سرمایه گذاری در آمریکا یکی از اصلی‌ترین روش‌های مهاجرتی به این کشور است. برای این کار نیازمند آشنایی با قوانین، شرایط، ویزاهای موجود در این حوزه و مدارک موردنیاز هستید. در این مطلب به‌صورت کامل از این موارد اطلاع پیدا خواهید کرد.

آمریکا به‌عنوان قدرتمندترین اقتصاد جهان، مقصد اول مهاجرت کسانی است که قصد دارند زندگی جدیدی را آغاز کنند. سرمایه گذاری در آمریکا یکی از بهترین و قابل‌اطمینان‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است. مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به ایالات‌متحده با مهاجرت به بسیاری از کشورهای اروپایی یا کانادا و استرالیا متفاوت است و شرایط خاص خودش را دارد. به همین دلیل آشنایی قبلی با این روش مهاجرت الزامی است. در آمریکا برای سرمایه‌گذاران دو نوع ویزا در نظر گرفته شده است و متقاضیان باید متناسب با شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

امنیت سرمایه گذاری در آمریکا

آمریکا به‌عنوان قدرتمندترین اقتصاد جهان شناخته میشود. در این کشور گزینههای متنوعی برای سرمایهگذاری وجود دارد و هر فرد با توجه به تخصص و شرایط خود میتواند در یک حوزه فعالیت کند. نبود تورم و سیاستهای متهورانه، باعث میشود اقتصاد این کشور سیر صعودی داشته باشد و سرمایهگذاران از فعالیت در آن رضایت داشته باشند. نکته مهمی که نباید فراموش کرد این است که سیستم اقتصادی آمریکا بر پایه اقتصاد آزاد بنا شده است. به همین دلیل کسانی که قصد سرمایهگذاری در این کشور را دارند بهتر است برای حفظ سرمایه خود، از افراد متخصص مشاوره بگیرند و پس از ارزیابی و بررسی دقیق موقعیت، فعالیت خود را آغاز کنند.

امنیت سرمایه گذاری در آمریکا

مزایای سرمایه گذاری در آمریکا

سرمایه گذاری در آمریکا مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • بازگشت سرمایه در صورت سرمایه‌گذاری اصولی 
 • نیاز نداشتن به مهارت زبان
 • نیاز نداشتن به حداقل تحصیلات
 • نیاز نداشتن به تجربه و سوابق کاری
 •  امکان سرمایهگذاری با پولی که از ارث، هدیه یا هر فعالیت قانونی دیگر به دست آمده باشد
 • عدم تعهد به زندگی کردن در منطقه سرمایه‌گذاری
 • امکان زندگی، اشتغال و تحصیل در هر نقطه از آمریکا
 • همراه بردن فرزندان تحت‌تکفل زیر ۲۱ سال
 • دریافت گرین کارت قابل‌تمدید
 • امکان سفر به بسیاری از کشورها برای دارندگان گرین کارت 

شرایط سرمایه گذاری در آمریکا

برای سرمایه گذاری در آمریکا دو شرط عمومی وجود دارد که متقاضیان باید آن‌ها را برآورده کنند. این شرایط عبارتاند از:

 • داشتن حداقل ۲۱ سال سن
 • اثبات منبع قانونی دارایی‌ها

برنامه سرمایه‌گذار مهاجر EB-۵ ایالاتمتحده شامل دو گزینه سرمایهگذاری است که هرکدام شرایط مخصوص به خود را دارد

۱. راهاندازی یک شرکت جدید در آمریکا 

برای اینکه متقاضیان واجد شرایط این گزینه باشند باید موارد زیر را داشته باشند:

 • سرمایه‌گذاری ۱٫۸ میلیون دلاری در یک شرکت تجاری تازهتأسیس یا ۸۰۰ هزار دلار سرمایهگذاری در مناطق تجاری هدفمند؛ از جمله مناطق روستایی یا جاهایی با نرخ بیکاری حداقل ۱۵۰ درصد بیشتر از میانگین ملی
 • ایجاد اشتغال تمام‌وقت برای ۱۰ نیروی کار آمریکایی: این افراد باید بهطور مستقیم در شرکت تجاری فعال باشند
 • مشارکت فعالانه در فعالیت‌های روزانه یا مدیریت تدوین خطمشی شرکت

