استرالیا مزایای زیادی برای شهروندان خود فراهم می‌کند؛ طوری که دریافت تابعیت این کشور، هدف بسیاری از کسانی است که قصد مهاجرت دارند. در این مطلب شما را با شرایط، قوانین و مراحل دریافت تابعیت استرالیا آشنا می‌کنیم.

کشور استرالیا یکی از مقاصد مهاجرتی محبوب برای ایرانی‌هاست و افراد از راه‌های مختلف برای دریافت تابعیت این کشور اقدام می‌کنند. بسته به اینکه بخواهید از طریق سرمایه‌گذاری یا تحصیل یا کار برای تابعیت استرالیا اقدام کنید، مراحل کار و مدارک موردنیاز اندکی متفاوت خواهد بود. همچنین قوانین مهاجرتی استرالیا برای هر روش، ضوابطی را تعیین کرده‌اند که افراد متقاضی باید آن شرایط و ضوابط را داشته باشند.

حقوق و مزایای شهروندی استرالیا

تابعیت و شهروندی استرالیا برای متقاضیان مزایای متعددی دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • امکان سفر بدون دردسر به استرالیا

وقتی تابعیت استرالیا را بگیرید، می‌توانید مثل یک استرالیایی که از ابتدا در این کشور متولد شده در استرالیا تردد کنید. برای این کار حتی به داشتن ویزای کلاس ۱۳۳ نیاز ندارید.

 • امکان کار در مشاغل دولتی و نظامی

شما به‌عنوان فردی که تابعیت این کشور را گرفته‌اید، نه‌تنها توانایی اشتغال به کار در مشاغل خصوصی موجود در کشور استرالیا را دارید، بلکه می‌توانید برای دریافت سمت شغلی در یک منصب دولتی نیز شانس خود را امتحان کنید. از امکانات دیگر استرالیا برای افرادی که تابعیت این کشور را دریافت کرده‌اند، شرکت در مشاغل و حرفه‌های نظامی است.

 • مزایای حمایت کنسولی

شما به‌عنوان فردی که تابعیت و شهروندی استرالیا را دریافت کرده‌اید، از حمایت‌های کنسولی این کشور در هر جای جهان برخوردار خواهید بود. حتی اگر در ایران برای شما مشکلی به وجود بیاید، می‌توانید از حمایت‌های کنسولی کشور استرالیا استفاده کنید.

 • تحصیل با کمترین هزینه و بهره‌مندی از کمک‌های دولتی

دریافت تابعیت استرالیا باعث می‌شود در دانشگاه‌های این کشور با هزینه‌ای بسیار کمتر نسبت به متقاضیان بین‌المللی بدون تابعیت کشور استرالیا، درس بخوانید. همچنین شما می‌توانید از کمک‌های مالی برای تحصیل آکادمیک بهره‌مند شوید. یعنی اگر توانایی پرداخت هزینه‌های خود را ندارید، می‌توانید پرداخت این هزینه‌ها را به زمانی موکول کنید که توانایی بازپرداخت آن‌ها را داشته باشید. به این شکل که شما می‌توانید دوره تحصیلی خود را به پایان برسانید و پس از اشتغال و کسب درآمد در کشور استرالیا، هزینه مربوط به دوران تحصیل خود را پرداخت کنید.

 • امکان شرکت در انتخابات

شما به‌عنوان فردی که به‌تازگی تابعیت استرالیا را دریافت کرده‌، می‌توانید مانند سایر استرالیایی‌ها در انتخابات شرکت کرده و از حق رأی خود استفاده کنید. این حق رأی بر طبق قوانین مهاجرتی استرالیا تنها به افرادی داده می‌شود که شهروندی این کشور را به‌طور کامل دریافت کرده‌اند. یعنی کسانی که در مرحله اقامت دائم قرار دارند، حق رأی نخواهند داشت.

 • نامزدی در سمت‌های سیاسی

شما حتی می‌توانید در انتخابات سمت‌های سیاسی این کشور کاندید شوید چون وقتی شهروندی این کشور را دریافت می‌کنید، از حقوقی کاملاً برابر با شهروندان متولدشده در این کشور بهره‌مند هستید.

