دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی معتبری در قبرس جنوبی قرار گرفته‌اند که مدارک آن‌‌ها در اغلب کشورهای اروپایی معتبر است؛ به‌همین‌دلیل، متقاضیان تحصیل در قبرس جنوبی رو به افزایش هستند.

قبرس جنوبی که با عنوان جمهوری قبرس شناخته می‌شود، دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا برای تحصیل به خود جذب می‌کند. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در‌مقایسه‌با دانشگاه‌های سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است و با دریافت مدارک معتبر از آن‌ها، می‌توانید در بهترین مشاغل مشغول به کار شوید.

امکان تحصیل در قبرس جنوبی در تمام مقاطع تحصیلی برای ایرانیان فراهم است. با دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، در آنجا می‌‌توانید تحصیل و سپس کار کنید. تحصیل در قبرس جنوبی فرصتی برای پیشرفت و ورود به سایر کشورهای اروپایی را برایتان فراهم می‌کند.

دلایل و مزایای تحصیل در قبرس جنوبی

دانشگاه‌های معتبر متعددی در قبرس جنوبی وجود دارند که به داشتن کیفیت آموزشی مناسب و استادان مجرب و امکانات پیشرفته مشهورند. به‌همین‌دلیل، این کشور به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان برای تحصیل تبدیل شده است. همچنین، موقعیت جغرافیایی قبرس جنوبی به‌گونه‌ای است که امکان بهره‌مندی از جاذبه‌های گردشگری را در‌کنار تحصیل برای شما فراهم می‌کند. 

دلایل و مزایای تحصیل در قبرس جنوبی بدین‌شرح‌اند:

 • امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر ازلحاظ علمی
 • آماده‌سازی دانشجویان برای پیداکردن شغل مناسب در آینده
 • تدریس دروس در عموم دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی
 • مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه‌های تحصیل
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی
 • تعامل با افراد از سراسر دنیا و آشنایی با فرهنگ‌های متنوع

شرایط تحصیل در قبرس جنوبی

از موقعیت جغرافیایی قبرس جنوبی گرفته تا سطح علمی دانشگاه‌ها، تمامی شرایط لازم برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این کشور فراهم است. عموم دانشگاه‌های قبرس جنوبی موردتایید کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند. همچنین، مدارک ارائه‌شده دانشگاه‌های قبرس جنوبی در عموم کشورها معتبرند.

در قبرس جنوبی، مرکزهای آموزشی و دانشگاه‌ها به ۲ نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دپارتمان آموزش عالی قبرس (DAAE) با هدف افزایش بودجه تحقیقات علمی و توسعه آموزش عالی این کشور، اقدامات متعددی انجام داده است. این اقدامات به جذب دانشجویان بین‌المللی منجر شده‌اند.

پس از عضویت قبرس جنوبی در اتحادیه اروپا، توجه‌ عموم به تحصیل در این کشور افزایش یافت و رشد چشمگیری در کیفیت سیستم آموزشی آن دیده شد. در‌حال‌حاضر، بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی به قبرس جنوبی می‌آیند.

مدت‌زمان تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاه‌های قبرس جنوبی با یکدیگر فرق دارند. تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا به‌ترتیب ۴ و ۲ و بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. دانشگاه‌های قبرس جنوبی با ارائه رشته‌های متنوع در مقاطع تحصیلی مختلف،‌ به شما امکان می‌دهند تا تمامی مقاطع تحصیلی‌تان را در این کشور بگذرانید. 

برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس جنوبی، معمولا باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ ارائه دهید؛ البته در‌صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی، می‌‌توانید در دوره‌های آموزشی این زبان شرکت کنید. همچنین، برای تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها به مدرک زبان نیازی نیست. 

دانشگاه‌های قبرس جنوبی براساس نوع رشته و مقطع تحصیلی، شهریه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند. میانگین هزینه تحصیل در قبرس جنوبی بین ۳هزار تا ۱۳هزار یورو است. در جدول زیر، به شرایط تحصیل در قبرس جنوبی در مقاطع مختلف تحصیلی اشاره کرده‌ایم.

