اتریش از حیث داشتن سیستم آموزشی پیشرفته و مدون، جزو برترین کشورها در جهان محسوب می‌شود. ارائه انواع برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای به دانشجویان، موجب جذابیت قابل توجه تحصیل در اتریش در تمام مقاطع تحصیلی شده است. 

اتریش، کشوری زیبا در قلب اروپا است که به‌دلیل داشتن مناظر طبیعی بی‌نظیر، میراث فرهنگی غنی و شهرهای پرجنب‌وجوش شهرت زیادی دارد. آلمان، سوئیس، ایتالیا، اسلوونی، مجارستان، لیختن‌اشتاین، اسلواکی و جمهوری چک، کشورهای همسایه اتریش هستند. زبان بیشتر مردم این کشور، آلمانی است و اقلیت‌های این کشور نیز به زبان‌های ترکی یا مجارستانی صحبت می‌کنند. بر اساس آخرین آمارهای رسمی، جمعیت این کشور حدود ۸ میلیون و ۹۶۰ هزار نفر است. شهر وین، پایتخت اتریش است.

تحصیل در اتریش یکی از پرتقاضاترین دلایل مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. در این کشور، ۷۰ موسسه آموزش عالی و دانشگاه تراز اول با بیش از ۳۵۰ هزار دانشجو وجود دارند که حدود ۲۵ درصد آن‌ها، دانشجویان بین‌المللی هستند. سیستم آموزش عالی اتریش، سه رکن بسیار مهم دارد: تعداد قابل‌ توجه مؤسسات آموزشی باکیفیت در هر ۹ استان فدرال این کشور، پیشینه آموزشی طولانی و ایجاد محیطی آزاد برای رشد، خلاقیت و نوآوری دانشجویان و دانش‌آموزان.

دلایل و مزایای تحصیل در اتریش

می‌توان دلایل زیادی را برای انتخاب اتریش جهت تحصیل یا پژوهش برشمرد. موقعیت استراتژیک این کشور در اروپا، امکان استفاده از فرصت یادگیری زبان آلمانی و امکان تحصیل با هزنیه کم از جمله این دلایل‌اند. در ادامه مزایای تحصیل در اتریش را مرور می‌کنیم.

موقعیت استراتژیک در اروپا

یکی از مهم‌ترین دلایل تحصیل در اتریش، موقعیت استراتژیک این کشور در اروپا است. دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند به‌سادگی از اتریش به بخش‌های مرکزی و شرقی اروپا سفر کنند. این کشور با برخی از مهم‌ترین کشورهای اروپا هم‌مرز است و می‌توان با اتوبوس یا قطار، به این کشورها سفر کرد.

آموزش مناسب و مقرون‌به‌صرفه

ارزان‌بودن هزینه تحصیل در اتریش نسبت به سایر کشورها، باعث شده بسیاری از افراد ترجیح دهند از سیستم آموزشی این کشور استفاده کنند. همچنین در این کشور، برنامه آموزشی منعطف و مناسبی به دانشجویان ارائه می‌شود.

فرصت یادگیری زبان آلمانی

در بسیاری از دانشگاه‌های اتریش، دوره‌های آموزشی به زبان آلمانی تدریس می‌شود. تحصیل در این کشور، از طرفی فرصت یادگیری زبان آلمانی به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین زبان‌های جهان را به وجود می‌آورد و از طرف دیگر با یادگیری زبان آلمانی امکان اشتغال افراد در آلمان و اتریش فراهم می‌شود.

هزینه‌های مناسب زندگی

هزینه‌های اقامت و حمل‌ونقل در اتریش برای دانش‌آموزان و دانشجویان، مناسب است. همچنین مواد غذایی در اتریش نسبت به سایر کشورها، قیمت مناسب‌تری دارد.

شرایط تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش برای دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی، که شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا نیستند، عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک زبان آلمانی با حداقل سطح B2 برای تحصیل در مقطع کارشناسی و سطح C1 برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره‌ ۶ برای تحصیل در مقطع کارشناسی و ۶٫۵ برای تحصیلات تکمیلی
 • قبولی در آزمون ورودی مدرسه یا دانشگاه 
 • اخذ پذیرش از مدرسه یا دانشگاه 
 • دریافت بورسیه یا داشتن تمکن مالی برای پرداخت شهریه مدرسه یا دانشگاه 
 • داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در اتریش 
 • خرید بیمه سلامت 
 • دریافت ویزای تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش به دو زبان آلمانی و انگلیسی امکان‌پذیر است. البته، در بیشتر مدارس و در مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها، زبان تدریس آلمانی است. تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های دولتی اتریش برای دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی رایگان نیست. شهریه دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی تقریبا ۳۶۳ یورو برای هر ترم است.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی گران‌تر است و به این بستگی دارد که دانشجو در کدام دانشگاه، مقطع و رشته‌ تحصیل می‌کند. شهریه مدارس دولتی و خصوصی بر اساس مقطع تحصیلی و امکانات مدرسه متغیر است. پذیرش در مدارس خصوصی معتبر اتریش سخت است و دانش‌آموز و والدین او باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند. 

تحصیل در اتریش

شرایط سنی تحصیل در اتریش 

تحصیل اجباری در مدارس برای همه دانش‌آموزان از سن پنج‌سالگی (پیش‌دبستانی) شروع می‌شود. برای تحصیل در دانشگاه‌های اتریش هیچ محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. گرچه حداقل سن برای آغاز تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های اتریش تعیین نشده است، دانشجویان این مقطع معمولا در بازه سنی ۱۸ تا ۱۹ سال قرار دارند. برای تحصیل در مقطع ارشد معمولا دانشجویان در محدوده سنی ۲۲ تا ۲۳ سال‌اند و برای تحصیل در مقطع دکتری نیز محدودیت سنی وجود ندارد. 

اما شرایط سنی برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش مهم است، چون مبلغ تمکن مالی و هزینه بیمه سلامت را سن دانشجو مشخص می‌کند.

 • تمکن مالی برای دانشجویان زیر ۲۴ سال حداقل ۵۵۲ یورو برای هر ماه و برای دانشجویان بالای ۲۴ سال ۱۰۰۰ یورو برای هر ماه است.
 • دانشجویان زیر ۲۶ سال ممکن است برای خرید بیمه سلامت از تخفیف برخوردار شوند. 

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های اتریش

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگا‌های اتریش عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم و ریزنمرات دوره متوسطه
 • تسلط بر زبان آلمانی با مدرک سطح B2 برای تحصیل در مقطع کارشناسی و سطح C1 یا C2 برای ارشد و دکتری یا تسلط بر زبان انگلیسی با حداقل نمره‌ آیلتس ۶ برای تحصیل در کارشناسی و ۶٫۵ برای تحصیلات تکمیلی 
 • پرداخت هزینه و تکمیل فرم‌های ثبت‌نام دانشگاه 
 • داشتن تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی 
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه یا آزمون‌های خاص برای رشته‌هایی مانند پزشکی و حقوق 
 • نمونه‌کار و قبولی در مصاحبه شفاهی برای اخذ پذیرش در بعضی رشته‌ها 

برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در بعضی از رشته‌ها به مدرک زبان آلمانی با سطح C2 یا آیلتس با نمره بیشتر از ۶٫۵ نیاز است. همچنین، ممکن است بعضی دانشگا‌ه‌ها شرایط بیشتری را برای دانشجویان بین‌المللی یا برای تحصیل در رشته‌ای خاص مشخص کرده باشند. توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی، متقاضی وبسایت دانشگاه و شرایط تحصیل در مقطع و رشته‌ دلخواهش را حتما بررسی کند.

