دولت قبرس جنوبی این امکان را برای مهاجران فراهم کرده است تا با ۵ سال زندگی در این کشور و با روش‌های مختلف بتوانند اقامت قبرس جنوبی را دریافت کنند.

قبرس جنوبی ازجمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. اغلب مردم این کشور به زبان انگلیسی و یونانی صحبت می‌کنند؛ ازاین‌رو، با زبان انگلیسی می‌توانید با مردم تعامل برقرار کنید. شرایط اقتصادی و سیاسی در قبرس جنوبی ثبات دارد و نرخ مالیات در آن کم است. به‌همین‌دلیل، بسیاری از مهاجران این کشور را برای اقامت انتخاب می‌کنند.

راه‌های مختلفی برای دریافت اقامت قبرس جنوبی وجود دارد که با درنظرگرفتن شرایط خود، باید بهترین راه را انتخاب کنید. گفتنی است که پیش از دریافت اقامت موقت و دائم این کشور،‌ باید با هزینه‌ها و شرایط و مراحل آن آشنایی داشته باشید.

مجوز اقامت قبرس جنوبی

مجوز اقامت قبرس جنوبی برای افرادی مناسب است که قصد دارند بیش از ۳ ماه در این کشور بمانند. به‌منظور اخذ اقامت این کشور، ابتدا باید براساس شرایط خود برای دریافت انواع ویزاهای کاری و تحصیلی قبرس جنوبی اقدام کنید. بدین‌ترتیب، مجوز اقامت موقت شما در آنجا صادر می‌شود. 

انواع مجوز اقامت قبرس جنوبی عبارت‌اند از: مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی و مجوز اقامت دائم قبرس جنوبی. برای دریافت هریک از این مجوز‌ها، راه‌های مختلفی وجود دارند. 

مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی

مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی خود به ۲ نوع کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. اقامت کوتاه‌مدت برای بازدید از این کشور صادر می‌شود و آن را نمی‌توانید به اقامت دائم تبدیل کنید. 

اقامت موقت بلند‌مدت قبرس جنوبی که برای اهدافی مانند کار و تحصیل و بازدید از خانواده صادر می‌شود، ۱ سال اعتبار دارد و آن را می‌توان تمدید کرد. پس از ۵ سال کار و زندگی در کشور قبرس جنوبی، می‌توانید اقامت دائم قبرس جنوبی را دریافت کنید. 

فراموش نکنید که با داشتن مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی، نمی‌توانید بیش از ۳ ماه کشور را ترک کنید؛ وگرنه مجوزتان به‌طور خودکار باطل می‌شود. 

مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی کاری

 اگر هدف شما از ورود به قبرس جنوبی اشتغال است، ابتدا باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. با استفاده از ویزای کاری، می‌توانید به‌طور موقت در این کشور اقامت کنید. 

مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی تحصیلی

با اخذ پذیرش از مراکز آموزشی قبرس جنوبی و به‌دنبال آن ویزای تحصیلی، می‌توانید در این کشور درس بخوانید. پس از ورود به قبرس جنوبی، باید اقامتتان را ثبت و مجوز اقامت موقت را دریافت کنید. حین تحصیل امکان انجام کارهای پاره‌وقت برایتان وجود دارد. همچنین بسته به مدت‌زمان تحصیل، مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی را می‌توانید تمدید کنید. پس از اتمام دوره تحصیل، می‌توانید برای دریافت ویزای کاری و درنهایت اقامت دائم این کشور اقدام کنید. 

مجوز اقامت موقت قبرس جنوبی دیدار خانواده

در‌صورتی‌که بستگانتان شهروند قبرس جنوبی هستند و در کشورهای غیر‌اروپایی زندگی می‌کنید، برای پیوستن به آنان می‌توانید درخواست دهید و پس از ورود به این کشور،‌ مجوز اقامت موقت را دریافت کنید. این موضوع برای زوج‌هایی که یکی از طرفین شهروند قبرس است و ۲ نفر بیش از ۱ سال در رابطه هستند و قصد دارند ازدواج کنند، نیز صدق می‌کند. 

