سوئد با ویزایی معتبر، آموزش رایگان و فرصت‌های شغلی بسیار، مقصدی عالی برای مهاجرت است. برای دریافت تابعیت و شهروندی سوئد می‌توانید از روش‌های مختلفی اقدام کنید. آگاهی از مراحل اخذ تابعیت، گام اول در این مسیر است.

کشورهای نوردیک (شمال اروپا) همواره از نظر کیفیت زندگی، نظم، ارائه خدمات اجتماعی و درمانی و سطح رضایت شهروندان، رتبه‌های بالایی را در جهان به خود اختصاص می‌دهند. سوئد نیز یکی از این کشورها است که مهاجران زیادی در آن زندگی می‌کنند. هر فردی که به‌مدت پنج سال در این کشور اقامت داشته باشد، می‌تواند برای دریافت شهروندی و تابعیت سوئد اقدام کند. در این مقاله می‌خواهیم درباره جنبه‌های مختلف این روند بگوییم.

حقوق و مزایای شهروندی سوئد

کشور سوئد به داشتن شهرهای پاکیزه، نظم، سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمد، مراقبت‌های اجتماعی استاندارد، اقتصاد پویا و کیفیت بالای زندگی شهرت دارد. پس قابل‌ درک است که چرا مردم از سراسر جهان می‌خواهند اقامت این کشور را دریافت کنند. در ادامه برخی از مزایای دریافت شهروندی و تابعیت سوئد را بررسی می‌کنیم.

حقوق و مزایای شهروندی سوئد

امکان سفر راحت به اروپا و بسیاری از نقاط دیگر جهان

بر اساس شاخص گذرنامه VisaGuide، گذرنامه کشور سوئد از مارس ۲۰۲۳ در رتبه ششم جهان قرار گرفت. یعنی شهروندان کشور سوئد می‌توانند بدون ویزا به ۱۵۷ کشور جهان سفر کنند. 

آموزش رایگان

تحصیل و آموزش، مسئله بسیار مهمی در زندگی هر خانواده است. دانشگاه‌ها و کالج‌ها در سوئد برای شهروندان این کشور و اعضای اتحادیه اروپا رایگان هستند. 

محیط کاری عالی

به‌عنوان یک شهروند سوئد، راحت‌تر می‌توانید در این کشور کار پیدا کنید. با داشتن تابعیت سوئد به‌راحتی می‌توانید ایده‌های تجاری خود را در قلمرو اتحادیه اروپا عملی کنید و به بازار کار آن‌ها دسترسی داشته باشید. 

فرصت‌های گسترده مراقبت‌های درمانی

یکی از بهترین مزایای شهروندی سوئد، استفاده از سیستم مراقبت‌های درمانی تقریباً رایگان این کشور است. به‌ این‌ ترتیب شما نگرانی بابت هزینه‌های غیرقابل‌ پیش‌بینی درمانی و پزشکی نخواهید داشت. 

حق رأی و عضویت در پارلمان سوئد

با دریافت شهروندی سوئد، می‌توانید در انتخابات این کشور حق رأی داشته باشید. علاوه بر این، تنها شهروندان سوئد می‌توانند برای حضور در پارلمان نامزد شوند. 

شرایط اخذ تابعیت سوئد

در کشور سوئد قانون تابعیت از طریق خاک وجود دارد. یعنی اگر فرزندی از پدر و مادری غیرسوئدی در خاک این کشور متولد شود، می‌تواند تابعیت والدین خود را دریافت کند. برای اینکه بتوانید حق شهروندی و تابعیت سوئد را دریافت کنید، باید برخی الزامات و شرایط را داشته باشید. این شرایط عبارت‌اند از:

شرط سنی 

تنها کسانی می‌توانند برای دریافت تابعیت سوئد اقدام کنند که به سن ۱۸ سالگی رسیده باشند. این افراد باید شاغل باشند، مالیات پرداخت کنند و در آزمون شهروندی نیز پذیرفته شوند. در مرحله اول، متقاضیان می‌توانند برای اقامت موقت درخواست دهند و پس از طی پنج سال و واجد شرایط بودن، اقامت بلندمدت و درنهایت تابعیت سوئد را اخذ کنند.

