سرمایه گذاری در انگلیس یکی از روش‌های ورود به این کشور قدرتمند و دریافت اقامت آن است. در حال حاضر شما می‌توانید با ارائه طرحی نوآورانه برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار، در این کشور ثروتمند و خوش‌آتیه سرمایه‌گذاری کنید.

سرمایه گذاری در انگلستان به دلیل وجود فضای اقتصادی قوی حاکم بر این کشور، یکی از روش‌های بسیار امن و مطمئن برای حفظ سرمایه شما است. با سرمایه گذاری در انگلیس نه‌تنها ارزش سرمایه خود را حفظ می‌کنید، بلکه اگر ایده خوبی هم ارائه داده باشید، می‌توانید در عرض چند سال به سوددهی فراوانی برسید. با اینکه انگلستان چند سال پیش از اتحادیه اروپا خارج شد اما هنوز یکی از قدرتمندترین اقتصاد‌های جهان را دارد. لندن که به آن پایتخت جهان هم می‌گویند، یکی از بزرگ‌ترین و پویاترین شهرهای دنیا است. این شهر اکوسیستمی مناسب برای رشد یک کسب‌وکار جدید را دارد. علاوه‌بر این، طرح‌های حمایتی دولت انگلستان هم راه را برای پیشرفت صاحبان کسب‌وکار هموارتر می‌کنند. 

امنیت سرمایه گذاری در انگلیس

انگلستان یکی از قوی‌ترین اقتصادها در سراسر دنیا است. به همین دلیل تورم آن بسیار پایین بوده و فضای مناسبی برای رشد کسب‌وکارها دارد. وجود زیرساخت‌های قوی، بندرگاه‌های فراوان، موقعیت جغرافیایی و ارز قدرتمند، جزء دلایلی هستند که سرمایه گذاری در انگلیس را تضمین می‌کنند.

فرقی ندارد که در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کنید، در هر صورت می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که ارزش اموال شما کاهش پیدا نمی‌کند. همچنین دولت این کشور طرح‌های حمایتی و تخفیف‌های مالیاتی هم به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. نگرانی بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی، مصادره اموال آن‌ها است. در این خصوص جای نگرانی نیست و چنین خطری در کشور انگلیس وجود ندارد.

امنیت سرمایه گذاری در انگلیس

منبع: Immigrant Invest

مزایای سرمایه گذاری در انگلیس

انگلستان محیطی امن و مناسب برای توسعه کسب‌وکار، تجارت و سرمایه‌گذاری است. این کشور بازار مصرفی بزرگ و اقتصادی کاملا آزاد دارد. بنابراین انگلستان نه‌تنها در اروپا، بلکه در سطح جهانی، محیطی مناسب برای تجارت است. زبان انگلیسی، سیستم حقوقی دقیق و به‌روز، تأمین مالی، منطقه زمانی مناسب و فقدان تشریفات اداری به انگلیس کمک می‌کنند تا یکی از بهترین بازارها برای راه‌اندازی و رشد یک کسب‌وکار باشد.

سرمایه‌گذاران در انگلیس می‌توانند به بازاری با بیش از ۶۰ میلیون نفر جمعیت، تأمین‌کنندگان و شرکای متنوع دسترسی داشته باشند. علاوه‌بر این، می‌توانند از برنامه‌های مختلف دولت برای کمک به رشد کسب‌وکارها در هر شکل و اندازه‌ای بهره‌مند شوند. به‌عنوان مثال دولت انگلستان یک بودجه ۱۰۰ میلیارد پوندی برای تقویت زیرساخت‌های کشور تعیین کرده است. در ادامه مزایای سرمایه‌ گذاری در انگلستان را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم. 

مشوق‌های مالیاتی

یکی از مزایای سرمایه گذاری در انگلیس، سیستم مالیاتی شفاف آن است. هر شرکت مقیم این کشور، باید مالیات را از روی سود کسب‌وکار خود بپردازد. شعبه هر شرکت خارجی هم که در انگلیس تأسیس می‌شود، باید مالیات را بر اساس سود شعبه بریتانیای خود پرداخت کند.

همچنین نرخ مالیات شرکتی در این کشور در حال حاضر ۲۵ درصد است که یکی از پایین‌ترین نرخ‌های مالیات بر درآمد شرکتی در بین کشورهای عضو G7 است. کشورهای G7 شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلستان و ایالات متحده می‌شود.

