اسپانیا یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی با کیفیت زندگی بالا است. هزینه زندگی در اسپانیا با توجه به آب‌وهوای معتدل، دانشگاه‌های معتبر، تاریخ و هنر غنی و امکان خرید ملک در شهرهای مختلف آن، به‌صرفه است. 

در حال حاضر نزدیک به ۶ میلیون مهاجر در اسپانیا زندگی می‌کنند. دلایل بسیاری وجود دارد که این کشور را به مقصدی محبوب تبدیل کرده است؛ از جمله آب‌وهوای معتدل، غذاهای خوب، سیستم مراقبت بهداشتی قوی و تاریخ و فرهنگ غنی. هزینه زندگی در اسپانیا نسبتاً پایین است و یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپای غربی محسوب می‌شود، در حالی که کیفیت زندگی در آن نسبت به بسیاری از کشورهای همسایه بالاتر است. هزینه ‌های زندگی در اسپانیا به‌صورت کلی شامل مسکن، غذا و پوشاک، حمل‌ونقل، تحصیل و تفریح می‌شود که در این مطلب هرکدام را به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنیم. 

هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپای غربی کم است و البته میانگین درآمد نیز کمتر از مقدار جهانی است. اسپانیا نسبت به کشورهای شمال اروپا، هزینه زندگی بسیار کمتر و آب‌وهوای متناسب‌تری دارد. درنتیجه اگر بتوانید شغل مناسبی در این کشور پیدا کنید، زندگی خوبی را تجربه خواهید کرد.

نرخ تورم در اسپانیا و بررسی قدرت خرید

طبق بررسی‌های انجام‌شده از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۲۲ متوسط نرخ تورم در اسپانیا حدود ۴٫۶ درصد بوده است. با این حال تورم سالانه در این کشور در سال ۲۰۲۳ به کمترین میزان تأییدشده رسیده که حدود ۱٫۴ درصد است. کاهش قیمت حمل‌ونقل، سوخت، مسکن، آب و برق و سایر حامل‌های انرژی تأثیر مستقیمی روی کاهش نرخ تورم این کشور داشته است.

حقوق مشاغل در اسپانیا

حقوق مشاغل در اسپانیا با توجه به جنسیت، رده شغلی و سابقه کار مشخص می‌شود. در جدول زیر میانگین درآمد سالانه برخی از مشاغل را مشاهده می‌کنید.

تحلیلگر کسب‌وکار

۵۰ هزار یورو

مدیر فروش

۴۰ هزار یورو

مدیر منابع انسانی

۶۰ هزار یورو

مدیر IT

۷۰ هزار یورو

وکیل

۵۸ هزار یورو

مهندس برق

۵۵ هزار یورو

مدیر مالی

۶۱ هزار یورو

مهندس شیمی

۴۴ هزار یورو

استاد دانشگاه

۵۹ هزار یورو

پیشخدمت رستوران

۱۵ هزار یورو

مدیر بانک

۶۱ هزار یورو

مشاور مالی

۳۳ هزار یورو

پزشک عمومی

۴۱ هزار یورو

پزشک متخصص

۶۰ هزار یورو

آشپز

۲۵ هزار یورو

هزینه زندگی در اسپانیا

منبع: Schengen Visa

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا به‌طور کلی به هزینه مسکن، غذا و پوشاک، حمل‌ونقل، بیمه و درمان، تحصیل و تفریح تقسیم‌بندی می‌شود. برای اینکه دید روشنی نسبت به هزینه‌های جزئی داشته باشید، در ادامه همه این موارد را در جدول‌هایی مشاهده می‌کنید.

هزینه مسکن در اسپانیا

هزینه خرید مسکن در اسپانیا، با توجه به شهر، متراژ و محله متفاوت است. با این حال میانگین قیمت یک آپارتمان کوچک ۵۰ هزار یورو، آپارتمان بزرگ ۲۰۰ هزار یورو و ویلا ۵۰۰ هزار یورو است. در جدول زیر قیمت ملک به‌شکل دقیق‌تری بر اساس شهر و متراژ آمده است. 

شهر

قیمت ملک

مساحت

بنیدورم (Benidorm)

۷۸۰ هزار یورو

۲۵۰ متر مربع

بارسلونا (Barcelona)

۵۰۰ هزار یورو

۷۰ متر مربع

آلتیا (Altea)

۴۲۰ هزار یورو

۱۵۰ متر مربع

ال پابلنو (El Poblenou)

۶۵۰ هزار یورو

۱۰۰ متر مربع

بناهاویس (Benahavis)

۲۰۰ هزار یورو

۱۰۰ متر مربع

هزینه غذا و پوشاک در اسپانیا

هزینه غذا و پوشاک در اسپانیا در دو جدول زیر به تفکیک آمده است. 