 • بهره‌مندی از پاسپورت استرالیا

شما به‌عنوان فردی که شهروندی استرالیا را دریافت کرده‌، می‌توانید جهت دریافت پاسپورت این کشور اقدام کنید. پاسپورت استرالیا یکی از باارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان است و با داشتن آن می‌توانید به ۱۸۰ کشور جهان بدون ویزا سفر کنید.

 • شهروندی کودکان شما در آینده

وقتی تابعیت استرالیا را به‌روشی خاص دریافت می‌کنید، فرزندان شما هم که در کشور استرالیا متولد می‌شوند، به‌طور خودکار به‌عنوان شهروند استرالیا شناخته خواهند شد. در ادامه کودکان شما می‌توانند از مزایای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های این کشور استفاده کنند.

 • نبود ریسک دیپورت شدن برای شهروندان

خطر دیپورت شدن برای کسانی که اقامت دائم استرالیا را دریافت می‌کنند، وجود دارد. اما اگر شهروندی این کشور را داشته باشید، دولت این کشور به هیچ وجه قادر نخواهد بود تا شهروندی شما را باطل کرده و شما را دیپورت کند.

شرایط اخذ تابعیت استرالیا

برای دریافت شهروندی استرالیا باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید و سایر شرایط گرفتن تابعیت استرالیا را احراز کنید. شرایط کلی به شرح زیر هستند:

برخورداری از اقامت دائم استرالیا

برای اینکه درخواست شهروندی شما در کشور استرالیا بررسی شود باید اقامت دائم این کشور را بگیرید و در طول چهار سال گذشته در این کشور حضور داشته باشید. حضور در این کشور در طول این مدت نیز به این صورت است که شما باید در هر سال حداقل ۹۰ روز را در داخل خاک کشور استرالیا اقامت کرده باشید. البته در صورتی که متقاضیان ۱۶ تا ۱۷ سال داشته باشند و در حال گذراندن دوره تحصیلی خود در ایران باشند، می‌توانند با ارائه مدارک تحصیلی به‌دلیل اینکه حضورشان در استرالیا در طول این مدت باعث لطمه به درسشان در ایران می‌شود، از این شرط معاف شوند.

قبولی در آزمون شهروندی استرالیا

یکی دیگر از شرایط تابعیت استرالیا قبولی در آزمون شهروندی این کشور است. در این آزمون میزان اطلاع و شناخت شما از کشور استرالیا و رسوم و فرهنگ آن سنجیده می‌شود. برای شرکت در این آزمون باید تسلط کاملی به زبان انگلیسی داشته باشید. با کسب ۷۵ درصد از نمره آزمون، نشان می‌دهید که به ارزش‌های استرالیا واقف هستید و شرایط شهروندی استرالیا را دارید.

مهارت در زبان انگلیسی

از دیگر شروط دریافت تابعیت استرالیا، مهارت در زبان انگلیسی است. میزان آشنایی با این زبان در طی جلسات مصاحبه سنجیده می‌شود.

تست شخصیت (اخلاق)

در صورتی که به‌عنوان متقاضی شهروندی استرالیا، سن شما بیش از ۱۸ سال است، باید به اداره مهاجرت استرالیا نشان دهید که شخصیت قابل‌قبولی دارید. معیارهای این اداره برای پذیرش درخواست متقاضیان، شامل موارد زیر است:

 • عمل به تعهدات شهروندی
 • نداشتن سابقه محکومیت کیفری
 • تعهد به رعایت قوانین کشور استرالیا
 • نداشتن هیچ‌گونه سابقه خشونت خانگی گزارش‌شده
 • صداقت داشتن در روند دریافت ویزا در برابر قوانین و جامعه استرالیا و اطلاعات نادرست ندادن

داشتن تعهد به کشور استرالیا

در صورتی که تمایل دارید تابعیت استرالیا را دریافت کنید، موارد زیر می‌تواند نشان‌دهنده تعهد شما به کشور استرالیا باشد:

 • داشتن یک حساب بانکی در یکی از بانک‌های رسمی استرالیا
 • داشتن فرزند متولدشده یا همسر دارای تابعیت استرالیا
 • داشتن یک خانواده بزرگ در استرالیا
 • اقامت بلندمدت در کشور استرالیا
 • داشتن یک شغل در کشور استرالیا
 • داشتن ملک در کشور استرالیا
 • پرداخت مالیات این کشور

روش‌ های گرفتن تابعیت استرالیا

روش‌های مختلفی برای گرفتن تابعیت استرالیا به‌صورت رسمی و قانونی وجود دارد. این روش‌ها که در قانون اساسی این کشور تأیید شده‌اند، می‌توانند به‌عنوان شرط لازم برای اعطای شهروندی به یک فرد خارجی در استرالیا به حساب بیایند. در ادامه شما را با هفت روش دریافت شهروندی استرالیا آشنا می‌کنیم.

تابعیت استرالیا از طریق کار

مهاجرت کاری، یکی از روش‌های مرسومی است که افراد زیادی از سراسر جهان برای دریافت تابعیت استرالیا از آن استفاده می‌کنند. در این روش فرد متقاضی باید از طریق دریافت اقامت کاری موقت، نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام کند و پس از آن با رعایت‌ کردن شرط اقامت حداقل ۹۰ روز در سال، در طول چهار سال متوالی می‌تواند برای شهروندی این کشور درخواست دهد.

تابعیت استرالیا از طریق ویزای سرمایه‌گذاری

دریافت تابعیت استرالیا از طریق ویزای سرمایه‌گذاری، یکی از روش‌های نسبتاً آسان برای افرادی است که از سرمایه مالی کافی برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی برخوردار هستند. این روش نسبت به سایر روش‌ها، مدت انتظار کمتری داشته و شما قادر خواهید بود شهروندی خود و فرزندانتان را در مدت کوتاهی دریافت کنید.

درخواست اقامت از طریق ویزای زیرشاخه ۱۸ که ویزای نوآوری نام دارد و همچنین خرید مسکن، از جمله روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور هستند.

اخذ تابعیت استرالیا از طریق تحصیل

افرادی که شرایط لازم برای تحصیل در استرالیا را داشته و در این کشور در حال تحصیل باشند، واجد شرایط درخواست اقامت دائم و در گام بعدی شهروندی استرالیا خواهند بود. این روش در مقایسه با سایر روش‌های اشاره‌شده، هزینه کمتری را برای فرد متقاضی خواهد داشت.

تابعیت استرالیا از طریق تولد

اگر پدر و مادر یک نوزاد در کشور استرالیا اقامت دائم داشته باشند، فرزند به‌دنیاآمده آن‌ها در این کشور به‌طور خودکار شهروندی این کشور را دریافت خواهد کرد. این کودک در ادامه زندگی در این کشور از تمامی مزایای تحصیل، کار و زندگی استرالیایی بهره‌مند خواهد شد.

تابعیت استرالیا از طریق ازدواج

روش دیگر برای درخواست تابعیت استرالیا، ازدواج با فردی است که شهروندی استرالیا را دارد. البته اگر فردی شریک زندگیتان باشد و ازدواج هم نکرده باشید، با توجه به قوانین این کشور، می‌توانید برای دریافت شهروندی از طریق دعوت‌نامه او اقدام کنید.

تابعیت استرالیا از طریق پناهندگی

روش دیگری که برای دریافت تابعیت استرالیا می‌توان از طریق آن اقدام کرد، درخواست پناهندگی این کشور است. البته این روش می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد و متقاضی را با مشکلاتی مواجه کند.

تابعیت از طریق ویزای اشخاص خاص

آخرین روش گرفتن تابعیت استرالیا، مختص افراد دارای استعدادهای خاص در رشته‌های مختلف ورزشی، فرهنگی و علمی است. در صورتی که واجد شرایط درخواست این ویزا هستید، پیشنهاد می‌کنیم درخواست از این طریق را به‌دلیل تسهیلاتی که دارد در اولویت قرار دهید.  

