ایرانیان زیادی به‌دلیل ریشه‌های مشترک با مردم کشور آذربایجان به فکر دریافت شهروندی و تابعیت آذربایجان هستند. پیش از اقدام در این زمینه، بهتر است با روش‌های دریافت شهروندی کشور آذربایجان و همچنین مدارک و مراحل آن آشنا شوید.

آذربایجان یکی از کشورهای منطقه است که به‌دلیل پیوندهای فرهنگی و مذهبی با ایران، گزینه مناسبی برای مهاجرت به شمار می‌رود. این کشور زیبا در منطقه قفقاز و در همسایگی ایران، روسیه، گرجستان و ارمنستان قرار دارد. آذربایجان بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و تقریبا نیمی از مردم آن، مسلمان هستند. زبان غالب مردم آذربایجان، ترکی است و زبان روسی نیز زبان دوم آن به‌ حساب می‌آید. این کشور از سال ۱۹۹۱ به سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان تجارت جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک توسعه آسیایی ملحق شد. به‌دلیل شرایط ایده‌آل زندگی در این کشور، افراد بسیاری به دریافت شهروندی و تابعیت آذربایجان فکر می‌کنند.

حقوق و مزایای شهروندی آذربایجان

شهروندی کشور آذربایجان، به‌عنوان یکی از کشورهای کوچک و کم‌جمعیت منطقه که روابط خوبی با سایر کشورهای جهان دارد، مزایای متعددی برای شهروندان به‌دنبال خواهد داشت. طبق قوانین دولت آذربایجان، افرادی که شهروند این کشور شوند، به هیچ عنوان نمی‌توانند از این کشور اخراج یا به کشور مبدأ بازگردانده شوند. مزایای دیگر شهروندی آذربایجان به شرح زیر هستند:

حقوق و مزایای شهروندی آذربایجان

بهداشت و سلامت

در گذشته، سیستم بهداشتی کشور آذربایجان از ضعیف‌ترین بخش‌های کشور محسوب می‌شد. امروزه این کشور با تجهیزات و امکانات درمانی و پزشکی خود، جایگاه مناسبی را در این زمینه به دست آورده است.

مدارس پزشکی، مؤسسات آموزش پیشرفته درمانی و مراکز تحقیقاتی و داروسازی حاکی از آینده‌ای روشن در حوزه بهداشت و سلامت در آذربایجان هستند.

رفاه اجتماعی

یکی از حقوق و مزایای مهم کشور آذربایجان، سیستم پشتیبانی قوی و غیررسمی این کشور از دانشجویان و سالمندان است. برخی از تسهیلات رفاهی در آذربایجان عبارت‌اند از:

 • مزایا برای سالمندان، بازنشستگان و افراد دارای ناتوانی جسمی
 • کمک‌های دولتی برای تولد عضو جدید خانواده
 • مرخصی پزشکی و زایمان
 • بیمه بیکاری
 • کمک‌های مالی برای سیستم تغذیه
 • معافیت‌های مالیاتی برای گروه‌های اجتماعی تعیین‌شده
 • بیمه بیکاری کارگران
 • یارانه‌های غذایی

اخذ پاسپورت معتبر

پاسپورت کشور آذربایجان در جهان رتبه ۷۲ را از آن خود کرده است. با اخذ این پاسپورت، شما می‌توانید بدون ویزا به ۶۳ کشور جهان سفر کنید. 

آب‌وهوای خوب و طبیعت زیبا

یکی دیگر از مزایای شهروندی آذربایجان، بهره‌مندی از آب‌وهوای خوب و طبیعت زیبای این کشور است. جمهوری آذربایجان که در کنار دریای خزر قرار دارد، در بعضی نقاط آب‌وهوایی مشابه شمال کشور ایران را دارد و از سواحل و طبیعت زیبایی برخوردار است.

