اخذ شهروندی و تابعیت اسپانیا به این معناست که شما پاسپورت این کشور را داشته باشید و از همان حقوق و مزایایی برخوردار شوید که شهروندان اسپانیایی‌تبار دارند. امکان کار و سفر در کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا بخشی از امکانات تابعیت اسپانیا است.

اگر متقاضی دریافت شهروندی اسپانیا باشید باید حداقل ۱۰ سال در این کشور زندگی کنید. برای اینکه دولت اسپانیا اجازه چنین اقامت طولانی‌مدتی را به شما بدهد، لازم است از طریق یکی از روش‌های قانونی وارد این کشور شوید. ازدواج با یک اسپانیایی‌تبار، داشتن والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شهروند اسپانیا یا اقامت دائم این کشور فرصت تابعیت را برای شما فراهم می‌کند. همچنین شهروندی اسپانیا مساوی شهروندی در اتحادیه اروپا و امکان استفاده از مزایای آن است. نکته مهمی که در مورد تابعیت اسپانیا وجود دارد این است که در صورتی که شهروند این کشور شوید دیگر نمی‌توانید تابعیت کشور دیگری را داشته باشید.

حقوق و مزایای شهروندی اسپانیا

شما با داشتن شهروندی اسپانیا از همان حقوق و مزایای اسپانیایی‌تبارها برخوردار می‌شوید. به همین دلیل بسیاری از افراد از کشورهای در حال توسعه برای شروع یک زندگی خوب وارد اسپانیا می‌شوند. مزیتی که اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا دارد این است که روند رسیدگی به پرونده و دریافت تابعیت این کشور نسبتاً سریع انجام می‌شود. در ادامه به بررسی حقوق و مزایای یک شهروند اسپانیایی بودن می‌پردازیم.

رفت‌وآمد در اتحادیه اروپا بدون ویزا

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین مزایایی که به‌عنوان شهروند اسپانیایی خواهید داشت حق رفت‌وآمد در داخل اتحادیه اروپا بدون قید و شرط است. ۲۸ کشور دیگری که در اتحادیه اروپا یا همان حوزه شنگن قرار دارند، به شما اجازه می‌دهند تا بدون ویزا و مدارک مسافرتی به آن‌‌ها سفر کنید.

کار در اتحادیه اروپا

به‌عنوان شهروند اسپانیا می‌توانید در کل اتحادیه اروپا به‌دنبال کار بگردید. به‌عنوان مثال ساکن اسپانیا اما جویای کار در کشورهای آلمان و هلند باشید. هر زمان که بتوانید کارفرمایی پیدا کنید که حاضر باشد شما را استخدام کند، از لحاظ قانونی مانعی برای شما وجود ندارد. به‌راحتی به کشور مورد نظر خود نقل‌مکان کرده و همچنان تابعیت اسپانیا را خواهید داشت.

تحصیل رایگان در اسپانیا

با گرفتن تابعیت اسپانیا، به خدمات آموزشی در مقاطع مختلف دسترسی پیدا می‌کنید. سیستم آموزشی اسپانیا بسیار قوی است و دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی معروفی در این کشور وجود دارد. دسترسی به این امکانات و تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اسپانیا به‌صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم، حق شهروندان اسپانیا است.

درخواست اقامت برای اعضای درجه یک خانواده

بعد از اینکه شهروندی اسپانیا را دریافت کردید، می‌توانید برای اعضای درجه یک خانواده خود نیز درخواست اقامت دهید. البته که بسیاری از تبعه‌ها به‌دلیل امنیت بالا و پایین بودن نرخ جرم و جنایت در این کشور به‌دنبال الحاق خانواده خود هستند. 

حقوق شهروندی اسپانیا

اخذ تابعیت اسپانیا امکان دسترسی به حقوق شهروندی این کشور را هم برای شما فراهم می‌کند. شما به‌عنوان شهروند این کشور امکان رأی دادن در انتخابات محلی، ملی و پارلمانی اروپا را خواهید داشت. این حق به افرادی که با ویزای تحصیلی یا کاری در اسپانیا حضور دارند، تعلق نمی‌گیرد. تنها راه دریافت حق رأی این است که تابعیت اسپانیا را داشته باشید.

تسهیلات شهروندی

شما به‌عنوان شهروند اسپانیا به سیستم مراقبت‌های بهداشتی این کشور نیز دسترسی خواهید داشت. مراقبت‌های بهداشتی در کشور اسپانیا یا رایگان است یا هزینه کمی برای آن در نظر گرفته می‌شود. حقوق دیگری هم که از آن بهره‌مند می‌شوید استفاده از مزایای مرخصی زایمان، دریافت مستمری، حقوق بیکاری و بازنشستگی است.