علاوه‌بر این، در انگلستان حاکمیت قانون محترم بوده و نظام مالیاتی کاملا عادلانه است. رعایت استانداردهای مالیاتی بین‌المللی باعث شده تا سیستم کاملا شفاف باشد. همچنین دولت به افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در مشاغل کوچک انگلیسی دارند، تخفیف‌های مالیاتی ارائه می‌دهد. 

در دسترس‌بودن نیروهای کار بااستعداد

یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در انگلیس این است که این کشور رتبه اول اقتصاد اروپا را برای جذب استعدادهای بین‌المللی دارد. همچنین انگلیس یکی از بزرگترین نیروهای کار در اروپا را دارد که دستمزد کمتری هم نسبت به ایتالیا، فرانسه یا آلمان دریافت می‌کنند.

قوانین کار منعطف این کشور به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بتوانند کارمندان خود را با روش‌های مناسب استخدام کنند. گزینه‌های مختلفی ازجمله استخدام تمام‌وقت، پاره‌وقت، فریلنسر، مشاور و پیمانکار در دسترس کارفرمایان است. آزادی استخدام کمک می‌کند تا بخشی از نگرانی‌های صاحبان کسب‌وکارها کاهش پیدا کند.

این کشور سالانه حداقل دستمزد را به‌صورت شفاف مشخص می‌کند تا از رقابت‌های ناعادلانه و ضایع‌شدن حق کارگر جلوگیری شود. علاوه‌بر این، انگلیس به‌دلیل سیستم آموزش عالی، افرادی با تفکر انتقادی و با مهارت‌های نرم پرورش می‌دهد. فراموش نکنید که چهار دانشگاه‌ برتر جهان، یعنی کمبریج، آکسفورد، امپریال کالج لندن و دانشگاه UCL در انگلستان قرار دارند.

نوآوری

انگلستان یکی از بهترین اکوسیستم‌های جهان را برای رشد شرکت‌های نوآورانه دارد. در سال ۲۰۱۹ انگلستان در لیست پنج کشور برتر در زمینه نوآوری قرار گرفت. همچنین بسیاری از بزرگ‌ترین و پویاترین شرکت‌های جهان ازجمله گوگل، فیس بوک، آمازون و کوکاکولا انگلستان را به‌عنوان مقر اروپایی خود انتخاب کرده‌اند. در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۹۰ هزار کسب‌وکار جدید در این کشور راه‌اندازی شد. این موضوع نشان‌ می‌دهد که در این کشور روحیه نوآورانه و انگیزه برای کارآفرینی وجود دارد.

زیرساخت‌های ارتباطی عالی

بریتانیا و انگلستان که بخشی از آن محسوب می‌شود، بزرگترین سیستم حمل‌ونقل هوایی در اروپا را دارد که توسط بزرگ‌ترین نیروگاه بادی جهان پشتیبانی می‌شود. انگلستان با بیش از ۷۰ فرودگاه، ۴۰ بندر اصلی و خطوط ریلی عالی و بزرگراه‌های رایگان ترکیبی ایده‌آل از اجزای زیرساختی برای رفت‌وآمد مردم را فراهم کرده است. این کشور دومین شبکه راه‌آهن شهری بزرگ در اروپا را دارد. همچنین یکی از شلوغ‌ترین مقاصد اروپا است. از طریق فرودگاه‌های متعدد این کشور تقریبا می‌توان به تمام بازارهای فناوری پیشرو در اروپا دسترسی پیدا کرد.

مزایای سرمایه گذاری در انگلیس

منبع: Jones Day

شرایط سرمایه گذاری در انگلیس

دولت انگلستان در کنار فرصت‌های خوبی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، شرایطی را هم تعیین کرده تا مانع ورود افراد به‌ظاهر سرمایه‌گذار به بازار خود شود. این تصمیم باعث شده تا محیط اقتصادی انگلیس فعال، پیشرو و به‌روز باقی بماند. به همین دلیل است که استارتاپ‌های این کشور می‌توانند در محیطی سالم، نوآور و پیشرفته فعالیت کنند. برای سرمایه گذاری در انگلستان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید، همچنین نباید هیچ سوءپیشینه کیفری از شما ثبت شده باشد. علاوه بر این دو مورد، شرایط زیر هم بررسی می‌شوند:

طرح کسب‌وکار (Business Plan) قوی

بیزینس پلن شما باید شامل طرح تجاری، میزان موفقیت، زمان سوددهی و ریسک‌های احتمالی باشد. در نتیجه نمی‌توانید مانند برخی از کشورها تنها به‌قصد سرمایه‌گذاری، وارد انگلستان شوید. قبل از هر اقدامی باید این طرح را خودتان یا یک مشاور کسب‌وکار بنویسد.

