اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که برخی از شهرهای آن همواره در فهرست بهترین شهرها برای زندگی در جهان قرار می‌گیرند. شناخت روش‌های گرفتن اقامت اتریش گام اول برای مهاجرت به این کشور است.

اقدام برای گرفتن اقامت در اتریش و مهاجرت به این کشور در سال‌های اخیر به‌طور فزاینده‌ای افزایش یافته، به‌طوری‌ که تعداد افراد علاقه‌مند به اخذ مجوز اقامت اتریش طی پنج سال گذشته سه برابر شده است. اتریش یکی از امن‌ترین کشورها در جهان محسوب می‌شود که طبق شاخص جهانی صلح در رتبه پنجم قرار دارد. زیرساخت‌های عالی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و فرصت‌های تجاری باعث می‌شوند افراد زیادی برای دریافت اقامت اتریش اقدام کنند.

مزایای گرفتن مجوز اقامت اتریش

کشورهای اروپای غربی معمولا از نظر کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارند و این مسئله در مورد اتریش نیز صدق می‌کند. واحد اطلاعات اقتصادی (EIU) در شاخص جهانی زیست‌پذیری خود، وین را به‌عنوان قابل زندگی‌ترین شهر در سال ۲۰۲۲ معرفی کرد. علاوه بر این، شاخص صلح جهانی در همان سال نشان داد که اتریش پنجمین کشور صلح‌آمیز در جهان است.

مهم‌ترین مزایای دریافت اقامت اتریش عبارت‌اند از:

 • دسترسی آزاد به بازار کار
 • برخورداری از بیمه سلامت و تأمین اجتماعی
 • آزادی تجارت
 • امکان سفر به ۱۳۰ کشور بدون ویزا و ۴۵ کشور ویزای فرودگاهی (جمعاً ۱۷۵ کشور)
 • امکان به‌همراه داشتن اعضای خانواده
 • دسترسی به آموزش رایگان

مزایای گرفتن مجوز اقامت اتریش

روش های اخذ اقامت اتریش

به‌طور کلی کسانی که بخواهند بیش از ۶ ماه در یک سال را در اتریش بمانند، باید مجوز اقامت دریافت کنند. مجوز اقامت کشور اتریش شامل دو بخش اقامت موقت و دائم می‌شود. روش مستقیمی برای دریافت اقامت دائم اتریش وجود ندارد و متقاضیان در وهله اول باید اقامت موقت این کشور را دریافت کنند.

از رایج‌ترین روش‌های دریافت اقامت موقت اتریش می‌توان به روش‌های تحصیلی، کاری و کارآفرینی اشاره کرد. درصد موفقیت دریافت اقامت اتریش از طریق تحصیل، بیشتر از سایر گزینه‌ها است.

اقامت موقت اتریش

تقریباً تمامی روش‌های مهاجرتی به اتریش به دریافت اقامت موقت این کشور منجر می‌شود. این نوع اقامت قابلیت تمدید دارد و در نهایت در صورت واجد شرایط بودن می‌تواند به اقامت دائم تبدیل شود. روش‌های اخذ اقامت موقت کشور اتریش عبارت‌اند از:

 • تمکن مالی
 • اشتغال
 • تحصیل
 • پیوستن به خانواده
 • افتتاح یک شرکت

مجوز اقامت برای افراد دارای تمکن مالی

این روش برای متقاضیانی که از نظر مالی مستقل هستند یا مستمری دریافت می‌کنند و قصد ندارند در اتریش کار کنند، بهترین روش محسوب می‌شود. این مجوز اقامت در موارد زیر اعطا شود:

 • متقاضی شرایط عمومی برای اعطای اجازه اقامت را داشته باشد.
 • این مجوز تحت سیستم سهمیه در دسترس است. تنها تعداد محدودی از این مجوز در هر سال اعطا می‌شود.
 • متقاضی باید درآمد ماهانه منظمی داشته باشد (به‌عنوان مثال، مستمری بازنشستگی خارجی یا اتریشی، سود حاصل از شرکت‌های خارج از کشور، پس‌انداز، سهام شرکت و موارد دیگر) که میزان آن عبارت است از:
 • فرد مجرد: ۲۲۲۰ یورو در ماه
 • زوج: ۳۵۰۳ یورو در ماه.
 • به‌ازای هر کودک: ۳۴۲ یورو در ماه

اگر در فکر بازنشستگی به اتریش هستید، از بین تمام انواع اجازه اقامت اتریش، این گزینه احتمالاً مناسب‌ترین گزینه برای شما خواهد بود.

