شهروندی پرتغال مزایا و فرصت‌های متعددی را به افراد ارائه می‌دهد. فرد به‌عنوان یک شهروند پرتغالی، علاوه بر اجازه کار، تحصیل و زندگی در این کشور، به آزادی سفر، کار و اقامت در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز دسترسی دارد.

در حال حاضر، چندین راه برای دریافت شهروندی کشور پرتغال وجود دارد. رایج‌ترین مسیر شامل اقامت برای مدت طولانی و مستمر از طریق کار و سرمایه‌گذاری است. اتباع خارجی که برای مدت پنج سال با اقامت موقت در پرتغال زندگی کرده‌اند، می‌توانند درخواست خود را برای اخذ اقامت دائم و در نهایت شهروندی پرتغال ارائه دهند. شرایط اخذ تابعیت به وضعیت شخصی و ملیت فرد درخواست‌دهنده بستگی دارد. همچنین می‌توان از طریق ازدواج با یک شهروند پرتغالی، واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور شد.

افراد با اخذ تابعیت پرتغال می‌توانند بخشی از یک جامعه مهمان‌نواز و متنوع شوند، فعالانه در فرآیندهای دموکراتیک اداره جامعه شرکت کنند و از آزادی‌ها و امتیازات ناشی از شهروندی این کشور اروپایی برخوردار شوند.

حقوق و مزایای شهروندی پرتغال

افراد با اخذ شهروندی کشور پرتغال به طیف وسیعی از حقوق و مزایا دسترسی پیدا می‌کنند که نه‌تنها در خود کشور، بلکه در اتحادیه اروپا (EU) و فراتر از آن هم ارزشمند هستند. در ادامه مطلب مهم‌ترین حقوق و مزایای شهروندی پرتغال را بررسی می‌کنیم.

حقوق و مزایای شهروندی پرتغال

۱. کار و تحصیل نامحدود

شهروندان پرتغالی از حق زندگی، کار و تحصیل بدون هیچ‌گونه محدودیت در پرتغال برخوردار هستند. این حقوق برای همه شهروندان، صرف‌نظر از کشوری که از آن آمده‌اند، اعمال می‌شوند که به افراد اجازه می‌دهد به‌طور کامل در جامعه پرتغال ادغام شوند. همچنین برای آن‌ها امکان دسترسی به مؤسسات آموزشی معتبر کشور، سیستم بهداشت و درمان و مزایای رفاهی هم وجود خواهد داشت.

۲. سفر به اتحادیه اروپا

شهروندی پرتغال حق سفر آزادانه در سرتاسر قلمرو اتحادیه اروپا (EU) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) را فراهم می‌کند. پرتغال یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و به شهروندان خود اجازه می‌دهد آزادانه به سفر و اقامت در اتحادیه بپردازند.

۳. فرصت‌های تجاری

اخذ تابعیت کشور پرتغال با دسترسی به فرصت‌های تجاری فراوان همراه است. پرتغال اقتصادی رو به رشد و چشم‌انداز سرمایه‌گذاری امیدوارکننده‌ای دارد که شرایط تجاری مطلوبی را به وجود آورده‌اند. بنابراین یک شهروند پرتغالی می‌تواند بدون مواجهه با موانع بروکراتیک که اغلب افراد غیرشهروند با آن مواجه می‌شوند، کسب‌وکار خود را در پرتغال راه‌اندازی کند.

۴. حق رأی و نامزدی در انتخابات

شهروندان کشور پرتغال از حق رأی دادن، نامزدی در انتخابات و تصدی مناصب دولتی برخوردار هستند. در یک جامعه دموکراتیک، داشتن حق نظر دادن در فرآیند تصمیم‌گیری سیاسی بسیار مهم است. با تبدیل شدن به یک شهروند پرتغال، قدرت مشارکت فعال در شکل دادن به آینده کشور از طریق رأی دادن در انتخابات محلی، منطقه‌ای و ملی را خواهید داشت.

۵. حمایت سفارت‌خانه‌های پرتغال

کسانی که تابعیت پرتغال را داشته باشند حق دسترسی ویژه به خدمات و حمایت کنسولگری‌ها و سفارت‌خانه‌های پرتغال در سراسر جهان را خواهند داشت. این خدمات برای شهروندان پرتغالی که در حال سفر یا اقامت در خارج از کشور هستند، بسیار مفید خواهد بود. مؤسسات دولتی ذکرشده می‌توانند در مواقع ضروری کمک‌های ارزشمند و حفاظت کنسولی را به شهروند پرتغال ارائه دهند.