مجوز اقامت دائم قبرس جنوبی

مجوز اقامت دائم قبرس جنوبی امکان زندگی در این کشور را برای شما فراهم می‌کند؛ اما باید هر ۵ سال ۱ ‌بار آن را تمدید کنید. اگر حداقل ۵ سال در قبرس جنوبی زندگی کنید و این کشور را بیشتر از ۹۰ روز ترک نکنید، امکان دریافت مجوز اقامت دائم قبرس جنوبی برایتان وجود دارد. همچنین، باید در قبرس جنوبی کار کنید و قرارداد کاری باز یا قراردادی با اعتبار ۱۸ ماه داشته باشید. راه‌های دریافت مجوز اقامت دائم قبرس جنوبی ازاین‌قرارند:

خرید ملک 

خرید ملک به‌ارزش حداقل ۳۰۰هزار یورو یکی از راه‌های سریع‌ برای دریافت مجوز اقامت دائم قبرس جنوبی است. درخواست شما در مدت ۲ ماه پردازش می‌شود. شرایط دریافت اقامت قبرس جنوبی ازطریق خرید ملک عبارت‌اند از:

 • خرید ملک با درآمدی که خارج از کشور قبرس جنوبی به‌دست آورده‌اید.
 • درآمد سالانه شما ۳۰هزار یورو و از منبعی خارج از قبرس جنوبی باشد.
 • مبلغ ۳۰هزار یورو را در بانک‌های قبرس جنوبی به‌مدت ۳ سال مسدود کنید. 
 • برای همسر و کودکان کوچک‌تر از ۱۸ سال خود سالانه مبلغ ۵هزار یورو در نظر بگیرید. 
 • اگر به‌طور دائم در قبرس جنوبی زندگی نمی‌کنید، باید هر ۲ سال ۱ ‌بار برای حفظ اقامت دائم خود وارد این کشور شوید. 

ازدواج 

ازدواج با شهروند قبرسی یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت دائم این کشور است. ازدواج باید به‌‌طور رسمی ثبت شود و نباید صرفا برای مهاجرت به قبرس جنوبی باشد. شخص تبعه قبرس باید تمکن مالی کافی را برای تامین هزینه‌های زندگی داشته باشد. شخص خارجی برای دریافت اقامت دائم این کشور،‌ باید ۳ سال از زندگی مشترک خود را در قبرس جنوبی گذرانده باشد.

تولد

پدرومادر خارجی که فرزندشان را در قبرس جنوبی به‌دنیا بیاورند، پس از تولد فرزند در خاک این کشور، اقامت قبرس جنوبی را به‌دست نخواهند آورد. همچنین، اگر فرزندی از پدرومادر تابع قبرس به‌دنیا آمده باشد، اقامت دائم و تابعیت این کشور را می‌تواند کسب کند.

سایر روش های اخذ اقامت قبرس جنوبی

سایر روش‌ های اخذ اقامت قبرس جنوبی بدین‌شرح‌اند:

 • دسته‌‌بندی A: اگر در قبرس زمین دارید و به‌صورت خوداشتغال در زمینه‌های کشاورزی و پرورش دام و ماهی کار می‌کنید، واجدشرایط دریافت اقامت قبرس جنوبی هستید. فراموش نکنید که فعالیت‌های شما نباید بر اقتصاد قبرس تاثیر منفی بگذارد.
 • دسته‌بندی B: خوداشتغالی در حوزه استخراج معدن و داشتن مجوز و تمکن مالی کافی از دیگر روش‌های اخذ اقامت قبرس جنوبی است. 
 • دسته‌بندی C: درصورتی‌که در حرفه‌ای خاص خود‌اشتغال هستید و مجوز و تمکن مالی کافی دارید، برای دریافت اقامت قبرس جنوبی می‌توانید درخواست دهید. این نکته را مدنظر قرار دهید که فعالیت‌های شما نباید بر اقتصاد قبرس تأثیر منفی بگذارند. 
 • دسته‌بندی D: اگر در زمینه علمی یا حرفه‌ موردنیاز قبرس جنوبی مهارت دارید، امکان دریافت اقامت این کشور برایتان وجود دارد. 
 • دسته‌‌بندی E: با دریافت پیشنهاد کاری دائمی در قبرس جنوبی، می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. فراموش نکنید که حضور شما نباید باعث ایجاد آشفتگی در بازار کار شود. 
 • دسته‌‌بندی F: اگر درآمد کافی و غیرفعالی دارید که هزینه‌های زندگی‌تان را در قبرس جنوبی پوشش می‌دهد و به کار در این کشور نیازی ندارید، واجد‌شرایط دریافت اقامت قبرس هستید. برای این منظور، درآمد سالانه شما باید حدود ۱۰هزار یورو باشد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت قبرس جنوبی

