شهروندی سوئیس به‌دلیل مزایا و فرصت‌های متعدد خود، بسیار مورد توجه است. این شهروندی، حق زندگی و کار در یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای جهان را به افراد می‌دهد. ضمنا دسترسی به سیستم‌های بهداشتی، آموزشی و تامین اجتماعی بی‌نظیری را ممکن می‌سازد.

شهروندی سوئیس یک وضعیت مطلوب است که به افراد حق زندگی، کار و تحصیل در این کشور را می‌دهد. همچنین امکان برخورداری شهروندان از مزایای متعدد زندگی در این کشور را فراهم می‌سازد. این مزایا شامل دسترسی به بهداشت، درمان و آموزش با کیفیت بالا و زندگی در سیستم سیاسی قانونمند و اقتصاد بسیار باثبات است.

سوئیس همچنین به‌خاطر مناظر خیره‌کننده طبیعی، تاکید زیاد بر دموکراسی مستقیم، نوآوری و کیفیت زندگی بالا شهرت دارد. در نتیجه، شهروندی کشور سوئیس، رویای بسیاری از مردم سرتاسر جهان است و بسیاری تلاش می‌کنند از طریق تولد، ازدواج یا اخذ تابعیت آن را محقق کنند.برای گرفتن تابعیت و شهروندی کشور سوئیس باید با شرایط اخذ تابعیت، روش‌های دریافت شهروندی، مدارک لازم و مراحل آن آشنا شوید.

حقوق و مزایای شهروندی سوئیس

اخذ شهروندی سوئیس فرآیندی زمان‌بر و از نظر مالی، سخت است. با وجود این چالش‌ها، حقوق و مزایای شهروندی سوئیس بسیار زیاد است. بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افراد آرزوی شهروندی کشور سوئیس را داشته باشند. در ادامه، مهم‌ترین مزایای شهروندی سوئیس را بررسی خواهیم کرد.

حقوق و مزایای شهروندی سوئیس

۱. حقوق کامل سیاسی

شهروندان سوئیس از حقوق کامل سیاسی برخوردار هستند. به این معنی که آن‌ها قدرت دارند آینده کشورشان را از طریق دموکراسی مستقیم شکل دهند. سوئیس به رفراندوم‌های مکرر و ابتکارات شهروندی‌اش شناخته می‌شود. هر شهروند سوئیسی اجازه دارد نظرات خود را در مورد مسائل مهم بیان کند. این سیستم منحصربه‌فرد حکمرانی، به افراد احساس توانمندی و مشارکت اجتماعی می‌دهد.

۲. سیستم رفاه اجتماعی استثنایی

شهروندی سوئیس امکان دسترسی افراد به یک سیستم رفاه اجتماعی استثنایی را فراهم می‌کند. دولت سوئیس پوشش بهداشت و درمان جامعی را به همه شهروندان خود ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که درمان پزشکی در دسترس و کاملا مقرون‌به‌صرفه باشد.

علاوه‌بر این، اتباع سوئیس از مزایای بیمه بیکاری سخاوتمندانه، برنامه‌های بازنشستگی و مزایای از کار افتادگی بالایی برخوردار هستند. این سیستم رفاه اجتماعی به‌عنوان یک شبکه ایمنی عمل می‌کند تا امنیت مالی و آرامش خاطر کامل را برای شهروندان فراهم سازد.

۳. مزایای اقتصادی

اقتصاد سوئیس به‌دلیل ثبات و رقابت‌پذیری بالای خود شناخته می‌شود. بنابراین افراد با تبدیل‌شدن به شهروند این کشور می‌توانند از این چشم‌انداز اقتصادی پررونق بهره‌ ببرند. کار آزادانه و ایجاد یک کسب‌وکار نامحدود در سوئیس تنها برای شهروندان این کشور امکان‌پذیر است. سوئیس میزبان شرکت‌های چندملیتی و موسسات مالی متعددی است؛ پس فرصت‌های شغلی آن گسترده و پرسود هستند.

