ژاپن با فرصت‌های شغلی عالی، جاذبه‌های گردشگری، محله‌های امن و مردمی گرم و صمیمی، کشوری شگفت‌انگیز برای شروع یک زندگی جدید است؛ اما ژاپن به گرانی و هزینه‌های بالای زندگی نیز شهرت دارد. بنابراین هنگام تصمیم‌گیری برای زندگی، کار یا تحصیل در ژاپن، بررسی هزینه‌ زندگی در ژاپن ضروری است.

ژاپن یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان و کشوری ایده‌آل برای زندگی است. این کشور سرزمین آفتاب تابان و فرهنگ سامورایی، خاستگاه فناوری و زیرساخت‌های پیشرفته با دانشگاه‌های معتبر است که بالاترین سطح زندگی را برای ساکنانش فراهم کرده. قبل از هر اقدامی باید ببینید آیا توانایی پرداخت هزینه زندگی در ژاپن را دارید یا خیر. برای اینکه بتوانید پاسخی دقیق و کامل به این پرسش بدهید، در ادامه جزئیات هزینه زندگی در ژاپن را بررسی خواهیم کرد.

هزینه زندگی در ژاپن

ژاپن با تولید ناخالص داخلی پنج تریلیون دلار در سال ۲۰۲۳، سومین اقتصاد بزرگ جهان است. دستمزدها و مخارج زندگی در کشورهای توسعه‌یافته بالاست، زیرا خدمات و زیرساخت‌ها در بالاترین سطح ارائه می‌شوند. ژاپن هم از این قاعده مستثنا نیست. ژاپن به دلایل زیر کشوری گران است:

 • اقتصاد بسیار توسعه‌یافته
 • مساحت زمین محدود
 • خودکفایی بسیار پایین در انرژی
 • سطح خدمات بسیار بالا
 • آسیب‌پذیری در برابر بلایای طبیعی
 • پیری و کاهش جمعیت

هزینه زندگی در هر کشوری تابع نوسانات قیمت، تورم و سبک زندگی شخصی است. سبک زندگی شامل عادات خرج کردن افراد است که بسته به شهر محل زندگی، خانه، نوع غذا، سرگرمی و سایر موارد متفاوت خواهد بود. با این حال بدون در نظر گرفتن این موارد هم، هنگام ورود به ژاپن باید حداقل ۵۰۰ هزار ین همراه داشته باشید؛ با این فرض که شغلی دارید و قصد ندارید ماه‌ها برای یافتن شغل وقت خود را سپری کنید.

هزینه‌های زندگی در ژاپن

نرخ تورم در ژاپن و بررسی قدرت خرید

اقتصاد ژاپن در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ به‌اندازه ۰/۴ درصد رشد داشت. نرخ تورم سالانه در ژاپن در آوریل ۲۰۲۳ از پایین‌ترین نرخ شش ماهه مارس یعنی ۳/۲ درصد به ۳/۵ درصد رسید، زیرا قیمت مواد غذایی بیشترین افزایش را از اوت ۱۹۷۶ داشته است. قیمت مواد غذایی در ژاپن در آوریل ۲۰۲۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸/۴ درصد افزایش یافته است.

تورم همچنان گسترش می‌یابد و بر همه کالاها و خدمات تأثیر می‌گذارد و تقریباً ۵۰ درصد از اجناس در آوریل بیش از دو درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قیمت داشته‌اند. تقریباً ۳۰ درصد از شرکت‌های ژاپنی در افق پنج ساله، انتظار تورم بیش از دو درصد را دارند. با وجود این چالش‌ها، انتظار می‌رود ژاپن در سال جاری رشد بیشتری نسبت به اکثر اقتصادهای G7 (هفت اقتصاد پیشرفته جهان) به ثبت برساند.

تخمین زده می‌شود که تولید ناخالص داخلی واقعی در سال ۲۰۲۳ به ۱/۱ درصد رشد برسد. این بدان معناست که زندگی عادی مردم در آینده نزدیک همچون ۳۰ سال گذشته، تغییر زیادی نخواهد کرد. بنابراین، قدرت خرید مردم همچنان بالاست و درصد نارضایتی مردم از شرایط اقتصادی در ژاپن پایین‌تر از سایر کشورهای گروه G7 است.

