سرمایه گذاری در قبرس شمالی یکی از بهترین راه‌های ممکن برای حفظ سرمایه و جلوگیری از افت ارزش سرمایه شما است. در چند سال اخیر، قبرس شمالی سرمایه‌گذاران زیادی را از ایران به خود جذب کرده است.

قبرس شمالی یکی از کشورهای آسیایی ارزانی است که فرصت‌های متعددی برای سرمایه گذاری دراختیار متقاضیان کشورهای مختلف می‌گذارد. در چند سال گذشته به‌دلیل افت ارزش ریال، بسیاری از سرمایه‌داران ایرانی سرمایه خود را از ایران خارج و اغلب آنان قبرس شمالی را به‌عنوان مقصد سرمایه‌گذاری خود انتخاب کرده‌اند.

قبرس شمالی کشور آسیایی ارزان، ولی پیشرفته و به‌روزی است که به ایرانیان به‌راحتی ویزا می‌دهد. همین موضوع باعث شده است تا تعداد زیادی از ایرانیان با خرید ملک، مغازه، آپارتمان یا ثبت شرکت در قبرس شمالی، سرمایه‌شان را به این کشور ببرند و در مدت‌زمان کوتاهی، افزایش ارزش سرمایه اولیه خود را شاهد باشند.

امنیت سرمایه گذاری در قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از کشورهای آسیایی امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. در سال ۲۰۲۲، سازمان سرمایه گذاری قبرس شمالی (NorthCyprusInvestment) این کشور را جزو ۱۵ کشور برتر دنیا برای سرمایه گذاری معرفی کرد.

قبرس شمالی کشوری جداشده از قبرس جنوبی است و در‌حال‌حاضر، زیرنظر کشور ترکیه اداره می‌شود. اقتصاد قبرس شمالی همواره در حال پیشرفت است؛ به‌همین‌دلیل، یکی از مقاصد محبوب جهان برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

براساس آمار وبسایت Academic Accelerator، در سال ۲۰۱۰ اقتصاد قبرس شمالی با تورم شدید روبه‌رو بود؛ اما در سال ۲۰۱۳، رشد اقتصادی ۲٫۹درصدی را تجربه کرد. در سال ۲۰۱۴، این عدد به ۵درصد هم رسید. سرانجام در سال ۲۰۲۲ و بعد از پشت‌سر‌گذاشتن بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری کووید‌۱۹، قبرس شمالی توانست در فهرست کشورهای اقتصادی پرقدرت آسیا قرار گیرد و به یکی از کشورهای ایدئال برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

بین سرمایه‌گذاران مختلفی که هرساله برای خرید ملک یا ثبت شرکت به‌سراغ قبرس شمالی می‌روند، تعداد زیادی سرمایه‌گذار از کشورهای مختلف مثل استرالیا و آمریکا نیز وجود دارند که این کشور را جای مناسبی برای رشد ارزش ملک یا سرمایه خود می‌دانند.

*قبرس شمالی زیرنظر کشور ترکیه اداره می‌شود. زبان کشور قبرس شمالی ترکی و ارز رسمی آن لیر ترکیه است. سرمایه گذاری در قبرس شمالی فقط با ارزهای یورو و پوند امکان‌پذیر است و همه اعداد و مبالغ این مطلب به یورو ذکر شده‌اند.

*در این مطلب، منظور از عبارت «اعضای درجه‌یک خانواده»، همسر قانونی و فرزند دختر مجرد و فرزند پسر کوچک‌تر از ۱۸ سال است.

مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی

مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی زیاد است؛ اما مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

اخذ اقامت دائم برای صاحب ملک یا شرکت و اعضای درجه‌یک خانواده وی

با سرمایه گذاری در قبرس شمالی، می‌توانید برای خود و اعضای درجه‌یک خانواده‌تان اقامت دائم این کشور را بگیرید. بعد از خرید ملک یا ثبت شرکت در قبرس شمالی، اقامت ۱ساله این کشور را دریافت می‌کنید و با گذشت ۵ سال از اقامت ۱‌ساله، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم قبرس شمالی اقدام کنید. برای اخذ اقامت دائم، نیازی نیست دوره ۵ساله را به‌صورت مداوم در قبرس شمالی بمانید.