شرایط اخذ تابعیت آذربایجان

کشور آذربایجان شرایط و قوانینی را برای اتباع خارجی یا اشخاص غیرتابع این خاک در نظر گرفته است. طبق قانون این‌ کشور افرادی که بیش از پنج سال در خاک کشور آذربایجان زندگی کرده‌اند و منبع درآمد قانونی دارند، می‌توانند تابعیت دریافت کنند. این افراد با رعایت قوانین خاک آذربایجان و یادگیری زبان این کشور می‌توانند حق شهروندی آذربایجان را اخذ کنند. از دیگر شرایط دریافت تابعیت کشور آذربایجان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسلط کامل به زبان آذربایجانی
 • زندگی و اقامت دائم در کشور آذربایجان
 • باطل کردن تابعیت قبلی
 • اثبات توانگری مالی برای تأمین هزینه‌های همه افراد خانواده
 • نداشتن سوءپیشینه در کشور آذربایجان

روش‌ های گرفتن تابعیت آذربایجان

طبق قانون جمهوری آذربایجان، دو گروه می‌توانند تابعیت کشور آذربایجان را دریافت کنند:

گروه اول

خارجی‌ها یا افراد بدون تابعیتی که در پنج سال گذشته به‌طور دائم در خاک جمهوری آذربایجان زندگی کرده‌اند و منبع درآمد قانونی دارند. آن‌ها همچنین باید متعهد شوند که قانون اساسی و قوانین جمهوری آذربایجان را رعایت خواهند کرد. آن‌ها باید مدرکی مبنی بر آگاهی از زبان دولتی جمهوری آذربایجان ارائه دهند. این افراد صرف‌نظر از وابستگی، جنسیت، تحصیلات، نگرش مذهبی، عقاید سیاسی و موارد دیگر می‌توانند برای دریافت تابعیت آذربایجان درخواست دهند.

 • مدت اقامت دائم یک فرد خارجی یا یک فرد بدون تابعیت در قلمرو جمهوری آذربایجان از روزی محاسبه می‌شود که به او مجوز اقامت دائم داده شده است.
 • مدت اقامت دائم در خاک جمهوری آذربایجان در صورتی بدون وقفه در نظر گرفته می‌شود که فرد برای مدت حداکثر سه ماه در طول سال، خاک جمهوری آذربایجان را ترک کرده باشد.

افراد می‌توانند از روش‌هایی مانند کار، ازدواج و تحصیل اقامت آذربایجان را دریافت کنند و پس از پنج سال اقامت برای تابعیت جمهوری آذربایجان درخواست دهند.

گروه دوم

در موارد زیر، اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت می‌توانند بدون در نظر گرفتن مدت اقامت دائم، تابعیت جمهوری آذربایجان را بگیرند:

 • در صورتی که فردی در زمینه‌های علمی، فنی، فرهنگی یا ورزشی دستاوردهای بالایی داشته باشد. برای چنین اشخاصی درخواست مستدل ارگان دولتی جهت دعوت از او به جمهوری آذربایجان الزامی است.
 • زمانی که شخصی مورد توجه ویژه جمهوری آذربایجان باشد. اگر شخصی خدمات ویژه‌ای به جمهوری آذربایجان ارائه داده باشد، بدون در نظر گرفتن موارد فوق می‌تواند به‌عنوان شهروند این کشور پذیرفته شود. در این موارد، مصلحت پذیرفتن یک فرد خارجی یا فرد بدون تابعیت به تابعیت جمهوری آذربایجان باید توسط مقام اجرایی ذی‌ربط توجیه شود.

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق کار

از آنجایی‌ که جمهوری آذربایجان روزبه‌روز در حال پیشرفت اقتصادی است، به افراد فعال در حوزه‌های شغلی مختلف نیاز دارد. پس از دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آذربایجانی می‌توانید به‌همراه مدارک هویتی به سفارت این کشور مراجعه کنید. بعد از دریافت ویزای کاری و ورود به کشور آذربایجان، فرد متقاضی باید به اداره پلیس آذربایجان رجوع کند.

