سرمایه گذاری در سوئد می‌تواند بازده قابل‌توجه همراه با ریسک محدود داشته باشد. در عین حال به حضور فرد سرمایه‌گذار در یک اقتصاد نوآورانه و شکوفا خواهد انجامید؛ اقتصادی که ثبات دارد و سوددهی بلندمدت را تضمین می‌کند.

سرمایه گذاری در سوئد یک گزینه سودآور و جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی است. سوئد به‌دلیل محیط سیاسی باثبات، نیروی کار بسیار ماهر و اقتصاد خلاقش شناخته شده است. همه این‌ها سوئد را به یک مقصد سرمایه‌گذاری کم‌خطر تبدیل کرده‌اند. سیستم بانکی قوی و زیرساخت‌های توسعه‌یافته نیز به جذابیت سرمایه‌گذاری در این کشور می‌افزایند. علاوه بر این، سوئد مشوق‌های مالیاتی سخاوتمندانه‌ای را برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تحقیق و توسعه خود ارائه می‌دهد. صنایع اصلی سوئد شامل تولید، فناوری، درمان، امور مالی و انرژی است که فرصت‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری دارند؛ فرصت‌هایی که از کسب‌وکارهای کوچک تا شرکت‌های چندملیتی را در برمی‌گیرند.

امنیت سرمایه گذاری در سوئد

سوئد به‌دلیل محیط سیاسی و اقتصادی باثبات خود به‌عنوان کشوری امن برای سرمایه‌گذاری شناخته شده است. تعهد قوی دولت سوئد به ثبات اقتصادی و سیاسی، به سلامت مالی و سطح بسیار پایین فساد در این کشور منجر شده است. سوئد اقتصادی متنوع و صادرات‌‌محور دارد که صنایع شاخص آن ساخت‌وساز، تولید و خدمات هستند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران خارجی از نیروی کار بسیار ماهر، زیرساخت‌های کارآمد و قابلیت‌های نوآوری قوی بهره‌مند می‌شوند.

سوئد توجه زیادی به آگاهی از محیط‌زیست و ترویج توسعه پایدار دارد که نتیجه‌اش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایعی مانند انرژی‌های تجدیدپذیر، فناوری پاک و ساخت‌وساز سبز است. این کشور همچنین با نرخ بالای نوآوری در رتبه پنجم شاخص جهانی نوآوری قرار دارد.

علی‌رغم بالا بودن امنیت سرمایه گذاری در سوئد، توجه به این نکته مهم است که در این کشور هم همیشه سطحی از ریسک مانند هر کشور دیگری وجود دارد. این کشور یک سیستم مالیاتی سنگین دارد که می‌تواند سودآوری برخی مشاغل را پایین بیاورد.

علاوه بر این، بازار کار به‌شدت تنظیم‌شده سوئد ممکن است استخدام و اخراج کارکنان را برای کارفرمایان چالش‌برانگیزتر کند. با این حال، این خطرات در مقایسه با مزایای سرمایه‌گذاری در کشوری با پایه‌های قوی، سطوح پایین فساد و تعهد به نوآوری و پایداری ناچیز هستند.

مزایای سرمایه گذاری در سوئد

سوئد چهارمین اقتصاد رقابتی را در اروپا دارد و اغلب به‌عنوان یکی از شفاف‌ترین کشورها در حوزه اقتصاد در سراسر جهان رتبه‌بندی می‌شود. کشور سوئد به فضای قوی تجاری، رقابت جهانی، مهارت‌های زبانی متنوع و تعهد به نوآوری شهرت دارد. بخش بزرگی از این موضوع به‌خاطر بازار آزاد کشور و سیستم آموزشی بسیار توسعه‌یافته سوئد است.

کشور سوئد ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و تولید ناخالص داخلی آن بیش از ۵۶۰ میلیارد دلار است که استاندارد زندگی را برای شهروندان این کشور بسیار بالا می‌برد. در ادامه، به مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در سوئد اشاره خواهیم کرد. 

