کشور پهناور هند برای افراد با بودجه‌های مختلف، کاملاً مناسب است. هزینه زندگی در هند به شهر محل زندگی بستگی دارد و معمولاً مناطق بزرگ مانند بمبئی و دهلی، گران‌تر هستند. به‌طور کلی، هند به‌عنوان کشوری ارزان برای زندگی شناخته می‌شود.

هزینه زندگی در هند به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر در سرتاسر جهان، نسبتاً پایین‌تر محسوب می‌شود. مایحتاج اولیه در هند مانند غذا، حمل‌ونقل و اقامت نسبتاً ارزان هستند. هزینه صرف غذا در خارج از منزل نیز به میزان قابل توجهی پایین است. علاوه بر این، سیستم حمل‌ونقل عمومی هند مانند اتوبوس و قطار گزینه ارزان‌قیمتی را برای رفت‌وآمد افراد فراهم می‌کند. از نظر مسکن هرچند قیمت‌ها به موقعیت مکانی و شهر بستگی دارند، اما به‌طور کلی، اجاره یا خرید خانه در هند در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر جهان مقرون‌به‌صرفه‌ است.

هزینه زندگی در هند

هزینه زندگی در هند در بخش خرید مواد غذایی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است. علاوه بر این، غذاهای خیابانی ارزان‌اند و غذاخوری‌های محلی، غذاهای خوشمزه و کم‌هزینه‌ای را ارائه می‌دهند. با این حال، هزینه ناهار و شام در رستوران‌های مجلل یا هزینه خرید مواد غذایی وارداتی به میزان قابل توجهی بالاتر است.

حمل‌ونقل عمومی، به‌ویژه اتوبوس‌ها و قطارها نیز عموماً ارزان هستند و به‌عنوان وسیله اصلی رفت‌وآمد میلیون‌ها نفر عمل می‌کنند. علاوه بر این، ریکشاهای خودکار و تاکسی‌های مشترک، سفری مقرون‌به‌صرفه و راحت را در داخل شهرها فراهم می‌کنند.

با این حال، داشتن یک وسیله نقلیه شخصی می‌تواند هزینه‌های حمل‌ونقل را به‌دلیل قیمت سوخت، تعمیر و نگهداری و ترافیک شلوغ در مناطق شهری به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بخش مسکن در هند به‌خصوص در کلان‌شهرها می‌تواند بسیار گران باشد. قیمت املاک و مستغلات در سال‌های اخیر به‌شدت افزایش یافته است و مالکیت خانه را برای بسیاری دشوار کرده است.

اجاره خانه یا آپارتمان در شهرهایی مانند بمبئی یا دهلی می‌تواند گران باشد و به هزینه کلی زندگی اضافه کند. علاوه بر این، خدماتی مانند آب، برق و اینترنت نیز هزینه ماهانه قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهند.

هزینه زندگی در هند

نرخ تورم در هند و بررسی قدرت خرید

نرخ تورم در هند به‌شدت بر قدرت خرید شهروندان تأثیر می‌گذارد. تورم عبارت است از افزایش مداوم سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در یک دوره زمانی. زمانی که نرخ تورم بالا باشد، قدرت خرید روپیه هند (واحد پول هند) کاهش می‌یابد. به این معنی که مصرف‌کنندگان می‌توانند با همان مقدار پول، کمتر خرید کنند. این اتفاق برای اقتصاد مضر است؛ زیرا استاندارد زندگی افراد را کاهش می‌دهد و قدرت خرید آن‌ها را کم می‌کند.

نرخ تورم در هند در طول سال‌ها به‌دلیل عوامل مختلفی مانند تغییر در سیاست‌های دولت، شرایط اقتصاد جهانی و عدم تعادل عرضه و تقاضا در نوسان بوده است. نرخ‌ تورم بالا به افزایش هزینه‌های تولید برای کسب‌وکارها منجر شده‌ که در قالب قیمت‌های بالاتر به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود.

