کشور اتریش به‌دلیل بالا بودن سطح رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته است. مهاجران مقیم این کشور می‌توانند در صورت برخورداری از برخی شرایط نسبت به اخذ شهروندی و تابعیت اتریش اقدام کنند.

اخذ شهروندی اتریش به شما امکان می‌دهد تا بدون نیاز به ویزا به تمامی کشورهای عضو شینگن سفر کنید و از مزایای تحصیل، اشتغال و زندگی در کشوری با سطح رفاه اجتماعی بسیار بالا و اقتصادی پویا بهره‌مند شوید.

به‌منظور دریافت تابعیت اتریش، پس از دریافت اقامت دائم باید درخواست اخذ تابعیت این کشور را به مراجع مربوطه ارائه کنید.

دریافت اقامت دائم این کشور با استفاده از روش‌های متفاوتی امکان‌پذیر است. ازجمله روش‌های مرسوم جهت اخذ اقامت دائم و در ادامه گرفتن شهروندی کشور اتریش می‌توان به مواردی مانند دریافت اقامت تحصیلی، اقامت کاری، اقامت از طریق سرمایه‌گذاری و اقامت از طریق ازدواج اشاره کرد.

جهت آشنایی بیشتر با مزایا، شرایط و روش‌های اخذ شهروندی اتریش در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

حقوق و مزایای شهروندی اتریش

گرفتن تابعیت اتریش برای شما مزایای بسیاری به‌همراه خواهد داشت و شما به‌عنوان شهروند اتریش حقوقی هم خواهید داشت که برابر با حقوق کسانی است که اتریشی به دنیا آمده‌اند. در این بخش به معرفی و بررسی حقوق و مزایای شهروندی اتریش می‌پردازیم.

امکان شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی

با دریافت تابعیت اتریش شما امکان شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی مانند شرکت در انتخابات، عضویت در احزاب و دفاتر خاص را خواهید داشت.

امکان سفر به ۱۸۹ کشور بدون نیاز به ویزا

شما می‌توانید پس از دریافت تابعیت کشور اتریش بدون نیاز به ویزا و تنها با در دست داشتن گذرنامه اتریش به ۱۸۹ کشور جهان مانند استونی، آلمان، ارمنستان، ازبکستان، آرژانتین، ایسلند، ایرلند و ایتالیا سفر کنید.

امکان استخدام در مشاغل خاص

اشتغال در برخی مشاغل خاص که به‌طور مستقیم با امنیت کشور اتریش در ارتباط‌اند تنها از طریق اخذ تابعیت این کشور فراهم می‌شود.

عدم نیاز به پرداخت مالیات

کسانی که به‌واسطه کسب اقامت در اتریش سکونت دارند موظف‌اند علاوه بر مالیاتی که از تمامی شهروندان اتریش اخذ می‌شود، مبلغ مضاعفی را به‌عنوان مالیات اقامت در این کشور پرداخت کنند. در صورت دریافت تابعیت کشور اتریش از پرداخت مالیات اقامت معاف خواهید شد.

امکان بهره‌مندی از بیمه تأمین اجتماعی و خدمات درمانی

بیمه تأمین اجتماعی و خدمات درمانی اتریش به تمامی خدمات پزشکی و بعضی از خدمات دندان‌پزشکی تعلق می‌گیرد. اخذ تابعیت این کشور به شما امکان می‌دهد تا در صورت نیاز به مراجعه به مراکز درمانی تحت پوشش بیمه تا حد زیادی در هزینه‌های درمانی خود صرفه‌جویی کنید.

امکان برخورداری از تحصیل رایگان در دانشگاه‌های معتبر

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور اتریش برای تمامی افراد دارای تابعیت این کشور رایگان است. توجه داشته باشید که علی‌رغم امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی، تمامی این مراکز علمی از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند.