مقاطع تحصیلی در اتریش

سیستم آموزشی اتریش در چهار مقطع تحصیلی سامان یافته است: آموزش و مراقبت از خردسالان (مهدکودک)، دبستان، دوره متوسطه و آموزش عالی.

در جدول زیر مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی اتریش را مرور می‌کنیم. آگاهی از اطلاعات زیر برای شناخت شرایط ادامه تحصیل در اتریش، ضروری است.

مقطعموسسهسنبازه تحصیلی
پیش‌دبستانیمهدکودک۵ ۱
ابتداییدبستان۶ تا ۱۰۴
متوسطهمدرسه راهنمایی جدید۱۰ تا ۱۴۴
مدارس متوسطه۱۰ تا ۱۴۴
دبیرستان‌های عمومی۱۰ تا ۱۸۴ تا ۸

آموزش عالی

کارشناسی معمولا ۱۸ تا ۱۹ سال۳ تا ۴
کارشناسی ارشدمعمولا ۲۲ تا ۲۳ سال ۱ تا ۲
دکتری بدون محدودیت سنی۳ تا ۴

تحصیل در مدارس اتریش

بر اساس ماده ۱۴ قانون اساسی فدرال اتریش، دموکراسی، حقوق بشر، صلح و عدالت، آزادی و مدارا نسبت به‌تمامی افراد صرف‌نظر از نژاد، موقعیت اجتماعی و وضعیت مالی، جزو اصول اساسی تحصیل در اتریش به شمار می‌آیند. 

آموزش کودکان در مهدکودک‌های دولتی برای دانش‌آموزان اتریشی و شهروندان اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا رایگان است و در مهدهای خصوصی، ۲۵۰ یورو در ماه هزینه دارد. همچنین هزینه خوراکی کودکان، ۶۰ یورو در ماه است. حضور در مهدکودک و طی‌کردن دوره پیش‌دبستانی در کشور اتریش الزامی است. البته معافیت‌هایی در هنگام بروز بیماری برای کودکان یا هرگونه ناتوانی جسمی آن‌ها وجود دارد.

در اتریش هنگامی که کودک به سن شش‌سالگی (پیش از آخرین روز ماه اوت) می‌رسد، باید از اولین روز ماه سپتامبر، در مدرسه ابتدایی حضور پیدا کند. امکان تحصیل رایگان در اتریش و مدارس دولتی این کشور طی ۹ سال تحصیلی برای دانش‌آموزان اتریشی و شهروندان اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا تحت مدیریت وزارت آموزش فدرال، فراهم شده است. چهار سال ابتدایی این بازه زمانی، متعلق به دوره ابتدایی و در دبستان‌ها یا volksschule است.

بدین ترتیب، والدین باید هزینه لوازم تحریر یا هزینه‌های دیگر مانند هزینه اردو و سفرهای تفریحی دانش‌آموزان را پرداخت کنند. کیفیت مدارس ابتدایی در اتریش بسیار بالا است. این کشور سرمایه‌گذاری قابل توجهی در مقطع ابتدایی دارد؛ به‌نحوی که دولت فقط در سال ۲۰۱۵، ۱۱ هزار و ۸۹۶ دلار به‌ازای هر دانش‌آموز هزینه کرده است.

مدارس ابتدایی در نخستین دوشنبه ماه سپتامبر، بازگشایی می‌شوند. سال تحصیلی در اتریش شامل دو ترم تحصیلی و یک هفته تعطیلات در ماه فوریه است. همچنین دانش‌آموزان در تعطیلات کریسمس (۱۴ روز)، ویتسن (۴ روز) و تعطیلات تابستان (۹ هفته) به مدرسه نمی‌روند.

مزایا و معایب تحصیل در مدارس ابتدایی دولتی اتریش

مزیت اصلی مدارس ابتدایی دولتی اتریش، رایگان بودن آن‌ها است. علاوه بر این، کودکان در دبستان‌های دولتی، دو یا سه زبان مانند زبان آلمانی یا انگلیسی را می‌آموزند. همچنین دانش‌آموزان در مدارس دولتی به‌شکل بهتری با فرهنگ اتریش آشنا می‌شوند.

مدارس اتریش در کنار مزایا، معایبی هم دارند. عیب اصلی آن‌ها، کاهش کیفیت آموزش در مناطق روستایی است. کیفیت یادگیری دانش‌آموزان در مناطقی غیر از شهرهای بزرگ مانند وین، سالزبورگ یا لینز، کاهش می‌یابد. از طرفی برخی از مدارس ابتدایی دولتی، فاقد منابع کافی جهت پشتیبانی از دانش‌آموزان هستند.

شرایط تحصیل در مقطع متوسطه اتریش 

دانش‌آموزان بعد از پایان تحصیلات ابتدایی در اتریش سه انتخاب دارند. به عبارت دیگر، برای تحصیل در مقطع متوسطه می‌توانند از بین سه مدرسه‌ زیر یکی را انتخاب کنند:

 • مدرسه راهنمایی جدید (Neue Mittelschule)
 • مدارس متوسطه (Hauptschule)
 • دبیرستان‌ عمومی (Allgemeinbildende Höhere Schule/ AHS)

تفاوت این سه مدرسه در نوع آموزشی است که به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. طول تحصیل در مدرسه راهنمایی جدید چهار سال است و در آن مدت دانش‌آموزان ترکیبی از درس‌های نظری (مانند ریاضی، انگلیسی، فیزیک و هنر) و پرو‌ژه‌های عملی و کاربردی را می‌گذرانند. هدف این است که دانش‌آموزان بعد از تحصیل در این مدارس برای ورود به بازار کار یا تحصیل در موسسات فنی‌وحرفه‌ای آماده شده باشند. البته، دانش‌آموزان این نوع مدارس برای ادامه تحصیل در دانشگاه نیز می‌توانند اقدام کنند. 

طول تحصیل در مدارس متوسطه چهار سال است و تمرکز اصلی در این مدارس بر درس‌ها و مهارت‌های کاربردی و عملی است. دانش‌آموزان بعد از پایان آموزش در این مدارس می‌توانند برای ورود به بازار کار، موسسات آموزش فنی‌وحرفه‌ای یا دانشگاه اقدام کنند. 

تحصیل در دبیرستان‌های عمومی دو سطح دارد و تمرکز اصلی در آن بر دروس نظری و آمادگی برای ورود به دانشگاه است:

 • AHS Unterstufe سطح پایین تحصیل در این نوع مدارس است و چهار سال طول می‌کشد. در این سطح دانش‌آموزان درس‌های عمومی و نظری را می‌خوانند. دانش‌آموزان ممکن است بعد از پایان تحصیل در این سطح، انتخاب کنند که در سطح پیشرفته درس بخوانند. 
 • AHS Oberstufe سطح پیشرفته تحصیل در این مدارس است و چهار سال طول می‌کشد. در این سطح دانش‌آموزان در یکی از رشته‌های علوم انسانی، علوم تجربی یا اقتصاد درس می‌خوانند. 