بعد از ثبت‌نام در اداره پلیس، او یک مجوز کار و اقامت یک‌ساله دریافت خواهد کرد. پس از پایان این یک سال، او می‌تواند تا پنج سال برای تمدید مجوز کار و اقامت خود اقدام کند. متقاضیان پس از پنج سال کار و پرداخت مالیات می‌توانند تابعیت آذربایجان را به دست آورند.

بیشتر مهاجران در این کشور با فعالیت در زمینه نفت و گاز تابعیت دریافت می‌کنند. امروزه اما دولت آذربایجان می‌خواهد در زمینه‌هایی همچون کشاورزی، گردشگری و ساخت‌وساز نیز فعالیت مستمر و کلیدی داشته باشد. بنابراین افرادی که از مهارت‌های خاص در این زمینه‌ها برخوردار هستند، شانس اخذ تابعیت این کشور را خواهند داشت.

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق تحصیل

یکی از مطمئن‌ترین و بهترین روش‌های اخذ تابعیت جمهوری آذربایجان مهاجرت تحصیلی به این کشور است. این کشور زیرساخت‌های قدرتمندی را در زمینه مراکز آموزشی برای شهروندان و مهاجران ایجاد کرده است.

هزینه تحصیل برای مهاجران در رشته‌های پزشکی تقریبا هفت هزار دلار آمریکا در سال خواهد بود؛ اما دیگر رشته‌ها شهریه کمتری دارند.

باید در نظر داشته باشید که اخذ تابعیت آذربایجان از طریق تحصیل بسیار زمان می‌برد. در وهله اول شما باید از یک دانشگاه در این کشور پذیرش دریافت کنید. در ادامه، پس از پایان تحصیلات خود باید بتوانید زیر نظر یک کارفرمای آذربایجانی استخدام شوید. در صورت استخدام، ادامه مسیر مانند روش کاری خواهد بود. یعنی در صورت حفظ شرایط می‌توانید تا پنج سال اقامت خود را تمدید کنید و پس از پایان این پنج سال، برای تابعیت درخواست دهید.

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق ازدواج

یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای کسب شهروندی کشور آذربایجان، ازدواج با یک تبعه آذربایجان است. در این روش، دولت تمامی مدارک مهاجران را جهت تأیید ازدواج بررسی خواهد کرد. درصورتی که شواهدی دال بر صوری بودن ازدواج در دست نباشد، فرد می‌تواند تابعیت کشور آذربایجان را دریافت کند.

برای اخذ تابعیت باید سه سال از ازدواج شما بگذرد. شرط دیگر، توانایی شما در تأمین هزینه‌های زندگی مشترک است. افرادی که درآمد مناسب برای تهیه مسکن و زندگی در آذربایجان را داشته باشند، می‌توانند از این طریق تابعیت این کشور را دریافت کنند.

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق تولد

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق تولد، بر اساس قانون خون است. در صورتی که فرزند متولدشده از شرایط زیر برخوردار باشد، به‌صورت رسمی تابعیت این کشور را دریافت خواهد کرد.

 • حداقل یکی از والدین تابعیت کشور آذربایجان را داشته باشد.
 • در صورت تولد فرزند خارج از خاک آذربایجان، والد مذکر آذربایجانی باشد.
 • شخص در خاک کشور آذربایجان متولد شده باشد و وضعیت والدین او مشخص نباشد.

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق سرمایه‌گذاری

بر اساس قوانین کشور آذربایجان، افراد می‌توانند از طریق طرح سرمایه‌گذاری یا کارآفرینی در پروژه‌های مورد نظر دولت آذربایجان، تابعیت این کشور را اخذ کنند.

سرمایه‌گذاران با ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار منات (در حدود ۲۹۴ هزار دلار) می‌توانند اقامت موقت ۶ ماهه این کشور را دریافت کنند. آن‌ها در ادامه می‌توانند مدت اقامت را یک سال و در نهایت به پنج سال تبدیل کنند. سرمایه‌گذاران باید ثابت کنند فعالیت آن‌ها برای اقتصاد آذربایجان مفید است.

