تحصیل در هند یک تجربه آموزشی کامل است که کیفیت تدریس، تساهل فرهنگی و رشد شخصی را با هم ترکیب می‌کند. تعامل با دانشجویان و جوامع محلی هند فرصتی برای به دست آوردن درک عمیق‌تر از سنت‌ها و آداب‌ورسوم تازه است.

هند یک مقصد مطلوب برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. تحصیل در هند با فرهنگ متنوع، میراث غنی و مؤسسات دانشگاهی مشهور در جهان می‌تواند تجربه‌ای منحصربه‌فرد باشد. کشور هند چندین دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی معتبر در سطح جهانی دارد که طیف گسترده‌ای از دوره‌ها و رشته‌ها را ارائه می‌دهند. بنابراین دانشجویان می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند مهندسی، پزشکی، تجارت، هنر و علوم به تحصیل بپردازند. دانشجویان علاوه بر فرصت‌های تحصیلی مختلف می‌توانند با فرهنگ بی‌نظیر و بسیار متنوع در هندوستان نیز آشنا شوند. هند به‌خاطر مهمان‌نوازی و مردم خونگرم خود شهرت دارد. این موضوع باعث می‌شود دانشجویان بتوانند راحت‌تر با محیط جدید سازگار شوند.

مزایای تحصیل در هند

در چند دهه گذشته، سیستم آموزش عالی کشور هند شاهد گسترش و توسعه سریعی بوده است. به همین علت در حال حاضر، هزاران مؤسسه آموزش عالی در هند وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. این مؤسسات معمولاً اکثر رشته‌ها در زمینه‌های مختلف را با کیفیت تدریس بالا ارائه می‌دهند. در ادامه، به مهم‌ترین مزایای تحصیل در هند اشاره می‌کنیم.

مزایای تحصیل در هند

۱. دانشگاه‌های معتبر

نُه مؤسسه آموزش عالی هند را در رتبه‌بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر جهانی QS در سال ۲۰۲۳ خواهید یافت. بالاترین رتبه، به مؤسسه علوم هند اختصاص دارد که در جایگاه ۱۵۵ جهان قرار گرفته است. دانشگاه بعدی هند در این رتبه‌بندی، مؤسسه فناوری هند بمبئی (IITB) است که در رتبه ۱۷۲ دنیا قرار دارد.

بسیاری از دانشگاه‌های کشور هند، در سطح بین‌المللی رتبه‌بندی شده‌اند. این موضوع ثابت می‌کند که هندوستان برای ارائه آموزش باکیفیت اهمیت بسیار زیادی قائل است.

دانشگاه‌های هند به‌دلیل برتری خود در زمینه‌های مختلف مانند مهندسی، پزشکی، بازرگانی و علوم انسانی شهرت دارند. دانشجویان با انتخاب تحصیل در هندوستان می‌توانند مدرک معتبری را دریافت کنند که امکان بهره‌مندی از فرصت‌های شغلی گوناگون در سطح جهان را برایشان فراهم خواهد کرد.

۲. فرهنگ متنوع

تحصیل در کشور پرجمعیت و پهناور هندوستان، فرصتی منحصربه‌فرد برای تجربه یک فرهنگ بسیار متنوع است. مطالعه تاریخ غنی و حضور در جامعه متنوع هند می‌تواند رشد شخصیتی فرد را تقویت کند و دیدگاه او را از کلیشه‌ها فراتر ببرد. بنابراین دانشجویان می‌توانند با سنت‌ها، زبان، موسیقی، سینما و سایر هنرهای فریبنده هند آشنا شوند و دیدگاه عمیق‌تری در جهان‌بینی خود ایجاد کنند.

۳. مقرون‌به‌صرفه بودن

تحصیل در هند یک گزینه مقرون‌به‌صرفه برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. این مقرون‌به‌صرفه بودن باعث می‌شود دانشجویان بتوانند اهداف آموزشی خود را بدون فشارهای مالی بیش از حد دنبال کنند. هزینه‌های تحصیل، اقامت و زندگی در هند نسبت به سایر کشورهای پیشرو در دنیا، به‌طور قابل توجهی پایین‌تر هستند. به‌طور کلی، هندوستان به انتخابی جذاب برای دانشجویان با بودجه نه‌چندان بالا تبدیل شده است.

۴. تنوع رشته‌ها

مزیت دیگر تحصیل در کشور هند، مجموعه گسترده رشته‌های دانشگاهی موجود در آن است. دانشگاه‌های هند زمینه‌های تحصیلی متنوع سنتی یا نوآورانه و تخصصی را برای پاسخ‌گویی به علایق و آرزوهای شغلی دانشجویان ارائه می‌دهند. بنابراین مطالعه فلسفه هند باستان، فناوری‌های پیشرفته یا شیوه‌های بازرگانی بین‌المللی در هندوستان با کیفیت یکسان ارائه می‌شود. در واقع دانشجویان می‌توانند از بین بالای ۵۰ هزار دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، هماهنگ‌ترین رشته با علایق و اهداف شغلی خود را انتخاب کنند.

۵. اقتصاد پربار

هند با اقتصاد رو به رشد و افزایش نفوذ جهانی خود به مقصدی ایده‌آل برای کارآموزی و کسب فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی بدل شده است. بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حال تثبیت حضور خود در هندوستان هستند و فرصت‌های شغلی زیادی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشجویان با تحصیل در هند می‌توانند ارتباط قوی با شرکت‌های صنعتی ایجاد کنند. همچنین تجربه کاری ارزشمندی به دست آورند که آینده شغلی آن‌ها را تضمین کند.

۶. نوآوری و پژوهش

تعهد هند به نوآوری و تحقیق، آن را به مقصدی جذاب برای دنبال کردن تحقیقات پیشگامانه تبدیل می‌کند. مؤسسات آموزش عالی هند نوآوری و پژوهش را تشویق می‌کنند و فرصت‌هایی را برای مشارکت دانشجویان در پژوهش‌های مختلف ارائه می‌دهند.

دانشجو با شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی می‌تواند تجربه عملی ارزشمندی را به دست آورد. تحقیقاتی که با همکاری دانشمندان و متخصصان برجسته صورت می‌گیرند و درنهایت، مشخصات علمی و حرفه‌ای دانشجو را ارتقا می‌دهند.