آموزش فنی‌وحرفه‌ای

بعد از اتمام تحصیلات متوسطه، افرادی که به کارهای اجرایی و فنی علاقه دارند، به‌سمت آموزش فنی‌وحرفه‌ای متمایل می‌شوند. آن‌ها در مدارس و موسسات آموزش فنی‌وحرفه‌ای تخصص دل‌خواه خود را انتخاب می‌کنند و معمولا سه سال در آن آموزش می‌بینند. بعد از این آموزش، آن‌ها برای ورود به بازار کار آماده‌اند. البته، ممکن است بعضی از دانشجویان بخواهند بعد از تحصیل در موسسات فنی‌حرفه‌ای، در دانشگاه هم درس بخوانند و مدرک دانشگاهی بگیرند. 

آموزش عالی

دانشگاه‌های اتریش جزو بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند. در این کشور بیش از ۷۰ مؤسسه آموزش عالی و دانشگاه همراه با تعداد زیادی کالج‌ فنی وجود دارد. قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی اتریش، دانشگاه وین است که در سال ۱۳۶۵ میلادی تأسیس شده است.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی

مدت‌زمان دوره کارشناسی (baccalaureate) در اتریش، بین سه تا چهار سال است. سال تحصیلی در اتریش از ۱ اکتبر آغاز شده و ۳۰ سپتامبر سال بعد به پایان می‌رسد. هر سال تحصیلی، دو ترم است: ترم زمستانی (۱ اکتبر تا ۳۰ ژانویه)، ترم تابستانی (۱ مارس تا ۳۰ سپتامبر). دانشگاه‌های اتریش اعم از دانشگاه‌های دولتی، خصوصی و علمی‌کاربردی طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی را در دوره کارشناسی ارائه می‌دهند.

برخی از رشته‌های تحصیلی شاخص در اتریش شامل مدیریت کسب‌وکار، علوم رایانه، رشته‌های فنی مهندسی، روابط بین‌الملل، حقوق، زیست‌شناسی، پزشکی و شاخه‌های مختلف آن هستند. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف کارشناسی از دانشگاه‌های اتریش، به مهارت‌ها و دانش لازم جهت حضور در بازار کار این کشور دست پیدا می‌کنند.

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر اتریش، دوره‌های کارشناسی خود را به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌دهند. متقاضی پیش از آغاز تحصیل خود در مقطع کارشناسی، باید با یکی از این دو زبان برحسب الزامات دانشگاه خود، آشنا باشد. برای تحصیل در این مقطع به مدرک زبان آلمانی با سطح B2 یا آیلتس با نمره ۶ نیاز است. همچنین، تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های اتریش محدودیت سنی ندارد، اما معمولا دانشجویان این مقطع ۱۸ یا ۱۹ساله‌اند. شرط معدل برای تحصیل در اتریش در مقاطع بالاتر، داشتن معدل حداقل ۱۵ در مقطع کارشناسی است. 

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

کسانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های اتریش را دارند، باید مدرک کارشناسی مرتبط یا مدرک معادل آن را داشته باشند. همچنین تسلط دانشجویان بر زبان‌های انگلیسی یا آلمانی برحسب رشته و دانشگاه مورد نظر آن‌ها ضروری است. برای تحصیل در مقطع ارشد به مدرک زبان آلمانی با سطح C1 و برای تحصیل در بعضی رشته‌ها در این مقطع به سطح C2 آلمانی یا آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ نیاز است. تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های اتریش محدودیت سنی ندارد. البته، معمولا دانشجویان در آغاز این دوره ۲۲ یا ۲۳ساله‌اند. 

مدت‌زمان دریافت مدرک کارشناسی ارشد در کشور اتریش، حدود دو تا سه سال است. از بهترین دانشگاه‌های اتریش در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توان به دانشگاه وین، دانشگاه MODUL وین، دانشگاه خصوصی وبستر وین، دانشگاه فنی وین (TU) دانشگاه CEU و دانشگاه پزشکی وین اشاره کرد.

تحصیل در اتریش در مقطع دکتری

بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سراسر جهان، کشور اتریش را برای ادامه تحصیل خود در مقطع دکتری برمی‌گزینند. دانشجویان علاوه بر کسب دستاوردهای بزرگ علمی در بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان، می‌توانند از فرصت‌های شغلی و پژوهشی بسیار مناسب و همچنین دریافت دستمزد در طی دوره مطالعاتی بهره‌مند شوند.

برای تحصیل در مقطع دکتری در اتریش باید به زبان آلمانی یا انگلیسی مسلط باشید. مدرک مورد نیاز و نمره آن را هر دانشگاه مشخص می‌کند، اما معمولا برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های اتریش باید مدرک زبان آلمانی با سطح C1 یا C2 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶٫۵ ، ۷ یا ۷٫۵ داشته باشید. تحصیل در این مقطع محدودیت سنی ندارد. 

افرادی که مدرک کارشناسی ارشد دارند، می‌توانند برای تحصیل در دوره دکتری در همان رشته‌ای که در مقطع ارشد از آن فارغ‌التحصیل شدند، در یکی از دانشگاه‌های اتریش اقدام کنند. دانشجویان دوره دکتری می‌توانند علاوه بر پژوهش و کار روی رساله اصلی خود، در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی مرتبط یا به‌عنوان دستیار استاد در دانشگاه کار کنند.

هزینه تحصیل در اتریش

تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA) نیستند، رایگان نیست. آن‌ها باید به‌طور میانگین سالانه ۷۲۷ یورو به‌عنوان شهریه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش برای تحصیل در مقطع کارشناسی پرداخت کنند. البته، ممکن است تحصیل در بعضی رشته‌ها کمی گران‌تر باشد.

هزینه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های دولتی بین ۳۰۰۰ تا ۲۳ هزار یورو در سال متغیر است. هزینه تحصیل در همین مقاطع در دانشگاه‌های خصوصی سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۳۵ هزار یورو می‌شود. به این ارقام باید هزینه اخذ ویزای دانشجویی اتریش (۱۰۰ یورو) و خرید بیمه (۴۷۸ یورو) را هم افزود. 

البته بسیاری از دانشگاه‌های دولتی، معافیت‌هایی را برای دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه در نظر گرفته‌اند. علاوه بر آن، دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری این فرصت را دارند تا از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. اما در کل، میانگین هزینه تحصیل دکتری در اتریش برای دانشجویان بین‌المللی و دانشجویانی که بورسیه کامل دریافت نکردند، در دانشگاه‌های خصوصی تقریبا ۷۵۰۰ یورو برای هر ترم است. دانشجویان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، به صفحه رسمی دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنند.

شهریه‌ دانشگاه‌های علمی‌کاربردی (UAS) و خصوصی

هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های علمی‌کاربردی سالانه بین ۷۲۷ تا ۷۵۰۰ یورو است. دانشگاه‌های خصوصی نیز شهریه‌ای تقریباً مشابه دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند. میانگین شهریه رشته‌های مختلف دانشگاهی بین ۳۰۰۰ تا ۳۵ هزار یورو در هر سال است. برای تحصیل در برخی از رشته‌ها، دانشجویان باید شهریه‌ و هزینه‌های جانبی بیشتری را در هر سال پرداخت کنند.