شهروندی اسپانیا

منبع: Undefined

شرایط اخذ تابعیت اسپانیا

شرایط گرفتن تابعیت اسپانیا چهار مورد مهم را شامل می‌شود که از همان ابتدا بررسی می‌شوند. در صورتی که هریک از این چهار شرط را نداشته باشید، فرآیند اخذ تابعیت اسپانیا با مشکل روبه‌رو می‌شود.

 • تمکن مالی: یکی از شرایط گرفتن تابعیت اسپانیا، ثبات مالی است. شما باید بتوانید به دولت نشان دهید که درآمد ثابتی دارید که کفاف هزینه‌های زندگی شما را می‌دهد. درست است که گفتیم با دریافت شهروندی این کشور به شما مستمری و حقوق بیکاری تعلق می‌گیرد اما قبل از دریافت تابعیت هیچ یک از این موارد شامل حال شما نمی‌شود.
 • عدم سوءسابقه: در مدتی که در اسپانیا ساکن هستید، نباید سابقه کیفری داشته باشید. البته این شامل دیگر کشورهای اتحادیه اروپا هم می‌شود. هرگونه سابقه کیفری که از شما ثبت شده باشد، می‌تواند روند دریافت شهروندی را با مشکل مواجه کند.
 • زبان اسپانیایی: یکی دیگر از مواردی که هنگام اخذ تابعیت اسپانیا بررسی می‌شود، تسلط شما به زبان و فرهنگ اسپانیایی است. برای اثبات این موضوع هم از شما آزمون شهروندی گرفته می‌شود.
 • حضور در کشور: آخرین و مهم‌ترین شرط گرفتن تابعیت اسپانیا این است که در این کشور حضور داشته باشید. به‌صورت کلی شما باید حداقل ۱۰ سال در کشور اسپانیا به‌صورت قانونی زندگی کرده باشید تا بتوانید درخواست تابعیت کنید. البته اگر همسر شما اسپانیایی باشد، مدت زمان لازم برای حضور در این کشور کمتر از ۱۰ سال خواهد بود.

روش های گرفتن تابعیت اسپانیا

برای دریافت تابعیت اسپانیا، چهار روش مهم وجود دارد. با توجه به شرایط خود و اطلاع از این روش‌ها می‌توانید برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید.

تابعیت از طریق ازدواج

یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای دریافت تابعیت اسپانیا یا هر کشور دیگری این است که با یک فرد از تبار همان کشور ازدواج کنید. درمورد تابعیت اسپانیا، باید با فردی که اصالتاً اسپانیایی است ازدواج کنید. Civil Partnership یا همان شریک زندگی بدون ازدواج، شامل این گزینه نمی‌شود. با این حال حتی با ازدواج هم نمی‌توانید بلافاصله تابعیت را دریافت کنید.

اول از همه باید ازدواج شما در اسپانیا ثبت شده باشد. اگر در کشور دیگری هم ازدواج کرده باشید، باید ازدواجتان را در اسپانیا به ثبت برسانید. بعد از آن باید به‌دنبال اجازه اقامت و مجوز کار باشید. هنگامی که یک سال کامل با همسر خود در اسپانیا زندگی کردید، می‌توانید برای دریافت ملیت اسپانیایی از طریق ازدواج درخواست دهید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که به‌منظور جلوگیری از تقلب و ازدواج‌های صوری، در طول مدت یک سال به‌طور کامل زیر نظر ماموران دولت هستید.

تابعیت از طریق والدین

روش دیگری که می‌توان به کمک آن تابعیت کشور اسپانیا را کسب کرد این است که از والدین اسپانیایی‌تبار یا شهروند این کشور به دنیا آمده باشید. البته لزومی ندارد که والدین شما حتماً در اسپانیا زندگی کنند، اما برای دریافت تابعیت حتماً باید در این کشور حضور داشته باشید.

افرادی هم که توسط والدین اسپانیایی به فرزندخواندگی پذیرفته شده یا حضانت آن‌ها با والدین اسپانیایی بوده، می‌توانند برای دریافت تابعیت اقدام کنند. در نظر داشته باشید که این فقط شامل کودکان زیر سن قانونی می‌شود. اگر شما فرزند بالای ۱۸ سالی را به فرزندخواندگی قبول کرده باشید، این تابعیت به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.

روش های تابعیت اسپانیا

منبع: Agro Invest Spain

تابعیت از طریق نسب

اگر پدربزرگ یا مادربزرگ شما در اسپانیا به دنیا آمده باشند، تحت شرایطی شما هم می‌توانید تابعیت اسپانیایی را کسب کنید. البته برای دریافت تابعیت، الزامات خاصی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • مادربزرگ شما باید قبل از تدوین قانون اساسی در سال ۱۹۷۸ در اسپانیا به دنیا آمده و با یک تبعه غیراسپانیایی ازدواج کرده باشد.
 • پدربزرگ یا مادربزرگ شما باید قبل از بچه‌دار شدن اسپانیا را ترک کرده‌ باشند، بنابراین نمی‌توانستند برای فرزند خود تابعیت اسپانیایی بگیرند.
 • باید فرزند یا نوه فردی باشید که قبلاً تابعیت اسپانیایی را به دست آورده اما به‌دلیل مشکلاتی مانند سن بالاتر از ۱۸ سال امکان ثبت این تابعیت و شهروندی را نداشته است. حالا باید مدارکی ارائه دهید تا این ادعا را ثابت کند و شما هم بتوانید تابعیت اسپانیایی دریافت کنید.