مقطع تحصیلی در قبرس جنوبیشرایط تحصیل در قبرس جنوبی

کارشناسی

هزینه تحصیل: ۳هزار تا ۱۳هزار

امکان دریافت بورسیه: بله

بهترین سن تحصیل: ۱۸ تا ۲۲ سال

کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل: ۵هزار تا ۱۰هزار 

امکان دریافت بورسیه: بله

بهترین سن تحصیل: ۲۲ تا ۳۰ سال

دکترا

هزینه تحصیل: حدود ۷هزار یورو

امکان دریافت بورسیه: بله

بهترین سن تحصیل: ۲۵ تا ۳۵ سال

شرایط سنی تحصیل در قبرس جنوبی

سیستم آموزشی قبرس جنوبی سخت‌گیری چندانی درزمینه سن دانشجویان نمی‌کند؛ اما بهتر است وقفه تحصیلی نداشته باشید. بدین‌ترتیب، بخت بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها خواهید داشت. همان‌طورکه در جدول بالا مشاهده می‌کنید، بدون در‌نظر‌گرفتن وقفه تحصیلی شرایط سنی تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع کارشناسی بین ۱۸ تا ۲۲ سال و در مقطع کارشناسی ارشد بین ۲۲ تا ۳۰ و در مقطع دکترا بین ۲۵ تا ۳۵ است. روی‌هم‌رفته، می‌توان گفت که دانشگاه‌های قبرس جنوبی انعطاف‌پذیری بسیاری برای سن دانشجویان دارند. 

مقاطع تحصیلی در قبرس جنوبی

براساس سیستم آموزشی قبرس جنوبی، تحصیل برای افراد ۶ تا ۱۵ساله اجباری است. افراد کوچک‌تر از ۱۸ سال باید مقاطع تحصیلی پیش‌دبستانی و‌ ابتدایی و متوسطه را بگذرانند. پس‌از‌آن برای تحصیلات عالی می‌توانند به دانشگاه‌های قبرس جنوبی بروند. مقاطع تحصیلی در قبرس جنوبی از‌این‌قرارند:

 • پیش‌دبستانی: مقطع پیش‌دبستانی به‌صورت اجباری برای کودکان ۳ تا ۶ساله است. این مقطع در مهدکودک‌های خصوصی و دولتی قبرس جنوبی ارائه می‌‌شود. 
 • ابتدایی: کودکان ۶ تا ۱۲ساله باید به‌صورت اجباری در مقطع ابتدایی درس بخوانند و برای تحصیلات متوسطه آماده شوند. 
 • متوسطه: مقطع متوسطه در مدارس در ۲ دوره ۳ساله برای دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ساله ارائه می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند در دوره‌های متوسطه عمومی یا فنی‌و‌حرفه‌ای تحصیل کنند.
 • کارشناسی: متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم داشته باشند. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های قبرس جنوبی ۴ سال طول می‌کشد.
 • کارشناسی ارشد: برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان باید مدرک کارشناسی مرتبط با رشته تحصیلی این مقطع داشته باشند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های قبرس جنوبی ۲ سال طول می‌کشد. 
 • دکترا: برای تحصیل در مقطع دکترا، داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته تحصیلی الزامی است. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های قبرس جنوبی بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. 

تحصیل در مدارس قبرس جنوبی

تحصیل در مدارس قبرس جنوبی از ۶سالگی شروع می‌شود و تا ۱۸سالگی ادامه می‌یابد. در این کشور، انواع مختلفی از مدرسه‌های دولتی و خصوصی وجود دارند. تحصیل در مدارس خصوصی برای دانشجویان بین‌المللی گزینه بهتری است. 

دانش‌آموزان کوچک‌تر از ۱۸ سال به ۲ روش می‌توانند در مدارس قبرس جنوبی تحصیل کنند: ۱. مدرسه قیومیت فرد را برعهده بگیرد: در این روش، هزینه تحصیل همراه با هزینه‌های جانبی بین ۲۰هزار تا ۲۵هزار یورو خواهد بود؛ ۲. دولت قیومیت فرد را برعهده بگیرد: در این روشع ۲۰هزار یورو به شهریه اضافه می‌شود. 

هزینه تحصیل در مدارس قبرس جنوبی کمتر از برخی از کشورهای اروپایی است. یکی از مزایای تحصیل در مدارس این کشور آن است که دانش‌آموزان پس از اتمام دوره تحصیل خود، می‌‌توانند مانند شهروندان قبرس جنوبی در این کشور با هزینه‌های کمتر تحصیل کنند. 