نرخ تورم سالانه در هند در ماه مه سال ۲۰۲۳ از ۴٫۷ درصد به ۴٫۲۵ درصد کاهش یافت. این نرخ در بحبوحه کاهش جدید تورم مواد غذایی، پایین‌ترین رقم از آوریل ۲۰۲۱ به شمار می‌رود؛ چیزی که هزینه زندگی در هند را کاملاً کاهش داده و قدرت خرید مردم هند را بهبود بخشیده است.

حقوق مشاغل در هند

در حال حاضر، میانگین حقوق خالص ماهانه (پس از کسر مالیات) در هندوستان ۵۸۲٫۴۰ دلار است که مخصوصاً در مقایسه با کشورهای پیشرفته، درآمد پایینی به شمار می‌رود. اما هندوستان در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی را در بخش‌های سنتی و نوظهور تجربه می‌کند که نتیجه آن، افزایش درآمد شهروندان خواهد بود.

درست است که بخش‌های سنتی مانند کشاورزی، نساجی و تولید همچنان سهم اصلی را در اقتصاد هند دارند، با این حال، بخش خدمات شامل بانکداری، فناوری اطلاعات، درمان و گردشگری در حال تبدیل شدن به بزرگترین کارفرما و مولد درآمد در هندوستان است.

ظهور فناوری اطلاعات (IT) و برون‌سپاری فرآیندهای کسب‌وکار (BPO) باعث افزایش درآمد شغلی و به‌تبع آن، هزینه زندگی در هند خواهد شد. در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌های چندملیتی دفاتر و مراکز تماس خود را در شهرهای بزرگ هند راه‌اندازی می‌کنند و متخصصان ماهر را به کار می‌گیرند.

با وجود رشد و تنوع بازار کار هند، نابرابری در درآمد همچنان یک نگرانی اصلی است. زیرا هرچند موقعیت‌های پردرآمد در بخش خدمات، متخصصان واجد شرایط را جذب می‌کنند، اما اکثر مشاغل در هند همچنان با مهارت و دستمزد پایین هستند. به‌عنوان مثال، بخش کشاورزی همچنان سهم قابل توجهی از جمعیت عظیم هند را استخدام می‌کند؛ اما درآمد آن برای یک زندگی مناسب، ناکافی است.

هزینه های زندگی در هند

هزینه های زندگی در هند به اجاره مسکن، غذا، پوشاک، رفت‌وآمد، درمان، آموزش و تفریح بستگی دارند. هزینه‌ درمان، اگرچه در مقایسه با کشورهای غربی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه‌تر است، اما همچنان برای افراد بدون بیمه مناسب، دردسرساز است.

علاوه بر این، هزینه‌های تحصیل در هند مانند مدرسه و آموزش عالی، در طول سال‌ها به‌طور پیوسته در حال افزایش بوده‌اند و بر خانواده‌ها فشار وارد کرده‌اند. در ادامه مطلب، هزینه های زندگی در هند را به‌صورت تفصیلی بررسی خواهیم کرد.

هزینه مسکن در هند

هزینه مسکن در هند طی سالیان اخیر افزایش چشمگیری داشته است. شهرنشینی سریع، رشد جمعیت و عرضه محدود زمین همگی به افزایش قیمت مسکن در هند منتهی شده‌اند. علاوه بر این، افزایش استانداردهای زندگی و افزایش درآمدهای قابل تصرف افراد به افزایش تقاضا برای مسکن باکیفیت منجر شده است.

مثلاً در شهرهای بزرگی مانند بمبئی و دهلی، قیمت املاک و مستغلات سر به فلک می‌کشد. علاوه بر این، فقدان طرح‌های مسکن مقرون‌به‌صرفه از سوی دولت، این موضوع را تشدید کرده و یافتن مسکن مقرون‌به‌صرفه را به چالشی بزرگ برای بسیاری در هند تبدیل کرده است. جدول زیر یک نمای کلی از سهم بخش مسکن در هزینه زندگی در هند را نشان می‌دهد.