حقوق مشاغل در ژاپن

محدوده دستمزد ناخالص برای افرادی که در ژاپن کار می‌کنند، معمولاً از حداقل حقوق ۲۳۰ هزار ین در ماه تا حداکثر حقوق ۷۳۰ هزار ین در ماه است. این کل حقوق ماهانه با احتساب پاداش است. حقوق و دستمزد در گروه‌های مختلف شغلی می‌تواند به‌شدت متفاوت باشد. دستمزد برخی از مشاغل مختلف در ژاپن در جدول زیر آمده است:

مشاغل

دستمزد (به ین)

مدیریت 

۳۴۵ هزار و ۹۷۴

صنعت غذا 

۳۲۰ هزار و ۲۹۷

هنر و فرهنگ

۳۵۸ هزار و ۱۰۳

بانکداری 

۵۲۱ هزار و ۸۷۴

صنعت خودرو 

۴۰۸ هزار و ۹۲۶

صنایع شیمیایی 

۴۱۶ هزار و ۷۸۲

تجارت 

۴۰۲ هزار و ۷۳

ساخت‌وساز و املاک و مستغلات 

۴۳۳ هزار و ۹۸۰ 

اقتصاد، مالی، حسابداری 

۴۵۳ هزار و ۱۲۱

مهندسی برق قدرت 

۴۳۳ هزار و ۷۰۶

منابع انسانی

۴۸۷ هزار و ۵۹۶

فناوری اطلاعات 

۶۱۸ هزار و ۴۰۸

مهندسی مکانیک 

۴۱۶ هزار و ۴۵۶

پزشکی و مراقبت‌های اجتماعی 

۳۷۴ هزار و ۷۷۳

بیمه 

۴۳۶ هزار و ۸۷۹

هزینه های زندگی در ژاپن

هزینه‌های زندگی در ژاپن شامل مسکن، غذا، پوشاک، رفت‌وآمد، درمان، تفریح و سرگرمی می‌شود. درباره هریک از این موارد در ادامه توضیحات بیشتری می‌دهیم.

هزینه مسکن در ژاپن

مردم اغلب هنگام ورود به ژاپن، مسکن موقت مبله پیدا می‌کنند. اگرچه این نوع آپارتمان‌ها برای نقل‌مکان راحت هستند، اما معمولاً کمی گران‌تر از آپارتمان‌های بدون وسیله‌اند. دو نوع آپارتمان در ژاپن وجود دارد: منشون (Manshon) و آپاتو (Apāto). منشون‌ها مدرن‌تر و کمی بزرگ‌تر هستند، در حالی که آپاتوها معمولاً در ساختمان‌های قدیمی‌تر و کوچک‌تر قرار دارند. قیمت خانه در ژاپن مانند هر جای دیگری در جهان بر اساس متراژ، محله و نوع آپارتمان مشخص می‌شود. اجاره خانه در ژاپن طبق جدول زیر است:

اجاره مسکن

هزینه

اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر

۶۰ هزار تا ۲۰۰ هزار ین

اجاره آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر

۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ین

اگر به‌دنبال آپارتمان اشتراکی هستید، می‌توانید جایی با قیمت ۷۰ هزار تا ۱۰۰ هزار ین در ماه پیدا کنید که ارزان محسوب می‌شود. همچنین متوسط قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۸۳۷ هزار و ۳۳۶ ین است. البته این قیمت‌ها تقریبی هستند و نسبت به شهر و محله متفاوت خواهند بود.

هزینه مسکن در ژاپن

هزینه غذا و پوشاک در ژاپن

در ژاپن با حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ین (۶ تا ۸ دلار آمریکا) می‌توانید در رستوان‌های متوسط غذا سفارش بدهید. ارزان‌ترین رستوران‌ها وعده‌های غذایی کامل را بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ین سرو می‌کنند. غذاهایی که در این رستوران‌ها سرو می‌شوند، نودل، برنج کاری دونبوری، همبرگر و بسیاری از انواع دیگر وعده‌های غذایی هستند. کافه‌ها اعم از شخصی و زنجیره‌ای (شعبه‌های برندهای معروف مانند استارباکس) در همه شهرهای ژاپن وجود دارند. متوسط قیمت یک فنجان قهوه در کافه زنجیره‌ای حدود ۳۰۰ ین است.