۴. دسترسی آزاد به منطقه شینگن

از دیگر مزایای مهم اخذ شهروندی سوئیس باید به آزادی رفت‌وآمد در منطقه شنگن اشاره کنیم. شهروندان سوئیسی می‌توانند بدون ویزا به سایر کشورهای شینگن سفر کنند و امکان سفر یکپارچه و آزاد به سراسر اتحادیه اروپا را داشته باشند. بنابراین افرادی که سفرهای بین‌المللی را در اولویت قرار می‌دهند، با شهروندی کشور سوئیس بسیار راحت خواهند بود.

۵. فرصت‌های آموزشی بی‌نظیر

تبدیل‌شدن به شهروند کشور سوئیس، درها را به روی فرصت‌های آموزشی استثنایی باز می‌کند. سوئیس میزبان برخی از بهترین دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی در سطح جهان است که آموزش باکیفیتی را ارائه می‌دهند. شهروندی سوئیس، دسترسی رایگان به این موسسات آموزشی را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا از تحصیلات درجه یک برخوردار شوند.

۶. امنیت بالا

سوئیس در سطح بین‌المللی، به‌عنوان کشوری بی‌طرف و علاقه‌مند به صلح‌ شناخته می‌شود. افراد به‌عنوان شهروندان سوئیس می‌توانند احساس امنیت بالایی داشته باشند، زیرا عضوی از کشوری هستند که صلح، ثبات و حفظ حقوق بشر را در اولویت قرار می‌دهد.

۷. سایر مزایا

به‌طور کلی، مزایای شهروندی سوئیس آن‌قدر متعددند که به سختی و زحمت دریافت آن می‌ارزد؛ به‌خصوص برای کسانی که متعهد به ساختن آینده‌ای مرفه در یکی از مطلوب‌ترین کشورهای جهان هستند. دیگر مزایای شهروندی سوئیس عبارت‌اند از:

 • ثبات سیاسی و دموکراسی با عملکرد خوب
 • سفر بدون ویزا به تعداد زیادی از کشورهای جهان
 • مراقبت بهداشتی و آموزشی با کیفیت بالا
 • نظام رفاه اجتماعی سخاوتمندانه
 • امکان برخورداری از تابعیت دوگانه
 • نرخ پایین جرم و جنایت و درجه بالایی از امنیت عمومی
 • توانایی انتقال شهروندی به نسل‌های آینده

شرایط اخذ تابعیت سوئیس

شرایط اخذ تابعیت سوئیس ممکن است با توجه به ملیت، شرایط شخصی شما و همچنین کانتون محل زندگی شما در سوئیس متفاوت باشد. علاوه‌بر این، قانون جدید شهروندی در سوئیس که از سال ۲۰۱۸ به مرحله اجرا در آمد، قوانین سخت‌تری را برای اخذ تابعیت این کشور وضع کرده است. به‌عنوان مثال، متقاضیان برای واجد شرایط‌بودن باید مجوز اقامت طولانی‌مدت نوع C را داشته باشند.

همان‌طور که قبلا ذکر کردیم، شهروندی کشور سوئیس مزایای بسیار زیادی دارد. اما یک شرط سخت هم دارد و آن، تکمیل خدمت سربازی برای مردان ۱۸ تا ۳۵ساله است. مردان در این بازه سنی معمولا از معافیت برخوردار نمی‌شوند و باید خدمت سربازی را پشت سر بگذارند. خدمت اجباری در ارتش سوئیس حداقل ۲۱ هفته طول می‌کشد.

مهارت در زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا رومانش نیز یکی از شرایط مهم در اخذ تابعیت کشور سوئیس است. متقاضیان باید تسلط خود را با شرکت در آزمون‌های معتبر زبان در یکی از این چهار زبان نشان دهند. در نهایت، تمایل به انطباق با آداب و رسوم، فرهنگ و جامعه سوئیس بسیار مهم است. این کار با احترام به ارزش‌ها، قوانین و سنت‌های سوئیس و در عین حال، مشارکت فعال در جامعه محلی صورت می‌گیرد.