نحوه دریافت مجوز اقامت برای کارآفرینان

کارآفرینان می‌توانند برای دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهند. این کارت یک مجوز کار و اجازه اقامت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا حداکثر ۲۴ ماه در اتریش اقامت و کار کند. کسانی می‌توانند این کارت را دریافت کنند که واجد شرایط زیر باشند:

 • یک شرکت برای توسعه و تولید یک محصول، خدمات یا فناوری نوآورانه راه‌اندازی کنند و یک طرح تجاری برای تأسیس و نگهداری شرکت ارائه دهند.
 • باید شخصاً در مدیریت شرکت جدید دخالت داشته باشند.
 • برای تأسیس شرکت باید سرمایه‌ای به میزان ۳۰ هزار یورو با حق سهام ۵۰ درصدی ارائه کنند.
 • باید حداقل ۵۰ امتیاز از معیارهایی که در جدول زیر آمده‌اند، کسب کنند:

  الزامات کارآفرینان و بنیان‌گذاران استارتاپ

  امتیازات

  صلاحیت

  بالاترین امتیاز موجود (۳۰ امتیاز)

  تکمیل آموزش حرفه‌ای، آموزشی، دانش فنی، مهارت در شغل آینده

  ۲۰

  تکمیل یک برنامه حداقل سه‌ساله در یک مؤسسه آموزش عالی

  ۲۰

  گذراندن مدرک دیپلم (لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکترا) یا آموزش حرفه‌ای یا تحصیل در اتریش

  ۳۰

  سابقه کار (مطابق با مدرک تحصیلی)

  حداکثر امتیاز موجود (۱۰)

  سابقه کار (هر نیم سال)

  ۱

  مهارت زبانی

  حداکثر امتیاز موجود (۱۵)

  سطح A۲ آلمانی

  ۵

  سطح B۱ – B۲ آلمانی

  ۱۰

  سطح B۲ انگلیسی

  ۱۰

  سطح C۱-C۲ آلمانی

  ۱۵

  امتیازات ویژه

  حداکثر امتیاز موجود (۳۰)

  مدارک سرمایه‌گذاری اضافی حداقل ۵۰ هزار یورو

  ۱۰

  پذیرش در انکوباتور کسب‌وکار یا تأمین مالی توسط یک آژانس تأمین مالی استارتاپ در اتریش

  ۱۰

  سن تا ۳۵ سال

  ۱۰

  مجموع حداکثر امتیاز موجود

  ۸۵

  حداقل امتیاز موردنیاز

  ۵۰

این جدول معیارهای خاصی دارد که شما را واجد شرایط دریافت کارت قرمز-سفید -قرمز می‌کند.

نحوه اخذ اقامت اتریش از طریق کار

اتباع خارجی غیراتحادیه اروپا که به‌دنبال کار در اتریش هستند، می‌توانند برای کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهند. این کارت به شما اجازه خواهد داد تا ۲۴ ماه در اتریش زندگی کنید. اما در این مدت، فقط اجازه دارید برای کارفرمای مشخص‌شده در درخواست خود، کار کنید. پس از این مدت، این کارت می‌تواند برای سه سال دیگر تمدید شود. پس از پنج سال می‌توانید برای دریافت اقامت دائم، درخواست خود را ارائه کنید.