نوع مسکن در هند

هزینه

اجاره آپارتمان (یک‌خوابه) در مرکز شهر

۱۹۰٫۵۱ دلار

اجاره آپارتمان (یک‌خوابه) خارج از مرکز

۱۲۰٫۹۶ دلار

اجاره آپارتمان (سه‌خوابه) در مرکز شهر

۴۱۷٫۵۴ دلار

اجاره آپارتمان (سه‌خوابه) خارج از مرکز

۲۵۷٫۹۶ دلار

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر

۱۵۴۳٫۶۰ دلار

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از شهر

۷۵۸٫۷۶ دلار

شارژ ماهانه (برق، گرمایش، سرمایش، آب و جمع‌آوری زباله) برای آپارتمان ۸۵ متر مربعی

۳۸٫۵۰ دلار

طرح ماهانه تلفن همراه با تماس و ۱۰ گیگابایت دیتا

۳٫۶۴ دلار

اینترنت Cable٫ADSL (سرعت ۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، حجم دیتا نامحدود)

۸٫۵۰ دلار

هزینه غذا و پوشاک در هند

هزینه غذا و پوشاک در هند اغلب تحت‌تأثیر عوامل مختلفی مانند منطقه، نوع محصول و شرایط اقتصادی قرار دارد. قیمت مواد غذایی در هند نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است و طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای بودجه‌های مختلف وجود دارد. فروشگاه‌های خیابانی محلی غذاهای لذیذ و ارزان می‌فروشند، در حالی که رستوران‌ها معمولاً منوی متنوع و گران‌تری دارند.

هزینه زندگی در هند برای غذا

هزینه لباس و پوشاک نیز به کیفیت، برند و محل خرید بستگی دارد. لباس‌های سنتی هند مانند ساری و کورتا در بازارهای محلی کاملاً مقرون‌به‌صرفه هستند. اما لباس‌های سبک غربی در فروشگاه‌های مارک‌دار مطمئنا گران‌تر خواهند بود. جدول زیر اطلاعاتی کلی درباره مخارج غذا و پوشاک و تأثیر آن‌ها بر هزینه زندگی در هند را به نمایش می‌گذارد.

نوع غذا یا پوشاک در هند

هزینه

یک وعده غذا در رستوران ارزان برای یک نفر

۲٫۴۴ دلار

سه وعده غذا در یک رستوران میان‌رده برای دو نفر

۱۲٫۱۸ دلار

همبرگر در مک‌دونالد (یا غذای ترکیبی معادل)

۴٫۲۶ دلار

کاپوچینو (معمولی)

۱٫۷۳ دلار

کوکاکولا٫پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتری)

۰٫۴۵ دلار

آب (بطری ۱٫۵ لیتری)

۰٫۳۵ دلار

شیر معمولی (یک لیتر)

۰٫۷۰ دلار

قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۰٫۵۰ دلار

برنج سفید (یک کیلوگرم)

۰٫۷۰ دلار

تخم‌مرغ معمولی (۱۲ عدد)

۰٫۹۵ دلار

پنیر محلی (یک کیلوگرم)

۵٫۲۳ دلار

فیله مرغ (یک کیلوگرم)

۳٫۲۳ دلار

گوشت قرمز (یک کیلوگرم)

۵٫۷۲ دلار

سیب (یک کیلوگرم)

۱٫۹۵ دلار

موز (یک کیلوگرم)

۰٫۶۷ دلار

پرتقال (یک کیلوگرم)

۱٫۰۶ دلار

گوجه‌فرنگی (یک کیلوگرم)

۰٫۴۷ دلار

سیب‌زمینی (یک کیلوگرم)

۰٫۳۶ دلار

پیاز (یک کیلوگرم)

۰٫۳۸ دلار

کاهو (یک سر)

۰٫۵۳ دلار

سیگار ۲۰ بسته (مارلبورو)

