فرانسه یکی از کشورهای جذابی است که افراد زیادی برای تحصیل و زندگی، قصد مهاجرت به آن را دارند. یکی از مهم‌ترین موضوعات برای انتخاب یک کشور به قصد مهاجرت، آگاهی از هزینه زندگی در آن کشور است. 

فرانسه یکی از کشورهایی است که ایرانیان زیادی به فکر مهاجرت به آن هستند. این کشور از نظر صنعت، اقتصاد، آموزش و سطح کیفی زندگی، رتبه بالایی دارد. اگر به فکر مهاجرت به فرانسه هستید، بهتر است از هزینه‌های زندگی در این کشور آگاهی پیدا کنید. در این مقاله، درباره موارد تأثیرگذار بر هزینه زندگی در فرانسه خواهیم گفت.

هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در یک کشور، ارتباط زیادی به سبک زندگی و محل اقامت افراد دارد. به‌عنوان مثال، زندگی در پاریس به‌مراتب گران‌تر از زندگی در شهرهای کوچک فرانسه است. نکته دیگر، عادات و سبک زندگی اشخاص است. انتخاب رستوران، محل تحصیل یا نوع تفریحات می‌تواند تأثیر زیادی بر هزینه‌های زندگی بگذارد. فرانسه از نظر هزینه زندگی در بین ۱۹۷ کشور، رتبه ۲۹ و در میان بهترین کشورها برای زندگی، رتبه ۲۶ را دارد. 

نرخ تورم در فرانسه و بررسی قدرت خرید

پس از رشد همه‌گیری کرونا، بسیاری از کشورها از جمله فرانسه دچار تورم فزاینده‌ای شدند. دولت با اتخاذ برخی سیاست‌ها مانند افزایش حداقل حقوق کارمندان تلاش کرد جلوی کاهش قدرت خرید مردم را بگیرد. از اواسط سال ۲۰۲۲ رشد تورم در فرانسه تا حدودی کنترل شد و وضعیت به حالت عادی بازگشت. از دسامبر ۲۰۲۲ و پس از کاهش تورم در آلمان، فرانسه هم شاهد کاهش قیمت‌ها بود. 

حقوق مشاغل در فرانسه

متوسط دستمزد کارگران بخش خصوصی در فرانسه ۲۳۷۰ یورو است. کارکنان دولتی نیز به‌طور متوسط ۲۳۰۰ یورو در ماه دریافت می‌کنند. متوسط درآمد کارگران خوداشتغال ۳۸۲۰ یورو در ماه است.

از آگوست ۲۰۲۲ حداقل دستمزد ملی - معروف به SMIC - در فرانسه ۱۱٫۰۷ یورو در ساعت پیش از کسر مالیات است که پس از کسر مالیات به حدود ۸٫۷۶ یورو می‌رسد. یک کارگر تمام‌وقت با حداقل دستمزد، ۱۳۲۹٫۰۵ یورو (پس از کسر مالیات) در ماه درآمد دارد. 

حقوق خوب در فرانسه بر اساس موقعیت مکانی، شغل و تجربه افراد متفاوت است. یک دستمزد خوب برای زندگی در فرانسه بین ۲۴۰۰ تا چهار هزار یورو پس از کسر مالیات برآورد می‌شود. درآمد خالص خوب در پاریس، گران‌ترین شهر فرانسه، بین سه هزار تا پنج هزار یورو در ماه است.

هزینه‌ های زندگی در فرانسه

هزینه‌ زندگی در فرانسه شامل هزینه مسکن، غذا و پوشاک، رفت‌وآمد، درمان و بیمه، ورزش و تفریح و تحصیل می‌شود. در ادامه، جزئیات مربوط به هرکدام از این موارد را بررسی خواهیم کرد.  

 1. هزینه مسکن در فرانسه

  بسته به اینکه خانه خود را بخرید یا جایی برای زندگی در فرانسه اجاره کنید، احتمالاً هزینه زندگی شما متفاوت خواهد بود. قیمت هر دو می‌تواند از شهری به شهر دیگر بسیار متفاوت باشد. در این بخش، هزینه‌های مربوط به اجاره خانه و خرید خانه را بررسی می‌کنیم. 