مزایای سرمایه گذاری در سوئد

۱. سهولت انجام تجارت

بر اساس گزارش محیط کسب‌وکار بانک جهانی، کشور سوئد در بین ۱۹۰ اقتصاد برتر بازار در رتبه ۱۰ قرار دارد. سوئد فرآیند تشکیل پرونده، مالیات، انتقال دارایی و صدور مجوز را به‌صورت آنلاین ارائه می‌دهد که راه‌اندازی و گرداندن عملیات تجاری را آسان‌تر می‌کند.

این کشور اسکاندیناوی برخی از پایین‌ترین مالیات‌های شرکتی را در اتحادیه اروپا ارائه می‌دهد. سوئد کسر کل مالیات را برای بهره مجاز می‌کند و قوانین دست و پاگیر سرمایه‌گذاری ندارد.

۲. اقتصاد باز

اقتصاد باز نوآوری و رقابت را تقویت می‌کند و سود سرمایه گذاری در سوئد را افزایش می‌دهد. دولت فعالانه به ترویج سرمایه‌گذاری و رشد در بخش‌هایی مانند بیوتکنولوژی و فرآوری مواد غذایی می‌پردازد. همچنین برای حضور در بازارهای رو به رشد از جمله کشورهای بالتیک، هند و برزیل تلاش می‌کند. فرآورده‌های نفتی و خودرو، دارو، قطعات خودرو و وسایل ارتباطی، عمده‌ترین کالاهای صادراتی سوئد هستند.

۳. مرکز نوآوری

سوئد در شاخص جهانی نوآوری، تابلوی امتیاز نوآوری اروپا و شاخص نوآوری بلومبرگ به‌عنوان یک مرکز نوآوری به شمار می‌رود. دولت سوئد از نوآوری و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها حمایت می‌کند، به‌طوری که سه درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور صرف تحقیق و توسعه می‌شود.

توسعه داروسازی، ابزارهای بیوتکنولوژی و ابزارهای دیجیتال، همگی حوزه‌هایی هستند که صنایع سوئد پیشرفت‌های بزرگی در آن‌ها داشته‌اند. این کشور همچنین در زمینه بیومواد، ایمپلنت‌های ارتوپدی، تصویربرداری و تجهیزات پزشکی در جهان پیشرو است. بنابراین سرمایه گذاری در سوئد با بازده بالایی دارد.

۴. بازار نوپا

سوئد یک نقطه داغ برای کسب‌وکارهای جدید است؛ مثلاً اسپاتیفای و اسکایپ ابتدا به‌عنوان استارت آپ در سوئد راه‌اندازی شدند. شرکت‌های بزرگ فناوری جهان نیز در دو شهر بزرگ سوئد یعنی استکهلم و گوتنبرگ مستقر هستند.

این کشور به‌دلیل داشتن شرکت‌های میلیارد دلاری پس از «سیلیکون ولی» آمریکا در رده دوم قرار دارد. از آنجایی که سوئد بازار کوچک‌تری دارد، مکان ارزشمندی برای آزمایش ایده‌ها و محصولات جدید قبل از عرضه به بازارهای بزرگ‌تر است.

شرایط سرمایه گذاری در سوئد

سوئد کشوری است که به‌دلیل اقتصاد عالی و استاندارد بالای زندگی شناخته شده است. به همین دلیل، بسیاری از خارجی‌ها به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه دارند. با این حال، شرایط سرمایه گذاری در سوئد مثل هر کشور دیگری خاص است و شامل قوانین و مقرراتی می‌شود که خارجی‌ها باید رعایت کنند.

اولین مسئله‌ای که خارجی‌ها باید بدانند، این است که برای سرمایه‌گذاری در سوئد به یک شماره شناسایی شخصی نیاز دارند. این شماره شناسایی برای افتتاح حساب بانکی در سوئد و سرمایه‌گذاری در این کشور ضروری است.