۶. انتقال تابعیت به نسل

افراد تابع کشور پرتغال این فرصت را دارند که تابعیت خود را به نسل‌های آینده خود منتقل کنند. این موضوع نه‌تنها حس هویت و تعلق بیشتری را در افراد ایجاد می‌کند، بلکه طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای نسل‌های آینده فراهم خواهد کرد.

۷. پاسپورت پرتغالی

دارندگان پاسپورت پرتغالی می‌توانند بدون ویزا و آزادانه به کشورهای اتحادیه اروپا وارد شوند. همچنین این پاسپورت مجوز ورود آزادانه به ۱۴۲ کشور جهان را با موافقت‌نامه لغو روادید دوطرفه فراهم می‌سازد. در عین حال، ۳۵ کشور به دارندگان پاسپورت پرتغالی اجازه صدور ویزا در بدو ورود را می‌دهند. این ویزا بلافاصله پس از عبور از مرز کشور میزبان در فرودگاه یا هرگونه پست بازرسی صادر می‌شود.

شرایط اخذ تابعیت پرتغال

شرایط اخذ تابعیت پرتغال برگرفته از ماده چهارم قانون اساسی این کشور است. تا به حال چندین تحول حقوقی در این قانون رخ داده که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها باید به قانون ملیت در سال ۱۹۸۱ اشاره کرد. در این بازنگری، مسیر تبار (jus sanguinis) برای اخذ شهروندی آسان‌تر و مسیر تولد (jus soli) برای اخذ شهروندی محدودتر شد.

در حال حاضر مهم‌ترین شرط برای قبول تابعیت ساکنان خارجی، برآورده کردن اقامت موقت تا پنج سال در نظر گرفته می‌شود. مؤسسه ثبت احوال و دفاتر اسناد رسمی (Instituto dos Registos e do Nototiado – IRN) به‌عنوان بخشی از وزارت دادگستری پرتغال، مسئول بررسی درخواست‌های شهروندی است. از شرایط کلی اخذ تابعیت کشور پرتغال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت کشور مبدأ
 • اقامت پنج‌ساله در پرتغال
 • سابقه کیفری پاک
 • شناخت کافی از فرهنگ و تاریخ پرتغال
 • مهارت کافی در زبان پرتغالی
 • ثبات و توان مالی کافی
 • داشتن محل اقامت قانونی در پرتغال

شرایط اخذ تابعیت پرتغال

روش های گرفتن تابعیت پرتغال

در حال حاضر، روش‌های گرفتن تابعیت کشور پرتغال را می‌توان به سه دسته تبار و تولد، ازدواج و قبول تابعیت ساکنان خارجی تقسیم کرد.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اخذ تابعیت پرتغال داشتن والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ اهل پرتغال است. بنابراین یک نفر با ملیت و تبار پرتغالی، واجد شرایط تبدیل شدن به شهروند این کشور خواهد بود. تولد در خاک پرتغال هم شهروندی این کشور را به‌طور خودکار به فرزند تازه متولدشده اعطا می‌کند.

ویزای طلایی پرتغال هم به افرادی که در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند، اجازه اقامت ارائه می‌دهد. این افراد باید به‌مدت پنج سال، به‌طور متوسط هفت روز از سال را در پرتغال سپری کنند.

ازدواج با یک شهروند پرتغالی نیز راه دیگری برای اخذ تابعیت این کشور است. فرد باید حداقل سه سال با همسر خود زندگی کند تا بتواند تابعیت بگیرد. در ادامه مطلب تمام روش های گرفتن تابعیت پرتغال را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

۱. تبار یا تولد

اگر پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ (پدری یا مادری) فرد پرتغالی باشند یا اگر خودش در پرتغال متولد شده باشد، به‌طور خودکار تابعیت پرتغالی را دریافت خواهد کرد. برای واجد شرایط بودن در طرح تبار یا تولد، باید حداقل یکی از موارد زیر برای فرد اعمال شود:

 • حداقل یکی از والدین فرد در زمان تولد او (صرف‌نظر از محل تولد) ملیت پرتغالی داشته باشد.
 • فرد باید یک پدربزرگ یا مادربزرگ پرتغالی داشته باشد که تابعیت خود را تا زمانی که فرد حداقل سه سال در پرتغال زندگی کند و در آزمون شهروندی پرتغالی قبول شود، حفظ کند.
 • فرد در خاک پرتغال و از والدین خارجی متولد شود. حداقل یکی از والدین در زمان تولد فرد باید دست‌کم پنج سال (از سال ۱۹۸۱)، دو سال (از سال ۲۰۱۸) یا یک سال (از سال ۲۰۲۰) در پرتغال زندگی کرده باشد.
 • فرد در خاک پرتغال و از پدر و مادری خارجی متولد شود. در عین حال، ۱۸ سال یا بالاتر داشته باشد و به‌مدت پنج سال در پرتغال زندگی کند.
 • فرد زیر ۱۸ سال باشد یا معلولیت شدید داشته باشد. اما حداقل یکی از والدین او پس از تولد او شهروند پرتغال شده باشد تا زمانی که فرد حداقل پنج سال در پرتغال زندگی کند.

۲. قبول تابعیت با اقامت موقت

یکی از رایج‌ترین راه‌های اخذ تابعیت پرتغال برای ساکنان خارجی، از طریق مسیر اقامت و پشت سر گذاشتن آزمون شهروندی این کشور است که عمدتا به معنای مهارت پایه در زبان پرتغالی است.

از سال ۲۰۱۸ به این سو، دیگر به ۶ سال اقامت برای درخواست شهروندی از طریق اقامت نیاز ندارید. در واقع می‌توانید این فرآیند را پس از حداقل پنج سال زندگی در پرتغال و آشنایی نسبی با زبان این کشور آغاز کنید. معمولا پنج سالی که جزء اقامت فرد به حساب می‌آید، پنج سال اخیر است. با این حال، اگر حداقل پنج سال از ۱۵ سال گذشته را در پرتغال زندگی کرده باشید، باز هم می‌توانید درخواست شهروندی خود را ارائه دهید.

۳. ازدواج

اگر با یک تبعه پرتغالی ازدواج کرده‌اید یا در یک رابطه واقعی هستید، می‌توانید بدون احراز شرایط اقامت پنج‌ساله برای شهروندی پرتغال درخواست دهید. در صورت انتخاب مسیر ازدواج، باید حداقل سه سال را با همسر پرتغالی خود زندگی کنید.

البته لازم نیست که این دوره سه‌ساله حتما در پرتغال سپری شده باشد. به‌عنوان مثال، می‌توانید با یک شهروند پرتغالی در خارج از این کشور ازدواج کنید و به‌مدت سه سال با او در خارج از کشور زندگی مشترک داشته باشید. با این حال، همچنان به پشت سر گذاشتن آزمون شهروندی این کشور نیاز خواهید داشت.

روند درخواست شهروندی پرتغالی از طریق ازدواج کاملا مشابه با مسیر قبول تابعیت با اقامت موقت است. شما باید گواهی ازدواج رسمی یا مدرکی مبنی بر رابطه واقعی ارائه دهید و هزینه درخواست نیز ۲۵۰ یورو خواهد بود.

۴. فرزندخواندگی

کودکان خارجی زیر ۱۸ سال که به‌طور قانونی توسط یک شهروند پرتغالی به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌اند، می‌توانند برای تابعیت پرتغال درخواست دهند. کودک باید ارتباط و آشنایی خود با زبان پرتغالی را نشان دهد. این کار می‌تواند با مهارت در زبان پرتغالی یا ثبت‌نام برای تحصیل در پرتغال انجام شود.

روند درخواست شهروندی از نظر مکان درخواست، مشابه با انواع دیگر روش‌ها است. فرد باید کارت شناسایی، مدارک فرزندخواندگی و مدارک ارتباط خود با پرتغال را ارائه دهد. هزینه تمام درخواست‌های فرزندخواندگی پس از ۸ اکتبر ۱۹۸۱ کاملا رایگان شده است.