۷. آموزش به زبان انگلیسی

هند زبان ملی ندارد، اما هندی و انگلیسی دو زبان رسمی آن هستند. بسیاری از شهروندان هندی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، زیرا زبان مهم تجاری و آموزشی در این کشور است. همچنین تمامی رشته‌های دانشگاهی در هند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. بنابراین آموزش عالی در هند برای دانشجویان بین‌المللی کاملاً در دسترس است.

۸. مناظر خیره‌کننده

تحصیل در هند فرصتی برای دیدن مناظر طبیعی خیره‌کننده، اماکن تاریخی متعدد و شگفتی‌های معماری در این کشور است. جغرافیای متنوع هند فرصت‌های فراوانی را برای ماجراجویی و اکتشاف فراهم می‌کند. دانشجویان می‌توانند از سفر به حیات‌وحش و بازدیدهای فرهنگی لذت ببرند و حضور خود را در هند به تجربه‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل کنند.

شرایط تحصیل در هند

هند جایگاه مهمی در صنعت آموزش جهانی دارد و از ذهن‌های جوان برای دستیابی به آموزش عالی در مؤسسات سطح بالای خود استقبال می‌کند. بنابراین تنها کاری که دانشجو باید انجام دهد، این است که معیارهای تعیین‌شده توسط هر مؤسسه را رعایت کند. در حال حاضر، بیش از ۵۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در هند مشغول تحصیل‌اند.

شرایط تحصیل در هند در مؤسسات، رشته‌ها و دوره‌های مختلف متفاوت است و دانشجویان بین‌المللی باید آن‌ها را به‌شکل دقیق بررسی کنند. به‌طور کلی، معیارهای پذیرش در سطوح مختلف در جدول زیر آمده است.

مقطع تحصیلیمدت زمان دورهشرط اصلی پذیرشکارنامه
کارشناسیسه تا پنج سالاتمام ۱۲ سال تحصیل در مدرسهکسب حداقل ۵۰ درصد نمرات
کارشناسی ارشدبین یک تا دو سالاتمام دوره کارشناسیکسب حداقل ۵۰ درصد نمرات
دکترابین سه تا شش سالاتمام دوره کارشناسی ارشدکسب حداقل ۵۰ درصد نمرات

مقاطع تحصیلی در هند

هند یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های آموزش عالی را در جهان دارد که از نظر گستردگی، پس از آمریکا رتبه دوم است. کل اکوسیستم آموزش عالی در هند، شامل بیش از هزار دانشگاه و بیش از ۴۲ هزار کالج می‌شود. همه این مؤسسات زیر نظر وزارت آموزش و پرورش دولت هند کار می‌کنند.

پس از ۱۲ سال مدرسه (۱۰ سال آموزش ابتدایی و ۲ سال آموزش متوسطه) نوبت به تحصیلات سطح عالی می‌رسد. در ادامه، به توضیح هرکدام از این مقاطع تحصیلی در سطح آموزش عالی هند خواهیم پرداخت.

مقاطع تحصیل در هند

۱. مقطع کارشناسی (THE UNDERGRADUATE COURSES)

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی که به‌عنوان مدرک لیسانس هم شناخته می‌شود، بین سه تا پنج سال طول می‌کشد. دانشجو پس از سه سال تحصیل در رشته‌هایی مانند علوم، بازرگانی و هنر می‌تواند مدرک لیسانس خود را اخذ کند. از طرف دیگر، مدرک لیسانس در رشته‌های حرفه‌ای مانند داروسازی، مهندسی یا معماری پس از چهار یا پنج سال تحصیل به دانشجو اعطا می‌شود. گذراندن ۱۲ سال تحصیل در مدرسه، حداقل شرط لازم برای ورود دانشجویان به دوره کارشناسی است.

۲. مقطع فوق لیسانس (THE POST GRADUATE COURSES)

دانشجویان تنها پس از گذراندن دوره لیسانس می‌توانند وارد مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد شوند. دانشجویان در این مقطع باید در رشته انتخابی خود مطالعه عمیق‌تری داشته باشند. به‌طور کلی، طول دوره کارشناسی ارشد ارائه‌شده توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های هند، بین یک الی دو سال خواهد بود و شرط اصلی ورود به آن هم داشتن مدرک کارشناسی است.

۳. مقطع دکتری (DOCTORAL STUDIES)

دانشجویانی که می‌خواهند به دنیای تحقیق قدم بگذارند و مایل‌اند یک رشته را به‌طور عمیق بررسی کنند، می‌توانند تحصیلات دکتری را انتخاب کنند. تحصیل دکتری در هند شامل تحقیقات عمیق یا کار پایان‌نامه است که می‌تواند طی سه تا شش سال تکمیل شود. حداقل شرط لازم برای ورود به دوره دکترا، داشتن مدرک فوق لیسانس است.

هزینه تحصیل در هند

هزینه تحصیل در هند شامل بخش‌های مختلفی مانند شهریه، محل اقامت، بیمه درمانی و مخارج زندگی می‌شود. دانشگاه‌های هند مجازند شهریه خود را تعیین کنند؛ بنابراین در مؤسسات آموزشی مختلف با شهریه‌های متفاوت روبه‌رو خواهید شد.

شهریه دانشگاه‌های هند در هر سال تحصیلی، معمولاً زیر ۵۰۰۰ دلار است. در حالی که شهریه دانشگاه‌ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی به ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار می‌رسد.

مؤسسات آموزشی در هند معمولاً خوابگاه‌های دانشجویی ارزان‌قیمتی ارائه می‌دهند که ارزان‌ترین گزینه اقامتی است. البته اجاره ملک به‌صورت خصوصی هم نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است. مثلاً اجاره آپارتمان یک‌خوابه در شهری مانند بمبئی حدود ۱۸۰ دلار در ماه هزینه دارد.

اگر مایل به تحصیل در هند هستید، به یک بیمه‌نامه درمانی معتبر نیاز دارید. اگر در کشور خود بیمه درمانی دارید، این بیمه باید برای مدت اقامت شما در هندوستان معتبر باشد. در غیر این صورت، باید برای مدت تحصیل خود در هند، یک بیمه‌نامه درمانی معتبر خریداری کنید.

هزینه زندگی در هند برای دانشجویان بین‌المللی کاملاً معقول است. هر دانشجو باید برای مسکن، حمل‌ونقل، غذا و سایر مخارج زندگی ۳۲۰۰ دلار در سال (تقریباً ۲۷۰ دلار در ماه) بودجه داشته باشد.

دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه دهلی‌نوبین ۱۱۷۵ دلار تا ۵۸۰۰ دلار
دانشگاه پنجاببین ۱۱۷۵ دلار تا ۵۸۰۰ دلار
مؤسسه فناوری هند - دهلیبین ۱۱۷۵ دلار تا ۵۸۰۰ دلار
مؤسسه علوم هندبین ۳۸۰ تا ۶۰۰ دلار
دانشگاه کلکتهحدود ۱۰۰۰ دلار
دانشگاه جادوپورحدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار
دانشگاه SRM در تامیل نادوحدود ۶۲۰۰ دلار

مدارک لازم برای تحصیل در هند

تحصیل در کشور هند به چند مدرک مهم نیاز دارد. این مدارک شامل پاسپورت معتبر، ویزای دانشجویی، ریز نمرات تحصیلی، گواهی‌های تحصیلی، مدرک مهارت زبان، مدارک پزشکی، مدارک توانایی مالی و تعهدنامه است.

مدارک لازم برای تحصیل در هند

۱. پاسپورت معتبر

پاسپورت به‌عنوان شناسنامه عمل می‌کند و ورود و خروج از کشور و درخواست برای ویزا را برای دانشجو ممکن می‌کند. این پاسپورت باید برای حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت زمان تحصیل، معتبر باشد.

۲. ویزای دانشجویی

در مرحله بعد، دانشجویان باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. برای دریافت ویزای دانشجویی، متقاضیان باید از یک مؤسسه آموزشی در هند نامه پذیرش داشته باشند. علاوه بر این، آن‌ها به تکمیل فرم درخواست ویزا، دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت، یک کپی از پاسپورت و مدرک توانایی مالی برای حمایت از تحصیل خود نیاز دارند.

۳. مدارک تحصیلی

کارنامه تحصیلی، یکی دیگر از مدارک مهم و مورد نیاز برای تحصیل در هند است. این کارنامه اطلاعاتی در مورد سوابق تحصیلی دانشجو در اختیار دانشگاه‌های هند قرار می‌دهد تا معیارهای متقاضی را برای پذیرش ارزیابی کنند.

علاوه بر کارنامه تحصیلی، دانشجویان موظف به ارائه گواهی پایان تحصیل نیز هستند. این گواهی به‌عنوان مدرکی برای تکمیل سطوح آموزشی قبلی عمل می‌کند و برای پذیرش در آموزش عالی ضروری است. این گواهی باید توسط مقامات سفارت هند در کشور خود دانشجو تأیید شده باشد.

۴. مهارت زبان

دانشجو باید مدرکی مبنی بر مهارت زبان ارائه دهد. از آنجایی که اکثر رشته‌ها در هند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، معمولاً دانشجو باید مهارت خود را در آزمون‌های تافل یا آیلتس اثبات کند.

۵. مدارک پزشکی

ارائه مدارک پزشکی، یکی دیگر از شرایط ضروری برای تحصیل در هند است. متقاضیان باید گواهی پزشکی یا فرم اعلامیه سلامتی خود را ارائه دهند که در آن، وضعیت سلامت و عاری بودن از هرگونه بیماری مسری قید شده باشد. این مورد برای رفاه دانشجویان و عموم مردم در هند، ضروری است.

۶. توانایی مالی

دانشجویان باید مدرکی مبنی بر توانایی مالی برای پوشش هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود در هند ارائه کنند. این موضوع را می‌توان از طریق صورت‌حساب‌های بانکی یا نامه حمایتی اقوام نشان داد. اقوام درجه یک فرد باید بودجه کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل، مسکن و مخارج زندگی را در طول اقامت فرد داشته باشند.

۷. نامه هدف از تحصیل

در نهایت، دانشجویان به یک نامه نیاز دارند که در آن از قصد و هدف خود برای تحصیل در هند بگویند. این سند، انگیزه‌ها و اهداف دانشجو را در مورد برنامه تحصیلی انتخابی‌اش در هند شرح می‌دهد. همچنین به دانشگاه‌ها اجازه می‌دهد سازگاری دانشجو با برنامه و تعهد خود برای موفقیت در تحصیل را ارزیابی کنند.

ویزای تحصیلی هند

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در هند به ویزای تحصیلی نیاز دارند. ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی برای کل مدت دوره تحصیل یا حداکثر برای پنج سال صادر می‌شود. البته این ویزا را تحت شرایط خاص می‌توان در خود کشور هند تمدید کرد. برای درخواست ویزای تحصیلی باید از طریق سفارت هند اقدام کرد.

مهم‌ترین پیش‌شرط دریافت ویزای تحصیلی هند، یک پیشنهاد پذیرش بدون قید و شرط از دانشگاهی در هند است. همچنین سایر مدارک پشتیبان مانند پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار پس از دوره تحصیل نیاز خواهد بود. مسافرانی که ویزای دانشجویی معتبر دارند، می‌توانند از طریق فرودگاه‌ها یا بنادر دریایی وارد هند شوند. ویزای تحصیلی هند برای افراد زیر صادر می‌شود:

  • دانشجویان خارجی که برای ادامه تحصیلات دانشگاهی منظم و تمام‌وقت به هند می‌روند.
  • دانشجویان خارجی که به‌دنبال آموزش صنعتی، پروژه‌های تابستانی و کارآموزی هستند.
  • ویزای موقت دانشجویی با اعتبار ۶ ماه برای دانشجویانی که در حال بررسی پذیرش یا شرکت در آزمون‌های پذیرش دانشگاه‌های هند هستند.

هزینه ویزای دانشجویی برای کشورهای مختلف، تفاوت دارد. به‌طور کلی، این مبلغ از ۱۴ تا ۱۱۸ دلار متغیر است. دانشجویان می‌توانند در تماس با سفارت یا کنسولگری هند یا در وب‌سایت آن‌ها از هزینه‌ها مطلع شوند.

ویزای همراه تحصیلی در هند

ویزای همراه تحصیلی در هند به دانشجویان بین‌المللی در این کشور امکان می‌دهد همسر یا اعضای خانواده تحت تکفل خود را همراه‌شان به هند ببرند. چراکه حمایت و همراهی خانواده در طول دوره تحصیلی اهمیت دارد. با این ویزا، همسر یا اعضای خانواده دانشجو می‌توانند او را همراهی کنند و در طول دوره تحصیلی او در هند بمانند. تاریخ خاتمه ویزای آن‌ها، هم‌زمان با اعتبار ویزای دانشجویی اصلی خواهد بود.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در هند

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در هند نسبتاً آسان است و تمام مراحل را می‌توان به صورت آنلاین انجام داد. در ادامه این مراحل را توضیح خواهیم داد.