شرایط اخذ تابعیت سوئیس

روش های گرفتن تابعیت سوئیس

در حال حاضر، چندین راه و روش برای اخذ شهروندی کشور سوئیس وجود دارد. ازجمله این روش‌ها می‌توان به تابعیت از طریق تبار، تابعیت از طریق پذیرش و تابعیت از طریق ازدواج اشاره کرد. اولین گزینه یعنی شهروندی از طریق تبار، مسیر ساده‌تر و نسبتا سریع‌تری برای اخذ تابعیت سوئیس است. اما دو روش آخر سخت‌تر هستند و به زمان، تلاش و رعایت الزامات خاص نیاز دارند. در این بخش از مقاله، به بررسی روش های گرفتن تابعیت سوئیس و الزامات و مزایای هریک می‌پردازیم.

۱. شهروندی سوئیس از طریق تبار

روش تبار را باید ساده‌ترین راه برای اخذ تابعیت سوئیسی به حساب آورد. این روش مخصوص افرادی است که حداقل یکی از والدین آن‌ها سوئیسی است. با این حال، الزامات و شرایطی دارد؛ مانند اثبات تابعیت سوئیسی والدین و ارائه شواهدی مبنی بر ارتباط متقاضی با فرهنگ و جامعه سوئیس. همچنین متقاضیان باید یک آزمون زبان را پشت سر بگذارند و تعهدات خدمت سربازی سوئیس را انجام دهند.

متقاضیان باید ارتباطات عمیق خود با کشور سوئیس را نشان دهند. این کار با ارائه مدارکی دال بر گذراندن وقت کافی در سوئیس، صحبت به زبان محلی و داشتن دانش اولیه از جامعه این کشور صورت می‌گیرد. همچنین متقاضیان باید به امنیت، نظم عمومی و ارزش‌های سوئیس احترام بگذارند.

ضمنا فرآیند درخواست شامل تکمیل فرم‌های لازم و ارائه اظهارنامه‌ها و پرسش‌نامه‌های لازم است. زمان پردازش درخواست‌ها می‌تواند تا ۱۲ ماه طول بکشد. در حال حاضر، هزینه درخواست برای بزرگسالان ۶۰۰ فرانک سوئیس (CHF) است، اما کودکان زیر ۱۸ سال می‌توانند به‌صورت رایگان درخواست شهروندی دهند. مگر در مواردی که درخواست بر اساس پدر سوئیسی است؛ در این صورت هزینه ۳۵۰ فرانک خواهد بود.

۲. شهروندی سوئیس از طریق پذیرش تابعیت

اخذ شهروندی سوئیس از طریق پذیرش تابعیت مخصوص افرادی است که برای مدت معینی در سوئیس زندگی کرده‌اند. برای درخواست از طریق این روش باید مجموعه‌ای از معیارها را داشته باشید، شرایط مربوطه را برآورده کنید و اسناد و اظهارنامه‌های مختلفی را ارائه دهید. این الزامات و روش‌های تابعیت، به کانتون مورد نظر شما در سوئیس بستگی دارد. زیرا درخواست‌ها باید در سه سطح فدرال، کانتونی و شهرداری تایید شوند.

اگرچه حداقل مدت اقامت برای واجدان شرایط، ۱۰ سال برای بزرگسالان است، اما این مدت برای افراد زیر ۱۸ سال، بر دو تقسیم می‌شود. بنابراین آن‌ها می‌توانند پس از پنج سال اقامت در سوئیس، برای شهروندی این کشور درخواست دهند.