هزینه‌های زندگی دانشجویان در اتریش

با توجه به کیفیت بالای زندگی در اتریش، می‌توان گفت هزینه‌های زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر، تقریباً مقرون‌به‌صرفه است. البته هزینه‌های زندگی در شهرها و مناطق مختلف این کشور، با هم فرق دارند.

در وین و سالزبورگ، شما باید در هر ماه ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو برای تمامی هزینه‌های خود (اقامت، مواد غذایی، فعالیت‌های اجتماعی و حمل‌ونقل عمومی) در نظر بگیرید. در شهرهای دیگر مانند لینز و گراتس، هزینه‌های زندگی در ماه بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است.

هزینه‌ اقامت در اتریش

هزینه‌ اقامت در اتریش بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه است. البته هزینه اقامت در برخی از شهرها مانند وین، گران‌تر از سایر نقاط می‌شود. همچنین اگر شما در مرکز شهر یا مناطق نزدیک به آن سکونت کنید، هزینه اقامت شما افزایش خواهد یافت.

دانشجویانی که به‌تنهایی زندگی می‌کنند، به‌طور میانگین باید ۴۰۰ یورو در ماه برای محل سکونت پرداخت کنند. همچنین دانشجویان ساکن در اقامتگاه‌های دانشجویی، حدود ۲۶۰ یورو در ماه پرداخت کرده و کسانی که در خانه اشتراکی زندگی می‌کنند، حدود ۳۷۰ یورو در ماه پرداخت خواهند کرد.

دانشجویان در اتریش یا در خوابگاه دانشجویی یا در یک اقامتگاه اختصاصی، زندگی می‌کنند. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، هنگام ثبت‌نام، دانشگاه‌های اتریش اتاقی را به‌صورت خودکار به شما اختصاص نمی‌دهند. بلکه، شما باید به‌دنبال اقامتگاهی برای سکونت خود باشید. گزینه‌های پیش روی شما عبارت‌اند از:

اسکان دانشجویی OeAD

مرکز اسکان دانشجویی OeAD، اقامتگاه‌هایی را برای حدود ۱۲ هزار دانشجو در هر سال چه در مهمانسرا‌های OeAD و چه در اقامتگاه‌های دانشجویی دیگر در شهرهای وین، گراتس، سالزبورگ، اینسبروک، لینز، کلاگنفورت و لئوبن عرضه می‌کند. حدود ۶۰ درصد دانشجویان در وین حضور دارند.

زندگی در یک آپارتمان اشتراکی (WG)

زندگی در یک آپارتمان اشتراکی (یا به زبان آلمانی Wohngemeinschaften)، رایج‌ترین شیوه اقامت در اتریش برای دانشجویان محسوب می‌شود. چندین دانشجو یک آپارتمان را به‌صورت اشتراکی اجاره کرده و هریک اتاق مخصوص خود را دارند و آشپزخانه و سرویس بهداشتی، مشترک است. برای این نوع آپارتمان، شما باید حدود ۲۵۰ تا ۴۵۰ یورو در هر ماه بابت اجاره پرداخت کنید.

زندگی در خوابگاه دانشجویی

به‌طور کلی، در خوابگاه‌های دانشجویی اتریش، دو، سه یا چهار دانشجو در هر واحد زندگی می‌کنند. می‌توانید در وب‌سایت اتحادیه دانشجویان اتریش، اقامتگاه‌های دانشجویی در سراسر این کشور را بررسی کنید.

هزینه‌ مواد غذایی در اتریش

اتریشی‌ها به وعده ناهار بیش از وعده‌های غذایی دیگر اهمیت می‌دهند؛ برای همین بیشتر رستوران‌ها، منوهای ارزانی را حوالی ظهر عرضه می‌کنند. رستوران‌های چینی، ارزان‌ترین رستوران‌های اتریش هستند، اما اگر قصد دارید غذاهای بومی و سنتی اتریشی را میل کنید، باید به Gasthuas یا Gasthof بروید که غذاهای سنتی را با قیمت‌ مناسب سرو می‌کنند.

میانگین قیمت وعده‌های غذایی در برخی از رستوران‌های ارزان، حدود ۷ تا ۱۰ یورو است. قیمت سوپ گولاش حدود ۷ یورو و هزینه دسر نیز حدود ۴ یورو می‌شود. در مناطق توریستی، هزینه وعده غذایی اصلی حدود ۱۲ تا ۱۸ یورو و هزینه نوشیدنی، تقریباً ۶ یورو است.

قیمت خواربار در سوپرمارکت‌ها نسبتاً مناسب است و غذاخوردن در خانه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. شما تقریباً حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه برای خواربار مورد نیاز خود، پرداخت خواهید کرد. ارزان‌ترین سوپرمارکت‌های اتریش، هوفر، زیلپانکتی، اسپار و بیلا هستند.

هزینه‌ حمل‌ونقل در اتریش

حمل‌ونقل عمومی با قطار یا تراموا، ساده‌ترین و راحت‌ترین راه سفر در اتریش است. قیمت یک بلیت مترو یا اتوبوس برای یک مسافر، ۲ یورو است و هزینه‌های حمل‌ونقل ماهانه حدود ۳۰ تا ۵۰ یورو می‌شود. همچنین می‌توان جهت دریافت تخفیف، از کارت دانشجویی استفاده کرد.

هزینه‌های اضافی

هزینه خدمات عمومی (مانند برق، آب و گاز) را باید وقتی پرداخت کنید که قصد سکونت در یک آپارتمان اجاره‌ای شخصی را داشته باشید. این هزینه به‌طور متوسط، حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در ماه است. همچنین هزینه‌ کتاب‌ها و محتوای آموزشی و فعالیت‌های تفریحی نیز تقریباً ماهانه ۳۰۰ یورو می‌شود.

علاوه‌بر این، دانشجویان بین‌المللی، موظف به پرداخت هزینه بیمه سلامت هستند. اگر آن‌ها واجد شرایط دریافت بیمه دانشجویی باشند، باید حدود ۶۰ یورو در ماه پرداخت کنند. در غیر این صورت، برای دریافت بیمه سلامت از یک شرکت بیمه دولتی اتریشی باید ۴۲۷ یورو در ماه بپردازند.

هزینه تحصیل در اتریش

مدارک لازم برای تحصیل در اتریش

ابتدا باید گفت که شما جهت تحصیل در اتریش، باید ویزای این کشور را دریافت کنید. مدارک دیگر مورد نیاز جهت تحصیل در اتریش عبارت‌اند از:

 • مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کپی آن‌ها 
 • عکس (در ابعاد عکس گذرنامه)
 • کارنامه دوره متوسطه (معتبر و ترجمه‌شده، برای دانشجویان لیسانس)
 • گذرنامه بین‌المللی یا ID سفر (صفحه اطلاعات)
 •  تصویر پاسپورت (جهت آپلودکردن)
 • گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه (که توسط دانشگاه یا دپارتمان مورد نظر دانشجو صادر می‌شود.)
 • ریز نمرات دوره کارشناسی برای ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد برای ثبت‌نام در دوره‌های دکتری
 • مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی (معتبر و تأییدشده)
 • انگیزه‌نامه و بیان دلیل انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر خود
 • توصیه‌نامه اساتید قبلی (در صورت نیاز) 
 • مدرک زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS (برحسب الزامات هر دانشگاه)
 • مدرک معتبر زبان آلمانی با توجه به برنامه تحصیلی و مقطع مطالعاتی مانند مدرک OSD,TestDaF، Goethe Institut یا Telc Deutsch
 • مدرک پرداخت هزینه تقاضا
 • مدرک صورت‌های بانکی کافی جهت اثبات تمکن مالی حین تحصیل

البته باید توجه داشت بسیاری از دانشگاه‌ها الزامات خاص خود را جهت پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند و قبل از هر اقدامی باید سایت دانشگاه را در این خصوص چک کنید.