  هزینه‌های اجاره خانه در فرانسه

  آپارتمان‌های شهری در پاریس بسیار گران هستند. شما می‌توانید با نقل‌مکان به حومه شهر، هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهید. به‌عنوان مثال، برای یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز پاریس، باید ۱۸۰۰ یورو در ماه بپردازید. اجاره آپارتمانی با دو یا سه اتاق خواب، بیش از دو برابر این مبلغ است. هزینه‌های اجاره خانه در شهرهای لیون و مارسی از قرار زیر هستند:

  • در لیون، اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر حدود ۶۰۰ تا ۱۲۵۰ یورو و آپارتمان سه‌خوابه ۱۲۵۰ تا سه هزار یورو است.
  • در مارسی، اجاره ماهانه آپارتمان‌ یک‌خوابه حدود ۶۰۰ یورو و آپارتمان سه‌خوابه در حدود ۱۱۲۵ یورو برآورد می‌شود.

  قیمت ملک در فرانسه

  درست مانند اجاره، قیمت خرید ملک نیز در سراسر کشور متفاوت است. به‌عنوان مثال، ملک در مرکز پاریس به‌طور متوسط ۱۳ هزار یورو به‌ازای هر مترمربع است. در حومه شهر، قیمت ملک حدود ۹ هزار یورو برای هر مترمربع برآورد می‌شود. قیمت ملک در لیون و مارسی به ترتیب زیر است:

  • در لیون، قیمت خانه در مرکز شهر ۵۱۰۰ یورو و در حومه شهر ۳۴۰۰ یورو برای هر مترمربع برآورد می‌شود. 
  • در مارسی، یک آپارتمان در مرکز شهر به‌طور متوسط ۳۲۰۰ یورو و یک آپارتمان در حومه شهر حدود هزار یورو به‌ازای هر مترمربع است. 

  هزینه نگهداری خانه

  اگر یک آپارتمان اجاره می‌کنید، باید هزینه نگهداری ساختمان و سایر امکانات را نیز بپردازید. هزینه‌ها شامل مواردی مانند نظافت راه‌پله، هزینه سرایداری، تعمیر آسانسور، آب و... می‌شوند. هرچه اقامتگاه شما مجلل‌تر باشد، هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد. متوسط هزینه نگهداری خانه در پاریس ماهانه ۲۵ یورو به‌ازای هر مترمربع در سال است. 

  هزینه زندگی در فرانسه برای مسکن

 2. هزینه غذا و پوشاک در فرانسه

  خانواده‌های فرانسوی به‌طور متوسط حدود ۳۸۵ یورو در ماه برای غذا از جمله خواربار و صرف غذا در خارج از خانه خرج می‌کنند. چند نمونه از هزینه‌های اقلام غذایی در پاریس از این قرار است:

  • منوی اصلی ناهار (شامل نوشیدنی) در منطقه تجاری: ۱۸ یورو
  • یک وعده غذایی دونفره در یک رستوران خوب: معمولاً حدود ۶۰ یورو
  • غذای ترکیبی در رستوران فست‌فود: ۱۱ یورو
  • ۵۰۰ گرم سینه مرغ بدون استخوان: ۶ یورو
  • یک لیتر شیر پرچرب: ۱٫۲۵ یورو
  • ۱۲ عدد تخم‌مرغ: ۴٫۲۱ یورو 
  • یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی: ۲٫۷۹ یورو
  • ۵۰۰ گرم پنیر محلی: ۹ یورو
  • یک کیلوگرم سیب: ۲٫۸۸ یورو
  • یک کیلوگرم سیب‌زمینی: ۱٫۸۲ یورو
  • دو لیتر کوکاکولا: ۲٫۱۴ یورو
  • نان برای دو نفر برای یک روز: ۱٫۱۹ یورو

  هزینه پوشاک در فرانسه مانند کشورهای اروپایی همسایه است. برای خرید لباس تابستانی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای حدود ۳۵ یورو، برای یک شلوار جین باکیفیت حدود ۸۰ یورو، برای یک جفت کتانی ۸۲ یورو و برای خرید یک جفت کفش چرمی مردانه باید ۱۲۰ یورو هزینه کنید. 