مراحل اخذ پذیرش تحصیل در هند

۱. ثبت‌نام

متقاضی با مراجعه به وب‌سایت studyinindia.gov.in و در بخش ثبت‌نام، با یک فرم آنلاین مواجه می‌شود. در این فرم باید مشخصاتی مانند نام، کشور، تاریخ تولد، شماره موبایل و ایمیل را وارد کرد. سپس برای ورود به مرحله بعد باید رمز عبور ایجاد شود. شناسه ایمیل و رمز عبور ایجادشده در این مرحله ابزار ورود به سایت است و باید آن‌ها را برای مراجعات بعدی یادداشت و ذخیره کرد.

۲. تکمیل و ارسال درخواست

مرحله بعدی پذیرش برای تحصیل در هند به تکمیل درخواست و ارسال آن اختصاص دارد. فرآیند پر کردن درخواست، مهم‌ترین مرحله است. زیرا دانشجویان باید اولویت‌های خود را در رشته‌ها، دانشگاه‌ها و دوره‌ها مشخص کنند. بنابراین به دانشجویان توصیه می‌شود قبل از اتخاذ تصمیم نهایی، درباره رتبه‌بندی مؤسسات، ساختار شهریه و امکانات آن‌ها تحقیقات کاملی انجام دهند.

برای شروع فرآیند پر کردن درخواست، دانشجویان باید وارد داشبورد دانشجویی خود در وب‌سایت Study in India شوند. این برنامه به سه بخش اطلاعات پایه، اطلاعات دانشگاهی و انتخاب‌های دانشجو تقسیم شده است.

الف) اطلاعات پایه

در بخش اول، دانشجویان موظف به ارائه مشخصات ساده و در عین حال مهمی مانند نام رسمی، شماره تماس و آدرس محل سکونت هستند. مشخصات ارائه‌شده توسط دانشجویان در این قسمت باید کاملاً صحیح و مطابق با اطلاعات موجود در گذرنامه یا شناسنامه دولتی آن‌ها باشد.

ب) اطلاعات دانشگاهی

در بخش بعدی، دانشجویان باید جزئیات مدارک تحصیلی و آزمون‌های تکمیلی خود مانند آیلتس، تافل یا SAT را ارائه دهند. علاوه بر این جزییات، باید کپی‌های اسکن‌شده مدارک تحصیلی، عکس و امضای خود را هم بارگذاری کنند.

ج) انتخاب‌های دانشجو

در نهایت، متقاضیان باید اولویت‌های خود را پر کنند. این مرحله باید با نهایت دقت و با توجه به صلاحیت‌ها و علایق فرد انجام شود. مؤسسات آموزش عالی هند طیف متنوعی از دوره‌ها را در بسیاری از رشته‌ها ارائه می‌دهند. بنابراین، متقاضی برای انتخاب رشته مورد علاقه و تحصیل در کالج مورد نظر خود باید انتخاب‌های صحیح داشته باشد.

دانشجویان برای افزایش شانس پذیرش در رشته مورد نظر خود باید تا حد امکان مؤسسات آموزشی بیشتری را برگزینند. همچنین باید درخواست خود را قبل از ددلاین یا تاریخ بسته شدن پورتال ارسال کنند. هنگامی که دانشجویان تمام جزئیات و مدارک لازم را در هر سه بخش ارائه کردند، می‌توانند به گزینه ارسال نهایی برسند.

۳. بررسی درخواست

متقاضی پس از تکمیل فرم درخواست و ارسال آن، یک قدم به ادامه تحصیل در هند نزدیک‌تر شده‌ و در ادامه باید منتظر بررسی درخواست و اعلام نتیجه باشد. برای اطلاع از مؤسسه و دوره اختصاص داده‌شده به او، باید داشبورد دانشجویی و شناسه ایمیل خود را به‌طور منظم چک کند.

نتیجه درخواست، اطلاعاتی ضروری مانند مؤسسه آموزشی، رشته، مقطع، بورسیه و وضعیت اقدام مؤسسه را شامل می‌شود. نتایج کاملاً بر اساس شایستگی و اولویت انتخاب دانشجویان خواهند بود.

پس از اعلام نتایج، درخواست‌های دانشجویان به‌طور موقت در فهرست کوتاه قرار می‌گیرند و به‌طور خودکار برای بررسی و تأیید نهایی به مؤسسات «تحصیل در هند» ارسال می‌شوند. تا زمانی که مؤسسات در حال بررسی درخواست‌ها هستند، کنار درخواست متقاضی «وضعیت اقدام مؤسسه» یا «در انتظار» به نمایش در می‌آید. سپس به دانشجویان اطلاع داده می‌شود که آیا مؤسسه مربوطه آن‌ها را پذیرفته است یا خیر.

۴. نامه پذیرش

در صورتی که مؤسسات آموزشی دانشجویان را برای تحصیل در هند بپذیرند، نامه‌ پذیرش آن‌ها در داشبورد دانشجویی بارگذاری می‌شود. سپس به مرحله مهم پذیرش یا رد نامه پیشنهاد می‌رسیم. دانشجویان باید قبل از تصمیم‌گیری، نامه‌های پیشنهادی را با دقت کامل مطالعه کنند. همچنین به نکات ضروری مانند نوع کمک مالی، ساختار شهریه دوره مربوطه، آخرین تاریخ تأیید پذیرش، تاریخ شروع کلاس‌ها و سایر موارد توجه داشته باشند.

۵. آماده شدن برای سفر

بعد از اینکه متقاضی نامه پیشنهادی ارائه‌شده توسط مؤسسه مورد نظر خود را پذیرفت، باید مقدمات عزیمت خود به هند را آغاز کند. طبق ضرب‌المثل معروف «هر چه زودتر، بهتر» به دانشجویان توصیه می‌شود مقدمات سفر مانند درخواست برای ویزای دانشجویی، رزرو بلیت هواپیما و سازماندهی موارد ضروری را هرچه زودتر شروع کنند.

ملزومات سفر شامل مدارک مسافرتی (گذرنامه، ویزا، مدرک شناسایی ملی و موارد دیگر)، گواهی واکسیناسیون، اصل مدارک تحصیلی، وسایل الکترونیکی و لوازم بهداشتی می‌شوند.