اثبات هویت

باید بتوانید از طریق ارائه مدارک، هویت خود را به دولت سوئد، اثبات کنید. روش کار به‌ این‌ ترتیب است: 

 • نسخه اصلی از مدارک شناسایی خود را ارائه کنید.
 • اگر پاسپورت ملی یا مدرک شناسایی ندارید، یکی از بستگان نزدیک در برخی موارد می‌تواند هویت شما را تأیید کند. 

زندگی کردن در سوئد

برای دریافت شهروندی و تابعیت سوئد، باید مدت معینی در این کشور زندگی کرده باشید. مدت زمان حضور شما در سوئد باید بدون وقفه باشد. به‌عنوان یک قاعده، شما باید پنج سال متوالی ساکن سوئد بوده باشید. اینکه چرا در این کشور ساکن شدید و چه مجوزی در این مدت داشتید، تعیین می‌کند که آیا می‌توانید تمام مدت اقامت در سوئد را در دوره اقامت معمولی حساب کنید یا خیر. 

روش محاسبه مدت اقامت 

 • اگر در هنگام ورود به سوئد مجوز اقامت دائم یا اجازه اقامت برای اسکان داشتید، مدت اقامت شما از روزی که به سوئد آمده‌اید، محاسبه می‌شود. 
 • اگر در هنگام ورود به سوئد مجوز اقامت دائم یا اجازه اقامت نداشتید، زمان از تاریخی که درخواست خود را برای اجازه اقامت ارسال کرده‌اید، محاسبه می‌شود.
 • اگر درخواست شما برای اجازه اقامت در سوئد رد شده باشد و پس ‌از آن درخواست جدیدی ارسال کرده باشید، زمان از تاریخ دریافت تأییدیه محاسبه می‌شود.

داشتن زندگی سالم و قانونی در سوئد

اداره مهاجرت سوئد از سایر مقامات کشور می‌خواهد اطلاعات مربوط به سوء‌سابقه و بدهی‌های مالی شما را ارسال کنند. اطلاعات از سه سازمان زیر درخواست می‌شوند:

 • اداره اجرای سوئد (برای بررسی بدهی‌های پرداخت‌نشده)
 • پلیس (برای بررسی ارتکاب به جرم یا مظنون بودن)
 • سرویس امنیتی سوئد (برای بررسی موارد امنیتی)

اداره مهاجرت سوئد همچنین از داده‌های شخصی شما برای بررسی اینکه آیا شما در سیستم اطلاعات شنگن (SIS) ثبت‌نام کرده‌اید یا خیر، استفاده خواهد کرد.

بدهی نداشتن به سازمان اجرای سوئد یا سایر سوابق مربوط به بدهی

امکان دارد با درخواست شما موافقت نشود اگر:

 • مالیات، جریمه یا سایر هزینه‌های قانونی پرداخت‌نشده داشته باشید.
 • بدهی به شرکت‌های خصوصی یا سایر نهادها که به سازمان اجرای سوئد گزارش شده باشد نیز ممکن است باعث شود به شما شهروندی سوئد را اعطا نکنند. حتی اگر بدهی‌های خود را پرداخت کرده باشید، باید مدتی (حدود دو سال) بگذرد تا بتوانید شهروند سوئد شوید. علت این است که باید نشان دهید می‌توانید بدون بدهی، مخارج خود را تأمین کنید. 

زمان انتظار بعد از ارتکاب جرم

اگر مرتکب جرمی شده باشید، همچنان می‌توانید شهروند سوئد شوید، اما برای ارسال درخواست باید مدتی صبر کنید. مدت زمان انتظار به حکمی که دریافت کرده‌اید، بستگی دارد.

زمانی که باید پس از ارتکاب جرم بگذرد تا بتوانید برای شهروندی سوئد درخواست دهید، دوره صلاحیت نامیده می‌شود. دوره صلاحیت معمولاً بر اساس نوع جرم محاسبه می‌شود، اما اگر شما یک محکومیت حبس طولانی دریافت کرده باشید، شمارش زمان تنها پس از اجرای حکم شروع می‌شود.

قبل از اینکه بتوانید شهروند سوئد شوید:

 • باید هر حکم زندانی که دارید بگذرانید.
 • دوره آزمایشی در رابطه با آزادی مشروط باید منقضی شده باشد.
 • جریمه‌های در نظر گرفته‌شده را باید پرداخت کنید. 