۵. اقامت در یک قلمرو خارج از کشور پرتغال

افراد عضو یک جامعه پرتغالی که در یکی از مستعمرات سابق پرتغال زندگی می‌کنند نیز تحت شرایط خاص قادر به درخواست شهروندی پرتغال هستند. کشورها و مناطق جزء مستعمرات سابق پرتغال به شرح زیر هستند:

 • آنگولا
 • کابو ورد
 • هند پرتغالی
 • گینه بیسائو
 • تیمور شرقی
 • ماکائو
 • موزامبیک
 • سائوتومه و پرنسیپ

افراد عضو مناطق فوق باید ثابت کنند که از نوادگان اتباع پرتغالی هستند یا در جامعه‌ای با رعایت ارزش‌ها و سنت‌های پرتغالی زندگی می‌کنند.

۶. تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری

افراد مایل و قادر به سرمایه‌گذاری قابل توجه در پرتغال می‌توانند از طریق مسیر ویزای طلایی برای اخذ شهروندی این کشور اقدام کنند.

از نظر تئوری، برای دریافت شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری هم باید پنج سال در پرتغال اقامت داشته باشید. با این حال، از این پنج سال متوالی فقط باید هفت روز در هر سال را در پرتغال زندگی کنید. ضمنا به دانش زبان پرتغالی تا حداقل سطح A۲ نیاز دارید.

برای واجد شرایط بودن اخذ شهروندی پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری، باید به یکی از روش‌های زیر عمل کرد:

 • خرید املاک و مستغلات به‌ارزش حداقل ۵۰۰ هزار یورو. در صورت خرید ملک در مناطق کم‌تراکم، حداقل مبلغ لازم ۴۰۰ هزار یورو است.
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۳۵۰ هزار یورو در یک صندوق سرمایه‌گذاری واجد شرایط
 • انتقال یک میلیون یورو یا بیشتر به یک حساب بانکی جدید در پرتغال
 • استخدام حداقل ۱۰ شهروند پرتغالی برای کار در شرکت خود
 • انتقال سرمایه حداقل ۳۵۰ هزار یورویی به پرتغال برای فعالیت‌های تحقیقاتی در علم یا فناوری
 • انتقال سرمایه حداقل ۲۵۰ هزار یورویی به پرتغال برای حمایت از هنر یا کمک به بازسازی میراث ملی این کشور

۷. استثناها و موارد خاص

استثناها و موارد خاص هم وجود دارند که می‌توان از طریق آن‌ها برای اخذ شهروندی پرتغال درخواست داد. مثلا هر کسی که بتواند ثابت کند به جامعه یهودیان سفاردی با منشا پرتغالی تعلق دارد، می‌تواند تابعیت این کشور را بگیرد.

کسانی هم که خدماتی مانند سربازی برای پرتغال انجام داده‌اند، مشمول قانون استثناها و موارد خاص هستند. هر دوی این گروه‌ها می‌توانند بدون هیچ دوره اقامتی برای اخذ شهروندی کشور پرتغال درخواست دهند. هزینه درخواست ۲۵۰ یورو است.

گروه‌های خاصی از شهروندان سابق پرتغال هم می‌توانند ملیت خود را دوباره کسب کنند که این افراد به شرح زیر هستند:

 • افرادی که در زمان کودکی یا با معلولیت شدید، تابعیت خود را از دست داده‌اند.
 • افرادی که تابعیت خود را از دست داده‌اند، اما هرگز تابعیت دیگری کسب نکرده‌اند.
 • زنانی که تابعیت خود را از طریق ازدواج با یک تبعه خارجی (قبل از قانون ملیت پرتغالی در سال ۱۹۸۱) از دست داده‌اند.
 • کسانی که قبل از سال ۱۹۸۱ تابعیت خود را با گرفتن تابعیت دیگر از دست داده‌اند، اما اکنون می‌خواهند شهروندی پرتغال را پس بگیرند.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی پرتغال

متقاضیان باید چند مدرک لازم و ضروری را برای درخواست موفقیت‌آمیز شهروندی کشور پرتغال ارائه دهند. این اسناد برای اثبات صلاحیت فرد و ایجاد یک مبنای قانونی جهت اخذ تابعیت این کشور بسیار مهم هستند. در ادامه، به بررسی مدارک لازم برای گرفتن شهروندی پرتغال می‌پردازیم.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی پرتغال

۱. مدارک هویت

اول از همه، افراد باید شناسنامه خود را به‌عنوان مدرک هویت و تاریخ تولد ارائه دهند. شناسنامه باید به زبان پرتغالی ترجمه شود و به تأیید یک مترجم رسمی، سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور متقاضی برسد.

