اسپانیا با فراهم کردن بستری مناسب، سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف را به خود جذب می‌کند. از بین روش‌های سرمایه گذاری در اسپانیا، خرید ملک و ثبت شرکت از امن‌ترین روش‌ها هستند.

اسپانیا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری است. فضای اقتصادی امن، رقابتی و آزاد آن باعث می‌شود یکی از گزینه‌های اول کسانی باشد که به‌دنبال گسترش کسب و کار خود هستند. اگر در مسیر سرمایه‌گذاری خود به‌درستی پیش بروید، بعد از مدت پنج سال می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور هم اقدام کنید. روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری از جمله خرید ملک، ثبت شرکت، خرید سهام و خرید اوراق قرضه دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارند. بنابراین فقط کافی است تا روش مناسب را انتخاب کرده و آینده متفاوتی را برای خود رقم بزنید.

امنیت سرمایه گذاری در اسپانیا

بر اساس داده‌های ثبت‌شده، سرمایه گذاری در اسپانیا به‌صورت مداوم در حال رشد و توسعه است. در این سال‌های اخیر اسپانیا نشان داده که کشوری با اقتصاد باز و رقابتی است. بنابراین محیط مناسبی را برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده است. با وجود رکود اقتصادی سال‌های گذشته و به‌ویژه کسری اقتصادی ناشی از کرونا که در تمام دنیا به وجود آمد، به نظر می‌آید که ۲۰۲۳ سال پرباری برای سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور باشد.

تعداد زیادی از سرمایه‌‌گذاران به‌قصد بهبود کیفیت زندگی خود به این کشور مهاجرت می‌کنند. به همین دلیل در ۲۰۲۲ خرید و فروش خانه و سایر دارایی‌های غیرمنقول افزایش قابل توجهی داشت که این ثابت می‌کند اسپانیا فضایی امن را برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده است. دلیل این فضای امن اقتصادی این است که فساد دولتی در این کشور پایین بوده و نرخ آن در چند سال اخیر کنترل شده است. به‌علاوه نرخ مصادره در این کشور پایین است.

مصادره آن شرایطی است که دولت به دلایل مختلف از جمله مشکوک بودن سرمایه یا وجود قوانین محدودکننده، اقدام به جمع‌آوری و مصادره اموال سرمایه‌گذار می‌کند. این اتفاق به‌ندرت در اسپانیا رخ می‌دهد و همین موضوع این کشور را به مقصدی خوب برای جذب سرمایه‌گذاران تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در اسپانیا

منبع: Benoit Properties

مزایای سرمایه گذاری در اسپانیا

اسپانیا همیشه یکی از مقاصد بسیار هیجان‌انگیز برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در سراسر دنیا بوده است. این کشور به‌دلیل فرصت‌های زندگی و اقتصادی خوبی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، توانسته اعتماد آن‌ها را جلب کند. اگر مزایای سرمایه گذاری در اسپانیا را به دو دسته کلی مزایای اقتصادی و زندگی تقسیم کنیم بهتر می‌توانیم جنبه‌های مثبت این موضوع را بررسی کنیم.

مزایای اقتصادی سرمایه گذاری در اسپانیا

فضای اقتصادی باز این کشور باعث شده فضایی رقابتی برای کسب‌وکار به وجود بیاید. همچنین با سرمایه گذاری در اسپانیا می‌توانید وارد بازار بزرگ اتحادیه اروپا شوید که پویاترین بازار در جهان است. به‌علاوه کسب‌‌وکار شما از مزایای تک‌ارزی بودن در اتحادیه (یورو) و جابه‌جایی آزاد کالا (شیپینگ) بهره‌ می‌برد.

موقعیت جغرافیایی اسپانیا به شما اجازه می‌دهد تا به بازارهای اروپا، آمریکای لاتین، آفریقا و خاورمیانه دسترسی داشته باشید. طبق آمارها، اسپانیا از نظر رتبه‌بندی در صادرات جهانی، جزء بالاترین کشورهای دنیا قرار دارد. از دیگر مزایای سرمایه گذاری در اسپانیا می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که زیرساخت‌ها و سیستم‌های لجستیک این کشور بسیار توسعه‌یافته هستند. علاوه بر این اسپانیا یکی از مهم‌ترین بازارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات اروپا است. البته دولت هم به‌صورت مداوم مشوق‌ها و طرح‌های بسیاری را برای تقویت بخش سرمایه‌گذاری در این کشور معرفی می‌کند. 