۲. سرمایهگذاری در یک مرکز منطقهای

مراکز منطقه‌ای فرصتهای سرمایهگذاری‌ای هستند که از قبل توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالاتمتحده تأیید شدهاند. برای سرمایهگذاری در این مراکز، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • سرمایه‌گذاری ۸۰۰ هزار دلاری در آمریکا
 • ایجاد اشتغال به‌صورت تماموقت برای دستکم ۱۰ کارگر آمریکایی

در این گزینه نیاز نیست سرمایه‌گذار مدیریت فعال در شرکت داشته باشد

انواع ویزاهای سرمایه گذاری آمریکا

کشورها معمولاً برای ترغیب و جذب سرمایه‌گذاران خارجی، انواع مختلفی از ویزاها را در ازای اقامت مشروط یا دائم ارائه میدهند. کشور آمریکا دو نوع ویزا برای سرمایهگذاری در نظر گرفته است: ویزای EB-۵ و ویزای E-۲

ویزای سرمایهگذاری EB-۵

ویزای سرمایه گذاری EB-۵ با سایر انواع ویزاهای موجود در ایالاتمتحده، تفاوت دارد. این ویزا مسیری برای دریافت گرین کارت و بهطور بالقوه شهروندی آمریکا است

خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده بر برنامه سرمایهگذار مهاجر EB-۵ نظارت میکند و ویزای سرمایهگذاری را به افرادی اعطا میکند که مبلغ ۱٫۰۵ میلیون دلار در یک شرکت تجاری جدید در آمریکا (یا ۸۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری در یک منطقه شغلی هدفمند) سرمایهگذاری میکنند. بهعلاوه آنها باید ۱۰ شغل تماموقت برای نیروهای کار آمریکایی ایجاد کنند. سرمایهگذار خارجی پس از آن میتواند برای گرین کارت ایالات متحده درخواست دهد و در صورت اثبات ایجاد شغل، درنهایت اقامت دائم دریافت کند.

ویزای سرمایه گذاری E-۲

نوع دیگری از ویزای سرمایه گذاری در آمریکا، ویزای E-۲ است. این ویزای غیرمهاجرتی به سرمایهگذار خارجی از کشوری اعطا میشود که با ایالاتمتحده معاهده ناوبری و تجارت داشته باشد. برای دریافت این ویزا، متقاضی باید پول خود را در یک تجارت در آمریکا سرمایهگذاری کند. تحت گزینه ویزای E-۲، کارمندان خاص سرمایهگذار یا سازمان نیز میتوانند برای ویزا درخواست دهند. همچنین یک فرآیند درخواست برای اعضای خانواده سرمایهگذارانی که ویزای ایالاتمتحده را تحت گزینه E-۲ دریافت میکنند، وجود دارد.

برخلاف ویزای EB-۵، ویزای E-۲ به تمدید نیاز دارد. با اینحال، محدودیتی برای چند بار تمدید ویزا وجود ندارد. ویزای E-۲ مانند ویزای EB-۵ مستقیماً به گرین کارت و شهروندی آمریکا منجر نمیشود

انواع ویزاهای سرمایه گذاری آمریکا

روش های سرمایه گذاری در آمریکا

چند روش محدود برای سرمایه گذاری در کشور آمریکا و گرفتن ویزا وجود دارد. اگر می‌خواهید بدانید با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می‌توان ویزای آمریکا را دریافت کرد یا خیر، پاسخ خیر است. در این بخش، روش‌های سرمایه گذاری در آمریکا را که خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS) مشخص کرده است، مرور می‌کنیم. 

۱. سرمایه گذاری مرکز منطقه‌ای EB-۵

نکته مثبت: نیاز به سرمایه کمتر معادل ۸۰۰ هزار دلار آمریکا برای گرین کارت، مشارکت غیرفعال

نکته منفی: مدیریت سرمایه توسط شخص دیگر

در این روش باید ۸۰۰ هزار دلار آمریکا را در یک مرکز منطقه‌ای موردتأیید دولت برای مدت حدود پنج سال سرمایه‌گذاری کنید. حدود ۱۸ ماه طول می‌کشد تا شما گرین کارت مشروط دریافت کنید که به شما و افراد نزدیک خانواده‌تان حق ورود به ایالات‌متحده را می‌دهد. با دریافت ویزا می‌توانید در هر نقطه از کشور زندگی، کار و تحصیل کنید و هیچ نیازی به تحصیلات خاص یا مدرک زبان ندارید و هیچ شرط سنی خاصی هم وجود ندارد.