  هزینه زندگی در فرانسه برای غذا و پوشاک

 3. هزینه رفت‌وآمد در فرانسه

  اگرچه هزینه زندگی در پاریس بالا است، اما یکی از مزایای زندگی در شهرهای توسعه‌یافته، سیستم حمل‌ونقل عمومی گسترده است. مهاجرانی که در پاریس و بسیاری دیگر از شهرهای بزرگ فرانسه زندگی می‌کنند، چندان نیازی به ماشین ندارند.

  مترو و سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی در شهرهای فرانسه بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. به‌عنوان مثال، بلیت یک‌طرفه در پاریس حدود ۱٫۹۰ یورو و بلیط ماهانه حدود ۷۵ یورو است. علاوه بر این، اگر از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای رفت‌وآمد به محل کار استفاده ‌کنید، برخی از کارفرمایان به شما یارانه رفت‌وآمد پرداخت می‌کنند. 

  هزینه تاکسی در سراسر فرانسه متفاوت است. برای مثال اگر در پاریس یا مارسی تاکسی بگیرید، هزینه از پنج یورو شروع می‌شود و حدود ۱٫۶۰ یورو به‌ازای هر کیلومتر افزایش می‌یابد. در جاهای دیگر، تعرفه از حدود ۲٫۵۰ یورو شروع می‌شود و در هر کیلومتر ۱٫۸۰ یورو افزایش می‌یابد. در فرانسه، قیمت سوخت برای هر لیتر حدود ۱٫۶۰ یورو است. 

 4. هزینه درمان و بیمه در فرانسه

  یکی از جنبه‌های مثبت زندگی در فرانسه یارانه درمانی است. همه افرادی که بیش از سه ماه در فرانسه زندگی می‌کنند، واجد شرایط بیمه درمانی دولتی هستند. این بیمه که Protection Universelle Maladie (PUMA) نام دارد توسط سیستم تأمین اجتماعی فرانسه پشتیبانی می‌شود. به این معنی که حدود هشت درصد از بسته‌ حقوقی بیشتر کارمندان به آن اختصاص می‌یابد و ۱۳ درصد دیگر آن را کارفرمایان پرداخت می‌کنند.

  همه باید ابتدا در یک شرکت بیمه درمانی فرانسوی و نزد یک پزشک در فرانسه ثبت‌نام کنند و برای اکثر درمان‌های پزشکی خود به آن پزشک مراجعه کنند. حدود ۷۰ درصد هزینه‌های پزشکی پوشش داده می‌شوند، اما در برخی موارد مانند سرطان، دیابت یا بچه‌دار شدن در فرانسه، ۱۰۰ درصد هزینه‌ها توسط سیستم مراقبت‌های بهداشتی فرانسه پوشش داده می‌شوند. کسانی که خواهان پوشش ۱۰۰ درصدی در همه زمینه‌ها هستند، می‌توانند برای پوشش باقیمانده در طرح بیمه درمانی خصوصی ثبت‌نام کنند. 

  هزینه زندگی در فرانسه برای درمان و بیمه

 5. هزینه ورزش و تفریح در فرانسه

  در فرانسه کارهای زیادی را در اوقات فراغت می‌توان انجام داد و به همین دلیل باید هزینه‌های اوقات فراغت را هم در نظر داشته باشید. اگر از علاقه‌مندان به تناسب اندام هستید، عضویت در باشگاه ورزشی حدود ۳۵ یورو در ماه برای شما هزینه دارد. بلیت‌ سینماهای فرانسه نیز کمی ارزان‌تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است و به‌طور متوسط ۱۱ یورو هزینه دارد. 

 6. هزینه تحصیل در فرانسه

  یکی دیگر از موارد تأثیرگذار بر هزینه زندگی در فرانسه، هزینه تحصیل است. در فرانسه، هر کودک از سن ۶ تا ۱۶ سالگی باید به مدرسه برود. دولت هزینه‌های مربوط به آموزش را پرداخت می‌کند؛ به‌جز برخی از وسایل مدرسه و سفرهای علمی. یکی از عوامل نشان‌دهنده کیفیت زندگی در فرانسه حمایت دولت از آموزش است. مدارس دولتی در کشور فرانسه عموماً دوزَبانه نیستند. بنابراین، والدینی که به‌دنبال مدارس بین‌المللی در فرانسه هستند، باید هزینه بیشتری بپردازند. هزینه شهریه سالانه مدرسه به‌طور قابل‌توجهی متفاوت است، اما از حدود پنج هزار یورو در سال شروع می‌شود.