امکان سرمایه‌گذاری و تأسیس شرکت در اتریش

در صورت دریافت تابعیت اتریش می‌توانید بدون هیچ‌گونه ممانعت قانونی و بدون نیاز به شریک اتریشی برای تأسیس انواع شرکت در این کشور اقدام کنید.

شرایط اخذ تابعیت اتریش

هرچند استفاده از برخی روش‌های مهاجرتی می‌تواند شرایط اخذ تابعیت اتریش را برای متقاضیان تسریع و تسهیل کند، اما به‌طور کلی متقاضیان شهروندی اتریش باید شرایط خاصی را داشته باشند.

دریافت اقامت دائم یکی از اصلی‌ترین شرایط گرفتن تابعیت اتریش است که در تسهیل دریافت تابعیت کشور اتریش نقش به‌سزایی دارد. به‌منظور دریافت اقامت دائم در اتریش می‌توانید از روش‌هایی مانند اخذ ویزای تحصیلی، اخذ ویزای کاری، ازدواج با یک شهروند اتریش، اخذ ویزای هنرمندان و سرمایه‌گذاری در این کشور استفاده کنید.

از دیگر شرایط تابعیت اتریش می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • زندگی در کشور اتریش به‌مدت ۱۰ سال و به‌صورت قانونی
 • برخورداری از تمکن مالی و وجود مبلغی معادل ۲۰ هزار یورو در حساب بانکی به‌ازای هر فرد و بهره‌مندی از درآمد کافی جهت زندگی در اتریش به‌میزان ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو طی سه سال اخیر اقامت در این کشور
 • عدم ارتکاب جرم و سوءپیشینه در مدت‌زمان اقامت در اتریش
 • آشنایی نسبی با زبان آلمانی
 • دانش کافی درباره تاریخ اتریش، عرف جامعه و روال زندگی در این کشور

علاوه بر موارد مذکور شخص متقاضی تابعیت اتریش باید به دولت ثابت کند که اعطای شهروندی به او به نفع کشور و مردم اتریش خواهد بود. بهره‌مندی از تحصیلات دانشگاهی و اشتغال به شغل مناسب از رایج‌ترین روش‌های اثبات این موضوع به حساب می‌آیند.

روش‌ های گرفتن تابعیت اتریش

گرفتن تابعیت اتریش با استفاده از پنج روش قانونی تولد فرزند، ازدواج، اشتغال، تحصیل و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. در ادامه این روش‌ها را به‌صورت جداگانه معرفی و بررسی می‌کنیم.

دریافت پاسپورت اتریش از طریق تولد فرزند

کشور اتریش در رابطه با ارائه پاسپورت از طریق تولد فرزند از قانون خون پیروی می‌کند؛ به این معنی که دریافت تابعیت اتریش از طریق تولد فرزند تنها در شرایطی امکان‌پذیر است که یکی از والدین کودک شهروند کشور اتریش باشند. این شیوه دریافت تابعیت هم در صورت تولد فرزند در خاک اتریش و هم در صورت تولد او در خارج از خاک این کشور امکان‌پذیر است.

اعطای پاسپورت اتریش به کودکانی با والدین غیراتریشی تنها در صورتی میسر است که والدین کودک به‌مدت ۱۰ سال در این کشور اقامت داشته باشند.

دریافت پاسپورت اتریش از طریق ازدواج

دریافت تابعیت اتریش از طریق ازدواج با یک شهروند این کشور نیازمند برخی شرایط قانونی خاص است. گذشت حداقل پنج سال از ازدواج، اقامت قانونی فرد شهروند اتریش به‌مدت ۶ سال در خاک این کشور و زندگی کردن در یک خانه مشترک در اتریش به‌مدت پنج سال ازجمله این قوانین محسوب می‌شوند.

برای دریافت پاسپورت اتریش از طریق ازدواج باید پس از پر کردن فرم مربوطه با در دست داشتن مدارک لازم به کنسولگری مراجعه کنید. از مهم‌ترین این مدارک می‌توان به مواردی مانند سند ازدواج و مدارک مربوط به آشنایی پیش از ازدواج مثل عکس‌های مشترک اشاره کرد.