ارائه تمکن مالی

میزان تمکن مالی لازم بسته به طرح شما مشخص می‌شود. سرمایه‌گذارانی که بیزینس پلن خود را نوشته‌اند، باید بتوانند تمکن مالی برای پوشش آن را هم فراهم کنند. اگر هم کل پول شما به‌صورت یک‌جا نقد نیست، باید اسنادی ارائه دهید که نشان‌دهنده توانمندی مالی شما باشد.

داشتن مدرک زبان انگلیسی

ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تمام سرمایه‌گذاران الزامی است. دلیل آن هم این است که باید بتوانید با افراد حاضر در اکوسیستم استارتاپی و اقتصادی انگلیس ارتباط برقرار کنید.

ارائه رزومه کاری متناسب با حوزه فعالیت تجاری

به‌عنوان مثال اگر قرار است یک شرکت حقوقی تأسیس کنید، باید خودتان مدرک تحصیلی در رشته حقوق و سابقه کار مرتبط داشته باشید. هر دوره آموزشی، تحقیق و پژوهش و گواهی‌نامه‌ مرتبطی به تقویت رزومه شما در این زمینه کمک می‌کند.

ویزای سرمایه گذاری انگلیس

همه افرادی که قصد سرمایه‌ گذاری در انگلیس را دارند، باید ویزای آن را برای ورود به این کشور و شروع فعالیت کاری خود دریافت کنند. دولت انگلستان ویزاهای مختلفی را به‌منظور سرمایه‌‌گذاری در اختیار افراد علاقه‌مند قرار می‌دهد. تشخیص ویزای مناسب هر فرد به نوع کسب‌وکار و هدف آن بستگی دارد که توسط سفارت تعیین می‌شود. در جدول زیر می‌توانید لیست انواع ویزا و هزینه‌ رسیدگی به آن را مشاهده کنید.

نوع ویزاهزینه دریافت ویزا
سرمایه‌گذاری مستقیم۱۶۳۸ پوند
کارآفرینی۱۲۹۲ پوند
استارتاپ۱۰۳۶ پوند

هزینه‌ای که برای ویزای سرمایه گذاری در انگلستان دریافت می‌شود تنها برای شخص سرمایه‌گذر است. هزینه‌های اعضای خانواده و تأمین مالی کسب‌وکار، جداگانه تعریف می‌شوند.

نکته مهمی که در مورد ویزای سرمایه گذاری در انگلستان (Tier 1) وجود دارد، این است که برنامه‌ آن فعلا لغو شده است. در تاریخ ۱۷ فوریه ۲۰۲۲، پریتی پاتل، وزیر وقت دولت انگلستان به‌صورت فوری برنامه ارائه ویزای Tier 1 را به‌دلیل استفاده غیرقانونی مهاجران از آن لغو کرد. در توضیحات گفته شده که وزیر کشور معتقد است افراد خطرناک امنیتی از طریق استفاده از این ویزا وارد کشور انگلستان شده‌اند. به همین دلیل هم ارائه آن به‌صورت فوری لغو شد. البته تمام افرادی که از قبل با این ویزا داخل خاک انگلستان بودند، مانعی برای اقامت و فعالیت ندارند.

در حال حاضر هنوز هم کلیه ویزاهای سرمایه‌گذاری مستقیم، استارتاپ و کارآفرینی لغو شده‌اند و به هیچ ملیتی ارائه نمی‌شوند. گفته می‌شود که برخی از اعضای کابینه در جلسه پارلمان انگلستان اعلام کرده‌اند که قصد بررسی مجدد این ویزاها را دارند. اگر ارائه ویزا از سر گرفته شود، احتمالا سخت‌گیری‌های بیشتری برای ورود سرمایه‌گذاران اعمال خواهد شد.

در حال حاضر تنها می‌توانید برای ویزای Innovator Founder درخواست دهید. افرادی که متقاضی راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوآورانه در انگلستان هستند، باید ایده خود را به دولت ارائه دهند تا بررسی شود. ایده‌های تأییدشده امکان ورود به این کشور را دارند. این ویزا تا قبل از این به‌عنوان Innovator Visa شناخته می‌شد.