  دانشگاه‌ها در فرانسه به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ۲۷۷۰ یورو در مقطع کارشناسی و ۳۷۷۰ یورو در مقطع کارشناسی ارشد هزینه دارد. البته برخی رشته‌ها ممکن است شهریه بالاتری داشته باشند. 

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در فرانسه

  شهریه دانشگاه‌های خصوصی در فرانسه، گران‌تر از دانشگاه‌های دولتی است. به‌طور کلی، شهریه تحصیل برای کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی از ۲۸۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به رشته تحصیلی و سیاست‌های دانشگاه می‌تواند تا ۶۶۰۰ یورو در سال نیز برسد.

  هزینه تحصیل برای کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه از ۳۷۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به رشته تحصیلی و قوانین دانشگاه می‌تواند تا ۹۹۰۰ یورو در سال نیز برسد. البته رشته‌های خاصی وجود دارند که برای تحصیل در آن‌ها باید شهریه بیشتری پرداخت کرد. برای آگاهی دقیق از شهریه هر رشته، بهتر است به سایت دانشگاه رجوع کنیم.  

  هزینه تحصیل برای دوره‌های MBA و MSc در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه از ۵۳۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به قوانین دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ یورو در سال برسد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در فرانسه

شهریه دانشگاه‌های خصوصی در فرانسه، گران‌تر از دانشگاه‌های دولتی است. به‌طور کلی، شهریه تحصیل برای کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی از ۲۸۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به رشته تحصیلی و سیاست‌های دانشگاه می‌تواند تا ۶۶۰۰ یورو در سال نیز برسد.

هزینه تحصیل برای کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه از ۳۷۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به رشته تحصیلی و قوانین دانشگاه می‌تواند تا ۹۹۰۰ یورو در سال نیز برسد. البته رشته‌های خاصی وجود دارند که برای تحصیل در آن‌ها باید شهریه بیشتری پرداخت کرد. برای آگاهی دقیق از شهریه هر رشته، بهتر است به سایت دانشگاه رجوع کنیم.  

هزینه تحصیل برای دوره‌های MBA و MSc در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه از ۵۳۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به قوانین دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ یورو در سال برسد.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

همان‌طور که گفتیم هزینه زندگی برای هر فرد در هر کجا بستگی به سبک زندگی و عادات او دارد. برای دانشجویان بین‌المللی، هزینه زندگی در فرانسه، علاوه بر موارد فوق، به شهر یا منطقه‌ای که در آن ساکن می‌شوند نیز بستگی دارد.

به‌عنوان مثال، با احتساب هزینه اقامت در پاریس، متوسط هزینه زندگی در فرانسه برای هر دانشجو حدود ۱۸۰۰ یورو در ماه است. این رقم می‌تواند با توجه به سبک و محل زندگی، کم یا زیاد شود. مثلاً اگر دانشجو بخواهد در خوابگاه‌ دانشجویی دانشگاه زندگی کند، ممکن است این هزینه به ۱۲۰۰ یورو در ماه کاهش یابد.

هزینه زندگی دانشجویی در نیس، حداکثر به ۱۴۰۰ یورو در ماه می‌رسد. در شهرهای نسبتاً مقرون‌به‌صرفه مانند بوردو، نانت، لیون یا تولوز هزینه زندگی دانشجویی ممکن است تا هزار یورو در ماه کاهش یابد. در شهرهای دیگر، به‌صورت ماهانه، دانشجویان می‌توانند با ۶۵۰ یورو ماه را به انتها برسانند.  

هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجو

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانسه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانسه بنا بر جمعیت و دیگر شاخص‌های اقتصادی، متفاوت است. در جدول زیر هزینه زندگی در برخی از شهرهای فرانسه در سال ۲۰۲۲ آمده است.

