ویزای تحصیلی روسیه برای دانش آموزان و دانشجویانی صادر می‌شود که قصد دارند در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کشور روسیه مشغول به تحصیل شوند.

دولت روسیه ویزای تحصیلی را به سه شکل یک‌بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود صادر می‌کند. این ویزا معمولا ۹۰ روز اعتبار دارد. در صورتی‌که طول دوره آموزشی بیشتر شود این ویزا توسط وزارت امور خارجه روسیه تا یک سال تمدید می‌شود. بعدازآن بسته به طول دوره، ویزا دوباره تمدید می‌شود و ذکر این نکته ضروری است که این ویزا در کلیه دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسه‌های آموزشی این کشور اعتبار دارد.

ویزای تحصیلی
پرچم روسیه
مشاوره رایگان

چه کسانی به ویزای تحصیلی روسیه نیاز دارند؟

اتباع اوستیا می‌توانند بدون ویزای تحصیلی وارد روسیه شده و برای مدت نامحدودی در این کشور بمانند. اتباع دیگر کشورها و دانشجویانی که قصد دارند در کشور روسیه درس بخوانند باید ویزا اخذ کنند. دولت روسیه انواع ویزای تحصیلی را در مدت‌زمان‌های ۱۴، ۳۰، ۶۰ و ۹۰ روزه صادر می‌کند.

انواع ویزای تحصیلی روسیه

دولت روسیه برای دانش آموزان و دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند ویزای تحصیلی صادر می‌کند. انواع ویزای تحصیلی روسیه یک‌بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود است. این ویزا معمولا ۹۰ روز اعتبار دارد.

شرایط ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی با سهولت بیشتری صادر می‌شود. یکی از مزایای اصلی این ویزا، اعتبار بالای موسسه‌ها و دانشگاه‌های این کشور است. تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به‌صورت حضوری، تمام‌وقت و به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است. برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه نیازی به مدرک زبان نیست.

معمولا دانشگاه‌های این کشور در سال اول یک دوره آموزشی زبان روسی را برگزار کرده و زبان روسی را به دانشجویان یاد می‌دهند. برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه نیازی به ارائه تمکن مالی ندارید و محدودیت سنی برای صدور این ویزا وجود ندارد.

 • متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی می‌توانند به زبان فرانسه هم تحصیل کنند. این افراد قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره پادفک شرکت کنند. این دوره که قبل از دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی است دروس زیست و شیمی را به زبان روسی آموزش می‌دهند.
 • ویزای تحصیلی روسیه برای مقطع لیسانس: طول این دوره ۴ سال است و تدریس تمامی دروس به زبان روسی انجام می‌شود.
 • ویزای تحصیلی روسیه برای مقطع فوق‌لیسانس طول این دوره آموزشی ۲ سال است. دانشجویانی که لیسانس و فوق‌لیسانس خود را در روسیه گرفته‌اند می‌توانند نظر مثبت اساتید را برای اخذ بورسیه دکترا جلب کنند. تمامی دروس در این مقطع به زبان روسی و انگلیسی ارائه می‌شود. افرادی که قصد دارند به زبان انگلیسی درس بخوانند باید نمره آیلتس ۶ تا ۶٫۵ داشته باشند. دانشجویان این دوره می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشند.
 • ویزای تحصیلی روسیه برای دوره دکترا: متقاضیان اخذ دکترا از دانشگاه‌های روسیه می‌توانند این دوره را به‌صورت رایگان سپری کنند. برای این منظور باید از دانشگاه‌های این کشور بورسیه دریافت کنند. مبلغ بورسیه در حدود ۲۰۰۰ دلار (۲ هزار دلار)‌ در سال است. داشتن مدرک معتبر لیسانس و فوق‌لیسانس با معدل بالا، داشتن مقالات علمی و معتبر، نمره زبان بالا و نظر مثبت اساتید برای اخذ بورسیه موثر هستند.

دانشگاه پزشکی مسکو (سچینوا)، دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ (پاولو )، انستیتو دندان‌پزشکی مسکو، مرکز چشم‌پزشکی فیدروف و آکادمی تخصصی پزشکی سن‌پترزبورگ از معتبرترین دانشگاه روسیه در رشته‌های پزشکی هستند. مدارک این دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ایران است. در سال‌های اخیر تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه مورد استقبال دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه

مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه مانند ویزای تحصیلی دیگر کشورها است.

 • دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه اخذ کنند. در برخی از موارد وزارت امور خارجه یا وزارت کشور روسیه نیز برای دانشجویان نامه پذیرش صادر می‌کنند.
 • در مرحله بعدی متقاضی باید فرم مربوط به دریافت ویزای تحصیلی روسیه را تکمیل کند. در این بخش باید تمامی سؤالاتی که علامت ستاره دارند به‌درستی و با دقت پاسخ داده شوند.
 • آماده کردن مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه مرحله بعدی است. تمامی مدارک باید با دقت و بدون عیب و نقص به سفارت این کشور تحویل داده شود.
 • پرداخت هزینه ویزای تحصیلی روسیه
 • بعد از انجام این مراحل باید منتظر ماند تا سفارت ویزا را صادر کند. در صورت لزوم ممکن است برای مصاحبه از طرف سفارت برای متقاضی دعوت‌نامه ارسال شود.

بعد از رسیدن به روسیه دو مرحله دیگر را باید انجام داد. مرحله اول دریافت کارت مهاجرت در هنگام ورود به این کشور است. کارت مهاجرت دو قسمت داشته و حاوی اطلاعات شخصی و علت سفر به روسیه است. یک قسمت از کارت را به پلیس مرزی داده و قسمت دیگر همراه متقاضی می‌ماند. مرحله بعدی ثبت ویزای دانشجویی توسط هتل یا محل اقامت است. برای این کار یک کپی از پاسپورت، کارت مهاجرت و ویزای تحصیلی را به هتل تحویل داده می‌شود. اگر دانشجو کارت اقامت خود را گم کند تا سه روز می‌تواند از اداره خدمات فدرال به‌صورت رایگان دریافت کند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه

مدارک لازم ویزای تحصیلی روسیه باید به‌طور کامل و بدون نقص تحویل سفارت روسیه داده شود. مدارک لازم برای صدور ویزای تحصیلی روسیه شامل موارد زیر است:

 • ارائه دعوت‌نامه از یک دانشگاه معتبر روسیه. این دعوت‌نامه به‌صورت کتبی یا الکترونیکی باید تحویل سفارت روسیه شود
 • دعوت‌نامه دانشگاه روسیه به وزارت امور خارجه ارسال‌شده و این وزارت خانه دعوت‌نامه را برای سفارت روسیه ارسال می‌کند
 • گواهی انجام آزمایش ایدز؛ تاریخ انجام این آزمایش باید در سه ماه اخیر باشد و در زمان درخواست ویزا معتبر باشد
 • ارائه بیمه‌نامه سلامت؛ این بیمه‌نامه باید توسط یک بیمه داخلی یا روسی صادرشده باشد. شهروندان کشورهای ایران، اتحادیه اروپا، ایسلند و چند کشور دیگر ملزم به داشتن بیمه هستند
 • داشتن پاسپورت معتبر و ارائه کپی از صفحه اول
 • ۵ قطعه عکس رنگی جدید
 • ارائه رضایت‌نامه رسمی برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال

هزینه ویزای تحصیلی روسیه

هزینه ویزای تحصیلی روسیه به عوامل مختلفی بستگی دارد. متقاضی دریافت این ویزا  باید هزینه صدور آن را بپردازد. هزینه صدور ویزای به عواملی ازجمله ملیت، نوع ویزا، ورود از دریا هوا و موارد مشابه مانند طول مدت اقامت و زمان آماده شدن ویزا بستگی دارد.

اعتبار ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه معمولا ۹۰ روز اعتبار دارد. درصورتی‌که طول دوره آموزشی بیش از سه ماه باشد ویزا تا یک سال تمدید می‌شود. بعد از یک سال تا پایان دوره تحصیلی ویزا قابل تمدید است.

صدور ویزای تحصیلی روسیه چقدر طول می‌کشد؟

ویزای تحصیلی روسیه معمولا طی ۱۰ روز کاری آماده می‌شود. درصورتی‌که پردازش درخواست و صدور ویزا طولانی شود این زمان به ۲۰ تا ۳۰ روز کاری نیز می‌رسد.

تمدید ویزای تحصیلی روسیه

تمدید ویزای تحصیلی روسیه با توجه به مدت‌زمان دوره آموزشی انجام می‌شود. اگر دانشجو بدون تمدید ویزای تحصیلی در روسیه بماند ممکن است ۵۰۰۰ (۵ هزار) تا ۷۰۰۰ روبل (۷ هزار) جریمه‌شده و تا ۵ سال اجازه ورود به این کشور را نداشته باشد. دانشجو باید ۳۰ تا ۴۰ روز قبل از پایان اعتبار ویزا با دفتر امور بین‌الملل دانشگاه تماس گرفته و تقاضای تمدید ویزا داشته باشد. مدارک لازم برای تمدید ویزای تحصیلی روسیه:

 • یک قطعه عکس
 • نامه درخواست تمدید و بیان علت تمدید ویزا
 • ارائه اصل و کپی کارت اقامت
 • پرداخت هزینه تمدید ویزا