اگر هر روز برای غذا خوردن بیرون از خانه ۲۴۰۰ ین هزینه کنید، باید ماهانه حدود ۷۲ هزار ین برای غذا کنار بگذارید. با آشپزی در خانه، می‌توانید پول بیشتری پس‌انداز کنید. در این صورت کنار گذاشتن ماهانه ۲۰ هزار تا ۲۵ هزار ین برای خواربار کافی است. در جدول زیر می‌توانید قیمت برخی از اقلام خوراکی را مشاهده کنید:

اقلام خوراکی

قیمت (به ین)

شیر (۱ لیتر)

۱۹۵

قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۲۰۶

برنج سفید (۱ کیلوگرم)

۴۶۴

تخم مرغ (۱۲ عدد)

۲۵۷

پنیر محلی (۱ کیلوگرم)

۱۵۴۸

فیله مرغ (۱ کیلوگرم)

۹۱۹

سیب (۱ کیلوگرم)

۷۱۳

موز (۱ کیلوگرم)

۳۳۵

گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم)

۶۰۸

سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم)

۴۲۶/۴۱

آب (بطری ۱/۵ لیتری)

۱۲۳

قرص نان سفید تازه

۲۰۶

لباس‌های ارزان‌قیمت را می‌شود در بخش پوشاک هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای مانند ایتو یوکادو (Ito Yokado) و یونیکلو (Uniqlo) پیدا کرد. بوتیک‌ها و فروشگاه‌های بزرگ ممکن است طرح‌های شیک‌تری داشته باشند، اما معمولاً گران‌تر هستند. توجه داشته باشید که سایز پوشاک ژاپنی معمولاً کمی کوچک‌تر از سایز آمریکای شمالی یا اروپایی است. خرید لباس برای تابستان از فروشگاه‌های مطرح مانند زارا (ZARA) حدود ۴۱۹۴ ین هزینه دارد. یک جفت کفش نایکی حدود ۸۰۰۰ ین است.

هزینه رفت و آمد در ژاپن

برای پرداخت هزینه حمل‌ونقل عمومی می‌توانید کارت‌های هوشمند قابل‌ شارژ، معروف به کارت‌های IC بخرید. برخلاف کارت‌های مشابه برای حمل‌ونقل عمومی در کشورهایی مانند ایالات‌متحده، بریتانیا و استرالیا، اکثر کارت‌های IC ژاپنی قابل انتقال هستند؛ به این معنی که این کارت در توکیو، ناگویا، اوزاکا، کیوتو و شهرهای دیگر نیز قابل‌ استفاده است.

بلیت یک‌طرفه بسته به مسافت از ۲۱۰ ین شروع می‌شود. تاکسی تا یک کیلومتر در حدود ۵۶۰ ین هزینه دارد. بنزین در ژاپن لیتری ۱۶۳ ین است. توصیه می‌شود ماهانه حداقل ۵۰۰۰ ین را برای رفت‌وآمد کنار بگذارید. از آنجایی که رانندگی در شهرهای بزرگ ژاپن با ترافیک سنگین همراه است، بهتر است از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید. توکیو خطوط مترو و خطوط ریلی مجهزی دارد. همچنین دوچرخه‌سواری می‌تواند یک گزینه راحت و مقرون‌به‌صرفه برای رفت‌وآمد در شهر باشد. ایستگاه‌های مترو و قطار همگی پارکینگ دوچرخه دارند.

مالکیت خودرو در ژاپن به‌دلیل بازرسی‌های سالانه اجباری، بیمه اجباری، مالیات خودرو و هزینه پارکینگ در شهرهای بزرگ گران است. با این حال، خود خودروها قیمت مناسبی دارند و مدل‌های جدید از یک میلیون و ۳۰۰ هزار ین شروع می‌شوند. بعد از خرید خودرو باید هزینه‌ای را بابت مالیات بزرگراه‌ها پرداخت کنید. ژاپن همچنین چندین شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت مانند Skymark و Jetstar دارد که نرخ‌های مناسبی برای سفرهای داخلی ارائه می‌‌دهند.

هزینه غذا و پوشاک در ژاپن

هزینه درمان و بیمه در ژاپن

سیستم مراقبت‌های بهداشتی در ژاپن به دو بخش تقسیم می‌شود که شامل سیستم مبتنی بر کارفرما و سیستم مراقبت سلامتی ملی است. اگر بیش از سه ماه را در ژاپن بگذرانید، باید در یکی از این دو سیستم ثبت‌نام کنید. اما قبل از اینکه تحت پوشش این سیستم‌ها بروید، توصیه می‌شود برای پوشش هر گونه هزینه‌ درمانی، بیمه داشته باشید.