نام شهرجمعیتمیانگین هزینه زندگی در ماه
پاریس۲ میلیون نفر۱۹۳۴ یورو
مارسی۸۷۱ هزار نفر۱۲۲۷ یورو
لیون۵۲۳ هزار نفر۱۲۷۲ یورو
تولوز۴۹۳ هزار نفر۱۲۲۴ یورو
نیس۳۴۳ هزار نفر۱۳۰۹ یورو
نانتس۳۱۹ هزار نفر۱۱۲۰ یورو
مونپلیه۲۹۶ هزار نفر۱۱۵۵ یورو
استراسبورگ۲۸۷ هزار نفر۱۰۴۳ یورو
بوردو۲۶۱ هزار نفر۱۲۱۴ یورو
لیل۲۳۴ هزار نفر۱۱۳۴ یورو
رن۲۲۰ هزار نفر۱۰۶۴ یورو
تولون۱۷۹ هزار نفر۱۱۶۹ یورو
دیون۱۵۸ هزار نفر۱۰۱۵ یورو
آنژه۱۵۶ هزار نفر۱۰۷۱ یورو
سنت دنیس۱۵۴ هزار نفر۱۱۸۲ یورو

ارزان‌ترین شهرهای فرانسه برای زندگی

در این بخش، برخی از ارزان‌ترین شهرهای فرانسه برای زندگی را بررسی می‌کنیم. 

 1. مونپلیه

  هزینه زندگی در فرانسه در شهر مونپلیه، ارزان‌تر از بسیاری از دیگر شهرها است. این شهر سه دانشگاه دارد و دانشجویان زیادی در آن زندگی می‌کنند. هزینه زندگی در مونپلیه به‌طور میانگین ۱۱۵۵ یورو در ماه است. 

 2. مارسی

  مارسی تا حدودی جذابیت‌های شهر بزرگ پاریس را دارد، اما خبری از قیمت‌های نجومی در آن نیست. این شهر با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر، یک شهر بزرگ (در واقع، دومین شهر بزرگ فرانسه) است. در مارسی که شهر پر جنب‌وجوشی است، فرصت‌های شغلی فراوانی نیز وجود دارند. البته اگر برای امنیت خود ارزش قائل هستید! بهتر است از رفتن به حومه‌ شهر مارسی اجتناب کنید. به‌طور کلی، هزینه زندگی در مارسی ماهانه ۱۲۵۰ یورو است.

 3. پواتیه

  یکی دیگر از شهرهای ارزان فرانسه، پواتیه است. در این شهر می‌توانید با ۴۰۰ یورو در ماه یک آپارتمان اجاره کنید. سایر هزینه‌های ضروری مانند مواد غذایی، حمل‌ونقل و خدمات هم مقرون‌به‌صرفه هستند. این شهر کوچک محیطی دوستانه و معماری بسیار زیبای قرون‌وسطایی دارد.

 4. گرنوبل

  گرنوبل ممکن است کوچک باشد، اما تنوع کافی برای سرگرم کردن شما را دارد. این شهر زیبا دسترسی آسانی به کوه‌های آلپ دارد و مکانی عالی برای افرادی است که می‌خواهند از طبیعت لذت ببرند. میانگین هزینه زندگی در گرنوبل ۱۲۲۵ یورو در ماه است. 

 5. لیل

  یکی دیگر از شهرهای ارزان در فرانسه، لیل است. این شهر از طریق قطار دسترسی سریع و آسانی به پاریس، لندن، بروکسل و آمستردام دارد. به‌عنوان یک مزیت اضافی، هزینه زندگی در شهر به‌اندازه‌ای کم است که پس از رسیدن به مقصد، قدرت خرج زیادی خواهید داشت. لیل که زمانی یک شهر صنعتی تیره‌وتار بود، گذشته خود را رها کرده و حالا به‌عنوان شهری پر جنب‌وجوش و سرزنده شناخته می‌شود. هزینه زندگی در این شهر به‌طور میانگین ۱۱۵۰ یورو در ماه است.

هزینه زندگی در فرانسه در شهر لیل

گران‌ترین شهرهای فرانسه برای زندگی

برخی از گران‌ترین شهرهای فرانسه عبارت‌اند از:

 1. پاریس

  پاریس همواره به‌عنوان یکی از گران‌ترین شهرهای فرانسه و اروپا معرفی می‌شود. در پاریس، علاوه بر مسکن، دیگر هزینه‌های زندگی نیز بسیار بالا هستند. 

