سرمایه گذاری در ایتالیا که می‌تواند به اقامت دائم منتهی شود از طریق روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. ویزای سرمایه گذاری ایتالیا که به ویزای طلایی نیز معروف است، به شما مجوز اقامت در کشوری با فرهنگ غنی، جاذبه‌های بی‌مانند و آب‌و‌هوای بکر را می‌دهد.

ایتالیا به‌دلیل داشتن شهرهای زیبا، آب‌وهوای دلپذیر، غذاهای لذیذ، طبیعت بکر و موقعیت عالی در اروپای مدیترانه‌ای، در سراسر دنیا شناخته‌شده است. ویژگی‌های مسحورکننده ایتالیا نه‌تنها گردشگران، بلکه مهاجران بسیاری را مجذوب این کشور چکمه‌ای می‌کند. ویزای طلایی راه را برای سرمایه گذاری در ایتالیا باز کرده است. سرمایه‌گذاران چه قصد اقامت در ایتالیا را داشته باشند و چه به‌خاطر کارهای اقتصادی به این کشور سفر کنند، می‌توانند از مزایای این ویزا بهره ببرند.

اگر می‌خواهید با کمک سرمایه خود در قلب اروپا زندگی کنید، سرمایه گذاری در ایتالیا می‌تواند برای شما ایده‌آل باشد. در این مطلب از ویزاگرد به‌طور کامل در مورد شرایط، مدارک و هزینه سرمایه گذاری در این کشور خواهیم گفت.

امنیت سرمایه گذاری در ایتالیا

امنیت سرمایه گذاری در ایتالیا را باید بر اساس شرایط اقتصادی این کشور بررسی کرد. ایتالیا با تولید ناخالص داخلی ۱٫۹۹ تریلیون دلاری، هشتمین اقتصاد بزرگ اروپا است. انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی این کشور تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۲٫۲۶ تریلیون دلار افزایش یابد. این موضوع می‌تواند اعتماد سرمایه‌گذاران به ایتالیا را افزایش دهد؛ کشوری که به‌عنوان یک اقتصاد امن و باثبات برای تجارت شناخته می‌شود.

بر اساس IPD (شاخص املاک ایتالیا)، در دوره پنج ساله بین ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲، قیمت املاک ایتالیا حدود ۴۰ درصد (به‌طور متوسط هفت درصد در سال) افزایش یافت. در طول ۱۰ سال گذشته، ارزش املاک در ایتالیا به‌طور پیوسته در مناطقی مانند توسکانی، فلورانس و رم افزایش‌ یافته است. رشد سرمایه‌گذاری در ملک در این مناطق به حدود ۱۰ درصد رسیده که رشد بازار را نشان می‌دهد.

ایتالیا اکنون به‌عنوان یک رقیب جدی برای اسپانیا، فرانسه یا پرتغال دیده می‌شود. در نتیجه، بازار املاک ایتالیا به‌طور فزاینده‌ای جذاب است. قیمت املاک ایتالیا در مقایسه با بسیاری از مقاصد دیگر اتحادیه اروپا نسبتاً پایین است و مالیات بر عایدی سرمایه از سود املاک اخذ نمی‌شود. این موضوع باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران بازده سرمایه خود را در این کشور به حداکثر برسانند.

سرمایه گذاری در ایتالیا

مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا مزایای بسیاری دارد که قابل چشم‌پوشی نیستند. در ادامه به چند مورد از شاخص‌ترین این مزایا اشاره می‌کنیم.

 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای شینگن

ساکنان ایتالیا می‌توانند بدون ویزا از منطقه شینگن بازدید کنند. همچنین سرمایه‌گذاران ایتالیایی شرایط راحت‌تری برای سرمایه‌گذاری در کشورهای منطقه شینگن دارند.

 • اخذ تابعیت ایتالیا

سرمایه‌گذاران می‌توانند پس از ۱۰ سال اقامت در ایتالیا برای شهروندی درخواست دهند. شهروندان ایتالیایی می‌توانند در هر کشور اتحادیه اروپا که خواستند زندگی کنند و بدون نیاز به ویزا به ۱۹۰ کشور بروند؛ ازجمله ایالات‌ متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا و استرالیا.