یکی دیگر از جنبه‌های حیاتی سرمایه‌گذاری در سوئد برای خارجی‌ها، درک سیستم مالیاتی این کشور است. مالیات بر درآمد در سوئد تصاعدی است و حداکثر نرخ مالیات آن ۵۷/۱ درصد است. این بدان معنا است که هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری کنید، نرخ مالیات شما بالاتر خواهد بود.

با این حال، دولت سوئد خارجی‌ها را از طریق مشوق‌های مختلف به سرمایه‌گذاری در این کشور تشویق می‌کند. این مشوق‌ها شامل کاهش نرخ مالیات برای درآمد سرمایه‌گذاری، محیط کسب‌وکار مطلوب و نیروی کار با تحصیلات عالی می‌شود.

شرایط سرمایه گذاری در سوئد

ویزای طلایی سوئد

کشور سوئد بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای کمک به رشد اقتصاد خود تمرکز کرده است. برنامه ویزای طلایی سوئد برای سرمایه‌گذاران خارجی، کارآفرینان و صاحبان مشاغل علاقه‌مند به اقامت یا سرمایه‌گذاری در این کشور راه‌اندازی شده است.

ویزای طلایی سوئد زمان پردازش سریع‌تر برای درخواست‌های ویزا، سهولت افتتاح کسب‌وکار و آستانه سرمایه‌گذاری نسبتاً پایین‌تری را نسبت به سایر کشورها فراهم می‌کند. حداقل هزینه سرمایه گذاری در سوئد برای کسب ویزای طلایی، ۱۰ میلیون کرون (حدود ۱/۱ میلیون دلار) در شرکت‌های سوئدی است.

برنامه ویزای طلایی سوئد علاوه بر انگیزه‌های مالی جذاب، امکانات دیگری را هم فراهم می‌کند؛ مانند دسترسی به درمان با کیفیت بالا، سیستم آموزشی عالی کم‌نظیر و یک فضای سیاسی پایدار و قابل پیش‌بینی. صاحبان این ویزا همچنین به بزرگ‌ترین بازار آزاد جهان، یعنی اتحادیه اروپا دسترسی خواهند داشت. این موضوع به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد به بیش از ۵۰۰ میلیون مصرف‌کننده دارای قدرت خرید، دسترسی آزاد داشته باشند.

شرایط دریافت ویزای طلایی سوئد

افراد برای دریافت مجوز اقامت یا همان ویزای طلایی بر اساس سرمایه‌گذاری در سوئد باید معیارهای زیر را داشته باشند:

 • فرد در زمان ارائه درخواست باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • سابقه اتهامات کیفری نداشته باشد.
 • باید مدرکی مبنی بر کسب درآمد قانونی و ممنوع‌الخروج نبودن ارائه دهد.
 • باید با ارائه مدرک نشان دهد که پول کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده‌اش در سوئد را دارد.
 • سپرده ۲۰۰ هزار کرون (۲۰ هزار دلار) برای سرمایه‌گذار اصلی.
 • سپرده ۱۰۰ هزار کرون (۱۰ هزار دلار) برای همسر سرمایه‌گذار اصلی.
 • سپرده ۵۰ هزار کرون (۵ هزار دلار) دیگر برای همراهی هرکدام از فرزندان زیر ۲۱ سال.
 • سرمایه‌گذار باید در راه‌اندازی کسب‌وکار تجربه داشته باشد.
 • فرد می‌تواند خانواده خود را در مدت اقامت در سوئد حمایت کند.
 • سرمایه‌گذار باید مالک حداقل ۵۰ درصد از کسب‌وکار راه‌اندازی شده در سوئد باشد. 

شرایط دریافت ویزای طلایی سوئد برای سرمایه‌ گذاری در سوئد

روش های سرمایه گذاری در سوئد

انواع روش های سرمایه گذاری در سوئد وجود دارد؛ از سهام سنتی، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک گرفته تا راه‌های جایگزین مانند املاک و مستغلات، کالاها و صندوق‌های تأمینی. سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند بسته به سطح ریسک و اهداف سرمایه‌گذاری خود، بین سبک‌های مدیریت فعال و غیرفعال یکی را انتخاب کنند.