دریافت پاسپورت اتریش از طریق اشتغال

اخذ تابعیت کشور اتریش از طریق مهاجرت کاری از ساده‌ترین روش‌ها جهت دریافت شهروندی این کشور است‌. بهره‌مندی از اقتصادی پویا و پایین بودن نرخ بیکاری از مهم‌ترین دلایلی‌اند که دریافت پاسپورت اتریش با استفاده از این روش را به بهترین راهکار برای متقاضیان بدل می‌کند.

یافتن شغل، یافتن کارفرما، تنظیم قرارداد کاری معتبر و ارائه مدارکی برای اثبات طی کردن این مراحل جهت اخذ اقامت اتریش الزامی است.

پس از شروع اشتغال در اتریش امکان اقامت دو‌ساله فرد در این کشور میسر می‌شود. پس از گذشت پنج سال از دریافت اقامت کاری و پرداخت مالیات در مدت اقامت، شخص متقاضی می‌تواند درخواست خود مبنی بر دریافت تابعیت این کشور را ثبت کند.

دریافت پاسپورت اتریش از طریق تحصیل

هرچند که دریافت پاسپورت اتریش از طریق تحصیل امکان‌پذیر نیست، اما پس از اتمام تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌توانید از طریق تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، یافتن شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی و تنظیم قرارداد کاری معتبر پس از گذشت پنج سال شهروندی کشور اتریش را به دست بیاورید.

طبق قوانین اتریش تحصیل در رشته دکترا در دانشگاه‌های این کشور جزو موارد اشتغال به کار شمار می‌رود. مدت تحصیل در رشته دکترا در هنگام محاسبه زمان پنج‌ساله مورد نیاز جهت دریافت پاسپورت از طریق اشتغال در نظر گرفته خواهد شد. فرد دانشجو می‌تواند طی تحصیل در این مقطع از مزایایی مانند امکان دریافت حقوق نیز بهره‌مند شود.

با توجه به پایین بودن هزینه تحصیل در اتریش و امکان اشتغال حین تحصیل، دریافت پاسپورت اتریش از طریق تحصیل یکی از پرطرفدارترین روش‌های گرفتن تابعیت اتریش به شمار می‌رود.

دریافت پاسپورت اتریش از طریق سرمایه‌گذاری

بهره‌مندی از اقتصاد پویا کشور اتریش را به یکی از مناسب‌ترین کشورها جهت سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. همچنین امکان دریافت تابعیت این کشور با استفاده از روش سرمایه‌گذاری برای متقاضیان وجود دارد. شما می‌توانید پس از گذشت پنج سال از زمان سرمایه‌گذاری در کشور اتریش درخواست اخذ اقامت دائم خود را به مراجع مربوطه ارائه دهید و یک سال بعد برای دریافت تابعیت و پاسپورت اتریش اقدام کنید.

با بررسی جدول زیر می‌توانید از روش‌های سرمایه‌گذاری در اتریش و میزان سرمایه مورد نیاز در هر کدام مطلع شوید:

روش سرمایه‌گذاریمیزان سرمایه مورد نیاز
سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک و مستغلاتبا توجه به منطقه استانی و ارزش ملک تعیین می‌شود.
سرمایه‌گذاری از طریق بورس و خرید اوراق بهاداربا توجه به میزان سهام خریداری‌شده متفاوت است.
سرمایه‌گذاری از طریق تمکن مالیحداقل ۲۲ هزار یورو
سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکتحداقل ۹۳۳ یورو
سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینیحداقل ۵۰ هزار یورو

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک و مستغلات

خرید ملک در اتریش در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. قیمت ملک در این کشور بسته به عواملی مانند موقعیت جغرافیایی زمین و ارزش ملک تعیین می‌شود. برای خرید یک خانه نوساز در اتریش به‌طور میانگین به ۳۵۹ هزار یورو نیاز دارید. متوسط قیمت یک آپارتمان در این کشور نیز حدود ۲۵۶ هزار یورو برآورد شده است.