تحصیل در مدارس هند

سیستم آموزشی در مدارس هند یک سیستم پیچیده و متنوع و ترکیبی از روش‌های سنتی و مدرن تدریس است. این سیستم از یک برنامه درسی تعریف‌شده توسط هیئت‌های آموزشی مربوطه پیروی می‌کند و بر موضوعاتی مانند ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی و زبان تمرکز دارد.

مدارس هند بر یادگیری، حفظ کردن و امتحانات به‌عنوان ابزاری برای ارزیابی تأکید دارند. با این حال، بین آن‌ها حرکتی هم به‌سمت یک رویکرد جامع‌تر به آموزش، با تأکید بر تفکر انتقادی، حل مسئله و کاربرد عملی دانش وجود دارد.

سیستم مدرسه در هند اغلب از سنین پایین شروع می‌شود و کودکان در پیش‌دبستانی یا مهدکودک ثبت‌نام می‌کنند. سپس تا تحصیلات ابتدایی، متوسطه و متوسطه عالی پیش می‌روند.

در بسیاری از موارد، دانش‌آموزان با رقابت شدید و فشار زیادی برای عملکرد تحصیلی خوب مواجه می‌شوند؛ زیرا نمرات آزمون آن‌ها اغلب فرصت‌های تحصیلی و آینده شغلی آن‌ها را تعیین می‌کنند. با این حال و علی‌رغم این چالش‌ها، مدارس هند طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فوق درسی مانند ورزش، هنر و رویدادهای فرهنگی را برای پرورش جامع ارائه می‌دهند.

به‌طور کلی، سیستم آموزشی مدارس برای تحصیل در هند آمیزه‌ای از سنت و نوآوری با هدف تجهیز دانش‌آموزان به دانش و مهارت‌های لازم برای موفقیت در آینده است.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی

دوره‌های لیسانس در هند معمولاً سه سال طول می‌کشند؛ اگرچه دوره‌های تخصصی‌تر معمولاً به چهار و حتی پنج سال تحصیل تمام‌وقت نیاز دارند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور هند به مهارت در زبان انگلیسی نیاز دارید. این مهارت باید با شرکت در آزمون‌های معتبر مانند آیلتس و تافل اثبات شود. همچنین به مدرک اتمام دوره ۱۲ ساله مدرسه با کسب حداقل ۵۰ درصد نمرات در دو سال آخر دبیرستان نیاز خواهید داشت. در نهایت، به مدارکی برای اثبات توان مالی خود برای پرداخت مخارج تحصیل و زندگی در هندوستان نیاز دارید.

دانشجویان بین‌المللی در هند می‌توانند در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند و الزام قانونی برای انتخاب رشته وجود ندارد. اما مدارک مددکاری اجتماعی، پزشکی و علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس رقابتی و مورد توجه هستند.

شهرهای مهم هند برای تحصیل دانشجویان مقطع کارشناسی عبارت از بمبئی، کلکته، دهلی و حیدرآباد هستند. مؤسسه مدیریت هند، دانشگاه آمریتا و مؤسسه علوم اجتماعی تاتا نیز در زمره بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هند در مقطع لیسانس قرار دارند.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در هند با توجه به رشته حدود یک تا دو سال طول می‌کشد. برای تحصیل در این مقطع باید ۲۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار در سال شهریه بپردازید. سال تحصیلی در هند از ماه جولای آغاز می‌شود و در ماه مه به پایان می‌رسد.

کشور هند مانند اکثر نقاط دنیا از سیستم آموزش عالی سه لایه (لیسانس، فوق لیسانس و دکترا) استفاده می‌کند. بنابراین برای تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد به ارائه مدرک لیسانس نیاز دارید. اما برخی از دانشگاه‌های هند ممکن است امتحانات ورودی اضافی داشته باشند. در مؤسسه‌های معتبر ملی، احتمال برگزاری آزمون ورودی بیشتر است. چراکه رقابت برای صندلی‌ها احتمالاً زیادتر خواهد بود.

اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های پزشکی، علوم و فناوری تحصیل کنید، مؤسسه‌های معتبر ملی هند انتخاب خوبی هستند. در حال حاضر، مؤسسه فناوری هند دهلی (IITD)، مؤسسه فناوری هند بمبئی (IITB) و مؤسسه فناوری هند کانپور (IITK) در رتبه‌های برتر بین‌المللی قرار دارند.

برای تحصیل کارشناسی ارشد در سایر رشته‌ها مانند هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی نیز طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را خواهید یافت. رشته‌های MBA نیز با کیفیت بالا در هند به‌طور فزاینده‌ای محبوب هستند؛ زیرا این کشور به‌دنبال رشد اقتصادی بیشتر است.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در هند در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در هند، حدود سه تا شش سال طول خواهد کشید. برای شهریه مقطع دکترا باید سالانه حدود ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار بودجه در نظر گرفت.

اخذ پذیرش در دوره دکتری در هند، کار آسانی نیست و به معیارهای خاصی نیاز دارد. اول اینکه داوطلب باید مدرک کارشناسی ارشد را تکمیل کرده باشد. دوم اینکه داوطلب به کسب حداقل ۵۵ درصد از نمرات یا معادل آن در معدل کل مدرک کارشناسی نیاز دارد. همچنین داوطلبان باید در آزمون ورودی سطح دکتری قبول شوند.

داوطلبان تحصیل در مقطع دکترا در هند باید آزمون‌های ورودی مانند NET را پشت سر بگذارند. در این آزمون، دانش موضوعی مرتبط دانشجو برای انجام تحقیقات پیشرفته، بررسی و سنجیده می‌شود. داوطلبان باید آزمون مصاحبه دکتری را نیز به‌صورت حضوری تکمیل کنند.

دانشگاه دهلی، دانشگاه جامیا میلیا اسلامیه، مؤسسه فناوری هند در بمبئی و دانشگاه کلکته از بهترین مؤسسات سطح دکترا برای تحصیل در هند هستند.

بورسیه تحصیلی در هند

هزینه‌های تحصیل و زندگی در هندوستان نسبتاً کم هستند؛ اما امکان برخورداری از انواع بورسیه‌ها نیز وجود دارد. بورسیه تحصیلی، امتیازی است که توسط مؤسسات آموزشی در هند ارائه می‌شود. هرساله بیش از ۹۰ هزار بورسیه تحصیلی در ۱۶۴ مؤسسه آموزشی هند اعطا می‌شود؛ اما تعداد بورسیه‌های هر دانشگاه، متفاوت است.