ویزای سرمایه گذاری انگلیس

منبع: Salesforce

الزامات ویزای تأسیس کسب‌وکار نوآورانه انگلستان

شما باید بتوانید نشان دهید که ایده کسب‌وکارتان جدید است و برای اولین بار در دنیا اجرا می‌شود. همچنین ایده شما باید نوآورانه، قابل دوام با پتانسیل رشد و مقیاس‌پذیر باشد. باید مدرک آیلتس خود را هم قبل از ارائه درخواست، دریافت کرده باشید. این ویزا می‌تواند به تعداد دفعات نامحدودی تمدید شود. هزینه‌های لازم برای ویزای نوآوری در انگلستان به موقعیت فعلی شما بستگی دارد.

افراد درخواست‌کننده ویزااپلای از خارج انگلستاناپلای از داخل انگلستان
سرمایه‌گذار اصلی۱۰۳۶ پوند۱۲۹۲ پوند
اعضای خانواده۱۰۳۶ پوند به‌ازای هر نفر۱۲۹۲ پوند به‌ازای هر نفر

شما با ویزای Innovator Founder می‌توانید چندین کسب‌وکار راه‌اندازی کنید، به‌عنوان مدیر یا فریلنسر در همان کسب‌وکار مشغول به فعالیت شوید و هم‌زمان با آن می‌توانید خارج از کسب‌وکار خود هم کاری داشته باشید. هم شما و هم اعضای خانواده امکان سفر به خارج از خاک بریتانیا را دارند و در نهایت اگر به‌مدت سه سال در انگلستان زندگی کرده باشید، می‌توانید برای اقامت دائم آن اقدام کنید. 

روش های سرمایه گذاری در انگلیس

قبل از اینکه به‌سراغ معرفی روش‌های سرمایه گذاری در انگلیس برویم باید به یک نکته مهم توجه کنید. انگلستان از آن کشورهایی است که روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری دارد اما همه آن‌ها شامل ویزا نمی‌شوند. این موضوع از چند جنبه اهمیت دارد:

 1. اگر حتما به‌دنبال دریافت ویزا هستید، بسیاری از این روش‌ها شما را به هدف دلخواهتان نمی‌رسانند.
 2. اگر فقط به‌دنبال سرمایه‌گذاری در یک کشور مطمئن هستید، بیشتر این روش‌ها توصیه می‌شود اما نباید از همه آن‌ها انتظار ویزا یا اقامت دائم داشته باشید.

با این توضیحات و با در نظرداشتن اینکه کشور انگلیس محیط اقتصادی بسیار قوی، پیشرو و امنی دارد، بهتر است به‌سراغ انواع روش‌ های سرمایه گذاری در انگلستان برویم.

ثبت شرکت استارتاپ، کارآفرینی و نوآوری

بهترین سرمایه گذاری در انگلیس کاملا به شرایط شما بستگی دارد، اما برخی از روش‌ها شانس موفقیت بالاتری نسبت به روش‌های دیگر دارند. ثبت شرکت از آن روش‌های سرمایه‌گذاری است که شانس دریافت ویزای شما را بالا می‌برد. برای اینکه بتوانید شرکت خود را در کشور انگلستان تأسیس کنید لازم است طرحی نوآورانه ارائه دهید. این طرح نوآورانه به تأسیس یک شرکت در انگلیس می‌انجامد.

یک نکته مهم درباره تأسیس شعبه جدید یک شرکت در انگلستان وجود دارد که باید از آن اطلاع داشته باشید. اگر بخواهید شعبه جدید شرکتی را در انگلستان تأسیس کنید، کسب‌وکار شما باید برای سه سال ترازنامه مثبت داشته باشد. البته احتمالا از کشورهایی مانند ایران امکان تأسیس شعبه جدید در انگلستان و دریافت ویزا وجود نداشته باشد.

خرید ملک

قیمت ملک در کشور انگلستان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی گران است، اما خرید آن یک روش سرمایه‌گذاری امن به شمار می‌رود. شما می‌توانید برای حفظ سرمایه خود و با توجه به میزان بودجه‌تان در یکی از شهرهای انگلستان ملک بخرید. در نظر داشته باشید که برخی از شهرهای این کشور در مقایسه با لندن ارزان‌ترند و در آنجا با هزینه کمتری می‌توانید صاحب خانه شوید. البته نکته مهمی که در مورد خرید ملک در انگلستان وجود دارد این است که با این روش به شما اجازه اقامت دائم داده نمی‌شود. بنابراین خرید ملک بیشتر برای افرادی مناسب است که در حال حاضر از طریق یکی از روش‌های مهاجرتی به این کشور وارد شده‌اند و فقط قصد سرمایه‌گذاری دارند.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در انگلیس