مزایای زندگی در اسپانیا

سود سرمایه گذاری در اسپانیا تنها مالی نیست و با انتخاب این کشور در زندگی شخصی هم مزایای زیادی را کسب می‌کنید. اول از همه اینکه اسپانیا یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورها برای زندگی در اروپای غربی است. همچنین داشتن سیستم بهداشت و درمان رایگان با تعداد زیادی بیمارستان دولتی، خصوصی و مراکز پزشکی عالی آن را به یک مقصد مطمئن تبدیل کرده است.

از لحاظ سیاسی هم این کشور ثبات بالایی دارد. همچنین سیستم آموزشی در آن به‌صورت دوزبانه (انگلیسی و اسپانیایی) است. اسپانیا تعداد زیادی بیزینس اسکول پیشرو دارد که باعث شده در لیست بهترین کشورها از لحاظ آموزشی و تحصیلی قرار بگیرد. همچنین آب‌وهوای گرم و معتدل این کشور زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای را در اروپا برای شما فراهم می‌کند.

شرایط سرمایه گذاری در اسپانیا

همان‌طور که گفتیم با وجود بحران اقتصادی که در اثر همه‌گیری کووید ۱۹ به وجود آمد، با این حال اسپانیا توانست به رشد خود ادامه دهد. دلیل این مسئله هم وجود بازار داخلی بزرگ، دسترسی به بازارهای مشترک اروپا، نیروی کار متخصص و زیرساخت‌های قوی است. از ۲۰۲۲ این کشور پذیرای سرمایه‌گذاران جدیدی بوده است.

اسپانیا هم مانند هر کشور دیگری، قوانین خاصی برای سرمایه‌گذاری دارد. با آگاهی از این قوانین و شرایط می‌توانید بهترین تصمیم را برای آینده مالی و اقتصادی خود بگیرید. این شرایط از این قرارند:

 • به‌عنوان سرمایه‌گذار نباید سوءپیشینه مالی، جنایی یا کیفری داشته باشید.
 • نام شما نباید در فهرست سیاه کشور اسپانیا باشد.
 • حداقل باید ۱۸ سال داشته باشید.
 • باید مدارکی را ارائه دهید که ثابت کند واجد شرایط سرمایه‌گذاری هستید.
 • نباید سابقه ریجکتی ویزای شنگن داشته باشید.
 • باید بودجه کافی برای اقامت در اسپانیا را داشته باشید.
 • باید از قبل گواهی سلامت رسمی دریافت کرده باشید.
 • باید یک بیمه درمانی معتبر هم داشته باشید.

مزایای سرمایه گذاری در اسپانیا

منبع: GRE Assets

ویزای سرمایه‌گذاری اسپانیا

برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری اسپانیا ابتدا باید ویزای توریستی این کشور را دریافت کنید. طی سفری که به اسپانیا دارید، از طریق یکی از روش‌‌های سرمایه‌گذاری، درخواست خود را ثبت کنید. به‌عنوان مثال اگر قصد خرید ملک دارید، باید با کمک یک مشاور املاک و مستغلات به خانه‌های مختلف سر بزنید. هنگامی که تصمیم نهایی برای خرید را گرفتید، وقت آن است که قرارداد ببندید.

بعد از عقد قرارداد و انتقال پول، نوبت به ثبت رسمی می‌رسد. همه این مراحل را که طی کردید، بعد از حدود ۲ تا ۶ هفته ویزای شما صادر می‌شود. این ویزا تایپ D است و قابلیت چندین بار ورود و خروج به کشور را دارد (ویزای مولتی). همچنین مدت اعتبار آن یک‌ساله است. بعد از پایان یافتن این مدت باید برای دریافت کارت اقامت دوساله اقدام کنید.