سرمایه‌گذاری از طریق بورس و خرید اوراق بهادار

در حقیقت خرید سهام یک شرکت به معنی در اختیار گرفتن مالکیت بخشی از آن شرکت است. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی با سود مناسب نه‌تنها امکان دریافت تابعیت اتریش را برای شما فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند به مرور زمان به افزایش سرمایه شما منجر شود.

سرمایه‌گذاری از طریق تمکن مالی

خودحمایتی یا تمکن مالی از دیگر روش‌هایی است که می‌توانید جهت دریافت پاسپورت اتریش از آن استفاده کنید. با اثبات بهره‌مندی از حداقل سرمایه مورد نیاز در حساب بانکی خود قادر خواهید بود به‌راحتی تابعیت این کشور اروپایی را به دست آورید.

برای دریافت پاسپپورت اتریش با استفاده از روش تمکن مالی نیاز نیست سرمایه خود را به خاک این کشور منتقل کنید؛ بلکه اثبات برخورداری از درآمد بالا در خارج از خاک اتریش به‌منظور اخذ تابعیت این کشور کافی است.

در همین راستا کشور اتریش به‌منظور اعطای تابعیت به هنرمندان قوانین ویژه‌ای را در نظر گرفته است. بر اساس این قوانین هنرمندانی که قادر باشند از طریق تمکن مالی و با استفاده از هنر خود درآمد لازم را جهت اقامت در اتریش به آورند می‌توانند شهروندی این کشور را اخذ کنند.

برای مثال افرادی که قصد دارند از طریق ویزای هنرمندان شهروندی کشور اتریش را دریافت کنند باید در ابتدا قابلیت‌های خود را به‌عنوان یک هنرمند به اثبات برسانند. مدارکی مبنی بر امرار معاش از طریق فعالیت هنری طی دو سال گذشته و اثبات برخورداری از درآمد حداقلی ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه دیگر مدارک لازم برای دریافت تابعیت این کشور از طریق ویزای هنرمندان است.

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت

کشور اتریش به‌عنوان یکی از باثبات‌ترین کشورها در زمینه مسائل اقتصادی شناخته می‌شود. نرخ پایین مالیات شرکت‌ها، وجود نیروی کار ماهر و متخصص، پایین بودن نرخ فساد اداری و برخورداری از سیستم حقوقی قابل اعتماد اصلی‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در اتریش به حساب می‌آیند.

ثبت شرکت در این کشور برای تمام افراد بالای ۱۸ سال که در کشور مبدأ هیچ‌ گونه سابقه کیفری نداشته‌ باشند امکان‌پذیر است.

برای ثبت شرکت در سال اول به هزینه‌ای معادل ۷۴۰۰ یورو نیاز دارید. از سال دوم به بعد لازم است که سالانه جهت پرداخت هزینه‌هایی مانند هزینه تهیه اسناد و محضری کردن آن‌ها و همچنین پرداخت مالیات مبلغی برابر با ۳۵۰۰ یورو در نظر بگیرید.

سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی

کارآفرینی در اتریش یکی از زیرمجموعه‌های سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت محسوب می‌شود. برای کارآفرینی باید در ابتدا شرکتی نوآور و خلاق را در این کشور ثبت کنید.