این یک سرمایه‌گذاری غیرفعال است که در آن، پول شما در پروژه تجاری شخص دیگری مانند هتل، مجتمع مسکونی، برج اداری، بازار سهام و... سرمایه‌گذاری می‌شود. نکته اینجا است که سرمایه شما از طریق پروژه باید ۱۰ نیروی کار آمریکایی یا بیشتر را برای مدت دو سال استخدام کند. پس از ایجاد این الزام، می‌توانید برای گرین کارت مقیم دائم درخواست دهید. در پایان پنج سال از تاریخ ورود شما به آمریکا، سرمایه به شما برگردانده می‌شود.

توجه داشته باشید که سرمایه شما در دست شرکت‌های تجاری خواهد بود و این ریسک سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. با این‌ حال، برنامه EB-۵ بیش از ۲۰ سال است که اجرا می‌شود و سابقه بسیار خوبی دارد.

۲. سرمایه‌گذاری مستقیم EB-۵

نکته مثبت: کنترل کامل سرمایه

نکته منفی: پرداخت بالای یک میلیون دلار برای گرین کارت، نیاز به مشارکت فعال 

این مورد با گزینه غیرفعال EB-۵ در بالا کمی تفاوت دارد. در این روش برای دریافت گرین کارت مشروط برای خود و خانواده‌تان، کمی بیش از یک میلیون دلار آمریکا در کسب‌وکار خودتان سرمایه‌گذاری می‌کنید و حداقل ۱۰ نفر را مستقیماً به‌مدت دو سال استخدام می‌کنید.

فرآیند این کار حدود ۱۸ ماه طول می‌کشد. پس از اینکه نشان دادید از قانون استخدام دو ساله حداقل ۱۰ نیروی کار پیروی کرده‌اید و حداقل یک میلیون دلار سرمایه‌گذاریتان محفوظ مانده، می‌توانید واجد شرایط دریافت گرین کارت دائمی شوید.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در آمریکا

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در ایالات متحده با توجه به ویزا و روشی که انتخاب می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. برخی از مهم‌ترین مدارک مشترک عبارت‌اند از: 

 • ارائه شواهدی مبنی بر اینکه شما شرکت جدید را مدیریت یا نظارت خواهید کرد.
 • ارائه مدارکی مبنی بر اینکه سرمایه‌گذاری شما به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم حداقل ۱۰ شغل تمام‌وقت جدید ایجاد کرده است. یا ارائه یک طرح تجاری جامع که نشان دهد حداقل ۱۰ موقعیت جدید شغلی موردنیاز خواهد بود.
 • ارائه شواهدی مبنی بر اینکه قصد دارید کارمندان جدید را حداقل برای دو سال نگه دارید.
 • ارائه مدارکی که اثبات کنند سرمایه شما از راه قانونی به دست آمده است. 
 • گواهی سوءپیشینه نداشتن
 • پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
 • دو عکس پاسپورتی
 • گواهی تولد و ازدواج
 • فرم‌های تکمیل‌شده معاینه پزشکی

سرمایه گذاری در آمریکا برای اخذ تابعیت 

باید بدانید هیچ نوع ویزایی در آمریکا وجود ندارد که به‌طور مستقیم به شما تابعیت این کشور را اعطا کند. برای اینکه شهروند ایالات‌متحده شوید، باید مراحل تابعیت را طی کنید. تابعیت فقط برای ساکنان دائمی قانونی (دارندگان گرین کارت) در دسترس است. بنابراین فرآیند دریافت شهروندی از طریق سرمایه گذاری در ایالات‌متحده در واقع مستلزم این است که ابتدا اقامت دائم قانونی را دریافت کنید و سپس در صورت واجد شرایط بودن، تابعیت خود را دریافت کنید.