معیارهای واجد شرایط‌ بودن برای شهروندی سوئیس

 • زندگی به‌مدت حداقل ۱۰ سال در سوئیس
 • سپری‌کردن حداقل ۱۸۳ روز در سال و حداقل سه سال از پنج سال منتهی به درخواست در سوئیس
 • نداشتن سابقه کیفری در پرونده فرد متقاضی
 • توانایی ادغام در جامعه سوئیس و پایبندی به آداب و سنن کشور
 • اثبات کمک مثبت خود به جامعه سوئیس در ۱۰ سال گذشته
 • تسلط به یکی از زبان‌های رسمی در سوئیس (رومانش، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی)
 • دانش اولیه از تاریخ، سیاست و آداب و رسوم کشور
 • احترام به امنیت و نظم عمومی و ارزش‌های سوئیس

مدارک مورد نیاز برای شهروندی سوئیس

 • فرم درخواست
 • مدارک اقامت (مانند قراردادهای اجاره، قبض آب و برق یا قراردادهای کاری)
 • مدارک شناسایی شخصی (مانند گذرنامه یا کارت شناسایی)
 • مدارک تحصیلی، سابقه شغلی و هرگونه مشارکت اجتماعی

فرآیند برنامه

 • پشت سر گذاشتن روند درخواست (معمولا تا یک سال)
 • اقدام برای شهروندی از طریق کانتون محلی
 • به تایید رسیدن درخواست در سطوح کانتونی، شهری و فدرال
 • پشت سر گذاشتن فرآیند مصاحبه با مقامات برای ارزیابی ادغام و مشارکت شما در جامعه سوئیس (در صورت نیاز)

۳. تابعیت سوئیس از طریق ازدواج

اخذ تابعیت سوئیس از طریق ازدواج، راهی برای همسران خارجی شهروندان سوئیسی است تا شهروندی سوئیس را دریافت کنند. البته توجه به این نکته مهم است که ازدواج با یک شهروند سوئیسی، به‌طور خودکار به همسر خارجی تابعیت نمی‌دهد. همسر خارجی باید شرایط خاصی داشته باشد و مراحل درخواست را طی کند. ضمنا شرایط دریافت تابعیت از طریق ازدواج، به کانتون بستگی دارد.

فرآیند درخواست معمولا شامل ارائه مدارک مختلف مانند گذرنامه و گواهی ازدواج است و ممکن است تایید آن تا یک سال هم طول بکشد. برای اینکه از طریق ازدواج شهروند سوئیس شوید، باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • حداقل پنج سال زندگی در سوئیس
 • زندگی در سوئیس حداقل ۱۲ ماه قبل از ارائه درخواست
 • ازدواج با یک شهروند سوئیسی به‌مدت حداقل سه سال
 • مهارت گفتاری سطح B۱ و مهارت نوشتاری سطح A۲ در یکی از زبان‌های ملی سوئیس
 • ادغام با سبک زندگی سوئیسی و آشنایی با آداب و رسوم این کشور
 • پیروی‌کردن از قانون سوئیس و خطری نداشتن برای امنیت داخلی یا خارجی کشور
 • استفاده‌نکردن از مزایای رفاهی اجتماعی در طول سه سال گذشته (مگر اینکه مبلغ دریافتی را پس دهید.)

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی سوئیس

اخذ تابعیت کشور سوئیس کار آسانی نیست؛ این کار فرآیندی سخت‌گیرانه دارد و نیازمند ارائه مدارک مختلف است. در ادامه به تشریح مدارک لازم برای گرفتن شهروندی سوئیس خواهیم پرداخت.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی سوئیس

۱. پاسپورت معتبر

پاسپورت معتبر اولین مدرکی است که برای درخواست شهروندی کشور سوئیس ضرورت دارد. این مدرک هویت و تابعیت متقاضی را تایید می‌کند. گذرنامه باید برای یک دوره زمانی خاص، حداقل ۶ ماه پس از تاریخ ورود به سوئیس معتبر باشد.