تسلط به زبان انگلیسی

در بسیاری از دانشگاه‌های اتریش، امکان تحصیل دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی وجود دارد و در برخی از رشته‌ها بدون داشتن مدرک آیلتس هم می‌توان پذیرش گرفت. فقط کافی است دانشجو تسلط خود به زبان انگلیسی را برای دانشگاه اثبات کند. به‌طور مثال می‌توان به برخی از رشته‌های دانشگاه‌های وین، سالزبورگ، دانشگاه فنی وین و دانشگاه یوهانس کپلر اشاره کرد. اما به‌طور کلی میانگین نمره IELTS مورد نیاز برای دانشگاه‌هایی که این مدرک را می‌پذیرند، ۶ برای مقطع کارشناسی و حداقل ۶٫۵ برای تحصیلات تکمیلی است.

مدرک زبان آلمانی

مدرک OSD یکی از معتبرترین مدارک زبان آلمانی برای دانشگاه‌های اتریشی و بسیاری دیگر از دانشگاه‌های آلمانی‌زبان است. علاوه‌بر این، مدارک OIF، TELC و مدرک مؤسسه Geothe هم معتبر هستند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی به مدرک زبان آلمانی با سطح B2 و برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری به مدرک زبان آلمانی با سطح C1 یا C2 نیاز است. 

ویزای تحصیلی اتریش

پس از دریافت پذیرش از مدرسه یا دانشگاه، دانش‌آموز یا دانشجو باید برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش از طریق سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور محل زندگی‌اش اقدام کند. دو نوع ویزای تحصیلی در کشور اتریش برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارند: ویزای نوع C و ویزای نوع D.

ویزای نوع C

شما با این ویزا می‌توانید به‌مدت حداکثر ۹۰ روز (سه ماه) در کشور اتریش و سایر کشورهای شینگن اقامت داشته باشید. این ویزا برای کسانی است که قصد دارند در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت یا دوره‌‌های آموزش زبان شرکت کنند. 

ویزای نوع D

ویزای نوع D برای دانشجویانی مناسب است که برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های اتریش در مقطع کارشناسی، ارشد یا دکتری پذیرش گرفته‌اند. این ویزا معمولا یک‌ساله صادر می‌شود و قابل تمدید است.

اجازه اقامت دانشجویی (Aufenthaltsbewilligung Student)

اگر دانش‌آموز یا دانشجو برای شرکت در دوره‌های آموزشی در یکی از مؤسسات آموزشی، فنی‌وحرفه‌ای یا دانشگاهی در اتریش پذیرش گرفته‌ است که بیش از ۶ ماه طول می‌کشد، باید برای دریافت اجازه اقامت دانشجویی به سفارت یا کنسولگری درخواست دهد. وقتی دانش‌آموز یا دانشجو وارد خاک اتریش شد، می‌تواند برای تبدیل این اجازه به ویزای نوع D اقدام کند. 

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

 •  فرم کامل‌شده و امضاشده تقاضا (در سفارت‌خانه یا کنسولگری یا قابل دانلود از طریق اینترنت) 
 • گذرنامه معتبری که مدت‌زمان آن تا هنگام اقامت شما در اتریش، کافی باشد. 
 • عکس رنگی در اندازه پاسپورت
 • بیمه سلامت 
 •  گواهی عدم اعتراض برای ویزا یا NOC که نشان‌دهنده قصد دانشجو برای بازگشت به کشورش بعد از اتمام تحصیلات است.
 •  گواهی نام‌نویسی شما در یکی از دانشگاه‌های اتریش
 • گواهی تمکن مالی جهت تأمین هزینه‌های زندگی به‌مدت دست‌کم ۱۲ ماه (از طریق دفترچه پس‌انداز، سپرده بانکی و حساب یا ضمانت‌نامه بانکی از طرف فرد حامی مالی شما)
 • گواهی اقامت (با ارائه قول‌نامه اجاره یا اقامت از طریق خدمات دانشجویی در صورت سکونت شما در خوابگاه، اقامتگاه‌های دانشجویی یا آپارتمان شخصی)
 •  رسید پرداخت هزینه ویزای دانشجویی
 •  گواهی عدم سوء‌پیشینه

به‌طور کلی، ویزای دانشجویی شما طی یک تا چهار هفته با توجه به حجم تقاضاها صادر شده و هزینه آن نیز ۱۰۰ یورو است.

ویزای همراه تحصیلی در اتریش

اگر اعضای خانواده (فقط همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) شما نیز قصد دارند در کشور اتریش به شما ملحق شوند، آن‌ها باید برای دریافت مجوز اقامت و ویزای خود اقدام کنند. اگر قصد دارید با همسر خود به این کشور سفر کنید، لازم است سن شما در زمان ارائه تقاضا، حداقل ۲۱ سال باشد. باید پیش از دریافت ویزا، اثبات کنید که از تمکن مالی کافی برای پشتیبانی از بستگان خود برخوردار هستید. همچنین اگر قصد دارید همراه با همسر خود به کشور اتریش سفر کنید، دست‌کم باید مبلغ ۱۳ هزار یورو در حساب خود داشته باشید تا تمکن مالی شما را اثبات کند.

ویزای تحصیل در اتریش

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در اتریش

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های اتریش چندان پیچیده نیست. این مراحل عبارت‌اند از:

انتخاب رشته تحصیلی

این مرحله، اولین و مهم‌ترین گام محسوب می‌شود. رشته مورد نظر خود را جهت تحصیل طی سال‌های آینده انتخاب کنید. حتماً علاوه بر علایق خود، به تغییرات فناورانه و اجتماعی آینده جهت انتخاب شغل مورد نظر خود، توجه داشته باشید. سپس مقطع تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید. بیشتر مقاطع تحصیلی اتریش در دوره کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. بنابراین شناخت این زبان، کمک زیادی به شما خواهد کرد.

بررسی شرایط پذیرش

هر دانشگاه دولتی و خصوصی برنامه تحصیلی مدون و مخصوصی دارد و الزامات خاصی برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته است. می‌توانید در صورت داشتن هرگونه پرسش درباره معیارهای پذیرش یا ابهامات دیگر، پیام خود را از طریق ایمیل دانشگاه ارسال کنید.

آماده‌سازی مدارک لازم

شاید پرزحمت‌ترین مرحله پذیرش تحصیلی، آماده‌سازی مدارک لازم باشد. شما برای تقاضای تحصیل در دانشگاه‌های اتریش، باید مدارکی مثل مدرک تحصیلی، ریز نمرات، گواهی تمکن مالی و مدرک زبن انگلیسی داشته باشید.