اگر شما با یک قرارداد کاری به ژاپن نقل‌مکان کنید، هزینه‌های بیمه درمانی به‌طور خودکار از حقوق شما کسر می‌شود. از آنجایی که ژاپن سیستم بیمه‌ بسیار خوبی دارد، می‌توان گفت که بیشتر هزینه‌های سلامتی شما توسط این سیستم پوشش داده می‌شود. تنها شرط لازم برای استفاده از بیمه سلامت عمومی این است که شما بیش از یک سال در ژاپن بمانید. هزینه درمان در ژاپن طبق جدول زیر است:

نوع درمان

هزینه

مشاوره در کلینیک با بیمه

۵۰۰۰ تا ۱۰۰ هزار ین

درمان در بیمارستان با بیمه

۱۰ هزار تا ۱۵ هزار ین

خدمات بدون بیمه

۲۰ هزار تا ۵۰ هزار

هزینه ورزش و تفریح در ژاپن

از کافه‌های مانگا و کارائوکه‌ها گرفته تا مکان‌های هنری و تفریحی مختلف، در ژاپن امکانات تفریحی زیادی وجود دارد. همچنین بسیاری از رویدادهای مختلف در سراسر سال و در کل کشور برگزار می‌شوند. مخارج ماهانه شما به تعداد دفعات استفاده از خدمات سرگرمی و فعالیت‌های اوقات فراغت بستگی دارد. در ادامه به میانگین هزینه‌های برخی از محبوب‌ترین سرگرمی‌ها و ورزش‌ها اشاره می‌کنیم:

موارد

هزینه

کارائوکه (مکانی برای دوستداران آوازخوانی)

 ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ ین

بولینگ

۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ ین

بلیط سینما

۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ ین

مراکز گیم

۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ ین

کنسرت و نمایش‌های زنده

۲۰۰۰ تا ۶۰ هزار ین

باشگاه فیتنس

۴۰۰۰ تا ۱۲ هزار ین

تنیس (اجاره یک‌ساعته)

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ین

هزینه درمان و بیمه در ژاپن

هزینه تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن تصمیم بسیار خوبی است، زیرا به‌معنای درس خواندن در یکی از توسعه‌یافته‌ترین و بهترین کشورهای جهان است. تحصیلات ابتدایی شش سال و دوره متوسطه سه سال است که به‌صورت اجباری و رایگان خواهد بود. همچنین سه سال دبیرستان وجود دارد که به‌عنوان پیش‌نیاز ورود به دانشگاه قلمداد می‌شود. چند نوع مؤسسه آموزش عالی از جمله مؤسسات دولتی، خصوصی، محلی و ملی وجود دارند که می‌توان در آن‌ها برای مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا درس خواند.

هزینه تحصیل در ژاپن به محل تحصیل، مقطع تحصیلی، رشته و مدت زمان تحصیل بستگی دارد. به‌طور کلی، هرچه مدت زمان بیشتری درس بخوانید (دوره‌های بلند چهار ساله در برابر دوره‌های کوتاه‌مدت دو ساله) هزینه‌ها به نسبت سال تحصیلی کمتر می‌شوند. هزینه تحصیل در ژاپن در دانشگاه‌های دولتی ۸۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار ین و در دانشگاه‌های خصوصی یک میلیون و ۱۵۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار ین است. در ادامه به میانگین شهریه دانشگاه‌های دولتی برای ۱۲ ماه تحصیل بر اساس مکان اشاره می‌کنیم:

شهر

هزینه

توکیو

۸۳۴ هزار و ۴۲۳ ین

یوکوهاما

۷۸۲ هزار و ۵۰۰ ین

اوزاکا

۸۰۸ هزار و ۵۰۰ ین

ناگویا

۷۶۱ هزار و ۵۰۰ ین

ساپورو

۷۶۳ هزار ین

کوبه

۸۵۵ هزار ین

فوکوکا

۷۸۴ هزار و ۵۰۰ ین

کیوتو

۸۲۱ هزار و ۵۰۰ ین

اوکایاما

۸۳۸ هزار ین

اویتا

۷۶۱ هزار ین

ناها

۸۶۱ هزار ین

کوفو

۷۲۰ هزار ین

هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن

هزینه خوابگاه دانشجویی هر ماه حدود ۱۲ هزار ین برای اتاق‌های یک‌نفره است. هزینه اقامت در بیرون از دانشگاه (خانه شخصی) در شهرهایی مانند توکیو حدود ۶۰ هزار ین در ماه خواهد بود. متوسط اجاره ممکن است بین ۵۷ هزار تا ۸۳ هزار ین متفاوت باشد. اجاره آپارتمان یک‌اتاقه ۵۰ هزار تا ۷۹ هزار ین هزینه دارد. ناگفته نماند، برق و سایر خدمات شهری مانند آب و گاز در این هزینه‌ها گنجانده نشده است.