۴٫۲۶ دلار

یک شلوار جین (لویس ۵۰۱ یا مشابه)

۲۷٫۲۴ دلار

یک لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره‌ای

۲۸٫۱۵ دلار

یک جفت کفش دویدن نایک (میان‌رده)

۴۵٫۸۰ دلار

یک جفت کفش تجاری چرم مردانه

۳۴٫۰۹ دلار

هزینه رفت و آمد در هند

هزینه رفت و آمد در هند به‌دلیل تاثیر آن بر اقتصاد و زندگی روزمره شهروندان همیشه باید در نظر گرفته شود. هند شبکه وسیعی از راه‌آهن، جاده‌ها و راه‌های هوایی دارد؛ اما هزینه‌های حمل‌ونقل می‌توانند برای بسیاری از افراد و مشاغل سنگین باشند.

قیمت سوخت، عوارض و نرخ بلیت گاهی اوقات گران می‌شود و بخش قابل توجهی از درآمد مردم را به خود اختصاص می‌دهد. علاوه بر این، زیرساخت‌های ناکافی حمل‌ونقل عمومی در مناطق خاص و به‌ویژه در مناطق روستایی، این مشکل را تشدید می‌کند. جدول زیر به بررسی هزینه رفت و آمد در هند اختصاص دارد.

نوع وسیله حمل‌ونقل در هند

هزینه

بلیت یک‌طرفه (حمل‌ونقل محلی)

۰٫۳۷ دلار

کارت ماهانه (قیمت معمولی)

۱۲٫۱۸ دلار

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

۰٫۷۳ دلار

تاکسی یک کیلومتر (تعرفه معمولی)

۰٫۳۰ دلار

تاکسی یک ساعت انتظار (تعرفه معمولی)

۱٫۲۲ دلار

بنزین (یک لیتر)

۱٫۲۸ دلار

فولکس‌واگن ۱٫۴ لیتری ۹۰ کیلووات Trendline

۱۳ هزار و ۳۹۸ دلار 

تویوتا کرولا سدان ۱٫۶ لیتری ۹۷ کیلووات Comfort

۲۳ هزار و ۷۴ دلار

هزینه درمان و بیمه در هند

بهداشت و درمان حوزه دیگری است که هزینه زندگی در هند را چالش‌برانگیز می‌کند. در حالی که خدمات بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دولتی با نرخ‌های یارانه‌ای ارائه می‌شوند، اما امکانات پزشکی خصوصی پرهزینه هستند. بیمه درمانی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است، اما هزینه‌های غیرمجاز برای درمان‌های پزشکی، به‌ویژه در شرایط بیماری‌های جدی یا جراحی، می‌توانند بر بودجه متوسط یک هندی فشار وارد کنند.

بهداشت، بیمه و درمان در هند

هزینه

داروی سرماخوردگی به‌مدت ۶ روز

۲٫۱۴ دلار

یک جعبه آنتی بیوتیک (۱۲ دوز)

۳٫۰۲ دلار

ویزیت کوتاه توسط پزشک (۱۵ دقیقه)

۱۱ دلار

دئودورانت رولی (۵۰ میلی‌لیتر تا ۱٫۵ اونس)

۲٫۷۶ دلار

خمیردندان

۱٫۲۴ دلار

بیمه درمانی استاندارد

۱۸۰ تا ۲۵۰ دلار

فرانشیز (مازاد بر بیمه‌نامه)

رایگان

هزینه ورزش و تفریح در هند

هزینه ورزش و تفریح در هند نقش مهمی در تعیین نرخ دسترسی و مشارکت در بین شهروندان دارد. در حالی که ورزش‌های سنتی مانند کریکت و هاکی به‌طور گسترده‌ای محبوب هستند، اغلب به تجهیزات و امکانات گران‌قیمت نیاز دارند.

