقل عمومی هلند بسیار کارآمد است و هزینه نسبتاً کمی دارد. هزینه غذای روزانه نیز به سبک زندگی افراد و موقعیت مکانی آن‌ها در هلند بستگی دارد. به‌طور کلی، هزینه های زندگی در هلند بالا هستند، اما کیفیت خوب زندگی در این کشور، خدمات عمومی بی‌نظیر و دستمزدهای بالا، این کشور را به مکانی جذاب برای زندگی و کار تبدیل کرده‌اند.

هزینه زندگی در هلند

هلند یک مقصد محبوب و البته گران برای مهاجران است. با پرداخت هزینه‌های بالای زندگی در هلند می‌توان از استاندارد زندگی بالایی هم برخوردار شد. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ هلند مانند آمستردام، اوترخت و روتردام در مقایسه با مناطق روستایی این کشور، بالاتر است.

بزرگ‌ترین چالش برای زندگی در هلند، مسکن است. اجاره‌بها در آمستردام یکی از بالاترین‌ها نرخ‌ها را در اروپا دارد. یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر می‌تواند بیش از ۱۵۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشد. در حالی که اجاره‌بهای یک آپارتمان سه‌خوابه بین ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ یورو در ماه است.

به‌غیر از محل اقامت، سایر هزینه‌هایی که اهمیت بالایی دارند، غذا، حمل‌ونقل و سرگرمی هستند. خواربار و غذای رستوران‌ به‌خصوص در مراکز شهر می‌توانند گران باشند. هزینه وسایل حمل‌ونقل عمومی و تاکسی نیز نسبتاً بالا است.

با این حال، هلند شبکه خوبی از مسیرهای دوچرخه‌سواری دارد که رفت‌وآمد با دوچرخه را به گزینه‌ای کاملاً مقرون‌به‌صرفه تبدیل می‌کند. علاوه بر این، سرگرمی‌هایی مانند کنسرت، فیلم و رویدادهای ورزشی در هلند نیز نسبتاً گران هستند و قیمت آن‌ها احتمالاً بین ۵۰ تا ۱۰۰ یورو برای هر بلیت است.

هزینه زندگی در هلند

نرخ تورم در هلند و بررسی قدرت خرید

میانگین نرخ تورم سال‌های اخیر در هلند نسبتاً ثابت و روی عدد ۳/۵ درصد متمرکز بوده است. این موضوع، تأثیر مثبتی بر قدرت خرید مصرف‌کنندگان هلندی داشته و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با درآمد خود کالاها و خدمات بیشتری را خریداری کنند. نرخ تورم در هلند طی ۶۲ سال گذشته بین منفی ۰/۷ تا ۱۰/۲ درصد تغییر کرده است.

نرخ تورم هلند در سال ۲۰۲۲ به رقم بی‌سابقه ۱۰ درصد رسید که بیشتر ناشی از تأثیرات همه‌گیری کرونا و جنگ در اوکراین بود. اما نرخ تورم سالانه هلند در ماه مه ۲۰۲۳ به رقم ۶/۱ درصد کاهش یافت. درمجموع افزایش قیمت‌ها در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۱۹۶۰ (بازه زمانی ۶۲ سال) به رقم ۷۰۶/۷۲ درصد (تنها هفت برابر) می‌رسد. یعنی کالایی که در سال ۱۹۶۰ حدوداً ۱۰۰ یورو قیمت داشته است، در ابتدای سال ۲۰۲۳ با قیمت ۷۰۶/۷۲ یورو به فروش می‌رسد. این موضوع ثباتی فوق‌العاده را در اقتصاد هلند نشان می‌دهد.

هلند از یورو به‌عنوان واحد پول خود استفاده می‌کند که در اکثر کشورهای اروپایی رایج است. با ثبات یورو، هلند توانسته است در طول زمان نرخ تورم پایین و قدرت خرید نسبتاً بالایی را حفظ کند. این موضوع به یک اقتصاد قوی، افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد شغل فراوان، کاهش هزینه زندگی، بالا رفتن کیفیت زندگی و افزایش قدرت خرید شهروندان منجر شده است.