در عموم مدارس بین‌المللی قبرس جنوبی، دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. مدارس امکانات رفاهی متعددی در‌اختیار دانش‌آموزان قرار می‌‌دهند. شهریه تحصیل در مدارس این کشور سالانه حدود ۲۰هزار یورو است. 

برای تحصیل در مدارس قبرس جنوبی، بهتر است این گزینه‌ها را مدنظر قرار دهید:

 • مدرسه بین‌المللی پافوس (The International School Of Paphos)
 • مدرسه بین‌المللی آمریکایی قبرس جنوبی (American International School in Cyprus)
 • مدرسه آمریکایی لارناکا (American Academy Larnaca)

تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در دوره ۴ساله کارشناسی،‌ باید مدرک دیپلم و ریزنمره‌های قبلی خود را ارائه دهید. در این مقطع، باید حداقل ۲۵۰ واحد درسی را بگذرانید. مدرک زبان مورد‌نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی، آیلتس با نمره ۵٫۵ یا ۶ است؛ البته در برخی دانشگاه‌ها امکان تحصیل بدون ارائه مدرک زبان نیز وجود دارد. 

هزینه تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع کارشناسی سالانه بین ۳هزار تا ۱۳هزار یورو است. در‌حال‌حاضر، بیش از ۸۸هزار نفر دانشجوی بین‌المللی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های قبرس جنوبی تحصیل می‌کنند. دانشجویانی که دوره کالج را در قبرس جنوبی گذرانده‌اند، باید در آزمون ورودی Pancyprian شرکت کنند و از این طریق به تحصیل در مقطع کارشناسی مشغول شوند. 

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع کارشناسی عبارت‌اند از:‌

 • روان‌شناسی
 • مدیریت کسب‌و‌کار
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • عمران
 • برق
 • موسیقی

امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی  در قبرس جنوبی وجود دارد. با استفاده از بورسیه می‌توان بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل در این کشور را کاهش داد. 

تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد شامل ۴ ترم است و برای تحصیل در این مقطع، باید مدرک کارشناسی مرتبط داشته باشید. دانشجویان براساس سوابق تحصیلی‌شان در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته می‌شوند و آزمون خاصی از آنان گرفته نمی‌شود. در‌صورت نداشتن مدرک آیلتس با نمره ۶٫۵، ممکن است برخی دانشگاه‌ها برای سنجش سطح مهارت زبان انگلیسی متقاضیان، آزمون زبان برگزار کنند. 

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های قبرس جنوبی سالانه بین ۵هزار تا ۱۰هزار یورو است. مبلغ شهریه به نوع رشته و دانشگاه و شهر تحصیل بستگی دارد.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد عبارت‌‌اند از:

 • مدیریت کسب‌وکار
 • علوم کامپیوتر
 • روابط بین‌الملل
 • ارتباطات
 • مهندسی

تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع دکترا

تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع دکترا به ۲ روش امکان‌پذیر است: ۱. ارائه پروپوزال و انجام مصاحبه برای داشتن استاد راهنما؛ ۲. پرداخت شهریه و نداشتن استاد راهنما.

دانشجویانی که با استفاده از روش اول در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند، شهریه پرداخت نمی‌کنند. در این روش، استاد راهنما برای دانشجویان دعوت‌نامه ارسال می‌کند تا استخدام دانشگاه شوند. برای این منظور، آنان باید رزومه بسیار قوی و درخشانی داشته باشند. ازآنجا‌که رقابت زیادی در روش اول وجود دارد، بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند که از روش دوم، یعنی پرداخت شهریه، استفاده کنند. مدت‌زمان تحصیل در قبرس جنوبی در مقطع دکترا بین ۳ تا ۵ سال است. 

رشته‌های پرطرفدار تحصیل در مقطع دکترا عبارت‌اند از:

 • نفت و گاز
 • علوم آموزشی
 • مدیریت کسب‌وکار
 • مهندسی الکترونیک
 • علوم کامپیوتر

میزان دقیق شهریه در مقطع تحصیلی دکترا به نوع رشته و دانشگاه بستگی دارد؛ اما میانگین شهریه سالانه ۷هزار یورو است. برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های قبرس جنوبی، باید مدرک کارشناسی ارشد مرتبط ارائه دهید. 

هزینه تحصیل در قبرس جنوبی 

هزینه تحصیل در قبرس جنوبی به رشته و مقطع و شهر محل تحصیل بستگی دارد و میزان آن در‌مقایسه‌با سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در جدول زیر، به هزینه تحصیل در قبرس جنوبی براساس مقطع تحصیلی اشاره کرده‌ایم.