هزینه دریافت تابعیت سوئد

هزینه عمومی برای درخواست شهروندی و تابعیت سوئد ۱۵۰۰ کرون (۱۳۱ یورو) است. پرداخت‌ها را می‌توان به‌صورت آنلاین انجام داد. فرم‌های موردنیاز برای درخواست در وب‌سایت migrationsverket موجود هستند.

روش های گرفتن تابعیت سوئد

راه‌های مختلفی برای دریافت شهروندی و تابعیت سوئد وجود دارد؛ مانند تابعیت از بدو تولد، فرزندخواندگی و سرمایه‌گذاری که هر کدام از این موارد را با هم مرور می‌کنیم. 

تابعیت سوئد از بدو تولد

تابعیت والدین می‌تواند باعث تابعیت کودک از بدو تولد شود. اگر یکی از والدین سوئدی باشد و فرزند بعد از یک آوریل ۲۰۱۵ متولد شده باشد، فرزند صرف‌نظر از محل تولد، به‌صورت خودکار تابعیت سوئد را دریافت خواهد کرد. 

اگر فرزند قبل از تاریخ یک آوریل ۲۰۱۵ در کشور دیگری غیر از سوئد به دنیا آمده باشد و پدر سوئدی و مادر خارجی داشته باشد و والدین با یکدیگر ازدواج نکرده باشند، کودک به‌طور خودکار شهروند سوئد نمی‌شود. برای اینکه کودک شهروند سوئد شود، پدر کودک باید یک اظهارنامه تابعیت سوئدی برای او ارائه دهد. اگر والدین در آینده با هم ازدواج کنند و فرزند زیر سن ۱۸ سال و مجرد باشد، می‌تواند شهروندی سوئد را دریافت کند.

تابعیت سوئد از طریق فرزندخواندگی

اگر به‌عنوان یک شهروند سوئدی، کودکی زیر ۱۲ سال را به فرزندی قبول کنید، کودک پس از فرزندخواندگی به‌طور خودکار شهروند سوئد می‌شود. اگر کودک از طریق تصمیم فرزندخواندگی خارجی که در سوئد توسط اداره قانون خانواده و حمایت والدین (MFoF) تأیید شده باشد، به فرزندی گرفته شود یا اگر فرزندخواندگی از نظر قانونی در سوئد معتبر باشد، کودک تابعیت سوئد را دریافت می‌کند. کودکی که در زمان فرزندخواندگی ۱۲ سال یا بیشتر داشته باشد، می‌تواند با ارائه درخواست، شهروندی و تابعیت سوئد را اخذ کند.

زمانی که فرزندتان در خارج از کشور متولد شد، تابعیت سوئد را ثبت کنید

اگر شما به‌عنوان یک شهروند سوئدی به‌طور دائم در خارج از کشور اقامت دارید و فرزند شما در آن کشور متولد شده است، لازم نیست کودک از بدو تولد در سوئد ثبت‌نام کند. این بدان معنا است که به کودک شماره هویت شخصی سوئدی داده نخواهد شد. در عوض، می‌توانید با ارسال فرم SKV ۷۷۵۰ به اداره مالیات سوئد، از طریق یک درخواست نام فرزند خود را در بخش فرزندان متولد خارج از کشور، ثبت کنید.

شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری

به‌طور کلی، سوئد تابعیت و شهروندی را تنها به دلیل سرمایه‌گذاری یا داشتن یک تجارت در این کشور اعطا نمی‌کند. همه سرمایه‌گذاران باید همچنان همان فرآیند تابعیت را طی کنند. اما سوئد فرصتی را برای کارآفرینان خارجی فراهم می‌کند تا با راه‌اندازی کسب‌وکار بتوانند اقامت این کشور را دریافت کنند. 

ویزای سرمایه‌گذاری استاندارد سوئد به‌مدت یک سال اعتبار دارد. با این‌ حال، اگر شما تصمیم به زندگی در سوئد دارید، می‌توانید برای یک اجازه اقامت با اعتبار پنج سال درخواست دهید. این کار به شما امکان می‌دهد حداقل اقامت پنج‌ساله لازم برای درخواست شهروندی و تابعیت سوئد را به دست آورید.