حقوق مشاغل در هلند

حداقل دستمزد ماهانه نیروهای کار هلندی که حداقل ۲۱ سال سن دارند، از یک ژانویه ۲۰۲۳ به ۱۹۳۴ یورو رسیده است. بنابراین حداقل دستمزد هفتگی پرداختی به نیروهای کار با حداقل ۲۱ سال سن از ۳۰۰ تا ۴۰۵ یورو در سال ۲۰۲۲، به ۴۰۰ تا ۴۴۶ یورو در سال ۲۰۲۳ افزایش یافت. پس حداقل دستمزد روزانه شاغلان با حداقل ۲۱ سال سن نیز ۲۸ تا ۹۸ یورو محاسبه می‌شود.

حداقل دستمزد در هلند به سن فرد و ساعات کار او در هفته بستگی دارد. نیروهای کار ۲۱ ساله و بالاتر با حداقل ۳۸ ساعت کار در هفته، درآمد ساعتی ۱۱ تا ۱۶ یورو دارند. این در حالی است که هرچقدر سن فرد کمتر باشد، دستمزد پرداختی به او نیز کاهش خواهد یافت. زیرا متوسط هزینه زندگی در هلند با افزایش سن فرد و ازدواج او بالا خواهد رفت. به‌طور کلی، میانگین حقوق ماهانه خالص، بعد از کسر مالیات ۳۱۹۲ یورو خواهد بود.

حداکثر ساعات کار در هلند به‌صورت قانونی، هفته‌ای ۳۸ ساعت است که باعث ترغیب تعادل برقرار کردن بین کار و زندگی می‌شود. شاغلان همچنین از مزایایی مانند تعطیلات و مرخصی بیماری نیز برخوردارند. هلندی‌ها برای اوقات فراغت خود به‌اندازه زمان کار ارزش قائل هستند و بسیاری از شرکت‌ها ساعات کاری انعطاف‌پذیر و گزینه‌های دورکاری را مجاز می‌دانند.

هزینه های زندگی در هلند

 هلند به‌دلیل استاندارد بالای زندگی شناخته می‌شود، اما هزینه های زندگی نسبتاً بالایی هم دارد. مسکن، غذا و حمل‌ونقل اصلی‌ترین مواردی هستند که یک شهروند هلندی برای آن‌ها هزینه می‌پردازد. اجاره‌بها به‌خصوص در شهرهای بزرگی مانند آمستردام بخش قابل‌ توجهی از هزینه‌ها را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، مواد غذایی و سایر مایحتاج روزانه در هلند نیز گران هستند. در ادامه مطلب، انواع هزینه‌های ضروری زندگی در هلند را با جزییات بررسی خواهیم کرد.

هزینه زندگی در هلند در بخش‌های مختلف

هزینه مسکن در هلند

هزینه مسکن در هلند به‌ویژه در شهرهای بزرگی مانند آمستردام، اوترخت و روتردام بسیار بالا است. قیمت‌ اجاره و خرید ملک طی چند سال گذشته به‌دلیل کمبود مسکن و افزایش مهاجران بالا رفته است. با این حال، دولت هلند قصد دارد با اجرای اقداماتی مانند کنترل اجاره‌بها و افزایش مسکن‌های ارزان‌قیمت، این موضوع را کنترل کند. 

نوع مسکن در هلند

هزینه

اجاره آپارتمان (یک‌خوابه) در مرکز شهر

۱۱۹۹ یورو

اجاره آپارتمان (یک‌خوابه) خارج از مرکز

۹۶۶ یورو

اجاره آپارتمان (سه‌خوابه) در مرکز شهر

۱۸۱۷ یورو

اجاره آپارتمان (سه‌خوابه) خارج از مرکز

۱۴۶۰ یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

۵۱۴۵ یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از شهر

۳۷۲۹ یورو

شارژ ماهانه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، جمع‌آوری زباله) برای آپارتمان ۸۵ متری