مقطع تحصیلی هزینه تحصیل در قبرس جنوبی

مدارس دولتی

رایگان

مدارس خصوصی

سالانه حدود ۲۰هزار یورو

مقطع کارشناسی

سالانه حدود ۳هزار تا ۱۳هزار یورو

مقطع کارشناسی ارشد

سالانه حدود ۵هزار تا ۱۰هزار یورو

مقطع دکترا

سالانه حدود ۷هزار یورو

دانشجویان بین‌المللی علاوه‌بر شهریه دانشگاه، باید هزینه‌های جانبی دیگر مانند مسکن و خوردوخوراک و رفت‌وآمد در قبرس جنوبی را مدنظر قرار دهند. در جدول زیر، به برخی از هزینه‌های جانبی دانشجویان در قبرس جنوبی نگاهی می‌اندازیم.

هزینه جانبی تحصیل در قبرس جنوبیمیزان هزینه جانبی تحصیل در قبرس جنوبی

بلیت وسایل حمل‌ونقل عمومی

۲ یورو

هزینه آب و برق و گاز 

ماهانه ۱۷۴ یورو

یک دست لباس (شلوار و پیراهن)

حدود ۳۷ تا ۷۵ یورو

اجاره آپارتمان یک‌خوابه داخل شهر

ماهانه ۸۴۹ یورو

با درنظر‌گرفتن هزینه‌های جانبی به‌غیر از شهریه و اجاره آپارتمان، هر شخص ماهانه با حدود ۹۰۰ یورو می‌‌تواند در قبرس جنوبی زندگی کند. برخی از دانشگاه‌ها و مدرسه‌های بین‌المللی قبرس جنوبی به خوابگاه مجهزند و با اقامت در خوابگاه، هزینه‌ها را تا حدود زیادی می‌توان کاهش داد.

مدارک لازم برای تحصیل در قبرس جنوبی

اگر به‌دنبال تحصیل در قبرس جنوبی هستید، مهم‌ترین نکته اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. پس از دریافت پذیرش، باید ویزای تحصیلی قبرس جنوبی را بگیرید و شهریه را پرداخت کنید تا ثبت‌نام اولیه شما در دانشگاه قطعی شود. هریک از رشته‌ها و مقطع‌های تحصیلی در جزئیات مدارک با یکدیگر تفاوت دارند؛ ولی برخی مدارک نیز برای دریافت ویزای تحصیلی در اغلب رشته‌ها مشترک هستند.

مدارک لازم برای تحصیل در قبرس جنوبی عبارت‌اند از:

 • کپی مدرک تحصیلی قبلی براساس مقطع تحصیلی پیش رو
 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • مدرک زبان انگلیسی (در‌صورت نیاز آیلتس نمره ۶)
 • توصیه‌نامه
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی با پس‌زمینه سفید
 • نامه پذیرش از مرکز آموزشی در قبرس جنوبی
 • گواهی تمکن مالی مانند صورت‌حساب بانکی یا نامه حمایت
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • بیمه درمانی با پوشش مدت‌زمان اقامت در قبرس جنوبی

فراموش نکنید که علاوه‌بر مدارک ذکر‌شده، ممکن است مرکز آموزشی مدنظرتان مدارک دیگری نیز از شما بخواهد که باید آ‌ن‌‌ها را ارائه دهید. به‌منظور اطلاع دقیق‌تر از مدارک لازم برای تحصیل در قبرس جنوبی، بهتر است با مرکز آموزشی که از آن پذیرش گرفته‌اید، در ارتباط باشید.

ویزای تحصیلی قبرس جنوبی

ویزای تحصیلی قبرس جنوبی برای تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی این کشور لازم است. دانشجویان ایرانی با مراجعه به سفارت جمهوری قبرس در تهران، خیابان مقدس‌اردبیلی می‌توانند مراحل مربوط به اخذ ویزای تحصیلی قبرس جنوبی را طی کنند. 

برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس جنوبی به مدارک زیر نیاز است:

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • مدارک تحصیلی دانشجو
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه
 • گواهی تمکن مالی

ویزای همراه تحصیلی در قبرس جنوبی

کشور قبرس جنوبی قوانینی برای همراهان متقاضیان تحصیل در این کشور در نظر نگرفته است. این یعنی دانشجویان نمی‌توانند برای پدرومادر و همسر خود ویزای همراه دریافت کنند.