همان‌طور که گفتیم از بین روش‌ های سرمایه گذاری در انگلیس، تنها روش تأسیس کسب‌وکار نوآورانه (Innovator Founder) در حال حاضر اجازه ارائه ویزا دارد. فردی که قرار است برای این روش درخواست بدهد باید مدارک زیر را آماده کند:

 • نامه تأییدیه از سوی نهاد مرتبط با حوزه کسب‌وکار
 • پاسپورت معتبر
 • تمکن مالی (مبلغ مورد نظر باید حداقل به‌مدت ۲۸ روز متوالی در حساب شما باشد.)
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل)
 • تست پزشکی مبنی بر نداشتن بیماری سل (برای مهاجران ساکن ایران الزامی نیست.)
 • عکس پاسپورتی
 • رسید پرداخت هزینه‌های رسیدگی به پرونده در سفارت
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • رزومه تحصیلی و کاری

اقامت سرمایه گذاری در انگلیس

منبع: Forbes

سرمایه گذاری در انگلیس برای اخذ تابعیت

برای اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در انگلیس می‌توانید بعد از گذشت سه سال اقدام کنید. در این سه سال باید کسب‌وکار شما فعال باشد و سودآوری هم داشته باشد. در این صورت می‌توانید ویزای خود را تمدید کنید. اگر هم به دریافت تابعیت انگلستان تمایل داشته باشید می‌توانید مدارک هویتی خود را به اداره مهاجرت تحویل دهید. بعد از بررسی سوابق شما و اعضای خانواده، اگر با درخواست شما موافقت شود، می‌توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در انگلیس و اخذ اقامت

شما با یکی از روش‌های سرمایه گذاری در انگلیس یعنی روش تأسیس کسب‌وکار نوآورانه یا Innovator Founder می‌توانید اقامت این کشور را هم کسب کنید. با ارائه طرح کسب‌وکار خود و دریافت تأییدیه می‌توانید اقامت سه‌ساله کشور انگلستان را کسب کنید. بعد از آن هم می‌توانید همسر و فرزندان خود را به‌عنوان همراه به داخل خاک انگلیس ببرید. این را در نظر داشته باشید که به‌عنوان مثال با خرید ملک نمی‌توان اقامت انگلیس را دریافت کرد و این روش تنها برای حفظ سرمایه است.

فرم مشاوره سرمایه گذاری در انگلیس

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در انگلیس چقدر است؟

در حال حاضر برای سرمایه گذاری در انگلیس حداقل مبلغی ذکر نشده است. تنها مورد حائز اهمیت این است که مبلغ سرمایه‌گذاری شما باید هزینه‌های تأسیس کسب‌وکار جدید شما را پوشش دهد.

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در انگلیس کدام است؟

ارائه یک طرح نوآورانه ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در انگلستان است.

بهترین راه سرمایه گذاری در انگلیس کدام است؟

بهترین روش سرمایه گذاری در انگلستان کاملا به شرایط شما بستگی دارد.

آیا دریافت اقامت با سرمایه گذاری در انگلیس امکان‌پذیر است؟

بله، اگر از روش تأسیس کسب‌وکار نوآورانه (Innovator Founder) اقدام کنید، می‌توانید اقامت سه‌ساله این کشور را دریافت کنید.

با استفاده از کدام روش سرمایه گذاری در انگلیس می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

در حال حاضر فقط به‌ روش تأسیس کسب‌وکار نوآورانه می‌توان اقامت انگلیس را به دست آورد و سایر روش‌های سرمایه گذاری در انگلیس که به اقامت منجر می‌شدند، متوقف شده‌اند.

از چه روش‌هایی می‌توانم در انگلیس سرمایه‌گذاری کنم؟

خرید ملک و ثبت شرکت مهم‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در انگلیس هستند.

بهترین سرمایه گذاری در انگلیس چیست؟

انتخاب بهترین نوع سرمایه گذاری به ایده اولیه، شرایط فعلی، رزومه مرتبط و بودجه شما بستگی دارد.

آیا با سرمایه گذاری در انگلیس می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

بله، اگر به‌مدت سه سال در این کشور سکونت داشته باشید می‌توانید برای دریافت تابعیت اقدام کنید.