شیر (یک لیتر)

۰٫۷۷ یورو

نان سفید (۵۰۰ گرم)

۰٫۹۳ یورو

برنج (یک کیلوگرم)

۰٫۹۶ یورو

تخم مرغ (۱۲ عدد)

۱٫۶۳ یورو

سینه مرغ (یک کیلوگرم بدون استخوان)

۵٫۷۲ یورو

گوشت گاو (یک کیلوگرم)

۱۰٫۱۸ یورو

سیب (یک کیلوگرم)

۱٫۶۳ یورو

موز (یک کیلوگرم)

۱٫۴۶ یورو

نوشابه کوکاکولا (دو لیتر)

۱٫۵۶ یورو

یک وعده غذا در رستوران ارزان‌قیمت

۱۰ یورو

یک وعده غذا در مک دونالد

۷ یورو

یک وعده غذا در رستوران اقتصادی

۱۲ یورو

یک وعده غذای دریایی

۲۰ یورو

صبحانه (تخم مرغ، بیکن، قهوه یا آب میوه)

۷ یورو

آب (۰٫۳۳ لیتر)

۱٫۱۴ یورو

در جدول زیر هم هزینه پوشاک در اسپانیا را مشاهده می‌کنید.

شلوار جین

۶۹ یورو

کفش اسپرت مردانه

۱۰۰ یورو

سوئیشرت مردانه

۱۱۳ یورو

پیراهن زنانه

۳۰ یورو

کیف زنانه

۲۵ یورو

کفش زنانه

۱۱۰ یورو

هزینه رفت و آمد در اسپانیا

منبع: SHRM

هزینه رفت‌ و آمد در اسپانیا

هزینه رفت‌ و آمد بسته به اینکه با وسایل حمل‌ونقل عمومی تردد کنید یا از خودروی شخصی استفاده کنید، متفاوت است.

هزینه رفت‌وآمد بر مبنای وسیله نقلیه

تاکسی

هر کیلومتر ۱ یورو

ورودی تاکسی

۳٫۱۵ یورو

بلیت یک سفره مترو

۱٫۴ یورو

بلیت مترو ماهانه

۴۵ یورو

تاکسی از فرودگاه تا بارسلونا

۴۵ یورو

هزینه اجاره روزانه خودرو (فولکس واگن)

۳۵ یورو

هزینه اجاره روزانه دوچرخه

۱۵ یورو

یک لیتر بنزین

۱٫۲۶ یورو

هزینه درمان و بیمه در اسپانیا

ویزیت پزشک متخصص

۱۵۰ یورو

ویزیت پزشک عمومی

۳۵ یورو

پر کردن دندان

۴۹ یورو

بستری شدن در بیمارستان روزانه

۲۰۰ یورو

بیمه پزشکی ماهانه

۵۰ یورو

۱۵ دقیقه ویزیت پزشک متخصص و در مطب

۵۶ یورو

هزینه بیمه پزشکی که در جدول گفته شده، بیمه عمومی است. افراد شاغل با توجه به نوع شغل و شرکت ممکن است بیمه‌های دیگر با هزینه‌های متفاوت داشته باشند.

هزینه ورزش و تفریح در اسپانیا

شهریه ماهانه باشگاه بدنسازی

۴۳ یورو

بلیت سینما (نفری)

۱۰ دلار

بلیت تئاتر (ردیف جلو دو صندلی)

۶۸ یورو

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا بستگی به مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه دارد. البته باید هزینه‌هایی مانند خرید کتاب، لوازم تحریر، کپی جزوه و موارد مشابه را هم به هزینه‌ها اضافه کنید. با این حال بیشترین مبلغ مربوط به شهریه می‌شود که در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

تحصیل در مقطع لیسانس در یک دانشگاه دولتی سالانه

۶۸۰ تا ۱۲۸۰ یورو

تحصیل در مقطع لیسانس در یک دانشگاه خصوصی سالانه

۵۵۰۰ تا ۱۸ هزار یورو

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در یک دانشگاه دولتی سالانه

۱۳۲۰ تا ۳۶۲۰ یورو

تحصیل در مدارس سالانه

۲۴ تا ۴۰ هزار یورو

هزینه های زندگی در اسپانیا

منبع: Good Housekeeping

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا به شهر محل اقامت، دانشگاه و نوع محل اقامت دانشجو بستگی دارد. البته باید گفت که به‌طور کلی اسپانیا کشور مقرون‌به‌صرفه‌ای بوده و مجموع هزینه زندگی در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است. در خود کشور اسپانیا هم برخی شهرها مانند بارسلونا و مادرید گران‌تر از دیگر شهرها هستند.