اگر اعضای خانواده‌تان قصد دارند که در طول دوره تحصیل همراه شما در قبرس جنوبی باشند، باید ویزای توریستی دریافت کنند. ویزای توریستی قبرس جنوبی برای بار اول به‌صورت ۳ماهه صادر می‌شود و در دفعه‌های بعد، ممکن است مدت‌زمان اعتبار آن بیشتر شود.

این موضوع را در نظر بگیرید که ویزای توریستی قبرس جنوبی را نمی‌توان تمدید کرد و تنها درصورت ارائه دلایل خاص و موجه، تمدید آن امکان‌پذیر است. پس از اتمام اعتبار ویزای خود، باید مجددا برای دریافت آن اقدام کنید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس جنوبی

 1. رشته و دانشگاه دلخواه خود را در قبرس جنوبی انتخاب کنید.
 2. برای دانشگاه مدنظرتان درخواست پذیرش ارسال کنید. 
 3. درصورت موافقت دانشگاه، نامه پذیرش مشروط ازطریق ایمیل برایتان ارسال می‌شود. 
 4. مبلغ ذکر‌شده در ایمیل را که پیش‌پرداخت شهریه دانشگاه است، پرداخت و نامه پذیرش بی‌قید‌و‌شرط را از دانشگاه دریافت کنید.
 5. برای اخذ ویزا از سفارت قبرس جنوبی وقت بگیرید و تمام مدارک لازم را در‌اختیار سفارت قرار دهید. 
 6. برای بلیت هواپیما و نوع اسکان خود در قبرس جنوبی دقیق برنامه‌ریزی کنید. 
 7. پس از ورود به قبرس جنوبی، با در دست داشتن مدارک مورد‌نیاز برای ثبت‌نام نهایی به دانشگاه مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی در قبرس جنوبی

تحصیل در قبرس جنوبی با دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکترا امکان‌پذیر است؛ اما باید معدل و رزومه مناسبی داشته باشید. بورسیه‌ تحصیلی در قبرس جنوبی را دولت و دانشگاه‌ها به دانشجویان اعطا می‌کنند. هریک از بورسیه‌‌ها شرایط منحصربه‌فرد خود را دارند و ممکن است بخشی از شهریه یا تمام آن را پوشش دهند.

برخی از بورسیه‌ها علاوه‌بر پوشش کامل شهریه دانشگاه، کمک‌هزینه زندگی نیز به دانشجویان پرداخت می‌کنند. معمولا دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا آسان‌تر از سایر مقاطع تحصیلی است. در جدول زیر، به نمونه‌هایی از بورسیه‌ تحصیلی در قبرس جنوبی اشاره کرده‌ایم.

بورسیه تحصیلی در قبرس جنوبیویژگی‌های بورسیه تحصیلی در قبرس جنوبی

بورسیه تحصیلی بنیاد تحقیقاتی لیکی (Leakey Foundation Research Grants)

نوع بورسیه: فول فاند، ۲۷هزار یورو

نوع پوشش‌دهی: تمام ملیت‌ها

مقطع تحصیلی: دکترا و پسادکترا

رشته‌ها: رشته‌‌‌های علوم انسانی

بورسیه تحصیلی سرویس اسکیپ (ServiceScape)

نوع بورسیه: کمک‌هزینه، ۹۰۰ یورو

نوع پوشش‌دهی: تمام ملیت‌ها

مقطع تحصیلی: کارشناسی و کارشناسی ارشد

رشته‌ها: عموم رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه‌ها

بورسیه تحصیلی مومنی ایرانیان (Momeni Iranian Financial Assistance)

نوع بورسیه: کمک‌هزینه، ۹۰۰ یورو

نوع پوشش‌دهی: ایرانیان

مقطع تحصیلی: کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

رشته‌ها: عموم رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه‌ها

کار دانشجویی در حین تحصیل در قبرس جنوبی

دانشجویان دانشگاه‌های قبرس جنوبی پس از گذشت ۶ ماه از شروع تحصیل در این کشور، می‌‌توانند برای انجام کارهای پاره‌وقت درخواست دهند. قبرس جنوبی به دانشجویان امکان داده است تا در طول ترم تحصیلی هفته‌ای ۲۰ ساعت و در تعطیلات پایان ترم هفته‌ای ۳۸ ساعت کار کنند. 