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی استرالیا

برای درخواست تابعیت استرالیا باید مدارکی ارائه کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اسناد هویتی همچون پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه، کارت دانشجویی و گواهی‌نامه
 • تصور پرسنلی با پس‌زمینه سفید در اندازه پاسپورت
 • آدرس محل سکونت از طریق ارائه قبض آب و برق 
 • اظهارنامه هویتی که توسط یک شهروند استرالیایی امضا شده (اگر فرد متقاضی شهروندی استرالیا زیر پانزده سال سن داشته باشد.)

مراحل اخذ تابعیت استرالیا

برای اخذ تابعیت استرالیا، باید مراحلی را طی کنید که از این قرارند: 

ارائه مدارک موردنیاز

با وجود اینکه در هر درخواست تابعیت استرالیا ممکن است به ارائه مدارک مختلفی نیاز باشد، با این حال در تمامی درخواست‌ها شما باید مدارک زیر را ارائه دهید‌:

 • مدرک اقامتی شما که نشان‌دهنده اقامت قانونی چهار‌ساله در کشور استرالیا باشد.
 • یک کپی از شناسنامه و پاسپورت به همراه اصل این مدارک.
 • تصویر پاسپورتی که حداکثر در ۶ ماه گذشته تهیه شده باشد.

همان‌طور که اشاره کردیم، بسته به نوع درخواست شما ممکن است که مدارک دیگری نیز نیاز باشد.

ترجمه مدارک

گام بعدی ترجمه مدارک هویتی، شغلی، مالی و تحصیلی است. این مدارک باید در دفتر دارالترجمه‌های رسمی ترجمه و مهر شده باشند.

تکمیل فرم درخواست تابعیت استرالیا

برای این کار شما باید به‌صورت اینترنتی و از طریق سیستم E lodgement فرم خود را تکمیل و ارسال کنید. در این فرم از شما اطلاعات کاملی درباره همسر و فرزندان، تحصیل و سابقه کاری پرسیده می‌شود. شما باید تمامی این اطلاعات را با دقت کامل تکمیل کنید، چون هر خطایی در ثبت اطلاعات، می‌تواند به رد درخواست شما منجر شود. پس از تکمیل فرم مربوطه، از شما درخواست می‌شود تا جهت پرداخت مبلغ موردنیاز برای بررسی درخواست شهروندی استرالیا اقدام کنید. این مبلغ می‌تواند بسته به نوع درخواست شما بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار باشد.

شرکت در جلسات مصاحبه

اگر مراحل قبلی را به‌درستی تکمیل کرده باشید، درخواست شما بررسی می‌شود و یک جلسه ملاقات برای شما ترتیب داده خواهد شد. محور اصلی این مصاحبه بررسی و تأیید اطلاعات هویتی شما است.

شرکت در مراسم شهروندی

یکی از آخرین مراحلی که باید در فرایند درخواست شهروندی استرالیا طی کنید، شرکت در مراسم شهروندی این کشور است. در این مراسم شما تعهد می‌دهید که تابع مقررات این کشور هستید. این مرحله معمولاً حدود ۶ ماه قبل از شرکت در آزمون شهروندی استرالیا است.

آزمون شهروندی استرالیا

آخرین مرحله از مراحل درخواست تابعیت استرالیا، شرکت در آزمون شهروندی استرالیا است که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. اگر حدنصاب نمره را در این آزمون کسب کنید، می‌توانید شهروندی استرالیا را به دست آورید. افراد در بازه سنی ۱۸ تا ۵۹ سال ملزم هستند برای تکمیل درخواست شهروندی استرالیا، در آزمون شهروندی این کشور شرکت کنند. مواد آزمون شهروندی، اطلاعاتی همچون تاریخ و جغرافیای این کشور، مسئولیت‌ها و امتیازات شهروندی و ارزش‌های انسانی در استرالیا است.