با اینکه دولت آذربایجان از جذب سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند، اما اطلاعات دقیقی در این زمینه ارائه نکرده است. در کشور آذربایجان، خرید زمین از سوی خارجی‌ها ممنوع است و افراد خارجی تنها می‌توانند برای خرید آپارتمان اقدام کنند. گفته می‌شود با خرید یک آپارتمان به مبلغ ۱۰۰ هزار منات (در حدود ۵۹ هزار دلار) افراد می‌توانند اقامت آذربایجان را بگیرند. خارجی‌ها نمی‌توانند برای خرید آپارتمان در آذربایجان از وام‌های بانکی استفاده کنند.

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش‌های گرفتن تابعیت جمهوری آذربایجان مهاجرت به خاک این کشور از طریق پناهندگی است. این روش نسبت به دیگر روش‌ها، خطرات و چالش‌های بیشتری دارد و اصلا توصیه نمی‌شود.

پناهندگان با ورود به آذربایجان می‌توانند تا سه ماه اقامت داشته باشند و از حق و حقوق دیگر شهروندان این کشور بهره‌مند شوند. پس از طی این مدت، پرونده آن‌ها برای بررسی به دادگاه ارجاع خواهد شد. کودکان می‌توانند به‌صورت رایگان دوره‌های آموزشی را بگذرانند. سالمندان نیز می‌توانند از خدمات اجتماعی و نگهداری بهره‌مند شوند. گفته می‌شود پناهندگان در آذربایجان شانس زیادی برای دریافت تابعیت نخواهند داشت. در کل توصیه می‌شود افراد برای دریافت تابعیت یک کشور، از روش‌های قانونی اقدام کنند.

این پاراگراف رو چک کنید لطفا. که اگر جاییش باید حذف بشه اقدام کنید.

روش‌ های گرفتن تابعیت آذربایجان

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی آذربایجان

حداقل ۱۵ روز پیش از سفر به آذربایجان باید اسناد و مدارک خود را آماده کنید. تمامی مدارک را همراه با اثبات پشتوانه مالی خود به کارشناسان کنسولگری یا سفارت آذربایجان در کشور ارائه دهید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فرم درخواست شهروندی
 • چهار قطعه عکس
 • مدارکی از محل اقامت خانواده
 • رسید پرداختی هزینه‌های دولتی
 • مدارک وزارت آموزش و پرورش درباره مهارت‌های زبان رسمی جمهوری آذربایجان
 • کپی کارت مجوز اقامت در خاک جمهوری آذربایجان
 • کپی گواهی‌نامه سند هویت

اسناد گواهی وجود منبع قانونی درآمد که شامل موارد زیر است:

 • مرجع از محل کار
 • مرجع دریافت حقوق بازنشستگی
 • کمک مالی یا کمک اجتماعی
 • مرجع مالیات بر درآمد افراد فیزیکی
 • گواهی ارث

مراحل اخذ تابعیت آذربایجان

مراحل دریافت تابعیت کشور آذربایجان با توجه به روش مهاجرت می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، کسانی که با یک شهروند آذربایجانی ازدواج می‌کنند، مراحل بسیار ساده‌ای را در پیش خواهند داشت. اما به‌طور کلی، مراحل دریافت شهروندی جمهوری آذربایجان از این قرار است:

 • انتخاب یک روش برای مهاجرت به آذربایجان
 • زندگی و کار در این کشور به‌مدت بیش از پنج سال
 • یادگیری زبان و فرهنگ آذربایجان
 • ارائه درخواست تابعیت به مقامات و شرکت در آزمون شهروندی این کشور

هزینه ویزای جمهوری آذربایجان

هزینه ویزای جمهوری آذربایجان دائم تغییر می‌کند. این هزینه با توجه به نوع ویزا و شرایط شخص نیز متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی، مهاجران باید مبلغی حدود ۲۰ الی ۳۵۰ دلار برای اخذ ویزای کشور جمهوری آذربایجان پرداخت کنند.