هزینه‌های آب و برق معمولاً برای یک نفر حدود ۱۰ هزار ین است. برای هزینه‌های تلفن همراه و اینترنت نیز هر ماه باید ۶۰۰۰ ین پرداخت کرد. هر ماه باید حدود ۳۰۰۰ ین برای خرید کتاب و سایر اقلام درسی در نظر گرفت. هزینه رفت‌وآمد برای دانشجویان با کارت دانشجویی تقریباً ۱۰ هزار ین در ماه است. کل هزینه ماهانه برای دانشجویان خارجی می‌تواند حدود ۹۰ هزار ین تخمین زده شود.

دانشجویان می‌توانند با مجوز کار تا ۲۸ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت حین تحصیل کار کنند. حداقل دستمزد ملی وجود ندارد و هر استان حداقل دستمزد خود را بر اساس عوامل مختلف محلی تعیین می‌کند. به‌عنوان مثال، حداقل دستمزد سال ۲۰۲۳ در منطقه شهری توکیو ۱۰۷۲ ین در ساعت است. دستمزد در هوکایدو ۹۲۰ ین در ساعت و در اوکیناوا ۸۵۳ ین در ساعت است. کار دانشجویی می‌تواند بخشی از هزینه‌ها را تأمین کند.

هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ژاپن

ژاپن از هشت منطقه شهری تشکیل شده است که هر منطقه تاریخ، فرهنگ و غذاهای خاص خود را دارد. توکیو و کیوتو از محبوب‌ترین شهرهای ژاپن برای مهاجران هستند، اما تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. شهر کیوتو به‌خاطر مناظر تاریخی حفاظت‌شده‌، معابد بودایی، زیارتگاه‌های شینتو و کاخ‌های پادشاهی‌اش معروف است. توکیو نیز شهری مدرن است که به‌دلیل سبک زندگی سریع، وجود مراکز سرگرمی، شرکت‌های بزرگ و فناوری شهرت دارد.

هزینه زندگی در ژاپن به شهر یا منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. شهرهای بزرگ از جمله توکیو، کاوازاکی و یوکوهاما به نسبت شهرهای دیگر ژاپن گران‌تر هستند. در ادامه ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای ژاپن را معرفی می‌کنیم.

ارزان‌ترین شهرهای ژاپن برای زندگی

 • کیوتو

  کیوتو پایتخت فرهنگی ژاپن محسوب می‌شود و ۱۷ میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است. برای حفظ آرامش شهر و البته مناظر سنتی، تبلیغات چشمک‌زن در کیوتو ممنوع شده است و ساختمان‌ها محدودیت ارتفاع دارند. با این حال، کیوتو یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین مکان‌ها برای اقامت در ژاپن است. هزینه زندگی در این شهر ۶۴/۴ درصد کمتر از نیویورک در آمریکا است.

 • ساپورو

  ساپورو بزرگ‌ترین شهر در منطقه هوکایدو است. هوکایدو شمالی‌ترین جزیره ژاپن محسوب می‌شود. ساپورو برای کسانی که به‌دنبال زندگی در طبیعت هستند، بهترین گزینه است. هرچند آب‌وهوای این شهر سرد است، اما هزینه پایین زندگی می‌تواند ساپورو را به مکانی مناسب برای زندگی تبدیل کند.

 • فوکوکا

  شهر ساحلی فوکوکا مرکز اقتصادی کیوشو است و به‌عنوان سومین جزیره بزرگ از پنج جزیره اصلی ژاپن شناخته می‌شود. این شهر نه‌تنها در مجاورت سواحل و کوه‌ها قرار دارد، بلکه بیشتر به‌خاطر غذاهای سنتی خاصش مشهور است. هزینه زندگی در فوکوکا ۲۱/۷۱ درصد کمتر از توکیو است.