 • زندگی بدون محدودیت زمانی

ویزای سرمایه‌گذاری به دارنده آن اجازه می‌دهد در هر زمان وارد ایتالیا شود. ساکنان می‌توانند بدون محدودیت زمانی در این کشور بمانند. در عین‌ حال، اگر سرمایه‌گذاران قصد ندارند تابعیت ایتالیا را دریافت کنند، موظف به زندگی در ایتالیا نیستند.

 • شرایط مالیاتی ویژه

اگر خارجی‌ها حداقل ۱۸۳ روز در سال را در ایتالیا بگذرانند، مشمول مالیات در ایتالیا می‌شوند. ساکنان جدید باید سالانه ۱۰۰ هزار یورو برای خود و ۲۵ هزار یوروی اضافی برای هر عضو خانواده بپردازند. در این صورت آن‌ها از مالیات بر سود ساکنان خارج از ایتالیا معاف هستند.

 • خدمات آموزشی قوی

دانش‌آموزان و دانشجویانی که مجوز اقامت ایتالیا را دارند، می‌توانند مانند شهروندان این کشور در مدارس و دانشگاه‌های ایتالیا ثبت‌نام کنند. شهریه افرادی که اقامت دائم ایتالیا را دارند، کمتر از دانشجویان خارجی خواهد بود.

 • اقامت برای اعضای خانواده

سرمایه‌گذار می‌تواند اعضای خانواده خود را هم به ایتالیا بیاورد. اعضای خانواده شامل همسر، فرزندان زیر سن قانونی، فرزندان معلول بالای ۱۸ سال و والدین می‌شود.

خطرات سرمایه گذاری در ایتالیا

شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا

برای اینکه بتوانید از مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا بهره‌مند شوید، باید شرایط اولیه زیر را داشته باشید:

 • شما باید ۱۸ سال یا بیشتر سن داشته باشید.
 • شما باید تابعیت کشور ثالث را داشته باشید. به این معنا که نباید از سوئیس یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باشید.
 • شما نباید سابقه کیفری داشته باشید.
 • شما باید بیمه پزشکی خصوصی کامل برای خود و خانواده خود داشته باشید.
 • شما باید حداقل مبلغ لازم را که در روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا قید شده، داشته باشید.

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

ویزای طلایی ایتالیا که به‌عنوان ویزای سرمایه گذاری ایتالیا نیز شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۷ توسط دولت ایتالیا برای ترویج سرمایه گذاری مستقیم خارجی معرفی شد. ویزای طلایی ایتالیا در ازای سرمایه‌گذاری در این کشور به شهروندان غیر اتحادیه اروپا فرصت دریافت اقامت می‌دهد. این اجازه اقامت دو ساله است و پس از اتمام این مدت، به‌مدت سه سال دیگر نیز می‌تواند تمدید شود. پس از دریافت اقامت موقت پنج ساله و سپری شدن این بازه زمانی، سرمایه‌گذاران می‌توانند برای اقامت دائم درخواست دهند. همچنین ویزای سرمایه گذاری ایتالیا دو سال اعتبار دارد.

ویزای طلایی ایتالیا از نظر میزان سرمایه مورد نیاز برای گرفتن اقامت، یکی از ارزان‌ترین‌ها در اروپا است. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری از ۲۵۰ هزار یورو شروع می‌شود. این ویزا همچنین راهی برای شهروندی اتحادیه اروپا است؛ زیرا سرمایه‌گذاران پس از ۱۰ سال اقامت در ایتالیا واجد شرایط دریافت تابعیت خواهند بود. بر اساس شاخص پاسپورت هنلی (Henley Passport Index)، شهروندی ایتالیا به شما یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان را می‌دهد. گذرنامه ایتالیا در سال ۲۰۲۳ در کنار اسپانیا و آلمان جایگاه دوم را به دست آورد.

شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا

دریافت نولا اوستا (Nulla Osta) برای سرمایه‌گذاری

قبل از سرمایه‌گذاری ابتدا باید نولا اوستای خود را دریافت کنید. نولا اوستا یک گواهی است که نشان می‌دهد مانعی برای سرمایه‌گذاری شما وجود ندارد و توسط کمیته ویزای سرمایه‌گذار برای ایتالیا (نهاد قانون‌گذاری ویزای طلایی) صادر می‌شود. ۳۰ روز پس از ارسال درخواست خود مبنی بر سرمایه گذاری در ایتالیا، این گواهی را دریافت خواهید کرد. به‌علاوه، این گواهی رایگان است و تمام مراحل لازم برای دریافت آن را می‌توان به‌صورت آنلاین انجام داد.

نولا اوستا یک بیانیه ساده مبنی بر این است که سرمایه‌گذار متعهد به استفاده از وجوه برای سرمایه‌گذاری است؛ بنابراین قبل از تأیید ویزا نیازی به سرمایه‌گذاری ندارید. برای درخواست این گواهی، باید فرم‌های اداری را به‌صورت آنلاین تکمیل کرده و مدارک لازم را به پلتفرم پیوست کنید. اسناد ممکن است به زبان ایتالیایی یا انگلیسی باشند. اگر تمام مدارک شما به زبان انگلیسی باشد، به ترجمه رسمی یا آپوستیل (قانونی کردن مدارک) نیاز نخواهد بود.

روش‌ های سرمایه گذاری در ایتالیا

نکته اول در مورد روش های سرمایه گذاری در ایتالیا اینکه هیچ گزینه سرمایه گذاری در املاک و مستغلات وجود ندارد که تحت ویزای طلایی باشد. به این معنا که شما نمی‌توانید از طریق خرید ملک برای سرمایه‌گذاری و دریافت اقامت در این کشور اقدام کنید. البته شما می‌توانید در این کشور ملک بخرید و آن را هر زمانی که خواستید، بفروشید؛ ولی خرید ملک به شما اقامت نخواهد داد. دوم اینکه همه سرمایه‌گذاری‌ها یک شرط حداقل مبلغ دارند که افراد باید آن را برآورده کنند تا تحت ویزای طلایی قرار بگیرند. راه‌ های سرمایه گذاری در ایتالیا در جدول زیر آمده است.

مسیر سرمایه‌گذاریحداقل سرمایه
راه‌اندازی استارتاپ در ایتالیا۲۵۰ هزار یورو
سرمایه‌گذاری در سهام یک شرکت با مسئولیت محدود۵۰۰ هزار یورو
کمک مالی به یک مؤسسه خیریه یا غیردولتییک میلیون یورو
سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتدو میلیون یورو

سرمایه گذری در ایتالیا با راه‌اندازی استارتاپ

راه‌اندازی استارتاپ کمترین مبلغ سرمایه‌گذاری برای ویزای طلایی ایتالیا را نیاز دارد. سرمایه‌گذاران در این روش باید حداقل ۲۵۰ هزار یورو را برای خرید سهام استارتاپ‌های خلاق ایتالیایی داشته باشند. اتاق بازرگانی ایتالیا فهرستی رسمی و به‌روز‌شده از استارتاپ‌های واجد شرایط را دارد. این لیست را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

سرمایه گذاری در سهام یک شرکت محدود

اگر نمی‌خواهید در یک استارتاپ ایتالیایی سرمایه‌گذاری کنید، گزینه دیگر سرمایه‌گذاری در سهام یک شرکت با مسئولیت محدود است.