تابعیت از طریق اقامت

در نهایت آخرین روش برای دریافت تابعیت کشور اسپانیا، از طریق دریافت اقامت دائم است. شرط اصلی برای دریافت شهروندی اسپانیا از طریق اقامت این است که ۱۰ سال در این کشور به‌صورت قانونی زندگی کرده باشید.

در این مدت نباید برای مدت زمان طولانی خارج از کشور مانده باشید. معمولاً گفته می‌شود که مدت زمان اقامت شما خارج از کشور در طول یک سال نباید بیش از سه ماه باشد. بنابراین مانعی برای سفرهای کاری یا تعطیلات تابستانه وجود ندارد.

هنگامی که برای دریافت تابعیت کشور اسپانیا اقدام می‌کنید، سوابق شما بررسی می‌شود. بنابراین نباید سابقه کیفری یا مشکلات حقوقی داشته باشید.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی اسپانیا

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی اسپانیا به شرح زیر است:

 • گواهی تولد (Birth Certificate)
 • پاسپورت
 • ارائه NIE (کد هویتی برای افراد خارجی ساکن اسپانیا)
 • ارائه مدرکی که نشان‌دهنده حق قانونی شما برای زندگی در اسپانیا باشد
 • شواهدی مبنی بر عدم سابقه کیفری
 • ارائه مدارک بیمه درمانی
 • ارائه سوابق ازدواج و طلاق
 • ارائه مدرک قبولی در آزمون زبان و فرهنگ اسپانیایی (DELE و CCAE)
 • گواهی تولد فرزند (در صورت داشتن فرزند)

مراحل اخذ تابعیت اسپانیا

روند درخواست برای دریافت شهروندی اسپانیا ساده است. البته قبل از آن باید روش اخذ تابعیت خود را با توجه به شرایط انتخاب کنید. روش در دسترس برای اغلب ایرانیان، اخذ تابعیت اسپانیا از طریق اقامت است.

 • اول از همه باید مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید. پر کردن این مدارک هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است.
 • سپس درخواست خود را ارسال کنید. وزارت دادگستری اسپانیا سازوکاری را فراهم کرده که می‌توانید در هر مرحله از وضعیت درخواست خود مطلع شوید.
 • در نهایت هم هنگامی که با درخواست شما موافقت شد باید به یکی از ایستگاه‌های پلیس محلی مراجعه کنید تا پاسپورت و DNI (مشابه کد ملی) را دریافت کنید. پس از دریافت DNI شما را با این کد شناسایی می‌کنند.

قوانین تابعیت در اسپانیا

یکی از قوانین دریافت تابعیت در اسپانیا این است که به هیچ عنوان سابقه کیفری نداشته باشید. هر سابقه کیفری می‌تواند به‌منزله عدم دریافت شهروندی یا به تعویق افتادن آن باشد. علاوه بر این حتماً باید در مدت زمان ۱۰ سالی که اقامت دائم این کشور را دارید، بیش از سه ماه از کشور خارج نشده باشید. همچنین باید به زبان و فرهنگ اسپانیایی تسلط کامل داشته باشید. برای سنجش این تسلط هم دو آزمون از متقاضیان گرفته می‌شود که باید آن‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارند.

قوانین تابعیت اسپانیا

منبع: HousingAnywhere

فرم مشاوره اخذ تابعیت اسپانیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت اسپانیا را بگیریم؟

برای دریافت تابعیت اسپانیا می‌توانید از طریق اقامت دائم، ازدواج، والدین و نسب اقدام کنید.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت اسپانیا چیست؟

مطمئن‌ترین و بهترین روش دریافت شهروندی و تابعیت اسپانیا کاملاً به شرایط شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال اگر مادربزرگ یا پدربزرگ اسپانیایی دارید، اقدام کردن از این روش برای شما بهتر و مطمئن‌تر از دیگر راه‌ها است.

هزینه گرفتن تابعیت اسپانیا چقدر است؟

هزینه گرفتن تابعیت اسپانیا ۱۰۲ یورو است که از روش‌های مختلفی ازجمله پرداخت حضوری می‌توانید آن را تسویه کنید.

گرفتن تابعیت اسپانیا چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به تعداد بالای متقاضیان تابعیت اسپانیایی، معمولاً بررسی هر پرونده شهروندی بین یک تا دو سال طول می‌کشد. قبل از آن هم باید چند ماه در نوبت آزمون زبان و فرهنگ اسپانیایی باشید.