دولت اتریش برای سنجش میزان سوددهی و موفقیت طرح پیشنهادی کارآفرینان ملاک‌هایی را در نظر گرفته است. این معیارها موارد زیر را شامل می‌شوند:

معیارهای سنجش موفقیت کارآفرینیامتیاز
مدرک تحصیلی یا مدرک شرکت در دوره‌های مرتبط۳۰ امتیاز
میزان تجربه کاری۱۰ امتیاز
مهارت زبانی۱۵ امتیاز
امتیازهای اضافی۳۰ امتیاز

گفتنی است که امتیازهای اضافی به مواردی مانند بهره‌مندی از سرمایه‌ای بیشتر از ۵۰ هزار یورو، پذیرفته شدن در یک استارتاپ اتریشی و استفاده از مهارت نیروهای جوان و تازه‌نفس تعلق می‌گیرد.

برای اینکه شرکت تازه‌تأسیس شما واجد شرایط کارآفرینی شمرده شود، نیاز دارید تا حداقل ۵۰ امتیاز از این ۸۵ امتیاز را کسب کنید.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی اتریش

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی اتریش با توجه به روش مهاجرت فرد به این کشور متفاوت است. اما به‌طور کلی مدارکی که جهت اخذ تابعیت اتریش لازم است، از این قرارند:

 • عکس رنگی در اندازه‌ای مشابه اندازه عکس پاسپورت
 • مدارک معتبر جهت اثبات عدم سوءپیشینه
 • مدرک اثبات پرداخت هزینه‌های کنسولی
 • مدارکی مبتنی بر چگونگی وضعیت مدنی
 • مدارک کاری در عرصه‌های تجاری
 • گواهی اثبات اقامت قانونی در کشور اتریش
 • گذرنامه
 • مدارک شناسایی
 • گواهی تولد
 • گواهی ازدواج
 • مدارک تحصیلی
 • مدارکی جهت اثبات تسلط به زبان آلمانی
 • گواهی بهداشت و امور اجتماعی

مراحل اخذ تابعیت اتریش

اقامت ۱۰ ساله در کشور اتریش به‌صورت قانونی ابتدایی‌ترین مرحله دریافت تابعیت این کشور است. توجه داشته باشید که حداقل پنج سال از مدت‌زمان ۱۰ ساله اقامت در اتریش باید به‌صورت پیوسته و بدون ترک خاک این کشور باشد.

دیگر مراحل اخذ تابعیت اتریش این موارد را دربرمی‌گیرند:

 • ارائه مدارک لازم جهت دریافت ویزا
 • دریافت اقامت اتریش
 • برخورداری از شرایط مورد نیاز جهت دریافت شهروندی
 • پیروی از قوانین شهروندی اتریش طی مدت اقامت
 • ارائه درخواست شهروندی
 • ارائه مدارک لازم جهت دریافت تابعیت (این مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشند.)
 • پذیرفته شدن در آزمون شهروندی اتریش
 • انجام مصاحبه
 • دریافت گواهی تابعیت اتریش

پس از پشت سر گذاشتن این مراحل می‌توانید با اخذ شهروندی این کشور از تمامی مزیت‌های تابعیت اتریش بهره‌مند شوید.

آزمون شهروندی اتریش

موفقیت در آزمون شهروندی اتریش یکی از شرایط ضروری جهت کسب تابعیت این کشور محسوب می‌شود. در این آزمون شخص متقاضی دریافت شهروندی اتریش باید به سؤالاتی در مورد سیستم دموکراتیک، تاریخ اتریش و ایالت فدرال مربوطه پاسخ دهد. اصلی‌ترین هدف برگزاری آزمون شهروندی سنجش میزان دانش اشخاص متقاضی اخذ شهروندی در مورد ارزش‌ها، فرهنگ، قانون و سبک زندگی اجتماعی مردم اتریش است.

تمام سؤالات این آزمون به زبان آلمانی مطرح می‌شوند؛ بنابراین برای کسب نمره قبولی در آزمون تابعیت اتریش باید به این زبان مسلط باشید. در این آزمون باید به ۱۸ سؤال چهارگزینه‌ای پاسخ دهید که بخشی از سؤالات در رابطه با تاریخ اتریش و بخشی از سؤالات درمورد قوانین، ارزش‌ها و فرهنگ‌ این کشور است. با پاسخ دادن به دو سوم سؤالات می‌توانید نمره قبولی این آزمون را به دست آورید.