۲۱۳ یورو

طرح ماهانه تلفن همراه با تماس و ۱۰ گیگابایت دیتا

۲۷/۵۰ یورو

اینترنت Cable/ADSL (سرعت ۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر با حجم دیتای نامحدود)

۴۰/۵۰ یورو

هزینه غذا و پوشاک در هلند

به‌طور کلی، هزینه غذا و پوشاک در هلند در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بالاتر است. قیمت خواربار تحت‌تأثیر عواملی مانند نوع محصول، برند و محل خرید قرار دارد. به‌عنوان مثال، سبزیجات و میوه‌های تازه در بازارها و سوپرمارکت‌های محلی مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. قیمت پوشاک نیز به نوع کالا و فروشگاه آن بستگی دارد. معمولاً لباس‌های طراحان و اقلام مارک‌دار در مقایسه با فروشگاه‌های زنجیره‌ای گران‌تر هستند. البته کیفیت محصولات در همه جا بالا است که همین هزینه بالای زندگی در هلند را جبران می‌کند.

نوع غذا یا پوشاک در هلند

هزینه

یک وعده غذا در رستوران ارزان برای یک نفر

۱۵ یورو

سه وعده غذا در یک رستوران میان‌رده برای دو نفر

۶۵ یورو

همبرگر در مک‌دونالد (یا غذای ترکیبی معادل)

۹ یورو

کاپوچینو (معمولی)

۳/۰۷ یورو

کوکاکولا/پپسی (بطری ۰/۳۳ لیتری)

۲/۵۵ یورو

آب (بطری ۱/۵ لیتری)

۰/۶۹ یورو

شیر معمولی (یک لیتر)

۱/۰۶ یورو

قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۱/۸۱ یورو

برنج سفید (یک کیلوگرم)

۱/۸۸ یورو

تخم‌مرغ معمولی (۱۲ عدد)

۲/۴۲ یورو

پنیر محلی (یک کیلوگرم)

۱۱/۰۵ یورو

فیله مرغ (یک کیلوگرم)

۸/۳۵ یورو

گوشت قرمز (یک کیلوگرم)

۲۳/۵۰ یورو

سیب (یک کیلوگرم)

۲/۵۵ یورو

موز (یک کیلوگرم)

۱/۳۶ یورو

پرتقال (یک کیلوگرم)

۱/۴۰ یورو

گوجه‌فرنگی (یک کیلوگرم)

۲/۵۰ یورو

سیب‌زمینی (یک کیلوگرم)

۱/۰۸ یورو

پیاز (یک کیلوگرم)

۰/۹۱ یورو

کاهو (یک سر)

۰/۸۱ یورو

سیگار ۲۰ بسته (مارلبورو)

۸/۲۰ یورو

یک شلوار جین (لویس ۵۰۱ یا مشابه)

۷۲/۵۲ یورو

یک لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره‌ای

۳۱/۹۹ یورو

یک جفت کفش دویدن نایک (میان‌رده)

۸۲/۳۸ یورو

یک جفت کفش چرم مردانه

۱۰۰/۵۳ یورو

هزینه رفت و آمد در هلند

هزینه رفت و آمد در هلند بر اساس مسافت و نوع وسیله حمل‌ونقل تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال، استفاده از تراموا یا اتوبوس در آمستردام می‌تواند حدود سه یورو هزینه داشته باشد. در حالی که یک قطار از آمستردام به روتردام حدود ۱۴ یورو هزینه دارد. با این حال، مسافران می‌توانند با خرید کارت‌های حمل‌ونقل عمومی، کرایه کمتری را برای هر سفر بپردازند و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. به‌طور کلی، قیمت وسایل حمل‌ونقل عمومی با هزینه زندگی در هلند تناسب دارد و ساکنان و گردشگران به‌راحتی می‌توانند از این وسایل استفاده کنند.