جلوگیری از افت ارزش پول و سرمایه

نوسان‌های شدید ارز در ایران و افت چشمگیر ارزش ریال در کشور ما، باعث شده است تا بسیاری از سرمایه‌داران داخل ایران در سال‌های اخیر به فکر خارج‌کردن پول خود از کشور بیفتند. یکی از راه‌های مهم برای جلوگیری از افت ارزش سرمایه‌، انتقال سرمایه به کشوری مطمئن است.

قبرس شمالی در نزدیکی ایران قرار دارد، به‌راحتی به ایرانیان ویزا می‌دهد، هزینه زندگی در آن ارزان است و رشد اقتصادی خوبی دارد. به‌همین‌دلیل، اگر قصد دارید سرمایه‌تان را از کم‌ارزش‌شدن نجات بدهید، قبرس شمالی یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است.

افزایش ارزش پول و سرمایه در کوتاه‌مدت

با سرمایه گذاری در قبرس شمالی، نه‌تنها ارزش پولتان حفظ می‌شود و کاهش پیدا نمی‌کند؛ بلکه در مدت‌زمان کوتاهی شاهد رشد سرمایه و افزایش ارزش پول خود خواهید بود. برای مثال، در قبرس شمالی قیمت ملک و خانه هرساله ۱۵ تا ۲۰درصد افزایش می‌یابد. این میزان رشد سرمایه، به‌خصوص برای سرمایه‌هایی که به یورو یا پوند هستند، بسیار چشمگیر است.

ایجاد آینده درخشان برای فرزندان

سرمایه گذاری در قبرس شمالی مساوی است با اخذ اقامت برای فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال شما. قبرس شمالی مدرسه‌ها و کالج‌های بسیار پیشرفته و معتبری دارد که با استانداردهای اروپایی مطابقت دارند. تحصیل در مدرسه‌ها و کالج‌های قبرس شمالی آینده درخشان فرزندتان را تضمین می‌کند.

سرمایه گذاری کم‌خطر

اگر برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی از مشاوران مطمئن و شرکت‌های وکالتی معتبر استفاده کنید، سرمایه‌تان نه‌تنها از دست نمی‌رود؛ بلکه با سود چند برابر به شما برمی‌گردد.

زندگی در کشوری امن و زیبا و ارزان با آب‌وهوای مدیترانه‌ای

با اخذ اقامت قبرس شمالی ازطریق سرمایه‌گذاری، می‌توانید با خیالی آسوده به این کشور مهاجرت کنید و از زندگی در این کشور زیبا لذت ببرید. ارزان‌بودن هزینه زندگی و نزدیک‌بودن به ایران و آب‌و‌هوای مطبوع از مزایای مهم‌ زندگی در قبرس شمالی است.

اعطای وام‌های طولانی‌مدت به سرمایه‌گذاران واجدشرایط

قبرس شمالی به سرمایه‌گذارانی که ثبت شرکت می‌کنند و موفق می‌شوند حداقل ۵ نیروی کار از قبرس شمالی استخدام و آنان را بیمه کنند، وام‌های بلندمدت با سود کم اعطا می‌کند. همچنین، به افرادی که در قبرس شمالی ملک می‌خرند، وام‌هایی با سود ۱۰ تا ۱۲درصد داده می‌شود.

اقتصاد پویا و نرخ کم بیکاری

براساس آمار وبسایت Worlddata، کشور قبرس شمالی جزو ۳۰ کشور پرگردشگر جهان معرفی شده است. این موضوع باعث شده است تا اقتصاد این کشور همواره پویا و فعال و نرخ بیکاری در آن بسیار اندک باشد.

شرایط سرمایه گذاری در قبرس شمالی

 • نداشتن سوءسابقه
 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • تمکن مالی (مبلغ متغیر)
 • حداقل سرمایه ۹۱هزار یورو برای روش ثبت شرکت
 • حداقل سرمایه ۵۰۰هزار یورو برای روش خرید اوراق بهادار
 • حداقل سرمایه ۱۰۰هزار یورو برای روش خرید ملک

ویزای سرمایه گذاری قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از کشورهای آسیایی است که مسافران ایرانی برای ورود به آن به اخذ ویزا نیازی ندارند. هر ایرانی می‌تواند با ویزای فرودگاهی قبرس شمالی وارد این کشور شود و ۱۸۰ یا ۹۰ روز در آنجا اقامت کند. به‌همین‌دلیل، ایرانیانی که قصد سرمایه گذاری در قبرس شمالی را داشته باشند، بدون نیاز به اخذ ویزا از سفارت، می‌توانند وارد این کشور شود.