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. این صندوق‌ها پورتفولیوهایی با مدیریت حرفه‌ای هستند که پول چند سرمایه‌گذار را به سهام، اوراق قرضه و سایر دارایی‌ها تزریق می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سوئدی تحت نظارت اداره نظارت مالی سوئد (FSA) هستند تا پول سرمایه‌گذاران با شفافیت و مسئولیت‌پذیری مدیریت شود. علاوه بر این، صندوق‌های مشترک توسط دولت سوئد حمایت می‌شوند و یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری فردی هستند.

صنعت سرمایه‌گذاری سوئد نیز به اندازه کافی تنظیم شده است و سازمان‌های دولتی مختلف، شفافیت و پاسخگویی را در مدیریت وجوه سرمایه‌گذاران تضمین می‌کنند. بنابراین، اگر به‌دنبال سرمایه‌گذاری پول خود در محیطی باثبات و منظم هستید، می‌توانید از طریق خرید سهام، ثبت شرکت یا خرید ملک اقدام کنید.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید سهام

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید سهام می‌تواند راهی عالی برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری باشد و به‌طور بالقوه کسب بازدهی بالاتر از سرمایه شما را تضمین می‌کند. سوئد اقتصاد پایدار و قوی، نیروی کار تحصیل‌کرده و محیط تجاری مطلوب دارد.

شرکت‌های سوئدی به دلیل نوآوری، کارایی و رهبری خود در فناوری، داروسازی و تولید، شناخته‌شده هستند. اریکسون، اچ اند ام، ولوو و الکترولوکس برخی از معروف‌ترین شرکت‌های سوئدی هستند که سهام آن‌ها در بورس اوراق بهادار سوئد ارائه می‌شود.

سوئد به داشتن یک سیستم حقوقی شفاف و قابل‌اعتماد شهرت دارد که از سرمایه‌گذاران و دارایی‌های آن‌ها محافظت می‌کند. دولت سوئد کارآفرینی و نوآوری را تشویق می‌کند و این موضوع، سوئد را به مکانی جذاب برای شرکت‌ها جهت ایجاد و توسعه کسب‌وکار خود تبدیل کرده است.

سیستم مالیاتی سوئد به نفع سرمایه‌گذاران است. در این سیستم هیچ مالیاتی بر عایدی سرمایه وجود ندارد و سود سهام با نرخ پایین ۳۰ درصد مشمول مالیات می‌شود. این موضوع باعث شده سوئد محیطی کم‌خطر و سودآور برای سرمایه‌گذاری در سهام باشد.

شما با تحقیق دقیق و انتخاب شرکت‌های سوئدی که اهداف سرمایه‌گذاری شما را برآورده می‌کنند، می‌توانید بازده بیشتری از سرمایه‌گذاری خود به دست آورید. 

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید سهام

هزینه‌های مورد نیاز

حداقل سرمایه گذاری در سوئد از طریق سهام به‌عنوان یک خارجی، در قانون مشخص نشده است. با این حال، در نظر داشته باشید که هزینه‌های کارگزاری و نرخ تبدیل ارز ممکن است با توجه به اندازه سرمایه‌گذاری شما متفاوت باشند. بنابراین، بهتر است قبل از هر تصمیمی، تمام هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بورس سوئد را به‌دقت بررسی کنید و در نظر بگیرید.