نوع وسیله حمل و نقل در هلند

هزینه

بلیت یک‌طرفه (حمل‌ونقل محلی)

۳/۴۰ یورو

کارت ماهانه (قیمت معمولی)

۸۱/۵۵ یورو

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

۳/۶۰ یورو

تاکسی یک کیلومتر (تعرفه معمولی)

۲/۴۰ یورو

تاکسی یک ساعت انتظار (تعرفه معمولی)

۳۰ یورو

بنزین (یک لیتر)

۲/۰۴ یورو

فولکس‌واگن ۱/۴ لیتری ۹۰ کیلووات Trendline

۲۵/۸۹۷ یورو

تویوتا کرولا سدان ۱/۶ لیتری ۹۷ کیلووات Comfort

۲۷/۸۷۰ یورو

هزینه درمان و بیمه در هلند

هزینه درمان و بیمه در هلند به عوامل مختلفی مانند سن و سابقه پزشکی افراد بستگی دارد. سیستم درمان هلند مبتنی بر یک مدل پوشش همگانی است که در آن، همه افراد بدون توجه به درآمد خود به مراقبت‌های پزشکی پایه دسترسی دارند. با این حال، برای درمان‌های تخصصی ممکن است بیمار به پرداخت هزینه‌های اضافی یا انتخاب بیمه خصوصی نیاز داشته باشد. هزینه بیمه خصوصی بالاتر است، اما این نوع بیمه پوشش انعطاف‌پذیرتر و گسترده‌تری را ارائه می‌دهد.

دولت هزینه درمان در هلند را برای اکثر خدمات پزشکی به‌شدت تنظیم می‌کند. با این حال، هنوز هم هزینه‌های اضافی برای دارو، مراقبت از دندان و اقدامات پزشکی خاص وجود دارد. دولت هلند برای کمک به پوشش هزینه مراقبت‌های بهداشتی به افراد کم‌درآمد یارانه می‌دهد و افراد با درآمد بالاتر باید مشارکت بیشتری در هزینه‌های پزشکی خود داشته باشند.

بهداشت، بیمه و درمان در هلند

هزینه

داروی سرماخوردگی به‌مدت ۶ روز

۳/۰۳ یورو

یک جعبه آنتی بیوتیک (۱۲ دوز)

۱۲ یورو

ویزیت کوتاه توسط پزشک (۱۵ دقیقه)

۴۹ یورو

دئودورانت رولی (۵۰ میلی‌لیتر تا ۱/۵ اونس)

۵/۰۷ یورو

خمیردندان

۳/۲۴ یورو

بیمه درمانی استاندارد

۸۰ تا ۱۳۰ یورو

فرانشیز (مازاد بر بیمه‌نامه)

۳۸۵ یورو

هزینه ورزش و تفریح در هلند

ورزش و تفریح بخش مهمی از هزینه زندگی در هلند را به خود اختصاص می‌دهد. هزینه ورزش و تفریح در هلند به نوع فعالیت و موقعیت مکانی آن بستگی دارد. شرکت در برخی از امکانات تفریحی و لیگ‌های ورزشی ممکن است به هزینه عضویت یا هزینه اجاره تجهیزات نیاز داشته باشد. در حالی که برخی دیگر رایگان هستند یا حداقل هزینه را دارند.

به‌طور کلی، هلند ارزش بالایی برای فعالیت بدنی و ترویج سبک زندگی سالم قائل است. دولت در بسیاری از امکانات ورزشی عمومی سرمایه‌گذاری می‌کند و مشاغل خصوصی را به فعالیت در چنین حوزه‌هایی تشویق می‌کند. بسیاری از مردم هلند از دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی به‌عنوان یک ورزش و تفریح کم‌هزینه لذت می‌برند.

نوع ورزش و تفریح در هلند

هزینه

باشگاه تناسب‌اندام، هزینه ماهانه برای یک بزرگسال

۳۰/۱۹ یورو

اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)

۱۶/۵۶ یورو

سینما، اکران بین‌المللی، یک صندلی

۱۲ یورو

هزینه تحصیل در هلند

هزینه مدارس در هلند در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دیگر نسبتاً پایین است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در هلند برای همه کودکان رایگان و بدون نیاز به پرداخت شهریه خواهد بود. البته برخی از مدارس خصوصی در هلند وجود دارند که هزینه تحصیل را دریافت می‌کنند. 