باید پیش از شرکت در آزمون یک کتاب ۸۶ صفحه‌ای با موضوع راهنمای قوانین جدید فدرال را به زبان آلمانی مطالعه کنید. همچنین مطالعه بروشور «مجموعه‌ای از ارزش‌های اصلی» نیز برای پاسخ دادن به سؤالات بخش فرهنگ‌ها و ارزش‌ها به شما کمک خواهد کرد. این بروشور به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، ترکی، بوسنیایی، کرواتی و صربی موجود است.

شرکت در آزمون شهروندی اتریش برای کودکان زیر ۱۴ سال، افراد زیر سن قانونی و کودکانی که سال پایانی دبیرستان را در مدارس اتریش به زبان آلمانی تحصیل کرده‌اند، الزامی نیست. همچنین اشخاصی که به‌دلیل مشکلات جسمی یا روانی توانایی شرکت در آزمون شهروندی اتریش را ندارند باید برای اثبات این مسئله مدارک پزشکی معتبری را به مراجع مربوطه ارائه دهند.

قوانین تابعیت در اتریش

افراد با رعایت قوانین تابعیت در اتریش می‌توانند شهروندی این کشور را به‌ دست آورند. ازجمله این قوانین این است که متقاضیان تابعیت اتریش باید از تابعیت کشور قبلی خود انصراف دهند. این قانون جز در موارد استثنا در رابطه با تمامی افراد لازم‌الاجراست. استثنائات این قانون شامل حال افرادی می‌شود که در هنگام دریافت تابعیت دستاوردهای خارق‌العاده‌ای را کسب کرده‌اند یا بر اساس تشخیص مراجع مربوطه در آینده امکان کسب چنین دستاوردهایی را داشته باشند. کودکانی که از والدینی با تابعیت دوگانه اتریشی و غیراتریشی متولد می‌شوند نیز می‌توانند پیش از رسیدن به سن قانونی از تابعیت دوگانه برخوردار شوند.

احترام گذاشتن به سنت‌ها و فرهنگ‌ها و پذیرفتن هنجارها و ارزش‌های مردم اتریش از دیگر قوانین تابعیت در اتریش به حساب می‌آیند. این موارد شامل یادگیری زبان آلمانی برای افزایش توانایی ارتباط با شهروندان، توجه به آداب تجارت، آداب غذا خوردن، آداب لباس پوشیدن، آداب شرکت در جلسات کاری و خرده‌فرهنگ‌هایی از این دست است. پرداخت به‌موقع مالیات، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و احترام به آزادی فردی سایر شهروندان از دیگر قوانین تابعیت این کشور هستند.

فرم مشاوره اخذ تابعیت اتریش

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت اتریش بگیرم؟

اخذ تابعیت اتریش با استفاده از پنج روش قانونی تولد، ازدواج، اشتغال، تحصیل و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. 

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت اتریش چیست؟

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای کاری و درخواست اخذ شهروندی پس از گذشت پنج سال مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن تابعیت اتریش است. 

هزینه گرفتن تابعیت اتریش چقدر است؟

هزینه گرفتن تابعیت اتریش برای یک نفر معادل ۷۰۰ یورو می‌شود. هزینه انجام امور اداری اخذ تابعیت در استان‌های مختلف این کشور متفاوت است؛ با این حال می‌توان میانگین هزینه مورد نیاز را مبلغی در حدود ۷۶ یورو برآورد کرد.

گرفتن تابعیت اتریش چقدر طول می‌کشد؟

طی کردن پروسه گرفتن تابعیت اتریش بین ۲۴ ماه تا ۳۶ ماه طول می‌کشد. البته به‌طور معمول دریافت تابعیت این کشور بعد از گذشت ۱۰ سال از اقامت شما در اتریش امکان‌پذیر است.