ویزای سرمایه‌گذاری الزامات درآمدی دارد تا اطمینان حاصل شود که سرمایه‌گذار می‌تواند با موفقیت از خود و خانواده خود در طول دوره اقامت حمایت کند.

الزامات مالی برای ویزای سرمایه‌گذاری سوئد

به‌عنوان سرمایه‌گذار، شما باید حداقل ۲۰۰ هزار کرون سوئد (۱۷ هزار و ۵۳۴ یورو) برای خود، به‌اضافه ۱۰۰ هزار کرون (هفت هزار و ۷۶۷ یورو) دیگر برای همسر یا شریک زندگی و ۵۰ هزار کرون (چهار هزار و ۳۸۳ یورو) برای هر فرزند همراه داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال، اگر با همسر و دو فرزند خود به سوئد نقل‌مکان می‌کنید، باید مدرکی مبنی بر ۴۰۰ هزار کرون (بیش از ۳۵ هزار یورو) برای تأمین هزینه‌های زندگی خانواده خود ارائه دهید.

علاوه بر درآمد موردنیاز، سرمایه‌گذاران باید نشان دهند که تجربه اداره یک کسب‌وکار را دارند و باید حداقل ۵۰ درصد از سهام آن کسب‌وکار را در اختیار داشته باشند. علاوه بر این، آن‌ها باید به یکی از زبان‌های سوئدی یا انگلیسی تسلط داشته باشند.

موارد سلب تابعیت سوئد 

کسانی که به‌عنوان شهروند سوئد، در خارج از این کشور به دنیا آمده‌اند یا هرگز در این کشور زندگی نکرده‌اند یا هیچ‌وقت از این کشور دیدن نکرده‌اند، با رسیدن به سن ۲۲ سالگی تابعیت خود را از دست خواهند داد. البته این افراد می‌توانند بعدها دوباره تابعیت سوئدی را به دست آورند.

روش ‌های گرفتن تابعیت سوئد

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی سوئد

برای گرفتن شهروندی و تابعیت سوئد شما باید مدارک زیر را ارائه دهید: 

 • مدارک هویتی 
 • ارائه کارت اقامت 
 • مدرک سوءپیشینه

مراحل اخذ تابعیت سوئد

برای دریافت شهروندی و تابعیت سوئد باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. این مراحل عبارت‌اند از:

مرحله ۱: اخذ ویزای اقامت

اولین قدم برای شهروندی در سوئد، اخذ اقامت موقت اولیه است. شما می‌توانید برای اجازه اقامت از طریق پست یا شخصاً در سفارت سوئد در کشور خود درخواست دهید. این فرآیند شامل درخواست (به‌همراه مدارک موردنیاز) و مصاحبه رسمی است. باید مدارک زیر را با درخواست خود ارائه دهید:

 • مجوز اقامت تکمیل‌شده برای فرم درخواست بازدیدکننده (فرم شماره ۱۶۵۰۰۱)
 • درخواست تکمیل‌شده کودک، در صورت وجود (فرم شماره ۱۶۷۰۱۱)
 • کپی محضری از گذرنامه
 • اظهارنامه بانکی
 •  بلیت رفت‌وبرگشت
 • نامه‌ای از شرکت بیمه شما با مدرک بیمه بین‌المللی برای پوشش فوریت‌های پزشکی، درمان بیمارستانی و هزینه‌های بازگشت. حداقل پوشش مالی باید ۳۰ هزار یورو باشد. پوشش بیمه باید کل مدت اقامت شما را در بر بگیرد. 
 • هزینه درخواست (۱۰۰۰ کرون)

مرحله ۲: رعایت الزامات مدت اقامت 

پس از اخذ اقامت رسمی در سوئد، قبل از اینکه واجد شرایط درخواست شهروندی شوید، باید حداقل پنج سال در این کشور زندگی کنید. در طول این مدت، ساکنان می‌توانند برای دوره‌های کوتاه‌مدت (تا ۶ هفته در سال) برای مسافرت یا تجارت کشور را ترک کنند. اما تعداد روزهایی که بیش از زمان تعیین‌شده (۶ هفته در سال) در خارج از کشور باشید، جزء اقامت شما در سوئد محاسبه نمی‌شود. اگر قبل از اخذ اقامت سوئد با یک شهروند سوئدی در خارج از کشور زندگی کرده‌اید، این بازه زمانی می‌تواند به سه سال کاهش یابد.