برای ایرانی‌ها این امکان وجود دارد که فرزندان زیر ۱۸ سالشان را به مدارس بین‌المللی بفرستند تا از به‌روزترین تکنیک‌های آموزشی برخوردار شوند. این مدارس شبانه‌روزی‌اند و از تحصیل و آموزش تا خوراک، کلاس‌های فوق برنامه ورزشی، هنری و موسیقی دانش‌آموز را پوشش می‌دهند. شهریه این مدارس بین ۲۰ تا ۶۰ هزار یورو در سال متغیر است. 

در مدارس بدون شهریه والدین باید برای مواردی مانند کتاب‌های درسی، لوازم مدرسه و فعالیت‌های فوق برنامه هزینه‌هایی را بپردازند. با وجود این، هزینه تحصیل در هلند کاملاً مقرون‌به‌صرفه و برای همه خانواده‌ها به یک اندازه در دسترس است.

تحصیل در هلند

هزینه 

شهریه پیش‌دبستانی یا مهدکودک خصوصی تمام‌‌وقت برای یک کودک

۱۵۳۸ یورو ماهانه

شهریه مدرسه ابتدایی بین‌المللی برای یک کودک

 ۲۰ تا ۶۰ هزار یورو سالانه

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

هزینه زندگی دانشجویی در هلند با توجه به سبک زندگی و منطقه تحصیل فرد، متفاوت است. به‌طور کلی، دانشجویان می‌توانند انتظار مخارج ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو برای مواردی مانند مسکن، غذا، حمل‌ونقل و امور اجتماعی را داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های دانشجویان در هلند، به محل اقامت اختصاص می‌یابد. اجاره‌بها به موقعیت مکانی، امکانات و متراژ آپارتمان بستگی دارد. اجاره یک استودیو آپارتمان در شهری مانند آمستردام یا روتردام بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. اکثر دانشجویان برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، آپارتمان اشتراکی یا اجاره یک اتاق را انتخاب می‌کنند. میانگین هزینه اجاره برای یک آپارتمان مشترک می‌تواند از ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه متغیر باشد.

غذا و حمل‌ونقل نیز بخش مهمی از هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان هستند. یک وعده غذایی در رستوران بین ۱۰ تا ۲۰ یورو هزینه دارد. دانشجویان می‌توانند از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای رفت‌وآمد در سطح شهر استفاده کنند. هزینه وسایل حمل‌ونقل عمومی با توجه به شهر محل زندگی می‌تواند بین ۴۰ تا ۷۰ یورو متغیر باشد.

هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف هلند

هزینه زندگی در کشور هلند، مانند سایر نقاط جهان از شهری به شهر دیگر متفاوت است. آمستردام، روتردام و لاهه سه شهر بزرگی هستند که به‌دلیل محبوبیت و موقعیتشان به‌عنوان مراکز تجاری، بالاترین هزینه زندگی را دارند. با این حال، زندگی در این شهرها مزایای زیادی مانند فرصت‌های شغلی بهتر، مدارس بین‌المللی و طیف متنوعی از جاذبه‌های فرهنگی را هم دارد.

زندگی در شهرهای کوچک هلند مانند گرونینگن و ماستریخت آرام‌تر است و هزینه‌ها هم کمترند که گزینه‌‌ای جذاب برای دانشجویان و بازنشستگان است. در ادامه مطلب به بررسی و مقایسه ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای هلند برای زندگی خواهیم پرداخت.

ارزان‌ترین شهرهای هلند برای زندگی

هلند به‌عنوان مکانی گران‌قیمت برای زندگی شناخته می‌‌شود و پایتخت آن، آمستردام یکی از گران‌ترین شهرهای جهان است. با این حال، هنوز هم چند گزینه مقرون‌به‌صرفه برای زندگی در هلند، به ویژه در شهرهای کوچک‌تر آن وجود دارد. در ادامه، ارزان‌ترین شهرهای هلند برای زندگی را معرفی خواهیم کرد.