این شرکت می‌تواند به‌صورت سهامی عام یا خاص باشد و باید این سه شرط را داشته باشد:

 • فعال باشد.
 • ثبت‌شده باشد.
 • در ایتالیا مستقر باشد.
روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا

کمک مالی به یک مؤسسه خیریه یا غیردولتی

مسیر سوم برای سرمایه گذاری در ایتالیا کمک مالی به یک مؤسسه خیریه یا غیردولتی است. این روش سرمایه‌گذاری بازدهی مالی ندارد، اما سرمایه‌گذار با اهدای حداقل یک میلیون یورو به یک طرح منافع عمومی می‌تواند برای اقامت ایتالیا اقدام کند. طرح منافع عمومی می‌تواند در حوزه‌های زیر باشد:

 • فرهنگ
 • آموزش
 • کنترل مهاجرت
 • مطالعات علمی
 • حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی

سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی

آخرین و گران‌ترین مسیر سرمایه گذاری ویزای طلایی ایتالیا، سرمایه‌گذاری حداقل دو میلیون یورو در یکی از موارد زیر است:

 • گواهی‌های خزانه‌داری (CCT/CCTEu)
 • اوراق قرضه خزانه‌داری کوپن صفر (CTZ)
 • اوراق قرضه خزانه‌داری بلندمدت (BTP)
 • اوراق قرضه بلندمدت خزانه‌داری مرتبط با تورم منطقه یورو

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در ایتالیا

مدارک خاصی برای درخواست ویزای طلایی ایتالیا وجود دارند که باید در مراحل مختلف ارائه دهید. در ادامه لیستی از اسنادی که باید برای درخواست نولا اوستا ارسال کنید، آمده است:

 • یک کپی از پاسپورت

تمام اطلاعات لازم مانند نام، عکس و شماره پاسپورت شما باید قابل‌ مشاهده باشند.

 • رزومه تحصیلی یا کاری

سوابق تحصیلی و کاری شما را نشان می‌دهد.

 • صورت‌حساب‌های بانکی

این صورت‌حساب‌ها برای اثبات این است که می‌خواهید از منابع مالی خود برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

 • نامه بانکی

نامه‌ای از بانک که مشروعیت و قابلیت انتقال وجوه شما را تأیید می‌کند.

 • سابقه کیفری پاک

شما نباید سابقه کیفری در کشور ایران داشته باشید.

 • نامه تأیید

نامه با حداکثر هزار کلمه که ماهیت کمک مالی یا نوع سرمایه‌گذاری شما را مشخص می‌کند.

 • رضایت‌نامه

مدرکی است که نشان می‌دهد شما رضایت خود را از سرمایه‌گذاری یا کمک مالی نشان داده‌اید.

 • اعلامیه تعهد

باید میزان پولی که مایل به سرمایه‌گذاری هستید و محل اقامتتان در ایتالیا را ذکر کنید.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در ایتالیا

پس از دریافت نولا اوستای خود، مدارک دیگری وجود دارند که باید به سفارت ارسال کنید:

 • پاسپورت معتبر
 • یک عکس در اندازه پاسپورت
 • گواهی نولا اوستا
 • اصل کلیه مدارک ارائه‌شده
 • مدرک اقامت شما در ایتالیا
 • شواهد درآمد شما از سال مالی قبل (باید نشان دهد که درآمد شما بیش از ۸۵۰۰ یورو بوده است.)
 • تائید محل سکونت

مراحل درخواست برای سرمایه گذاری در ایتالیا

فرآیند درخواست برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا را می‌توان به سه مرحله زیر تقسیم کرد:

۱. درخواست ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

گواهی نولا اوستا از طریق پورتال رسمی ویزای سرمایه گذاری ایتالیا قابل دریافت است. پس از دریافت تأییدیه می‌توانید برای ارائه درخواست ویزای سرمایه گذاری دو ساله به سفارت ایتالیا در کشور خود مراجعه کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • حساب شخصی خود را در بستر ویزای سرمایه‌گذار ایتالیا ایجاد کنید.
 • فرم‌های مورد نیاز را پر کرده و آن‌ها را آپلود کنید.
 • قبل از ارسال مدارک باید آن‌ها را با امضای الکترونیکی امضا کرده و اظهارنامه نهایی را بررسی کنید.