روش های سرمایه گذاری در اسپانیا

چهار روش مهم برای سرمایه گذاری در اسپانیا وجود دارد که هر فرد با توجه به میزان سرمایه، برنامه زندگی و شرایط شخصی خود می‌تواند بهترین گزینه را انتخاب کند. روش‌های سرمایه گذاری در اسپانیا از این قرار است:

 • سرمایه‌گذاری با خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری با ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری با خرید اوراق قرضه
 • سرمایه‌گذاری با خرید سهام

سرمایه‌گذاری با خرید ملک

با توجه به بررسی‌های انجام‌شده بهترین سرمایه گذاری در اسپانیا، خرید ملک است. تاکنون حدود سه میلیون نفر برای خرید ملک به این کشور وارد شده‌اند. شما به‌عنوان یک متقاضی می‌توانید بدون محدودیت اقدام به خرید ملک و خانه در اسپانیا کنید. برای این کار هم نیازی نیست شهروند یا ساکن یکی از کشورهای اروپا باشید. این روش هم امن است، هم به‌سرعت به شما اقامت دائم این کشور را می‌دهد. جالب است بدانید که اگر مبلغ سرمایه‌گذاری شما بیش از ۵۰۰ هزار یورو باشد، به شما ویزای طلایی اسپانیا را می‌دهند. این ویزا هر دو سال یک بار تمدید می‌شود و بعد از پنج سال هم اقامت دائم اسپانیا را دریافت خواهید کرد.

سرمایه‌گذاری با ثبت شرکت

روش سرمایه‌گذاری دیگری که پیش روی شما قرار دارد، ثبت شرکت است. با ثبت شرکت می‌توانید اقامت یک‌ساله این کشور را دریافت کنید. در پایان سال اول، اگر تراز شرکت مثبت باشد می‌توانید اقامت را برای دو سال بعد هم تمدید کنید. در پایان پنجمین سال این امکان را دارید که برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید.

سرمایه‌گذاری با خرید اوراق قرضه

سرمایه‌گذاری با خرید اوراق قرضه روشی است که به دانش و اطلاعات گسترده‌ای نیاز دارد. برای همین بسیاری از متقاضیان به‌سراغ روش اول یعنی خرید ملک می‌روند. طبق قوانین اسپانیا محدودیتی در خرید اوراق قرضه دولتی وجود ندارد. اگر بیش از دو میلیون یورو اوراق بخرید، ویزای اقامت یک‌ساله دریافت می‌کنید.

سرمایه‌گذاری با خرید سهام

روش‌ آخر سرمایه گذاری در اسپانیا هم خرید سهام در بورس اوراق بهادار است. بورس مادرید یکی از چهار بورس اصلی و اپراتور سیستم‌های مالی اسپانیا است. در این روش هم اگر مبلغ سرمایه گذاری در اسپانیا بیشتر از یک میلیون یورو باشد، می‌توانید اقامت یک‌ساله و بعد دوساله این کشور را دریافت کنید.

روش های سرمایه گذاری در اسپانیا

منبع: The Corner

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در اسپانیا

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در اسپانیا شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل ۱۸ ماهه
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه گواهی پزشکی برای اثبات سلامت
 • ارائه کد شناسایی (که به‌صورت اختصاری به نام NIE شناخته می‌شود.)
 • ارائه سند ملک خریداری‌شده
 • ارائه سندی مبنی بر موجودی ۵۰۰ هزار یورو

سرمایه گذاری در اسپانیا برای اخذ تابعیت

سرمایه گذاری در اسپانیا مسیری است که در نهایت به شما تابعیت این کشور را می‌دهد. البته از همان آغاز شما نمی‌توانید با سرمایه‌گذاری تابعیت بگیرید. به‌طور خلاصه برای اینکه بتوانید تابعیت این کشور را دریافت کنید، ابتدا باید از یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری وارد این کشور شوید. به‌عنوان مثال شما خرید ملک را انتخاب می‌کنید.

با خرید ملک ابتدا به شما ویزای اقامت یک‌ساله ارائه می‌دهند. بعد از پایان این یک سال، باید برای دریافت کارت اقامت دوساله اقدام کنید. این اقامت دوساله، دو بار تمدید می‌شود؛ یعنی مجموعاً چهار سال دیگر هم باید در این کشور اقامت داشته باشید. در پایان سال پنجم در صورتی که شرایط لازم از جمله تسلط به زبان اسپانیایی را داشته باشید، امکان دریافت تابعیت را به دست می‌آورید.