 • ناها

  ناها پایتخت اوکیناوا، جزیره‌ای گرمسیری است که در جنوبی‌ترین قسمت ژاپن قرار دارد. برای مهاجرانی که به‌دنبال لذت بردن از زندگی در جزیره هستند و در عین حال توانایی پرداخت هزینه‌های بالای زندگی در شهرهای بزرگ را ندارند، ناها انتخاب خوبی است. توجه به این نکته مهم است که مردم اوکیناوا هویت، فرهنگ و زبان خاص خود را دارند و خود را ژاپنی نمی‌دانند.

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ژاپن

گران‌ترین شهرهای ژاپن برای زندگی

 • توکیو

  پایتخت ژاپن ترکیبی متنوع از مهاجران خارجی، عشایر، پرسنل نظامی و مردم محلی است که در این شهر شلوغ کنار هم زندگی می‌کنند. سبک زندگی در این شهر که به‌عنوان نهمین شهر گران دنیا شناخته می‌شود، مشابه نیویورک است. توکیو، گران‌ترین شهر ژاپن، بالاترین کیفیت زندگی و زیرساخت‌ها را ارائه می‌دهد.

 • اوزاکا

  اوزاکا در بخش مرکزی جنوبی ژاپن (منطقه کانسای) قرار دارد و نسبت به توکیو حال و هوایی معمولی‌تر دارد. این شهر به‌خاطر غذاخوری‌های ارزان، خیابان‌های پرجنب‌وجوش و جامعه محلی آرام مشهور است. هزینه زندگی در اوزاکا ۶۱/۸۹ درصد کمتر از نیویورک است.

 • یوکوهاما

  یوکوهاما دومین شهر بزرگ ژاپن است. بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی در این شهر بندری مستقر هستند و همین باعث شده که برای مهاجرت کاری مقصدی عالی باشد. این شهر بیش از ۱۰ مدرسه بین‌المللی، بیمارستان‌های مجهز، کلاس‌های آموزش زبان ژاپنی و سایر خدمات چندزبانه دارد. اجاره در یوکوهاما ۱۴/۲۷ درصد کمتر از توکیو است و برای کسانی که ترجیح می‌دهند در نزدیکی خلیج زندگی کنند، یوکوهاما ایده‌آل است.

 • ناگویا

  شهر ناگویا ترکیبی از زندگی مدرن و سنتی شهری است. ناگویا که به «شهر قلعه» معروف است، به‌عنوان یک ابرشهر در نظر گرفته می‌شود و چهارمین شهر پرجمعیت ژاپن است. این شهر یکی از بهترین سیستم‌های حمل‌ونقل کشور را دارد. ناگویا ارزان‌تر از توکیو و اوزاکا است.

متوسط هزینه ماهانه زندگی در ژاپن برای یک خانواده دونفره

هزینه زندگی یک خانواده دونفره در ماه بدون اجاره بین ۱۸ هزار تا ۳۶ هزار ین خواهد بود. همچنین هزینه سالانه زندگی یک فرد مجرد بدون اجاره ۱۲۲ هزار و ۶۵۲ ین تخمین زده می‌شود. با این حال، هزینه زندگی همان‌طور که قبلاً گفتیم، به سبک زندگی و موقعیت شخص در ژاپن بستگی دارد و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن مشخص کرد.

جمع‌بندی و سوالات متداول

 متوسط هزینه زندگی در ژاپن برای دانشجویان چقدر است؟

کل هزینه ماهانه برای دانشجویان خارجی حدود ۹۰ هزار ین است.

آیا هزینه زندگی در ژاپن بالاست؟

بله، هزینه زندگی در ژاپن بالاست. اما این هزینه بسته به شهر، محله و سبک زندگی شخص می‌تواند متغیر باشد.

هزینه زندگی در ژاپن برای یک خانواده دونفره چقدر است؟

هزینه زندگی یک خانواده دونفره بدون اجاره در ماه بین ۱۸ هزار تا ۳۶ هزار ین است.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در ژاپن کدام‌اند؟

ارزان‌ترین شهرهای ژاپن برای زندگی کیوتو، ساپور، فوکوکو و ناها هستند. گران‌ترین شهرهای ژاپن نیز توکیو، اوزاکا، یوکوهاما و ناگویا هستند.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در ژاپن چقدر است؟

شما می‌توانید با بودجه ماهانه ۱۲۳ هزار و ۲۰۰ ین تا ۳۴۷ هزار ین در ژاپن به‌راحتی زندگی کنید.