۲. فرم تکمیل‌شده

متقاضیان باید فرم درخواست تکمیل‌شده را ارائه دهند. این فرم به اطلاعات شخصی مانند نام، تاریخ تولد، ملیت و آدرس فرد نیاز دارد. همچنین شامل سوالاتی در مورد سوابق، تحصیلات و تجربیات حرفه‌ای متقاضی است.

۳. گواهی اقامت

گواهی اقامت یکی دیگر از مدارک مهم و مورد نیاز است. متقاضیان باید مدرکی قانونی مبنی بر اقامت مداوم در سوئیس برای حداقل ۱۰ سال ارائه دهند. این مدرک را می‌توان از طریق قراردادهای اجاره، قبض آب و برق یا قراردادهای کاری به اثبات رساند.

۴. عدم سوءپیشینه

متقاضیان شهروندی سوئیس باید یک گواهی عدم سوءپیشینه از مدت اقامت موقتشان در سوئیس ارائه دهند. همچنین به گواهی عدم سوءپیشینه از کشور مبدأ نیاز خواهد بود. (برای افرادی که در ۱۰ سال گذشته به کشور خود رفت و آمد داشته‌اند.)

۵. مدرک زبان

سوئیس چهار زبان رسمی آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش دارد. مهارت متقاضیان باید در زبان رسمی کانتونی باشد که در آن ساکن هستند. از طریق آزمون یا گواهی‌نامه زبان می‌توان مهارت خود را ثابت کرد.

۶. توان مالی

متقاضیان باید مدرکی مبنی بر توان مالی ارائه دهند. این کار را می‌توان از طریق صورت‌حساب‌های بانکی، قراردادهای کاری یا اسناد مالکیت تجاری انجام داد. مهم است که متقاضی از نظر مالی توانایی حمایت از خود و افراد تحت تکفل خود را داشته باشد.

۷. گواهی ادغام در سوئیس

متقاضیان باید مدارکی ارائه دهند که ادغام آن‌ها در جامعه سوئیس را به اثبات برساند. این گواهی می‌تواند شامل شرکت در دوره‌های زبان، کار داوطلبانه، مشارکت در جامعه و فعالیت‌های ادغام باشد.

۹. مدارک خانوادگی

متقاضیان باید در صورت لزوم، گواهی ازدواج و تولد معتبر برای خود و اعضای خانواده خود ارائه دهند. این مدارک، تاییدکننده وضعیت تاهل متقاضی و مشروعیت رابطه آن‌ها با همسر و فرزندان است.

مراحل اخذ تابعیت سوئیس

روند، هزینه‌ها و زمان پردازش درخواست برای اخذ شهروندی کشور سوئیس در کانتون‌ها و کمون‌های مختلف آن، متفاوت است. به‌طور معمول، این روند بیش از یک سال طول می‌کشد و ممکن است بیش از ۱۰۰۰ فرانک سوئیس هزینه داشته باشد. چون فرآیند اخذ تابعیت چندمرحله‌ای است.

مراحل اخذ تابعیت سوئیس

۱. اخذ اقامت سوئیس

اولین قدم در مراحل اخذ تابعیت سوئیس، اخذ اقامت این کشور است. زیرا برای درخواست شهروندی باید حداقل ۱۰ سال مستمر در سوئیس اقامت داشته باشید. این شرط برای افرادی که با شهروندان سوئیسی ازدواج کرده‌اند یا تبار سوئیسی دارند، به پنج سال کاهش می‌یابد.

۲. ارائه درخواست

گام بعدی، ارائه درخواست به مقامات محلی کانتون یا کمون محل زندگی شما در سوئیس است. این فرم باید به‌همراه مدارک لازم مانند اقامت نوع C، مهارت زبان، گواهی تولد، گواهی ازدواج، مدرک اقامت و مدارک اضافی ارسال شود که به کانتون یا کمون شما بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر باید با مقام تابعیت کانتونی خود تماس بگیرید.