به‌طور کلی در این آزمون بیست سؤال مطرح می‌شود که پنج تا از این سؤالات، مربوط به ارزش‌های استرالیا است. افراد شرکت‌کننده برای قبولی در این آزمون نیاز دارند حداقل به پانزده سؤال از بیست سؤال آزمون پاسخ درست بدهند. از جمله قوانین شرکت در این آزمون هم این است که نمی‌توانید از تلفن همراه و هیچ کتاب و جزوه‌ای استفاده کنید. همچنین باید به سؤالات مربوطه در مدت زمان ۴۵ دقیقه پاسخ دهید.

لازم به ذکر است که برخی افراد نیازی به شرکت در این آزمون ندارند. این افراد شامل موارد زیر می‌شوند:

 • افرادی که زیر ۱۸ سال و بالای ۵۹ سال سن دارند.
 • افرادی که از اختلالات شدید بینایی و شنوایی رنج می‌برند.
 • افرادی که به‌دلیل مشکلات جسمی یا ذهنی توانایی شناخت هویتی ندارند.
 • افرادی که پدر یا مادر آن‌ها شهروند استرالیا است.

قوانین تابعیت در استرالیا

قانون تابعیت استرالیا، شرایطی را توضیح می‌دهد که بر اساس آن یک فرد خارجی شهروندی استرالیا را به دست می‌آورد. قانون اولیه حاکم بر مقررات شهروندی، قانون شهروندی ۲۰۰۷ استرالیا است که در اول ژوئیه ۲۰۰۷ در تمام ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا لازم‌الاجرا شد.

تمام افرادی که قبل از بیستم اوت ۱۹۸۶ در استرالیا متولد شده‌اند، بدون توجه به ملیت والدین خود، در بدو تولد به‌طور خودکار شهروند بودند. پس از آن تاریخ، هر فردی که در این کشور متولد می‌شود، اگر حداقل یکی از والدین او شهروند استرالیا یا مقیم دائم باشد، تابعیت استرالیا را دریافت می‌کند. اتباع خارجی ممکن است پس از حداقل چهار سال زندگی در کشور، با داشتن اقامت دائم به مدت یک سال و نشان‌ دادن مهارت در زبان انگلیسی، شهروندی خود را دریافت کنند.

تعهدات شهروندی استرالیا

شما به‌عنوان فردی که شهروندی استرالیا را دریافت کرده‌، به رعایت اصول زیر تعهد داده‌اید:

 • اینکه در همه حال قوانین استرالیا را رعایت کنید.
 • در صورت لزوم از خاک و منافع استرالیا دفاع کنید.
 • در انتخابات و همه‌پرسی‌های ایالتی و فدرال شرکت کنید.

فرم مشاوره تابعیت استرالیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانیم تابعیت استرالیا بگیریم؟

به‌طور کلی امکان دریافت تابعیت استرالیا از طریق کار، تولد، ازدواج، پناهندگی، ویزای اشخاص خاص، تحصیل و ویزای سرمایه‌گذاری وجود دارد.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت استرالیا چیست؟

به‌عقیده بسیاری، بهترین روش گرفتن شهروندی استرالیا، اقدام از طریق سرمایه‌گذاری است. دولت استرالیا تسهیلات ویژه‌ای را برای کسانی که در اقتصاد و صنعت این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند، در نظر گرفته است.

مشاغل موردنیاز در استرالیا کدامند؟

دولت استرالیا سالانه مشاغل موردنیاز این کشور را در قالب دو لیست MLTSSL و STOL اعلام می‌کند. افرادی که از تخصص در زمینه مشاغل اعلام‌شده برخوردار باشند، می‌توانند برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کنند. 

سلب تابعیت استرالیایی تحت چه مواردی اتفاق می‌افتد؟

اگر فرد دارای اقامت دائم استرالیا مرتکب جرم‌ شود و امنیت و نظم کشور استرالیا را مختل کند، امکان دیپورت شدن او وجود دارد. با این حال، افرادی که شهروندی این کشور را دریافت کرده‌اند، دیگر امکان دیپورت شدنشان وجود نخواهد داشت.

هزینه گرفتن تابعیت استرالیا چقدر است؟

هزینه درخواست تابعیت استرالیا بر اساس روش‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. با این حال باید انتظار هزینه ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار را داشته باشیم.