سرمایه گذاری در اسپانیا و اخذ اقامت

حداقل سرمایه گذاری در اسپانیا برای اخذ اقامت ۵۰۰ هزار یورو و با خرید ملک و زمین است. به این برنامه سرمایه گذاری در اسپانیا، اقامت از طریق تمکن مالی هم گفته می‌شود. در این روش باید مجموعه‌ای از فرم‌های مشخص را تکمیل کرده و هزینه‌های لازم را هم پرداخت کنید. با ارائه مدارک لازم در حدود ۲۰ روز پرونده شما بررسی می‌شود.

بعد از بررسی‌های انجام‌شده، اقامت یک‌ساله این کشور را به شما می‌دهند. همان‌طور که گفتیم در پایان سال اول، می‌توانید برای اقامت دوساله و در پایان سال پنجم می‌توانید برای تابعیت و اقامت دائم اقدام کنید. البته در این مسیر حتماً با اطلاعات کامل پیش بروید تا از لحاظ مالی ضرر نکنید.

معایب و مشکلات سرمایه گذاری در اسپانیا

با وجود مزایای بسیاری که سرمایه گذاری در اسپانیا دارد، نمی‌توانیم برخی از معایب و مشکلات آن را هم نادیده بگیریم. یکی از اولین مشکلات سرمایه‌گذاری در این کشور این است که در سال اول خانواده شما ویزایی دریافت نمی‌کنند. بعد از پایان سال اول و هنگامی که کارت اقامت دوساله را دریافت کردید، می‌توانید برای خانواده هم ویزا بگیرید.

همچنین هزینه خرید ملک نسبتاً زیاد است. ۵۰۰ هزار یورو، مبلغی نیست که به‌راحتی در دسترس همه باشد و هر فردی بتواند برای دریافت اقامت اقدام کند. همچنین باید در هر سال حداقل ۱۸۳ روز در اسپانیا اقامت داشته باشید. مورد آخر هم این است که در اسپانیا تحصیل از ۶ تا ۱۶ سالگی الزامی است و اگر فرزندانتان در این بازه سنی هستند، باید در مدارس اسپانیا ثبت‌نام کنند. 

معایب سرمایه گذاری در اسپانیا

منبع: Top Tour of Spain

فرم مشاوره سرمایه گذاری در اسپانیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اسپانیا چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در اسپانیا ۵۰۰ هزار یورو برای خرید ملک است. 

 

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در اسپانیا کدام است؟

ارزان‌ترین روش سرمایه گذاری در اسپانیا خرید ملک با مبلغ ۵۰۰ هزار یورو است.

بهترین راه سرمایه گذاری در اسپانیا کدام است؟

انتخاب بهترین راه سرمایه‌گذاری به شرایط و بودجه شما بستگی دارد. اگر به حوزه سهام علاقه دارید، خرید سهام بهترین راه است و اگر سرمایه کمی دارید، خرید ملک گزینه بهتری است.

آیا گرفتن اقامت اسپانیا با سرمایه گذاری در این کشور امکان‌پذیر است؟

بله، با سرمایه گذاری در اسپانیا می‌توانید ابتدا اقامت یک‌ساله، سپس دوساله و بعد از پنج سال، اقامت دائم را دریافت کنید. 

با استفاده از کدام روش سرمایه گذاری در اسپانیا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

همه روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور، اقامت اسپانیا را به شما می‌دهند.

از چه روش‌هایی می‌توانم در اسپانیا سرمایه‌گذاری کنم؟

روش‌های سرمایه گذاری در اسپانیا شامل خرید ملک، خرید سهام، خرید اوراق قرضه و ثبت شرکت است.

بهترین سرمایه گذاری در اسپانیا چیست؟

یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای سرمایه‌ گذاری در اسپانیا خرید ملک است. با این حال بهترین روش با توجه به شرایط شما انتخاب می‌شود.

یا با سرمایه گذاری در اسپانیا می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

در صورتی که به‌مدت پنج سال در این کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید برای دریافت تابعیت این کشور هم اقدام کنید.