۳. پردازش درخواست

پس از ارسال درخواست، پرونده متقاضی وارد مرحله پردازش دقیق خواهد شد. این فرآیند شامل بررسی پرونده شما توسط مقامات مختلف مانند مقامات کانتونی و دولت فدرال سوئیس است. درخواست‌ها ابتدا در سطح فدرال توسط SEM ارزیابی می‌شوند. اگر شرایط فدرال را برآورده کنید، SEM درخواست را برای ارزیابی بیشتر، به کانتون یا کمون محلی مربوطه ارسال می‌کند.

سپس باید در یک مصاحبه شخصی در دفتر مربوطه کانتون یا کمون محلی خود شرکت کنید و در آنجا از اقدامات بعدی مطلع خواهید شد. همچنین در این مرحله سهم کلی متقاضی در جامعه سوئیس، مهارت زبان، رعایت قوانین مالیات و ثبات مالی متقاضی ارزیابی می‌شوند. علاوه‌بر این، یک بررسی کامل از پیشینه متقاضی صورت می‌گیرد تا مطمئن شوند هیچ‌گونه خطری برای امنیت ملی سوئیس ندارد.

رویه پردازش درخواست در هر کمون و کانتون می‌تواند به‌طور قابل توجهی متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، برخی از کمون‌ها از متقاضیان می‌خواهند تا در آزمون پذیرش شفاهی یا کتبی شرکت کنند. در حالی که برخی دیگر، تصمیم‌گیری درخواست را به مجمع عمومی واگذار می‌کنند.

۴. مراسم اعطای تابعیت

اگر درخواست شما تمام مراحل تصمیم‌گیری را با موفقیت پشت سر گذاشت، مراسمی برای اعطای شهروندی سوئیس به شما، برگزار می‌شود. این مراسم معمولا در شهرداری محلی یا دفتر کانتون برگزار می‌شود تا سوگند وفاداری به کنفدراسیون سوئیس ادا کنید. پس از پایان مراسم، پاسپورت سوئیسی خود را دریافت می‌کنید که به معنای دریافت حقوق و امتیازات مربوط به شهروندی این کشور خواهد بود.

طبق گزارش‌ها، ارائه شهروندی در غرب سوئیس معمولا سخاوتمندانه‌تر از جاهای دیگر این کشور است. ضمنا اگر در طول درخواست خود به بخش دیگری از سوئیس نقل مکان کنید، مقام کانتون یا محلی که درخواست خود را در آن ارائه کرده‌اید، مسئول تصمیم‌گیری باقی می‌ماند.

قوانین تابعیت در سوئیس

کسب شهروندی در سوئیس با مجموعه‌ای از قوانین و مسئولیت‌ها همراه است و از هر فردی انتظار می‌رود به آن‌ها ملتزم باشد. یکی از وظایف اولیه شهروندان سوئیسی، مشارکت فعال در فرآیندهای دموکراتیک کشور است. این کار شامل رأی‌دادن در انتخابات ملی، منطقه‌ای و محلی و همچنین شرکت در همه‌پرسی و ارائه ابتکارات مختلف است.

شهروندان سوئیسی به همکاری با احزاب و سازمان‌های سیاسی تشویق می‌شوند تا از اهداف مورد نظر خود دفاع کنند. علاوه‌بر این، سوئیس از شهروندانش انتظار دارد به قوانین کشور احترام بگذارند، به رفاه کلی جامعه کمک کنند و به اصول برابری و عدم تبعیض پایبند باشند.

یکی دیگر از مسئولیت‌های ضروری شهروندی، کمک به رفاه کشور سوئیس از طریق ارائه مالیات است. سوئیس برای ارائه خدمات عمومی و زیرساخت‌ها، مالیات اخذ می‌کند. بنابراین از شهروندان انتظار می‌رود مالیات خود را صادقانه و سریع پرداخت کنند. در ادامه، به قوانین تابعیت در سوئیس می‌پردازیم.