همچنین شخص متقاضی باید یک پاسپورت معتبر داشته باشد که به‌عنوان مدرک ملیت او عمل می‌کند. گذرنامه باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

افرادی هم که از نوادگان شهروندان پرتغالی هستند، اما در خارج از این کشور متولد شده‌اند، باید گواهی تولد، ازدواج یا فوت اجداد پرتغالی خود را همراه با هرگونه مدرک مرتبط ارائه دهند.

۲. مدارک اقامت

متقاضیان شهروندی کشور پرتغال باید اقامت خود در این کشور برای یک دوره زمانی خاص (معمولا پنج سال) را ثابت کنند. این شرط را می‌توان با ارائه مجوز اقامت موقت انجام داد. مجوزی که ثابت کند فرد برای بیش از پنج سال در پرتغال زندگی کرده است. این گواهی را می‌توان از اداره مهاجرت و مرزداری پرتغال (SEF) دریافت کرد.

۳. مدارک سابقه کیفری

افراد متقاضی تابعیت پرتغال باید گواهی سابقه کیفری خود را از پلیس پرتغال دریافت و ارائه کنند. این سند تضمین می‌کند که متقاضی در زمان اقامت خود در پرتغال درگیر هیچ‌گونه فعالیت مجرمانه‌ای نبوده است. زیرا فرد متقاضی نباید کوچک‌ترین تهدیدی برای امنیت ملی پرتغال محسوب شود.

۴. مدارک زبان

افرادی که به‌دنبال اخذ شهروندی کشور پرتغال هستند، باید مدرکی دال بر مهارت خود در زبان پرتغالی ارائه دهند. این مدرک را می‌توان با ارائه گواهی مهارت مانند دیپلم زبان پرتغالی به‌عنوان زبان خارجی (DEPLE) ارائه داد؛ مدرکی که نشان‌دهنده توانایی متقاضی در برقراری ارتباط مؤثر به زبان پرتغالی خواهد بود. همچنین شرکت در آزمون شهروندی و اخذ گواهی سطح A۲ در زبان پرتغالی نیز قابل قبول است.

۵. مدارک ادغام فرهنگی

متقاضیان اخذ شهروندی کشور پرتغال به مدارکی دال بر ادغام خود در جامعه این کشور نیاز دارند. این مدرک را می‌توان از طریق روش‌های مختلفی مانند ارائه قرارداد کار، مدرک تحصیلی یا مدرکی دال بر مشارکت در سازمان‌های اجتماعی و امور داوطلبانه ارائه داد.

۶. مدارک ثبات مالی

افراد متقاضی شهروندی پرتغال ملزم به ارائه صورت‌حساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی یا هرگونه مدرکی مبنی بر ثبات مالی خود هستند. این اسناد و مدارک نشان می‌دهند که متقاضی از امکانات لازم برای حمایت از خود و افراد تحت تکفل خود برای زندگی در پرتغال برخوردار است.

۷. گواهی ازدواج

متقاضیان شهروندی برای اثبات وضعیت تأهل و روابط خانوادگی باید گواهی ازدواج خود را (در صورت وجود)، ارائه دهند. همچنین کپی‌های ترجمه‌شده و محضری از گواهی ازدواج برای به رسمیت شناخته شدن در پرتغال مورد نیاز هستند.

۸. مدرک محل اقامت

متقاضیان اخذ شهروندی و پاسپورت پرتغالی باید یک محل اقامت قانونی و مناسب در این کشور داشته باشند. مدرک محل اقامت می‌تواند به‌صورت قرارداد اجاره منزل، سند مالکیت یا مدرک زندگی نزد یک حامی دارای محل اقامت مناسب باشد.

مراحل اخذ تابعیت پرتغال

اخذ تابعیت پرتغال به‌عنوان یک خارجی نیازمند پشت سر گذاشتن چندین مرحله و شرایط خاص است. در ادامه، به ۹ مرحله ضروری اشاره می‌کنیم که خارجی‌ها برای تبدیل شدن به یک شهروند پرتغالی باید پشت سر بگذارند.