دبیرخانه کمیته درخواست ویزای طلایی ایتالیا، مدارک شما را بررسی می‌کند و ظرف ۳۰ روز پاسخ نهایی را می‌دهد. بررسی کمیته می‌تواند سه نتیجه زیر را در بر داشته باشد:

 1. اگر مدارک و فرم درخواست شما با شرایط مطابقت داشته باشند، تأییدیه دریافت خواهید کرد و یک گواهی نولا اوستا در حساب شما در پورتال در دسترس خواهد بود.
 2. اگر مدارک بیشتری نیاز باشد، از شما خواسته می‌شود که آن‌ها را تا ۳۰ روز تکمیل کنید. در طول این فرآیند، درخواست شما در وضعیت تعلیق قرار می‌گیرد.
 3. درخواست شما با شرح دلایل ریجکت می‌شود.

پس از دریافت گواهی نولا اوستا، باید ۶ ماه دیگر به سفارت ایتالیا در کشور خود مراجعه کنید. در سفارت، شما باید تمام مدارک را به‌همراه نولا اوستا تحویل دهید. شما می‌توانید ظرف دو سال از زمان صدور ویزا به ایتالیا بروید.

۲. دریافت مجوز اقامت

شما پس از ورود به ایتالیا با ویزای ورودی خود، هشت روز فرصت دارید تا درخواستی برای مجوزی که دو سال اعتبار دارد، ارائه دهید. برای دریافت اجازه اقامت، باید سرمایه‌گذاری یا کمک مالی خود را ظرف سه ماه از زمان ورود به ایتالیا تکمیل کنید. برای درخواست اجازه اقامت خود، باید به یک ایستگاه پلیس محلی (Questura) بروید، آنجا پاسپورت و ویزای ورود خود را نشان می‌دهید و مدارک خود را ارسال می‌کنید. پس از تکمیل این مرحله، وارد پورتال شوید و اطلاعات زیر را پر کنید:

 • تاریخ ورودتان به ایتالیا
 • تاریخ درخواست شما در اداره پلیس
 • آدرس ایستگاه پلیس محلی (همان ایستگاهی که مدارک خود را ارسال کردید.)

۳. سرمایه‌گذاری

حالا مرحله سرمایه‌گذاری شروع می‌شود. باید مدرک سرمایه‌گذاری را در پورتال آپلود کنید. کمیته‌ای مدرک مربوط به سرمایه‌گذاری شما را ارزیابی خواهد کرد. سپس باید مقدار مبلغ مورد نظر را به پروژه‌ای که می‌خواهید، تخصیص دهید. در نهایت، اسناد سرمایه‌گذاری به شما تحویل داده می‌شوند.

مراحل درخواست برای سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا برای اخذ تابعیت

ویزای سرمایه‌گذار ایتالیا راهی مستقیم برای شهروندی ایتالیا نیست. با این‌ حال، اگر به‌مدت ۱۰ سال متوالی اقامت خود را تمدید کنید و در ایتالیا بمانید، می‌توانید برای اخذ تابعیت این کشور درخواست دهید. شهروندی ایتالیا همچنین الزاماتی مانند دانستن زبان ایتالیایی در سطح B1 و آزمون مدنی دارد که این آزمون از تاریخ، جامعه و فرهنگ ایتالیا طراحی شده است. ایتالیا همچنین تابعیت دوگانه می‌دهد. این بدان معناست که در صورت کسب شهروندی ایتالیا، مجبور نیستید از تابعیت فعلی خود صرف‌نظر کنید.

سرمایه گذاری در ایتالیا و اخذ اقامت

هدف اصلی ویزای سرمایه‌گذاری دریافت مجوز اقامت است. پس از دریافت ویزای خود، می‌توانید وارد ایتالیا شوید و برای دریافت اقامت اقدام کنید.

این ویزا دو سال اعتبار دارد، بنابراین باید برای دریافت مجوز اقامت موقت ایتالیا در این دو سال برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشید. برای درخواست مجوز اقامت باید حدود ۱۰۰ دلار بپردازید و مدارک لازم را ارائه دهید. این مجوز به‌مدت دو سال معتبر خواهد بود و از روزی شروع می‌شود که به‌طور قانونی با ویزای خود وارد ایتالیا شده‌اید. وقتی برای اجازه اقامت خود درخواست دادید، زمان آن رسیده که به تعهد خود عمل کرده و سرمایه‌گذاری خود را عملیاتی کنید. اگر ظرف سه ماه این کار را انجام ندهید، مجوز شما لغو می‌شود و باید ایتالیا را ترک کرده و از این کشور بروید.