ارائه درخواست تقاضا

بخش دشوار را پشت سر گذاشته‌اید و تمامی مدارک لازم را جمع‌آوری کرده‌اید. در این مرحله، باید برای رشته تحصیلی مورد نظر خود تقاضا بفرستید. فرآیند تقاضای دانشگاه‌های اتریش را خود دانشگاه‌ها مدیریت می‌کنند و در این خصوص، هیچ سیستم متمرکزی وجود ندارد. بنابراین باید با دانشگاه مورد نظر خود در تماس باشید تا آن‌ها اطلاعات دقیق‌تری را به شما ارائه کنند.

تمامی مدارک به‌صورت آنلاین ارسال می‌شوند، اما ممکن است برخی از مؤسسات از شما بخواهند تا مدارک خود را از طریق پست ارسال کنید.

درخواست ویزای تحصیلی اتریش

در صورت دریافت پذیرش در یکی از دانشگاه‌های اتریش، می‌توانید ویزای تحصیلی اتریش را درخواست کنید. بدین ترتیب می‌توانید بدون هیچ مانعی در این کشور پیشرفته درس بخوانید. البته توصیه می‌شود تقاضای ویزای خود به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی را، در سریع‌ترین زمان ممکن ارائه کنید. در این مرحله، از شما تقاضا می‌شود بخش اول هزینه شهریه ترم اول خود را بپردازید.

بورسیه تحصیلی در اتریش

مؤسسه علمی OeAD، مهم‌ترین سازمان ارائه‌کننده بورسیه تحصیلی در اتریش محسوب می‌شود اما مؤسسات دیگری نیز در این حوزه، فعالیت دارند. شما ابتدا می‌توانید وب‌سایت www.grants.at را جست‌وجو کرده و برنامه‌های بورسیه تحصیلی موجود برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در اتریش را دارند، پیدا کنید. همچنین می‌توانید تمامی اطلاعات مرتبط با فرآیند تقاضای بورسیه تحصیلی مانند مهلت زمانی و مدارک لازم را ببینید. شما باید تقاضای خود را به‌صورت آنلاین بفرستید تا کمیته انتخاب، تقاضای شما را بررسی کند

پشتیبانی مالی در بورسیه‌های تحصیلی برای کشورهای در حال‌ توسعه

 • هزینه شهریه
 •  پرداخت ۲۰۵ یورو در ماه به دانشجویان 
 •  بیمه سلامت 
 • تأمین مواد غذایی طی روزهای دوشنبه تا جمعه 

پشتیبانی مالی شامل هزینه بلیت پرواز، اجاره محل اقامت و ویزا نمی‌شود.

محدودیت سنی در بورسیه تحصیلی

محدودیت سنی برای متقاضیان بورسیه تحصیلی این کشور در صورتی‌ که متعلق به کشورهای در حال‌ توسعه (Austrian Development Scholarships) باشند، بین ۱۸ تا ۳۵ سال است.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی اتریش

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی اتریش عبارت‌اند از:

 •  فرم کامل تقاضای آنلاین
 • CV و برنامه پروژه (برنامه پروژه باید حاوی ایده‌ها و کارهای اختصاصی شما جهت پژوهش در اتریش باشد.)
 • دو توصیه‌نامه (مدت کمتر از ۶ ماه از زمان تقاضا)
 • تأییدیه استاد راهنما 
 • اسکن پاسپورت (حاوی نام و تصویر متقاضی)
 • مدارک دانشگاه، ریز نمرات و تأییدیه مدرک تحصیلی

کار دانشجویی در حین تحصیل در اتریش

دانشجویان با ویزای دانشجویی و بدون نیاز به دریافت اجازه‌ کار می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت تا ۲۰ ساعت در هفته در دوران تحصیل کار دانشجویی انجام دهند. کارهای داوطلبانه و کارآموزی برای دانشجویان نیز تا ۲۰ ساعت در هفته مجاز است.کار تمام‌وقت برای دانشجویان، بدون نیاز به دریافت اجازه کار، فقط در طول تعطیلات دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است. اگر دانشجویی بخواهد کار تمام‌وقت داشته باشد یا برای یک کارفرمای اتریشی کار کند، باید اجازه‌ کار بگیرد. در این صورت، همانند دیگر روش‌های اشتغال در اتریش، کارفرمای شما باید تقاضای خود را جهت اشتغال شما ارائه کرده و مجوز کاری (Beschäftigungsbewilligung) را پیش از شروع به کار شما، دریافت کند.

اگر شما دوره تحصیلی خود را به پایان رسانده و هنوز شغلی نیافته‌اید، می‌توانید مجوز اقامت دانشجویی خود را برای یک سال دیگر جهت یافتن شغل، تمدید کنید. در این مدت، می‌توانید به‌عنوان دارنده مجوز اقامت دانشجویی همراه با مجوز کاری، به‌دنبال یافتن شغل مورد نظر خود باشید. اگر پس از اتمام فارغ‌التحصیلی، یک پیشنهاد شغلی تمام‌وقت را دریافت کرده‌اید که با سطح تحصیلات دانشگاهی شما هم‌خوانی دارد، می‌توانید به‌دنبال تقاضای دریافت «کارت قرمز سفید قرمز» فارغ‌التحصیلان اتریش باشید.

مشاغل و درآمد دانشجویان حین تحصیل

کارهای پاره‌وقت، مناسب‌ترین گزینه برای کسب درآمد در حین تحصیل هستند. دانشجویان می‌توانند مشاغل دستیاری یا کارآموزی را انتخاب کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند در بسیاری از مشاغل پاره‌وقت آنلاین، مشغول به کار شوند.

مطابق آمار سال ۲۰۲۱، در یک شغل دانشجویی معمولی، درآمد خالص یک دانشجو حدود ۴۷۵ یورو برای ۱۰ ساعت کار (geringfügige Beschäftigung) است. از این درآمد مالیات یا هزینه‌ای برای بیمه کم نمی‌شود. در واقع، دانشجو با پرداخت مبلغ ۷۰ یورو باید خودش را بیمه کند.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در اتریش

دولت اتریش، به دانشجویان بین‌المللی مجوز کار و شروع یک کسب‌وکار را پس از فارغ‌التحصیلی آن‌ها از دانشگاه می‌دهد. به همین دلیل، دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود می‌توانند برای یافتن کار یا سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی یک کسب‌وکار در اتریش بمانند. برای این کار آن‌ها باید برای تمدید مجوز اقامت خود درخواست دهند.

بر اساس قانون، در این صورت مجوز اقامت به‌مدت حداکثر ۱۲ ماه جهت یافتن شغل تمدید می‌شود. فارغ‌التحصیلان پس از یافتن پیشنهاد شغلی می‌توانند تقاضای خود را برای مجوز اقامت بلندمدت «کارت قرمز سفید قرمز» اتریش ارائه کنند. این قانون در مورد تمامی فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صدق می‌کند.