ریجکتی ویزای تحصیلی روسیه

دلایل مختلفی برای ریجکتی ویزای تحصیلی روسیه وجود دارد. این دلایل موارد زیر هستند:

 • نداشتن دعوت‌نامه معتبر از دانشگاه
 • داشتن سوءپیشینه
 • ناقص بودن مدارک و عدم موفقیت در مصاحبه سفارت

اجازه کار با ویزای تحصیلی روسیه

 افرادی که ویزای تحصیلی روسیه را دارند برای کار در زمان دانشجویی نیاز به مجوز سازمان سرویس فدرال دارند. اگر دانشجو در زمان تعطیلات دانشگاه کار کند یا در دانشگاه و موسسه آموزشی خودش مشغول به کار شود نیازی به مجوز ندارد. دولت روسیه تنها زمانی به دانشجوی بین‌المللی اجازه کار می‌دهد که دانشجوی تمام‌وقت دانشگاه دولتی و بالای ۱۸ سال سن داشته باشد. این مجوز به دانشجو اجازه می‌دهد در رشته، دانشگاه و شهری که در مجوز قید شده است مشغول به کار شود.

 هزینه صدور مجوز کار برای دانشجویان خارجی ۳۵۰۰ روبل (سه هزار و پانصد) است. مجوز کار هم طی ۱۰ روز کاری صادر می‌شود. مدارک لازم برای اخذ مجوز کار دانشجویی در روسیه شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه
 • کارت اقامت
 • قرارداد کار
 • فرم درخواست
 • گواهی سلامت پزشکی و عدم اعتیاد به مواد مخدر و بیماری عفونی
 • تائیدیه دانشگاه مبنی بر ثبت نامه در یک دوره تمام‌وقت
 • معمولا مجوز کار برای دانشجویان خارجی تا یک سال اعتبار دارد. با توجه به مدت‌زمان قرارداد این مجوز تمدید می‌شود. درصورتی‌که دانشجو از دانشگاه انصراف دهد مجوز کار باطل‌شده و نمی‌توان به کار ادامه داد

ویزای همراه تحصیلی روسیه

دانشجویان بین‌المللی در روسیه برای اینکه بتوانند همسر و فرزندان خود را به این کشور ببرند باید درخواست ویزای همراه تحصیلی روسیه یا همان ویزای خانواده داشته باشند. هزینه صدور ویزای خانوادگی به تعداد اعضای خانواده و سن فرزندان بستگی دارد. دولت روسیه برای همسر و فرزندان دانشجویان بین‌المللی ویزای همراه صادر نمی‌کند ویزای همراه تنها برای افرادی که در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند صادر می‌شود.

ویزای تحصیلی روسیه و اقامت دائم این کشور

دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام دوران دانشجویی باید از این کشور خارج شوند. طبق قوانین روسیه امکان جستجوی کار بعد از فارغ‌التحصیلی و تبدیل ویزا از داخل خاک این کشور وجود ندارد. افرادی که قصد دارند در کشور روسیه مشغول به کار شوند باید از کارفرمای روسیه دعوت‌نامه رسمی داشته و ویزای کاری دریافت کنند.

افرادی که بیش از یک سال در روسیه زندگی می‌کنند می‌توانند بدون ویزا و مجوز به دنبال کار در روسیه بوده و اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند. GUVM سازمانی است که برای متقاضیان کار در روسیه فرصت شغلی و مجوزهای لازم را صادر می‌کند. دانشجویان باید قبل از فارغ‌التحصیلی به این اداره در محل زندگی خود رفته و درخواست تغییر ویزای خود را داشته باشند. دولت روسیه برای اعطای پاسپورت روسی و اقامت طولانی در این کشور بسیار سخت‌گیر است.

فرم مشاوره ویزای تحصیلی روسیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چه کسانی به ویزای تحصیلی روسیه نیاز دارند؟

دانشجویان ایرانی و بسیاری از کشورها که قصد تحصیل در دانشگاه‌های روسیه را دارند باید ویزای تحصیلی اخذ کنند.


آیا با ویزای تحصیلی روسیه می‌توانم در این کشور کار کنم؟

برای کار در دوران دانشجویی باید از اداره فدرال روسیه مجوز بگیرید.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی روسیه می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

 همسر و فرزندان دانشجو برای رفتن به روسیه باید ویزای خانواده دانشجو را دریافت کنند.

آیا با داشتن ویزای تحصیلی روسیه می‌توانم اقامت دائم این کشور را بگیرم؟

برای دریافت اقامت دائم کشور روسیه باید در این کشور مشغول به کار شده و بعد از چند سال اقامت بلندمدت را بگیرید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی روسیه چقدر است؟

برای صدور ویزای تحصیلی روسیه نیاز به تمکن مالی نیست.