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا شامل اجاره ماهانه، هزینه‌های غذا و پوشاک، قبض، اینترنت و رفت‌وآمد می‌شود. به‌عنوان مثال هزینه قبض آب، برق، گاز و زباله ماهانه ۱۱۵ یورو است. اینترنت خانگی (ADSL) با سرعت یک گیگ و حجم نامحدود هم ماهانه ۳۰ یورو هزینه دارد. برای مواد غذایی هم باید ماهانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو هزینه کرد.

هزینه اجاره ماهانه آپارتمان بین ۴۵۰ تا ۷۰۰ یورو و خوابگاه دانشجویی حدوداً ۳۶۰ یورو است. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی شما با هزار یورو در ماه می‌توانید یک زندگی معمولی داشته باشید. زندگی معمولی هم شامل تفریحات لوکس، سفر و خرید از برندهای گران‌قیمت نمی‌شود.

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف اسپانیا

هزینه زندگی در شهرهای اسپانیا با توجه به امکانات، وسعت، جمعیت و میزان توریست‌پذیری آن شهر متفاوت است. ارائه سیستم درمان عالی، وجود کارخانه‌ها و موقعیت‌های کاری مختلف هم از دیگر عوامل تأثیرگذار روی هزینه زندگی در شهرهای مختلف اسپانیا هستند. بنابراین هنگام بررسی هزینه زندگی در اسپانیا باید از این جنبه هم به موضوع نگاه کنید.

ارزان‌ترین شهرهای اسپانیا برای زندگی

 • مورسیا

  مورسیا در جنوب شرقی اسپانیا است و ۴۲ کیلومتر از دریا فاصله دارد. تابستان‌های این شهر بسیار گرم‌اند. این شهر ۴۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و یکی از ارزان‌ترین شهرهای اسپانیا است. منبع درآمد این شهر کشاورزی و گردشگری است. اجاره‌بهای مسکن در مورسیا حدود ۵۰ درصد ارزان‌تر از بارسلونا تمام می‌شود.

 • کوردوبا

  کوردوبا، شهری آرام با مردمانی خونگرم است. این شهر چند هفته در تابستان بسیار گرم است و باقی روزهای سال هوای معتدلی دارد. کوردوبا با بناهای باستانی شهری بی‌نظیر برای علاقه‌مندان به هنر و تاریخ است. این شهر رستوران‌های مختلفی از جمله رستوران عربی هم دارد که غذاهای آن با ذائقه ایرانی سازگار است.

 • آلیکانته

  آلیکانته با اینکه در لیست ارزان‌ترین شهرهای اسپانیا قرار دارد اما در برخی مناطق آن همه چیز چندبرابر گران‌تر است. قیمت‌گذاری‌ها در قسمت‌های شمالی و مرکزی شهر به‌دلیل توریستی بودن، متفاوت است. علاوه بر این بهتر است در این شهر به‌ فکر خرید ماشین شخصی نباشید زیرا پیدا کردن جای پارک به یک کابوس تبدیل می‌شود. غیر از این مورد، آلیکانته شهری بسیار مناسب و ارزان برای زندگی است.

 • والنسیا

  والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا است که به‌دلیل آب‌وهوای معتدل، یکی از بهترین مکان‌ها برای سکونت محسوب می‌شود. این شهر سواحل، جشنواره‌ها، زمین‌های ورزشی، پارک‌ها و رستوران‌های بسیاری دارد. هزینه اجاره آپارتمان در این شهر در مقایسه با بارسلونا ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر است. همچنین هزینه قبض و حمل‌ونقل هم در مقایسه با پایتخت مقرون‌به‌صرفه است.

 • گرانادا

  گرانادا شهر قلعه‌های باستانی، کوچه‌های بازیک و زیبا و مجموعه باشکوه الحمرا است. اگر فریلنسر یا دورکار باشید، گرانادا بهترین شهر اسپانیا برای زندگی است. هزینه‌های زندگی در این شهر بسیار کم و کیفیت زندگی در‌ آن بالا است.