علاوه بر این، هزینه‌های آموزشی و هزینه‌های سفر برای ورزش‌های رقابتی می‌توانند بالا باشند و برای بسیاری از ورزشکاران مانع مالی به شمار روند. با این حال، دولت هند با ایجاد امکانات ورزشی عمومی و ارائه بورسیه تحصیلی به ورزشکاران بااستعداد ولی محروم، گام‌هایی در جهت ترویج فعالیت‌های تفریحی برداشته است. جدول زیر به بررسی هزینه زندگی در هند از منظر ورزش و تفریح اختصاص دارد.

ورزش و تفریح در هند

هزینه

باشگاه تناسب‌اندام، هزینه ماهانه برای یک بزرگسال

۱۷٫۶۸ دلار

اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)

۷٫۳۸ دلار

سینما، اکران بین‌المللی، یک صندلی

۳٫۶۵ دلار

هزینه تحصیل در هند

هزینه تحصیل در هند با توجه به نوع مؤسسه، محل و دوره تحصیل می‌تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. در حالی که مدارس دولتی، آموزش نسبتاً کم‌هزینه‌ای را ارائه می‌دهند، مدارس خصوصی ممکن است هزینه‌های قابل توجهی دریافت کنند.

علاوه بر این، هزینه‌های مرتبط با کتاب‌های درسی، لباس فرم، حمل‌ونقل و فعالیت‌های فوق برنامه هم وجود دارند که برای بسیاری از خانواده‌ها یک چالش مالی ایجاد می‌کنند. علی‌رغم تلاش‌ها برای کاهش هزینه آموزش از طریق طرح‌های دولتی، بورسیه‌ها و یارانه‌ها، هزینه تحصیل در هند همچنان بار مالی قابل‌ توجهی برای اکثریت مردم است.

هزینه تحصیل در هند

هزینه

شهریه ماهانه پیش‌دبستانی یا مهدکودک تمام‌روز خصوصی برای یک کودک

۶۹٫۴۵ دلار

شهریه سالانه مدرسه ابتدایی بین‌المللی برای یک کودک

۱۷۰۰ دلار

هزینه زندگی دانشجویی در هند

هزینه زندگی دانشجویی در هند به شهر، انتخاب سبک زندگی و شرایط مالی فرد بستگی دارد. شهریه برای دانشجویان بین‌المللی هند از ۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار روپیه (تقریباً ۶۰۰ تا ۳۶۰۰ دلار) متفاوت است. به‌طور کلی هزینه‌های تحصیل در مؤسسات آموزشی دولتی این کشور کمتر از اکثر کشورهای پیشرفته است.

مسکن یکی از هزینه‌های اصلی دانشجو است. علاوه بر این، هزینه‌های حمل‌ونقل، غذا و سایر نیازهای روزانه همگی می‌توانند به هزینه کلی زندگی دانشجویی در هند اضافه کنند. بسیاری از دانشجویان برای رفت‌وآمد به مؤسسات آموزشی خود به اتوبوس یا قطار متکی هستند که هزینه آن به مسافت طی‌شده بستگی دارد. برخی از دانشجویان در هند ترجیح می‌دهند از موتورسیکلت یا اسکوتر استفاده کنند که وسایل حمل‌ونقل راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری هستند.

هزینه‌های غذا نیز به سبک زندگی و ترجیحات غذایی دانشجو بستگی دارند. مثلاً غذا خوردن در غرفه‌های خیابانی می‌تواند یک انتخاب کاملاً مقرون‌به‌صرفه باشد. در حالی که غذا خوردن در رستوران‌ها یا سفارش غذا از بیرون‌بر مطمئناً هزینه بیشتری خواهد داشت. برخی از دانشجویان نیز برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، ترجیح می‌دهند خودشان غذا بپزند که البته لازمه‌اش صرف هزینه‌های اضافی برای خرید مواد غذایی، گاز و وسایل آشپزی است.