هزینه زندگی در هلند درر ارزانترین شهرها

۱. ماستریخت (Maastricht)

ماستریخت یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین شهرها از نظر هزینه زندگی در هلند است. این شهر که در بخش جنوبی کشور قرار دارد، نسبت به آمستردام و لاهه هزینه زندگی به‌مراتب کمتری دارد. ماستریخت سیستم حمل‌ونقل عمومی بسیار خوبی دارد و یک سفر اتوبوسی آن حدود دو یورو هزینه خواهد داشت.

۲. گرونینگن (Groningen)

گرونینگن یکی دیگر از شهرهایی است که زندگی در آن نسبتاً کم‌هزینه‌ است. در واقع، گرونینگن به‌عنوان یک شهر دانشگاهی شناخته می‌شود؛ به این معنی که صحنه دانشجویی پرجنب‌وجوش و امکانات بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد. متوسط اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در این شهر حدود ۸۰۰ یورو است که در مقایسه با سایر شهرهای هلند، بسیار ارزان است.

۳. لیوواردن (Leeuwarden)

لیوواردن یک شهر کوچک و فوق‌العاده جذاب در استان فریزلند هلند است. این شهر به‌خاطر ساختمان‌های قدیمی زیبا، کانال‌های عجیب‌وغریب و مردم صمیمی خود شهرت دارد. هزینه زندگی در لیوواردن بسیار کمتر از آمستردام یا روتردام است. می‌توانید آپارتمان یک‌خوابه را در این شهر با قیمتی در حدود ۶۰۰ یورو اجاره کنید.

۴. نایمخن (Nijmegen)

انتخاب نایمخن، هزینه زندگی در هلند را به حد چشمگیری کاهش می‌دهد. این شهر شلوغ چندین دانشگاه را در خود جای داده است و هرساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می‌کند. هزینه زندگی در نایمخن منطقی است و متوسط اجاره آپارتمان یک‌خوابه‌ در آن به حدود ۷۵۰ یورو می‌رسد.

۵. آمرسفورت (Amersfoort)

آمرسفورت یک مکان دوست‌داشتنی برای زندگی با فضاهای سبز فراوان، کافه‌های جذاب و فضایی آرام است که اغلب توسط گردشگران و مهاجران نادیده گرفته می‌شود. هزینه زندگی در آمرسفورت نسبتاً پایین است و آپارتمان یک‌خوابه در آن حدود ۸۰۰ یورو اجاره ماهانه دارد. همچنین این شهر به آمستردام نزدیک است که آن را به گزینه‌ای عالی برای افراد شاغل در پایتخت هلند تبدیل می‌کند.

۶. دلفت (Delft)

دلفت شهر کوچکی است که بین روتردام و لاهه قرار دارد. این شهر به‌خاطر کانال‌های زیبا، ساختمان‌های تاریخی و یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور (دانشگاه فناوری دلفت) شهرت دارد. علی‌رغم نزدیکی دلفت به شهرهای بزرگ، هزینه زندگی در آن به‌طور قابل توجهی پایین است. مثلاً متوسط اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در آن حدود ۸۰۰ یورو خواهد بود.

۷. زووله (Zwolle)

زووله شهری زیبا واقع در استان اوریسل هلند است که معماری خیره‌کننده، موزه‌های باورنکردنی و فضاهای سبز فراوان دارد. هزینه زندگی در زووله بسیار مقرون‌به‌صرفه است و اجاره آپارتمان یک‌خوابه در آن حدوداً ۶۰۰ یورو هزینه دارد. همچنین این شهر سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمدی دارد و به‌راحتی می‌توان با پای پیاده یا دوچرخه در آن رفت‌وآمد کرد.

۸. آمستل‌فین (Amstelveen)

آمستل‌فین اغلب را اغلب افرادی انتخاب می‌کنند که هدفشان پایین آوردن هزینه زندگی در هلند است. این شهر برای هرکسی که بخواهد در نزدیکی آمستردام زندگی کند، اما قادر به پرداخت هزینه‌های نجومی آن نباشد، گزینه بسیار خوبی است. یک آپارتمان یک‌خوابه در آمستل‌فین حدود ۱۰۵۰ یورو اجاره ماهانه دارد که هرچند هنوز هم گران است، اما به‌طور قابل توجهی ارزان‌تر از میانگین قیمت اجاره در آمستردام است.