امتیازات ارائه‌شده تحت بورسیه تحصیل در هند فقط برای پوشش شهریه‌ها در نظر گرفته شده‌اند. بنابراین هزینه‌های اقامت، غذا و سایر مخارج روزمره بر عهده خود دانشجویان خواهد بود. دانشجویان واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در هند در چهار دسته کلی بورسیه‌های جدول زیر قرار می‌گیرند.

نوع بورسیهسهم بورسیه از شهریهسهم دانشجو از شهریهسایر مخارج
۱۰۰ درصد۰ درصدبر عهده دانشجویان
۵۰ درصد۵۰ درصدبر عهده دانشجویان
۲۵ درصد۷۵ درصدبر عهده دانشجویان
۰ درصد۱۰۰ درصدبر عهده دانشجویان

کار دانشجویی در حین تحصیل در هند

دانشجویان بین‌المللی در هند، اجازه کار پاره‌وقت در کنار تحصیلات خود را ندارند. بنابراین، شما باید پول کافی برای پوشش هزینه‌های شهریه، اقامت، غذا، سرگرمی‌ها و سایر موارد ضروری را برای کل مدت اقامت خود داشته باشید. البته مجاز به شرکت در یک دوره کارآموزی به‌عنوان بخشی از برنامه تحصیلی خود هستید، اما این موقعیت‌های کارآموزی معمولاً بدون پرداختی یا با دستمزدهای بسیار ناچیز هستند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در هند

برخلاف محدودیت‌ها برای کار در طول تحصیل، در هند دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیل خود در این کشور کار کنند. البته به‌شرطی که به آن‌ها پیشنهاد کار داده شود. با این حال، دو محدودیت عمده برای ویزای کار وجود دارد: نخست آنکه اتباع خارجی باید در یک موقعیت شغلی ماهر مثلاً به‌عنوان یک مقام اجرایی ارشد یا در یک موقعیت مدیریتی استخدام شوند. دوم آنکه دارنده ویزا باید حداقل ۲۵ هزار دلار در سال درآمد داشته باشد. بنابراین پس از فارغ‌التحصیلی نمی‌توان در هر شغلی مشغول به کار شد و اقامت گرفت.

کارکنان خارجی بسیار ماهر در نرم‌افزارهای فناوری اطلاعات و بخش‌های اداری نیز می‌توانند تا سه سال در هندوستان بمانند. در سایر موارد، مدت زمان ویزا تا دو سال یا تا پایان مدت قرارداد کار خواهد بود. پس از آن، می‌توان اقامت خود را در اداره ثبت‌نام اتباع خارجی این کشور تا پنج سال تمدید کرد. در نهایت، اخذ اقامت دائم هندوستان بسیار سخت است و تنها از مسیر سرمایه‌گذاری ممکن خواهد بود.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در هند

انتخاب رشته مناسب مهم‌ترین تصمیمی است که یک دانشجو باید اتخاذ کند. این کار می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، بنابراین به توصیه درست و مشاوره نیاز دارد. همچنین درک علایق و امکانات خود در این زمینه بسیار مهم است. در ادامه ۱۰ مورد از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در هند را معرفی می‌کنیم.

۱. مهندسی

مهندسی یکی از رشته‌های بسیار پرطرفدار در هند است. مجموعه مهندسی که به پایه قوی در ریاضیات و علوم نیاز دارد، فرصت‌های شغلی بسیاری را در حوزه‌های مختلف مانند علوم کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و مهندسی برق ارائه می‌دهد. این رشته‌ها دانشجویان را به مهارت‌های فنی و دانش لازم برای برتری در صنعت مجهز می‌کنند.

۲. پزشکی

یکی دیگر از رشته‌های تحصیلی جذاب در هند پزشکی است. رشته پزشکی در هندوستان و بین هندی‌ها بسیار محترم است و چشم‌انداز شغلی و فرصت‌های رشد زیادی را برای افراد فراهم می‌کند. البته پزشک شدن نیاز به فداکاری، کار سخت و اشتیاق واقعی برای کمک به دیگران دارد. دوره‌های پزشکی در هند سخت‌گیرانه هستند تا متخصصان شایسته و دلسوز پرورش دهند.

۳. مدیریت کسب‌وکار

مدیریت کسب‌و‌کار یکی دیگر از رشته‌های بسیار پرتقاضا در بازار کار هند است. هند با اقتصاد به‌سرعت در حال رشد خود نیاز دائمی به متخصصان ماهر برای مدیریت مؤثر انواع کسب‌وکارها دارد. رشته‌های مدیریت بازرگانی، مهارت‌های لازم را در زمینه‌های مالی، بازاریابی، منابع انسانی و کارآفرینی به دانشجویان ارائه می‌دهند تا به دارایی‌های ارزشمند در هر سازمان تبدیل شوند.

۴. فناوری اطلاعات

در سال‌های اخیر، دوره‌های فناوری اطلاعات (IT) و علوم کامپیوتر محبوبیت بسیار زیادی در هند داشته‌اند. با افزایش دیجیتالی شدن و پیشرفت‌های فناورانه، تقاضا برای متخصصان فناوری اطلاعات در هند به‌شدت افزایش یافته است.

هندوستان خود را به‌عنوان مرکز جهانی فناوری اطلاعات و به‌خصوص خدمات مشتریان شرکت‌های بزرگ تثبیت کرده است. نتیجه اینکه برای علاقه‌مندان به توسعه نرم‌افزار، تجزیه و تحلیل داده‌ها و برنامه‌نویسی کامپیوتری، مشاغل بسیار پردرآمدی ایجاد شده است.

۵. طراحی و مد

تحصیل در هند در دوره‌های طراحی و مد برای افراد خلاق بسیار ایده‌آل است. هند میراثی غنی در منسوجات، هنر و طراحی دارد و طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را در زمینه‌هایی مانند طراحی مد، طراحی داخلی، طراحی گرافیک و پویانمایی ارائه می‌دهد.

صنعت طراحی و مد هندوستان هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی به‌سرعت در حال گسترش است. بنابراین فرصت‌های شغلی فراوانی را برای افراد مستعد فراهم می‌کند.