چه کسانی برای کارت قرمز-سفید-قرمز واجد شرایط هستند؟

 • نیروهای کار بسیار ماهر
 • نیروهای ماهر در مشاغلی که با کمبود نیروی کار مواجه‌ هستند
 • بنیان‌گذاران استارتاپ
 • نیروهای کلیدی خوداشتغال
 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در اتریش
 • سایر نیروهای کلیدی

نحوه اخذ مجوز اقامت اتریش از طریق کار

مجوز اقامت اتریش برای متخصصان واجد شرایط، کلیدی و نمایندگان حرفه‌های نادر

اگر یک متخصص بسیار ماهر، یک متخصص کلیدی در یک زمینه خاص یا نماینده یک حرفه نادر هستید که قصد مهاجرت به اتریش را دارید، پس از ورود قانونی می‌توانید کارت قرمز-سفید-قرمز را درخواست کنید. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید با ویزای جست‌وجوی کار وارد اتریش شوید یا می‌توانید برای دریافت این کارت در سفارت اتریش در کشور خود، مشروط بر دریافت پیشنهاد کار، درخواست خود را ارائه کنید.

اگر به‌دنبال درخواست برای کارت قرمز-سفید-قرمز هستید، باید به حداکثر امتیاز لازم نیز برسید. به‌عنوان مثال، اگر شما یک نیروی کار ماهر هستید، باید ۷۰ امتیاز کسب کنید.

مجوز اقامت برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های اتریش

بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های اتریش قصد دارند برای کار در این کشور بمانند. اگر تحصیلات خود را با موفقیت به پایان رسانده‌اید، می‌توانید مجوز اقامت خود را برای یک دوره ۱۲ ماهه با هدف جست‌وجوی کار یا حتی راه‌اندازی یک تجارت تمدید کنید؛ مشروط بر اینکه تمام شرایط مندرج در این قانون را برآورده کنید. قانون اقامت اتریش شامل داشتن تمکن مالی و همچنین بیمه درمانی معتبر می‌شود.

کارت قرمز-سفید-قرمز برای فارغ‌التحصیلان

در طول این ۱۲ ماه که در اتریش به‌دنبال کار هستید، اگر از یک کارفرمای مشخص پیشنهاد کاری دریافت کنید، می‌توانید بدون آزمون بازار کار برای کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهید.

برای این منظور شما باید شرایط زیر را برآورده کنید:

 • دستمزد شما برابر با حداقل حقوق ناخالص مرسوم محلی باشد که به فارغ‌التحصیلان اتریشی پرداخت می‌شود.
 • شرایط عمومی را طبق قانون اسکان و اقامت اتریش برآورده کنید؛ به‌عنوان مثال، بیمه درمانی معتبر داشته باشید.

برای فارغ‌التحصیلان، هیچ سیستم امتیازی وجود ندارد و کارت قرمز-سفید-قرمز به شما این امکان را می‌دهد که به‌طور موقت در اتریش مستقر شوید و برای کارفرمایی که در درخواست مشخص شده است، کار کنید.

همچنین به‌عنوان فارغ‌التحصیل می‌توانید برای کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس درخواست دهید و از دسترسی نامحدود به بازار کار استفاده کنید. برای واجد شرایط بودن برای کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس باید حداقل ۲۱ ماه در دو سال گذشته شاغل بوده باشید.

مجوز اقامت اتریش برای دانشمندان و محققان

برای دریافت اجازه اقامت در اتریش به‌عنوان یک دانشمند یا محقق، یک پیشنهاد رسمی از یک سازمان تحقیقاتی اتریش کافی است. شما باید پس از ورود و اقامت قانونی در کشور، برای مجوز «تسویه و تحقیق» در مرجع اقامت محلی در کشور درخواست دهید.

مجوز اقامت اتریش برای هنرمندان

هنرمندان باید یک قرارداد کاری ارائه دهند. تنها بر اساس توافق با یک سازمان اتریشی که از شما برای خلق آثار هنری در این کشور دعوت کرده باشد، اجازه اقامت برای شما صادر می‌شود. کارت اجازه اقامت در این مورد تا زمان اعتبار قرارداد، قابل تمدید است.