هزینه زندگی در هند برای دانشجویان

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف هند

هزینه زندگی در هند در سراسر کشور، یکسان نیست و به شهر یا منطقه زندگی فرد بستگی دارد. شهرهای بزرگ مانند بمبئی، دهلی و بنگلور به‌دلیل افزایش تقاضا و استاندارد زندگی بالاتر، هزینه‌های زندگی بیشتری هم دارند. از سوی دیگر، زندگی در شهرهای کوچک‌تر مانند جیپور، لاکنو و کویمباتور ارزان‌تر است. در ادامه مطلب، ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای هند برای زندگی را معرفی می‌کنیم.

ارزان‌ترین شهرهای هند برای زندگی

برای کسانی که به‌دنبال گزینه‌های زندگی مقرون‌به‌صرفه هستند، چندین شهر مناسب در هند وجود دارد. این شهرها مسکن مقرون‌به‌صرفه، مایحتاج روزانه ارزان‌قیمت و امکانات رفاهی مناسبی دارند و می‌توان در آن‌ها پس‌انداز کرد.

هزینه زندگی در هند در ارزانترین شهرها

۱. کلکته (Kolkata)

هرچند کلکته، پایتخت بنگال غربی، از ارزان‌ترین شهرهای هند برای زندگی نیست، اما مسکن در آن، در مقایسه با دیگر کلان‌شهرها مانند دهلی یا بمبئی، بسیار ارزان‌تر است. همچنین هزینه‌های مواد غذایی، حمل‌ونقل و مراقبت‌های بهداشتی نیز در کلکته مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند که پرداخت هزینه‌های روزانه را آسان‌تر می‌کند.

۲. جیپور (Jaipur)

جیپور، پایتخت راجستان، به مقرون‌به‌صرفه بودن شهرت دارد. این شهر هزینه‌های مسکن پایین‌تری دارد و نرخ اجاره در آن، کاملاً معقول است. علاوه بر این، هزینه زندگی با گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای غذا، حمل‌ونقل و خرید کاهش می‌یابد.

۳. لاکنو (Lucknow)

لاکنو، پایتخت اوتار پرادش نیز به‌دلیل گزینه‌های زندگی اقتصادی خود، شهرت دارد. هزینه مسکن در لاکنو نسبتاً پایین است و مناطق مسکونی مختلف آن کاملاً مقرون‌به‌صرفه هستند. علاوه بر این، هزینه خدمات درمانی، آموزش و حمل‌ونقل در شهر پایین است. بنابراین به انتخابی جذاب برای کسانی تبدیل می‌شود که به‌دنبال یک سبک زندگی کم‌هزینه‌تر هستند.

۴. کویمباتور (Coimbatore)

اگر به‌دنبال پایین آوردن هزینه زندگی در هند هستید، کویمباتور مقصدی عالی است. شاخصه این شهر هزینه کم زندگی همراه با کیفیت زندگی تقریباً خوب است. قیمت مسکن در کویمباتور به‌طور قابل توجهی کمتر از شهرهایی مانند بنگلور یا چنای است. علاوه بر این، اقلام ضروری روزمره مانند مواد غذایی و حمل‌ونقل نیز در کویمباتور قیمت مناسبی دارند.

۵. بوبانسوار (Bhubaneswar)

بوبانسوار، مرکز اودیشا، مقصد دیگری است که به زندگی مقرون‌به‌صرفه شناخته می‌شود. هزینه مسکن در بوبانسوار در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ هندوستان نسبتاً پایین‌تر است. علاوه بر این، خدمات ضروری مانند درمان و آموزش با قیمت‌های پایین‌تری نسبت به بسیاری از شهرها ارائه می‌شوند.

۶. پاتنا (Patna)

پاتنا، پایتخت بیهار نیز به‌دلیل هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه خود در هند شهرت دارد. هزینه زندگی در پاتنا نسبتاً پایین است و اکثر افراد از پس پرداخت هزینه اجاره در این شهر برمی‌آیند. مایحتاج روزانه مانند مواد غذایی و حمل‌ونقل نیز در پاتنا قیمت مناسبی دارند.