علاوه بر این، درک مقررات و الزامات برای سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سهام سوئد جهت اطمینان از انطباق و اجتناب از هرگونه مشکل قانونی، بسیار مهم است. به‌طور کلی، ممکن است حداقل مقدار سرمایه‌گذاری خاصی برای خارجی‌ها وجود نداشته باشد. اما کماکان مهم است که سرمایه‌گذاری در بازار سهام سوئد را با دقت و توجه دقیق انجام دهید.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت

سوئد به‌عنوان مرکزی برای استارت‌آپ‌های مالی و فناوری شناخته می‌شود. اقتصاد قوی و محیط سیاسی باثبات، فضای مساعدی را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌کند. سوئد یکی از صادرات‌محورترین کشورهای جهان است. بنابراین دسترسی به بازار اروپا مزیت مهم سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در این کشور است. شرکت‌ها می‌توانند از قراردادهای تجارت آزاد که سوئد با سایر کشورهای اتحادیه اروپا منعقد کرده است، بهره‌مند شوند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند شرکت خود را به‌عنوان یک شرکت سهامی خاص یا سهامی عام راه‌اندازی کنند. محبوب‌ترین انتخاب برای سرمایه‌گذاران خارجی، تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود خصوصی است. زیرا محافظت با مسئولیت محدود را فراهم می‌کند و در صورت ورشکستگی شرکت، دارایی‌های شخصی سرمایه‌گذار را تحت‌تأثیر قرار نمی‌دهد.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به نیروی کار تحصیل‌کرده و بسیار ماهر را می‌دهد. سوئد کیفیت آموزشی بالایی دارد و پشتیبانی عالی برای نیروی کار خود فراهم می‌کند تا از دریافت آموزش‌های لازم اطمینان حاصل شود. همچنین این کشور، مرکز نوآوری‌های فناورانه است و سرمایه‌گذاران می‌توانند با ارتقای مهارت‌های فنی کارکنان خود، از این مزیت استفاده کنند.

هزینه‌های موردنیاز

هزینه‌های ثبت شرکت در سوئد برای خارجی‌ها بستگی به نوع شرکتی دارد که می‌خواهند تأسیس کنند. اگر یک شرکت انحصاری تأسیس کنند، هزینه ثبت‌نام ۱۱۰۰ کرون (حدوداً ۱۰۰ دلار) است. اگر یک شرکت با مسئولیت محدود تأسیس کنند، هزینه ثبت‌نام ۲۲۰۰ کرون (حدوداً ۲۰۰ دلار) است.

علاوه بر هزینه ثبت‌نام، باید سالانه ۵۰۰ کرون (حدوداً ۵۰ دلار) برای شرکت انحصاری و ۱۸۰۰ کرون (حدوداً ۱۷۰ دلار) برای شرکت محدود پرداخت کنند.

سرمایه اولیه موردنیاز یک شرکت سهامی خاص باید حداقل ۲۵ هزار کرون (معادل ۲۵۰۰ دلار) و یک شرکت سهامی عام حداقل ۵۰۰ هزار کرون (معادل ۵۰ هزار دلار) باشد. پول باید به حساب بانکی در سوئد واریز شود یا با دارایی‌های دیگری غیر از پول (سرمایه غیرنقدی) پرداخت شود.

لطفاً توجه داشته باشید که این هزینه‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کنند؛ بنابراین توصیه می‌شود به‌روز‌رسانی‌های اداره ثبت شرکت‌های سوئدی را مرور کنید.

سرمایه‌گذاری در سوئد از طریق خرید ملک

سوئد مکانی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است. این کشور با اقتصاد پایدار، سیستم سیاسی قوی و جمعیت رو به افزایش، بازار مسکن قوی دارد که در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری خارجی قابل‌توجهی را جذب کرده است. سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک چندین مزیت دارد که بازده اجاره بالا و افزایش سرمایه بلندمدت خوب، دو مورد از قابل‌توجه‌ترین آن‌ها هستند.

سوئد به‌دلیل استانداردهای بالای زندگی شهرت دارد که باعث شده برای کسانی که به اسکاندیناوی نقل‌مکان می‌کنند مقصدی جذاب باشد. درنتیجه، تقاضا برای مسکن در این کشور به‌طور پیوسته در حال افزایش است و قیمت ملک هم به‌طور مداوم افزایش یافته است. این موقعیت فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا بازدهی قابل‌توجهی را از سرمایه‌گذاری خود در یک بازار باثبات و مطمئن کسب کنند.