مجوز اقامت در اتریش برای کار قراردادی

اگر به‌دنبال اقامت طولانی‌مدت در اتریش هستید، این گزینه مناسبی نیست. از شما خواسته می‌شود که با طرف دعوت‌کننده قرارداد داشته باشید تا کارهای مشخصی را انجام دهید؛ مانند برگزاری یک دوره کلاس آموزشی.

مدت اعتبار این مجوز اقامت ۶ یا ۱۲ ماه است و قابل تمدید نیست. در صورت نداشتن سابقه کیفری و دریافت حداقل ۸۸۳ یورو در ماه، می‌توانید این ویزا را دریافت کنید.

نحوه دریافت مجوز اقامت اتریش برای سفر کاری

اگر برای تجارت نیاز دارید بیش از سه ماه در اتریش باشید، باید از اداره کار اتریش مجوز ویژه بگیرید. اعتبار مجوز اقامت برای یک سفر کاری، به شرایط قرارداد بستگی دارد.

مجوز اقامت برای تحصیل در دانشگاه اتریش

در اتریش، مجوز اقامت دانشجویی به شما اجازه می‌دهد به‌صورت تمام‌وقت تحصیل کنید. این اجازه اقامت، «اجازه اقامت - دانشجو» برای اتباع کشورهای ثالثی است که برای تحصیل در یک مؤسسه آموزش عالی در اتریش پذیرفته شده‌اند.

مجوز اقامت در اتریش از طریق پیوستن به خانواده

بر اساس «قانون اقامت و تسویه‌حساب»، اعضای خانواده می‌توانند همسر، شریک زندگی ثبت‌شده یا افراد زیر سن قانونی مجرد، از جمله فرزندخوانده و ناتنی باشند. توجه کنید که همسران و شرکای ثبت‌شده برای درخواست و تضمین اقامت اتریش باید ۲۱ سال یا بیشتر سن داشته باشند.

کارت آبی اروپا (کارت آبی اتحادیه اروپا)

به‌عنوان یک شهروند کشور ثالث، ممکن است واجد شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا (Blaue Karte) باشید. الزامات اجازه اقامت اتریش با کارت آبی اتحادیه اروپا به شرح زیر هستند:

 • شما باید یک دوره تحصیلی در دانشگاه یا سایر سیستم‌های آموزش عالی را به‌مدت حداقل سه سال گذرانده باشید. این مدرک باید در هفت سال گذشته قبل از ارسال درخواست شما به دست آمده باشد.
 • یک پیشنهاد شغلی داشته باشید که حداقل به‌مدت ۶ ماه اعتبار و با تحصیلات شما مطابقت دارد.
 • حقوق شما در سال باید حداقل ۴۵ هزار و ۵۹۵ یورو باشد. 
 • باید بر اساس آزمون بازار کار اتریش (Arbeitsmarktprüfung) ثابت شود که هیچ فردی با صلاحیت یکسان در اتریش برای انجام این شغل ثبت‌نام نکرده است.

هیچ سیستم امتیازی برای این نوع ویزا وجود ندارد. کارت آبی اتحادیه اروپا برای افرادی که در این کشور حق پناهندگی دارند نیز قابل‌اعمال است.

اقامت دائم اتریش

هیچ روشی برای دریافت اقامت دائم کشور اتریش به‌طور مستقیم وجود ندارد. تمامی افرادی که به‌مدت پنج سال با رعایت کردن شرط حضور در این کشور زندگی و کار کنند، می‌توانند برای دریافت اجازه اقامت دائم که به آن Aufenthaltstitel می‌گویند، درخواست دهند.