۹. آلکمار (Alkmaar)

آلکمار شهری زیبا در استان هلند شمالی است. این شهر به‌خاطر مرکز تاریخی و جذابش مثل کانال‌های زیبا، آسیاب‌های بادی و خیابان‌های سنگ‌فرش مشهور است. هزینه زندگی در آلکمار نسبتاً پایین است و اجاره یک آپارتمان ‌یک‌خوابه در آن به حدود ۸۰۰ یورو در ماه می‌رسد.

۱۰. دن هلدر (Den Helder)

دن هلدر یک شهر ساحلی در استان هلند شمالی است که سواحل خیره‌کننده، زندگی شبانه پرجنب‌وجوش و یک جامعه دوستانه دارد. هزینه زندگی در دن هلدر کاملاً مناسب است و یک آپارتمان یک‌خوابه را در آن می‌توان با حدود ۶۵۰ یورو در ماه اجاره کرد.

گران‌ترین شهرهای هلند برای زندگی

هزینه زندگی در هلند به‌ویژه در شهرهای بزرگ آن بالا است. در ادامه گران‌ترین شهرهای هلند برای زندگی را معرفی خواهیم کرد.

هزینه زندگی در هلند در گرانترین شهرها

۱. آمستردام (Amsterdam)

اولین شهر در فهرست گران‌ترین شهرهای هلند برای زندگی، پایتخت هلند یعنی آمستردام است. آمستردام شهری پرجنب‌وجوش و چندفرهنگی با تاریخ غنی و رویدادهای هنری و فرهنگی پررونق است. با این حال، به‌عنوان یکی از گران‌ترین شهرهای اروپا برای زندگی شناخته می‌شود. هزینه زندگی در آمستردام به‌دلیل اجاره‌بها بالا رفته است؛ به‌ویژه در مرکز شهر که اجاره آپارتمان‌ها به بیش از ۲۰۰۰ یورو در ماه می‌رسد.

۲. اوترخت (Utrecht)

دومین شهر در فهرست گران‌ترین شهرهای هلند، اوترخت است که در مرکز هلند قرار دارد. اوترخت شهری با تاریخ قرون‌وسطایی و مرکز شهری جذاب و مملو از کافه‌ها و رستوران‌ها است. همچنین یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های هلند (Universiteit Utrecht) در این شهر قرار دارد که هرساله جمعیت زیادی از دانشجویان را به خود جذب می‌کند. هزینه اقامت در اوترخت بالا است و اجاره‌بهای آن از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

۳. روتردام (Rotterdam)

روتردام شهری مدرن و بین‌المللی است که به‌خاطر معماری مدرن، طراحی شهری نوآورانه و البته گوژپشت نوتردام شهرت دارد. روتردام یکی از گران‌ترین شهرهای هلند محسوب می‌شود و اجاره‌بها و قبض آب و برق در آن، بالا است. دلیل بالا بودن هزینه زندگی در روتردام به موقعیت مکانی آن برمی‌گردد؛ زیرا یکی از مهم‌ترین شهرهای بندری در اروپا است.

۴. لاهه (The Hague)

لاهه مقر دولت هلند و بسیاری از سازمان‌های مهم دنیا از جمله دیوان بین‌المللی دادگستری (دادگاه لاهه) است. لاهه یک شهر جهانی با میراث فرهنگی غنی است و جامعه تجاری و دیپلماتیک پررونقی دارد. این شهر با کرایه‌های بالا و هزینه‌های بالای غذا و سرگرمی، مکان گرانی برای زندگی به شمار می‌رود. بالا بودن هزینه زندگی در لاهه به‌دلیل موقعیت آن به‌عنوان یک مرکز سیاسی و دیپلماتیک و همچنین نزدیکی آن به دریا است.