 2. لیون

  لیون فقط یک مرکز اقتصادی نیست، بلکه به‌دلیل تاریخش نیز مشهور است. قیمت املاک در مرکز شهر بالا است و هزینه‌های زندگی نیز به همان اندازه بالا هستند.

 3. بوردو

  در حالی که هزینه‌ اجاره در این شهر ممکن است در مقایسه با پاریس و لیون کمی کمتر باشد، اما منطقه بوردو به شهری گران‌قیمت با افزایش قیمت املاک و مستغلات شهرت دارد.

 4. نیس

  نیس، شهر مناظر زیبا و مقصد موردعلاقه گردشگران است. بنابراین هزینه‌های زندگی در آن بالا هستند. به‌خصوص بیرون غذا خوردن در این شهر می‌تواند بسیار گران تمام شود.

 5. رن

  رن یکی دیگر از شهرهای گران فرانسه است. درست است که هزینه اجاره مسکن در رن در مقایسه با پاریس ارزان‌تر است، اما دیگر هزینه‌های زندگی در این شهر همچنان گران هستند. 

هزینه زندگی در فرانسه در شهر رن

متوسط هزینه ماهانه زندگی در فرانسه برای یک خانواده دونفره

فرانسه یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد و میانگین هزینه زندگی در آن بیشتر از کشورهای همسایه اروپای غربی است. گران‌ترین شهر فرانسه، پاریس است. در گزارش هزینه زندگی مرسر در سال ۲۰۲۱، پاریس در رتبه ۳۳ قرار گرفت و گران‌تر از آمستردام، مونیخ و بروکسل و ارزان‌تر از لندن، نیویورک و زوریخ بود. قیمت‌ها در سایر مناطق کشور، به‌ویژه در حومه پاریس و در جنوب فرانسه، بسیار کمتر از پایتخت هستند. هزینه یک خانواده دونفره که در پاریس مستقر می‌شوند، می‌تواند به ۲۴۰۰ یورو در ماه یا بیشتر برسد. برای زندگی در شهری غیر از پایتخت باید حداقل روی ۱۸۰۰ یورو در ماه حساب کنید.

جمع‌بندی

میزان هزینه زندگی در فرانسه به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. هزینه زندگی در شهری مثل پاریس، بسیار گران است. در پاریس میانگین هزینه اجاره آپارتمان ۱۸۰۰ یورو در ماه می‌شود. به‌طور کلی برای یک زندگی راحت در فرانسه شما به ۲۴۰۰ تا ۴ هزار یورو در ماه نیاز دارید. متوسط حقوق در فرانسه در حدود ۲۴۰۰ یورو است. 

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی برای یک دانشجو در پاریس ماهانه ۱۸۰۰ و در دیگر شهرها ۱۲۰۰ یورو در ماه است. 

 

آیا هزینه زندگی در فرانسه بالا است؟

هزینه زندگی در فرانسه در شهرهایی مانند پاریس، لیون و بوردو بالا است؛ اما در شهرهای دیگر فرانسه مانند مونپلیه، سنت اتین و... هزینه زندگی مناسب است.

هزینه زندگی در فرانسه برای یک خانواده دونفره چقدر است؟

هزینه زندگی در فرانسه برای یک خانواده دونفره در پاریس ۲۴۰۰ یورو و در شهرهای دیگر ۱۸۰۰ یورو در ماه است. 

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در فرانسه کدام‌اند؟

شهرهای پاریس، لیون و بوردو گران‌ترین شهرها و شهرهای مونپلیه و سنت اتین جزو شهرهای ارزان فرانسه هستند.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در فرانسه چقدر است؟

حقوق خوب در فرانسه بر اساس موقعیت مکانی، شغل و تجربه شما متفاوت است. یک دستمزد خوب برای زندگی در فرانسه بین ۲۴۰۰ تا چهار هزار یورو پس از کسر مالیات است. درآمد خالص خوب در پاریس، گران‌ترین شهر فرانسه، بین سه هزار تا پنج هزار یورو در ماه است.