اقامت اتریش به صورت دائم

شرایط گرفتن اقامت اتریش

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، برای دریافت اقامت کشور اتریش روش‌های مختلفی وجود دارد و هرکدام از این روش‌ها، شرایط خاص خود را دارند. به‌طور کلی هر فردی که شرایط زیر را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت اقامت اتریش اقدام کند:

 • تهدیدی برای امنیت کشور اتریش به‌ حساب نیاید.
 • سوء‌پیشینه کیفری نداشته باشد.
 • از نظر مالی توان حمایت از خود را داشته باشد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت اتریش

برای گرفتن اجازه اقامت کشور اتریش باید از طریق ارائه مدارک زیر شرایط عمومی اعطای مجوز اقامت احراز شود. علاوه بر این، مدارک دیگری نیز با توجه به روش مهاجرتی باید ارائه شوند.

 • سند مسافرتی معتبر: در سند باید نام فعلی متقاضی ذکر شده باشد.
 • عکس پاسپورت فعلی: عکس باید مربوط به ۶ ماه اخیر باشد. یک عکس گذرنامه (۲٫۰۲ مگابایت) باید در قالب ۴۵ میلی‌متر در ۳۵ میلی‌متر ارائه شود.
 • شناسنامه یا مدرک شناسایی
 • گواهی ازدواج (در صورت نیاز)
 • گواهی فرزندخواندگی (در صورت نیاز)
 • بیمه سلامت معتبر
 • اثبات تمکن مالی: اثبات تمکن مالی با ارائه فیش حقوقی، تأییدیه دستمزد، قرارداد خدمات، تأییدیه بازنشستگی یا اثبات سرمایه‌گذاری به میزان کافی امکان‌پذیر است.
 • مدرک مهارت زبان آلمانی در سطح A۱ (در صورت وجود)
 • گواهی عدم سوءپیشینه از پلیس

مدارک باید همیشه به‌صورت اصلی و کپی ارائه شوند.

گواهی‌نامه‌ها و مدارکی که به زبان آلمانی نیستند، در صورت درخواست مراجع باید به‌صورت ترجمه‌شده به آلمانی ارائه شوند. اکثر مقامات، مدارک را به زبان انگلیسی می‌پذیرند.

هزینه اخذ اقامت اتریش

هزینه درخواست مجوز اخذ ویزای اتریش برای متقاضیان بالای ۶ سال ۱۲۰ یورو است. از کودکان زیر ۶ سال ۷۵ یورو اخذ می‌شود. هزینه‌های اضافی نیز تا مبلغ ۲۰ یورو خواهد بود.

هزینه درخواست برای اقامت دائم اتریش برای افراد بالای ۶ سال ۲۱۰ یورو و برای افراد ۶ سال و کمتر، ۱۹۵ یورو است.

فرم مشاوره اخذ قامت اتریش

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت اتریش چیست؟

راحت‌ترین راه برای هر فرد با توجه به شرایط او، متفاوت است. برای ایرانی‌ها روش‌های تحصیلی و کاری می‌توانند راحت‌تر از مسیرهای دیگر باشند.

آیا گرفتن اقامت اتریش با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

خیر، امکان دریافت اقامت اتریش از طریق تولد فرزند امکان‌پذیر نیست.

حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت اتریش چقدر است؟

برای دریافت اقامت اتریش از طریق کارآفرینی شما باید حداقل مبلغ ۳۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری کنید.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت اتریش بگیرم؟

مدت زمان پروسه به نوع مجوز اقامت و کامل بودن مدارک شما بستگی دارد. با این حال پس از تأیید مدارک می‌توان طی دو تا چهار هفته، پاسخ را دریافت کرد. 

آیا با داشتن اجازه اقامت اتریش می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بستگی به روشی دارد که از طریق آن، اقامت دریافت کرده‌اید. به‌عنوان مثال، اگر اقامت موقت از روش تحصیلی دارید، تعداد ساعات محدودی در هفته می‌توانید کار کنید. کسانی که اقامت دائم اتریش را دریافت کنند، محدودیتی برای کار نخواهند داشت. 

آیا اقامت موقت اتریش تمدید می‌شود؟

اگر مدارک موردنیاز دولت را قبل از اتمام مدت اقامت فعلی خود ارائه دهید هر نوع اقامتی قابل تمدید است. معمولاً مدارک تمکن مالی و عدم سوءپیشینه مشترک هستند.