ازجمله کارهای پاره‌وقت می‌توان به کار در رستوران، هتل، کافه، پرستاری و امور خدماتی اشاره کرد. مدارک لازم برای درخواست مجوز کار دانشجویی در حین تحصیل در قبرس جنوبی عبارت‌اند از:

 • مجوز اقامت معتبر (دارای حداقل ۶ ماه اعتبار)
 • قرارداد کاری منعقدشده بین دو طرف
 • جدول زمانی کلاس‌های دانشگاه (تداخل‌نداشتن با ساعات کاری)
 • تصویب اداره مهاجرت

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در قبرس جنوبی

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در قبرس جنوبی یکی از موضوعات مهم برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور است. تحصیل در قبرس جنوبی به‌تنهایی به اخذ اقامت این کشور منجر نمی‌شود. برای دریافت اقامت قبرس جنوبی، پس از تحصیل باید در این کشور کار کنید. 

انجام کار پاره‌وقت در دوران دانشجویی به شما کمک می‌کند تا پس از اتمام دوره تحصیل، اقامت کوتاه‌مدت تحصیلی را به اقامت کاری تبدیل کنید. دریافت اقامت قبرس جنوبی از‌طریق زیرشاخه‌های E و D امکان‌پذیر است:

 • زیرشاخته E: اگر در مشاغل موردنیاز قبرس جنوبی تخصص دارید و با پشتوانه مالی می‌توانید خوداشتغالی کنید، زیرشاخه E برایتان مناسب است. 
 • زیرشاخه D: اگر از کارفرمای مستقر در قبرس جنوبی پیشنهاد شغلی دارید که در آن مدت‌زمان قرارداد محدود نیست، زیرشاخه D مناسب شما است. 

برای دریافت اقامت دائم پس از اتمام تحصیل در قبرس جنوبی، با استفاده از ویزای کاری خود حداقل باید ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشید. دریافت شهروندی و پاسپورت قبرس جنوبی نیز زمانی امکان‌‌پذیر است؛ البته باید ثابت کنید ۴ سال از ۷ سال گذشته و سال آخر را در قبرس جنوبی گذرانده‌اید. 

بهترین رشته ها برای تحصیل در قبرس جنوبی

براساس اطلاعات به‌دست‌آمده از وبسایت StudyExpress، بهترین رشته‌ ها برای تحصیل در قبرس جنوبی عبارت‌اند از:

 • پرستاری
 • حقوق
 • تجارت
 • اقتصاد
 • پزشکی

در جدول زیر، هزینه تحصیل در این رشته‌ها را با یکدیگر مقایسه ‌کرده‌ایم.

بهترین رشته ها برای تحصیل در قبرس جنوبیهزینه بهترین رشته ها برای تحصیل در قبرس جنوبی

پرستاری

سالانه از ۵۶۰۰ تا ۱۰هزار یورو

حقوق

سالانه از ۹هزار تا ۱۲هزار یورو

تجارت

سالانه از ۳۴۰۰ تا ۱۰هزار یورو

اقتصاد

سالانه از ۳هزار تا ۱۰هزار یورو

پزشکی

ترمی حدود ۹۵۰۰ یورو

شهریه رشته‌های ذکرشده به‌طور میانگین هستند و میزان دقیق شهریه به مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه بستگی دارد. شهریه برخی دانشگاه‌ها بیشتر از دیگر دانشگاه‌ها است. برای اطلاع دقیق از مقدار شهریه، بهتر است با دانشگاه مدنظرتان در ارتباط باشید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در قبرس جنوبی

بهترین دانشگاه‌‌ ها برای تحصیل در قبرس جنوبی براساس فهرست QS‌ بدین‌شرح‌اند:

 • دانشگاه قبرس (University of Cyprus)
 • دانشگاه تکنولوژی قبرس جنوبی (Cyprus University of Technology)
 • دانشگاه نئاپولیس پافوس (Neapolis University Pafos)
 • دانشگاه مرکزی لانکشایر (University of Central Lancashire)

اطلاعات و شرایط دانشگاه قبرس (University of Cyprus) در قبرس جنوبی:

جدول اطلاعات دانشگاه قبرس (University of Cyprus)
سال تاسیس

1989

رشته‌ها

پزشکی، مدیریت و اقتصاد، فلسفه و ادبیات

شهریه

سالانه ۶۸۰۰ یورو

مکان دانشگاه

شهر نیکوزیا

مقاطع تحصیلی

کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

اطلاعات و شرایط دانشگاه تکنولوژی (Cyprus University of Technology) در قبرس جنوبی:

جدول اطلاعات دانشگاه تکنولوژی (Cyprus University of Technology)
سال تاسیس

۲۰۰۴

رشته‌ها

علوم ژئوتکنیک و مدیریت محیط‌زیست، مدیریت و اقتصاد، ارتباطات و مطالعات رسانه‌ای، پرستاری، هنرهای زیبا و کاربردی و مهندسی

شهریه

سالانه ۳هزار یورو

مکان دانشگاه

شهر لیماسول

مقاطع تحصیلی

کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

اطلاعات و شرایط دانشگاه نئاپولیس دانشگاه نئاپولیس پافوس (Neapolis University Pafos) در قبرس جنوبی:

جدول اطلاعات دانشگاه نئاپولیس پافوس (Neapolis University Pafos)
سال تاسیس

۲۰۰۷

رشته‌ها

حقوق، معماری، مهندسی عمران و حسابداری

شهریه

سالانه ۳هزار تا ۸هزار یورو

مکان دانشگاه

شهر پافوس

مقاطع تحصیلی

کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

اطلاعات و شرایط دانشگاه مرکزی لانکشایر (University of Central Lancashire) در قبرس جنوبی:

جدول اطلاعات دانشگاه مرکزی لانکشایر (University of Central Lancashire)
سال تاسیس

۱۸۲۸

رشته‌ها

مهندسی، مدیریت،‌ پزشکی، دندان‌پزشکی و هنر و رسانه

شهریه

سالانه ۸هزار تا ۱۰هزار یورو

مکان دانشگاه

شهر لارناکا

مقاطع تحصیلی

کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

فرم مشاوره تحصیل در قبرس جنوبی

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه تحصیل در قبرس جنوبی چقدر است؟

هزینه تحصیل در قبرس جنوبی به مقطع تحصیلی و نوع رشته و دانشگاه بستگی دارد و از ۳هزار تا ۱۳هزار یورو متغیر است.

آیا قبرس جنوبی کشور مناسبی برای تحصیل است؟

قبرس جنوبی کشور مناسبی برای تحصیل است؛ چراکه دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی معتبری در این کشور وجود دارند که هزینه تحصیل در آن‌ها مقرون‌به‌صرفه است.

برای تحصیل در قبرس جنوبی به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در قبرس جنوبی در برخی از مراکز آموزشی ارائه مدرک زبان الزامی نیست؛ اما بهتر است با آیلتس ۶ برای پذیرش تحصیلی اقدام کنید.

آیا بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در قبرس جنوبی می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در قبرس جنوبی باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و برای اقامت این کشور درخواست دهید.

آیا هنگام تحصیل در قبرس جنوبی می‌توانم در این کشور کار کنم؟

هنگام تحصیل در قبرس جنوبی می‌توانید در هفته ۲۰ ساعت به‌صورت پاره‌وقت کار کنید.

شرایط سنی برای تحصیل در قبرس جنوبی چیست؟

قبرس جنوبی محدودیت سنی برای تحصیل تعیین نکرده است؛ اما بهترین سن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ۱۸ تا ۲۲ سال و مقطع کارشناسی ارشد ۲۲ تا ۳۰ و مقطع دکترا ۲۵ تا ۳۵ سال است.

آیا حین تحصیل در قبرس جنوبی می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

قبرس جنوبی قوانینی برای ویزای همراه تحصیلی تعیین نکرده است و خانواده‌تان با ویزای توریستی می‌توانند شما را همراهی کنند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در قبرس جنوبی اقدام کنم؟

بله، بدون مدرک زبان برای تحصیل در قبرس جنوبی می‌توانید اقدام کنید.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های قبرس جنوبی بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، از دانشگاه‌های قبرس جنوبی در مقاطع تحصیلی مختلف می‌توانید بورسیه بگیرید. دریافت بورسیه در مقطع تحصیلی دکترا آسان‌تر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس جنوبی چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس جنوبی ۴ سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در قبرس جنوبی وجود دارد؟

بله، امکان تحصیل رایگان در قبرس جنوبی با استفاده از بورسیه تحصیلی فول فاند وجود دارد.

تحصیل در قبرس جنوبی به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در قبرس جنوبی به زبان‌های یونانی و انگلیسی امکان‌پذیر است.