بهترین رشته‌ ها برای تحصیل در اتریش

تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی هر سال برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف وارد اتریش می‌شوند. بیش از ۷۰ مؤسسه آموزش عالی و دانشگاه در این کشور، حدود ۲۰۰۰ دوره آموزشی را ارائه می‌دهند. در میان مشهورترین رشته‌های تحصیلی و دوره‌های آموزشی علوم انسانی در اتریش می‌توان به حقوق، روانشناسی، علوم ارتباطات، تاریخ و مطالعات زبان اشاره کرد. همچنین دانشجویان کشورهای دیگر می‌توانند در رشته‌های مجموعه پزشکی، کسب‌وکار و شاخه‌های مختلف مهندسی، تحصیل کنند.

بهترین رشته‌ های کارشناسی در اتریش

بعضی از رشته‌های دوره‌های کارشناسی در اتریش از محبوبیت بیشتری برخوردارند. یا دانشگاهی که آن رشته‌ها را ارائه می‌دهد ویژگی خاصی دارد که تحصیل در آن رشته را به تجربه‌ای بی‌نظیر تبدیل می‌کند. در ادامه این رشته‌ها را معرفی می‌کنیم.

زیست‌شناسی شیمیایی

دانشگاه یوهانز کپلر در لینز، برنامه مطالعاتی بسیار مناسبی را در رشته زیست‌شناسی شیمیایی ارائه می‌کند. در این برنامه، مفاهیم نظری رشته زیست‌شناسی شیمیایی به دانشجویان ارائه می‌شود و آزمایشگاه‌های عملی به‌روز و پیشرفته، آموزش را تکمیل می‌کنند.

دانشجویان با گذراندن دروس این رشته و فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، در واحدهای تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های پزشکی مشغول به کار می‌شوند. مدت‌زمان این دوره، ۶ ترم است و به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود.

زیست مولکولی

دانشگاه گراتس دوره تحصیلی قابل‌ قبولی را در رشته زیست مولکولی ارائه می‌کند. این رشته، پایه بسیاری از حوزه‌های دیگر مانند زیست‌فناوری، فناوری ژن و زیست پزشکی است. مدت‌زمان این دوره آموزشی ۶ ترم است. این دوره به زبان‌های آلمانی و انگلیسی تدریس می‌شود.

مدیریت و بازاریابی

اگر به رشته‌ مدیریت علاقه دارید و می‌خواهید در دوره‌ کارشناسی در این رشته تحصیل کنید، دانشگاه وبستر بهترین انتخاب است. در این دانشگاه دوره کارشناسی در رشته مدیریت با تمرکز بر بازاریابی ارائه می‌شود. در این دوره، دانشجویان می‌توانند شناخت کاملی از رفتار انسان در حین تصمیم‌گیری برای خرید، کسب کنند.

مدت‌زمان این دوره با توجه به مدرک دبیرستان متقاضی، سه تا چهار سال است. علاوه‌بر این، دانشجویان باید آزمون مهارت انگلیسی را به‌عنوان پیش‌نیاز، پشت سر بگذارند.

معماری

علاقه‌مندان به معماری می‌توانند در آکادمی هنرهای زیبای وین در دوره لیسانس رشته معماری بخوانند. این دوره اساساً پژوهشی است و حداکثر سه سال طول می‌کشد. در این دوره تسلط کافی بر هر دو زبان انگلیسی و آلمانی الزامی است.

بهترین رشته‌ های کارشناسی ارشد در اتریش

دانشگاه‌های اتریش در دوره کارشناسی ارشد هم رشته‌های محبوبی دارند. در ادامه دو مورد از این رشته‌ها را بررسی می‌کنیم.

مدیریت منابع انسانی

مدرسه کسب‌وکار بین‌المللی از بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در گرایش مدیریت منابع انسانی است. این رشته مباحث نظری و عملی، هر دو را شامل می‌شود. همچنین در این دوره، فرصت مطالعه عمیق سازمان‌ها و مدیریت کار وجود دارد.

مدت‌زمان این دوره ۱۲ ماه و هزینه شهریه هر ترم، ۴۷۰۰ یورو است. این دوره به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

استراتژی، نوآوری و کنترل مدیریت

دوره استراتژی، نوآوری و کنترل مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اقتصاد و کسب‌وکار وین برگزار می‌شود. تمامی مفاهیم ضروری برای یادگیری عمیق مهارت‌های اجتماعی، در این دوره آموزش داده می‌شوند. این دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و مدت‌زمان آن چهار ترم است.

بهترین رشته‌ های دکتری در اتریش

تحصیل در مقطع دکتری در اتریش فرصتی بی‌نظیر برای گسترش دانش، ورود به جهان حرفه‌ای پژوهش و ساختن آینده‌ای روشن برای دانشجویانی است که به پژوهش‌های عمیق علاقه دارند.

شیمی

برای دانشجویانی که قصد دارند در مقطع دکتری شیمی ادامه تحصیل دهند، از بهترین گزینه‌ها دوره دکتری رشته شیمی در دانشگاه گراتس است. دانشجویان در این دوره در فعالیت‌های پژوهشی مشارکت داشته و به‌دنبال دستیابی به تخصص کافی در حوزه پژوهش‌های کاربردی هستند. مدت‌زمان این دوره سه سال است و به زبان‌های انگلیسی و آلمانی تدریس می‌شود.

مدیریت امور مالی

دوره دکتری رشته مدیریت امور مالی در دانشکده اقتصاد و کسب‌وکار دانشگاه وین از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که می‌خواهند در مقطع دکتری این رشته ادامه تحصیل دهند. مدت‌زمان این دوره، ۶ ترم است و آموزش به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

اقتصاد

دوره دکتری رشته اقتصاد در دانشگاه اینسبروک، جزو پرتقاضاترین دوره‌های آموزشی این دانشگاه است. در این دوره آخرین پیشرفت‌ها و بحث‌های علمی در زمینه اقتصاد تدریس می‌شوند. این دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل در اتریش

در اتریش و شهرهای مختلف آن، دانشگاه‌های مطرح متعددی وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند. در ادامه برخی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور اتریش را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه وین

دانشگاه وین، از برترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اتریش، در سال ۱۳۶۵ میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه، قدیمی‌ترین دانشگاه آلمانی‌زبان در جهان و جزو بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اروپای مرکزی است. حیطه اصلی فعالیت این دانشگاه، پژوهش‌های کیفی (با تلفیق پژوهش‌های کاربردی و نظری) و آموزش است.

این دانشگاه رشته‌های مختلفی همچون الهیات کاتولیک و پروتستان، حقوق، اقتصاد و کسب‌وکار، علوم کامپیوتر، مطالعات تاریخی و فرهنگی، لغت‌شناختی، فلسفه، روانشناسی، علوم اجتماعی، ریاضی، فیزیک، شیمی، جغرافیا، ستاره‌شناسی، زیست، مطالعات ترجمه، تربیت بدنی و علوم ورزش و بیولوژی مولکولی را ارائه می‌دهد. با توجه به شهریه مقرون‌به‌صرفه و الزامات محدود در برخی از رشته‌های دانشگاه وین، می‌توان این دانشگاه را راحت‌ترین دانشگاه برای پذیرش‌گرفتن در اتریش دانست.

مهلت اپلای برای دانشگاه وین برای ترم پاییز یا زمستان، از ماه ژوئیه آغاز شده و در ۵ سپتامبر، کمی پیش از شروع ترم به پایان می‌رسد.