مراحل اخذ تابعیت پرتغال

۱. برآورده کردن معیارها

اولین قدم در مراحل اخذ تابعیت پرتغال این است که فرد متقاضی از داشتن معیارهای اساسی شهروندی این کشور اطمینان حاصل کند. این معیارها شامل داشتن حداقل ۱۸ سال سن، داشتن اقامت قانونی در پرتغال برای حداقل پنج سال و اثبات دانش کافی از زبان و فرهنگ پرتغالی است.

۲. جمع‌آوری مدارک لازم

اگر واجد شرایط اولیه برای درخواست شهروندی پرتغال هستید، گام بعدی جمع‌آوری مدارک لازم است. این مدارک شامل گذرنامه معتبر، مدرک اقامت، گواهی تولد، گواهی سابقه کیفری و موارد دیگر هستند و باید به اداره مهاجرت و مرزداری پرتغال (SEF) ارائه شوند.

۳. ارسال درخواست شهروندی

مرحله سوم پس از جمع‌آوری مدارک لازم، ارسال درخواست برای شهروندی کشور پرتغال در دفتر محلی SEF خواهد بود. شما باید فرم درخواست را به‌طور دقیق تکمیل کنید و تمام اطلاعات شخصی لازم و مدارک پشتیبان را ارائه دهید.

۴. پرداخت هزینه مورد نیاز

مرحله چهارم پرداخت هزینه مورد نیاز برای بررسی و پردازش درخواست شهروندی است. مقدار این هزینه ممکن است به عوامل مختلفی مانند سن متقاضی و شرایط خاص او بستگی داشته باشد، اما معمولا بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ یورو خواهد بود.

۵. مصاحبه حضوری

در مرحله بعد از اخذ شهروندی پرتغال باید در یک مصاحبه در دفتر SEF شرکت کنید. این مصاحبه به ارزیابی دانش متقاضی از زبان و فرهنگ پرتغالی اختصاص دارد. هدف این مصاحبه، اطمینان از این موضوع است که فرد در جامعه پرتغال ادغام شده و آداب و رسوم، زبان و ارزش‌های این کشور را می‌شناسد.

۶. بررسی درخواست

پس از انجام مصاحبه، باید یک دوره انتظار برای بررسی درخواست خود را سپری کنید که ممکن است تا دو سال هم طول بکشد. در این مدت، اداره SEF درخواست و مدارک شما را بررسی می‌کند و یک تحقیق کامل را درباره پس‌زمینه و سابقه شما انجام می‌دهد. متقاضی باید در این مدت به هر درخواستی برای ارائه اطلاعات بیشتر، انجام مصاحبه مجدد یا اسناد اضافی پاسخ مثبت دهد.

۷. اعلام نتیجه

پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره بررسی، یک اعلان از SEF در مورد تأیید درخواست شهروندی خود دریافت خواهید کرد. این اطلاعیه دستورالعمل‌های بیشتری را در مورد اقدامات بعدی و مورد نیاز به شما ارائه خواهد داد.

۸. سوگند وفاداری

گام هشتم به شرکت در مراسم شهروندی اختصاص دارد که توسط SEF ترتیب داده می‌شود. این مراسم یک رویداد رسمی است که در آن، فرد به دولت و کشور پرتغال سوگند وفاداری یاد می‌کند. سپس می‌تواند گواهی رسمی تابعیت پرتغال را دریافت کند. این یک لحظه مهم برای شهروند جدید است.

۹. صدور مدارک پرتغالی

در نهایت به مرحله ۹ و آخر یعنی صدور شناسنامه، کارت شهروندی و پاسپورت پرتغالی می‌رسیم. این اسناد تابعیت پرتغالی متقاضی را تأیید می‌کنند و به او حقوق و امتیازاتی مشابه با هر شهروند دیگر پرتغالی خواهند داد. از این لحظه، دولت پرتغال دیگر نمی‌تواند شهروندی فرد را لغو کند و او نیز مسئولیت‌هایی خواهد داشت که باید آن‌ها را انجام دهد.

آزمون شهروندی پرتغال

آزمون شهروندی پرتغال (CIPLE) دانش پایه شما از زبان پرتغالی را بررسی می‌کند. این آزمون با نام Certificado Inicial de Português Língua Estrangeira شناخته می‌شود؛ یک آزمون اجباری برای افراد خارجی که می‌خواهند تابعیت کشور پرتغال را بگیرند.