دولت سوئد اقدامات متعددی مانند وضع مالیات بر دارایی کم را برای تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در بازار املاک اتخاذ کرده است. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در املاک سوئد یک فرآیند نسبتاً ساده است، زیرا هیچ محدودیتی برای مالکیت خارجی و موانع نظارتی برای آن وجود ندارد. 

سرمایه ‌گذاری در سوئد از طریق خرید ملک

هزینه‌های موردنیاز

خرید ملک در سوئد به‌خصوص برای خارجی‌ها می‌تواند بسیار گران باشد. میانگین قیمت خرید در سراسر سوئد حدود ۵۳/ ۵۰۰ کرون (۵۲۰۰ دلار آمریکا) در هر مترمربع است. در حال حاضر، آپارتمان تعاونی، کمترین گزینه سرمایه‌گذاری برای خارجی‌هایی است که به‌دنبال خرید ملک در سوئد هستند. این املاک به‌عنوان آپارتمان تحت مالکیت مستاجر (Bostadsrätt) نیز شناخته می‌شود.

این آپارتمان‌ها نسبت به املاک سنتی و مستقل، ارزان‌تر هستند و ضمن تقسیم هزینه‌های نگهداری کل ملک، احساس مالکیت را برای مستاجران فراهم می‌کنند. علاوه بر این، خرید آپارتمان‌های تعاونی برخلاف املاک مستقل برای ساکنان غیرسوئدی آسان‌تر است. آپارتما‌ن‌های تعاونی یک گزینه سرمایه‌گذاری بالقوه معقول برای خارجی‌هایی هستند که با منابع مالی محدود به‌دنبال سرمایه‌گذاری در املاک سوئد هستند. به‌طور کلی، خرید آپارتمان‌های تعاونی ارزان‌قیمت را باید بهترین راه سرمایه گذاری در سوئد دانست.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در سوئد

قبل از هرگونه اقدام باید با مدارک لازم برای سرمایه گذاری در سوئد آشنا شوید. در ابتدا به پاسپورت معتبر و اجازه اقامت سوئد نیاز دارید. این مجوز توسط سفارت یا کنسولگری سوئد صادر می‌شود و برای همه اتباع خارجی مایل به کار، تحصیل یا سرمایه‌گذاری در این کشور لازم است.

علاوه بر این، اگر خواهان سرمایه‌گذاری در یک شرکت سوئدی هستید، باید در اداره ثبت شرکت‌های سوئدی (Bolagsverket) ثبت‌نام کنید. در این فرآیند ثبت‌نام باید برخی از مدارک را تکمیل کنید، اطلاعات شخصی مانند نام وآدرس را ارائه دهید و هزینه کمی هم بپردازید. پس از ثبت‌نام، گواهی registreringsbevis دریافت خواهید کرد که سرمایه‌گذاری شما در شرکت سوئدی را تأیید می‌کند.

درنهایت، افراد سرمایه‌گذار در املاک سوئد به یک شماره شناسایی شخصی سوئدی (personnummer) نیاز دارند. این شماره توسط اداره مالیات سوئد صادر می‌شود و برای همه افراد دارای ملک در سوئد لازم است. برای به دست آوردن شماره شخصی، باید اطلاعات هویتی و مدرکی مبنی بر سرمایه‌گذاری در املاک (به‌عنوان مثال، یک کپی از قرارداد خرید) ارائه دهید.

تمام این اسناد برای اطمینان از قانونی و مستند بودن سرمایه‌گذاری شما در سوئد ضروری هستند و به شما کمک می‌کنند تا از هرگونه مشکل قانونی احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

سرمایه گذاری در سوئد برای اخذ تابعیت

دولت سوئد برنامه‌های مختلف ویزای سرمایه‌گذار را معرفی کرده است که فرصتی را برای شهروندان غیرسوئدی فراهم می‌کند تا در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و تابعیت سوئدی بگیرند. برنامه اقامت سوئد از طریق سرمایه‌گذاری، برای افرادی است که علاقه‌مند به اخذ اقامت دائم هستند.