هنگام تقاضای تحصیل در دانشگاه وین، باید مهارت کافی خود در زبان انگلیسی را اثبات کنید: این دانشگاه مدرک TOEFL iBT و IELTS و CAE/CPE را می‌پذیرد. البته می‌توان از راه‌های دیگر، مهارت در زبان را اثبات کرد. هنگام تقاضا برای این دانشگاه، جزئیات روش‌های دیگر را بررسی کنید.

دانشگاه وین
موقعیت مکانیوین
سال تأسیس۱۳۶۵
تعداد دانشجویان ۸۸ هزار و ۷۵۸ نفر (۳۰درصد دانشجویان بین‌المللی)
رتبه ۵۷ (اروپا) ۱۳۷ (جهان)
تعداد برنامه‌های بورسیه۳۵

دانشگاه فنی وین

دانشگاه فنی وین (TU Wien)، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر وین است. این دانشگاه رشته‌های مهندسی، علوم رایانه و علوم طبیعی را ارائه می‌دهد. در میان مشهورترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، می‌توان به کریستیان دوپلر (فیزیک‌دان و ریاضی‌دان مشهور اتریشی)، یوهان یوزف لوشمیت (دانشمند و شیمی‌دان معروف اتریشی)، اوتو واگنر (معمار سرشناس اتریشی)، ریچارد زیگموندی (برنده جایزه نوبل شیمی)، ویکتور کاپلان (مهندس و مخترع توربین کاپلان) و بسیاری از چهره‌های معروف علمی دیگر اشاره کرد.

دانشگاه فنی وین
موقعیت مکانیوین
سال تأسیس۱۸۱۵
تعداد دانشجویان ۲۹ هزار و ۹۱۹ نفر
رتبه۷۳ (اروپا) ۱۷۹ (جهان)
تعداد برنامه‌های بورسیه۷

دانشگاه صنعتی گراتس

دانشگاه صنعتی گراتس، قدیمی‌ترین مؤسسه علمی و تحقیقاتی در اتریش به شمار می‌رود. یکی از مزیت‌های مهم این دانشگاه، همکاری نزدیک و گسترده‌اش با دیگر مؤسسات آموزشی‌تحقیقاتی و صنایع است. این همکاری موجب شکل‌گیری آموزش و تحقیقات بین‌رشته‌ای با بهره‌گیری از تازه‌ترین امکانات و فناوری‌ها در این دانشگاه شده است. یکی از اهداف مهم این دانشگاه در کنار آموزش تخصصی و توسعه مهارت‌های شخصی، ایجاد روحیه کارآفرینی در میان دانشجویان است.

دانشگاه صنعتی گراتس
موقعیت مکانیگراتس
سال تأسیس۱۸۱۱
تعداد دانشجویان۲۳۰۶
رتبه۱۱۸ (اروپا) ۲۸۴ (جهان)
تعداد برنامه‌های بورسیه۹

دانشگاه اینسبروک

دانشگاه اینسبروک که در سال ۱۶۶۹ تأسیس شده، همواره یکی از ستون‌های مهم جامعه در شهر تیرول بوده و تأثیر شگرفی بر این منطقه داشته است. می‌توان اهمیت جایگاه این دانشگاه به‌عنوان یک مؤسسه علمی و آموزشی را در جوایز متعدد علمی‌ای مشاهده کرد که دانشمندان سابق و حاضر در این دانشگاه کسب کرده‌اند. بسیاری از اختراع‌ها و روش‌های علمی مؤثر، در این دانشگاه ابداع و ثبت شده‌اند. تحصیل پزشکی در اتریش و حضور در این دانشگاه، یکی از جذاب‌ترین فرصت‌ها برای دانشجویان است.

دانشگاه اینسبروک
موقعیت مکانیاینسبروک
سال تأسیس۱۶۶۹
رتبه۱۱۱ (اروپا) ۳۰۱ (جهان)
تعداد برنامه‌های بورسیه۱۵

دانشگاه یوهانس کپلر لینز

دانشگاه یوهانس کپلر لینز در سال ۱۹۵۴ با تمرکز بر رشته‌های علوم اجتماعی، اقتصاد و کسب‌وکار تأسیس شد. این دانشگاه ۶۰ برنامه آموزشی را در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد. دانشجویان در این دانشگاه، در رشته‌هایی همچون پزشکی، مطالعات اجتماعی، حقوق، رشته‌های فنی مهندسی، علوم اجتماعی و اقتصادی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند.

دانشگاه یوهانس کپلر لینز
موقعیت مکانیلینز
سال تأسیس۱۹۵۴
تعداد دانشجویان۶۶۴۴ نفر

۸۶۴ (دانشجوی بین‌المللی)

رتبه۱۵۱ (اروپا)

۳۵۰ (جهان)

تعداد برنامه‌های بورسیه۱۸

فرم مشاوره پذیرش تحصیلی در اتریش

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در اتریش چقدر است؟

هرچند که هزینه‌ تحصیل در اتریش با توجه به رشته و دانشگاه و مقطع متفاوت است، اما دانشجویان خارجی باید سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۲۳ هزار یورو برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و بین ۳۰۰۰ تا ۳۵ هزار یورو برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی پرداخت کنند.

آیا اتریش کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، اتریش جزو بهترین کشورها برای تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی است.

برای تحصیل در اتریش به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس یا مدرک زبان آلمانی مانند OSD، جزو رایج‌ترین مدارک لازم برای تحصیل در اتریش محسوب می‌شوند.

آیا بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در اتریش می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، دانشجویان می‌توانند پس از اتمام دوران تحصیل خود در کشور اتریش برای پیداکردن شغل برای یک سال اقامت این کشور را بگیرند.

آیا هنگام تحصیل در اتریش می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی در اتریش امکان کار پاره‌وقت دارند که ۲۰ ساعت در هفته است.

شرایط سنی برای تحصیل در اتریش چیست؟

برای تحصیل در دانشگاه‌‌های اتریش محدودیت سنی وجود ندارد. اما معمولا دانشجویان تحصیل در مقطع کارشناسی را در بازه سنی ۱۸ تا ۱۹ سال و ارشد را در بازه سنی ۲۲ تا ۲۳ سال شروع می‌کنند.

آیا حین تحصیل در اتریش می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه تحصیلی اتریش را اخذ کنند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در اتریش اقدام کنم؟

بله، این امکان در برخی از دانشگاه‌ها بر اساس ضوابطی که در وبسایت رسمی آن‌ها اعلام شده است، وجود دارد.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های اتریش بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، می‌توانید در صورت داشتن شرایط لازم، برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش چقدر طول می‌کشد؟

دانشجویان پس از سه تا چهار سال در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل می‌شوند.

آیا امکان تحصیل رایگان در اتریش وجود دارد؟

خیر، امکان تحصیل رایگان در اتریش برای دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد. البته، دانشجویان در صورت دریافت بورسیه تحصیلی یا استفاده از معافیت‌هایی که بعضی دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند، ممکن است با شهریه بسیار کمتری در اتریش درس بخوانند. 

تحصیل در اتریش به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

زبان‌های آلمانی و انگلیسی، پرکاربرد‌ترین زبان‌ها برای تحصیل در اتریش محسوب می‌شوند.