آزمون CIPLE بسیار ساده است و کسب حداقل نمره A۲ از آن کافی خواهد بود. این امتحان سه شاخه اصلی دارد که هرکدام به دو شاخه تقسیم می‌شوند. سطح A برای مبتدیان، سطح B برای متوسط و سطح C برای پیشرفته است. زیرشاخه‌های آن‌ها هم A۱، A۲، B۱، B۲، C۱ و C۲ هستند. اگر یکی از شرایط زیر را دارید، به شرکت در آزمون نیاز نخواهید داشت:

 • اگر با یک شهروند پرتغال ازدواج کرده‌اید.
 • اگر از طریق تابعیت پنج‌ساله واجد شرایط شهروندی کشور پرتغال شده‌اید.
 • اگر بالاتر از ۶۰ سال، دارای معلولیت ذهنی یا بی‌سواد هستید.
 • اگر به‌شدت بیمار یا ناتوان از شرکت در آزمون هستید.
 • اگر اهل کشور پرتغالی‌زبان هستید.
 • اگر مدرکی ارائه دهید که نشان دهد سطح زبان پرتغالی شما بالاتر از A۲ است.
 • کودکان زیر ۱۰ سال

در حال حاضر، هزینه شرکت در آزمون شهروندی کشور پرتغال ۷۲ یورو است. همراه داشتن یکی از سه مدرک پاسپورت یا کارت شناسایی یا مجوز اقامت پرتغال برای شرکت در آزمون کافی خواهد بود.

قوانین تابعیت در پرتغال

شهروندی پرتغال با مجموعه‌ای از مسئولیت‌ها و قوانین همراه است. اول از همه، شهروندان پرتغالی باید از قوانین و مقررات این کشور پیروی کنند. این به معنای رعایت قوانینی مانند راهنمایی و رانندگی، پرداخت مالیات و احترام به حقوق و آزادی‌های فردی دیگران است.

از شهروندان پرتغال انتظار می‌رود که با رأی دادن در انتخابات و مطلع شدن از مسائل سیاسی جاری، در روند اداره دموکراتیک این کشور مشارکت کنند. شهروندان پرتغالی مسئولیت کمک به افزایش رفاه جامعه را هم به دوش می‌کشند که شامل ارتقای انسجام اجتماعی و فرصت‌های برابر برای همگان است.

یکی از قوانین تابعیت در پرتغال این است که افراد می‌توانند شهروندی دوگانه داشته باشند. زیرا دولت این کشور تابعیت مضاعف را به رسمیت می‌شناسد. این موضوع باعث می‌شود داشتن شهروندی پرتغالی برای خانواده‌های مهاجر و متقاضیان گذرنامه دوم، انتخاب مناسبی باشد. طبق این قانون نیاز نیست مهاجران شهروندی پیشین خود را ترک کنند که یک امتیاز بزرگ است.

قوانین سلب تابعیت پرتغال نیز فقط در صورت انجام اعمال تروریستی و مخل امنیت ملی پرتغال قابل اجرا هستند. آن‌هایی هم که تابعیت یک کشور دیگر را دارند و نمی‌خواهند شهروند پرتغال باشند، ملیت این کشور را از دست می‌دهند.

فرم مشاوره اخذ شهروندی پرتغال

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت پرتغال بگیرم؟

اخذ تابعیت پرتغال از روش‌های تولد در خاک این کشور، داشتن تبار پرتغالی، درخواست پس از پنج سال اقامت در این کشور، سرمایه‌گذاری قابل توجه، فرزندخواندگی و ازدواج با شهروندان پرتغالی امکان‌پذیر است.

 

طمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت پرتغال چیست؟

انتخاب مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت پرتغال فقط پس از بررسی وضعیت هر فرد امکان‌پذیر است. مثلا یک متقاضی شرایط سرمایه‌گذاری را دارد و دیگری بهتر است مسیر پنج سال اقامت را انتخاب کند.

هزینه گرفتن تابعیت پرتغال چقدر است؟

هزینه گرفتن تابعیت پرتغال به نوع و روش درخواست و وضعیت هر فرد بستگی دارد. اما در حال حاضر، این مبلغ بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ یورو تعیین شده است که امکان افزایش دارد.

گرفتن تابعیت پرتغال چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن تابعیت پرتغال یک روند طولانی‌مدت و نیازمند انجام بررسی‌های گوناگون است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که نزدیک به دو سال هم طول بکشد.