به طور کلی حداقل مبلغ سرمایه گذاری در سوئد برای کسب تابعیت این کشور، بسته به برنامه بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون کرون (یک تا دو میلیون دلار) خواهد بود. سوئد مقصدی عالی برای کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی است که به دنبال منافع بلندمدت و محیطی پایدار برای انجام تجارت هستند.

به‌طور کلی سرمایه گذاری در سوئد برای اخذ تابعیت یک اقدام پرطرفدار در میان مهاجران است. سوئد اجازه تابعیت دوگانه را می‌دهد. بنابراین یکی از مزایای دریافت شهروندی سوئد این است که مجبور نخواهید بود شهروندی قدیمی خود را از دست بدهید. مزایای اخذ تابعیت سوئد بسیار زیاد هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پس از اخذ پاسپورت سوئدی می‌توانید پاسپورت قبلی خود را هم نگه دارید.
 • پاسپورت سوئدی امکان سفر آزادانه شما به ۱۸۸ کشور در سراسر جهان را می‌دهد.
 • دسترسی رایگان به آموزش و سیستم مراقبت‌های بهداشتی سوئد خواهید داشت.
 • اجازه اقامت همیشگی در سوئد را دریافت خواهید کرد.
 • از زندگی باکیفیت لذت خواهید برد.

سرمایه گذاری در سوئد و اخذ اقامت

ویزای سرمایه‌گذاری که گاهی اوقات با عنوان ویزای طلایی از آن یاد می‌شود، برنامه‌ای برای کسانی است که ظرفیت لازم برای سرمایه‌گذاری در کشور سوئد و توسعه تجارت خود را دارند. شما با سرمایه گذاری در سوئد و اخذ اقامت آن در آینده می‌توانید تابعیت این کشور را هم دریافت کنید. گزینه‌های سرمایه گذاری در سوئد متفاوت هستند، اما هرکدام از آن‌ها می‌توانند مقدمه اخذ اقامت شما در سوئد باشند.

ویزای سرمایه‌گذاری سوئد به‌مدت یک سال و با امکان تمدید اعتبار صادر می‌شود. اگر در کنار سرمایه‌گذاری تصمیم به زندگی در سوئد هم دارید، اجازه اقامت با اعتبار پنج سال دریافت خواهید کرد. پس از پنج سال اجازه اقامت بدون وقفه در سوئد، می‌توانید برای اجازه اقامت دائم (شهروندی) درخواست بدهید.

اگر با درخواست شما برای برنامه سرمایه گذاری در سوئد حهت اقامت موافقت شود، اعضای خانواده شما (همسر و فرزندان) هم ویزا دریافت خواهند کرد. این اجازه اقامت تا زمانی معتبر خواهد بود که شما به سرمایه‌گذاری خود در سوئد ادامه دهید. علاوه بر این، اعضای خانواده شما می‌توانند در سوئد و در هر نقطه از اتحادیه اروپا زندگی و کار کنند و به مراقبت‌های درمانی رایگان دسترسی داشته باشند.

شرایط دریافت ویزای سرمایه گذاری در سوئد

ویزای سرمایه‌گذاری به‌طور خودکار و بدون نیاز به زندگی در سوئد، به شما اجازه اقامت می‌دهد. در اینجا به اسناد، مدارک و شرایطی اشاره می‌کنیم که برای دریافت اقامت سوئد از طریق سرمایه‌گذاری نیاز دارید:

 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر که بیش از ۱۰ سال از صدور آن نگذشته باشد.
 • صورت حساب بانکی سه ماه گذشته که ثابت کند فرد می‌تواند در سوئد از خود حمایت کند.
 •  ارائه یک قرارداد اجاره یا سند ملکی برای اثبات اینکه مکانی برای زندگی در سوئد دارید.
 • کپی گواهی تحصیلی، مدرک اشتغال قبلی و سابقه کار برای اثبات تجربه و دانش الزامی است.