گران‌ترین شهرهای هند برای زندگی

هزینه زندگی در هند نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر، کاملاً مقرون‌به‌صرفه است. اما شهرهایی در هند وجود دارند که هزینه زندگی بالاتری نسبت به سایرین دارند. گران‌ترین شهرهای هند برای زندگی با در نظر گرفتن هزینه‌هایی مانند مسکن، حمل‌ونقل، مراقبت‌های بهداشتی و هزینه عمومی کالاها و خدمات به شرح زیر هستند.

هزینه زندگی در هند در گرانترین شهرها

۱. بمبئی (Mumbai)

بمبئی که به‌عنوان پایتخت مالی هند نیز شناخته می‌شود، در صدر فهرست گران‌ترین شهرها برای زندگی در این کشور قرار دارد. هزینه مسکن در این شهر با افزایش قیمت سرسام‌آور اخیر در بخش املاک و مستغلات به‌ویژه در مناطق مهم بمبئی جنوبی، بسیار بالا است. همراه با هزینه‌های حمل‌ونقل و مراقبت‌های بهداشتی بالا، جای تعجب نیست که بمبئی رتبه پایینی در شاخص مقرون‌به‌صرفه بودن داشته باشد.

۲. دهلی (Delhi)

دهلی، پایتخت هند از نظر هزینه‌ها از بمبئی عقب‌تر است. دهلی به‌عنوان یک کلان‌شهر شلوغ، گزینه‌های لوکسی را برای مسکن، رستوران و سرگرمی ارائه می‌دهد که طبیعتاً با قیمت بالا همراه هستند. علاوه بر این، هزینه تحصیل و درمان در دهلی یکی از بالاترین‌ها در این کشور است که به افزایش هزینه‌های بالای زندگی می‌انجامد.

۳. بنگلور (Bengaluru)

بنگلور که به‌عنوان سیلیکون ولیِ هند شناخته می‌شود، در رتبه سوم لیست گران‌ترین شهرهای هندوستان قرار دارد. با رشد سریع بخش فناوری اطلاعات، قیمت مسکن به‌ویژه در مناطقی مانند وایتفیلد و کورامانگالا افزایش یافته است. علاوه بر این، بنگلور شهری است که استعدادهای جهانی را به خود جذب می‌کند. این مسئله باعث شده است زندگی در آن برای بسیاری از افراد، مقرون‌به‌صرفه نباشد.

۴. چنای (Chennai)

چنای، پایتخت تامیل نادو، یکی دیگر از شهرهای هند محسوب می‌شود که اخیراً با افزایش هزینه‌های زندگی روبه‌رو شده است. زیرا با صنعت خودروسازی پررونق و حضور قابل توجه شرکت‌های چندملیتی، فرصت‌های شغلی متعددی را ارائه می‌دهد. هزینه‌ مسکن، غذا و حمل‌ونقل در چنای همگی شاهد افزایش قابل توجهی بوده‌اند.

۵. حیدرآباد (Hyderabad)

حیدرآباد که به‌خاطر تاریخ غنی و بخش پررونق فناوری اطلاعات شهرت دارد، باید در فهرست شهرهای گران‌ هند باشد. هجوم متخصصان از صنایع مختلف به حیدرآباد به افزایش قیمت مسکن منجر شده است که یافتن مسکن مقرون‌به‌صرفه را برای بسیاری از افراد دشوار می‌کند. هزینه‌های درمان، آموزش، غذا و پوشاک نیز به میزان قابل توجهی در این شهر افزایش یافته‌اند.

۶. پونا (Pune)

پونا شهری است که به مؤسسات آموزش عالی باکیفیت و صنعت خودروسازی شهرت دارد، اما از نظر هزینه‌های زندگی نیز از دیگر شهرهای بزرگ عقب‌تر نیست. این شهر یک مقصد محبوب برای دانشجویان است که تقاضا برای مسکن و امکانات رفاهی و به‌تبع آن قیمت‌ها را به‌ویژه در مناطقی مانند پارک کورگائون و آنود بالا می‌برد. مایحتاج اولیه مانند مواد غذایی و آب و برق نیز در پونا گران شده‌اند.