۶. کشاورزی

با توجه به گسترش خیره‌کننده صنعت کشاورزی در هند، رشته‌های کشاورزی و باغداری نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. هند هنوز هم اقتصادی کشاورزی‌محور دارد. بنابراین نیاز روزافزونی به متخصصان ماهر در کشاورزی، باغبانی، تجارت کشاورزی و مهندسی کشاورزی خواهد داشت. این رشته‌ها نقش مهمی در تضمین امنیت غذایی، شیوه‌های کشاورزی پایدار و توسعه روستایی هندوستان دارند.

۷. روانشناسی

با افزایش اهمیت سلامت روان در هند و در جهان، رشته‌های روانشناسی نیز محبوبیت پیدا کرده‌اند. روانشناسان برای رسیدگی به نگرانی‌های رو به رشد سلامت روان در کشورها تقاضای زیادی دارند. بنابراین کسب مدرک در روانشناسی، دانشجویان را به دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای درک رفتار انسان، ارائه مشاوره و کمک به تحقیقات روانشناسی مجهز می‌کند.

۸. زبان و ادبیات

رشته‌های زبان و ادبیات نیز برای تحصیل در هند مورد توجه هستند. دوره‌های ادبیات انگلیسی، روزنامه‌نگاری و ارتباطات جمعی به دانشجویان پایه‌ای محکم در مهارت‌های زبانی، تفکر انتقادی و ارتباط مؤثر ارائه می‌دهند. تحصیل در این رشته‌ها، راه‌ رسیدن به مشاغلی مانند نویسندگی، رسانه، انتشارات و تبلیغات را باز می‌کنند.

۹. ورزش و تربیت‌بدنی

با تأکید روزافزون بر ورزش و تناسب‌اندام، دوره‌های مرتبط با ورزش به دانشجویان این فرصت را می‌دهند که علاقه و اشتیاقشان را با حرفه خود ادغام کنند. این دوره‌ها آموزش‌هایی را در زمینه مدیریت ورزشی، مربیگری، علوم ورزشی و تربیت‌بدنی ارائه می‌دهند.

۱۰. سایر رشته‌ها

رشته‌های ذکرشده در بالا، انتخاب‌های بسیار محبوبی در کشور هندوستان هستند. اما رشته‌های محبوب دیگری نیز در هند وجود دارند که دانش و مهارت‌های تخصصی ارائه می‌دهند؛ از جمله دوره‌های علوم و مهندسی محیط‌زیست، زیست‌شناسی دریایی، معماری و حقوق. در نهایت، انتخاب بهترین رشته تحصیلی در هند به علایق، استعداد و اهداف شغلی هر فرد بستگی دارد.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هند

در حال حاضر، پنج نوع مؤسسه آموزش عالی اصلی زیر در هند وجود دارد:

  • دانشگاه‌های مرکزی: تحت کنترل دولت مرکزی هستند.
  • دانشگاه‌های دولتی: توسط یکی از مناطق کشور اداره می‌شوند.
  • مؤسسات مشابه دانشگاه: مؤسسات با عملکرد بالا و تخصصی که وضعیتی برابر با دانشگاه‌ها دارند.
  • مؤسسات آموزشی ملی (INI): وظیفه تأمین مالی این مؤسسات بر عهده دولت مرکزی است و شامل مؤسسه‌های فناوری هند و مؤسسه‌های مدیریت هند می‌شوند.
  • دانشگاه‌های خصوصی: مؤسسات آموزش عالی که با بودجه مالی شخصی و خصوصی تأسیس شده‌اند.

در ادامه مطلب، بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هند را از نظر برتری علمی، زیرساخت، هیئت‌علمی و حمایت از دانشجویان معرفی خواهیم کرد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در هند

۱. مؤسسه فناوری هند

مؤسسه فناوری هند (IIT) یکی از مؤسسات برتر آموزش عالی هند است که پردیس‌های متعددی در سراسر هند دارد. مؤسسه IIT به‌دلیل رشته‌های مهندسی خود مشهور است و به‌طور مداوم در بین مؤسسات مهندسی برتر در سراسر جهان رتبه‌بندی می‌شود. برنامه درسی این دانشگاه بسیار دقیق است، دانشکده‌های آن بسیار حرفه‌ای هستند و آموزش دانشجویان در سطح جهانی را تضمین می‌کند.

۲. مؤسسه علوم هند

دانشگاه معتبر دیگر، مؤسسه علوم هند (IISc) واقع در بنگلور است. این دانشگاه به‌دلیل برنامه‌های تحقیقاتی فشرده خود در علوم پایه و مهندسی شهرت دارد. مؤسسه علوم هند زیرساخت‌های پیشرفته، آزمایشگاه‌های مجهز و محققان بسیار ماهر و مجربی دارد. فضای آکادمیک در دانشگاه IISc الهام‌بخش و انگیزه‌بخش است. بنابراین انتخابی ایده‌آل برای دانشجویانی است که به تحقیق و پژوهش علاقه دارند.

۳. دانشگاه دهلی

دانشگاه دهلی هند یک انتخاب عالی برای علاقه‌مندان به تحصیل در علوم انسانی و اجتماعی محسوب می‌شود. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مؤسسات آموزش عالی در هند است که طیف متنوعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهد. دانشکده‌های دانشگاه دهلی، دانش و تجربه بسیار گسترده‌ای در زمینه رشته‌های خود دارند. کتابخانه این دانشگاه نیز یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های هند است که منابع کافی را برای تحصیل در اختیار دانشجویان می‌گذارد.

۴. مؤسسه مدیریت هند

مؤسسه مدیریت هند (IIM) همان‌طور که از نامش پیدا است، با رشته‌های مدیریتی خود شناخته می‌شود. شعبه‌های مؤسسه IIM به‌دلیل برنامه درسی دقیق، هیئت‌علمی باتجربه و ارتباطات صنعتی عالی خود شهرت دارند. این دانشگاه به‌طور مداوم در بین مؤسسات برتر جهان در رشته مدیریت رتبه‌بندی می‌شود.

۵. مؤسسه علوم پزشکی سراسری هند

وقتی صحبت از آموزش پزشکی می‌شود، مؤسسه علوم پزشکی سراسری هند (AIMS) در دهلی‌ نو یک انتخاب برتر است. این دانشکده یکی از بهترین کالج‌های پزشکی هند محسوب می‌شود و به آموزش پزشکان بسیار ماهر شهرت دارد. مؤسسه علوم پزشکی سراسری هند طیف گسترده‌ای از رشته‌های پزشکی را ارائه می‌دهد و امکانات بالینی عالی برای آموزش عملی دارد.