درخصوص ویزای قبرس شمالی بعد از سرمایه‌گذاری، قوانین بدین‌ترتیب است که فرد سرمایه‌گذار می‌تواند برای خود و اعضای درجه‌یک خانواده‌اش ویزا یا همان اقامت ۱‌ساله قبرس شمالی را بگیرد. این ویزا تا زمان پایان اعتبار سرمایه‌گذاری (پایان فعالیت شرکت و فروش ملک یا فروش اوراق بهادار) معتبر خواهد بود و باتوجه‌به نوع سرمایه‌گذاری، از ۳ تا ۵ سال بعد از شروع سرمایه‌گذاری، به اقامت دائم قبرس شمالی تبدیل می‌شود.

روش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

روش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی عبارت‌اند از:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق بهادار

سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طریق خرید ملک یکی از روش‌های آسان سرمایه گذاری در قبرس شمالی است. در این روش، ارزش ملک شما باید حداقل ۳۰۰هزار یورو باشد که می‌تواند یک ملک ۳۰۰هزار‌یورویی باشد یا چند ملک مختلف با مجموع ارزش ۳۰۰هزار یورو. علاوه‌بر این مبلغ، باید مبلغ ۳۰هزار یورو نیز برای مدت ۳ سال در حساب بانکی خودتان در قبرس شمالی مسدود باشد.

در روش خرید ملک، صاحب ملک باید سالانه ۳۰هزار یورو درآمد داشته باشد و هریک از همراهان صاحب ملک نیز باید سالانه ۵هزار یورو درآمد داشته باشند. دولت قبرس شمالی برای افرادی که قصد دارند با خرید ملک در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، وام و تسهیلات مختلفی در نظر می‌گیرد.

اگر قصد دارید در قبرس شمالی ملک پیش‌خرید کنید، با پرداخت ۳۰درصد از مبلغ ملک، می‌توانید صاحب قطعی ملک شوید و قرارداد خرید ملک را در ثبت اسناد قبرس شمالی ثبت کنید. مبلغ باقی‌مانده را نیز می‌توانید طی اقساط بلندمدت ۱۲۰ماهه و بدون بهره به فروشنده پرداخت کنید. بااین‌حال، اگر قصد دارید ملک آماده را بخرید، باید ۵۰ تا ۷۰درصد مبلغ ملک را ابتدا پرداخت کنید و سپس مبلغ باقی‌مانده را طی اقساط ۱۲ تا ۲۴‌ماهه بدون بهره به فروشنده بپردازید.

بعد از انتقال سند ملک، اقامت ۱ساله خود و اعضای درجه‌یک خانواده‌تان را می‌توانید بگیرید و بعد از گذشت ۵ سال، برای اخذ اقامت دائم قبرس شمالی اقدام کنید.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در قبرس شمالی کمی پیچیده‌تر از راه اول، یعنی خرید ملک است. برای ثبت شرکت در قبرس شمالی، باید کد بیمه و کد مالیاتی دریافت کنید و سالانه مبلغ معینی (براساس نوع شرکت) به‌عنوان مالیات به دولت قبرس شمالی بپردازید. برای اخذ مجوز ثبت شرکت از قبرس شمالی، باید حداقل ۵ کارمند شهروند قبرس شمالی را استخدام کنید که یکی از آن‌ها حسابرس شرکتتان خواهد بود.

برای پذیرفته‌شدن درخواست ثبت شرکت، باید حداقل ۹۱هزار یورو تمکن مالی داشته باشید که تا ۳ ماه در حساب بانکی شما مسدود خواهد ماند. افزون‌براین، مبلغ ۹هزار یورو تا پایان فعالیت شرکتتان در حساب بانکی شرکت باید مسدود بماند.