۷. احمدآباد (Ahmedabad)

اگرچه احمدآباد در مقایسه با سایر شهرهای این لیست گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری محسوب می‌شود، اما همچنان در ردیف گران‌ترین شهرهای هند قرار دارد. زیرا با افزایش نرخ ملک در سال‌های اخیر، هزینه اجاره مسکن در احمدآباد نیز بالا رفته است. علاوه بر این، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و آموزش نیز صعودی بوده‌اند که بر استطاعت کلی بسیاری از ساکنان احمدآباد تأثیر منفی می‌گذارد.

متوسط هزینه ماهانه زندگی در هند برای یک خانواده دونفره

متوسط هزینه ماهانه زندگی در هند برای یک خانواده دونفره به عوامل مختلفی مانند موقعیت مکانی، سبک زندگی و عادات خرج کردن افراد بستگی دارد. با این حال، می‌توان انتظار مخارجی در حدود ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار روپیه (۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار) را برای هزینه‌های اولیه زندگی داشت.

این هزینه شامل اجاره آپارتمان تک‌خوابه ساده در یک منطقه حومه شهر، قبض آب و برق، مواد غذایی، حمل‌ونقل و مراقبت‌های بهداشتی است. علاوه بر این، سایر هزینه‌ها مانند صرف غذا در بیرون، سرگرمی و فعالیت‌های اوقات فراغت را هم باید به هزینه کلی اضافه کرد.

توجه به این نکته مهم است که هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند بمبئی، دهلی یا بنگلور در مقایسه با شهرهای کوچک‌تر یا مناطق روستایی بالاتر است. بنابراین، خانواده‌های ساکن در مناطق شهری، به‌ویژه در بخش مسکن و حمل‌ونقل با هزینه‌های بالاتری روبه‌رو هستند. با وجود این، هزینه زندگی در هند کماکان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر نسبتاً مقرون‌به‌صرفه‌ است و به زوج‌های جوان و شاغل اجازه می‌دهد استاندارد زندگی مناسبی در هندوستان داشته باشند؛ آن هم بدون اینکه استانداردهای یک زندگی ساده را زیر پا بگذارند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در هند برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در هند برای دانشجویان در مقایسه با بسیاری از کشورها، نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است. دانشجویان می‌توانند انتظار داشته باشند که حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه هزینه کنند.

آیا هزینه زندگی در هند بالاست؟

هند گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای برای نیازهای اولیه مانند غذا و حمل‌ونقل دارد. اما قیمت برخی از کالاها، مسکن و درمان در شهرهایی مانند بمبئی و بنگلور می‌تواند نسبتاً بالا باشد..

هزینه زندگی در هند برای یک خانواده دونفره چقدر است؟

هزینه زندگی در هند برای یک خانواده دونفره به عوامل مختلفی مانند موقعیت مکانی، سبک زندگی و عادات خرج کردن افراد بستگی دارد. با این حال، می‌توان انتظار مخارجی حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار را داشت.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در هند کدام‌اند؟

شهرهای بزرگ مانند بمبئی، دهلی و بنگلور گران‌ترین و شهرهای کوچک‌تر مانند جیپور، لاکنو و کویمباتور ارزان‌ترین شهرهای هند هستند.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در هند چقدر است؟

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در هند به عوامل مختلفی مانند مکان، سبک زندگی و ترجیحات شخصی بستگی دارد. اما به‌طور کلی، درآمد ماهانه حدود ۶۷۰ تا ۱۳۴۰ دلار می‌تواند استاندارد مناسبی باشد.

پرچم هند

خدمات ویزاگرد برای هند