۶. دانشگاه بمبئی

دانشگاه بمبئی یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات آموزش عالی هند است و رشته‌های متنوعی در علم، تجارت، هنر و فناوری دارد. اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه بسیار باتجربه هستند. علاوه بر این، موقعیت دانشگاه برای آشنایی دانشجویان با صنایع مختلف و فرصت‌های شغلی بسیار عالی است.

۷. دانشگاه جواهر لعل نهرو

دانشگاه جواهر لعل نهرو (JNU) در دهلی‌ نو به‌خاطر رشته‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی خود مشهور است. فضای فکر و اندیشه در این دانشگاه، بسیار پویا است و دانشگاه به‌دلیل رویکرد مترقی خود به آموزش شناخته می‌شود. همکاری قوی استاد و دانشجو، امکان بحث‌ و تبادل نظر را فراهم می‌کند. تمام این‌ها، دانشگاه JNU را به گزینه‌ای ایده‌آل برای دانشجویان علاقه‌مند به علوم اجتماعی و سیاسی تبدیل می‌کنند.

۸. دانشگاه هندو بنارس

دانشگاه هندو بنارس (BHU)، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هند است. رشته‌های این دانشگاه را می‌توان در هنر، علم، تجارت و دوره‌های حرفه‌ای خلاصه کرد. محیط آرام و معنوی همراه با آموزش باکیفیت در دانشگاه BHU ترکیبی منحصر‌به‌فرد است که دانشجویان را از سرتاسر جهان جذب می‌کند.

۹. دانشگاه کشاورزی تامیل نادو

دانشگاه کشاورزی تامیل نادو (TNAU) یکی از بهترین مؤسسات آموزشی هند در بخش رشته‌های کشاورزی محسوب می‌شود. این دانشگاه برنامه‌های جامع در کشاورزی و علوم وابسته نظیر باغبانی، جنگل‌داری و مهندسی کشاورزی ارائه می‌دهد. TNAU امکانات تحقیقاتی عالی دارد و با مؤسسات مختلف بین‌المللی همکاری می‌کند که همین رویکرد کیفیت یادگیری دانشجویان را افزایش می‌دهد.

فرم مشاوره تحصیل در هند

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در هند چقدر است؟

هزینه تحصیل در هند به عواملی مانند نوع دانشگاه، نوع رشته و مکان آن بستگی دارد. شهریه دانشگاه‌های دولتی از ۵۰ تا ۵۰۰۰ دلار و شهریه دانشگاه‌های خصوصی از ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار دلار در سال متغیر است.

آیا هند کشور مناسبی برای تحصیل است؟

هند با مؤسسات و دانشگاه‌های سطح بالا، آموزش باکیفیتی را در طیف گسترده‌ای از رشته‌ها ارائه می‌دهد. درمجموع، تحصیل در هند یک تجربه آموزشی منحصربه‌فرد، مقرون‌به‌صرفه و کاملاً باارزش خواهد بود.

برای تحصیل در هند به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در هند، با توجه به مؤسسه و رشته تحصیلی ممکن است مدارک زبان خاصی مورد نیاز باشند. در بیشتر موارد، اثبات تسلط به زبان انگلیسی از طریق آزمون‌های استاندارد مانند تافل یا آیلتس ضروری است.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در هند می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، اخذ اقامت پس از تحصیل در هند کاملاً امکان‌پذیر است. افراد تحصیل‌کرده در هند می‌توانند از طریق ویزای کاری یا ویزای کارآفرین برای اقامت طولانی‌مدت یا از طریق طرح‌های مختلف برای اقامت دائم درخواست دهند.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در هند می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، اخذ اقامت پس از تحصیل در هند کاملاً امکان‌پذیر است. افراد تحصیل‌کرده در هند می‌توانند از طریق ویزای کاری یا ویزای کارآفرین برای اقامت طولانی‌مدت یا از طریق طرح‌های مختلف برای اقامت دائم درخواست دهند.

آیا هنگام تحصیل در هند می‌توانم در این کشور کار کنم؟

خیر، دارندگان پاسپورت خارجی که با ویزای دانشجویی در هند مشغول به تحصیل هستند، نمی‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. اما می‌توانند در دوره‌های کارآموزی بدون دستمزد و مرتبط با تحصیل شرکت کنند.

شرایط سنی برای تحصیل در هند چیست؟

تحصیل در سطح آموزش عالی هند مانند رشته‌های کارشناسی عموماً مستلزم این است که دانشجو حداقل ۱۷ یا ۱۸ سال سن داشته باشد. اما حداکثر سن برای تحصیل، در قانون کشور هند تعریف نشده است.

آیا حین تحصیل در هند می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، با استفاده از ویزای همراه تحصیلی در هند می‌توان افراد درجه یک خانواده و افراد تحت تکفل را به هند آورد. مدت اعتبار ویزای همراه تحصیلی وابسته به مدت اعتبار ویزای دانشجو خواهد بود.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در هند اقدام کنم؟

خیر، داوطلبان برای ثبت‌نام در دانشگاه‌ها و درخواست ویزای دانشجویی هند باید نمره ۶٫۵ یا بالاتر را در آزمون آیلتس کسب کنند.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های هند بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، دانشجویان بین‌المللی هم می‌توانند از دانشگاه‌های هند بورسیه تحصیلی دریافت کنند. البته این بورسیه‌ها فقط نوعی کمک مالی برای پوشش شهریه‌های تحصیلی هستند و هزینه‌های زندگی را شامل نمی‌شوند

تحصیل در مقطع کارشناسی در هند چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در هند بین سه تا پنج سال طول خواهد کشید. البته این موضوع به رشته مورد نظر بستگی دارد. هرقدر رشته شما تخصصی‌تر و عملی‌تر باشد، طول دوره بیشتر خواهد بود.

آیا امکان تحصیل رایگان در هند وجود دارد؟h3>

دریافت بورسیه تحصیلی با بودجه کامل از دانشگاه‌های هند، یکی از بهترین روش‌ها برای تحصیل رایگان در هند است. اما این امکان معمولاً نصیب دانشجویان کشورهای آفریقایی و برخی کشورهای فقیر آسیایی می‌شود.

تحصیل در هند به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در هند به دو زبان هندی و انگلیسی میسر است. در حال حاضر، اکثر رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های هندوستان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.