شهروندی و تابعیت آذربایجان

آزمون شهروندی آذربایجان

قبولی در آزمون شهروندی و تابعیت آذربایجان برای زندگی در این کشور ضروری است. شرط اول برای شرکت در آزمون شهروندی آذربایجان، نداشتن سوءپیشینه کیفری است. علاوه بر این، متقاضیان در مدت اقامت خود در آذربایجان باید قوانین شهروندی آذربایجان را رعایت کنند و مالیات‌های دولتی را بپردازند. 

برای دریافت تابعیت، افراد باید سوگند شهروندی یاد کنند که متن آن به این ترتیب است:

«اینجانب (نام خانوادگی، نام، نام پدر) به‌عنوان شهروند جمهوری آذربایجان اعلام می‌کنم که هیچ تعهدی در قبال هیچ کشور خارجی در مورد تابعیت آن کشور ندارم و از قانون اساسی و قوانین جمهوری آذربایجان تبعیت خواهم کرد. من صادقانه به کشور آذربایجان خدمت خواهم کرد و از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی آن محافظت خواهم کرد، قسم می‌خورم که به سنت‌ها و فرهنگ مردم آذربایجان احترام بگذارم.»

مراسم تحلیف با دست گذاشتن بر قانون اساسی جمهوری آذربایجان در مقابل پرچم دولتی جمهوری آذربایجان انجام می‌شود. پس از سوگند یاد کردن، سند امضاشده در اداره مهاجرت جمهوری آذربایجان نگهداری می‌شود. در نهایت با قبولی در این آزمون بعد از تقریبا هشت سال می‌توان پاسپورت جمهوری آذربایجان را دریافت کرد.

قوانین تابعیت در آذربایجان

در ماده یک حق تابعیت بر اساس اصل ۵۲ قانون اساسی جمهوری آذربایجان، شخصی که به کشور آذربایجان تعلق دارد و با آن پیوند سیاسی و حقوقی دارد، شهروند جمهوری آذربایجان است. فردی که در خاک جمهوری آذربایجان یا از اتباع این کشور به دنیا آمده باشد، شهروند این خاک محسوب می‌شود. 

طبق ماده دو ضمانت حق تابع قانون اساسی جمهوری آذربایجان، شهروند جمهوری آذربایجان تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند از تابعیت این کشور محروم یا از آن اخراج شود. تابعیت جمهوری آذربایجان برای همه بدون در نظر گرفتن مبنای کسب آن، برابر است. حقوق، آزادی‌ها و تعهدات اتباع جمهوری آذربایجان صرف‌نظر از وضعیت اجتماعی و دارایی، نژاد و ملیت، جنس، سوابق تحصیلی، زبان، عقاید مذهبی و عقاید سیاسی برای همه برابرند. فراموش نکنید که با دریافت تابعیت آذربایجان، تابعیت فعلی خود را از دست خواهید داد. 

فرم مشاوره اخذ شهروندی آذربایجان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانیم تابعیت آذربایجان بگیریم؟

تابعیت کشور آذربایجان را می‌توان از طریق ازدواج، سرمایه‌گذاری، کار و تحصیل دریافت کرد.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت آذربایجان چیست؟

نمی‌توان از یک روش به‌عنوان بهترین روش اخذ تابعیت آذربایجان نام برد. هر متقاضی بر اساس توانایی‌ها و شرایط خود باید یک روش را انتخاب کند. یکی از روش‌های در دسترس برای دریافت شهروندی آذربایجان اقدام از طریق سرمایه‌گذاری و تحصیل است.

هزینه گرفتن تابعیت آذربایجان چقدر است؟

به‌طور کلی، مهاجران باید مبلغی حدود ۲۰ الی ۳۵۰ دلار برای اخذ ویزای کشور آذربایجان پرداخت کنند.

گرفتن تابعیت آذربایجان چقدر طول می‌کشد؟

افراد بعد از پنج سال سکونت و اشتغال در خاک کشور آذربایجان می‌توانند برای دریافت تابعیت اقدام کنند.