۵. آیندهوون (Eindhoven)

آیندهوون پنجمین شهر در فهرست گران‌ترین شهرهای هلند برای زندگی است که در جنوب هلند قرار دارد. آیندهوون یک مرکز صنعتی و فناوری است که مقر بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند فیلیپس و ASML در آن قرار دارد. به همین دلیل جمعیت بزرگی از دانشجویان در آن زندگی می‌کنند و تقاضای مسکن هم در آن بالاست. همه این‌ها باعث شده که این شهر اجاره‌بهای بالایی داشته باشد و غذا و پوشاک هم در آن گران باشد.

۶. لیدن (Leiden)

لیدن در نزدیکی ساحل در غرب هلند قرار دارد و یک شهر دانشگاهی زیبا با تاریخ غنی و مردمی خونگرم است. هزینه اجاره و غذا و پوشاک در این شهر نسبت به اکثر شهرهای هلند بالاتر است. هزینه زندگی در لیدن به‌دلیل حضور زیاد دانشجویان و همچنین نزدیکی آن به ساحل و شهرهای بزرگ مانند لاهه و آمستردام بالا رفته است.

متوسط هزینه ماهانه زندگی در هلند برای یک خانواده دونفره

متوسط هزینه ماهانه زندگی در هلند برای یک خانواده دونفره به شهر، سبک زندگی و مخارج خانواده بستگی دارد. مسکن مهم‌ترین موضوع اقتصادی برای خانواده‌ها در هلند است. قیمت اجاره در هلند به‌خصوص در شهرهای بزرگی مانند آمستردام و اوترخت نسبتاً بالا است. مثلاً اجاره ماهانه یک آپارتمان کوچک می‌تواند حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو هزینه داشته باشد.

غذا، حمل‌ونقل و قبض آب و برق نیز هزینه‌های مهمی هستند. قیمت مواد غذایی در هلند کمی بالاتر از میانگین اروپایی است. هزینه‌ ماهانه غذا برای یک خانواده دونفره بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو می‌شود. هزینه حمل‌ونقل عمومی ماهانه نیز برای دو نفر به حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ یورو می‌رسد. قبض برق، آب و گاز نیز برای یک خانواده دونفره در هلند تقریباً ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو در ماه هزینه دارد.

درنتیجه، هزینه زندگی در هلند برای یک خانواده دونفره به‌ویژه در شهرهای بزرگ می‌تواند گران باشد. با این حال، هلند استاندارد زندگی بالایی دارد و هزینه‌ها متناسب با کیفیت خدمات و سبک زندگی آن هستند. خانواده‌های دونفره با انتخاب مکانی خارج از مراکز شهر و صرفه‌جویی در هزینه‌های خود می‌توانند زندگی راحت و پایداری را در هلند داشته باشند.

هزینه زندگی در هلند به صورت متوسط ماهانه برای یک خانواده دو نفره

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان به منطقه و سبک زندگی آن‌ها وابسته است. اما به‌طور متوسط، دانشجویان باید آمادگی داشته باشند بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه هزینه کنند.

آیا هزینه زندگی در هلند بالاست؟

بله، هزینه زندگی در هلند نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، بالاتر است و دلیلش مالیات‌های بالاتر، هزینه‌ بالای اجاره یا خرید ملک، هزینه‌های روزانه مانند مواد غذایی و نرخ وسایل حمل‌ونقل عمومی است.

هزینه زندگی در هلند برای یک خانواده دونفره چقدر است؟

هزینه زندگی در هلند برای یک خانواده دونفره به سبک زندگی و موقعیت مکانی آن‌ها بستگی دارد. اما به‌طور متوسط، برای هزینه‌های اساسی باید بودجه ماهانه بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو را در نظر گرفت.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در هلند کدام‌اند؟

آمستردام، اوترخت و لاهه از گران‌ترین شهرهای هلند با قیمت‌های بالا برای مسکن، غذا و سرگرمی هستند. شهرهایی مانند گرونینگن، ماستریخت و لیوواردن به ارزان بودن شناخته می‌شوند.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در هلند چقدر است؟

طبق آخرین داده‌ها، متوسط هزینه ماهانه برای زندگی راحت یک فرد مجرد در هلند می‌تواند از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو متغیر باشد.