مدارک موردنیاز هریک از روش‌های دریافت اقامت قبرس جنوبی ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند. به‌عنوان مثال، افرادی‌ که ازطریق ازدواج مهاجرت می‌کنند و افرادی که خرید ملک و سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده‌اند، باید مدارک متفاوتی ارائه دهند. دراین‌میان، برخی از مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت و ویزای قبرس جنوبی مشترک است.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت قبرس جنوبی عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی گذرنامه
 • مدارک نشان‌دهنده تمکن مالی
 • تکمیل فرم ویزای مرتبط (کاری، تحصیلی و...)
 • مدارک هویتی متقاضی
 • دعوت‌نامه (درصورت وجود)
 • اثبات وضعیت و نوع منبع درآمد
 • بیمه سلامت
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی ازدواج (درصورت وجود)
 • مدارک مربوط به محل اسکان در قبرس جنوبی

شرایط گرفتن اقامت قبرس جنوبی

برای دریافت اقامت قبرس جنوبی به‌واسطه هریک از روش‌های ذکرشده، باید شرایط مربوط به آن را داشته باشید. شرایط گرفتن اقامت قبرس جنوبی بدین‌شرح‌اند:

 • تمکن مالی کافی را برای تامین هزینه‌های مربوط به زندگی و اقامت در این کشور داشته باشید.
 • براساس مدت اقامت خود در قبرس جنوبی، بیمه درمانی دریافت کنید.
 • حداقل درآمد سالانه شما ۱۰هزار یورو باشد.
 • درصورت خرید ملک در این کشور، ارزش ملک حداقل ۳۰۰هزار یورو باشد. 
 • مدارک لازم برای دریافت ویزای قبرس جنوبی را داشته باشید.
 • محل اسکان و اقامت خود را در قبرس جنوبی تعیین کنید. 

فراموش نکنید که شرایط گرفتن اقامت قبرس جنوبی ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد‌؛ بنابراین برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر، بهتر است با متخصصان این حوزه مشورت کنید.

به‌عنوان شهروند خارجی اگر ۷ سال از ۱۰ سال گذشته را در قبرس جنوبی زندگی کرده باشید، برای دریافت شهروندی این کشور می‌توانید درخواست دهید. شرایط دریافت شهروندی قبرس جنوبی ازاین‌قرارند:

 • حداقل ۲۱ سال
 • نداشتن سوءپیشینه
 • حداقل ۱ سال زندگی مداوم در قبرس جنوبی پیش از ارائه درخواست شهروندی

مراحل درخواست برای اخذ مجوز اقامت قبرس جنوبی

پس از اینکه ویزای خود را دریافت کردید و وارد کشور قبرس جنوبی شدید، باید در مدت ۷ روز برای گرفتن مجوز اقامت موقت این کشور اقدام کنید. مراحل درخواست برای اخذ مجوز اقامت قبرس جنوبی عبارت‌اند از:

 1. اگر در منطقه نیکوزیا ساکن هستید، درخواست مجوز اقامت خود را به اداره مهاجرت و ثبت احوال ارسال کنید؛ در‌غیر‌این‌صورت، دفاتر مهاجرتی موجود در هر منطقه از قبرس جنوبی، درخواستتان را دریافت می‌کنند. 
 2. برای دریافت مجوز اقامت دائم قبرس جنوبی، ازطریق وبسایت اداره مهاجرت وقت ملاقات بگیرید. اگر دانشجو یا کارمند هستید، دانشگاه و کارفرما به شما در این زمینه کمک می‌کند.
 3. در زمان تعیین‌شده، برای ثبت اطلاعات بیومتریک باید به دفتر مهاجرت مراجعه کنید. 
 4. پس از تایید، با شما تماس گرفته می‌شود تا کارت اقامتتان را دریافت کنید.