به‌عنوان‌ مثال، اگر قبل از مهاجرت به سوئد به مدت دو سال با همسر سوئدی خود در ایالات‌متحده زندگی می‌کردید، برای اینکه واجد شرایط شهروندی شوید، فقط باید برای سه سال باقیمانده اقامت سوئد را داشته باشید.

مرحله ۳: داشتن زندگی سالم و قانونی در سوئد 

در طول اقامت شما، بسیار مهم است که یک شهروند قانون‌مدار باشید؛ زیرا مقامات این عامل را در طول فرآیند درخواست تابعیت شما در نظر خواهند گرفت.

اداره مهاجرت سوئد بررسی کاملی انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که شما مرتکب هیچ جرمی نشده باشید، بدهی‌های معوقه در زمینه مالیات یا جریمه‌های دیگر نداشته باشید و تهدیدی برای امنیت ملی محسوب نشوید. 

مرحله ۴: ارسال درخواست تابعیت 

پس از برآورده کردن تمامی شرایط اخذ شهروندی و تابعیت سوئد، می‌توانید درخواست الکترونیکی خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید. شما می‌توانید فرزندان خود را در برنامه آنلاین خود بگنجانید؛ بنابراین نیاز نیست برای هر یک از اعضای خانواده جداگانه درخواست بدهید. 

شما باید هویت خود را در طول فرآیند درخواست اثبات کنید. این کار را می‌توانید از طریق ارائه پاسپورت انجام دهید یا یکی از بستگان نزدیک شما که شهروند سوئد باشد، می‌تواند هویت شما را تأیید کند.

اگر بیش از هشت سال در سوئد زندگی کرده باشید و در این مدت هویت خود را تغییر نداده باشید، نیازی به تأیید هویت خود ندارید.

در حالی که روند درخواست برای شهروندی سوئد آسان است، فرآیند تأیید طولانی است. در سال ۲۰۲۲، آژانس مهاجرت سوئد گزارش داد که تنها ۷۵ درصد از تمام درخواست‌ها در عرض ۳۹ ماه بررسی می‌شوند.

 مراحل اخذ تابعیت سوئد

قوانین تابعیت در سوئد

کسانی که شهروندی و تابعیت سوئد را دریافت می‌کنند، از حقوقی برخوردار می‌شوند که از این قرار است:

 • تنها شهروندان سوئدی حق کامل زندگی، کار و رأی در انتخابات پارلمان سوئد را دارند.
 • تنها شهروندان سوئدی امکان انتخاب شدن به‌عنوان نماینده پارلمان را دارند.
 • داشتن برخی از مشاغل مانند عضویت در پلیس یا نیروهای مسلح، تنها برای شهروندان سوئد امکان‌پذیر است. 
 • یک شهروند سوئد به پرداخت هزینه برای تحصیل و آموزش نیاز ندارد. 

فرم مشاوره اخذ شهروندی سوئد

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌های می‌توانم تابعیت سوئد بگیریم؟

دریافت شهروندی و تابعیت سوئد از طریق ازدواج، تولد فرزند و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. کسانی که به‌مدت پنج سال اقامت سوئد را داشته باشند، می‌توانند برای اخذ تابعیت درخواست دهند. 

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت سوئد چیست؟

هر فرد با توجه به شرایط و توانایی‌های خود می‌تواند یک روش را برای اخذ تابعیت سوئد انتخاب کند. بهتر است پیش از تصمیم‌گیری از کارشناسان زبده مهاجرتی مشاوره دریافت کنید. .

تحت چه مواردی سلب تابعیت سوئدی اتفاق می‌افتد؟

کسانی که به‌عنوان شهروند سوئد، در خارج از این کشور به دنیا آمده‌اند یا هرگز در این کشور زندگی نکرده‌اند یا هیچ‌وقت از این کشور دیدن نکرده‌اند، با رسیدن به سن ۲۲ سالگی تابعیت خود را از دست خواهند داد. 

هزینه گرفتن تابعیت سوئد چقدر است؟

هزینه عمومی برای درخواست شهروندی و تابعیت سوئد ۱۵۰۰ کرون (۱۳۱ یورو) است. اما با توجه به مسیر اقامتی و اخذ تابعیت ممکن هست هزینه‌های مختلف اضافه شود.