افرادی که حداقل پنج سال دارنده گرین کارت بدون قید و شرط هستند، می‌توانند با رعایت شرایط زیر برای تابعیت درخواست دهند:

 • سنشان ۱۸ سال یا بیشتر باشد.
 • بلافاصله قبل از درخواست حداقل پنج سال به‌عنوان دارنده گرین کارت در ایالات‌متحده اقامت مستمر داشته باشند.
 • حداقل ۳۰ ماه از پنج سال (۶۰ ماه) قبل از درخواست را در ایالات‌متحده حضور فیزیکی داشته باشند.
 • از تاریخ درخواست برای تابعیت تا زمان اخذ تابعیت در آمریکا اقامت مداوم داشته باشند.
 • قادر به خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی باشند.
 • از تاریخ و دولت ایالات‌متحده آگاهی داشته باشند.
 • با رعایت اصول قانون اساسی آمریکا، از اخلاق حسنه برخوردار باشند و به قانون احترام بگذارند. 

سرمایه گذاری در آمریکا برای اخذ تابعیت

سرمایه گذاری در آمریکا و اخذ اقامت

ایرانیان می‌توانند از طریق ویزای سرمایه گذاری EB-۵ برای دریافت اقامت خود اقدام کنند. شرایط اخذ این ویزا در بخش‌های قبلی توضیح داده شد. متقاضیان واجد شرایط می‌توانند از طریق این ویزا برای خود، همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود، گرین کارت دریافت کنند. این گرین کارت قابل‌تمدید است و پس از پنج سال افراد می‌توانند برای شهروندی آمریکا، درخواست خود را ارائه دهند. 

معایب و مشکلات سرمایه گذاری در آمریکا

سرمایه گذاری در کشور آمریکا چندان ساده و خالی از خطر نیست. به همین دلیل متقاضیان باید با چشمان باز حوزه سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنند. آمریکا مانند بسیاری از کشورهای دیگر به‌صورت متناوب در برخی حوزه‌ها وارد رکود می‌شود (مانند بحران سال ۲۰۰۸) و به همین دلیل باید از مشاوران خبره، مشورت گرفت. سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند بازار سهام می‌تواند ریسک بیشتری داشته باشد.

فرم مشاوره سرمایه گذاری در آمریکا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در آمریکا چقدر است؟

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در آمریکا ۸۰۰ هزار دلار است. 

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در آمریکا کدام است؟

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در آمریکا، سرمایه‌گذاری مرکز منطقه‌ای EB-۵ است که به ۸۰۰ هزار دلار سرمایه نیاز دارد. 

بهترین راه سرمایه گذاری در آمریکا کدام است؟

بهترین راه سرمایه گذاری در آمریکا اقدام از طریق ویزای EB-۵ است. 

آیا اقامت گرفتن با سرمایه گذاری در آمریکا امکان‌پذیر است؟

بله، با سرمایه گذاری در آمریکا می‌توانید گرین کارت قابل‌تمدید این کشور را دریافت کنید. 

با استفاده از کدام روش سرمایه گذاری در آمریکا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

با سرمایه‌گذاری از طریق ویزای EB-۵ می‌توانید اقامت آمریکا را دریافت کنید. 

از چه روش‌هایی می‌توانم در آمریکا سرمایه‌گذاری کنم؟

برای سرمایه گذاری در آمریکا باید روی شرکت‌های تازه‌تأسیس تمرکز کنید. حوزه فعالیت این شرکت‌ها از طرف شما انتخاب می‌شود. عمده روش‌ها سرمایه‌گذاری در بازار سهام، شرکت‌های تکنولوژی، شرکت‌های خدماتی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و موارد مشابه هستند. 

بهترین روش سرمایه گذاری در آمریکا چیست؟

هیچ موردی را نمی‌توان به‌عنوان بهترین روش سرمایه گذاری در آمریکا معرفی کرد. متقاضیان باید به کمک دفاتر مشاوره سرمایه‌گذاری، روش متناسب با شرایط خود را انتخاب کنند. 

آیا با سرمایه گذاری در آمریکا می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

امکان دریافت تابعیت آمریکا از طریق سرمایه‌گذاری به‌صورت مستقیم وجود ندارد. اما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این کشور، پروسه دریافت تابعیت را آغاز کنید. متقاضیان واجد شرایط می‌توانند پس از پنج سال اقامت در آمریکا برای شهروندی و تابعیت درخواست دهند.