گران‌ترین شهرهای اسپانیا برای زندگی

 • بارسلونا

  بارسلونا با معماری، هنر و زندگی منحصر‌به‌فرد یکی از گران‌ترین شهرهای اسپانیا به‌خصوص برای دانشجویان بین‌المللی با بودجه کم محسوب می‌شود. برای افرادی که شغل ثابت با درآمد خوبی دارند، زندگی در بارسلونا شگفت‌انگیز است اما به دانشجویان توصیه نمی‌شود.

 • مادرید

  مادرید دومین شهر گران‌قیمت اسپانیا است. این شهر به‌دلیل تاریخ، فرهنگ و هنر غنی خود مشهور است. برخی از بهترین مجموعه‌های هنری اسپانیا و آمریکای لاتین در موزه‌ها و گالری‌های این شهر قرار دارند. با این حال هزینه زندگی در آن بالا است و زندگی در مرکز شهر آن اصلاً به‌صرفه نیست.

 • مالاگا

  مالاگا شهری بزرگ در جنوب اسپانیا، واقع در منطقه اندلس است. اگرچه این شهر به‌اندازه مادرید و بارسلونا مشهور نیست اما به‌دلیل اینکه زادگاه پابلو پیکاسو بوده و ایرانی‌های بسیاری در چند سال اخیر به آن مهاجرت کرده‌اند، شناخته شده است. هزینه زندگی در این شهر نسبتاً بالا است و باز هم شهر مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی بدون شغل ثابت محسوب نمی‌شود.

 • ساراگوسا

  ساراگوسا به‌دلیل کیفیت بالای زندگی در آن، تاحدودی شهر گران‌قیمتی محسوب می‌شود. در این شهر تفریحات و فعالیت‌های زیادی برای انجام دادن وجود دارد. شهر مملو از معماری‌های زیبا و رستوران‌های باکیفیت است. ساراگوسا هرچند در مقایسه با مادرید و بارسلونا، شهر ارزان‌تری است اما به‌صورت کلی در لیست گران‌ترین شهرهای اسپانیا قرار می‌گیرد.

 • سن سباستین

  سن سباستین یکی از گران‌ترین شهرهای اسپانیا در منطقه باسک قرار دارد. میانگین صرف یک وعده غذا در یک رستوران معمولی در این شهر حدود ۲۵ یورو می‌شود که نشان‌دهنده گران‌قیمت بودن آن است.

 • ایبیزا

  ایبیزا جزیره‌ای لوکس و گران مملو از رستوران‌ها و هتل‌های شیک است. بسیاری از گردشگران ثروتمند برای گذراندن یک سفر لوکس و راحت به ایبیزا می‌روند.

متوسط هزینه ماهانه زندگی در اسپانیا برای یک خانواده دو نفره

درآمد سالانه یک خانواده متوسط در کشور اسپانیا حدود ۲۰ هزار یورو و پایین‌تر از میانگین جهانی یعنی ۲۷ هزار یورو است. بر همین اساس متوسط هزینه ماهانه زندگی در شهر بزرگی مانند مادرید برای یک خانواده دو نفره بین ۱۷۰۰ تا ۱۸۵۰ تمام می‌شود. این در حالی است که هزینه زندگی در شهرهای ارزان‌تر برای همین خانواده دو نفره بین ۱۴۵۰ تا ۱۶۰۰ یورو است.

هزینه زندگی دو نفره در اسپانیا

منبع: Travel + Leisure

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در اسپانیا برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در اسپانیا برای دانشجویان در شهر مادرید ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰، در بارسلونا ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ و در والنسیا بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو است.

آیا هزینه زندگی در اسپانیا بالاست؟

هزینه زندگی در اسپانیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپای غربی، نسبتاً پایین است..

هزینه زندگی در اسپانیا برای یک خانواده دو نفره چقدر است؟

هزینه زندگی در اسپانیا برای یک خانواده دو نفره در شهرهای گران‌قیمت مانند مادرید ماهانه بین ۱۷۰۰ تا ۱۸۵۰ و در شهرهای ارزان بین ۱۴۶۰ تا ۱۶۰۰ یورو است.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در اسپانیا کدام‌اند؟

گران‌ترین شهر اسپانیا برای زندگی بارسلونا و ارزان‌ترین شهر والنسیا است.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در اسپانیا چقدر است؟

این مبلغ کاملاً به سبک زندگی شما بستگی دارد. اما اگر ماهانه بیش از سه هزار یورو درآمد داشته باشید به‌عنوان یک فرد مجرد زندگی خوبی در اسپانیا خواهید داشت.