خطرات سرمایه گذاری در ایتالیا

در حالی‌ که ایتالیا فرصت‌های سرمایه گذاری بسیاری را فراهم می‌کند، مانند هر بازار دیگری خطراتی را نیز به‌همراه دارد. بررسی دقیق و یک استراتژی سرمایه‌گذاری سنجیده برای افزایش امنیت سرمایه گذاری در ایتالیا یا هر کشور خارجی دیگری ضروری است. ثبات اقتصادی ایتالیا گاهی اوقات می‌تواند نگران‌کننده باشد. این کشور با چالش‌هایی مثل بدهی عمومی، مشکلات بانکی و رشد اقتصادی کند مواجه است.

ثبات سیاسی برای امنیت سرمایه‌گذاری بسیار مهم است. ایتالیا در گذشته شاهد بی‌ثباتی سیاسی و تغییرات مکرر در دولت بوده. با این‌ حال، این کشور در چند سال اخیر توانسته کمی خود را از شرایط بی‌ثابتی سیاسی دور نگه دارد. همچنین تنوع در سرمایه گذاری در ایتالیا بالا نیست! به‌‌عنوان‌ مثال، حوزه‌هایی مانند گردشگری، فناوری و ملک بسیار خوب عمل می‌کنند، اما بخش‌های دیگر مانند استارتاپ ریسک بالایی در سرمایه‌گذاری دارند. بسیاری از استارتاپ‌ها و شرکت‌ها قربانی سیستم قدیمی و بوروکراسی در ایتالیا هستند.

همچنین ایتالیا در خصوص کارآفرینی شهرت خاصی ندارد. به‌علاوه، برخی گزینه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توانند پرخطر باشند. هرچند گاهی اوقات، موفقیت به معنای پذیرش ریسک‌های حساب‌شده است. نمی‌توان انکار کرد که ایتالیا سبک زندگی متفاوتی را ارائه می‌کند و این امکان را به افراد می‌دهد که در بخش‌هایی مانند خرید ملک همچنان سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشند. بنابراین مهم است که بازار سرمایه گذاری در ایتالیا را به‌طور دقیق رصد کنید و بشناسید.

فرم مشاوره سرمایه گذاری در ایتالیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ایتالیا چقدر است؟

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار یورو است که برای راه‌اندازی استارتاپ در ایتالیا کفایت می‌کند.

ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در ایتالیا کدام است؟

راه‌اندازی استارتاپ با مبلغ ۲۵۰ هزار یورو، ارزان‌ترین راه سرمایه گذاری در ایتالیا است.

آیا اقامت با سرمایه گذاری در ایتالیا امکان‌پذیر است؟

بله، با سرمایه‌گذاری می‌توانید در ایتالیا اقامت بگیرید.

با استفاده از کدام روش سرمایه گذاری در ایتالیا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

از طریق راه‌اندازی استارتاپ، سرمایه‌گذاری در سهام یک شرکت با مسئولیت محدود، کمک مالی به یک مؤسسه خیریه یا غیردولتی و سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولت می‌توانید اقامت ایتالیا را بگیرید.

از چه روش‌هایی می‌توانم در ایتالیا سرمایه‌گذاری کنم؟

از طریق راه‌اندازی استارتاپ، سرمایه‌گذاری در سهام یک شرکت با مسئولیت محدود، کمک مالی به یک مؤسسه خیریه یا غیردولتی و سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولت می‌توانید در ایتالیا سرمایه‌گذاری کنید.

بهترین سرمایه گذاری در ایتالیا چیست؟

بهترین روش برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد! بهترین روش بر اساس نیازها و شرایط افراد متفاوت است.

آیا با سرمایه گذاری در ایتالیا می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

خیر، سرمایه‌گذاری فقط به شما اقامت می‌دهد، اما بعد از اینکه ۱۰ سال از سرمایه‌گذاری شما گذشت، می‌توانید برای دریافت تابعیت اقدام کنید.