دولت قبرس شمالی طرح تجاری (بیزنس پلن) شما را ممکن است در مراحل اولیه رد کند؛ اما با کمک مشاوران قانونی ثبت شرکت در قبرس شمالی، می‌توانید طرح تجاری خود را بهبود دهید و آن را مجدد ارائه کنید.

بعد از ثبت شرکت، تا زمانی‌که بیمه کارکنان و مالیات شرکت پرداخت شود، شرکت اعتبار قانونی دارد و اقامت ۱‌ساله شما و اعضای درجه‌یک خانواده‌تان تمدید می‌شود. بعد از گذشت ۵ سال از تاریخ شروع فعالیت شرکت، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم قبرس شمالی اقدام کنید.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طریق خرید اوراق بهادار

برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طریق خرید اوراق بهادار، باید اوراقی با ارزش حداقل ۵۰۰هزار یورو بخرید. با این روش می‌توانید برای خود و اعضای درجه‌یک خانواده‌تان اقامت ۱‌ساله بگیرید و بعد از گذشت ۳ سال، اقامت ۱‌ساله خود را به اقامت دائم تبدیل کنید. در طول این ۳ سال، حق فروش هیچ‌یک از اوراق بهادار خود را ندارید.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • گواهی عدم‌سوءپیشینه
 • تمکن مالی (مبلغ متغیر)
 • تکمیل فرم درخواست اقامت ۱ساله قبرس شمالی
 • ترجمه رسمی طرح تجاری (بیزنس پلن) برای ثبت شرکت
 • گردش حساب ۶ماهه
 • تمکن مالی ۹۱هزار یورویی برای ثبت شرکت
 • ترجمه رسمی عقدنامه
 • ترجمه رسمی شناسنامه همسر و فرزندان برای اخذ اقامت

سرمایه گذاری در قبرس شمالی برای اخذ تابعیت

سرمایه گذاری در قبرس شمالی برای اخذ تابعیت با مبالغ ذکرشده در این مطلب ممکن نیست. برای اخذ تابعیت یا پاسپورت قبرس شمالی، حداقل سرمایه شما برای هریک از روش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی باید ۲‌میلیون یورو باشد. علاوه‌بر‌این، باید حداقل ۷ سال از تاریخ صدور اقامت دائم شما بگذرد تا بتوانید درخواست تابعیت قبرس شمالی را بدهید. صدور پاسپورت قبرس شمالی ممکن است ۳ سال از تاریخ ثبت درخواست طول بکشد.

فرم مشاوره سرمایه گذاری در قبرس شمالی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در قبرس شمالی چقدر است؟

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در قبرس شمالی براساس روش سرمایه‌گذاری تعیین می‌شود و از ۹۱هزار تا ۵۰۰هزار یورو متغیر است.

ارزانترین راه سرمایه گذاری در قبرس شمالی کدام است؟

ارزانترین راه سرمایه گذاری در قبرس شمالی ازنظر سرمایه اولیه، روش ثبت شرکت است.

بهترین راه سرمایه گذاری در قبرس شمالی کدام است؟

بهترین راه سرمایه گذاری در قبرس شمالی ازنظر مدت‌زمان اخذ اقامت دائم، روش خرید اوراق بهادار است.

آیا اقامت با سرمایه گذاری در قبرس شمالی امکان‌پذیر است؟

بله، اقامت با سرمایه گذاری در قبرس شمالی امکان‌پذیر است.

با استفاده از کدام روش سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

با استفاده از همه روش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی، می‌توانید اقامت این کشور را بگیرید.

از چه روش‌هایی می‌توانم در قبرس شمالی سرمایه گذاری کنم؟

روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی عبارت‌اند از: خرید ملک و ثبت شرکت و خرید اوراق بهادار.

بهترین سرمایه گذاری در قبرس شمالی چیست؟

بهترین سرمایه گذاری در قبرس شمالی به دیدگاه و انتظار و هدفتان از سرمایه‌گذاری بستگی دارد. روش خرید اوراق بهادار زودتر از سایر روش‌ها به اخذ اقامت دائم منجر می‌شود.

آیا با سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

بله، با سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌توانید تابعیت این کشور را بگیرید.