تمدید مجوز اقامت قبرس جنوبی

کارت اقامت باید هر ۵ سال ۱ بار تمدید شود. حداقل ۱ ماه قبل از انقضای مجوز فعلی، باید برای تمدید مجوز اقامت قبرس جنوبی اقدام کنید. ناگفته نماند که درخواستتان را به مکانی که کارت اقامت را دریافت کرده‌اید، باید ارائه دهید. 

برای تمدید مجوز اقامت قبرس جنوبی نیز، باید مدارک خاصی را ارائه دهید. یکی از این مدارک مهم گواهی تمکن مالی است که توانایی شما را برای تامین هزینه‌هایتان در مدت‌ اقامت در این کشور نشان می‌دهد. ناگفته نماند که شرایط هر شخص برای تمدید مجوز اقامت جداگانه بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

هزینه اخذ اقامت قبرس جنوبی

هزینه اخذ اقامت قبرس جنوبی تا حد زیادی به روش انتخابی برای دریافت اقامت بستگی دارد. به‌عنوان مثال، با انتخاب روش سرمایه‌گذاری و خرید ملک، باید حداقل ۳۰۰هزار یورو سرمایه داشته باشید. با اخذ اقامت به روش کاری و اقامت ۵‌ساله در قبرس جنوبی، هزینه‌های شما شامل دریافت ویزا و محل اسکان و زندگی در این کشور است. 

بخش دیگری از هزینه‌ اخذ اقامت قبرس جنوبی به سپرده‌گذاری ۳۰هزار یورویی در بانک مربوط می‌شود که باید ۳ سال مسدود شود. همچنین درصورت داشتن همراه، نفری ۵هزار یورو به هزینه‌هایتان اضافه خواهد شد. 

مزایای اخذ اقامت دائم قبرس جنوبی

با دریافت اقامت دائم قبرس جنوبی، از مزایای مختلفی بهره‌مند می‌شوید؛ به‌همین‌دلیل، بسیاری از مهاجران ترجیح می‌دهند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند. مزایای اخذ اقامت دائم قبرس جنوبی عبارت‌اند از:

 • مهیاشدن شرایط برای دریافت شهروندی قبرس جنوبی
 • نرخ مالیات کم 
 • امکان سفر بدون ویزا به سراسر اروپا
 • دسترسی به سیستم آموزشی و درمانی باکیفیت
 • زندگی در کشوری با ثبات اقتصادی

فرم مشاوره اقامت قبرس شمالی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت قبرس جنوبی چیست؟

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت قبرس جنوبی ازدواج با یکی از شهروندان این کشور است.

آیا گرفتن اقامت قبرس جنوبی با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

والدین خارجی با تولد فرزند در قبرس شمالی نمی‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند؛ اما اگر فرزندی از والدین تبعه قبرس جنوبی در این کشور به‌دنیا بیاید، او نیز تابعیت آنجا را اخذ می‌‌کند.

حداقل مبلغ موردنیاز برای سرمایه گذاری به‌منظور گرفتن اقامت قبرس جنوبی چقدر است؟

حداقل مبلغ موردنیاز برای سرمایه گذاری به‌منظور گرفتن اقامت قبرس جنوبی ۳۰۰هزار یورو است.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت قبرس جنوبی را بگیرم؟

دریافت اقامت موقت قبرس جنوبی حدود ۳ ماه طول می‌کشد.

آیا با داشتن اجازه اقامت قبرس جنوبی می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، با داشتن اجازه اقامت قبرس جنوبی می‌توانید در این کشور کار کنید.

آیا اقامت موقت قبرس جنوبی تمدید می‌شود؟

بله، اقامت موقت قبرس جنوبی را می‌توان تمدید کرد.

اقامت قبرس جنوبی چندساله است؟

اعتبار اقامت قبرس جنوبی ۵ساله است و پس از ۵ سال باید تمدید شود.