معایب و مشکلات سرمایه گذاری در سوئد

سرمایه گذاری در سوئد بدون چالش و مشکل نیست. یکی از نگرانی‌های عمده سرمایه‌گذاران، هزینه بالای کسب‌وکار در این کشور است. مالیات‌ها، دستمزدها و هزینه‌های زندگی در سوئد، بالاترین‌ نرخ را در جهان دارند. این موارد، سوئد را برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال کسب‌وکار مقرون‌به‌صرفه هستند، گزینه جذابی نخواهد کرد.

یکی دیگر از مشکلات سرمایه‌گذاران، محیط تجاری بسیار منظم در سوئد است. این مقررات به‌منظور حفاظت از نیروی کار و محیط‌زیست هستند. اما اغلب موانع بوروکراتیک ایجاد می‌کنند و زمان و هزینه دریافت مجوزهای لازم را افزایش می‌دهند. این موضوع به‌ویژه برای شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) چالش‌برانگیز است. چراکه منابع لازم برای ساخت چارچوب نظارتی پیچیده را ندارند.

علاوه بر این، قوانین سختگیرانه کار و قراردادهای چانه‌زنی دسته‌جمعی در سوئد می‌توانند به هزینه‌های بالای نیروی کار منجر شوند و تعدیل نیروی کار بر اساس تقاضای بازار را دشوار کنند. از سایر معایب و مشکلات سرمایه گذاری در سوئد می‌توان به آب‌وهوای بد و مالیات فردی بالا اشاره کرد. 

معایب و مشکلات سرمایه گذاری در سوئد

فرم مشاوره سرمایه گذاری در سوئد

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در سوئد چقدر است؟

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در سوئد بسته به نوع سرمایه‌گذاری، متفاوت است. در حال حاضر، حداقل سرمایه‌گذاری ۵/۱ میلیون کرون (تقریباً ۱۶۵ هزار دلار آمریکا) است که می‌تواند برای خرید ملک به کار رود.

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در سوئد کدام است؟

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در سوئد مربوط به املاک و مستغلات است که ۵/۱ میلیون کرون، تقریباً معادل با ۱۶۵ هزار دلار آمریکا خواهد بود.

بهترین راه سرمایه گذاری در سوئد کدام است؟

بهترین راه سرمایه گذاری در سوئد خرید املاک و مستغلات است. به‌دلیل ثبات‌ بخش مسکن و افزایش تدریجی ارزش املاک، سرمایه‌گذاری در این بخش به‌صرفه است.

آیا اقامت با سرمایه گذاری در سوئد امکان‌پذیر است؟

بله اقامت در سوئد از طریق سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. وقتی پنج سال از اقامت فرد در سوئد بگذرد، تحت شرایطی می‌تواند تقاضای اقامت دائم یا شهروندی کند.

با استفاده از کدام روش سرمایه گذاری در سوئد می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

شما با استفاده از سرمایه‌گذاری در املاک، شرکت‌ها و بازار سهام می‌توانید اقامت موقت کشور سوئد را به دست آورید. اما اخذ اقامت دائم، به پنج سال زندگی متوالی در سوئد نیاز دارد.

از چه روش‌هایی می‌توانم در سوئد سرمایه‌گذاری کنم؟

روش‌های سرمایه گذاری در سوئد متنوع هستند؛ از جمله املاک و مستغلات، شرکت‌های کارآفرینی و بازار سهام. هر بخش شرایط خاص خود را دارد و مقدار مشخصی سرمایه می‌طلبد.

آیا با سرمایه گذاری در سوئد می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

اخذ تابعیت کشور سوئد از طریق سرمایه‌گذاری به‌شکل مستقیم امکان‌پذیر نیست، اما سرمایه‌گذاری اقامت موقت یک ساله و قابل‌تمدید تا پنج سال را برای شما در پی دارد که می‌تواند مقدمه دریافت تابعیت باشد.