قوانین تابعیت سوئیس

تابعیت دوگانه

افرادی که تابعیت سوئیسی را قبول می‌کنند، می‌توانند تابعیت محل تولد خود را هم حفظ کنند و تابعیت دوگانه داشته باشند. همچنین افراد دارای تابعیت دوگانه از ژانویه ۲۰۱۷ می‌توانند وارد منصب‌های دیپلماتیک شوند.

از دست دادن تابعیت

امکان از دست دادن تابعیت سوئیس در موارد زیر وجود دارد:

 • در صورتی که تابعیت به‌دست‌آمده شما از طریق تبار باشد و به هر دلیلی، پیوند والدینی شما قطع شود.
 • اگر فرزندی هستید که توسط یک تبعه خارجی که تابعیت سوئیس را ندارد به فرزندی پذیرفته شده‌اید.
 • اگر از والدین سوئیسی در خارج از کشور متولد شده‌اید و به‌عنوان شهروند سوئیسی ثبت نشده‌اید. همچنین تا سن ۲۵ سالگی به مقامات سوئیس اطلاع نداده‌اید که می‌خواهید شهروند کشور سوئیس بمانید.
 • اگر با تابعیت دوگانه در جرائمی مانند اقدامات تروریستی مشارکت دارید که امنیت یا شهرت بین‌المللی سوئیس را به خطر می‌اندازد.
 • اگر معلوم شود که در درخواست شهروندی خود اطلاعات نادرستی ارائه داده‌اید یا حقایق مهمی را پنهان کرده‌اید.
 • اگر بخواهید شهروند کشور دیگری شوید که تابعیت مضاعف را قبول ندارد، لازم است شهروندی کشور سوئیس را ترک کنید.

اگر تابعیت سوئیس خود را از دست داده‌اید، در صورت داشتن تمام معیارهای شهروندی می‌توانید برای بازگرداندن آن به‌مدت ۱۰ سال درخواست دهید. با این حال، اگر پس از اتمام دوره ۱۰ساله درخواست دهید، باید سه سال در سوئیس زندگی کرده باشید.

درخواست تجدیدنظر

از آنجایی که درخواست شما برای شهروندی کشور سوئیس در سطوح مختلف بررسی می‌شود، درخواست تجدیدنظر پیچیده خواهد بود. اگر درخواست شما را در مرحله اول SEM رد کند، تجدیدنظر معمولا دشوارتر خواهد بود.

برای این کار باید به دادگاه اداری فدرال اعتراض کنید؛ اگرچه ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگر درخواست شما در سطح کانتونی یا کمونی رد شود، باید روند تجدیدنظر را در کانتون طی کنید. اگر حقوق قانونی شما نقض شده باشد، ممکن است بتوانید پرونده تجدیدنظر شهروندی سوئیس را به دادگاه‌های فدرال ببرید.

فرم مشاوره اخذ شهروندی سوئیس

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت سوئیس بگیرم؟

در حال حاضر، تابعیت سوئیس از سه روش تبار (والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ سوئیسی)، ازدواج با شهروند سوئیس و پذیرش تابعیت (پس از ۱۰ سال اقامت موقت در سوئیس) قابل دستیابی است.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت سوئیس چیست؟

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت سوئیس، به شرایط هر فرد بستگی دارد. مثلا اگر یکی از والدین یا اجداد شما سوئیسی باشد، روش تبار برای شما مطمئن‌ترین و بهترین روش خواهد بود.

هزینه گرفتن تابعیت سوئیس چقدر است؟

هزینه گرفتن تابعیت سوئیس به روش درخواست و نیز کمون یا کانتون محل درخواست بستگی دارد. اما ممکن است بیش از ۱۰۰۰ فرانک سوئیس هزینه داشته باشد.

گرفتن تابعیت سوئیس چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن تابعیت سوئیس به آماده‌بودن تمام مدارک و داشتن تمام شرایط لازم بستگی دارد. به‌طور معمول، نتیجه درخواست شما پس از یک سال اعلام خواهد شد.